(jroen c£mrtsJexeU in het harL, AGENDA 1 OUWE SUNDERKLAAS 1 The Specials Zweefvliegclub Texel kocht Ka-6 prestatie vliegtuig ie Voor 11000.- overgenomen Ouwe Sunderklaas Taverne Riche oude stofzuiger geld waard Folklore stelt extra prijzen beschikbaar voor Ouwe Sunderklaas Instandhouding school Midden-Eierland Gelegenheid om bezwaar te maken tegen stortplaats Woningbouwvereniging neemt 500e woning in gebruik Schitterend fotoboek over de Wadden buitenlands geld en reis verzekeringen Officiële opening van NlOZ-provisorium Vliegveld Texel boekte 3000e landing Ook in Den Burg prijzen te winnen met Ouwe Sunderklaas 83e JAARGANG No. 8427 [JDAG 12 DECEMBER 1969 m litgave N.V. v/b Langeveld De Rooü en. ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 gr< Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den ?ste g, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Neder). Middcnstandsbank; Coop. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4#/o BTW De Zweefvliegclub Texel heeft een pre statievliegtuig van het type Ka-6 *Cr gekocht. Het is tweede hands en kostte daarom „maar" fl 1.000,De vorige eigenaar was de heer Breuking uit Dieren die voor zweefvliegen werd afgekeurd en daarom niet langer met zijn Ka-6 kon werken. Een toestel van dit type geldt in kringen van zweef vliegers wel ongeveer als het neusje van de zalm. Onder meer dank zij de gunstige glijhoek van 1 31 is het mo gelijk bijzonder lang in de lucht te blijven. Met een minimum aan ther miek kan een ervaren zweefvlieger met de Ka-6 net zo lang „boven" blij ven totdat hij door honger of kou wordt gedwongen terug te keren. Veelzeggend is het dat de man die in 1960 het wereldkampioenschap zweef vliegen op zijn naam bracht gebruik maakte van een Ka-6. De Texelse zweefvliegers zullen nu niet langer meer gedwongen zijn in de omgeving van het vliegveld te blijven maar kun nen af en toe boven Den Burg verschij nen en zelfs is het niet ondenkbaar dat eens wordt overgestoken naar Den Hel der. Grotere afstanden afleggen ver groot overigens de kans op een ge dwongen landing ver van de basis en daarom is ook een ophaalwagen ge kocht waarmee de Ka-6 kan worden vervoerd. Alles mogelijk Zondag heeft de club de nieuwe aan winst „uitgeprobeerd". Instructeur J. R. van Os toonde ons op verbluffende wij ze welke caperiolen men ermee kan uithalen. Het uitvoeren van een loo ping is routinewerk en na een scheer- vlucht vlak boven de hoofden der toe fadvertenties I.M.) Voor 't eerst in de geschiedenis in m.m.v. het Broadway-kwartet VRIJDAG- en ZATERDAGAVOND Ook voor halve kippen, bitter ballen, slaatjes enz. kunt U bij ons terecht. De laatste 3 weken van het jaar is Uw Vraagt u eens bij Bakker's Ijzerhandel N.V. schouwers optrekken tot onwaarschijn lijk grote hoogte hoort ook tot de mo gelijkheden. Het is nauwelijks te gelo ven dat dit allemaal kan zonder motor maar de Ka-6 ontwikkelt dan ook een voor zweefvliegtuigen hoge snelheid, maximaal 215 km per uur. De fraai ge stroomlijnde kist maakt door de snel heid bij laag overvliegen een gierend geluid zoals een straaljager. In de hou ten romp zitten echter alleen maar meetinstrumenten. Ook een zuurstof masker voor viegen op grote hoogte hoort tot de inventaris. Stimulans Voorlopig zullen alleen de zweef- vliegbewijshouders van de club met de Ka-6 mogen vliegen. Het bestuur ver wacht echter dat het idee om eens in de nieuwe kist te mogen stappen voor de anderen zo aantrekkelijk zal zijn, dat er een niet geringe stimulans van zal uitgaan. Het tien jaar oude toestel gaat zeker nog tien jaar mee. Het is voor beeldig onderhouden en ziet er dan ook als nieuw uit. De Ka-6 heeft van het clubbestuur de naam „Doordrijver" ge kregen, een betiteling die voor meerde re uitleg vatbaar is. Het toestel is ge deeltelijk uit de clubkas betaald. De Stichting Cultureel Werk gaf een le ning van ƒ4.500,en het resterende bedrag komt bijeen door uitgifte van obligaties van ƒ100,a 4%. Op de foto ziet men de slanke Ka-6 bij het gereedmaken voor de start. De Stichting Folklore Texel heeft voor alle dorpen een extra prijs voor het Ouwe Sunderklaasfeest beschikbaar gesteld. De prijs bestaat uit een beker die door de jury moet worden toege kend aan de meest geslaagde voorstel ling met een Texelse actualiteit als on derwerp. Het bestuur van de Folklore- stichting wil op deze wijze het typi sche karakter van het Texelse Ouwe Sunderklaasfeest helpen bewaren en voorkomen dat het gaat lijken op het zuidelijke carnaval. De beker, waarvan er dus zeven beschikbaar zijn, mag door de winnaars worden behouden; het is dus geen wisselbeker. Met uitzondering van Oosterend heeft men de Folklorebeker in alle dorpen dankbaar aan de be staande prijzen toegevoegd. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld nogmaals te bepalen dat de instandhouding van de openbare lagere school van Midden-Eierland moet blij ven bestaan. De gemeenteraad moet deze wens te kennen geven ingevolge de bepalingen van de lager onderwijs wet 1922 want de school van Midden- Eierland telt minder dan 50 leerlingen, het voorgeschreven minimum voor be staansrecht. Men zou tot opheffing moeten besluiten als de instandhouding niet nadrukkelijk wordt gevorderd. B. en W. geven een overzicht van het ge middeld aantal leerlingen aan de school in de afgelopen jaren. Daaruit blijkt dat de aantallen sinds 1957 een terug gang vertonen maar sinds 1966 is er weer een kleine stijging. Dit jaar be draagt het gemiddelde aantal ruim 37. De bevolking stelt de school zeer op prijs wat blijkt uit het feit dat prac- tisch alle leerplichtige kinderen uit de omgeving deze sinds onheugelijke tij den bestaande school bezoekt. Boven dien beschikt men over een nieuw tweeklassig schoolgebouw. De gemeente Texel heeft openbaar kennis gegeven van haar eigen verzoek om nabij de Mokbaai een vuilnisstort plaats te mogen aanleggen waar huis vuil volgens het controlled tipping sy stem wordt begraven. De openbare kennisgeving geschiedt krachtens de hinderwet die voor de aanleg van de stortplaats nodig is. Degenen die be zwaar hebben tegen de stortplaats kunnen deze zowel mondeling als schriftelijk uiten. Schriftelijk kan het tot 20 december bij het gemeentebe stuur en mondeling op een openbare zitting die op 30 december om half elf 's morgens in de gemeentesecretarie wordt gehouden. Beroep tegen de te nemen beschikking kan later alleen worden ingesteld door een inwoner van Texel als hij tenminste in persoon of bij gemachtigde op de openbare zit ting is verschenen en door een andere belanghebbende, mits hij binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Bij de gemeente zijn van mensen die in de buurt van de nieuwe stortplaats wonen reeds be zwaren ontvangen. Binnenkort komt de 500e woning van de« Woningbouwvereniging Texel voor bewoning gereed. De vijfhonderdste staat aan de Ploosterstraat te De Cocksdorp en zal dinsdagmiddag 23 de cember op officiële wijze in gebruik worden genomen. Het wordt een enigs zins feestelijke plechtigheid die zal worden gevolgd door een samenkomst in hotel „De1 Hoop". TER RECENSIE Aan de reeks publicaties die de laat ste tijd over de Waddenzee zijn ver schenen is nu een wel heel opmerke lijke uitgave toegevoegd. Het is het boek „Op de grens van land en zee" dat als ondertitel draagt: portret van de Wadden. Verantwoordelijk voor dit 165 pagi na's tellende werk is fotograaf-cineast schrijver Jan van de Kam. Hij maakte zes jaar geleden voor het eerst kennis met de Waddenzee. Het landschap daarvan en het rijke natuurleven daar in kregen hem zo te pakken dat hij de volgende jaren een groot deel van zijn tijd daar doorbracht, zich al filmend en fotograferend verder verdiepend in deze fascinerende wereld. De films die hij er maakte werden o.m. door de te levisie uitgezonden. De foto's kwamen onder andere terecht in het nu bij Ploegsma te Amsterdam verschenen boek. We durven beweren dat dit werk het beste is dat tot dusver over de Waddenzee is verschenen. In de eerste plaats om de werkelijk voortreffelijke foto's die met veel geduld en liefde voor het onderwerp moeten zijn ge maakt. Ze zijn druktechnisch goed ge reproduceerd, in koperdiepdruk. Niet in kleur, maar het merkwaardige is dat men dit beslist niet gis een tekortko ming voelt, in tegendeel. De tekst laat zich lezen als een boeiend verhaal over een gebied waarvan men zich nauwe lijks kan voorstellen dat het naast de deur ligt. Verkwikkend is het dat de jammertoon die zovele Waddenzeever dedigers aanslaan, ontbreekt. Toch zal de meeste verstokte inpolderaar niet on bewogen blijven door de getoonde schoonheid van Nederlands grootste en meest ongerepte natuurgebied. Jan van de Kam heeft in zijn docu mentaire over de Waddenzee geen fa cet vergeten, zelfs niet enige zakelijke informatie over de eilanden, ten dien ste van de bezoekers. Dr. D. Hillenius wijst in zijn inleiding op de verantwoordelijkheid die het be zit van onvervangbare natuurgebieden in deze tijd van schaarste aan ruimte» en rust meebrengt. Instandhouding en zorgvuldig beheer van onze Wadden zee is noodzaak, nationaal èn interna tionaal. Het boek kost ƒ24,50. Advertentie I.M. NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank voor alle geldzaken PUBLIEK MAG KOMEN KIJKEN De verhuizing van het Nederlands Instituut voor onderzoek der Zee van Den Helder naar Texel is voltooid. Hoe wel in Het Horntje nog druk wordt ge bouwd is het voorlopige hoofdgebouw het zg. provisorium, volop in gebruik. Donderdagochtend 18 december om on geveer 11 uur zal het semi-permanente gebouw officieel in gebruik worden ge steld door Dr. A. J. Pikaar, directeur- generaal voor de Wetenschappen. Op 19 en 20 december zal het publiek welkom zijn in het NlOZ-complex. Het worden open dagen waarbij ieder in de gelegenheid wordt gesteld onder des kundige leiding een excursie te maken. Op 19 december kan dat van 11-4 uur en de 20e van 10-4 uur. en de 20e van 10 - 4uur. De belangstelling die sportvliegers voor het Texels vliegveld aan de dag leggen, neemt nog steeds sterk toe. On langs werd de 3000e landing van dit jaar geregistreerd. In het hele jaar 1968 werden 1949 landingen op de Texelse luchthaven gemaakt. De 3000e landing kwam toevallig op naam van een Texelaar, de heer H. Kievits, die momenteel een sportvlieg- opleiding volgt. Bp Brlavti til Ultra - bulltn ttrtnlwcirdJptfuld dt ndikUt'^(?. DE HOORNDER SOOS had alle Burgers(esssen) van Den Hoorn en omstreken laten weten, dat zij welkom waren op een bijeenkomst welke nog enigszins verband hield met de verjaardag van die bijzondere fi guur, die een puur hoge leeftijd heeft bereikt, maar nog jong van hart is. De genodigden moesten cehter wel beant woorden aan de leeftijd die mèn „be jaard'' placht te noemen. Alzo waren er dan vele leden en niet-leden van de SOOS in „De Waldhoorn" bijeen geko men, die enige slordige honderd-tal-ja ren vertegenwoordigden. Hoewel er geen sprake was van een werkelijk Sin- terklaas-feedt, waren er toch bij de voortreffelijke koffie de grote specu laasbrokken, welke ons aan de goed- heiligman deden herinneren. Maar er was meer, veel meer hetgeen we te verwerken kregen. Daar bedoel ik niet mee de royale traktaties, maar wèl het verrassende programma dat ons voor geschoteld werdBij het binnenko men werden we al verrast door de kleurige kledij van de dames, gepaard aan donkere pakken plus hoge hoeden en/of zwarte petjes van de heren. Ei genlijk overbodig om te schrijven, dat mevrouw Lap bij haar welkomstwoord allen, en de Texelse Folkloregroep met bestuur in het bijzonder begroette. Zij zorgde ervoor dat ieder een keurig ge drukt „Texels Folklorelied'' werd aan geboden en uit volle borst gezongen. Om in de stijl van de „Fabeltjes-krant" te zeggen: „Ja, ja, 't is écht waar" dat 4e couplet: De folklore heeft ons volkomen betoverd, en heeft in ons Texelse hart, Heel sterk onweerstaanbaar meteen al veroverd, een fijn edel plekje apart! Voorzitter F. de Jong van de Texelse Folklore, bleek een voortreffelijk con- ferancier, om gelijk een goede koop man, de Folklore<-zaken aan de man en vrouw te brengen. Het waren warem pel niet alleen dansen die werden uit gevoerd op het toneel, maar er was nóg een belangrijk persoon aanwezig, namelijk de heer J. Vroom, die ons niet alleen mooie kleurendia's liet zien, maar als ik het goed beluisterd heb, ons ook van een premiere kleurenfilm van de Texelse Folklore liet genieten. Onze welgemeende hulde nog eens voor deze „amateur-cineast". Ik dacht zo, dat als deze film, niet enkel als rekla- me, in het buitenland vertoond zou worden, deze geen gek figuur zou slaan al is 't dan niet „naakt"! Hoewel ik mij bewust ben in dit episteltje mijn persoonlijke indruk te hebben weergegeven, moet ik er on middellijk aan toe voegen, dat het de bedoeling is als niet-lid van de SOOS, mede namens wél-leden en alle aanwe zigen, onze oprechte dank te betuigen aan allen die op enigerlei wijze deze middag tot een buitengewoon evene ment hebben gemaakt. Ook onze eerste Burgeres-incognito zal ongetwijfeld van het verfilmde luisterrijke familiegebeu ren genoten hebben, waarvan akte! Vanzelfsprekend, aan het einde van dit artikel en het jaar gekomen, onze goede wepsen aan de Vroede Vaad'ren en Burgerij van de „Parel der Wadden" Zo is dat Joh. K. A. Schreuder Vrijdag 12 december Den Burg, „J'elleboog" 20.00 uur, dan sen m.m.v. The Specials Zaterdag 13 december Den Burg, 19.30 uur, Burgemeester De Koning-hal, openbare avond Muziek school. Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen met discotheek. Zondag 14 december Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen met discotheek. Maandag 15 december Den Burg, kantine LTS, 20.00 uur, Plattelandsvrouwen viering advents- avond, spreekster mevr. E. Hittinger. De Cocksdorp, hotel „De Hoop", 20.00 uur, Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/ Eierland viering adventsavond. Dinsdag 16 december Den Burg, hoeel „De Zwaan", 20.00 uur algemene vergadering Algemeen Zie kenfonds Texel De Cocksdorp, hotel „De Hoop", 14.30 uur, adventsmiddag voor bejaarden, verzorgd door Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland. Woensdag 17 december Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur gezamenlijk kerstfeest NKV en R.K. Gilde. Vrijdag 19 december Den Burg, kantine LTS, 20.00 uur fo toclub „De Kiekendief" met fotocursus les 25. Den Burg, Landbouwschool, 20.00 uur, Ver. Oud-leerlingen Landbouwschool, kerstavond. Spreker Bert Weijdt over Rijkswaterstaat. Den Hoorn, N. H. kerk, 20.00 uur, ad- ventsb ij eenkomst, m.m.v. Fanfare. Vorige week was de organisatie nog niet „rond'' zodat we in de krant van dinsdag nog niet konden melden of er dit jaar met Ouwe Sunderklaas ook in Den Burg prijzen zijn te verdienen. Men verkeerde in de veronderstelling dat de Folklorcstichting zich hiermee bezig zou houden, maar nu er weer een dorpscommissie voor Den Burg is laat men het gaarne daaraan over. Deze dorpscommissie heeft voor enkelingen, paren en groepen prijzen uitgeloofd en zal daarnaast ook uitmaken wie de door de Stichting Cultureel Werk beschik baar gestelde wisselbeker zal krijgen. De deelnemende kinderen zullen van 17.30 - 18.30 uur worden beoordeeld op het terras van „De Lindeboom- Texel". Daar worden ook de prijzen uitgereikt en wel om 18.45 uur. De volwassen 9peulers vorden van 20.00 tot 21.30 uur door de jury beoor deeld, ook op het terras. De prijzen worden om 22.00 uur in hotel „De Lin- deboom-Texel'' uitgereikt. De winnaars die niet in de gelegen heid zijn de prijsuitreiking bij te \^o- nen, kunnen hun prijs ook in de loop van de volgende week afhalen bij me vrouw Van Beek, Wagemakerstraat 1 te Den Burg. De uitslagen worden uiteraard be kend gemaakt in de Texelse Courant. (advertenties I.M.) HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS J'elleboog sfeer J'elleboog s I 3" I Met v Belegde Broodjes t.o. de J'elleboog zaterdag en zondag: 5 Discotheek. cd CT O O OQ <D CD s 3ooq0||a,f jaajs Sooqa^f

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1