DE MILJOENENERFENIS Een premie bij het afstoten van de melkveehouderij SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Een hoog percentage geslaagde kuilen C.R.M.-subsidies voor Texel Jonge vrouwelijke administratieve kracht Bakker's Ijzerhandel n.v. Bejaarden van de Gollards-stichting hielden fancy-fair Bouwvergunningen in de afgelopen maand K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 Ontlcr éortaMiv »«n Cfoning^i Eén van de punten uit het zgn. „Plan Mansholt", waarbij het er om gaat om de vraag en aanbod van bepaalde pro- dukten meer in evenwicht te brengen, is het geven van een premie bij het la ten verdwijnen van de melkveehoude rij. Daarover zijn nu nadere gegevens gepubliceerd. Men onderscheidt hierbij twee gevallen. De eerste regeling heeft betrekking op bedrijven met 2-10 melkkoeien. In dit geval wordt een premie van 724, per geslachte melkkoe gegeven. Men moet in dit geval de melkproductie op het bedrijf volledig staken en vóór 30 april 1970 moet het afslachten zijn ge beurd. De tweede regeling geldt voor bedrij ven met meer dan 10 melkkoeien. Deze bedrijven kunnen een zelfde premie van ƒ724,per merkkoe ontvangen als ze zich verplichten volledig en defini tief af te zien van zowel de levering van melk aan fabrieken of andere rechtstreekse verkoop van melk en zui velproducten. Men komt alleen in aanmerking als tot nu toe de levering van melk hoger dan 2.000 kg. per koe per jaar heeft bedragen. In dit tweede geval moet van melkveehouderij worden overgegaan op productie van rundvlees. Voor beide regelingen zullen voorlo pig maximaal elk 250.000 koeien in aanmerking komen, terwijl de regeling voorlopig voor één jaar zal gelden. Voordat de regeling in werking treedt moeten nog een aantal punten worden vastgesteld. Dit zijn de volgende De periode, waarin het verzoek om voor premie in aanmerking te ko men kan worden ingediend, b. Vaststellen van de datum, die gelden zal voor het aantal koeien, dat op een bepaald bedrijf aanwezig was. c. 'Het regelen van de controle op het nakomen van de verplichtingen, die de veehouders op zich hebben geno men. De maatstaaf om aan te geven of een graskuil wel of niet geslaagd is, is de hoogte van het zgn. ammoniakcijfer. Door dit cijfer wordt nl. aangegeven welk gedeelte van het eiwit uit het gras is omgezet in waardeloze of scha delijke bestanddelen. Er is bovendien gebleken, dat er een nauw verband be staat tussen het ammoniakcijfer en het percentage boterzuur. Hoe hoger het ammoniakcijfer, hoe hoger ook het per centage boterzuur. 'Boterzuur is de veroorzaker van de onaangename kuillucht en kan er bo vendien aan meewerken, dat bij de melkkoeien de zgn. slepende melkziek- te optreedt. Bij het onderzoek is gebleken, dat bij kuilen met een ammoniakcijfer van 8 of lager geen of praktisch geen boter zuur is gevormd. Daarom spreekt men in dit geval van geslaagde küilen. Het zal U duidelijk zijn, dat we ook kuilen met een ammoniakcijfer van 9 en 10 praktisch geslaagd kunnen noemen. Op dit moment is de uitslag van het onderzoek van 64 graskuilen binnen. Daarvan waren 37 voordroogkuilen, 24 maaikneuskuilen en 3 andere kuilen. Wat het slagingspercentage betreft is het met deze kuilen als volgt: In de lijst van subsidies die op één of andere wijze via het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk werk verstrekt worden voor di verse objecten, neemt Texel een be langrijke plaats in. Zo werden in 1968 subcidies betaald ten behoeve van de restauratie van een schapeboet aan de Pontweg nabij Den behoeve van een schapenboet bij de behoeve van een schapeboet bij de Slingerweg ter grootte van ƒ2.000, Voor de restauratie van de boerderij H 114 te Den Hoorn werd 6 675,en voor het perceel Kerkstraat 11 te Oos terend ƒ22.100,betaald. Tussen l-9-'68 en l-9-'69 werden sub sidies toegezegd voor 1. aanleg van een parkeerterrein bij De Koog ƒ437.625,— 2. aanleg van het strandslag Mienter- glop met parkeerterrein 367.275,— 3. aanleg van een voorziening voor de dagrecreatie in het bosgebied Ever- stekoog door Staatsbosbeheer ƒ50.000,— 4. aanleg parkeerterrein Hoornderslag door Staasbosbeheer ƒ90.000, 5. aanvullende subsidie verbetering Krimweg op Texel ƒ22.705, 6. verbetering van de drinkwatervoor ziening aan het strand op Texel ƒ12.500,— Wij vragen een jonge vrouwelijke administratieve kracht. Salariëring afhankelijk van oplei ding, ervaring en leeftijd, ƒ400, tot ƒ750,per maand. Op aankopen in ons bedrijf wordt een belangrijke korting verleend. Soort kuilen Voordroogkuilen Maaikneuskuilen Andere kuilen Ammoniakcijfer 8 of lager 34 20 geen Ammonniakcijfer 9 en 10 3 3 geen Ammoniakcijfer hoger dan 10 geen 1 3 Dc bejaarden van het C. E. Gollards Rustoord hebben disdag een fancy-fair gehouden. Vol trots prezen ze de zaken aan, waar ze de afgelopen maanden druk mee bezig waren geweest. In de collectie bevonden zich onder andere brei- en borduurwerkjes, pentekenin gen. plastieken, zeilbootjes in flessen enz. Verder waren er nog diverse at tracties zoals een rad van avontuur, een loterij en een soort ganzebord via de op een kaart aangegeven Texel- a route. De bejaarden, die dit alles groten deels zelf gemaakt hebben, hopen dat de opbrengst voldoende is voor het be kostigen van hun jaarlijkse uitstapje. Vorig jaar zijn ze gezamenlijk naar St. Annaparochie in Friesland gegaan en hebben daar een bezoek gebracht aan een ander bejaardentehuis. Men wil, zoals directeur Boon ons vertelde, komen tot een onderling contact tussen de bejaarden in Nederland (de Friese bejaarden zijn ook op Texel geweest), en men tracht dit dus te bevorderen door het organiseren van dergelijke uitstapjes. Dat dit op prijs gesteld wordt blijkt wel uit het enthousiasme waarmee de dames en heren deze fan- cy-fair tot stand hebben gebracht. Uit dit overzicht blijkt wel duidelijk, dat we met het voordroog- maaikneussysteem bij het inkuilen op de goede weg zijn. en het Burgemeester en wethouders ver leenden aan de navolgende personen, ondernemingen, stichtingen en instel lingen de daarbij omschreven bouwver gunning Aan de heer C. Groenhof te De Koog, voor de bouw van een garage aan de Epelaan, de Doopsgezinde Gemeente Texel voor de verandering van een woonhuis aan de Kogerstraat te Den Burg; de heer H. de Graaf te Den Burg, voor de bouw van een saunabad-inrich ting aan de Keesomlaan; de heer P. J. van Leeuwen te Den Hoorn, voor de bouw van een landbouwschuur in de Prins Hendrikpolder; de Coöp Aan koopvereniging Texel G.A. te Den Burg, voor de verandering en uitbreiding van de kantoorruimte aan de Waalder- straat; de heer W. Bakker te De Koog, voor de verandering van een gevel aan de Kogerweg (K 48); de heer B. Vla ming te Oosterend (0 53), voor de ver andering van een gevel, de heer A. Bosscher te Nieuwendam, voor de ver andering van een woonhuis aan de Vuurtorenweg nabij De Cocksdorp; de heer T. Wuis te Oosterend (O 176), 't Noorden, voor de uitbreiding van een spoelkeuken; de heer H. v.d. Klift te De Koog, voor de verandering van een woonhuis aan de Schoolstraat te Oos terend; Staatsbosbeheer te Haarlem, voor de bouw van een schuur in de Dennen nabij de Rozendijk; de heer J. Seepma te De Koog, K 27, voor de ver andering van een woonhuis aan het Mienterglop; het Architectenbureau Kromhout en Groet te Amsterdam, voor de uitbreiding van een zomerwoning te De Koog K 83; de heer S. Langeveld te Den Burg, voor de bouw van een gara ge aan de Kogerstraat, de heer J. P. Schoorl te Den Burg (B 174), voor de bouw van een luifel aan zijn woning aan de Kogerweg; de heer H. Barhorst te Den Burg, voor de bouw van een kas aan de Pontweg B 104, de Coöp. Aan koopvereniging Texel G.A. te Den Burg voor de verandering van een kantoor aan de Heemskerkstraat te Oudeschild; de heer J. N. Lok te Amsterdam, voor de verandering van een woonhuis aan de Oosterbuurtseweg (O 68) te Oost; de heer C. Schuijl te Den Burg, voor de verandering van een woonhuis aan de Julianastraat; de heer J. de Ridder te 17. ,,Ik ben een boon, als ik daar wat van snap", mompelde smidje Verholen. „Er is hier iets raars aan de hand, dat staat vast. Een of andere kerel maakt de mensen uit de buurt vreselijk bang door voor Zwarte Kludde te spelen en hij heeft het zo ver gekregen, dat de meeste mensen geen stap meer in het Knekelwoud durven te doen. En nu denk ik, dat die geheimzinnige snijboon, die zojuist het kasteel binnenging, er ook wat mee te maken heeft. Nou, dan zal ik mijn schoentje eens uitdoen en hem voorzichtig achterna lopen. Daar gaat-ie, jongens." Even later was hij al onhoorbaar op de poort van het kasteel afgeslopen. „Kijk, kijk", lachte hij. „Die spookjes hier hebben de scharnieren van de deur keurig in de olie geezt. Dat hebben ze zeker van de fietsenmaker afgekeken. Zal ik dan maar eens duwen?" Voorzichtig zette hij zijn hand tegen de deur, duwde en.. volkomen ge ruisloos ging de poort open Onhoor baar sloop hij nu naar binnen en kwam terecht in een grote ruimte. Zware, eeuwenoude balken droegen de zolde ring en een grote schouw, waarin een vuurtje brandde, was zichtbaar. Oude wapens en half vergane tapijten hingen aan de muren en dit zou dus wel de ridderzaal zijn. „Daar is een deur", mompelde de smid. „Ik zal er eens op afgaan om te kijken wat zich er achter bevindt". Geruisloos ging de smid er op af en nu kon hij in een lange gang kij ken, die er erg middeleeuws uitzag. Maar er hingen geuren, die helemaal niet oud en middeleeuws waren. „Nou, nou", dacht de smid. „Die spo ken hier, of wat ze dan ook mogen zijn, weten wat lekker is, hoor! Gebraden varkensvlees!" Sluipend op zijn kouse voeten begaf smidje Verholen zich een eindje de gang in, doch toen sloeg er in de verte een deur. „Daar komt iemand aan", siste de smid. „Ik kan zijn scha duw op de muur al zien! Wat nu?" (wordt vervolgd) De Cocksdorp (E 60b), voor de bouw van een berging; mevrouw Roeper-Eekman, te Den Burg, voor de verandering van een woning aan de Weverstraat; de heer P. Boon te De Cocksdorp, voor de bouw van een toiletgebouw met garage aan de Vuurtorenweg; de heer P. M. Graaf te Den Burg, voor de verandering van een woonhuis aan de Hogerstraat; de heer B. v.d. Heijden te De Cocksdorp (E 87), voor de verandering en uitbreiding van een woning; de heer P Eelman te De Koog, voor de bouw van een woonhuis aan de Epelaan; de heer J. Wiersma te Den Burg, voor de verandering en uit breiding van een woonhuis aan de Burgwal; de heer J. J, Sleutel te Oude schild, voor de bouw van een schuur aan de De Houtmanstraat; de heer G. Zoetelief te De Koog, W 76, voor de bouw van een schuurtje aan het Oude Dijkje; de heer Beyers, München-Glad- bach, voor de bouw van een zomerhuis aan de Pelikaansweg; de heer J. Jelle- ma te Den Burg, voor de bouw van een garage aan de Keesomlaan; de heer M. Reij te De Waal, voor de verandering van een woonhuis aan de Polderweg; de heer J. Koorn te Den Burg, voor de uitbreiding van een woonhuis aan de De Ruyterstraat te Oudeschild; N.V. Radio Modern te Rotterdam, voor de bouw van twee tenthuisjes op Kogerstrand; de heer M. Mosselman te Oosterwolde, voor de bouw van een tenthuisje op het terrein Kogerstrand; De Gemeenschap pelijke Polders te Den Burg, voor de bouw van een woonhuis aan de Schans- weg; de heer B. Plaatsman te Ooster end, voor de gedeeltelijke vernieuwing van een woonhuis; de heer W. J. Kik kert te Den Hoorn, voor de bouw van een varkensstal; de heer H. v.d. Wees te Velsen, voor de bouw van een woon huis aan de Zeedijksweg te Oost. GEEN SPREEKUUR WETHOUDER DAALDER Op dinsdag 11 november houdt wet houder J. Daalder geen spreekuur in verband met een vergadering van B. en W. BRIDGECLUB GROOT SLEM Uitslag bridgedrive van 29 oktober voor de vierde ronde van de parencom petitie. Groep A Oneven noord zuid 1 Veenema-Blonk 66,27% 2 Echtp. Van den Heerik 53,97% 3. Mevr. Boelaars-Eelman 51,59% 4 Chavonnes-Wormser 48,81% 5. Dames Peeters-Reehorst 47,62% 6 Dame's Geus-Groot jen 42,86% 7 Sambeek-Sambeek 38,89% Even oost west 1. Kalwey-Grootjen 57,54% 2. Kellner-Van Lenten 52,38% 3. Echtp. Beemsterboer 51,19% 4. Blom-Ran 50,40% 5. Backer-Raven 49,60% 6 Echtp. Gilijamse 47,62% 7. Echtp. Mantje 41,27% Groep B 1. Dames Wormser-Sambeek 61,25% 2. Geus-Huisman 58,75% 3. Dames Vroom-Langeveld 57,50% 4 Dames Brücher-Strick 47,50% 5. Mevr. Hennink-Lips 40,00% 6. Dames Breeuwer-v.d. Kerkhoven 35,00% Uitslag vrije drive van 22 oktober 1. Kellner-Van Lenten 62,04% 2. Mevr. Boelaars-Eelman 60,65% 3. Veenema-Blonk 58,80% 4. Chavonnes-Wormser 56,94% 5. Dames Peeters-Reehorst 51,39% 6. 49,07% 7. Langeveld-mevr. v d. Kerkhoven 44,44% 8. Wormser-Lips 40,28% 9. Dames Vroom-Langeveld 39,35% 10. Ran-? 37,04% De eerstvolgende drives Let op die wijzingen ï.v.m. mogelijke voetbalwedstrijden op TV. Pareneom- petite; op woensdagen 5 en 19 novem ber. Vrije drives op de maandagen 10 en 24 november. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ FEUILLETON door TOM LODEWIJK ItllllllllUllHIIJUllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII 8 „Heren, misschien verwacht u dat i namen noem. Dat wou ik nu eens net doen. De nieuwe kassier moet de ®an zijn, die het volle vertrouwen heeft van het hele bestuur. Ik zou zijn naam van het bestuur willen horen. Komt u maar eens voor de dag". Ze keken mekaar aan. Niemand wou oe eerste zijn. De Grauw keek geamu- «erd de kring rond. ■^Moeilijk hè? Laten we het op een Bder chapiter gooien. Laten we eerst ®s eens hierover beraden: Moet het «mand zijn van buiten, of een van de igen mensen van de bank? Wat dacht i?" Als hij dacht dat ze nu los zouden ümen, had hij het mis. Verbeeld je, 'at meneer De Grauw een prima bui- aistaander op 't oog had en zij zouden 'aar zitten kletsen over een ander. Dan hij je straks met allerlei argu- tènten om de oren, deed je tóch zijn in en sloeg een figuur. De Loor hakte de knoop door. »Nu het toch niet over personen gaat, geneer de voorzitter, zouwen we toch •el willen dat u zelf es zei wat u daar- an dacht". -Ik kom er niet onderuit blijkbaar", ichte De Grauw. „Nu mijne heren, at wil ik wel. Het gaat mij om de fste man. En dan zou ik zeggen: als e die onder de eigen mensen niet ^en vinden, moeten we naar ie- and anders uitzien. Er zijn liefheb- 5rs zat hoor, geloof dat maar. Wees !*t bang dat u geen keus kunt ma- gf. .Hebt u al mensen op 't oog", viste srmoolen slim. .iNéé", zei De Grauw beslist. „Ik zou u best een paar mensen kunnen noe men die ik geschikt acht, maar dat is heel iets anders, dan dat ik hier als ge gadigden in uw vergadering leg. Trou wens, ik zou er dan ve«el voor voelen om een advertentie te plaatsen en het niet te laten aankomen op relaties van mij. Daar voel ik niets voor". „Dat maakt het wel eenvoudiger", vond De Loor. „Dus de zaak zit zo: we bespreken of er bij de mensen van de bank iemand is, die meneer Wieringa kan opvolgen, en is dat niet zo, dan valt er verder niets te bespreken, we zetten een advertentie en bespreken in een volgende vergadering de binnenge komen sollicitaties". „Precies", zei De Grauw voldaan en zag hoe allen opgelucht knikten. De voorzitter had het weer netjes versierd. Niemand kon hiertegen enig bezwaar hebben en nu konden ze tenminste vrijuit praten. „En dan", zei De Grauw, „herhaal ik wat ik zei: ik zou daar eerst uw me ning wel eens over willen horen. Laat mij nu maar es luisteren". ,vMijns inziens", zei Tijnje, de manu facturer, „zijn er maar twee mensen die in de termen vallen, gezien hun leeftijd, hun staat van dienst bij de bank en hun positie. En dat zijn de he ren Heyblom en Boesman". Het hoge woord was eruit. „Heeft een van de heren een voor keur voor één van de twee?, vroeg de voorzitter, „dan hoor ik dat graag". Geurt Grootveld dacht na. Hij was Boesman wel iets verplicht. Hij moest met de hand op het hart kunnen ver klaren dat hij zijn best voor hem had gedaan. En hij meende wel te kunnen nagaan, dat Tijnje en De Loor er tegen in zouden gaan. Tijnje vond Boesman een praatjesmaker en schrok zich dood bij het idee, dat die vent nog eens in de Raad zou komen, en De Loor was een schaakvriend van Heyblom. „Ik vind meneer Boesman een actief persoon", zei hij op zijn slaperige toon. „Hij zit overal in, is in heel het dorp bekend. Hij kan goed met de cliënten overweg. Hij weet wat er in het bank- vak te koop is". „Heyblom soms niet?", vroeg De Loor geprikkeld. Hij had nooit gedacht dat Grootveld zich door Boesman in de luren zou laten leggen. Maar dat zat 'em natuurlijk in de manier waarop die vent zich voor hem uitsloofde in die verlichtingskwestie. Grootveld keek niet op, zag de rook van zijn sigaar na. „Ik heb het over meneer Heyblom niet gehad", zei hij „ik heb het nu al léén over meneer Boesman". Grooten- dorst grijnsde, hij kende zijn spitsbroe der. Grootveld moest wat doen voor Boesman. En dat deed hij nu „Voorzitter", zei Tijnje, „met alle res pect voor meneer Boesman, maar ik zou zeer zeker ook de aandacht willen vestigen op de heer Heyblom. En dan wil ik me niet beperken tot de vraag wie de beste is, als we iemand van de eigen mensen nemen, dan durf ik wel zeggen dat ik'niet geloof dat we ie mand van buiten hoeven aan te trek ken, zolang er een man als Heyblom bij de bank is. Ik geef toe, hij maakt niet veel drukte, hij zit niet overal in. Hij doet ook niet zijn best om er in te ko men, voor het oog van het publiek al thans. Maar hij zit er geheid in bij alle cliënten van de bank. Ze vertrouwen hem en vragen zijn advies. Het is een stil water met een diepe grond en dat heb ik liever dan een storm in een glas water". Hij tipte met een nijdig gebaar zijn as af Moest er nog bijkomen, zou zo'n lawaaimaker een vent als Heyblom die zijn gewicht in goud waard was, nog het baantje afsnoepen. „Ik zal de heren maar stuk voor stuk afgaan", meende de voorzitter, „we hebben nu twee namen gehoord. Me neer Grootendorst". „Voorzitter", zei Grootendorst, genie tend van het gewicht van het ogenblik, „het is me maar moeilijk een voorkeur uit te spreken. Ik apprecieer het werk van beide heren. Dan zou ik willen constateren, dat volgens anciënniteit de heer Heyblom het eerst in de termen valt". „We kunnen zo'n benoeming niet al léén doorzetten volgens anciënniteit", meende de voorzitter, die Grootendorst verder uit zijn tent wilde lokken. Vieux Plantiac Grootendorst had zijn keus al be paald. Maar hij wilde doen uitkomen, dat hij niet over één nacht ijs ging. „Ik zou meneer Heyblom zeker niet alléén volgens anciënniteit willen be noemen" zei hij. „Hij heeft alle kwali teiten. Hij is daarenboven een degelijk mens, door en door betrouwbaar. En ne", hij wachtte even om zijn verras sing nog iets dieper te laten doordrin gen, „ik heb geruchten vernomen, al zijn het niet meer dan geruchten, dat in de financiële toestand van de heer Heyblom een aanzienlijke verbetering te verwachten is, en ik vind het altijd prettig wanneer iemand die de verant woordelijkheid voor het bezit van an deren draagt, ook verantwoordelijkheid kent voor eigen bezit". Hij had over deze zin lang nagedacht en vond dat hij er schitterend was uitgekomen. En je kon meteen zien dat het nieuwtje niet voor ieder een nieuwtje was. Tijnje glimlachte geheimzinnig, die was wet houder, had zeker iets van de burge meester gehoord. Vermoolen knikte vaag. Grootveld zei niets, maar daar liep Jaap Lepelaar ook in en uit. De voorzitter keek verrast. „Een erfenis?", schertste hij. „Ja voorzitter", remde Grootendorst, „ik heb het van horen zeggen, maar meneer Heyblom zou enig erfgenaam zijn van een oom, die in Amerika een groot bedrijf had en pas overleden is. Het is nog niet zover, maar de advo caten zijn er mee bezig". „Zozo", zei de voorzitter. „Nu heren, laten we dit géén rol laten spelen". Hij wist dat het bij de overwegingen wel terdege een rol zou spelen. „Het is een gerucht, en daar moeten we het bij la ten. We doen het beste ons te bezinnen op de persoonlijke antecedenten van de kandidaten en niet wat er in de toe komst kan gebeuren. Want wie weet of meneer Boesman ook nog niet ergens eeen ouwe suikertante heeft". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5