INü vragen om subsidie voor aanleg jachthaven Oudeschild Wilt u uw spaargeld zien groeien? Dat kan. Nü 4\% rente ophet AMRO- spaarboekje! AMRO BANK )E MILJOENENERFENIS UC.jP. HARTING VOOR WATERSPORTVERENIGING Na gereedkomen werkhoven lirekt meer ruimte voor jachten „Tienhoven" met grond verkocht voor kwart miljoen Collecte voor „De Macht van het Kleine" Nadere mededelingen bevolkingsonderzoek WEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 11 NOVEMBER 1969 H De heer C. P. Harting, hoofd van de ienslkring Texel van de Rijkswater- laat heeft de Watersportvereniging cxel donderdagavond op het hart ge rukt niet te wachten met het aanvra- en van subsidie voor de aanleg van en jachthaven te Oudeschild. De heer [artmg sprak tijdens de jaarvergade- ing van de vereniging over de werk- aven waarmee de bestaande haven Oudeschild binnenkort zal worden itgebreid. De haven zal daardoor acht iaal zo groot worden en de oude ha- zal te zijner tijd beschikbaar kun- en komen voor de recreatie. Gezien et langzaam malen van de ambtelijke iolens is het wel zaak dat het mini- terie van Cultuur, Recreatie en Maat- :happelijk werk met spoed om de no- ige geldmiddelen wordt gevraagd. De eer Harting, die over de nieuwe werk- aven een uitvoerige uiteenzetting gaf, et weten dat men voor het realiseren an de jachthaven niet bij de Rijkswa- erstaat hoeft aan te kloppen. Daar lijft de geldkraan voorlopig dicht! De aanleg van de werkhaven kan ho- elijk spoedig beginnen. De onderhan- elingen met de grondeigenaars zijn nlangs begonnen. De aanleg zal een igrijpende wijziging van het aanzien an Oudeschild veroorzaken, vooral oor de hoge Deltadijk waarmee de ieuwe en ook de bestaande haven zal orden omgeven. Een hogere dijk is reder en daarom zal het terrein van e oude haven aanmerkelijk kleiner orden. Waar men ook aan zal moeten 'ennen is dat de coupures zullen ver- allen. De haven krijgt straks de be- angrijkste toegang via een soort roton- e, ongeveer op de plaats waar nu de - oupure van de Langwaalderweg is. De aven zal waarschijnlijk ook nog be- eikbaar blijven nabij de De Ruyter- traat, zij het via een soort boulevard oals bij De Cocksdorp. Kraan Zolang Texel niet over een jachtha- en beschikt, kan de Watersportvereni- mg weinig meer doen dan voortdu- end wijzen op het grote recreatieve ielang daarvan. Toch komen er on- anks de gebrekkige voorzieningen in e overvolle vissershaven al vrij veel k ileziervaartuigen naar Texel. Voorzit- er J. Th. Boom vertelde dat in ver- land daarmee in de visafslag een wa- erkraan is aangebracht om bevoorra- ling met drinkwater te vergemakkelij- :en. De financiële bescheiden van de ereniging toonden aan dat men in het {gelopen jaar vooruit is geboerd van 1284,tot ƒ2106,De vereniging al echter over aanzienlijk meer geld aoeten gaan beschikken om straks oor de jachtvaarders goede voorzie ingen te kunnen treffen. Het ledental thans 42) zal daarom moeten groeien. moet rekening meer worden gehou- ien dat het ministerie van C. R. en M. ellicht belangrijke subsidies zal ver trekken, maar ook van de vereniging pl een offer worden gevraagd. 'De heren J. Th. Boom en C. de Wijn ferden in het bestuur herkozen. De tanier waarop de herbenoeming tot tand kwam (bij acclamatie) lokte wel waren uit van de heer De Wijn. Hij veronderstelde dat er best eens leden zonden kunnen zijn die hem niet erg mochten. Men zou door gewoon stem men in de gelegenheid moeten zijn daarvan blijk te geven. De overige aan wezigen twijfelden evenwel niet aan de populariteit van de heer De Wijn en vonden de gevolgde methode uitste kend, zeker nu de watersportvereniging nog niet in de gelegenheid is werkelijk beleid te voeren. Schandalig De heer L. J. Weijdt had met be paalde pleziervaarders geen beste erva ringen opgedaan. Hij was er getuige van geweest hoe een kostbaar jacht dat op de stuif dijk was gelopen en in moeilijke positie verkeerde, met veel moeite werd vlotgetrokken door de heer Beumkes met zijn NlOZ-vaartuig. De eigenaar scheepte zijn redder af met een rijksdaalderVolgens de heer Weijdt komt het vaker voor dat gered de pleziervaarders zich niet erg cor rect gedragen. Daar wist ook de heer Boom van mee te spreken. Op een van zijn visserschepen had hij eens gerui me tijd twee adelborsten die van een in nood verkerend marinëjacht waren gered, in de kost. Ze kregen zelfs geld mee voor de boot en de bus toen ze naar huis gingen maar lieten nooit meer iets van zich horen. Secretaris J. van Lare zei begrip te hebben voor de onstemming over zulke gebeurtenissen maar weer erop dat al leen als het gaat om een bedrijfsvaar- tuig men recht heeft op bergingsloon. In de pleziervaart geldt gratis hulp als vanzelfsprekend. Noorderhaven De aanwezige watersportmensen ble ken veel voorkeur te hebben voor de U kunt ook een AMRO-Spaarrekening nemen. Die geeft u - afhankelijk van de termijn - een rente van 4/2, 5, 5'/2, 6 of zelfs 7 procent. U ziet het: sparen bij de AMRO Bank gaat sneller. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK bestaande (kleine) noorderhaven als aanlegplaats voor jachten. De heer Harting adviseerde contact op te nemen met de gemeente en te verzoeken met het ontwerpen van het bestemmings plan rekening te houden. De gemeente zal op haar beurt overleg moeten ple gen met de Provinciale Planologische Dienst. Actie voeren is nü noodzakelijk. De jachthaven kan er mogelijk zijn vóór het tijdstip waarop de Rijkswater staat de werkhaven niet meer nodig heeft en derhalve kan afstoten aan de visserij, zodat de oude haven vrij komt. Overigens zal direkt na het gereedko men van de haven al ruimte ontstaan, want veel vrachtschepen die nu nog op de oude haven zijn aangewezen kun nen direkt al in de werkhaven terecht, zij het dat het materiaal van de Rijks waterstaat voorrang heeft zolang de dijkverhogingswerken duren. Dc boerderij „Tienhoven" te De Waal is donderdagmiddag tijdens een veiling in hotel „Dc Oranjeboom" via makelaar P. C. Brandsen verkocht aan de heer H. v. d. Heerik te Hollandsche Rading (U.). Drie bijbehorende kavels land zijn in handen gekomen van de heren C. v. Manen uit Haarlem (2 kavels) en J. J. Hin uit Ongeren (1 kavel). De totale opbrengst bedroeg na op bod ƒ242.000,t.w. ƒ99.000,voor het gebouw met bijbehorende panden en het stuk land waar het op staat, en ƒ143.000,tesamen voor de drie overi ge kavels. Na de afslag kwam er slechts 10,bij, zodat de totale bruto-op- brengst ƒ242.010,bedraagt. De veiling werd voor Texelse begrip pen zeer druk bezocht: ongeveer 300 belangstellenden hadden zich in „De Oranjeboom" verzameld. De heer v. d. Heerik wilde geen me dedelingen doen omtrent zijn plannen met het bedrijf. ONTSPANNINGSGYMNAST1EK IN OOSTEREND OOSTEREND Donderdagavond, aanvang half negen, wordt in ,yDe Bij enkorf' te Oosterend begonnen met zg. ontspanningsgymnastiek voor heren. Het is een aangename vorm van trai ning, vooral bestemd voor degenen die conditieverbetering nastreven maar weinig voelen voor gymnastiek met toestellen. De ontspanningsgymnastiek is een probaat middel om het tekort aan lichaamsbeweging aan te vullen en derhalve voor velen van groot belang voor de gezondheid. Wie zijn autobuik je wil wegwerken of andere nadelige gevolgen van onze gemotoriseerde be schaving wil voorkomen en genezen, kan zich donderdagavond melden aan ae zaal of zich opgeven bij de heer G. de Jong, Kerkstraat, telefoon (02223) 341. De lessen worden voortaan elke donderdagavond gegeven onder leiding van de heer Praamstra. In de periode van 24 november tot 15 december zal er op ons eiland een huis-aan-huis collecte worden gehou den voor de Macht van het Kleine. De opbrengst van deze collecte is in de eerste plaats bestemd voor de kerst feestviering met de patiënten, die ver pleegd worden in het epilepsie-centrum „Meer en Bosch" en de „Cruquiushoe- ve'' te Heemstede. Het bedrag dat overblijft zal worden gebruikt voor de bouw van de kerk en de ontspannings ruimte op het terrein van de Cruquius- hoeve. Ongetwijfeld zullen de collectan ten, wanneer zij met hun bus bij u aan de deur komen, niet vergeefs een be roep op u doen. NIEUWE INSCHRIJVING HANDELSREGISTER P W. Boorsma (e), Texel, De Koog, Dorspsstraat 10. Kleinh. in textielgoe- deren. van 17 november t/m 1 december Nadere mededelingen 1. Oproepkaart meenemen. 2. De kosten bedragen ƒ2,50 per per soon en dienen in de auto te worden voldaan. Per minuut worden 3 personen ge fotografeerd. Betaalt u, om opont houd te voorkomen, met gepast geld. 3. Ontkleden is niet nodig. Wel wordt verzocht er op toe te zien dat kno pen in de kleding alleen voorkomen over het midden van borst en rug. 4. Alleen in bijzondere gevallen (ziek te, verhuizing, vakantie, beroeps werkzaamheden b.v.) mag men op een andere tijd of plaats dan de op roepkaart aangeeft, worden onder zocht. 5. Het personeel van de P.T.T. ont vangt 2 oproepkaarten. Verzocht wordt, beide oproepkaarten naar de onderzoekauto mee te nemen. maandag 17 november 13.30 - 17.00 uur Den Burg, Burgwal bij Postkantoor. 18.30 - 20.30 uur, Den Burg, Burgwal bij Postkantoor. dinsdag 18 november 14.30 - 17.00 uur, Oosterend bij dorps huis. 18.30 - 20.00 uur, Oosterend bij dorps huis. woensdag 19 november 14.00 - 15.15 uur, Midden Eierland bij Dros smederij. 16.00 - 17.00 uur, De Cocksdorp bij ho tel „De Hoop". 18.15 - 19.30 uur, De Cocksdorp bij ho tel „De Hoop". donderdag 20 november 8.30 - 10.00 uur, Gollards rustoord Den Burg. 10.30 - 12.00 uur, Jan Dirkszoord, Den Burg. 13.30 - 15.00 uur, De Waal bij dorps huis. vrijdag 21 november 9.00 - 12.00 uur, Den Burg, achter post kantoor. 13.30 - 15.30 uur, Den Burg, achter postkantoor. maandag 24 november 14.30 - 17.00 uur, De Koog bij R.K. kerk 18.30 - 19.30 uur, De Koog bij R.K. kerk dinsdag 25 november 9.00 - 12.00 uur, Den Burg achter post kantoor. 14.00 - 17.00 uur, Oudeschild, achter dorpshuis. 18.30 - 19.30 uur, Oudeschild, achter dorpshuis. woensdag 26 november 14.00 - 14.30 uur, Spang, bij hoeve1 „Va ria". 15.30 - 16.30 uur, Oost bij oude school. 19.00 - 20.15 uur, Zuid Eierland, bij vliegveldpaviljoen. donderdag 27 november 14.00 - 15.15 uur, Gerritsland, bij Jac. Verseput. 16.00 - 17.00 uur, De Westen, bij D. W. Keijser. 19.00 - 21.00 uur, Den Hoorn, bij o.l. school. vrijdag 28 november 8.30 - 10.00 uur, St. Jan rusthuis, Den Burg. 10.45 - 12.15 uur, huize Irene, Den Burg 13.30 - 16.30 uur, Den Burg, achter postkantoor. maandag 1 december 14.00 - 15.00 uur, P.H. Polder, bij H. G. Timmer 15.15 - 16.15 uur, Zuid Haffel, K.I. sta tion. 18.00 - 20.00 uur, Den Burg, achter postkantoor. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 11 nov. 9.29 en 21.47; 12 nov. 10.06 en 22.24; 13 nov. 10.39 en 23.01; 14 nov. 11.14 en 23.43; 15 nov. 11.51 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. FEUILLETON door TOM LODEWIJK I. Er werd algemeen gelachen en men ind dat de voorzitter de zaak mooi zui- 'er hield. De heer De Grauw recapituleerde. Als uj zo aanhoorde wat de heren zeiden, lan wilde niemand behalve misschien hjnje een kwaad woord van Boesman teggen, maar lag de voorkeur toch, om welke reden dan ook, bij Heyblom. „Meneer Wieringa", zei hij tenslotte, .u bent wel geen bestuurslid, maar wij touden in dit geval toch wel erg blij zijn net uw mening. U kent beide heren Jeter dan wij. U weet wat er voor deze functie komt kijken". Meneer Wieringa hief het hoofd op en tuchtte. „Het is wel moeilijk, meneer de voor- fitter", zei hij. „Ik ken ze allebei goed, k heb jaren met ze gewerkt, en ze heb- ten allebei gewerkt tot mijn volle te vredenheid. Hun persoonlijkheden lopen uiteen, Boesman is vlot en joviaal, Heyblom is een veel rustiger type. En de ene klant voelt voor dit en de andere voelt voor dat. Ik ken mensen die Hey blom een dooie diender vinden, ik ken er die Boesman een praatjesmaker vin den". Wethouder Tijnje grinnikte: „Ik ook". De voorzitter hamerde zachtjes. „Als ik me laat leiden, dan is het niet door de vraag hoe de mensen hen vin den, maar of de bank onder leiding van een van die twee heren in goede handen En dan weet u ook wel dat dit niet altijd naar buiten komt. Dat kan de 'Uitenwacht niet bekijken. Meneer Heyblom treedt niet veel naar buiten op, maar hij beperkt zijn arbeid voor de bank niet tot zijn werkuren. Hij houdt de huidige ontwikkeling goed bij. Zijn adviezen zijn gezond en bij de tijd. En ik geloof, dat deze man meegroeien zal met zijn verantwoordelijkheid. Hij is altijd doodsbang geweest, ergens in mijn bevoegdheden te treden. Hij heeft me nooit het idee gegeven dat hij het even goed of beter kon dan ik. En toch heb ik verschillende beslissingen pas durven nemen, nadat ik ze met hem had door gepraat, en stond ik daarna steviger in mijn schoenen". „En deed u dat nooit met meneer Boesman?" informeerde wethouder Tijnje. „Ach", manoeuvreerde de directeur, „de taak van meneer Heyblom lag meer in dat vlak niet? Kwam wat meer in het beleidsveld". „Dus", hield Tijnje aan, „de heer Heyblom had méér te maken met het beleid van de bank dan de heer Boes man?" „Tja", aarzelde de directeur, „hij wist wat van die dingen, hè? Daar lag ook sterk zijn belangstelling." „Minder dan bij de voetbalclub en de verlichting van de gemeente," vinnigde de wethouder. De voorzitter klopte zachtjes af. Die Tijnje kon zo fel zijn. Ieder wist, dat hij Boesman niet mocht. Zoiets vertroebel de de stemming. Als Heyblom gekozen werd, moest het niet zijn omdat zijn tegenkandidaat bij sommigen niet popu lair was hoewel je beter niet kon beginnen als enkele invloedrijke be stuursleden je bepaald niet wilden. „Laten we stemmen heren", zei hij, „de discussie is er rijp voor. Schriftelijk met ongetekende briefjes, nietwaar? De volstrekte meerderheid is vereist". Geurt Grootveld telde de neuzen Hij wist het al. En zonder bezwaar vulde hij op zijn briefje de naam van Boesman in. De uitslag liet geen twijfel over. Eén stem voor Boesman, de rest voor Hey blom. „Betekent dat nu", vroeg De Loor, „dat Heyblom benoemd is? Of dat hij in aanmerking komt mèt een eventuele kandidaat van buitenaf?" „Waarom?" vroeg de voorzitter. „De uitspraak is duidelijk genoeg. Ikzelf geef verre de voorkeur aan een eigen man, alléén als we die niet konden vin den, zou ik andere kandidaten gewenst hebben. En persoonlijk acht ik uw keus, mijne heren, een zeer gelukkige. Ik heb een zeer goede indruk van de heer Hey blom, en zeer goede verwachtingen voor de bank onder zijn leiding. Alleen zou ik de pil voor de heer Boesman willen ver gulden, en die benoemen tot procuratie houder". Tijpje, allang gelukkig dat Boesman geen directeur was geworden, had er geen bezwaar tegen. Grootveld vond 't al héél best. En in zeldzame eensgezind heid liet het bestuur twee van zijn em- poyé's die avond een trapje hoger klim men. De voorzitter glimlachte tevreden. Alles liep op rolletjes en precies zoals hij het had gewild, terwijl de heren de indruk hadden dat hij zich nergens mee had bemoeid. „En toch zal ik je zeggen", zei Tijnje, toen hij die avond met Grootendorst naar huis liep, „als de lui het niet gewe ten hadden van die Amerikaanse erfe nis, hadden ze netjes zitten wachten tot De Grauw met een economische docto randus uit de bus was gekomen". „Je bent niet lekker", zei Grooten dorst, wetend dat dit wat hèm betrof in ieder geval een feit was. HOOFDSTUK VI. „Het meisje" „Weet je nu al wat naders van die eh die erfenis van je oom Jacob?", vroeg Suus Heyblom aan haar man. Ze wist zo langzamerhand niet meer waar ze aan toe was. Eerst was daar het verrassende feit geweest van Jaaps benoeming tot direc teur van de bank, in de plaats van de oude heer Wieringa. Ze had er niet op durven rekenen, en hij zelf ook niet. Ook Boesman had ze geen kans gege ven, ze wilde niet eens rekening hou den met de mogelijkheid, dat die haar man voorbij zou streven. Maar Jaap had nooit moeite gedaan om zich op de voorgrond te dringen. Zijn persoonlijkheid scheen zich geheel op te lossen in de bank. Ze had de in druk en niet helemaal ten onrechte dat allerlei mensen die groot vertrou wen in haar man hadden en hem acht ten om zijn bekwaamheid en deskundig heid, toch hem nooit gezien hadden als de toekomstige directeur. Ze was er vrijwel zeker van geweest dat de nieu we directeur een vreemdeling zou zijn, en dat er misschien voor Jaap een be vordering op zou zitten, zoals nu Boes man procuratiehouder geworden was. En nu was het opeens zo ver Ze hadden moeten verhuizen, want het huis in de rij was niet representa tief genoeg voor een bankdirecteur. De meubelmaker had geheimzinnig geglim lacht toen Suus eens kwam praten over een nieuw bankstel, met een gezicht van dacht-ik-het-niet. En allerlei dingen begonnen, soms bij na onmerkbaar, soms plotseling, te ver anderen. Opeens kwamen de dames haar werven voor het lidmaatschap van de Vereniging van Huisvrouwen en werd ze betrokken bij de organisatie van de jaarlijkse bazaar voor de zie ken. En de voorzitter van de kiesvereni ging was een hele avond komen bomen over de noodzaak van een financiële ex pert in de raad, nu de begroting steeds ingewikkelder werd en het budget van de gemeente zich steeds meer uitbreid de Ze wist niet, dat de nieuwe status van de familie Heyblom in Drechtermond niet werd toegeschreven aan een zicht bare oorzaak, namelijk de promotie van Jaap Heyblom tot directeur, maar dat iedereen al geheimzinnig praatte over het schip met geld, dat binnengekomen was. Het verhaal van de Amerikaanse erfenis deed de ronde, en niet alleen Jaap Lepelaar maar minstens een dozijn andere kletskousen van beiderlei kunne deden er gewichtig over, en gewichtiger naarmate ze er minder van wisten. In werkelijkheid had Jaap zijn bescheiden kapitaaltje moeten aanspreken om de kosten van een verhuizing en een ge deeltelijk nieuwe inrichting te betalen, al was het bestuur niet krenterig ge weest en was ook zijn salaris beduidend omhoog gegaan. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5