Cjrocn '/tvartsjexels in het harL, Zorg voor Texels reputatie gaf de doorslag bij afwijzing SINTERKLAAS- BAL OUWE SUNDERKLAAS- ie EXEL BEDANKTE VOOR NA A KTSTR AN DPRIMEUR HtfflfflflT Krappe meerderheid van raad had geen principieel bezwaar m.m.v. Nord-Sea combo IliSltelife gffs m*. I 2i Disc-jockey I FRANCK BIERENS I Twee wisselbekers voor Texelse duif Prijswinnaars Sint Nicolaas-aktie Bunker maakt plaats voor nieuwe hangar Oliebollenaktie bracht ƒ325,- - °P buitenlands geld en reis verzekeringen Modehuis MOERBEEK iAG 5 DECEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8425 ave N.V. v/h Langeveld De Roojj bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coop. Rail* fciscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon, prijs ƒ3,90 p. kw. 40 cL incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4% BTW De gemeenteraad wil nog geen naaktstrand op Texel. Dinsdagmiddag werd iet verzoek van de Nederlandse Federatie van Naturisten verenigingen met 11 legen 4 stemmen afgewezen. Afgezien van de principiële bezwaren, die door ;en minderheid van de gemeenteraad werden gevoeld, was men van mening lat Texel de primeur van een openbaar naturistenstrand beter aan een andere badplaats kan gunnen. Hoewel de meeste leden verklaarden geen economische otieven in hun overwegingen te willen betrekken, kwamen deze toch wel bij herhaling naar voren. De afwijzing hield wel degelijk verband met de bezwa ren die men koestert tegen de naaktloperseiland-reputatie, die Texel zich zou kunnen verwerven. Maar ook het feit, dat een zeer groot deel van de Texelse bevolking afkerig is van een naaktstrand, bepaalde de stemming. Als het alleen om bezwaren van principiële aard zou zijn gegaan, zou het naaktstrand er met een krappe meerderheid wèl door zijn gekomen. Dat bleek uit een aparte stemming, die Mr. Sprcnger liet houden en waarbij de raad zich moest uitspreken over de vraag of religieuze, levensbeschouwelijke of andere bezwa ren van principiële aard zich tegen het naaktstrand verzetten. Acht van de vijftien raadsleden vonden van niet. iDeze uitslag is vrijwel zeker geen reergave van de werkelijke situatie rant minstens twee raadsleden begrep en op het moment van de stemming iet precieis waarom het ging. Mis- chien speelden de zenuwen hen parten ant nooit eerder bestond voor een ge- one raadsvergadering zoveel belang- telling van pers, radio, televisie en ubliek. In verband daarmee werd de ergadering in de ruime aula van de ac. P. Thijsseschool gehouden. Het was vengens dezelfde belangstelling van e publiciteitsmedia die bij meerdere aadsleden de overtuiging bevestigde at het aanwijzen van een naaktstrand p dit moment 'n nog zeer sensationele langelegenheid is waardoor Texel in en ongewenst licht wordt gezet. Het bliek is er nog niet rijp voor, zo werd jeconcludeerd. Voorstander J. J West- lorp vond echter dat de pers er nog liet rijp voor was. Er wordt aan een op zichzelf niet zo heel belangrijke iwestie als deze enorm veel publici- eitswaarde toegekend. Drie standpunten In zijn toespraak aan het begin van leze bij schijnwerperlicht gehouden •aadsvergadering ging Mr. Sprenger litvoerig in op het meerderheidsadvies lat B. en W. aan de raad hebben uit- ;ebracht. Hij legde er de nadruk op lat in feite sprake is van drie stand- >unten. Eén wethouder heeft vooral irmcipiële bezwaren en acht het open- iare naaktstrand zonder meer ontoe- aatbaar, de andere wethouder is voor- il beducht voor de praktische gevolgen vaaraan hij zo zwaar tilt dat 't naakt- itrand ook voor hem niet aanvaardbaar i, althans nog niet. De burgemeester [oestert geen principiële bezwaren naar ziet wel degelijk praktische be- emmeringen die volgens hem echter liet zwaar genoeg wegen om het ver- soek niet in te willigen. Het is wat al te simpel gesteld om te zeggen dat de burgemeester vóór een naakt strand is. Pijnlijk bewust Wethouder Daalder kreeg daarop als eerste de gelegenheid zijn principiële, (advertenties I.M.) DWARSGEBAKKEN HATUURWITBOERENBRUIN KREHTEN-ROZIJHENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN Zaterdag 8 uur Bar-dancing „De Toekomst" morele en praktische bezwaren toe te lichten. Wat de principes betreft ver wees hij naar het feit dat zijn partij (ARP) een beginselpartij is met de Bij bel, Gods woord, als grondslag. „Het gaat hier om de verhouding tussen God en mens en van de mens ten opzichte van zijn medemens. Ik ben mij er pijn lijk van bewust dat wij daarover in deze raad niet gelijkelijk denken, zodat ieder vanuit zijn eigen levensbeschou wing zijn verantwoordelijkheid zal heb ben te dragen. Mijn afwijzing is in de eerste plaats een principiële". Wat zijn morele bezwaren betrof stelde de heer Daalder: „Wij leven in een dynamische wereld waarbij aan allerlei bepalingen en normen wordt getornd, soms niet ten onrechte. Ten opzichte van de eer baarheid en de zeden is er een ontwik keling die mij met zorg vervult. Van daag is het naaktloperij, morgen het gemengd kamepren. (Ook over het ge mengd kamperen van ongehuwden zal de raad binnenkort een uitspraak moe ten doen omdat de desbetreffende ver bodsbepaling op de kampkaart is ge schrapt red.). Het gaat niet op om te zeggen: dat is nu eenmaal de ont wikkeling. Moet men dit stimuleren of een duidelijk nee laten horen? De plaatselijke overheid mag hier niet lij delijk zijn. Door aan het verzoek van de naturisten te voldoen, krijgen we niet de gewenste ontwikkeling en ont plooiing, of durft u te beweren dat we hierdoor het toerisme in zijn totaliteit op een hoger peil zouden brengen? In tegendeel! Ik denk hierbij aan de re- klame die zowel nationaal als interna tionaal gevoerd zal worden en die on getwijfeld tot gevolg zal hebben dat veel naaktzwemmers zullen komen zo dat Texel daarmee het etiket van naaktloperseiland zal hebben verkre gen. Ik denk ook aan degenen die lou ter uit zucht naar sensatie zullen ko men en aan hen onderschat dit niet! die daarom met hun gezinnen weg zullen blijven". Demoraliserend Wethouder Daalder was ervan over tuigd dat het naaktstrand aldus op het geheel van de toeristische bevolking 'n demoraliserende' uitwerking zou heb ben. Aanwijzing van een naaktstrand zou volgens de heer Daalder in de praktijk een doorsnijding van 't strand betekenen. Velen zullen beschroomd zijn er langs te lopen en dat is een stuk vrijheidsbeperking. Degenen die zich niet in hun eergevoelens willen laten kwetsen zullen de aanwijzingsborden als verbodsborden ervaren. De wethou der critiseerde de NFN-voorzitter A. Stolk die weliswaar had geschreven dat hij zijn aanvraag niet met economische motieven wilde ondersteunen maar er toch op wees dat de economische gevol gen van het naaktstrand van zo door slaggevende betekenis zullen zijn dat de gemeenteraad en B. en W. bij een toestemmend besluit een der beste han delingen der laatste jaren zullen heb ben gepleegd. „Zo wordt het naaktlo- pen tot een der economische pijlers ge maakt van het Texelse» toerisme, een zeer bedenkelijke en ernstige ontwik keling. Geld moet hier de vlag zijn die de lading dekt. Wat een verheven pri meur in Nederland voor deze schaam teloze vorm van toerisme!" Hellend vlak De door de burgemeester voorgestelde proefperiode wees de heer Daalder met klem af. „Dan begeven wij ons op een hellend vlak met het gevaar verder af te glijden. De eerste wensen van de zij de van de naturisten o.a. een natu- ristische camping zijn al naar voren gebracht. We moeten daarom duidelijk laten blijken of we deze ontwikkeling wensen of niet. Degenen onder de raadsleden die nog twijfelen wil ik wijzen op de aanplakbiljetten die men vaak op de achterkant van vrachtwa gens ziet: bij twijfel niet inhalen Wethouder Joustra vertelde dat hij kritiek had gehoord op het feit dat hij zeer lange tijd nodig had gehad om zijn standpunt te bepalen Hij vond even wel dat het niet nodig was geweest eerder een standpunt in te nemen; ook de burgemeester heeft met het bekend maken van zijn mening tot het laatste moment gewacht. De heer Joustra vond verder dat in het pré-advies teveel de nadruk was gelegd op zijn praktische bezwaren. Van deze serieuze en eerlijke bedoelingen van de naturisten was hij wel overtuigd geraakt (en hij gaf daar van blijk tegenover de NFN-voorzitter waardoor deze de indruk kreeg dat de heer Joustra vóór het naaktstrand was en zich daarom in Joustra teleurgesteld voelde) maar hij was het er niet mee eens. Kardinaal punt „Juist het feit dat het gaat om een openbaar naaktstrand is het kardinale punt. De politieverordening moet aan gepast worden aan de algemeen ge groeide veranderingen in de moraal en fatsoennormen, maar de idealen van de naturisten zijn nog niet algemeen aanvaard en bij het aanvragen van een openbaar naaktstrand zal de overheid de algemene opvatting moeten stellen tegenover de tot hun groep beperkte inzichten. Misschien is het een minder heid die zich ernstig zal kwetsen aan een openbaar naaktstrand, maar nog meer zullen zeggen: hier ben ik ook nog niet aan toe. Het lijkt mij ondemocra tisch om deze inwoners van Texel deze nieuwe zienswijze op te dringen. Dat zij het strand kunnen vermijden is voor mij geen argument. Zij wonen op Texel en krijgen wel degelijk met de gevol gen van het naaktstrand te maken. Met een niet openbaar naturistenstrand zou ik niet zoveel moeite hebben. Over de 17 naturistenterreinen in Nederland maakt niemand zich meer druk. Wan neer het duidelijk nuttig en noodzake lijk zou zijn voor inwoners en gasten, wanneer je in zwembroek of bikini niet meer behoorlijk kunt zwemmen of zon nebaden, wanneer het waar is dat het gedrag op naaktstranden zoveel beter is dan op textielstranden, dan mag het naaktstrand er van mij komen. Ik ben daarvan echter niet overtuigd. Zolang de kansen op sensationele berichtge ving over dit onderwerp zo groot zijn, moeten we er nog niet aan beginnen. Gun deze primeur aan een ander". txO o O -Q O) O) 4> zaterdag zondag Vrijdag 5 december gesloten. OTQ fl> <T> Sb Moeten en mogen „Ik heb me niet afgevraagd; móet het, maar ik heb me afgevraagd: mag het", aldus Mr. Sprenger bij het toe lichten van zijn standpunt. „Ik ben voor het verlenen van de gevraagde medewerking en dat is iets anders dan vóór een openbaar naaktstrand zijn. De aanvragers mogen, net als ieder ander, hun verlangens kenbaar maken en hun vrijheid beleven op hun manier mits die niet strijdig is met de aanvaardbare normen, dus als zij geen aanstoot geven. Is er sprake van aanstoot en in hoe ver?" De voorzitter liet zich critisch uit over de handtekeningenaktie die op initiatief van ,Femmie Bremer was ge voerd. Het resultaat daarvan heeft een betrekkelijke waarde. Men had bij de actie de vraag moeten stellen: hebt u bezwaren van principiële aard tegen een naaktstrand. Nu is niet duidelijk van welke aard de bezwaren zijn en daardoor was de actie minder waarde vol dan mogelijk was geweest. Datzelf de gold volgens Mr. Sprenger ook voor de hearing en de vele ingekomen stuk- Advertentie I.M. J'elleboog sfeer J'elleboog s I s 3ooqa||a(r jaajs Sooqana.f ken. „Allen zijn ze fragmentarisch en daardoor voor mij geen basis voor een standpunt". De voorzitter herhaalde daarop wat hij in zijn minderheidsnota naar voren had gebracht waarbij hij nadrukkelijk verklaarde geen princi piële maar wèl praktische bezwaren te zien die echter niet zwaar genoeg wo gen om de medewerking te weigeren. Het geven van aanstoot zou tot een mi nimum kunnen worden beperkt, vooral door de beperking van het gebied waar het naakt zou worden toegestaan. Iets degelijks kent de politieverorde ning al: het is niet toegestaan in zwem broek op straat te lopen maar wel op het strand. Mr. Sprenger geloofde dat de naturisten er niet op uit zijn aan stoot te geven; hij was van de goede bedoelingen overtuigd. Het is niet de bedoeling onder het excuus dat de nor men nu eenmaal veranderen, alles maar te aanvaarden, zoals de heer Daalder had gesuggereerd. „Er zijn al lerlei soorten van onvrijheid in Neder land en allerlei mensen nemen aan al lerlei dingen aanstoot die volgens de (zie verder elders in dit nummer) Voor deelname aan de grote lande lijke tentoonstelling „Savoa", voor hoenders, sierduiven en konijnen, die te Amsterdam in de Rai van 27 tot en met 30 november j.l. gehouden werd, was door het Kotex-lid W. Kalk te Den Burg ingeschreven met twee Brünner Kroppers, zwart. Zijn zwarte Brünner Kropper, doffer, oud, werd bekroond met de eerste prijs zzg en kwam hier mede in het bezit van de wisselbeker voor de fraaiste Brünner Kropper. Hij wist voorts beslag te leggen op de» wis selbeker voor de fraaiste Kropper van alle Kropper-rassen. Ditzelfde dier won tevens de eigenslag „Savoa" medaille en een set met 6 bierglazen. Het ver diende hiermee voor zijn eigenaar dus vier prijzen. Zijn tweede zwarte Brünner Krop per, duivin, jong, behaalde in haar klas se de eerste prijs met zg. en kwam hiermede in het bezit van een medaille en een n.m.-prijs. Het Kotex-lid J, van Beusekom te De Koog, had 3 Baardtuimelaars, zwart, ingeschreven. Zijn zwarte Baardtuime- laar, duivin, oud, werd in haar klasse eerste met zg., terwijl aan zijn beide andere Baardtuimelaars zijnde een dof fer, oud, en een duivin, oud, het pre dikaat gg. werd toegekend. De Sint Nicolaas-aktie van de Bur ger Winkeliers is afgesloten. De win naars van de afgelopen week waren 1. de heer C. H. Roeper, Emmalaan 7, (14-daagse vliegreis voor twee personen naar de Costa del Sol of andere gelijk waardige bestemming); 2. mevr. I. I. Kunst, Kogerstraat 68 (cruise naar Go- tenburg voor twee personen); 3. mevr. J. Koburg-Schumaker, Kogerstraat 37, reis naar Londen voor twee personen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 7 december op om 8 33 uur cn gaat onder om 16.30 uur; 10 december op om 8 37 uur cn onder om 16.29 uur. Maan: 9 dec. N.M.; 16 dec. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 5 dcc. 3.44 en 16.42; 6 dcc. 5.01 en 17.50; 7 dec. 6.13 en 18.54; 8 dec. 7.15 en 19.46; 9 dec. 8.09 en 20.34; 10 dec. 9.00 en 21.20; 11 dec. 9.43 en 22.07; 12 dec. 10.25 en 22.54; 13 dec. 11.07 en 23.41. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Een kraan van de firma Drijver maakte vorige week korte metten met een uit de oorlogsjaren daterende bun ker op het vliegveld Texel. Dit hechte, maar weinig fraaie bouwsel moest ver dwijnen om te kunnen beginnen met de bouw van een hangar. Wegens het ont breken van een overdekte stallingsmo gelijkheid voor vliegtuigen is Texels in ternationale luchthaven tot dusver niet bijzonder aantrekkelijk voor sportvlie gers, die meerdere dagen op het eiland willen blijven. Dat wordt nu anders, want de hangar zal plaatsbieden aan een zevental toestellen. Het gebouw wordt dertig meter lang, 15 meter breed en 5Vs meter hoog. Er komen vijftien meter brede schuifdeuren in. De hangar wordt traditioneel uit gele baksteen gebouwd, krijgt een plat dak en zal een harmonisch geheel moeten vormen met het bestaande restaurant. Er is een kan toor voor de havenmeester in geprojec teerd en gelijk met de bouw zal ook het platform en het pompstation worden vernieuwd. Omdat de totale kosten binnen zekere grenzen moeten blijven, zal nog geen verkeerstoren worden gemaakt. De fa. Drijver zal zeer binnenkort met de bouw beginnen. Het is de bedoeling de hangar met Pasen in gebruik te nemen. De oliebollenverkoop, die vorige week door de Folklorestichting werd gehou den ten bate van de aktie „In Holland komt een huis" heeft netto ƒ325,op gebracht. Aan hulp bij het aan de man brengen van de lekkernij was geen gebrek. O.a. een tiental meisjes van de huishoudschool verleende assistentie. Ook op andere manieren was meege werkt. Het deeg kwam gratis van Tim- mers Bakkerij, de fa. Jan Agter zorgde voor de muziekauto, het gas kwam van Bakker's Ijzerhandel en de zakjes van Langeveld de Rooij. WEER PRIJS VOOR GITARIST OOSTEREND Gitarist Jan Beijert nam zaterdag deel aan een muziekkon- koers in Wageningen. Met het vertol ken van &en tweetal werken won hij in de superieure afdeling de eerste prijs. (advertenties I.M.) NUTSSPAARPANK veilige gezinsbank voor aüe geldzaken Zie de advertentie in dit blad

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1