Drink l®uter Kabouter AGENDA skütsjesilen kunnen ze ook al niet Ouwe Sunderklaas Contactlenzen Kerstzangsamenkomst in R.K. Kerk Meisjes collecteerden voor Biafra „Naturisteneiland Texel" Kc Wm Advertentie I.M. 1W Herman Jansen N.V. Schiedam Anno 1777. gk g ate ed( De Koog In De Koog was het aantal deelne mers aanmerkelijk minder dan vorig jaar. De jury kende aan de volgende uitbeeldingen prijzen toe Kinderen Enkelingen: 1. Biafra; 2. De gelaarsde kat; 3. Dood aan bloot; 4. Mini. Paren: 1. Hassan en Ali; 2. De kl<*- risten; 3. Apollo. Groepen: 1. De vuilnisemmers; 2. Cir cus; 3. Hans en Grietje; 4. De jagers. Ouderen Enkelingen: 1. De mazen; 2. De jut ters; 3. Bill in de sloot; 4. Ik geef me nog niet bloot. Paren; 1. Burgemeester met jutters, 2. Plastic zakken; 3. De dempers; 4, Verleden, heden en toekomst. Kleine groepen: 1. De Koog naar de maan; 2. Dorpshuis; 3. Knokploeg. Grote groepen: 1. De gym. De folklore-beker ging naar de voor stelling „Teerslachtoffershulp". Oudeschild Ook in Oudeschild werd met veel enthousiasme Ouwe Sunderklaas ge vierd. Het aantal deelnemers was ho ger dan verleden jaar. 's Middags wer den aan kinderen bijna dertig nummers uitgegeven; 's avonds waren de oudere Sunderklazen verheugend goed verte genwoordigd. Uitslag kinderen (enkelingen): 1. Rembrandt; 2. Spaanse danseres; 3. ka bouter kandelaar. Paren: 1. Boerenkool met worst; 2. Mosselen; 3. Kraamkamer der zeehon den. Groepen: 1. Sneeuwwitje. Ouderen (enkelmgen): 1. Mosselman (13); 2. Vuilnisman met klompen (21); 3. Schilder in nieuwbouw (11);. Paren: 1. Ik wil maar graag (18); 2. Sprenger Verdriet (8); 3. Vuilnis (30). Groepen: 1. Garnalenaf9lag; 2. Ceres met eenden; 3. Visafslag. De folklorebeker ging naar de „Vuil nisman op klompen". Deze speler toon de het huisvuil op heel bijzondere ma nier over de dijk kon worden gezet als het meegeven wat te kostbaar mocht worden. De nog niet afgehaalde prijzen zijn verkrijgbaar bij Frans Zegel. Oosterend In Oosterend was de deelname iets minder dan de laatste jaren. Maar daar staat tegenover dat de kwaliteit van de voorstellingen heel goed was. De druk te concentreerde zich op het pleintje voor C. de Jong. Als zeer opvallende groep waren er ,,de garnalenvissers" die wezen op de lage prijzen die te genwoordig voor de garnalen worden betaald. Zij deelden daarom met gulle hand zakken garnalen uit aan de toe schouwers! Het had veel weg van een protestdemonstratie. Ook zeer goed deed „de jutter uit de duinen" het. Die ging steeds te jutten op het naturisten- strand. Hij vond er zwembroeken, bi kini's, maar ook een PTT-pet.Het naturistenstrand was natuurlijk een veel gebruikt onderwerp zoals het struikgewas met het bord; „Nou had ik net mijn sluipstruikie voor elkaar en nou gaat dat hele blote spul niet door". Verder was er een grote groep die met de Monumentenzorg de draak stak. Dat was een eerste prijs waard. Deze groep behaalde voor de derde maal het hoogste aantal punten. De man die met de lieslaarzen aan naar de gymnastiek ging was een aardige vondst. Verder waren er voorstellingen van o.a. dia- rama Holland; de klassejustitie van Mr. R.; de goeie, ouwe tijd; de folklore-cup; de groene blaadjes; de rommeltjes- markt; enz. De jury bestaande uit: mevr. Bar nard en de heren M. Vlaming en H Dop, had het niet bijzonder moei lijk met het toekennen van de prijzen. Om half tien maakte de heer Joh. C. Roeper de prijzen bekend in het dorps huis „De Bijenkorf". Enkelingen: 1. De jutter uit de dui nen (de heer A. Kalis); 2. Gymnastiek met lieslaarzen (de heer J. Drijver); 3. Het struikgewas (mevr. N. Waayer-v. d. Vis) Groepen: 1. Monumentenzorg (G. de Jong, C. Bakelaar, G. Dros, A. Bremer en echtgenote, C. Vlaming en verloof de); 2. De garnalenvissers (fam. Dogger, Vonk en Betsema); 3. Wij zoeken vrede (mevr. C. Ellen-Mosk en M. Daalder- Mosk). Bij de jeugd woren de prijzen bij de enkelingen voor: 1. Carolien Timmer, „Maxi met mini"; 2. Ina Heerschap „Gemeente Texel heeft schurft"; 3. Jannie Roeper „Badstrand Nieuwe- schild". Bij de groepen: 1. Fabeltjeskrant, kinderen Waayer; 2. Slufter - Nieuwe- schidl, kinderen Van Kooten; 3. Waar blijft ons rusthuis, kinderen Vlaming. Den Hoorn Als men vrijdagavond de Herenstraat zag, kreeg men niet de indruk dat er Ouwe Sunderklaasfeest werd gevierd, zo rustig was het er. Al enkele jaren werd er in het dorp geen dansen met Ouwe Sunderklaas meer gehouden. Dit had het gevolg dat velen al vroeg naar elders trokken. Het dorpshuisbestuur heeft vrijdagavond in het dorpshuis Ouwe Sunderklaasbal georganiseerd, maar het is geen succes geworden, de belangstelling was erg slecht. Ei speelde een uitstekende band, en later op de avond heerste er een prima stem ming, maar het duurt even voor dat je de mensen terug hebt. In „Happy Days" verschenen 84 Sun derklazen voor de jury. En al was het dan stil in de Dorpsstraat, het aantal Sunderklazen was met twee vermeer derd bij vorig jaar. Bij de jeugd speel den 40 sunderklazen meer, verdeeld in 25 voorstellingen, bij de ouderen 44, spelend in 16 groepen. De beker die beschikbaar werd ge steld door de Stichting Folklore Texel voor de meest geslaagde voorstelling met een Texelse actualiteit als onder werp, werd gewonnen door de groep die voorstelde de uitreiking van de on derscheiding „Dubbele von Sion". Verder waren er voor alle groepen een wisselbeker en vele andere prijzen beschikbaar. De uitslagen waren: Jeugd Enkelingen: 1. Kerstmannetje; 2. Nu- disten; 3. Tuinkabouter; 4. Cowboy. Paren: 1. Schoolkinderen van vroe ger; 2. Venz chocolade; 3. Opzichter met hond; 4. Pinokkio. Groepen; 1. ZDH; 2. Waar leeft Texel van; 3. Rovers. Ouderen Enkelingen: 1. Nudistenstrand; 2. Mansholt; 3. Vuilnisdienst. Paren: 1. Bejaard enwoningen; 2. Willem Teil; 3. Beter één vogel - in zijn hemd?. Groepen: 1. Dubbele von Sion; 2. Oliebollen; 3. Gemengd kamperen. De Cocksdorp Ouwe Sunderklaas was dit jaar in De Cocksdorp een groot succes. Bijzon der veel mensen deden aan het spel mee, nl. 33 kinderen en 121 volwasse nen. Aan de verzorging van de voorstel ling was bij de meesten bijzonder veel aandacht besteed, terwijl er heel enthousiast en leuk gespeeld werd. De laatste groep was dan ook pas om elf uur klaar. Het is bijna vanzelfsprekend dat veel spelers het onderwerp „naakt strand" gekozen hadden. Voor de jury was het dan ook een bijzonder moeilijke opgave om uit alle goede voorstellingen de beste te kie zen. SVC wil dan ook gaarne alle jury leden hartelijk danken voor de wijze waarop ze zich van hun taak hebben gekweten. Een gezellig bal in „exclusie ve Cocksdorper bruiloftssfeer'' besloot deze zeer geslaagde avond. Uitslagen: kinderen: Enkelingen: 1. Hans Zuidema (92Vz p.); 2. Marleen Ran (86V2 p.); 3. Karin Daal der .(85V2 p.). Paren: 1. Brigitte en Saskia v. d. Broek (91V2 p.); 2. René Boon en Johan Tromp (89Vs p.); 3. Annemieke Boon en An- dréas Monen (86V2 p.). Groepen: 1. Gemeenschap Eierland (3 kinderen Siebinga) (97 p.); 2. Naturis tenzangers (Johan Stoop, Erik de Graaf en Wim Witte) j(92 p.); 3. Hans en Grietje (Annemiek, Martin en Jeanet Boon) (87V2 p.). Ouderen; Enkelingen: 1. Lappendeken (91 p.); 2 Houtjutter (88 p.); 3. W. v. 't Ncord- ende (80 p.). Paren: 1. Naturisten - kijkkist (100 P2. Naturisten - strand (107 p.); 3. Topido en Visman (104 p.). Groepen: 1. Robben (118 p.); 2. Onder de pomp (118 p.); 3. G. Bakker 111 p.). De beker van Texels Folklore werd door de jury toegekend aan groep 89 „Onder de pomp". De prijzen zijn ondertussen besteld en zullen zo spoedig mogelijk aan de win naars worden uitgereikt. De uitslag van de verloting: 1. no 48 groen; 2. no 288 groen; 3. no 25 rose; 4 no 89 groen; 5. no 385 oranje. De prijzen van de verloting kunnen worden afgehaald bij de heer Visman. De Waal Zoals gewoonlijk was in De Waal al leen de jeugd actief. Het was voor de juryleden, bestaande uit de dames E. I. Albers-van Zonneveld, J. Verijzer- Koopman en de heren T. Koopman, J. Laarhoven en A. Plaatsman niet een voudig om de prijzen onder de spelers te verdelen. Te constateren viel, dat het accent meer lag op de oorspronkelijke Sunderklaasgedachte; het aan de kaak stellen van typisch Texelse en dorpse gebeurtenissen, een verheugend ver schijnsel. Na rijp beraad kwam men tot de vol gende prijsverdeling: Enkelingen: 1. en wisselbeker Lex Albers „Meester A.; 2. Jaap Keijser (waardebon) „De Sik"; 3. Mona Wuis (waardebon) „Naaktstrand". Paren: 1. en wisselbeker Miranda en Wim Luiken „De broodjesclub en clo- setrollenclub"; 2. Waardebon Ard en Jan Plaatsman „Vuilniszakken"; 3. Waardebon Jules en Marco de Wolf „gym op blote voeten". Groepen: 1. en wisselbeker, Jan, An- dré en Ronald Keijser (whisky op het strand); 2. waardebon, Lia en Wim Piet Eelman en Annemarie Eelman (Jan Lok met pensioen); 3. waardebon, kinderen Rey (papa Wirrewar en Gompie). De beker die beschikbaar was ge steld door de Stichting Folklore werd gewonnen door Miranda Keijser met de voorstelling „De vuilnisbelt". HALEE - Opticiën contactlenzenspecialist Beatrixstraat 52, Den Helder, telefoon 14673. Alleen volgens afspraak. De jaarlijkse kerstzangsamenkomst te Den Burg zal worden gehouden op zon dagavond 20 december in de R.K. kerk. Begonnen wordt om 20.00 uur. Meege werkt wordt o m. door het Christelijk mannenkoor uit Oosterend, het R.K. dameskoor en het Kon Texels Fanfare. Nadere mededelingen volgen. Op de avond van Ouwe Sunderklaas heeft een negental meisjes van de rijksscholengemeenschap de feestvie rende Texelaars ertoe bewogen iets af te staan voor het hongerende Biafra. De opbrengst van anderhalf uur collecteren was 277,12. De meisjes die deze aktie voerden waren Grieta Combé, Annet Harting, Margriet Hottentot, Anja van Opstal, Ria de Ridder, Erna van Sam- beek, Cora Spaans, Ria Visser en Yvonne Visman. GESLAAGDEN CURSUS KLAUWVERZORGING Zaterdag werd op het bedrijf van de gebroeders Huisman te Bargen examen gehouden van de cursussen klauwver- zorging Geslaagd zijn de heren: E. J. Bakker, Jonkersbergen; J. C. Bakker, P H. Polder; J. Boerhorst, De Kamp; P. C. Hin, Spang; H. Tjepkema, P. H. Polder; M. G. J. Veeger, Duinweg; P. Witvliet, Pontweg; C. P. Zijm, Hoek- zicht; Jb. Dros, Propagatie; A. Eelman, Viersprong; P. J. F. v.d. Gracht, Oos terend; C J. Hin, lepere; A. Huisman, Eierland; G. W. Jimmink, Bargen; C. van Liere, Oost. De lessen werden gegeven door de dierenartsen van Texel: J. Beekman en L. F. den Houter. Voor de cursus in 1970 hebben zich reeds opgegeven 8 candidaten. Meerdere gegadigden kunnen zich opgeven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, Texel, tel. (02220) 2126. KERSTAVOND IN DEN HOORN DEN HOORN Woensdagavond wordt in „Ons Huis" een kerstavond gehouden georganiseerd door de Her vormde vrouwenverenigingen van Den Hoorn en de P.H. Polder. Alle dames worden uitgenodigd, aanvang 8 uur. KERSTSAMENKOMST DEN HOORN Vrijdagavond om 8 uur wordt in de Herv. kerk te Den Hoorn een kerstsamenkomst gehouden. Voorgangers zijn Pastor Opdam en Ds. Visser. Verder werkt mee het fanfare korps D.E.K., onder leiding van diri gent P. Heertjes. Een jongerengroep zal een lekenspel opvoeren. Iedereen is welkom. :1a GESLAAGD tir] Te Baarn slaagde mej. C. de Ve !Sj voor het diploma kraamverzorgster. Z -in werd opgeleid aan het kraamcentrui jsj van het Wit-Gele Kruis te Den Helder. re aa' !er Woensdagavond a.s. om 19.10 uur zj ,0r door de NOS-radio over Hilversum w< een programma worden uitgezonden da in de programmabladen staat aange kondigd als „Naturisteneiland Texel' f Bij navraag bleek dat het gaat om ee discussie over naturisme onder leidinj 1 van drs. L. M. Thomas, waaraan word 'b| deelgenomen door een tweetal naturis ten uit NFN-kringen en ook door twe Texelaars. De .Texelaars hebben ziel laten kennen als tegenstanders van eei naaktstrand op Texel en het is de be e doeling dat zij weerwoord geven o] e hetgeen door de twee naturisten naa N voren wordt gebracht. De discussi duurt 25 minuten. 1 el LANDBOUW EN VEETEELT SLAKKEMEEL ALS T FOSFAATMESTSTOF Naar ik meen zal er onder landbou wers en veehouders weinig verschi van mening zijn over de waarde vai thomasslakkemeel als tosfaatmeststol In het algemeen is men er wel vai overtuigd, dat slakkemeel voor d< kalkarme gronden een goede meststo e is. tl Als er toch minder slakkemeel word gebruikt dan vroeger, dan is dit naa: onze mening vooral te wijten aan d< z minder plezierige verwerking van dez( meststof. Vooral nadat men vrij alge re meen overgestapt is van de schotel strooier op de centrifugaalstrooier u gs men slakkemeel minder gaan gebrui ken. Het strooien van slakkemeel me een schotelstrooier man dan geen pie 1 zierig werk zijn, de verdeling was iip ieder geval goed. Dit laatste kan niet P gezegd worden bij gebruik van een een |e tnfugaalstrooier. In „Landbouw Documentatie" geeft men de volgende methode aan om slak' kenmeel toch met een centrifugaal strooier goed te verdelen. Nadat een halve zak slakkenmeel ir^. de strooitrechter is gedaan wordt 2 li- i(j, ter water toegevoegd. Vervolgens n« elke zak weer 2 liter water. Door nê het vullen de roerinstallatie te later.rr werken worden er kruimels gevormd die het mogelijk maken een strooi fa breedte van 5-6 meter te bereiken ej Na het strooien vallen de korrels weei ig uit elkaar en de meststof behoudt op J deze manier zijn zelfde oplosbaarheid, a Voordelen van slakkenmeel 1C Op zure gronden geeft slakkenmeel het voordeel, dat naast het fosfaat eenV hoeveelheid goed oplosbare kalk wordt ie gegeven. Verder staat het wel vast, dat slakkenmeel een aantal zg. sporenele- 0 menten bevat, die de meer gezuiverde (V mengmeststoffen missen. 3; Op percelen, die op grond van de z. fosfaattoestand ieder jaar 400 kg slak-- kenmeel nodig hebben zal men door de- ze bemesting de kalktoestand van een1" grond, die op peil is op een goed niveau houden. We hebben de indruk, dat er opn Texel heel wat bedrijven zijn, waai meer slakkenmeel gebruikt zou kunnen K worden dan de laatste jaren het geval is geweest. y. HANDELSREGISTER e Onder „nieuwe inschrijvingen" lazen wijDekoratie- en letterschildersbedr. n Arn. Looijer (e), Texel, Den Burg 1: Schilderend 28. d HOOG WATER l Hoog water ter rede van Oudeschild N 16 dcc. 1.04 cn 13.04; 17 dec. 1.50 en 14.02; J IS dec. 2.58 cn 15.19; 19 dec. 4.12 en 16.35; 1 20 dec. 5.22 cn 17.46. s Aan het strand ongeveer een uur eerder - hoog water. n CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN f De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarti e zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt dokter Van Loon, woensdag 17 decern- - ber om 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 17 decem ber om 15.00 uur Woensdag 17 december Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur gezamenlijk kerstfeest NKV en R.K. Gilde. Vrijdag 19 december Den Burg, kantine LTS, 20.00 uur fo toclub „De Kiekendief" met fotocursus les 25. Den Burg, Landbouwschool, 20.00 uur, Ver. Oud-leerlingen Landbouwschool, kerstavond. Spreker Bert Weijdt over Rijkswaterstaat. Den Hoorn, N. H. kerk, 20.00 uur, ad- ventsb ij eenkomst, m.m.v. Fanfare. Hollanders komen eigenlijk veel te kort. Doen niet aan skütsjesilen,* kunnen niet fierljeppen* en van berenbur gen hebben ze natuurlijk ook nog nooit gehoord. Arme Hollanders. Nooit 'ns dat warme.opwekkende gevoel van een Berenburger in 'n ronde, robuuste kruidendrank schuitjevaren en polsstokverspringen zoals een enkele bereisde hollander u vertellen kan. je buik. En toch is Sonnema Berenburg al sinds 1860 voor ons montere Friezen hèt middel om druilerige buien buiten te houden. Het lijkt ons dat daar in de rest van ons land af en toe toch ook wel behoefte aan zal zijn.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2