Groen 'Zwarts^ Jexels in het harL, Open bejaarden werk moet nu op Texel van de grond komen Doel: ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen salaris naar een spaargiro- refcening Winkelpand Nauta in twaalf weken radicaal verbouwd WETSWIJZIGING MAAKT NOODZAAK DRINGEND TELEFOON Electrohuis droogautomaat ZANKER BOELHUIS TIENHOVEN Zeventig ruiters in jubileumcross Raadsvergadering over elektriciteit en water UW NUTSSPAARBANK Dinsdag concert door Tsjechische pianist Naturisten in ieder geval niet op De Hors Burgerlijke stand *>VTV Oudeschild, (02220) 2800 2712 - 2372 rIJDAG 7 NOVEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8417 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooü postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt diasdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Ratf* fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ3,90 p. kw. 40 ct incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4»/0 BTW De bejaardenzorg nieuwe stijl is erop gericht de bejaarde de gelegenheid tc bieden zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Dit streven wordt binnenkort wettelijk bekrachtigd door de bepaling dat mensen voortaan alleen in een verzorgingshuis (het nieuwe woord voor bejaardenhuis of rusthuis) mo gen worden opgenomen op medische of sociale indicatie. Bejaarden die geeste lijk en lichamelijk nog in goede conditie zijn, mógen dus niet meer naar een verzorgingshuis. Tot dusver was de praktijk dat de mensen zich zc vroeg mo gelijk op de wachtlijst lieten zetten, niet omdat zij niet meer voor zichzelf konden zorgen maar omdat zij vreesden dat zij daartoe over kortere of lan gere tijd niet meer in staat zouden zijn. Het gevolg was dat veel mensen in bejaardenhuizen terecht kwamen die er zich soms ook niet thuisvoelden. Om de ouderen die bang zijn dat ze straks hulpbehoevend worden nu toch de verzekering te geven dat zij op hulp kunnen rekenen, ook als ze op zichzelf blijven wenen, zal op Texel het zogenaamde Open Bejaardenwerk van de grond worden gebracht. Onder open bejaardenwerk moet worden verstaan een voor een belang rijk deel met vrijwillige hulpkrachten werkende organisatie die de zelfstan dig wonende bejaarden op de meest uiteenlopende manieren van dienst is. Dat kunnen simpele weinig tijd ver gende karweitjes zijn zoals het buiten zetten van de vuilnisbak, het zemen van de ramen, het doen van bood schappen, maar ook het zonodig ver lenen van volwaardige gezinszorg door geschoolde krachten. In 't recente ver leden is in kringen van vooral de vrou wenverenigingen duidelijk bereidheid gebleken om aan dit open bejaarden- werk daadwerkelijk mee te werken. Tot een initiatief kwam het echter nog niet en daarom heeft de gemeentelijke Sociale Dienst de eerste stappen gezet. Gemeenschap In e'en dinsdagavond in het raadhuis gehouden persconferentie legde de heer M. L. Kempenaar, direceur van de So ciale Dienst, er echter de nadruk op dat zijn dienst in het open bejaardenwerk geen dominerende rol wil spelen. Het systeem moet worden opgezet en uitge bouwd door de plaatselijke gemeen schap en het is dan ook zaak dat die gemeenschap er zich ten nauwste bij betrokken voelt. Zonder geïnteresseer de medewerking van de Texelaars zal het open bejaardenwerk op Texel zeker mislukken Dat geldt vooral ten aan zien van het functioneren van het mel dingssysteem, dat bij het open bejaar denwerk noodzakelijk is. Men moet tenslotte weten wie hulp nodig heeft. Vaak wil de bejaarde zelf niet toege ven of ziet zelf niet in dat hij voor be paalde hulp in aanmerking komt. An deren moeten dan de tip geven. Dat kan de dokter of dominee zijn, maar ook de slager, de bakker, de buurvrouw, een collectant of een ander die wel eens met de betrokkene in contact komt en Verrassend (kastklaar) droognieuws bij: U krijgt 25 ct. per knijper (tot 25,bij aankoop van een En U mag dat gerust eerst eens 14 dagen proberen. „passend" in elk huis DINSDAG 11 NOVEMBER aanvang 9 uur. Verkoop van de machines vangt aan om 10 uur. bijvoorbeeld merkt dat sprake is van vervuiling, geestelijke depressie, ziekte of andere noodtoestanden. Er meet dus een centrale meldings- post komen waarvan adres en telefoon nummer even bekend moeten worden als die van politie en brandweer. Het feit dat iedere gemeentenaar mede ver antwoordelijk is voor het goed functio neren van het open bejaardenwerk sti muleert de in vele toonaarden bepleite medemenselijkheid De nieuwe instel ling wordt zo niet een der vele „in stanties" maar iets waarvan ieder auto matisch zelf deel uitmaakt. Dat neemt niet weg dat heel wat or ganisatietalent zal moeten worden aan gewend om het bejaardenwerk doelma tig op te zetten. Het is logisch dat het gemeentebestuur de sociale dienst in eerste instantie hiermee heeft belast. Daar immers beschikt men over het administratieve apparaat en over be langrijke gegevens. Enquête Begonnen werd met een enquete on der de verenigingen en andere organi saties die zich misschien geroepen zou den kunnen voelen aan het open be jaardenwerk mee te doen. 126 organi saties werden aangeschreven met het verzoek het formulier in te vullen. In tussen zijn de meeste formulieren inge vuld terug ontvangen De reacties zijn overwegend zeer positief. Een buurt vereniging gaf zelfs al direkt een aan tal namen op van mensen die graag in geschakeld wilden worden. Door het formulier kwam men te weten of de betrokken organisatie al iets deed aan bejaardenwerk en op welk terrein. Verder zal worden nagegaan welke bejaarden voor hulp in aanmerking ko men en aan welke vormen van hulp verlening vooral behoefte bestaat. Een enquete onder de bejaarden zal van dit onderzoek deel uitmaken. In ieder ge- Op zaterdag 15 november houden De Waddenruiters een spectaculaire cross in de dennenbossen bij het Westerslag. Niet alleen de eigen ruiters nemen deel ook twee verenigingen van het vaste land (De Koggeruiters uit Andijk/Enk- huizen en de rijvereniging van Cal- lantsoog) komen voor deze cross naar Texel waardoor het aantal deelnemers 70 bedraagt. De eerste start heeft plaats om half elf 's morgens bij de kiosk op het Turfveld. De cross is om ongeveer half één 's middags afgelopen. Om kwart over twee moeten alle rui ters weer present zijn op het Schilder end in Den Burg om deel te nemen aan de Sint Nicolaasintocht. Een ruitercross is een snelheidsrit over 2500 meter door sterk geacciden teerd terrein met hindernissen. Het is derhalve een spectaculair gebeuren dat ook voor toeschouwers de moeite van e'en ritje naar de Dennen waard is. De routes worden gemarkeerd met rode en witte vlaggen. Bij het vaststellen van de gemaakte tijden wordt gebruik ge maakt van de chronometers. Vorig jaar organiseerden de Waddenruiters al een onderlinge cross; voor het eerst doen nu ca 34 ruiters van het vasteland mee. In de agenda van de vorige krant is een fout geslopen. Ten onrechte stond daarin vermeld dat de feestavond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan op 18 november wordt gehouden; dit moet zijn 15 november. Aan die avond werkt onder meer het Apollokwartet mee; ook mevrouw J. Craanen-Hemel- rijk zal optreden. val zal niet zonder de bejaarden wor den beslist. Het is de bedoeling onder andere de onlangs opgerichte plaatse lijke afdeling van de Nederlandse Be- jaardenbond te raadplegen. Er zal een vergadering worden gehouden met ver tegenwoordigers van organisaties die positief op de enquete hebben gerea geerd, waarbij een comité wordt ge vormd, dat spijkers met koppen gaat slaan. Dat Texel een groot arbeidster rein biedt aan het open bejaardenwerk staat vrijwel vast. Het percentage be jaarden is hoog. Er zijn 1200 Texelaars van 65 jaar en ouder Slechts ten klein deel daarvan is in een verzorgingste huis ondergebracht. Centraal opnamebeleid Mede met het oog op het open be jaardenwerk is het nodig dat het opna mebeleid van de verzorgingshuizen (zie vervolg pagina 2) Donderdagmiddag 13 november komt de gemeenteraad in vergadering bijeen. De agenda vermeldt, naast de notulen, slechts cén punt; Bespreking elektrici- teits- cn drinkwatervoorziening op Texel. Het gemeentebestuur heeft een oplossing ontworpen voor zowel de pro blemen rond de toekomstige intwikke- lingen van de TEM als voor het tekort aan drinkwater waarmee Texel in toe nemende mate te kampen krijgt. Dat de kwestie in één voorstel wordt behandeld, doet vermoeden dat zowel de voorgestelde methode van drinkwa terwinning als die van elektriciteits opwekking uiterst nauw verband met elkaar houden. De inhoud van het voorstel is nog niet bekend; er worden momenteel afrondende besprekingen gevoerd. Deze zullen in het weekend of kort daarop hun beslag krijgen, zo dat wij hopen de plannen van B. en W. in de krant van dinsdag uitvoerig te kunnen publiceren. Voor het eind van het jaar zullen nóg twee (raadsvergaderingen worden ge houden. Een „gewone" vergadering is gepland op dinsdagmiddag 2 december en op dinsdag 16 december volgt de vergadering waarin de gemeentebegro ting 1970 wordt behandeld. veilige gezinsbank voor alle geldzaken DWARSGEBAKKEN NATUURWÏÏ'BOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLE* BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN Deze zomer verbleef de Tsjechische pianist Drahomir Toman op Texel. Bij deze gelegenheid verzorgde hij een piano-soiree in het standhotel te De Koog, hetgeen bij de toen aanwezigen een diepe indruk naliet. Speciaal zijn vertolking van Chopins Treurmars en Liszts Polonaise maakten de avond on vergetelijk. Toen de heer Toman die in Tsjecho-Slowakije, honderden schoolconcerten verzorgt, te kennen gat dat hij in november weer in Ne derland zou komen voor een recital in Venlo is de gelegenheid aangegrepen betrokkene voor een 2-tal schoolcon certen en één avondconcert te engage ren. Aanvankelijk heeft het er nog naar uitgezien, dat de heer Toman zijn toe zegging moeilijk gestand zou kunnen doen, gezien de beperking van uitreis visa voor Tsjecho-Slowaken. Blijkens de laatste berichten zal de heer Toman toch nog naar Texel kunnen komen nu de uitreisvisa voor kunstenaars nog tot eind november geldig zullen zijn. Het avondconcert zal plaats vinden op dinsdag 11 november in de Burge meester de Koninghal. De aanvang is i.v.m. de Sint Maartenviering gesteld op 20.30 uur. Op dit moment is het juiste program ma van het piano-recital, waarvoor mevr. Luberti uit De Koog welwillend haar vleugel beschikbaar stelt, nog niet bekend. Aan te nemen valt, dat het pro gramma ook thans werken van Chopin, Liszt, Smetana en Dvorak zal bevatten, naast een aantal werken van huidige Tsjechische componisten. Zo mogelijk zal het juiste programma nog in de krant van dinsdag worden afgedrukt. De entree voor dit concert zal ƒ2, bedragen. Het concert is ook toeganke lijk voor geïnteresseerde jeugdigen voor wie een entree van ƒ1,geldt, evenals voor bejaarden. Als het verzoek van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen om cp Texel een stuk naaktstrand aan te wijzen word ingewilligd, zal De Hors voor dat doel in ieder geval niet in aanmerking komen. Gebleken is dat de zandplaat wordt gepacht door Defensie; deze pachtover eenkomst geldt nog steeds, ondanks het feit dat het de marine wegens het niet bezitten van een hinderwetvergunning niet is toegestaan hier oefeningen met raketten en bommen te houden. Weer oefenen Uit meestal goed ingelichte bron ver namen wij dat de Marine overweegt voor de Hors weer een hinderwetver gunning aan te vragen bij het gemeen tebestuur. Drie jaar geleden werd de vergunning door het college geweigerd mede op grond van de zeer vele be zwaarschriften die waren binnengeko men. Naar verluidt zou de Marine nu trachten zoveel mogelijk aan de des tijds geuite bezwaren tegemoet te ko men. van 29 oktober t/m 4 november 1969 Geboren: Vera, dv. Bertus Klippel en Johanna Krabbenbosch; Tineke Jacoba, dv. Gerrit Eelman en Wilhelmina Wes- terlaken, Geertruida Theadora, dv. Jacobus C. Boersen en Geertruida J. de Wit; Edwin, zv. Sjouke Leijstra en Dirkje C. Eelman. Ondertrouwd Harry P. Wuis en Jo- sephina M. L. Beaujeau; Johannes P. Witte en Martha C. Bakker. Overleden; Johannes H. Bakker, oud 72 jaar, wonende te Oudeschild; Al- bert Kramer, oud 76 jaar, wonende te Oudeschild; Pietertje Verhoeve, wv. Dob, oud 88 jaar, wonende te Den Burg; Marinus C. Keijser, oud 67 jaar, wonende te De Waal. Na een bijzonder ingrijpende verbou wing en uitbreiding heeft de fa. J. Nauta gistermiddag de deuren van haar winkelpand aan Weverstraat, Park straat en Burgwal feestelijk heropend Die verbouwing werd uitgevoerd in nog geen dertien weken. In die tijd 'draaide' de zaak door, zij het de laatste weken geïmproviseerd. Pas de afgelopen dagen moest worden gesloten. Dat was een knap staaltje van organisatie, dat zeker zou zijn mislukt als er niet een bijzon der goede verstandhouding zou hebben bestaan tussen opdrachtgever, architec ten en aannemers. De heren Nauta kunnen zich nu het zweet van het voor hoofd wissen en met het volste recht trots zijn op hun zaak, die kan worden beschouwd als vier winkels in één. Het mag als bekend worden veron dersteld dat de fa. Nauta zich beweegt op het gebied van een veelheid van branches: fotobedrijf, goud en zilver, boekhandel, souvenirs, galanterieën enz. Deze uiteenlopende artikelen ston den in één bedrijfsruimte opgesteld Steeds duidelijker werd dat het een aan het ander afbreuk deed. Er moesten duidelijker scheidingen komen en ook in andere opzichten moest de zaak aan de eisen des tijds worden aangepast. Andere omstandigheden, die tot ver bouwen dwongen waren de zich snel uitbreidende boekhandel, de toenemen de activiteit in de ontwikkel- en afdruk- centrale en de nieuwe wegen, die moes ten worden ingeslagen op het gebied van studiofotografie Na langdurige plannenmakerij kre gen de architecten Visser en Van Hee- ringen opdracht een ontwerp te maken, zowel voor de verbouw als voor de in richting. Het plan moest in twee fasen worden uitgevoerd. Om het plan zonder langdurig stilliggen van het bedrijf te JJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllliinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Onze telefoonnummers staan in de telefoongids vermeld onder Oudeschild. Ze zijn echter als volgt J. C. RAB in Brandstoffen en Bouwmaterialen N.V. nliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kunnen uitvoeren, werd vorig jaar een magazijnverdieping gezet op het woon huis van de familie Nauta aan de Burg walzijde. Daarop volgde de eigenlijke verbouw. Daarbij werd alle nog be schikbare grond aan de Burgwalzijde volgebouwd, zodat de winkelopper vlakte kon worden verdubbeld. De fa milie Nauta (senior) ging wonen aan de Pontweg; een nieuwe woning werd ge projecteerd op de bovenverdieping van het pand aan de Parkstraat. Kleurenstudio In de nieuwbouw aan de Burgwal zijde bevindt zich een hypermoderne fotostudio, die verdiept is uitgevoerd om de benodigde hoogte te krijgen. De ruimte is speciaal ingericht voor kleu renfotografie. Ter voorkoming van sto rende kleurreflecties zijn de wanden in grijs, wit en zwart uitgevoerd. Tot de technische installatie hoort de „Bron" color-flitsapparatuur, waarbij in een fractie van een seconde licht kan wor den gemaakt dat in sterkte en kleur ge lijk is aan dat van de zon. Verder is er een ruim in- en uitpakmagazijn en een ketelhuis, waarin onder meer een vuil verbrandingsinstallatie staat. Waterwinning Bij het ontwikkelen en verder afwer ken van de tienduizenden foto's zijn grote hoeveelheden water van goede kwaliteit nodig. De fa. Nauta beschikt daarom al sedert jaren over een eigen waterwinning, een 40 meter diepe nor- ton. De winkelruimte, oppervlakte on geveer 300 m2, valt te onderscheiden in vier duidelijk herkenbare eenheden, ieder met de eigen specifieke sfeer. De goud- en zilverafdeling beschikt zelfs over een eigen ingang (aan de Wever- straatzijde). Iedere afdeling heeft zijn eigen personeel. Aldus werd een intiem effekt bereikt, waarmee aan de wensen van het publiek tegemoet is gekomen. De consequenties daarvan is wel dat het niet mogelijk is de winkel in zijn geheel te overzien. In de verdieping boven de winkel zijn de magazijnen, kantoor, lijstenmakerij en woning ondergebracht Ook het exterieur van het pand is er heel anders gaan uitzien. De ramen en etalages werden veranderd; de gevels werden wit en de scherpe hoek Park straat-Weverstraat werd afgeschuind. Vooral dat laatste is een grote verbete ring. De verbouw werd uitgevoerd door het bouwbedrijf Y. Schakel, die ook het door Visser en Van Heeringen ontworpen winkel- en etalagemeubilair maakte.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1