Holland Noord - land waar het leven goed is? Kennen we elkaar nog? Vragen van deze maand jmste huizen? j gezo TER KEUZE Antwoorden naar Bergen Bouwen we de Voldoet in Holland-nrd FILMNIEUWS HOLLAND NOORD AAN HET WOORD nu ook op texel De Gezinsleesportefeuille Contactlenzen K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. Burgerlijke stand TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 Holland-Noord, het land waar het leven goed is: dat zou een slagzin kunnen zijn voor een toe ristische reclame-campagne, maar waarom zouden we het niet liever als een ideaal stellen voor onszelf, die hier het hele jaar door wonen? Het is de weizijnsvraag die hier deze maand in de ge- spreksgroepen-aktie Holland- Noord aan het woord ter discussie staat, maar „welzijn" is een tame lijk moeilijk modewoord, dat niet duidelijk wordt als meer mensen er de mond vol over hebben. Een land waar het leven goed is: daar valt gemakkelijker over te praten, terwijl het dan toch over precies hetzelfde gaat. Een goed leven: wat is daarvoor no dig? Het antwoord daarop kan en zal ook vaak verschillend zijn van mens tot mens, van jong tot oud, van gezin tot gezin, van plaats tot plaats. Het hangt samen met wat ieder van het leven verwacht, ervan eist, met persoonlijke geaardheid en voorkeuren, met opvoe ding en levensomstandigheden van jongs af aan en héél sterk met de ont wikkeling van de mogelijkheden. Behoefte Bijvoorbeeld: zolang er geen televisie was, zullen slechts weinigen dit ontbre ken als een echt gemis hebben gevoeld. Men mist niet wat men niet kent, al kan men er wel z'n fantasie over laten gaan (zoals Jules Verne" deed). Maar nu er televisie is, laat „goed" leven zich nauwelijks meer zonder tv voorstellen; zij is een behoefte geworden, een wel vaartsverschijnsel (want nog altijd een vrij kostbare zaak) en dat het als van zelfsprekend tot e«en onmisbaar geacht onderdeel van het welzijnpakket heeft gebracht. Vroeger konden alle mensen tevreden zijn zonder tv, nu kan dat al leen nog maar bij uitzondering, voor die mensen namelijk die beslist geen toestel in huis willen hebben. Maar dat is een uitstervende" soort, en wie nu om andere redenen dan eigen wil geen tv kan hebben, voelt zich in zijn welzijn belemmerd. Verschuiving Dit voorbeeld moge nog eens duidelijk maken dat „goed leven", tevredenheid, het zich „happy" voelen, geen vast staande, voor alle mensen en voor alle tijden dezelfde en onveranderde begrip pen zijn. De situatie verschuift en in onze tijd misschien sneller en meer dan ooit tevoren. Ook in Holland-Noord, waarvan verschillende delen vrij lang een min of meer afgesloten bestaan hebben gekend, dat in de laatste tien jaar radicaal is opengebroken, en steeds verder open komt te liggen: door bete re verkeersverbindingen, zoals tun nels in plaats van pontveren; door met name de televisie, die magische kijkkast op de wereld, van en voor rijp en groen; door een veel grotere beweeglijkheid van de afzonderlijke mensen (brom mers, zoveel sneller en een zo veel verder reikende actieradius dan Uit vele mogelijkheden zijn voor de qespfeksstof van van- daag drie hoofd-onderwerpen gekozen: gezondheidszorg, wo- ningbow en nabuurschap in Hol land-Noord. Elk van deze onderwerpen biedt op zichzelf stof genoeg om er een avond of meer over te praten. Dat blijkt ook wel uit de vele vragen die op deze pa gina bij wijze van voorbeeld over elk onderwerp zijn ontwor pen. Het zal wel moeilijk zïm om op één gespreksavond alle drie onderwerpen zo diepgaand aan te snijden dat er voldoende me ningsvorming ontstaat. Daarom lijkt het goed er de aandacht op te vestigen, dat men niet op alle onderwerpen behoeft in te gaan en niet op alle hier gestelde vra gen een antwoord behoeft in te zenden. Het staat ter vrije keuze van elke gespreksgroep zélf, om uit de hier aangeboden mogelijkhe den de eigen discussiestof te kie zen en daarover dan te rappor- teren. Maart het is ook niet ver boden er desnoods twee avon den aan te wijden. (En u weet toch ook, dat het geen noodzaak is om in een gespreksgroep al lemaal tenslotte tot eenzelfde mening te komen? Afwijkende meningen zijn niet alleen geoor loofd: ze benoren ook in de ver slagen te worden doorgegeven). het aloude rijwiel; auto's met hun zoveel meer gevarieerde reismoge lijkheden dan de aan starre baan ge bonden treinen en de trammetjes van heel vroeger); door de ingrijpende veranderingen in de werksituatie van velen, met name de sterk toegenomen pendel, deftiger forensisme geheten. Velen woonden vanouds hier en blij ven hier ook wonen, maar werken nu zelf of zeker hun kinderen elders: Amsterdam, Zaanstreek, IJmond. Ve len ook, in stijgend aantal, hebben hier nooit gewoond maar zijn nu hier geko men terwijl hun werk eveneens elders ligt; aan IJ en Noordzeekanaal, op Schiphol of nog verder weg. Nieuwe vormen Zo verandert in Holland-Noord de samenleving, van buiten en van binnen. Nieuwe woonvormen als torenflats, nieuwe winkelvormen, van zelfbedie ning tot cash-and-carry, nieuwe woon wijken, supersnelle groei van sommige gemeenten naast vrijwel overal nieuw bouw voor andere dan de oorspronke lijke bewoners en hun kinderen. Maar ook: nieuwe ideeën, nieuwe buren, nieuwe relaties tussen de mensen, nieu we plaatselijke verhoudingen in de po litiek en allerlei besturen. Hoe blijft dit een land waar het leven goed is (want dat is het in zekere zin altijd geweest als men de humor en de knusse verha len van vandaag mag geloven) en hoe wordt die een land waar het leven goed blijft? Het antwoord op die vraag moet van de deelnemers aan deze Holland-Noord gesprekken zelf komen. Het zal even verschillend zijn als de mensen. Wij kunnen hier zelf de vraag alleen maar op een drietal onderwerpen toesplitsen, een keuze uit de vele facetten van het welzijn (waarvan er overigens in vol gende gesprekken nog een aantal aan de orde komen, zoals kwesties van sa menwerken en samen doen, van in spraak en medezeggenschap). Welnu: onze keuze voor de discus sie van de volgende week over Hol land-Noord als een land waar het leven goed moet zijn, gaat uit van de veron derstelling, dat voor iedereen tot de voorwaarden voor goed leven behoren: -fc goede gezondheid TÏT goed wonen -fr goede buren land-Noord voorbeelden van goed kope, goede en toch redelijk ruime woningbouw? Of ideeën hoe dat zou kunnen? Welk deel van het inkomen kan re delijkerwijs aan huur worden be steed? Zijn er in Holland-Noord voorbeelden van huren die niet meer op te brengen zijn, waardoor dan ook woningen leeg blijven staan? Waaraan is hier trouwens de groot ste behoefte: huur- of eigen wonin gen? Wordt de ruimte in nieuwe" wonin gen praktisch ingedeeld? Zo neen, wat is (meestal) voor verbetering vatbaar? Is er speel- en studeer- ruimte voor de kinderen? Zijn er in Holland-Noord voorbeel den van inspraak bij de woning bouw door tokomstige bewoners? Of door commissies van praktische 'huisvrouwen? Zoneen: zou dat dan eigenlijk niet moeien? Krijgen nieuwe wijken op tijd hun wijkvoorzieningen, en zo neen: wat ontbreekt er het meest en het 'langst? Antwoorden naar aanleiding van de vandaag aangeboden gespreksstof wor den gaarne vóór 17 december tegemoet- gezien bij het secretariaat: HOLLAND-NOORD AAN HET WOORD Eeuwigelaan 1, Bergen (N.H.) Antwoorden van de gespreksgroepen maar ook graag reacties van individu ele lezers van de krant, die zich door één of meer vragen .gegrepen" voelen. Iedereen kan meedoen, iedere reactie is welkom: het gaat om de mening van zoveel mogelijk Noordhollandse bur gers, jong en oud. met de volgende tijdschriften Panorama, Nieuwe Revu, Post, Margriet, Avondlectuur, Mimosa, Hostes, Jerry Cotton, Pep en De Lach. Bovendien iedere maand een Pocket cadeau. Als U zich nu opgeeft, krijgt U nog eens VIER pockets extra. Deze leesportefeuille reeds vanaf ƒ1,10 per week bij U thuisbezorgd. Beleefd aanbevelend, De Gezinsleesportefeuille J. J. Reijne, v.d. Vijzellaan 12. St. Pancras, telefoon (02267) 2910 HALEE - Opticiën contactlenzenspecialist Beatrixstraat 52, Den Helder, telefoon 14673. Alleen volgens afspraak. Mensen hebben op allerlei manieren met elkaar te maken en het behoort primair tot een goed leven, dat onze relaties met anderen zo goed en harmo nisch mogelijk zijn. Menselijke verhou dingen zullen ook in de volgende dis cussies van deze reeks aan de orde ko men (volgende maand: jong, oud, vrouw gezin; in februari: samenwerking; in maart: inspraak en medezeggenschap). Ditmaal gaat het ons vooral om de re laties die kunnen worden uitgedrukt in een zegswijze als deze: een goede buur is beter dan een verre vriend. Goede nabuurschap leeft plezierig, terwijl bu renruzies tot de naargeestigste proble men op aarde behoren. In een veran derend Holland-Noord is nu onze vraag kennen we elkaar nog, ook als buren, als bewoners van dezelfde flat, dezelfde straat, dezelfde wijk, hetzelfde dorp? Daaraan vooraf gaat echter eigenlijk de vraag: willen we elkaar ook ken nen? Goede buren behoeven niet voort durend bij elkaar over de vloer te ko men. Wat niet weet, wat niet deert. Vrijheid, blijheid. Ieder mens, ieder gezin heeft recht op zijn eigen leven, zijn privacy. Nabuurschap kan gemak kelijk bemoeizucht worden. Misschien kennen de mensen in een dorp, in een fiat, een buurt elkaar wel te" goed zodat een soort sociale controle ontstaat die door menigeen als een druk, een in menging in eigen leven kan worden er varen, waar hij in vrijheid juist graag van af wil. Keerzijde van de medaille is echter de vereenzaming, het zó op zichzelf leven dat tenslotte tragische conclusies kunnen ontstaan als die ie der uit de krant kent: mensen die da genlang thuis gestorven liggen zonder dat iemand hen mist. Dat is het uiter ste. Wat willen we in Holland-Noord? Langs elkaar heen leven? Hoe wor den de vele nieuwkomers ontvangen in de dorpen en de steden? Wat vin den zij er zélf van? Worden ze vol doende opgenomen in de plaatselij ke samenleving? Is daar iets aan te doen? Of willen ze dat juist hele maal niet? Is buurtwerk een oplossing, een reeks van min of meer vrijblijvende activiteiten, cursussen, avonden, die ontmoetingsgelegenheden scheppen? 1. Voldoet dc gezondheidszorg in Holland-Noord of schiet zij tekort, en zo ja: waarin 2. Worden in Holland-Noord de juiste woningen gebouwd of niet, en zo neen: wat ontbreekt er dan aan 3. Kennen we elkaar in Holland-Noord nog voldoende en zo neen wat doen we er dan aan Iet grootste deel van Hollandse le- cj Het grootste deel van Hollandse le vens speelt zich thuis af. Goed wonen is onontbeerlijk voor een leven dat goed wil 'heten. Wat komt daar in Hol land-Noord van terecht? - Over de plaats waar al of niet ge bouwd moet worden, is vorige maand reeds gesproken bij de vraag over spreiding of concentratie. Dit maal gaat het vooral om de juiste soort. Welke woningen willen we hier? Wat verlangen we van ons huis? -Is hoogbouw aanvaardbaar? Zijn daarover gunstige ervaringen te vertellen of louter negatieve? Welk type hoogbouw woont het prettigst? Flats? Galerijbouw? Is het waar dat laagbouw, de een gezinswoningen met tuin, ieders voorkeur heeft? Woningbouw, de huren, de bouw- en koopprijzen en wat men er aan ruimte en gerief voor krijgt zijn een kwestie van geld. Zijn er in Hol- Vele mensen achten terecht een goe de gezondheid het kostbaarste bezit, de eerste voorwaarde voor een goed leven. Goede gezondheid vraagt echter zorg, zorg om haar te behouden of bij ziekte en ongeval terug te krijgen. Zorg vra gen ook de aangeboren of later optre dende chronische kwalen en gebreken van jong en oud. Is in Holland-Noord de gezondheids zorg voldoende? Die vraag bestrijkt een zeer breed terrein, waarop wij hier en daar maar een aantal vraagtekens zetten, die door de gespreksdeelnemers naar believen kunnen worden vermeer derd en in discussie gebracht. Is er snelle hulp bij ongevallen, met name in het verkeer (EHBO-posten, ambulances) of valt hier nog veel te verbeteren? En hoe dan? Hoe functioneren hier de medische weekenddiensten? iZit Holland-Noord goed met de Vieux Plantiac wijkverpleging en de gezinszorg? Er zijn allerlei medische specialis ten, zoals tandarts, oogarts, chirurg, internist, vrouwenarts, zenuwarts enzovoort. Onvermijdelijk komt men in een aantal gevallen in hoogste in stantie bij een professor terecht waarvoor men naar Amsterdam moet, naar Utrecht enz Maar zijn in Holland-Noord zélf voldoende spe- cilisten bereikbaar die men hier redelijkerwijs mag verwachten? Zijn er voldoende revalidatie-moge- lijkheden? Moet er aan de zorg voor geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten hier niet méér gebeuren? Wat valt er te zeggen bijv. omtrent dagverblijven voor gehandicapte kinderen, aange past werk voor invaliden, tehuizen voor demente bejaarden? Kunnen de gespreksgroepen op het terrein van de gezondheidszorg nog andere leemten aanwijzen, tips ge ven, verslag doen van een bijzonder geslaagde aanpak? Moeten we niet, met name voor per sonen boven 45 jaar naar een half jaarlijks bevolkingsonderzoek op longkanker, hart- en vaatziekten, nu medische ervaring (met name in het Gooi) heeft uitgewezen dat het vier-of-nog-meer-jaarlijkse t.b.c.- onderzoek daarin niet voldoende voorziet? Worden hier voldoende woningen gebouwd van de juiste soort op de juiste plaats? Of moet de voorkeur worden gege ven aan het meer bindende traditio nele verenigingsleven (zoals toneel, muziek en zang), dat vaak lijkt te kwijnen door gebrek aan fris bloed? Hoe functioneren de oude en de nieuwe gezelligheidscentra, het café en het dorpshuis? Bieden de dorps huizen wat men er bij de stichting van verwachtte? En zo neen: waar om niet en wat doen we er aan? Zaterdag-, zondag- en maandagavond kunnen we in het City-theater weer naar de film „The longest day" (de langste dag) van Darryl F. Zanuck. De ze overbekende film gaat over de voor bereidingen tot en uiteindelijk de uit voering van de invasie van de gealli eerden in Normandië. Deze voorberei dingen strekten zich destijds uit over een periode van twee jaar; doch het speurwerk naar de gebeurtenissen tij dens en na de landingen wordt tot op de huidige dag voortgezet door schrij vers zowel als door militaire deskundi gen. Dat het bij de film ging om de invasie zélf weer te geven, dat wil zeg gen: de waarheid geen geweld aan te doen, was beslist geen handicap. De werkelijkheid kan met name in kri tieke situaties vaak „fantastischer zijn dan de fantasie". In Normandië was zulks stellig het geval, en dat gold dan wel voor de aanvallers als voor de verdedigers. Beide groepen werden im mers geconfronteerd met de meest on waarschijnlijke gebeurtenissen, die over zege of nederlaag beslisten. Bij het reconstrueren van deze langste dag uit de geschiedenis, kon men aldus put ten uit boeiend materiaal. Er is hier bij geen gebruik gemaakt van oud ma teriaal van documentaire aard; men heeft alle gebeurtenissen opnieuw in scène gezet en verfilmd. Als bijzonder heid mag ook zeker wel opgemerkt worden, dat de nationaliteiten, die des tijds bij de invasie betrokken waren, nu hebben samengewerkt bij het recon strueren en realiseren van dit docu ment. (Toegang 14 jaar). Terwijl Koning Richard op kruistocht is, regeert zijn gewetenloze broer John over de Angelsaksen, die hij genade loos onderdrukt. In het huis van zijn oom leidt Robin de Courtenay, oftewel Robin Hood, een ongemakkelijk leven. Zijn neef Roger is gebelgd over de ge voelens van Sir John, zijn vader, voor Robin en na het overlijden van Sir John erkent Roger de laatste wil van zijn vader niet. Hij beschuldigt Robin van moord op zijn broer Henri, die hij zelf heeft gepleegd. Er staat voor Ro bin geen andere weg open dan om met Friar Tuck te vluchten en zij sluiten zich aan bij de vogelvrije opstandelin gen, die leven in de bossen om Courte nay Castle. Na zijn kundigheid op alle wapens te hebben bewezen, wordt Ro bin al spoedig leider van de bannelin gen. Na vele spectaculaire avonturen weet Robin zijn neef Roger te verslaan en zijn naam van alle blaam te zuive ren. Hij blijft echter aan het hoofd van de bannelingen in de possen leven om de tirannie te bestrijden, tot koning Richard naar Engeland zal terugkeren. Aldus het veelbelovende verhaal van „Een uitdaging voor Robin Hood", die zondagmiddag voor 14-jarigen en ouder in kleuren te zien is. van 3 tot en met 9 december 1969 Geboren: Lieuwe, zv. Frans Koorn en Ytje Kampstra; Eric, zv. Jelle S. Pekel en Hieke A. de Boer. Ondertrouwd; Pieter Daalder en Trijntje van der Star; Adnanus C. Eel- man en Othilde Evers. Overleden: Klaas van Loo, oud 89 jaar, wonende te De Cocksdorp; Tobias Hartloper, oud 79 jaar, wonende te Den Burg. SPECIALE DIENST HERVORMDE GEMEENTEN OUDESCHILD EN OOSTEREND Opnieuw zal de Hervormde Gemeten- te van Oosterend a.s. zondag 14 decem ber in het kerkgebouw van de Her vormde gemeente te Oudeschild samen met die gemeente de dienst hebben. De ze dienst zal plaatshebben 's morgens om elf uur. Een bus van de Teso ver trekt om 10.25 uur van Oost en om 10.35 uur )van het Kerkplein bij de Hervormde kerk te Oosterend. Om twaalf uur vertrekt de bus weer uit Oudeschild.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5