Groen kwartsJ~ex els in het harG Raad bijna teruggekomen op principe-uitspraak (7-8) Angst voor economische gevolgen toeristenbelasting burgemeester: niet sluitende begroting zou ramp voor Texel zijn Kerstboomstandaard ƒ2,25 buitenlands geld en reis verzekeringen DAG 19 DECEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8429 >avc N.V. v/h Langeveld De Rooü tbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesonilaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 De gemeenteraad is dinsdagmiddag akkoord gegaan met de begroting voor 1970. Het heeft een haartje gescheeld of de basis zou aan deze begroting zijn [mtnomen door het voorstel van de leden van de PvdA-fractic en de heer Standaart van Texels Belang om het principebesluit van 2 september inzake 1c invoering van toeristenbelasting met als alternatief twee andere belasting maatregelen en verhoging van de kampeerleges, in te trekken. In plaats laarvan werd gevraagd om invoering van woonforensenbelasting per 1 januari 1970 tot 75,per jaar per woonecnheid en verhoging van de kam- jeerleges met 100°/o. Tijdens de discussies wist Mr. Sprenger er de krappe meerderheid van de raad echter van te overtuigen, dat intrekken van genoemd raadsbesluit zeer gevaarlijk zou zijn. Er zou een niet sluitende begroting ontstaan, waardoor uiterst belangrijke voorzieningen op Texel niet zouden kunnen worden verwezenlijkt. Dat zou in economisch opzicht voor het toeris me op Texel meer funest zijn dan de in te voeren toeristenbelasting. Dc twijfelaars onder dc raadsleden schaarden zich toen toch maar aan de zijde van het college. Het voorstel tot intrekking van het principebesluit werd toen met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór intrekking waren mevrouw J. Koning-Bruin en dc heren F. Standaart, C. H. Roeper, J. Barcndregt, J. J. YVestdorp, A. Dros en S. Keijser. Deze uitslag betekent dat Texel nogmaals heeft gekozen voor invoering van de toeristenbelasting, zodra de landswet- ge ving deze mogelijk maakt. Verwacht wordt dat dit per 1 januari 1971 het geval zal zijn. Tot die datum zullen enkele andere maatregelen van kracht zijn om te komen tot een opbrengst, die ongeveer gelijk is aan dc verwachte opbrengst van de toeristenbelasting: belasting op tweede woningen, logeer gastenbelasting en verhoging van de kampeerleges. De gemeenteraad toonde zich bepaald niet blij met deze noodsprong, het college zelf trouwens ook niet, maar men zag geen andere uitweg. Als eerste gaf de heer F. Standaart 'exels Belang) zijn algemene beschou- ing. Hij wees daarin de invoering van i toeristenbelasting af (ook in septem- er hoorde hij tot de tegenstemmers) ede, omdat ook mèt belastingen die )or de toeristen moe'ten worden be- lald op den duur geen sluitende be ating is te krijgen. De oorzaak van e financiële nood van Texel is het [eit dat de uitkeringen uit het ge- eentefonds te laag zijn. Zij zijn afge- ;emd op de 11.000 inwoners en niet d he't feit dat Texel er enkele maan- en per jaar nog tienduizenden mensen ij heeft. Naast de hoge kosten die voor et toerisme moeten worden gemaakt ag de heer Standaart nog andere pun- in die de financiële situatie van de emeente op den duur slechter zullen laken, zoals de voorgenomen belas- ngheffing op bijstanduitkeringen aardoor 20% van deze belastingen ten iste van de gemeente worden gebracht Recreatie en toerisme zijn aangelegen eden van groot nationaal belang. Der- alve dient de verantwoordelijkheid oor het verstrekken van de middelen 5t recreatie-ontplooiing in de eerste laats bij het rijk te liggen". Invoering an toeristenbelasting of van onge- ichtvaardigde verhoging van kam- teerleges en invoering van logeergas- inbelasting ontstaan prijsverhogingen ij de recreatiebedrijven, zo verwachtte heer Standaart, die vond dat de |oerist al hoog genoeg wordt belast. Geen afbraak ,De invoering van de BTW heeft al iadelige invloed gehad op het toeris- ne. Door verdere opvoering van het irijsniveau zal de concurrentiepositie 'an ons land ten opzichte van het bui- in land nog ongunstiger worden. Wil li wij nog iets doen aan het instand- ïouden van de economische bedrijvig- leid ten gevolge van het toerisme dan Killen we er alles aan moeten doen om het toerisme te bevorderen en niet tot ffbraak over te gaan door invoering an voor de toerist onsympatieke be lastingen zoals toeristen- en logeergas- enbelasting". Spreker keerde de lo- leergastenbelasting (die alleen in ho tels en pensions kan worden geheven ds de gasten langer dan een week blij- en) scherp af. De hotel- en pension- [ector moe't momenteel alles in het Rrerk stellen om het hoofd boven water te houden. Volgens de heer Standaart heeft de ervaring geleerd dat bij invoering van de logeergasten belasting in Valkenburg het aantal ho- 'wh.&ï't* - Bakker's Ijzerhandel N.V. telgasten dat langer dan 8 dagen ble'ef, aanmerkelijk daalde. Hij vond het bo vendien onjuist dat de exploitanten er v/eer een extra last bijkrijgen door de met de belasting verband houdende administratieve rompslomp. „Zij treden al op als incasseerder van loonbelasting en BTW". Het begrotingstekort op de toeristen verhalen zou economische achteruitgang van Texel tot gevolg hebben, zo ver wachtte de spreker, waardoor de finan ciële positie van de gemeente op den duur eerder slechter dan beter zal wor den. Doorlichten De heer Standaart was echter voor stander van een sluitende begroting er daarom verzocht hij B. en W. de voor gestelde begroting terug te nemen en te trachten deze sluitend te krijgen door aanpassing van uitgaven en in komsten. Verschillende taken van het gemeentelijk apparaat zouden kunnen worden doorgelicht en op economische haalbaarheid getest. Als het tekort op deze wijze niet kan worden wegge werkt, zit er niets anders op dan met een niet sluitende begroting te werken, zo besloot de heer Standaart zijn be schouwing. De heer J. Witte (KVP) noemde zijn korte algemene beschouwing liever een kanttekening. Hij zag rond de toeristi sche belastingen nog veel moeilijkhe den en verbond daaraan de conclusie dat de gemeente in ernstige moeilijkhe den zou komen. Het investeringsplan zou dan rustig in de ijskast gezet kun nen worden. De heer Witte zag maar één oplossing: hogere uitkeringen uit het gemeentefonds. In zijn algemene beschouwing ver weet de1 heer J. J. Westdorp de ge meenteraad ondoordacht handelen, waarmee hij doelde op het principebe sluit van 2 september. B. en W. ver wachten dat zij door het invoeren van de belastingmaatregelen zolang de toe ristenbelasting nog niet geheven kan worden hetzelfde bedrag (ƒ450.000, binnen krijgen. De heer Westdorp re kende voor dat dit bedrag bij lange na niet kan worden gehaald. De pension gasten die langer dan 7 dagen blijven vormen niet meer dan 8% van het aan tal overnachtingen. Dat komt neer op 160.000 overnachtingen a 0,25 oftewel ƒ40.000,De opbrengst van de woon forensenbelasting (ƒ75,per jaar) be cijferde hij op 22.500,—. Een kampeer- legesverhogmg met 100% zou ƒ6.000, belopen. Alles bij elkaar dus geen gro tere opbrengst dan ƒ122.500,maar liefst ƒ327.500,te weinig. „Geachte raad, ziet u nu wel in welk een weinig overdachte en doordachte situatie u zich gemanouvreerd heeft?" De heer Westdorp wees op het feit dat de ont wikkeling van het toerisme niet zo flo rissant meer is. Met name de hotel- en pensionsector heeft het moeilijk. Een logeergastenbelasïting zou hun positie bepaald geen geod doen. De heer West dorp toonde zich geen tegenstander van verhoging van de kampeerleges („dat* zou aanpassing aan het gestegen prijs peil betekenen") en ook tegen een rede lijke belasting op tweede woningen had hij geen bezwaar. Somber vooruitzicht Verdere lasten op de plaatselijke be volking achtte hij niet aanvaardbaar maar dat deze extra lasten toch zullen worden opgelegd is zeer wel mogelijk omdat de' opbrengst van toeristische belastingen niet toereikend zal blijken. De heer Westdorp hoopte dat de ge meenteraad het „onaanvaardbaar" zou uitspreken. Spreker herinnerde eraan dat momenteel op het ministerie wordt overwogen om de voor de Waddenei landen geldede verfijningsmaatre- geling in te trekken. Dat betekent 3 ton minder inkomsten voor Texel en de gemeente zal wel weer moeten zorgen dat dit geld op tafel wordt gelegd door verdere plaatselijke heffingen. De ge meenten moeten voor steeds meer bo- vengemeentelijke taken opdraaien. De heer Westdorp vond dat de begroting moet worden geaccepteerd echter met intrekking van het principebesluit van 2 september. Het tekort moet dan wor den angevuld door een aanvullende uit kering uit het gemeentefonds. Het feit dat B. en W. met een niet sluitende be groting zijn gekomen vond de heer Westdorp op zichzelf wel verheugend. „Want het bewijst dat het college tot de werkelijkheid is teruggekeerd". Spreker had op de begroting een post gemist die de industriecommissie zou kunnen gebruiken voor het leggen van contacten e.d. Het bekend worden van de havenplannen heeft de kwestie van de industrievestigingen dringerder ge maakt. Nu als gevolg van dezelfde ha venplannen uitzicht bestaat op een jachthaven is het zaak ook daartoe voorbereidingen en te treffen en er zal een plan moeten komen voor een recre atieterrein in de buurt van de jacht haven. Over het algemeen bepleitte de PvdA fractieleider meer aandacht voor toerisme en recreatie, „de pijler waar op onze economie steeds meer gaat rus ten". Recreatiecommissie 'Hij vond dat een 'recreatiecommissie' in het leven moest worden geroepen, 'n semi-overheidinstelling waarin de Re creatiestichting Texel zou moeten op gaan. Dit lichaam, waarin de Texelse bevolking zeggenschap zou moeten heb ben, zou o.a. moeten bereiken dat het toerisme in Texelse handen bleef. De heer S. Keijser (WD) bleek in meerdere opzichten met de heer West- dorp eens te zijn. In zijn beschouwing sprak hij zijn twijfel uit over de juist heid van het principebesluit. De toeris tenbelasting zal pas in 1971 inbaar zijn en tot die datum moeten enkele andere bijzonder onsympathieke heffingen worden opgelegd. Ook hij tilde vooral zwaar aan de logeergastenbelasting. Probeer te bezuinigen, zo raadde hij aan. Hij dacht dat er nog wel andere bronnen zijn om aan geld te komen. De hotels kunnen niet verder worden be last maar bepaalde andere toeristische sectoren wellicht wel. De heer C. Timmer (ARP) vertelde dat het nemen van het principebesluit in september hem zwara op de maag had gelegen. Ook hij vond dat het rijk royaler over de brug moet komen door rekening te houden met het gemiddeld veel hogere inwonertal van Texel. Maar het Rijk wil niet, dus móét men wel dergelijke maatregelen nemen. Hij vroeg zich af of het aanvaarden van 'n begrotingstekort niet het verschuiven van de verantwoordelijkheid inhoudt. Ook mej. A. G. Luijsterburg wees er op dat de raad met de rug tegen de muur staat, maar zei bereid te zijn zich te stellen achter de raadsleden die hun principeuitspraak van 2 september wil den intrekken. Roerend eens Reagerend op hetgeen in de algeme ne beschouwingen naar voren was ge bracht zei Mr. Sprenger dat het college het er roerend mee eens is dat het Rijk ten aanzien van de toeristische gemeen ten ernstig in gebreke blijft. „Daarover valt niet te twisten. Alle kustgemeen- ten zitten met dat probleem en hebben de regering herhaaldelijk op hun moei lijke positie gewezen, tot dusver zonder enig resultaat. Extra moeilijk hebben de Waddeneilanden het. Deze hebben zich onlangs nog tot de minister van Binnenlandse Zaken en Financiën ge wend en duidelijk gemaakt dat zij met DWARS6EBAKKEN NATUURWIT-BOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN de normale uitkeringen niet uitkomen. Op 1 december j.l. hebben de ministers geantwoord dat na dc ingevoerde ver fijningsregeling voor de Waddeneilan den een hermeting van de oppervlakte van dc op dc Waddeneilanden gelegen gemeenten plaatshad, waardoor zowel de verdeling van de financiële midde len uit het gemeentefonds was ver stoord. De herverdeling van de middelen wordt momenteel voorbereid. Daarbij zal de cppcrvlakteuitkering een grote re rol spelen en de verfijningsregeling zal daaraan mogelijk worden aange past. De burgemeester vermoedde dat het woord „aanpassen" in deze brief in de ongunstige zin meest worden opge vat zedat ook nu weer was gebleken dat de Waddeneilanden niet op verbe tering van de uitkeringen hoeven te rekenen. „Dat is de realiteit waarmee men rekening heeft te houden". Naar de wenselijkheid van een gun stiger regeling voor de Waddeneilan den, was reeds een onderzoek ingesteld, zo hadden de ministers ook nog laten weten. Daarbij waren ze tot de con clusie gekomen dat de financiële posi tie van de recreatiegemeenten, waar onder Texel, niet ongunstig afsteekt bij de andere gemeenten. De ministers hadden hun onderzoek gegrond op ge gevens uit 1964. Nadien hebben zich in de financiële positie van verschillende der betrokken gemeenten wijzigingen voorgedaan in gunstige zin als gevolg van ruime subsidies voor toeristische projecten en wegenuitkeringen. Men wil een gunstiger regeling voor de ei landen derhalve niet bevorderen. „Ac tie voor verbetering van de financiële verhouding is dus met kracht gevoerd", aldus Mr. Sprenger, „maar het resul taat is nihil!'* Ongewenst Niettemin achtte de burgemeester in trekking van het principebesluit waar bij de raad zich verplichtte voor be paalde inkomsten te zorgen, zeer onge wenst. Hij wees erop dat de principe- uitspraak door Gedeputeerde Staten als voorwaarde was gesteld voor het goedkeuren van een aantal belangrijke projecten (waaronder de zeer urgente rioolzuiveringsinstallatie te De Koog). G.S. zijn hun belofte nagekomen. Sinds 2 september is voor 2Va mil1 joen aan investeringen goedgekeurd. „De raad heeft beslist niet ondoordacht gehandeld. We moeten doorgaan op de ze weg. Als de raad van zijn principe- uitspraak terugkomt betekent dit een begrotingstekort en moet een bijdrage worden gevraagd wat zal betekenen: stoppen van de ontwikkkeling van Texel". B en W. verwachten van de bedoel de belastingmaatregelen een opbrengst van ƒ400.000,Over de tarieven moet men zich nog beraden. Er kunnen nog wijzigingen komen in de financiële ver houding zodat het onverstandig is nu reeds bedragen vast te stellen; dat kan beter in het voorjaar gebeuren als alle gegevens bekend zijn. Bezuinigingen van betekenis achtte Mr. Sprenger niet mogelijk. „De begroting is een mini mumprogramma". Hij herhaalde dat 't niet invoeren van de omstreden heffin gen fataal zal zijn voor Texel. Daarvoor wilde hij de verantwoordelijkheid met dragen. Overdreven Mr. Sprenger vond dat men het ge vaar van teruggang van het toerisme als gevolg van de maatregelen sterk overdreef hoewel hij het ermee eens was dat de voorgestelde maatregelen voor een deel onbillijk zijn. Als Texel in andere opzichten op zijn tellen past is het nog aantrekkelijk genoeg om zich deze maatregelen te kunnen veroorlo ven. Die maatregelen zijn nl. nodig om Texel toeristisch in stand te houden. Aanleiding voor het „doorlichten" van gemeentelijke diensten was er volgens Mr. Sprenger niet. Misschien zou men dat hier en daar in het bedrijfsleven wel eens moeten doen. Mr. Sprenger ontkende niet dat de geraamde opbrengst uit de heffingen wellicht niet zal worden gehaald. Als het werkelijk niet anders kan zal men tevreden zijn met drie ton en enkele kapitaalswerken schrappen, maar dat is dan ook wel het minimum. Andere geldbronnen zijn niet denkbaar. Of men zou het rioolgeld, straatbelasting e.d. moeten verhogen, maar de eigen be volking wordt onderhand zwaar genoeg belast. In ieder geval moet het geld er komen. „Texel is geen goekoopte-eiland en daarom moet het een kwaliteitsei land zijn; dus moet er worden geïnves teerd". Wethouder Daalder: „Het is heel eenvoudig om met een niet slui tende begroting te komen, maar het baat niets". Als reactie op het voorstel tot door lichten van Standaart deelde wethou der Joustra mee dat de gemeentelijke diensten zelfs zeer voordelig functione ren. Er wordt veel werk gedaan dat men zou mogen uitbesteden en dat dan meer zou kosten. Het betoog van Mr. Sprenger had de voorstanders van intrekking van het principebesluit niet bekeerd, zo bleek bij de besprekingen in tweede instan tie. De heer Westdorp vond dat als de raad nu weer het hoofd zou buigen, de (Zie verder pagina 2) Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coop. Rail- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ3,90 p. kw. -f 40 cL incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4% BTW SCHOOLKRANT „DE SCHAKEL" WIL ONDERLINGE BAND HELPEN VERGROTEN De schoolkrant „De Schakel" van de Rijksscholengemeenschap Texel was tot dusver een mededelingenblad voor de leerlingen. Er zijn nu plannen om het blad een nog aanzienlijk belangrij ker functie te geven, nl. een middel dat de samenwerking tussen leerlingen, le- reren en ouders moet helpen vergroten De krant zal daarom worden openge steld voor ieder die direkt of indirekt te maken heeft met de scholengemeen schap en iets naar voren wil brengen dat voor belanghebbenden belangrijk of interessant is. Welkom zijn opbouwen de critiek, verhalen, gedichten, menin gen, zakelijke mededelmgen enz. Het eerstvolgende nummer komt uit in januari. Wie daarvoor een bijdrage wil inleveren moet snel contact opne1- men met een van de volgende redaktie- leden: Jan Jorna, Beatnxlaan 16 te Den Burg; Kees Tjeerd Keijser, Wever straat 73 te Den Burg; Henk Smit, Rui- gendijkweg K 11 te De Koog en Nico Dros, Harkebuurt, Oosterend. VOORDRACHT OP ADVENTSAVOND PLATTELANDS VROU WEN In de LTS-kantine hielden de Platte landsvrouwen van de afdeling Texel maandagavond hun adventsavond. Voor deze gelegenheid was mevrouw Emmy Hittinga uit Amsterdam uitgenodigd. Deze voordrachtskunstenares droeg on der meer een kerstverhaal voor van de Amerikaanse schrijver O'Henry, een sprookje van Godfried Bomans en een verhaal van Heinrich Böll. Ook diverse leden werkten aan deze sfeervolle avond mee. Mevrouw Cadée vertolkte mooi fluitspel. Mevrouw Toolens bege leidde op de piano de samenzang. Een aantal leden onder leiding van me vrouw N. Blom-Vonk had kerststukjes gemaakt waarmee de zaal het gewen ste aanzien kreeg. De cadeautjestafel was goed voorzien; de meeste (zelfge maakte) cadeautjes waren bestemd voor de rusthuizen. Omdat mevrouw Van der Eijk-Bierens door ziekte was ver hinderd fungeerde mevrouw Bousma als presidente. „BEEREBAR" VRIJDAGMIDDAG OPEN Met ingang van vanmiddag 14.00 uur heeft Den Burg er een bar bij. Het is de „Beerebar" die is ondergebracht in ,,'t IJsbeertje" aan de Stenenplaats. Ei genaar-exploitanten zijn de heren Se- gers en Markus, die ,,'t IJsbeertje" sinds twee jaar exploiteren. De bar is van het cafetariabedrijf (dat normaal blijft functioneren) afgeschut en is via een aparte ingang vanaf de Kogerstraar te betreden. Zowel in- als exterieur zijn in oud- Hollandse stijl uitgevoerd. De wanden zijn bedekt met bruingebeitst vuren hout en japans gras. De verbouw we'rd uitgevoerd door de fa. Schakel. Verder werkten mee: lood gieter Veltkamp, elektrische installa teur Jan Agter, schilder Roeper en stoffeerder Moerbeek. Het nieuwe bedrijf is de zoveelste in Den Burg maar angst dat de spoeling nu wel heel dun wordt, koesteren de heren Segers en Markus niet. Ze ver telden ons ervan overtuigd te zijn dat de vraag naar dergelijke gelegenheden nog steeds toeneemt en dat ieder be drijf zijn eigen vaste klantenkring op bouwt. Ze hopen dat het publiek de „Beerebar" snel zal vereenzelvigen met het begrip „beregoed". VLOTTE POSTVERWERKING DOOR JUISTE ADRESSERING De direkteur van het postkantoor van Den Helder (waaronder de Texelse bij kantoren ressorteren) verzocht ons de lezers erop te wijzen dat het voor een vlotte verwerking van de grote stroom kerst- en nieuwjaarscorrespondentie van belang is dat juist en volledig wordt geadresseerd. In dit verband richt hij de aandacht op dat, nu in ver schillende plaatsen de lichting van de brievenbussen vanuit een centraal punt plaatsvindt, aanduidingen in locale poststukken als: „alhier", ter plaatse e.v. en dergelijke tot vertraging of on bestelbaar leiden. Tevens is het van belang dat voor plaatsen gelegen in de provincies Gro ningen en Utrecht de provincienaam tenzij strikt noodzakelijk achterwege wordt gelaten of ander tussen haakjes achter de plaatsnaam wordt vermeld teneinde verwarring met de gelijklui- dende plaatsnaam te voorkomen. NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank vooralle geldzaken

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1