Cjrocn ^JMrtrJexel s Gedeputeerde Mensink deed beroep op vertrouwen van raad I; Opdracht aan Tebhin aarzelend verstrekt Sint Nicolaas weer hartelijk op Texel ingehaald Nog onzekerheid over tarieven Electrohuis droogautomaat Slecht weer was bijna spelbreker Volgende maand twee raadsvergaderingen „Texel-suite" onderdeel van Excelsior-concert Muziekschool Texel had „open week" Apollo 12 op kleuren-tv Maanwandeling in De Oranjeboom" Voorlichting over fusie waterschappen Fabeltjeskrant-figuren komen collecteren Organisator verloting won zelf de auto... DAG 18 NOVEMBER 1969 r E X E LS E ave N.V. v/h Langevcld De Rooü bos II - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den ld. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 an 83e JAARGANG No. 8420 COURANT e elektriciteits- en vvaterfabriek, die inenkort op Texel wordt gebouwd zal an i voor West-Europa unieke installatie lm. Weliswaar wordt al op meerdere ,Q2 iatsen (o.a. in Terneuzen) zeewater tzilt ,maar het gewonnen zoete water daar bestemd voor de industrie. Nog >t eerder werd drinkwater uit zee be- tkken. Deze winningsmethode is kost- lar en de kosten zullen niet worden dekt als men op Texel het normale VN-tarief blijft betalen. Het tekort net dus voor het grootste deel door de incie worden gedragen. Het is de ik van de provincie ervoor te zorgen t Texel over voldoende leidingwater schikt. Anders ligt het met de elek- citeit. Texel hoort niet tot het zg. con- ssiegebied van het Provinciaal Elec- f4 A citeitsbedrijf en derhalve is het min- I' r vanzelfsprekend dat de provincie er or zorgt, dat de in de elektriciteits- drinkwaterfabriek opgewekte elek- he energie ook voor (lagere) PEN- ievcn ter beschikking van de Texel- verbruikers komt. De toezegging dat tarieven inderdaad lager zullen wor- n dan de bestaande hoge TEM-tarie- n, wilde de provincie echter niet doen deze tegenvaller beheerste de be- rekiugen donderdagmiddag in de ge- tenteraad. Eén dag voor de raadsvergadering d het gemeentebestuur een brief ont- mgen van Gedeputeerde Staten, waar- werd meegedeeld, dat men ermee ak- iord ging dat de TEM de waterfabnek TEBHIN N.V. zou bestellen. De pro- ncie garandeerde dat het exploitatie- kort van de waterfabriek aan de TEM u worden gerestitueerd, maar over de aag welke tarieven voor water en iktriciteit voor Texel zouden moeten ilden ,over de hoogte van de gemeen- lijke financiële bijdrage, over de da- in van ingang en over de mate van lelneming in de N.V. TEM wilde men ch nog met uitspreken. Ook mocht de SM zonder goedkeuring van het colle- van GS geen wijziging in de huidige •ieven aanbrengen. Dit bericht ver- irzaakte grote teleurstelling, ook bij de meenteraad. Het had ernaar uitgezien it er nauwelijks nog haken en ogen elen te verwachten. „Als we op deze :ief hadden moeten afgaan, hadden we leer van voren af aan moeten begin- in. De provincie wilde niets toezeg- in", aldus Mr. Sprenger die de brief nager van inhoud" noemde en „niet overeenstemming met de stemming". Spoedberaad Na ontvangst van de brief hadden B W spoedberaad aangevraagd. Gede- uteerde Mensink met Ir. Haasnoot van it PWN kwamen donderdag in alle roegte naar Den Burg. Bij het beraad it toen werd gehouden, kwamen en- ile positieve wijzigingen in de brief it stand. Zo werd, naast het uit de weg limen van enkele formele moeilijk- len, bepaald dat de TEM wèl de ta- iven mocht wijzigen. Gedeputeerde lensink had voorts uitgelegd dat het iet mogelijk was om inzake de water leven toezeggingen te doen. Texel zal el gelijke pas houden met de tarieven an het PWN elders in Noordholland, (advertentie I.M.) Verrassend (kastklaar) droognieuws bij: U krijgt 25 ct. per knijper (tot ƒ25,bij aankoop van een En U mag dat gerust eerst eens 14 dagen proberen. „passend" in elk huis maar het hele PWN-tarievensysteem zal wellicht worden herzien. Zo denkt men aan invoering van een toeristisch tarief om de door het toerisme veroorzaakte extra kosten op de kunnen vangen. Deze tarieven zouden dan wellicht ook voor een deel van Texel gaan gelden. Beperkt risico Met nadruk werd ook verklaard dat de provincie er in ieder geval vanuit gaat dat de gemeente Texel niet meer dan ƒ60.000,jaarlijks bijdraagt in het nadelig saldo van de waterexploitatie. (Volgens het oorspronkelijke contract zou de gemeente een veel groter deel van het nadelig slot van de nu veel duurdere waterwinning moeten opvan gen). Over de elektriciteitstarieven had de heer Mensing echter niets kunnen toe zeggen. Op zo korte termijn konden de consequenties van een dergelijke toe zegging niet worden overzien; binnen twee maanden zal men daarover wel een uitspraak kunnen doen. Van de raad werd ondanks deze onzekerheid een be slissing verwacht. Uitstel zou betekenen dat de complete installatie een paar miljoen gulden duurder zou worden. Mr. Sprenger zei, dat B en W het on danks het ontbreken van deze belang rijke toezegging verantwoord vonden om de bouwopdracht aan Tebhin te ver strekken. Daar twijfelden meerdere raadsleden aan. Niet allen deelden het optimisme dat Mr. Sprenger in dit geval gerecht vaardigd vond. De heer P. Smit vond dat Gedeputeerde Staten meer toezeg gingen achterhielden dan nodig was; anders had men niet zomaar enkele punten in de brief verzacht. Mr. Spren ger wees op het feit, dat ook de pro vincie gedwongen is snelle beslissingen te nemen in verband met de tijdnood. Onder de druk van die omstandigheid is de provinciale reactie ongunstig uit gevallen, zo meende hij. „Waar gaan we naartoe als we mets over de elektrici teitstarieven weten", zo vroeg de heer J. J. Westdorp zich bekommerd af. Harde lijn De heer Koorn voelde er aanvankelijk voor om de opdracht maar niet aan (Zie verder elders in dit nummer) Op het haventerrein van Oudeschild werd Sint Nicolaas omstuwd door een menigte kin deren met hun ouders. De hernieuwde kennis making verliep allerhartelijkst. Sint Nicolaas is op Texel! Zaterdag middag om vijf minuten over twee zet te hij voet op Texelse bodem, na een bepaald zware zeereis, want er stond een flinke wind, en de TX 66, waar mee de Goedheiligman was gekomen, lag te deinen op de golven. De hoge bezoeker werd enthousiast toegezon gen door de kleuterklassen, die hier voor met bussen van de TESO naar de haven van Oudeschild waren geko men. Ook speelde het Kon. Texels fan- far korps toepasselijke wijsjes. De Sint werd welkom geheten door het bestuur van de organiserende „Winkeliersvereniging Den Burg". Na dat hij vele handen van kinderen en ouderen geschud had, stapte Sinter klaas in 'n taxi en reed naar Den Burg Daar werd de volgende voet gevormd: voorop de Margaretha Sinclair-drum- band, de ruiters van de drie rijvereni- gingen, Sint Nicolaas op zijn schimmel, daarachter vier ruiters, een landauer met het bestuur van de winkeliersver eniging, een huifkar met folkloredames, de A-Ford met pepernoten en tot slot het Texels fanfarekorps. De rondgang door Den Burg eindigde, zoals gebruikelijk op de Groeneplaats. Ook de kinderen van de kleuterscholen liepen in de stoet mee In de Warmoes straat begon plots echter regen te drei gen, zodat de route iets werd ingekort en men door de Zwaanstraat ineens naar de Groeneplaats ging, in plaats van via Hogerstraat en Binnenburg. Even zag het er naar uit, dat het feest in het water zou vallen, maar de regen zette gelukkig niet door. De Sint werd verwelkomd door gezang van de school kinderen, en meteen begonnen zijn noten. Hier was ook de burgemeester knechten met het strooien van peper aanwezig, die een welkomstwoord sprak. Daarna gaf de Goedheiligman zelf een toespraakje ten beste. Op vallend was het dat hij daarin niet de kinderen vermaande, maar de ouders adviseerde meer begrip te hebben voor de opgroeiende jeugd. Het is de taak van de ouders serieuze aandacht te heb ben voor hetgeen bij de jeugd leeft. Vaak gebeurt dit nog te weinig waar door tussen ouders en kinderen verwij dering ontstaat en het zoeken van meer begrip buitenshuis in de hand wordt gewerkt. Nogmaals volgde zingen door de kin deren, waarbij van iedere kleuterschool enkelen bij hem op het podium ver schenen. Een stemmingsvol décor vorm den de drie rij verenigingen, die op de Groeneplaats opgesteld stonden. Ten slotte dankte voorzitter B. Bakker van de winkeliersvereniging de Sint voor het feit, dat hij weer naar ons eiland was toegekomen. Oosterend Vervolgens vertrok Sint Nicolaas met gevolg naar Oosterend. Daar het in middels flink was begonnen te regenen, kon de rondrit daar niet doorgaan. Het ging rechtstreeks naar „De Bijenkorf", waar de drumband en het fanfarekorps Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4°/o BTW In december zal de gemeenteraad twee maal vergaderen: Op 2 december komt de kwestie De Krim aan de orde en zal ook worden beslist over het ver zoek van de Naturistenfederatie om een stukje strand aan te wijzen waar naakt mag worden gezwommen. Op 16 decem ber volgt de behandeling van de ge meentebegroting 1970. OOSTEREND Zaterdagavond geeft de Chr. Muziekvereniging „Excelsior" de jaarlijkse uitvoering in De Bijenkorf. Een onderdeel waarnaar met belang stelling wordt uitgekeken is de Texel- suite, gecomponeerd door Excelsior- dirigent A. Kuik. De suite bestaat uit drie delen: 't Horntje, De Slufterwals en Folklore/Ouwe Sunderklaas. In eerst genoemd deel wordt de sfeer van de haven tot uitdrukking gebracht: eerst stil, dan het aan- en afrijden van auto's en het vertrek van de boot en tenslotte de weergekeerde rust. In de muziek van De Slufterwals wordt de wijdsheid van dit natuurgebied tot uitdrukking ge bracht met de wind die over grassen en bloemen strijkt. Het derde deel is het meest uitbundig; ook hierin zal men de sfeer van dit feest kunnen herkennen, zo hoopt de componist. Verder vermeldt het programma het Andante in G van Batiste en de Huge noten-suite van Cor Kee, waarmee Ex celsior op het concours te Leeuwarden succes oogstte. Ook de ouverture „De Zwarte Tulp" van Fr. Jakma zal het bij het publiek goed doen. Donateurs heb ben op vertoon van hun kaart vrije toe gang voor twee personen. De Muziekschool Texel heeft vandaag zijn „open week" afgesloten. De ouders van de kinderen zijn in de gelegenheid gesteld zelf aanwezig te zijn bij de les sen Algemeen Vormend Muziekonder wijs in de diverse schoollokalen op het eiland. Dat gebeurde in het kader van het streven om de ouders meer bij het muziekonderwijs te betrekken zodat de belangstelling in de huiselijke kring wordt vergroot en van de ouders zono dig een stimulans kan uitgaan. Alle ou ders hadden daartoe een uitnodiging ontvangen; velen maakten er van ge bruik en zagen hoe de kinderen met de beginselen van de muziek vertrouwd werden gemaakt. Tegen het eind van deze maand zal ook een open week voor het instrumen taal onderwijs worden gehouden. „Excelsior" reeds aanwezig waren. Ook hier zingende kinderen. De Sint werd verwelkomd door de heer J. C. Roeper, voorzitter van de dorpshuiscommissie, waarna hij op het toneel plaatsnam. Enkele kinderen zongen een liedje voor de Sint. Ook werden er twee moeders op het podium geroepen om een Sint Nicolaas-liedje te zingen. Dit waren mevr .Van Asperen en mevr. A. Vla ming-van Dijk. De jongste tamboer van de drumband van Excelsior sloeg een nummertje op zijn trommel. Aldus is Sint Nicolaas ook dit jaar weer gearriveerd, en nu maar afwach ten Op het podium op dc Groeneplaats had de officiële welkomstplechtighcid plaats, waarna deputaties van dc verschillende kleuterscholen naar voren kwamen om de goedgeefse gast toe te zingen en de hand te drukken. In de nacht van 19 op 20 november blijft hotel „De Oranjeboom" open om belangstellenden in de gelegenheid te stellen een belangrijk onderdeel van de Apollo 12 expeditie via de kleurentele visie mee te maken. De fa. Jan Agter zal in de zaal vier kleuren-tv's opstel len, zodat het geen gedrang hoeft te worden. Volgens het vluchtprogramma kan men op de genoemde tijd een deel van de maanwandeling van de astro nauten zien. DE COCKSDORP Wie zich nader wil oriënteren over de op handen zijn de samenvoeging van de Texelse water schappen is maandagavond 24 novem ber welkom in hotel „De Hoop". Op ini tiatief van het bestuur van de Polder Eijerland wordt daar een voorlichtings bijeenkomst gehouden, aanvang acht uur. Kollektival-aktie door GVT en CJV Woensdagmiddag wordt begonnen met een landelijke collecte, die de naam „Kollektival" heeft gekregen. Doel van de inzameling is steun te verlenen aan het jeugd- en jongerenwerk in al zijn vormen. Op Texel zullen de leden van de gymvereniging Texel en de in Eier- land gevestigde CJV-groep zich met de collecte bezig houden. GVT zal een aantal Fabeltjeskrant- figuren de straat opsturen. U moet dus niet verwonderd zijn als straks wordt aangebeld door de gebroeders Bever, juffrouw Mier, juffrouw Ooievaar, Ja cob de Uil of meneer De Raaf. Ook het „praathuis" zal worden meegevoerd. De helft van de opbrengst vloeit in de kas van de collecterende vereniging; de andere helft gaat naar de Nederlandse jeugdgemeenschap en het nationaal jeugdzorgfonds. Uit dit fonds kunnen bepaalde aktiviteiten voor jongeren worden gesteund. GVT is van woensdag tot en met zaterdag aktief in De Koog, Oudeschild, De Waal, Den Hoorn en Den Burg. De CJV-groep collecteert in de overige rayons. Beide verenigingen hebben het geld dringend nodig. GVT zit straks weer voor extra kosten in ver band met de inrichting van een eigen vergaderruimte, nu al als „praathuis" aangeduid. Aktie ten bate van kerkrestauratie OOSTEREND De heer C. de Jong, als organisator nauw betrokken bij de akties voor de restauratie van de Oos- terender kerk, heeft zélf de hoofdprijs van de grote verloting gewonnen. Dat was minder toevallig dan het leek, want de heer De Jong had maar liefst hon derd loten a ƒ2,50 gekocht. Hij had daarmee het overschot aan loten helpen wegwerken. Hetzelfde deed de heer J. v.d. Vis, die de derde prijs won: een bromfiets. De tweede prijs, een kleuren- tv-toestel, ging naar de heer K. Timmer „Padang". De wasautomaat werd ge wonnen door de heer C. H. Groen, het radiotoestel door J. Vonk jr. (Oost) en de koelkast door mevrouw De Jong (Nijmegen). De overige prijzen beston den uit waardebonnen van ƒ100, ƒ50,—, ƒ25,— en ƒ10,—.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1