heren mode'69 Textielhuis ZEGEL Electrohuis Cl juist, zei Krooncir van roestvrij edelstml... Kritische kanttekeningen bij de TEM-plannen Raad akkoord met TEM-plan Texelstroom °f Marsdiep rouw kan meer betekenen in de samenleving VERVOLG VAN PAG. 1 Weverstraat - Telefoon 2728 Kwaliteit - Lage prijzen Gratis dividendzegels 59 2,55 98 PéDé Gor de Jong Fa. Lagerveld jssii ----- -• - -gf/* C&&- Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie B en W. van Texel en de Texelse aad hebben opnieuw getoond vooruit- irevend te zijn. Een groots plan werd itgewerkt en goedgekeurd om ons iland op eigen wijze aan voldoende wa- en elektriciteit te helpen. Heel lof- raardig, maar helaas wederom met vol- dige negatie van de kwetsbaarheid an het Texelse landschap. Noch uit het rtikel in de Texelse Courant, noch uit betreffende raadsverslagen blijkt ïige schroom om naast Oudeschild een vermaats kippenhok te plaatsen, waar e benodigde voorzieningen in opge- orgen zijn gedacht. Technische ontwik- eling en vooruitgang gaan onstuitbaar IDort, zich niet bekommerend om wat hade voor het oog. Texel mag niet ihterblijven. De financiële argumentatie door B. en f, en TEM voor dit plan is moeilijk te «oordelen. Wel lijkt het bijzonder reemd dat geheel wordt afgegaan op de ideneringen en vergelijkende bereke- ingen van eén handelsfirma, die zelf :t gehele project mag uitvoeren en van >n bedrijf welks opheffing of voort- jstaan ermee gemoeid is. Waarbij als Iviseur nog komt het PWN, dat met jn leveringsplicht van drinkwater aan Lezing voor Plattelandsvrouwen De vrouw zou in de huidige samen- ving van veel meer betekenis kun- zijn. Door het aanpakken van al- ilei taken zou zij niet alleen jegens gemeenschap van groter nut zijn, )k zelf zouden de vrouwen het ge- «1 hebben niet een ondergeschikte I te spelen. Nu nog houdt het meren- ?ei der vrouwen zich uitsluitend be- g met huishoudelijke taken; het le- m zou voor haar boeiender zijn als ook eens iets anders ging doen. oor zich voor andere taken te be ramen wordt de gezichtskring ver- iimd, worden de ontwikkelingen van moderne tijd beter bijgehouden aardoor een stuk van de barriere ssen ouders en oudere kinderen kan egvallen. Dat was ongeveer de kern m het betoog dat mevrouw J. Kooi- an-Woelsders vorige week in de S-kantine hield voor een zestigtal den van de afdeling Texel van de md van Plattelandsvrouwen. Mevrouw Kooiman begon haar lezing et een uitspraak van Pythagoras aarmee de toenmalige reputatie van ivrouw tot uitdrukking werd /gej acht: „een goed beginsel orde-licht de man; een slecht beginsel chaos- listernis en de vrouw". Bij de Ro- einen dacht men er weinig anders er. Pas bij de Christenen begon het ders te worden. Paulus schreef ove- gens nog dat de vrouw niet zou eesteren over de man en ook niet als derwijzende zou fungeren. De vrouw ;nde toen in de eerste plaats als mid- il tot voortplanting; later kreeg zij kenning als opvoedkundige in het ge- Een belangrijke rol in de geschie- !ws van de vrouwenemancipatie •1de in 1850 Aletta Jacobs. Pasteur acht een negatieve revolutie teweeg or zijn uitvinding die de moedermelk /erbodig maakte; hierdoor werd zij ij gemaakt voor andere taken. Geen sloof meer Mede door de geboorteplanning is de ouw niet meer de sloof van haar ge il De gemiddelde leeftijd die de vrou- en bereiken is dan ook sterk geste- a: van 32 jaar in 1850 tot nu 77 jaar. Uit de Nipo-enquete blijkt dat door ®/o van de vrouwen een beroep wordt tgeoefend; 10°/o daarvan is gehuwd, andere landen liggen deze percenta- s veel hoger. Het is zaak dat vroeger ardt begonnen met allerlei vakoplei- ■igen voor de vrouw. Momenteel stu- ert 18% van de meisjes. De huwe- ksleeftijd zakt (36% van de meisjes op 19-jarige leeftijd getrouwd). Het iishouden wordt gemechaniseerd; de lishuren gaan omhoog; de kinderen arden vlugger zelfstandig (velen gaan 17-jarige leeftijd al het huis uit), en ander maakt het makkelijker noodzakelijker dat de oudere vrouw $r een 'beroep gaat uitoefenen, even- fel voor enkele uren per dag. De be- ijven moeten zich veelal nog aanpas- Nog vaak worden vrouwen van ertig jaar en ouder niet gewenst. Ook dens het opgroeien van de kinderen het belangrijk dat de vrouw zich af toe bezig houdt met iels anders dan t huishouden. De kinderen blijken 'n moeder die niet temidden van pot- i en pannen vereenzaamt, zeer (te ipreciëren. Voor wat oudere vrouwen een zinvolle taak van belang voor de zondheid, met name overgangsmoei- iheden worden makkelijker overwon- Omscholings- en vormingsmoge- iheden moeten dan wel worden ge ilen. De Bond van Plattelandsvrou- en levert zijn bijdrage in de vorm van lerlei cursussen. De avond werd besloten met geani- ferde discussie. Texel er voor zichzelf een goedkopere oplossing in ziet. Technisch geeft de veiligheid het gro te argument voor het zelf doen. Dat lijkt aanvechtbaar De grote centrales zijn onderling door een koppelnet ver bonden. Gaat er bij de een iets mis, dan kunnen de anderen bijspringen. Zo'n koppelnet is een dure aardigheid en heeft dus blijkbaar zin. Bij grote cen trales kunnen zich blijkbaar ongelukken voordoen en je hoort daar ook wel van. Bij kleine centrales kan dat dus ook, de kans lijkt zelfs groter en de mogelijk heden tot improviseren geringer. Als de TEM per ongeluk in de lucht zou vlie gen hebben onze contactdozen ook geer) spanning meer en zullen we beslist lan ger moeten wachten op reparatie dan bij een kabelverbinding. In een PEN- kabel voordat hij het Marsdiep over steekt zit dus m«»r veiligheid dan in een TEM-kabel. De aarde lijkt verpakt in een net van zeekabels. Ze steken oceanen en zee straten over en weten de kustzones te passeren. Dat zou voor 't Marsdiep geen nieuwtje zijn. Daar liggen trouwens de PTT-kabels al en dat ging tot nu toe goed. Is een dubbele PEN-kabel nu wer kelijk minder veilig dan een eigen fa briek? De zelfde vraagt lijkt evenmin af doende beantwoord voor een waterfa- briek t.o.v. een aanvoerend zinker. De veiligheid lijkt hier in ieder geval te waarborgen door een maximale water voorraad in de duinen op te slaan. Produktie blijkt steeds voordeliger te zijn als dit met grotere eenheden ge schiedt. De elektriciteitsproduktie con centreert zich in een beperkt aantal grote centrales. Een eigen centrale moet dus onvoordelige stroom maken, zoals we wel weten. Of de extra kosten nu in de toekomst uit de zakken der Texe laars moeten komen of uit rijksgelden, zoals wordt gehoopt; het zal ergens vandaan moeten komen. Ook is het voor een kleine centrale onmogelijk een zelfde kwaliteit te leve ren. Schommelingen in spanning en pe riode zijn we gewend van de TEM en niet iedereen heeft daar evenveel last van. Maar sommige apparatuur zou be ter gediend zijn met PEN stroom. Het argument van de haast bij de planning lijkt een doordrukkertje. Dat de prijzen na 17 november omhoog zul len gaan zal iedereen geloven. Maar dat geldt voor iedereen, die op een bouw vergunning wacht ook. Volgend jaar zal een centarle meer kosten, evenals ons brood, maar we zullen dan ook meer verdienen en meer belasting betalen. Een herwaardering van genoemde punten lijkt gewenst naast een herwaar dering van het Texelse landschap; on danks alle haast. Gelukkig blijkt dat er nog bezwaren zijn van de Planologische Dienst en dat ook Provinciale Staten nog achteraf hun goedkeuring aan het project moeten hechten. Het heeft dus nog zin, dat ook de bevolking van zich laat horen of het vóór of tegen is. Grote belangen gaan vaak hun eigen geheimzinnige weg. Maar protesten zo wel als adhesie blijken de laatste tijd belangrijke invloed te kunnen uitoefe nen. Op het gebied van centrales is er wat dit betreft reeds een verheugende roering. De geplande Ramspol centrale in het unieke landschap van NW Over- ïjsel en de centrale aan het Bergumer Meer in Friesland ontmoeten een tegen kanting, die in hevigheid nog steeds toe neemt. Voorlopig staan ze er nog niet En ook een kleine centrale kan op een kleine eiland een aanzienlijke versto ring betekenen. Hij moet nog altijd 17 mtr. hoog wor den, 11 m. hoger dan de verhoogde dijk, en dat bij een flinke breedte. Een breed te die bij uitbreiding nog aardig toe kan nemen, gezien de grootte van het fa brieksterrein. Pijpen van 30 m en olie opslagtanks, die in Pernis geen gek fi guur zouden slaan. Het terrein is maar liefst 3V2 ha. Zo groot dat het doet ver wachten, dat de TEM eens een kabel over het Marsdiep wil leggen om zijn gesubsidieerde stroom naar Noordhol land te exporteren. Nauwelijks zijn wat landschapsgevoe- lige naturen de schrik te boven van het ontluisterde versteende hart van Den Burg, is de storm van het actiecomité tegen het Cereshotel geluwd, hebben we gehoord dat een duinterrein wordt op geofferd om ons huisvuil kwijt te raken of er is alweer een nieuw monument van Texels kunnen in de maak. In drie dagen tijd wereldkundig gemaakt, goed gekeurd en aanbesteed. Wat een tempo! Als we zo goed zijn in het plannen ma ken, wat letten we dan nog op enige landschapsverstoring. Dat gebeurt nu eenmaal overal zo. Het enige is dat mis schien niet de hele bevolking dat zou willen en dat het Texelse toerisme het op den duur waarschijnlijk juist zal moeten hebben van zijn eilandkarakter, van zijn landschap, en van zijn natuur. J. W. de Blok, Zuid-Haffel. Tebhin te verstrekken en eerst maar eens te wachten met welke tariefsvoor- stellen de provincie komt. Tenslotte wordt de daaruit voortvloeiende vertra ging door de provincie veroorzaakt en deze moet daarvan ook de consequenties aanvaarden. De heer Koorn ging ervan uit dat de provincie evenveel belang heeft bij het gecombineerde plan als Texel. Als Texel zou besluiten: we bou wen alleen een elektriciteitscentrale en geen waterfabriek zou niet alleen Texel maar ook de provincie veel duurder uit zijn. Zo bijzonder slecht is de onderhan delingspositie dus niet. Mr. Sprenger was van mening, dat de door het uitstel veroorzaakte kosten wèl voor rekening van Texel zouden komen. Hij gaf toe dat de raad een risico zou nemen als nu werd beslist, maar hij vond dat risico niet onaanvaardbaar. „Maar het gaat tenslotte om de elek triciteitstarieven, en juist daarover we ten we niets", zei de heer F. Stan daart, die met zijn vragen over de elek triciteitstarieven, drie jaar geleden, de discussie over de toekomst van de TEM op gang bracht. De heer Westdorp be toogde dat het onbillijk is dat men op het toch al niet goedkope Texel voor water en stroom meer zou moeten be talen dan elders in Noordholland. Onredelijk Bij de onderhandelingen moet vooral daarop de nadruk worden gelegd, aldus de heer Westdorp Daar was Mr. Spren ger het mee eens. „Het zou inderdaad onredelijk zijn als Texel met bijzon dere tarieven zou komen te zitten. We zijn tenslotte een stukje Noordholland. Dat zullen we blijven verdedigen". De heer Koorn was nog niet gerust. Stel je voor dat de elektriciteitstarieven straks hoger zijn dan ze zouden zijn geweest als een kabel door het Marsdiep was gelegd naar het PEN-net. Als om een bijdrage bij de provincie wordt aan geklopt, zegt men daar misschien: had je maar aangesloten bij het PEN. Dat gevaar zat er volgens Mr. Sprenger be slist niet in. Het PEN heeft zich nooit over de toekomstige ontwikkeling van de tarieven uitgesproken. De heer Koorn zag nog een gevaar: Als de be lasting op zware olie ooit eens wordt verhoogd, moet de hele berekening wor den herzien. Op de vraag van de heer Westdorp wat invoering van de PEN-tarieven nu precies inhield, vertelde TEM-directeur Kleinhuis, die de raadsvergadering ook bijwoonde, dat de hele PEN tarief structuur op den duur voor Texel van kracht moet worden, dus met onder scheid in middenstandstarief e.d. Het nachttarief zal van het dagtarief veel sterker verschillen dan nu het geval is. Het werken met turbines, die een grote overcapaciteit hebben, werkt dat trou wens in de hand. Volgens de PEN- normen geldt het bezit van een boiler met als voorwaarde om voor nachttarief in aanmerking te komen. Algemeen waren de raadsleden het erover eens dat de provincie geen zeg genschap in de TEM moest krijgen zo lang over de tarieven geen zekerheid bestaat. Wethouder Daalder: „Zolang de PEN-tarieven hier niet van kracht zijn, handen af van de TEM Er moest een nieuw raadsbesluit wor den opgesteld om aan de Tebhin op dracht voor de bouw te kunnen geven zonder dat daarin werd uitgegaan van het invoeren van PEN-tarieven Dat even na het middaguur. De burgemees ter schorste de vergadering en om één uur werden de besprekingen hervat, nu in aanwezigheid van Gedeputeerde Mensink en Ir. Haasnoot, die al die tijd op het raadhuis ter beschikking waren geweest. In het nieuwe raadsbesluit kreeg de TEM de bevoegdheid de wa ter- en elektriciteitsfabriek te bestellen en werd B en W opgedragen er met kracht naar te streven dat de tarieven voor Texel gelijk blijven met die van overig Noordholland, zonder gemeente lijke bijdragen in de exploitatiekosten. Vertrouwen Gedeputeerde Mensink slaagde erin het vertrouwen van de raad te winnen. Hij vroeg er begrip voor dat men nog geen toezeggingen over de tarieven kon doen, eenvoudig omdat men de tijd nog niet heeft gehad dit vraagstuk voldoen de te bestuderen. De heer Mensink: „Ons uitgangspunt zal zijn, dat voor het normale gebruik op Texel dezelfde stroomtarieven zullen gelden als voor het overige concessiegebied van het PEN. Gelijke monniken, gelijke kap pen". De angst voor discriminatie was daarmee voor een belangrijk deel ge sust; bovendien stond men met de rug tegen de muur want de consequenties van het niet verlenen van de bouwop dracht waren niet te overzien. Gerust stellend was de verzekering van de heer Mensink dat Texel er in ieder geval niet op achteruit zou gaan. Na nog wat heen en weer gepraat, waarbij de vormen van „discriminatie" (geen aardgas, duur vervoer, dure stroom enz.) waaraan Texel onderhevig is, uitvoerig uit de doeken werden ge daan, werd de bouwopdracht gegeven, zonder stemming. Een en ander is nog afhankelijk van goedkeuring door Pro vinciale Staten. Op 17 november zou de beslissing vallen, twee dagen na de uiterste ter mijn die door Tebhin was opgegeven. Na overleg bleek deze N.V. bereid met de uitvoering van de opdracht te wach ten tot deze datum. De manlijke stijl kreeg waardig vorm in deze robuuste mohair carcoat. Gerieflijk schuine steekzakken opzij, behaaglijke borgvoering binnenin en voortvarende (borgbeklede) kraag als stoer accent. 89, Mister Junior voelt met voor conventionele lijnen. De ontwerper van deze 100% wollen winterjas al evenmin. Zo vinden zij elkaar in dit raak gesneden model met progressief uitlopende rever en zwierige figuurnaad van mouw tot iets schuingeplaatste klepzakken 125,— 1 pak fijne KRENTENOUBLIES 10 zegels 84 Bij elke GELDERSE ROOKWORST 1 pak 90 ZUURKOOL 1 grote zak echte NOUGAT 10 zegels 79 1 busje (50 gram) NOOTMUSCAAT 10 zegels 98 1 kg. PEULVRUCHTEN naar keus 10 zegels 2 liter HERSCHI SINAS 10 zegels 1,35 1 zak RADION van 5,95 NU C 4C 20 zegels 'l03 Bij 1 pak thee 10 PENNYWAFELS 10 zegels 89 1 pot le soort KERSEN- of AARDBEIENJAM 10 zegels 1,09 3 rollen AUTODROP, van 75 nu 500 gram VOORDEELKOFFIE 1/1 blik HOLL. SNIJBONEN Den Burg Oosterend Eierland x 't I Roestvrij edelstaal voor belangrijke onderdelen zoalstrommel en waskuip. Goed voor liefst 5 (vijf!) kilo wasgoed. Eenvoudige bediening, 'n Dubbel-sopsysteem voor optimaal wasresultaat. Eigentijdse vormgeving. Deksel en centrifuge zijn overtrokken met onverwoestbaar kunststof. Kortom: de Turnamat S van AEG. Vertrouwd en slechts voor... f798,-

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7