AGENDA Vieux Plantiac Wad delimiters hadden zeer geslaagde jubileumviering IJsclub Oost blikte terug op slecht schaatsseizoen Uitvoering Dameskoor in N.H. kerk Bouwkraan valt op geparkeerde auto Succesvolle bazaar Duinkanters brachten oud succes opuieuw voor voetlicht 'tAmateurtje bood veel genoegen met kluchtig toneelstuk K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. ik «oE-nnmf smwbus BAKKERS IJZERHANDEL NV De Waddenruiters bewaren de best mogelijke herinneringen aan de viering van het veertigjarig jubileum, zaterdag j.l. 's Middags werd bij het Westerslag een zware cross verreden, waaraan ook werd deelgenomen door twee andere Noordhollandse rijverenigingen: de Koggeruiters en de IJsselmeerruiters, zodat men bijna 70 ruiters sterk was. 's Avonds werd het feest voortgezet in hotel „De Oranjeboom" in aanwezigheid van meerdere autoriteiten. Naast de leden van de drie verenigin gen was burgemeester Sprenger present (als voorzitter van de Stichting Cultu reel Werk), bosbouwkundig hoofdamb tenaar M. Mantje, leden van het bestuur van de landelijke federatie, voorzitter Hartman van de federatie Noordhol land, de heer Spaanders (vice-voorzitter Noordholland-Noord), een vertegen woordiging van de Texelse Sportraad en van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Verschillende sprekers feliciteerden de jubilerende vereniging; meerderen deden hun goede wensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud of een andere attentie. Burgemeester Spren ger bracht naar voren dat de gemeente bijzonder sympathiek tegenover de rui tersport stond en zou dan ook zoveel mogelijk rekening mee worden gehou den. Als presentje overhandigde de bur gemeester aan voorzitter Jan Agter een bedrag van ƒ200,bestemd voor de aankoop van hindernismateriaal. Ook de heer Joh. C. Roeper, namens de Ver eniging voor vrienden van het Paard, overhandigde een geldbedrag. Historie Voorzitter Agter had de notulen van de afgelopen veertig jaar doorgenomen en kon zo een overzicht geven van deze periode van Texelse ruitergeschiedenis. Er bleken soms ook bijzonder vreemde dingen te zijn gebeurd Na de pauze was het woord van me vrouw Craanen-Hemelrijk. Zij had een bijzonder aardige revue gemaakt, ook met het paard als onderwerp. Vooral het Ruiterlied sloeg in; het refrein werd al gauw door ieder meegezongen. Voorzitter Jan Agter zette instructeur Jac. Schoorl in de bloemetjes door hem BONTE SINTERKLAASAVOND VOOR DE JEUGD DEN HOORN In „De Waldhoorn" wordt zaterdag een bonte Sinterklaas avond gehouden voor de jeugd van 6 tot en met 15 jaar. De avond wordt ge organiseerd door de Sportvereniging ZDH. Begonnen wordt om half acht; om half tien is het feest afgelopen. De en tree is gesteld op 50 cent. De jeugdleden van de gym- en voetbalafdeling hebben gratis toegang. Wie geen vervoer heeft wende zich tot de heer D. J. Drijver, P.H. Polder, telefoon 432. Jongens of meisjes, die iets willen voordragen of zingen op deze avond kunnen zich even eens opgeven bij de heer Drijver. „OP EIGEN WIEKEN" HAD BOEIENDE TENTOONSTELLING In het afgelopen weekend had de jon ge Texelse vereniging van vogelliefheb bers de eerste expositie in „Casino" te Den Burg. Vrijdag werd het evenement geopend door voorzitter J. Noorlander, onder meer in aanwezigheid van bur gemeester Sprenger. Hoewel het meren deel van de tentoongestelde vogels als „eigen teelt" kan worden beschouwd, is het de bedoeling een volgende expositie geheel uit eigen teelt te laten bestaan. Er werden nu 160 vogels getoond waar voor een keur van prijzen was uitge loofd, o.a twee bekers. Als dè grote be zienswaardigheid van de show wees men ons op een kruising tussen een muskaatvink en een japanse meeuw. Verder waren een rijstvogel en enkele napoleontjes vermeldenswaard. Het zijn moeilijk te kweken dieren en een com pliment voor de geduldige kweker is derhalve op zijn plaats. De show maak te een keurige indruk. De kooien en volière waren overzichtelijk en ordelijk opgesteld. Een aparte hoek was inge ruimd voor het tonen van artikelen, die men bij het bedrijven van de vogeltjes hobby nodig heeft zoals kooien, drink en voederbakjes e.d. De dames van de leden hadden de show opgesierd met al lerlei bloemstukken en droegen daar door aan het succes bij. REMBRANDT-AVOND VOOR HERVORMDE VROUWEN DEN HOORN Voor de Ring van Hervormde Vrouwengroepen geeft ds. Visser uit Den Hoorn donderdagavond 20 november een lezing over de schil der Rembrandt. De voordracht zal wor den geillustreerd met film en dia's. De avond wordt gehouden in het dorpshuis De Waldhoorn en begint om acht uur. Leden van de Hervormde Vrouwen groepen hebben gratis toegang. ZWEMDIPLOMA VOOR 17 JONGENS Zolang Texel niet over een zwembad beschikt, is men voor het behalen van het zwemdiploma aangewezen op baden in Den Helder of verder. Niettemin overwinnen sommigen die belemme ring, zoals 17 verkenners van de Sint Jeroengroep, die een half jaar lang elke zaterdagochtend naar Den Helder gin gen om daar les te nemen in de zwem school De Roompot van de heer Dekker. Zondag werd examen gedaan, met goed gevolg. Vele vaders, moeders en andere familieleden waren als supporters mee gegaan. Om het diploma A te verwerven moest het volgende worden gedaan: 25 meter gekleed zwemmen; 75 meter borstcrawl direct gevolgd door 50 meter rugzwemmen en tenslotte 1 minuut wa tertrappen. Bij voldoende deelname zal in de naaste toekomst nogmaals een derge lijke cursus worden georganiseerd. uitvoerig te danken voor zijn belange loze medewerking en overhandigde hem een gouden speld. De heer Agter wist niet dat een soortgelijk huldeblijk hemzelf te wachten stond. Vice-voorzitter Beekman bracht de dank voor de inspanningen van de heer Agter naar voren en gaf ook hem een gouden speld. Ook werden de prijzen van de cross van die middag aan de winnaars uitge reikt. Mevrouw De Lugt, namens de Vereniging voor Vrienden van het Paard reikte de prijzen uit van de springnummers van het afgelopen con cours. Het feest duurde tot drie uur 's nachts. De volgende ochtend om half elf gingen de 70 ruiters alweer op pad voor een duin- en strandrit. Daarna werden de paarden van de overkantse rijverenigingen in veewagens gezet en werd de terugtocht aangevangen. Met medewerking instrumentalisten Voor donateurs en andere belangstel lenden geeft het Dameskoor Den Burg onder leiding van de heer J. Visser za terdagavond in de N.H. kerk te Den Burg een uitvoering. Het programma zal niet alleen verzorgd worden door de koorleden maar ook door het blokfluit klasje van de muziekschool en enkele andere instrumentalisten zoals de dames H. Cadce (fluit), J. Beumkes (viool) en de heren J. Wieten en F. Zegel (saxo foon) en J. Visser (orgel). Solozang zal worden verzorgd door de dames A. Luijsterburg, E. Vermeer en R. Langeveld. De uitvoering begint om acht uur en is gratis toegankelijk. DE KOOG De aan de Dorpsstraat (bij de in aanbouw zijnde bar van de heer Hillen) staande bouwkraan van de Friese aannemer Adema werd zater dagmiddag om 16.10 uur getroffen door een hevige rukwind, waardoor het ge vaarte kantelde en op een geparkeerde Volkswagen stortte. De auto, eigendom van het verhuurbedrijf Bakker in Am sterdam en gehuurd door de 23-jarige mej. Burggraaf, werd zeer zwaar be schadigd. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 18 nov. 2.25 en 14.46; 19 nov. 3.53 en 16.13; 20 nov. 5.15 en 17.32; 21 nov. 6.22 en 18.36; 22 nov. 7.15 en 19.27. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. WINNAARS SINT NICOLAASAKTIE Gisterochtend zijn de prijswinnaars bekend geworden van de eerste etappe van de Sint Nicolaas-aktie van de Bur ger winkeliers. In hotel De Graaf werd ten overstaan van notaris Van Wijland een drietal grepen gedaan uit de inge leverde enveloppen. Winnaar van de eerste prijs (een 15-daagse vliegreis voor twee personen naar de Costa del Sol of een andere bestemming) werd de heer S. Zijm, de Westen H 117. De tweede prijs (een korte cruise naar Go- tenburg voor twee personen) ging naar de heer G. Eelman, camping „Om de Noord' 'te De Koog en de derde prijs (vier dagen Londen voor twee personen) was voor mevr. T. E. Siersma, Beatrix- laan 140 te Den Burg. De winnaars mo gen ook een andere gelijkwaardige reis maken. DE WAAL De bazaar, die onlangs door de Hervormde vrouwenvereniging te De Waal werd gehouden, is een groot succes geworden. De inkomsten bedra gen ruim ƒ2000,De bezitter(ster) van het witte lot 987 wordt verzocht zich te melden bij mevrouw A. Boot; daar staat nog een mooie prijs te wachten. De or ganiserende dames verzochten ons ieder te danken, die op een of andere wijze aan de bazaar heeft meegewerkt. Vrijdag 21 november Den Burg, „De Oranjeboom" 20.00 uur U.D.I. met „Niets veranderlijker dan een mens". Den Burg, „Casino" Kotex tentoonstel ling. Zaterdagavond bracht de Koger to neelvereniging „De Duinkanters" in hotel „De Toekomst" het stuk „Het meisje met de rode strik". Gezegd moet worden, dat zij hiermee een groot succes behaalden; er was meer be langstelling dan de zaal kon verdra gen er moesten dan ook diverse mensen staan oi aan de bar gaan zit ten. De Duinkanters hadden hetzelfde stuk vijftien jaar geleden gespeeld, uiteraard in een andere bezetting, en bij diverse leden waren stemmen op gegaan om een herhaling. Oder regie van de heer A. Blok van der Velden werd er zeer goed en natuurlijk spel gebracht, niet „ge maakt" maar ook weer niet overdre ven. Giesbers, eens een oppassend werk man, is door de fout van zijn dochter Marjan en wat daarop gevolgd is, vol komen uit het lood geslagen, en aan de drank geraakt. Dit natuurlijk tot groot verdriet van zijn vrouw Bets, die echter ondanks het gedrag van haar man het hoofd boven water heeft weten te hou den. Zij is het, die de sfeer in het huis zoveel mogelijk draaglijk maakt Dit echtpaar heeft drie dochters, waarvan Fiet getrouwd is en met haar man in woont bij haar ouders, Suus is verloofd, en Marjan zit in de stad, alleen. Dochter Marjan is de grootste zorg in de familie: eenmaal heeft zij zich, nota bene in het ouderlijk huis, laten verleiden, en sinds dien is het niet goed met haar gegaan. In de stad verdient zij op twijfelachtige manier haar brood. Vader Giesbers mist zijn dochter in feite verschrikkelijk, maar hij houdt het been strak en wil „die sloerie" onder geen voorwaarde meer toegang tot zijn huis geven. Hier bij staat zijn dochter Fiet aan zijn zij, terwijl aan de andere kant Bets en Suus anders tegenover de zaak staan: zij zou den Marjan graag weer thuis hebben, en haar een normaal leven laten leiden. Op een dag komt die kans: Een zoon van een oude vriend van Giesbers gaat emigreren, en moet voor die tijd in de stad nog enige zaken regelen, maar aan gezien hij als boerenzoon de weg in de stad niet weet, zal de familie Giesbers hem daarbij helpen. Men krijgt nu het idee om Marjan uit te huwelijken aan die zoon, Rinus Doevedans geheten. Dit is echter gemakkelijker gezegd dan ge daan: een heleboel problemen rijzen er op; Marjan zal weer thuis moeten ko men ,om er maar een te noemen, en hierover zijn de gedachten nogal ver schillend. Maar uiteindelijk gelukt het dan toch en al vrij vlot zijn de trou TE plannen daar. Alles lijkt goed te gj als er plots weer twee tegenvallers komen dagen: Vader heeft, de dag vi ,J1JI het huwelijk, een brief geschreven i 1 Marjan's schoonvader over haar prj tijken in de stad, en.er komt e e oude „kennis" van Marjan op bezoJvel een zeeman, die gehoord heeft dat ging trouwen, en die nu ook roet in eten dreigt te komen strooien. Al mei genoeg om Marjan weer het hoofd hol te doen jagen: zij loopt weg en 1; niets meer van zich zien Dit brengt t tuurlijk veel verdriet aan alle partiji k maar men geeft de moed niet op en gi haar zoeken. Uiteindelijk komt dan, het café van Jop Stender, alles toch c op zijn pootjes terecht: op Oudejaa: nacht, precies om twaalf uur, vim Marjan en Rinus elkaar terug. Hoewel het verhaal hier en da zwak was, werd goed spel ten beste geven. In de eerste plaats zij hier noemd de heer A. Schoo, die zich i de zeer moeilijke rol van Giesbers h belast, maar het uitstekend deed, in de vele dronkemansscènes. Ook overige rollen waren in goede handi Als zeeman Koos van Beers zagen gastspeler D. van Egmond goed spel veren. De heer D. Bonne bracht barhouder Jop Stender zeer aannen lijk naar voren, terwijl de heer H, Ba ker als Rinus Doevedans niet voor ht onderdeed. Goed spel kregen we o te zien van de drie dochters des huii /jj (de dames D. van Koningsveld, A Splunter en J. van Egmond) te zien de heren P. Decnop en H. van Splunt t dedeen als hun verloofde resp. echtj noot goed hun best. Met veel voel speelde mevrouw D. Bakki Buijsman de rol van moeder Bets mevrouw S. Kamp liet het „meisje v de vlakte" uitstekend uit de rossige veD komen. Ier !e I o k< t ;aiT OOSTEREND De IJsclub Oost be stond de afgelopen winter 45 jaar. Tij dens de vrijdagavond in „Jatry" ge houden jaarvergadering blikte voor zitter A. Kalis nog eens terug op dit jubileum. Het bestuur had de nog in leven zijnde oprichters een erffenfie ge stuurd. Het waren voorzitter D. de Groot, thans woonachtig te Appinge- dam, secretaris A. Vonk en bestuurs lid G. Buis. Oud-voorzitter De Groot had een uitvoerige dankbrief terugge schreven die op de vergadering werd voorgelezen. De heer De Groot was destijds onderwijzer aan de school te Oost, een functie, die hij vier jaar ver vulde. Hij noemde de periode de mooi ste uit zijn leven. Hij bleek zich nog vele Oosters te herinneren en schreef de roemruchte Oosterender feesten „de inneming van Den Briel" en „het smeekschrift der edelen" te hebben meegemaakt. Op het moment dat zijn brief werd voorgelezen was de heer De Groot niet meer in leven. Zaterdag ontving het bestuur het bericht dat hij donderdag op 73-jarige leeftijd was overleden. Secretaris C. Ellen las notulen en jaarverslag voor. Uit het laatste bleek dat het seizoen 1968-'69 niet bepaald een beste schaatswinter is geweest. Op 14 november vroor het al flink en op 14 december was het zover dat de ijstent op het Zwin bij De Bol kon worden neergezet. Twee dagen later was het weer zodanig omgeslagen dat weer tot afbraak moest worden overgegaan. Op 28 december viel een pak sneeuw. Op 4 februari weer lichte vorst en op 9 februari kon met de motorschuiver de Putten worden schoongemaakt, maar van schaatsen is niet veel gekomen. Dure winter De kassituatie is niet slecht, zo bleek uit het financieel verslag van penning meester A. Kiewiet: er was 786,Bij een strenge winter zal dit geld echter vrijwel zeker worden opgebruikt, zodat de contributie in dat geval van ƒ2,50 tot ƒ3,50 moet worden opgetrokken. De vergadering ging hiermee akkoord. De aftredende bestuursleden C. Ellen, W. v.d. Berg, M. Trap en J. Boon werden bij acclamatie herbenoemd voor twee jaar. Het bleek dat enkele leden bij het 45-jarige bestaan „een feestje hadden willen bouwen", maar het bestuur wil de daarvan niets weten, mogelijk komt het er wel van bij het 50-jarig bestaan. Geïnformeerd werd naar de reddings middelen op de ijsbaan. Deze zijn altijd aanwezig, zo werd gezegd, zowel op het Zwin als bij de Putten. Bij een ongeluk kan direct worden ingegrepen. Ten slotte werd de film vertoond van de wereldkampioenschappen schaatsen 1966 in Gotenburg, waarbij Kees Ver kerk en Ard Schenk als resp. eerste en tweede zegevierden. DE WAAL Zaterdagavond bracht de Waalder toneelvereniging Het Ama teurtje voor de tweede keer het drie be drijven tellende toneelspel „Oom Albert op huwelijksreis" voor het voetlicht. Evenals bij de eerste uitvoering was de belangstelling zeer groot; de zaal van „De Wielewaal" bleek nauwelijks toe reikend. Met groot enthousiasme en met veel vaart werd gespeeld. Zoals meestal was 't Amateurtje erin geslaagd de juiste mensen voor de diverse rollen te vinden, zodat men het zich niet onnodig moeilijk maakte. Er waren drie debu tanten, ook in De Waal is aan nieuw toneelbloed geen gebrek, die het er zeer behoorlijk afbrachten. Hun spel was wat minder vrij in vergelijking met dat van ervaren krachten zoals de heer A. Kager, mevrouw T. Luil^en-Ketelaar en de heer M. Reij, maar zo n vergelijking is eigenlijk niet eerlijk. „Oom Albert op huwelijksreis" bleek een klucht van simpele opzet te zijn. Schrijver Gerard van Dijk schiep met veel fantasie een uiterst onwaarschijn lijke situatie, daarmee de mogelijkheden biedend voor talrijke dwaze verwikke lingen en misverstanden. Zonder het verhaal geweld aan te doen, zouden deze grollen eindeloos kunnen worden uitgebreid en beperkt. Albert van Zon is op latere leeftijd getrouwd en gaat op huwelijksreis. Zijn vriend Toon Veldhuijs en echtgenote gaan mee. Ze nemen hun intrek in pension Zeelucht, maar heel toevallig verblijft daar ook Jos van Zon, een broer van Albert, die nog steeds op zoek is naar dè vrouw in zijn leven en die meent gevonden te hebben in de huis houdster van het pension, Gerda van Mielroo. Verwikkelingen ontstaan als ook Paulien van Duivenvoorde haar in trek in „Zeelucht" neemt. Zij is een dochter van mevrouw Van Zon. Die is eerder getrouwd geweest, maar haar nieuwe echtgenoot weet van geen doch ter af. Paulien koestert zeer hartelijke gevoelens jegens de student Rob van Praag, die in het pension werkzaam is als hulpje. Uit deze merkwaardige toe stand komen tal van verwikkelingen voort en alsof dat nog niet voldoende was kunnen Albert en Toon het af en toe bijzonder slecht met elkaar vinden en wordt van alles bedacht om elkaar een loer te draaien. Enfin, het publiek genoot met volle teugen en was ge tuige van een gelukkig slot. Enthousiast De heer M. Reij acteerde enthousiast en maakte zich waar als de altijd ver- SP eri e 'hr l 06 bolgen „jonge" echtgenoot. Zijn kan zonder voorbehoud voortreffeli er, worden genoemd. Dè man voor de 1: rollen van Het Amateurtje is de hejtie K. Zoetelief. Hij heeft zijn type mee speelt daarbij met veel nuance, daan de reacties van het publiek als 't wa uitbuitend. We zagen hem als postboi Toon Veldhuijs, die voortdurend bezig Albert op de kast te jagen. Mevroi E. Albers-van Zonneveld was goed dreef als Andrea van Zon, die onrechte denkt dat haar nieuwe ech genoot zich al tijdens de huwelijksre het met andere meisjes aanlegt. De w ingetogen mevrouw Albers contra teerde nogal met mevrouw T. Luikei Ketelaar ,die het best deed als de sche pe flap-uit Dora Veldhuijs. Goed ook de heer A. Kager als Jos van Zo de man die het hart van huishoudsti Gerda tracht te stelen, maar daar lac voordat hij dat zelf beseft in geslaagdi De rol van Gerda van Mierlo was i bijzonder goede handen. Mevrou Oudes-Jamoel acteerde op vertederei |Q „echte" wijze, zij het soms wat moiü toon en met iets te weinig emotie. A« emotie ontbrak het niet in het spel va mej. J. Zoetelief, evenals mevr. Oudi voor het eerst op de planken Ze de« het bijzonder leuk. Ook de heer Fr. R denhuis als de student Rob van Praa maakte geen slecht debuut, al kon r. zijn plankenkoorts niet geheel verl gen. Het was voor zo'n eerste keer ni bepaald een makkelijke rol, zodat me m respect mag hebben voor de wijze waai op hij het er vanaf bracht. Een minder opvallende, maar toch aaroi gespeelde rol had de heer J. Zoeteli als eigenaar van pension Zeelucht, regie berustte bij de heer W. A. Sweei Mevrouw B. Keijser-Stammes was sou fleuse en mevrouw Beumkes-Radds zorgde voor de grime. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend UITSLAGEN Zaterdag 15 november 1969 Junioren Tex. Boys- Wieringermeer Oudesluis-Oosterend dt ad Wie nu OMN«5|,^eS| SWL - «^derSen^.SlK'reen i^mriraai beves y ^garl handomdraai Hetboekï'ü1 voor u 1401H 1435B VTS regelbaar toerental 1535B Tel. 02220-2346 Adspiranten Cocksdorp a-Tex. Boys a De Koog a-Texel a Oosterend b-ZDH a Zondag 16 november 1969 4d© klasse A KNVB Texel-Succes Afdeling Noordholland Wiron-ZDH WBS V-Oosterend DESS-De Koog Geel Zwart 2-Texel 2 Texel 3-Succes 4 Tex. Boys 2-Oudesluis 3 ZDH 2-Oudesluis 4 ZAP 8-Oosterend 3 Winkel 5-Texel 4 De Koog 2-Flevo 4 Junioren ZAP 2-Texel Helder 3-De Koog ZDH-Zeemacht 2 Adspiranten Texel b-Succes b Tex. Boys b-BKC c 2- 3- 5- 0- 4- 4- 2— 7- 0- .z- 3- 3- TEXEL 3-SUCCES 4 4—2 Succes, spelend met 10 man, wist to 20 minuten voor tijd de stand aardig evenwicht te houden (22), door tel kens na goals van Jan Dogger later zou uitvallen en Sietse Visse er ook één te maken. Maar toen Doutf Dros uit een hoekschop de bal ineen opnam en zeker van 30 meter de bal ii de touwen joeg, was Succes een g* slagen ploeg en kon Cees Martens he derde naar een verdiende 42 over winning schieten.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2