Ouwe Sunderklaas-bal „The Telstars" in „de Toekomst" A Ouwe Sunderklaas-ideeën Agen(,a raa(lsverga(ler,ng Maandagenda Cultureel Werk SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST A0 help de kleuter VERVOLG VAN PAG. 1 Eerste prijs voor zangkanaries Jaren des onderscheids Niet juist behandeld Contactlenzen Aan Texels vroede vaderen opgedragen Demonstratieavond muziekschool ■CMïv Vereaderins van de raad der gemeen- vanaf half vijf tot vijf uur een wed- strijdnummer afhalen in het dorpshuis, de jury beoordeelt de voorstellingen dan van kwart voor vijf tot half zes in het dorpshuis, zodat de kinderen binnen kunnen blijven. Na de beoorde ling door de jury zal het voor alle „ou we beppies" nog even gezellig zijn in het dorpshuis tot de prijzen bekend worden gemaakt. Dick Koning zal hier voor muziek zorgen. De ouderen kunnen 's avonds van acht tot negen uur hun wedstrijdnum mer in het dorpshuis afhalen, de jury zal van half negen tot half tien bij de smederij van E. Slaman en bij de voor malige bakkerij van J. Witte de voor stellingen beoordelen. De feestcommissie verzoekt de hui dige bezitters van bekers en kransen deze zo spoedig mogelijk af te geven bij mevrouw W. Schellinger-Zegel, Heems- kerckstraat 8. Tenslotte hoopt de feestcommissie, dat alle Oudeschilders en ook andere belangstellenden zich weer ieens van hun goede kant laten zien en gemas kerd de straat op zullen gaan. Den Hoorn Omdat dit jaar in „De Waldhoorn" gezellig dansen is, zetelt de jury in de zaal van Happy Days om de hopelijk veel sunderklazen te beoordelen. Ook andere belangstellenden, die niet dan sen en anders een plaatsje in De Wald hoorn vonden, zijn daar hartelijk wel kom. Er zal wat te drinken zijn. Eerst moeten de Sunderklazen zich mel den in Happy Days. Verder zitten de juryleden in enkele huizen vanaf het Hoekie tot het Hogewerfje. De jeugd t/m 14 jaar wordt voor de jury verwacht van 6.30-7.15 uur; de ouderen van 8-9 schikbaar. Voor de jeugd is er een uur Er zijn weer drie wisselbekers be- beker, verder zijn er nog veel andere prijzen. Willen degenen, die nog een wisselbeker thuis hebben, deze spoedig inleveren? De prijsuitreiking vindt plaats in „De Waldhoorn". De Cocksdorp Het Oude Sunderklaasfeest wordt in De Cocksdorp weer georganiseerd door SVC. Voor de beoordeling van de kin deren zullen er van 17.30 - 19.30 uur juryleden zitten bij Visman en in To- pido. Om in aanmerking te komen voor een prijs moeten beide adressen dus worden bezocht! Er worden prijzen be schikbaar gesteld voor enkelingen, pa ren en groepen. De prijzen zullen be staan uit herinneringsvaantjes. Deelne mende kinderen krijgen ieder een zakje snoep. Voor de ouderen zijn bekers en vaan tjes beschikbaar. Van de winnende groepen zullen alle deelnemers een her inneringsvaantje krijgen. Tot 22.30 uur zullen er voor de ouderen juryleden zit ten in Kikkertstraat en Hodsonstraat om spel, originaliteit en aankleding te beoordelen. De spelers kunnen hun nummers afhalen bij dokter Siebinga. Het besuur van SVC heeft gemeend om de nieuwe woningen van de Ploos- terstraat niet in de „verpliche" speel- route op te moeten nemen. Voor veel deelnemers zou het dan waarschijnlijk heel moeilijk worden om binnen een redelijke tijd alle huizen te bezoeken, waardoor de animo om te spelen mis schien af zou nemen. Het bestuur hoopt, dat de bewoners van de Ploosterstraat hiervoor begrip zullen hebben. De be woners van Kikkertstraat en Hodson straat worden verzocht eventueel gast vrijheid te verlenen aan de bewoners van de Ploosterstraat, als ze willen ko men kijken. Ter bestrijding van de onkosten heeft SVC weer een verloting georganiseerd. De prijzen zijn te bezichtigen in de eta lage van de heer Visman. De Waal Ouwe Sunderklaas te De Waal is dit jaar weer een aangelegenheid voor de jeugd. Er zal van zes tot zeven uur een rondgang door het dorp worden gehou den, waarbij het de bedoeling is dat de kinderen zich in zoveel mogelijk huizen laten zien. De prijsuitreiking zal ge schieden in het dorpshuis „De Wiele waal" waar een vijfkoppige jury van kwart vóór tot kwart over zeven zitting zal hebben. Oosterend In Oosterend is de dorpshuiscommis sie belast met de viering van het folk loristische feest. De deelnemende kinde ren moet al vroeg op pad, want tussen 18.00 en 18.30 uur worden de prijzen uitgereikt in De Bijenkorf. De oudere speulers kunnen omstreeks half tien in De Bijenkorf komen horen of zij een prijs hebben gewonnen. Evenals vorig jaar verwacht men een groot aantal deelnemers. Op de Oosterenders wordt een beroep gedaan om te zorgen voor zoveel mogelijk licht in de straten. De Koog In De Koog worden de prijzen voor de kinderen nog vroeger uitgereikt en wel om vijf uur 's middags in hotel De Toe komst. De oudere speulers moeten in ieder geval zorgen tussen 20.00 en 21.00 uur op straat te zijn, want daar houdt zich dan de zeer kritische jury op. De prijzen worden om 21.30 uur in Hotel De Toekomst uitgereikt. Vergadering van de raad der gemeen te Texel op dinsdag, 16 december 1969, n.m. 2.30 uur, in het polderhuis te Den Burg. Texel, 8 december 1969. De burgemeester van Texel, W. H. Sprenger 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Vaststelling van een besluit ex ar tikel 22 bis Lageronderwijswet 1920 tot instandhouding van de openbare lage re school te Midden-Eierland. 4. Overname van de Duinweg en de Langeveldstraat (gedeeltelijk) van de polder Eijerland. 5. Aangaan van een overeenkomst tot pachtontbinding inzake grond te Den Hoorn met de heer Th. de Porto, wo nende aldaar. 6. Machtiging tot het slopen van de woning met aanbouw en schuur, plaat selijk bekend K 32 te De Koog. 7. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1970. 8. Vaststelling van de le wijziging van de begroting van de dienst ge meentewerken 1970. 9. Vaststelling van de begroting van de sociale dienst voor 1970. 10. Vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1970. 11. Vaststelling van de gemeentebe groting voor 1970. 12. Vaststelling van de le tot en met 3e wijziging van de gemeentebegroting voor 1970. 13. Bespreking van het aangeboden vijfjarenplan. 14. Goedkeuring van de begroting van het Algemeen Weeshuis te Texel voor 1970. 15. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1968. 16. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1969. 17. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1969. Aan de landelijke tentoonstelling „Savoa", die vorige week in de RAI te Amsterdam werd gehouden, werd deel genomen door de heer C. Schenk uit Den Burg, die er een Hasser stam (4 stuks) zangkanaries exposeerde. De jury was zeer te spreken over de zang kwaliteit van de diertjes en kende de eerste prijs toe. In tegenstelling tot de kleurkanarieliefhebberij is het fokken en houden van zangkanaries op Texel een zeer zeldzaam beoefende hobby. voor de maanden december, januari, februari en maart December Zaterdag 13 december Openbare avond muziekschool. Maandag 15 december Den Burg, Adventsavond Plattelands vrouwen. De Cocksdorp-Eierland, Adventsavond Plattelandsvrouwen. Dinsdag 16 december Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eier land, Adventsmiddag voor bejaarden. Woensdag 17 december Den Burg, gezamenlijk kerstfeest NKV en R.K. Gilde. Vrijdag 19 december Den Burg, Ver. oud-leerlingen Lagere Landbouwschool, kerstavond Den Burg, clubavond Fotoclub „De Kiekendief". Den Hoorn, Adventsbij eenkomst N.H. 'kerk. Zondag 21 december Den Burg, kerstzangdienst N.H. kerk. Maandag 22 december De Koog, Oranjevereniging: Afrika- film. Zaterdag 27 december Den Burg, MAB-club, Santa Claus-rit Januari Zaterdag 3 januari Den Burg, uitreiking „Dubbele van Sion". Donderdag 8 januari Den Burg, Postzegelruilbeurs. Vrijdag 9 januari Den Burg, Jaarvergadering Fotoclub De Kiekendief. Zaterdag 10 januari Den Burg, Feestavond Ver. Vrienden van het paard. Donderdag 15 januari Den Burg, jaarvergadering R.K. Gilde. Dinsdag 20 januari Den Burg, jaarvergadering Plattelands vrouwen. Vrijdag 23 januari Den Burg, clubavond Fotoclub „De Kiekendief". Zaterdag 24 januari Den Hoorn, uitvoering D.E.K. Den Burg, toneeluitvoering, Ver. oud leerlingen Lagere Landbouwschool. Maandag 26 januari J aarvergadering Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Oen Burg, bijeenkomst Plattelands vrouwen. Zaterdag 31 januari Den Burg, uitvoering Kon. Texels F fare. Den Burg, toneeluitvoering, Ver. leerlingen Lagere Landbouwschool. Februari Donderdag 12 februari Den Burg, Postzegelruilbeurs. Vrijdag 13 februari Den Burg, clubavond Fotoclub „I Kiekendief". Vrijdag 20 februari Bijeenkomst Plattelandsvrouwen t Cocksdorp-Eierland. Woensdag 25 februari Den Burg, bijeenkomst R.K. Gilde. Donderdag 26 februari Den Burg, bijeenkomst Plattelandsvroi Ni< Jan erl om erhi Vrijdag 27 februari Den Burg, clubavond Fotoclub „E Kiekendief". Maart Vrijdag 6 maart Den Burg, uitvoering UDI Zaterdag 7 maart Den Burg, uitvoering UDI Vrijdag 13 maart Den Burg, clubavond fotoclub „De Kie kendief". Donderdag 19 maart Den Burg, lezing voor Plattelandsvrou wen Den Burg. Den Burg, postzegelruilbeurs. Donderdag 26 maart Bijeenkomst R.K. Gilde Bovenstaand treft U een opgave aa:^r' van de tot op heden bekende data va: uitvoeringen etc. voor de komend maanden. Verenigingsbesturen en orga nisatoren worden verzocht bij het be n leggen van nieuwe data met de reed erzl vaststaande uitvoeringen zo veel moge lijk rekening te houden. Het is vat groot belang dat ieder die bepaalde uit 'e^ voeringen etc. in het winterseizoen wi organiseren, de vastgelegde data spoedig mogelijk doorgeeft aan het bu reau Culturele Zaken, p/a Raadhuis, tel (02220) 3041. :elij- 15.' ienv mei fori Bu ptie uu >sge Bui erst lder ;om 59£ HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 9 dec. 8.09 en 20.34; 10 dec. 9.00 en 21.20 11 dec. 9.43 en 22 07; 12 dcc. 10 25 en 22.54; 13 dec. 11.07 en 23.41. Aan het strand ongeveer een uur eerde; hoog water. op zep01" in Bu keli 14! I VOLOP STEMMING EN FEEST m.m.v. D; Pc esc erv Bi igei vai in Bi kon B fia-'r1*""" ••'•««•ooiMH-ia <t. r.d.kU Met belangstelling heb ik woensdag in het dagblad Het Parool de raadsbe- schouwing gelezen over het Texelse „naaktstrand". Persoonlijk heb ik geen bezwaar tegen een stukje strand voor naturisten. Maar dit terzijde. Ik heb er geen behoefte aan mijn mening hier nader toe te lichten. Wel voel ik mij gedwongen in te gaan op 'n opmerking van mej. A. G. Luijsterburg (OHU). Volgens het artikel zei deze dame let terlijk: „Het schept precedenten. Dade lijk hebben we ook nog een strand voor homofielen, gehandicapte kinderen of grote firma's". Een kwalijke uitlating. Mej. Luijster burg is blijkbaar nog niet tot de jaren des onderscheids gekomen! W. A. J. Veenhuis, Almelo Wat zeggen we ervan? Wij waren ge tuige van de behandeling van de naakt strandkwestie in de gemeenteraad. We maken dan één kanttekening: De jonge mensen die spontaan een handtekenin- genaktie hadden georganiseerd zijn volgens mij door burgemeester Spren ger niet juist behandeld, dit op zijn zachtst uitgedrukt. De burgemeester heeft die handtekeningen zomaar van tafel geveegd, omdat ze niet stonden onder een principeuitspraak. Het was ook geen principeuitspraak. Sommigen (ik denk de minderheid) tekende uit principe, maar de meesten tekenden omdat ze verwachtten dat de naam van Texel erdoor zou worden geschaad, om dat zij gevaar vreesden voor hun kinde ren of om andere redenen. Is de hand tekening van iemand die déarom tegen is, met geldig? Dit was onrecht, deze jonge mensen èn de bijna 3000 onderte kenaars aangedaan. Ook die principiële uitspraak die de burgemeester van de raad vroeg, vond ik maar een duistere zaak; dat was onjuist. En dan de opmerking van de heer HALEE - Opticien contactlenzenspecialist Beatrixstraat 52, Den Helder, telefoon 14673. Alleen volgens afspraak. Westdorp, die beweerde dat het voor hem een kleine moeite zou zijn om 40% van de bevolking vóór het naaktstrand te laten tekenen. Welnu, heer Westdorp, dóe die kleine moeite eens, ik ben be nieuwd. Maar ik denk niet dat hij er aan begint. Maar misschien krijgt hij antwoord op deze vraag bij de komende gemeenteraadsverkiezingen in het voor jaar. Hier was tenminste een duidelijk kleur bekennen. Joh. Daalder, „Oase", 't Noorden O 166. (met uitzondering van de PvdA-fraktie) Hoewel ik Naaktgeboren heet En daarom niet „van wanten weet", Wil ik het er toch op wagen Ruimte in Uw krant te vragen. Gezien het blote van mijn naam (Waar ik me echter niet voor schaam), Voelt U, dat ik partijdig ben En voor NAAKT geen schaamte ken. Ik heb dan in de krant gelezen Over het naturisten-wezen MENSEN, die op hun manier genieten En die het naakt zijn niet verdrieten. Zij vroegen aan U een sukje strand Om naakt te zonnen op het zand En eens heerlijk bloot te baden Wel, wie zal het ze ontraden Nou, ze hebben het wel geweten „Viezerikken" wilt U ze heten. Om Tessel's „image" niet te deren Wilt ge de naturisten weren. Wat ik U toch wél wil vragen, Is: Spant ge 't paard niet achter de wagen Want wat ge nu „principieel" verbiedt, Gebeurde toch, al mocht het niet. Tot slot een woord van man tot man Geef eerlijk antwoord as 't effe kan, Want oprechtheid siert een mens En is toch ook Uws kiezers wens. Zaagt ge nooit Uw vrouw als Eva? Dorst ge nimmer Adam zijn? Ziet ge echt het menselijk lichaam Als het corpus van een zwijn Mag ik U dan dit wel zeggen Zonder het nader uit te leggen Uw geestesleven is niet fijn, Want de reine is alles rein. Zaterdag 13 december De Texelse muziekschool geeft op zaterdagavond 13 december de jaarlijk se demonstratieavond voor ouders en genodigden. De demonstratie wordt ge houden in de Burgemeester De Koning hal en begint al om 19.30 uur. Naast een ritmische uitvoering van de amv- klas vermeldt het programma een zoge naamde instrumentenparade, waarbij de instrumenten waarop aan de school les wordt gegeven aan bod zullen komen. Naast de individuele instrumentalisten zullen ook de koor-, fanfare-, orkest- en blokfluitklassen optreden. Degenen, die de avond bijwonen kunnen gebruik ma ken van speciaal ingelegde bussen Zuid-Eierland, vertrek van o.l. school om 18.45 uur, via Postweg naar Midden- Eierland, vanaf smederij Dros om .18.55 uur, via Vianenweg naar Oosterend, vanaf de o.l. school om 19.10 uur naar De Waal, vanaf de viersprong om 19.15 uur naar Den Burg. Uit De Koog vertrekt een bus om 18.45 uur vanaf de Lubertieschool langs de Pontweg via de Westerweg naar Den Hoorn, vertrek vanaf de Jan Drijver- school om 19.05 uur, vervolgens via de Hoornderweg, Amaliaweg en de Schans naar Oudeschild, vertrek om 19.15 uur vanaf Café Havenzicht naar Den Burg. WINST VOOR TEVOKO DAMES EN HEREN Zaterdag behaalden zowel het le da mesteam als het le herenteam een overwinning in de promotieklasse. De dames startten tegen het Alkmaarse Velox. Een zeer tegenvallend Velox be zorgde het damesteam een makkelijke overwinning. Zij wonnen in 3 sets (15—9, 15—2, 15—2). De heren hadden meer moeite met Simokos 2 uit Grootebroek. De over winning werd in 4 sets behaald. Enkele fouten daargelaten speelden de heren een goede partij 'volleybal. Setstanden: 13—15, 15—10, 15—10, 15—8. Programma zaterdag 13 december op Texel 14.15 u. (d.) le klas Tevoko 2-HCSC 15.15 u (h.) 3e klas Tevoko 3-WSOV 2 16.15 u. (h.) le kl. Tevoko 2-Seahawks 3 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Barnard, woensdag 10 december, om 13,00 uur. dokter Elias, woensdag 10 december, om 15.00 uur. :or 1T( sic li Sc rm Z. Naaktgeboren, Baarn (Sedert 1952 jaarlijks vakantieganger naar Tessel). 23. „Het heeft niks met tovernarij te maken", lachte de smid. „Het is gewoon een van de vele ontdekkingen, die ik heb gedaan". „Dan moet ghy wel een bysonder gheleerde knapsack weesen", gaf de oude heer zich zuchtend gewonnen. „Ach toe, mynheere! Gheeft my één van deese vuursplinterckens! Ick geeve u duysentnee, tienduysent ducae- ten voor slechts één van uw vuursplin terckens!" „Hier hebt ge ze allemaal voor niets!" zei de smid grootmoedig en met een breed gebaar wierp hij de inhoud van het hele doosje over de alchimist heen. Van pure dankbaarheid viel deze de smid om de hals, terwijl er nog lu cifers in zijn haren en in zijn snor za ten. „O, hoe kan ick u dancken", riep hij uit. „Och. kon ick u toch nog iets toonen, dat ghy nog niet en wist. Dan soudt ghy begrypen, dat ick myn tydt in deese werckplaetse oock goet heb gebruyekt!'' Even streek hij met zijn vinger langs zijn neus, doch toen riep hij: „Wat raeskal ick! Kom mee, ende ick toon u myn grootste uytvindingh. Het is een groot gheheym, dat berust op de ver- dampinghe van koockend waeter. Maer ghy mooght het sien!" Hij haalde een doek van een soort wereldbol af doch toen zag de smid, dat het helemaal geen wereldbol was. Het hele apparaat bestond uit een glan zende koperen bol, waar bovenop een pijpje was vastgemaakt. Boven dat pijp je "zat een asje en daarop kon een soort windmolentje draaien. „Myn laetste ontdecking op natuurconstigh gebiet!" riep de oude baas trots. „Dat hadt ghy niet ghedacht, hè? Het is een stoomapparaet! Sal ick er eens waeter indoen?"

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2