Cjroen cZjyartsJexeh in het harL, NIOZ heeft taak bij oplossen van problemen rond milieuhygiëne {GRANDIOOS KERSTBAL The Specials Dr. A. J. Piekaar bij opening „provisoriunj Plastic zakken verkrijgbaar op zeven verkooppunten Kijkdagen' trokken 1000 bezoekers P.P.R.-plan voor grote haven voor kust van Texel Nieuw systeem gaat per 1 januari in kerstdiners met candle-light Trio Eddy Canzoni Ruiters houden puzzeltocht De heer D. J. Vermeulen won de koelkast Overkoepeling organiseert cursus „planten in de woning" 1 Uitgave N.V. v/h Langcveld De Rooü Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 ed.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den org, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 UNSDAG 23 DECEMBER 1869 83e JAARGANG No. 8430 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Rail* f eisen bank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4°/o BTW 59 Met het uitspreken van de wens dat het wetenschappelijk onderzoek in de polder 't Horntje een hoge vlucht zou nemen en het daarop loslaten van een groot aantal zeevogels, heeft Dr. A. J. Piekaar, direkteur generaal voor de Wetenschappen donderdagmiddag het voorlopig hoofdgebouw, „provisorium" van het NIOZ officieel in gebruik ge steld. Ongeveer tweehonderd genodig den, waaronder tal van autoriteiten, die met het zeeonderzoek direkte of indi- rekte bemoeienis hebben waren getuige van de plechtigheid. Zóvelen konden in het auditorium geen plaatsje vinden, zodat er een gesloten tv-circuit aan te pas moest komen om de mensen in een aangrenzende zaal van woord en beeld te voorzien. Tijdens de bijeenkomst brachten meerdere sprekers naar voren dat het NIOZ bijzonder blij is met het nu in gebruik genomen gebouw maar dat men niettemin reikhalzend uitziet naar het definitieve hoofdgebouw dat, zoals bekend, in verband met planolo gische bezwaren nog niet kon worden gebouwd. Het gezelschap werd verwelkomd door Prof. Dr. G. P. Baerends namens het bestuur van de Nederlandse Dier kunde Vereniging, de vereniging die zich al sinds 1888 o.a. met het onder zoek bezig houdt. Hij verwelkomde ver schillende der aanwezige autoriteiten zoals Dr. Piekaar, de commandant Zee macht Nederland, de chef hydrografie van de Kon. Marine, het gemeentebe stuur van Texel, vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, de direkteur van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek enz. Prof. Dr. H. Postma, direkteur van het NIOZ, vond de stap van Den Hel der naar Texel in oceanografische zin niet zo heel groot. Weliswaar stroomt door het Marsdiep per getij 1 km3 wa ter (50.000 m3 per seconde) een hoe veelheid die tien maal zo groot is als de afvoer van de Rijn, maar het is slechts een 1/4000 van het transport van de Golfstroom Niet zo veilig De onderzoekers waren gehecht aan het uit 1890 daterende „gammele'' ge bouw in Den Helder maar ieder is er toch wel van overtuigd dat men nu enorm is vooruit gegaan. Dat men ach ter de dijk van het Horntje veilig zou zitten was voor Prof. Postma ech ter de vraag. De dijk is niet op Delta hoogte gebracht zodat een overstro ming bij stormvloed niet ondenkbaar is en dat zou voor het in laagbouw uitge voerde provisorium uiteraard een ramp zijn. Een hoofdgebouw van voldoende hoogte, volgens de oorspronkelijke plannen, zal daarom met kracht nage streefd blijven. Prof. Postma vertelde dat het NIOZ complex met toebehoren nog lang niet gereed is. De bouw van het experimenteeraquarium is nog in volle gang en gewacht wordt ook op 't gereedkomen van een vaartuig voor het onderzoek op de Noordzee. Zelfs wordt gestreefd naar een vaatuig voor onder zoek op de oceaan, te gebruiken in sa menwerking met andere wetenschap pelijke instituten. Gevochten Prof. Postma sprak met veel lof over de gemeente Texel, met name roemde hij de activiteit van burgemeester De Koning, die had „gevochten" voor de vestiging van het instituut. Ook van 't bestuur van de Prins Hendrikpolder en Rijkswaterstaat was veel medewerking ondervonden.. Dr. A. J. Piekaar zei persoonlijk veel belangstelling voor het zeeonderzoek te Advertentie I.M. Vrijdag en zaterdag J m.m v. Café-Dancing „THE TELSTARS" hebben. Hij noemde de ingebruikne ming een nieuwe belangrijke ontwikke lingsfase in de NlOZ-geschiedenis. De plannen voor vestiging op Texel ont stonden in 1957 toen het bestuur van de Dierkundige vereniging het ministerie van Onderwijs liet weten dat Den Hel der onvoldoende mogelijkheden bood voor uitbouw van het instituut. Er kwam een interdepartementale com missie aan te pas die al gauw vaststelde dat een „ideaal zoölogisch station" zo als het door oud-direkteur J. Verwey werd genoemd, alleen op Texel zou kunnen worden verwezenlijkt. Archi tect Pot uit Amsterdam maakte een ontwerp dat voorzag in een complex van 8000 m2. Het uitbreidingsplan van Texel werd ervoor aangepast en Gede puteerde Staten gingen daarmee in 1963 akkoord. Een beperking aan de bouwhoogte werd toen niet gesteld. Storing Pas in 1968 toen het plan voor een wijziging van ondergeschikt belang op nieuw ter goedkeuring moest worden aangeboden, maakte GS ineens wèl be zwaar tegen de hoogte van het hoofd gebouw. Dat liep uit op een ernstige storing in de uitvoering van de plan nen. De bouw van een voorlopig hoofd gebouw werd daarom noodzakelijk. Een andere kwestie die nare konsekwenties van het wetenschappelijk onderzoek dreigde te brengen, was de affaire De Hors. De telkens laag overkomende vliegtuigen zouden bepaalde proefne mingen ernstig verstoren. Er blijkbaar van uitgaande dat de schietoefeningen van de marine weer zullen aanvangen, vertelde Dr. Piekaar dat met de Marine nu overeenstemming is bereikt omtrent een wijziging van de aanvliegroute waardoor de bommen en raketwerpen- de vliegtuigen niet meer boven het Horntje zullen verschijnen. De leek vraagt zich vaak af wat het nut is van het zuiver wetenschapelijk onderzoek zoals dat in het NIOZ wordt uitgevoerd. Dr. Piekaar vertelde dat de resultaten ervan van het grootste nut kunnen zijn bij de oplossing van voor de mensheid uiterst belangrijke proble men. Bestudering van de voedselketen van de Waddenzee kan bijv. bijdragen tot de oplossing van het wereldvoedsel probleem. In de praktijk van de weten schap is overigens bij herhaling geble ken dat de ontdekkingen worden toe gepast op manieren waarvan men nu nog geen idee heeft. Milieuhygiëne Wat wèl vaststaat is dat het zeeon derzoek een wezenlijke bijdrage levert bij het oplossen van het probleem van het oplossen van het probleem van de milieuhygiëne. Door het onderzoek wordt nagegaan welke invloed veront reiniging van het zeewater op het or ganisme heeft. In deze zal het NIOZ worden ingeschakeld bij grootscheepse onderzoekingen die in Europees ver band zullen worden gehouden. Door een ruk aan het koord waarmee een aantal op de binnenplaats staande kooien werd geopend, gaf Dr. Piekaar een troep zeevogels de vrijheid. (Burgemeester W. H. Sprenger zei dat de gemeente Texel het NIOZ van harte welkom heet, al was het maar omdat aan het Texelse onderwijspakket nu ook universitaire studie is toegevoegd. De burgemeester was van mening dat oe NlOZ-mensen een nieuw en gewaar deerd element in de Texelse samenle ving zullen kunnen vormen. Reeds is gebleken dat zij sterk tot de opinievorming kunnen bijdragen, o.a. met betrekking tot de Ceres-kwestie. Een andere aantrekkelijke kant van de zaak is dat het NIOZ een stroom stu denten, congresgangers en andere be zoekers naar Texel zal trekken die misschien de smaak van het eiland te pakken krijgen en in hun vakantie te rugkomen. Mr. Sprenger hoopte dat de NlOZ-onderzoekers geen besloten ge meenschap zouden gaan vormen en Texel alleen zouden beschouwen al*s biologisch werkobject. „De levensge meenschap van Texel gaat u evenzeer aan als die van de Waddenzee. Texe laars zijn gastvrije mensen, ook als ze niet aan u kunnen verdienen. Treed hen onbevangen en eerlijk tegemoet. We worden het graag met u eens". Mr. Sprenger trok vervolgens de groen zwarte vlag weg van het naamschild „In de potvis" van het studentenver blijf. Aan Prof. Postma overhandigde hij voor de bibliotheek „De brieven van Pieter van Cuyck" waarin op bladzijde 54 wordt geschreven over 't Horntje. Destijds bevond zich daar een lazaret, bestemd voor de opvang van schepelin gen die besmettelijk ziek waren. Maar, zo stond erbij, „dit huis ligt thans in de oceaan begraven". Burgemeester Sprenger hoopte dat het NIOZ dit lot bespaard zou blijven. Nooit wijzer De rij van sprekers werd besloten door Dr. J. Verwey, oud-direkteur van het NIOZ. In een bewogen betoog schetste hij de rampzalige invloed van de verontreiniging op de' levende na tuur, waarbij hij als meest schokkende voorbeelden noemde de lozing van dieldrin in het waterweggebied wat het vrijwel uitsterven van de grote stern in het Waddengebied tot gevolg had, het lozen van kopersulfaat aan de Ne derlandse kust met eveneens ingrijpen de gevolgen voor de levensgemeenschap van de Wadden, het lozen van Endosul- faat in de Rijn met vissterfte als ge volg en een reeks minder opvallende maar desondanks sluipend gevaarlijke verontreinigingen van de zee. Met ver ontwaardiging zei de heer Verwey ken nis te hebben genomen van het Balg- zandrapport dat pleit voor inpoldering van het Balgzand bij Den Helder om ruimte te bieden aan daar te vestigen industrie. Een der argumenten was dat de onmiddellijke nabijheid van de Wad denzee het direkt lozen van afvalwater mogelijk maakt. „Wordt men dan nooit wijzer?!", zo riep de heer Verwey ont zet uit. „Laten we1 hopen dat het NIOZ vèchten zal!" De genodigden werd vervolgens een eenvoudige lunch aangeboden waarna groepsgewijs onder deskundige leiding rondleidingen werden gehouden. Van de mogelijkheid om het NIOZ- gebouw met omgeving te bezichtigen hebben ook vele anderen gebruik ge maakt. Totaal werden ongeveer 1000 mensen rondgeleid, waarvan 800 Texe laars. AMSTERDAM De PPR heeft za- terdag op haar Noordhollands provin ciaal congres bekend gemaakt dat zij een plan aan het uitwerken is om een overslaghaven te vestigen voor de kust van Texel. De plaats die de PPR op het oog heeft ligt op een ondiepte en is omgeven door een zeediepte van dertig meter. De partij heeft de volgende argumen ten voor het plan: 1. De groei van de scheepsgrootte (500.000 ton wordt ook verwacht door minister Bakker, zodat geulen uitgebaggerd moeten worden naar Rotterdam); 2. De te verwachten concurrentie van Helgoland en Le Ha vre (welke allebei worden ingericht als overslaghavens voor grote schepen) ten opzichte van de Nederlandse havens, speciaal Rotterdam. De voordelen zijn volgens de PPR: 1. De korte're weg voor de mammoet schepen daar zij in de toekomst om Schotland heen zullen varen; 2. Geen hoge kosten voor toegangswegen; 3. De voorlopig ongelimiteerde ruimte voor allerlei doeleinden, waarbij in de eer ste plaats aan overslagbedrijven ge dacht wordt, maar ook aan basisindu strie en een vliegveld voor supersoni sche vliegtuigen; 4. De zeer gunstige ligging voor de zeevaart, nu en in de toekomst; 5. De centrale ligging ten op zichte van Nederland, zodat het een sti mulans betekent voor de industriesprei ding; 6. De minimale milieuverontrei niging vanuit dit eiland, omdat de af stand tot het vasteland behoorlijk is; 7. Het ontbreken van obstakels, die even tueel Torrey-Canyon-rampen zouden kunnen veroorzaken. -(uit: Het Parool) BIBLIOTHEEK OOSTEREND De uitleenpost van de bibliotheek te Oosterend is woens dagavond 24 december en woensdag avond 31 december gesloten, 's Middags is de post op normale tijden geopend. De lezers van de raadsverslagcn in deze krant zullen weten dat de ge meentelijke reinigingsdienst per 1 janu ari overschakelt op plastic zakken. Vanaf die datum mag voor het aanbie den van huisvuil niet meer gebruik worden gemaakt van de bekende em mers terwijl ook het aan de straat zet ten van dozen en bundels vuil tot het verleden behoort. De mensen zullen de emmers (mogen houden en eventueel gebruiken om er de plastic zak omheen te vouwen zodat deze makkelijk kan worden gevuld. Prettiger en in de prak tijk ook economischer werkt de in de handel verkrijgbare ophangbeugel met deksel waardoor men makkelijker de totale inhoud van de zak benut. Uitsluitend de van gemeentewege verstrekte plastic zakken mogen wor den gebruikt. Deze zijn voorzien van het opschrift „Gemeente Texel" en a 45 cent verkrijgbaar op 7 verkooppun ten. In de verkoopprijs is 't reinigings recht inbegrepen zodat de jaarlijkse aanslag komt te vervallen. Men mag zoveel gevulde zakken tegelijk aanbie den als men wil en men behoeft de zak niet eerder aan de straat te zetten dan nadat deze geheel vol is. Met glasscher ven, hete as, e.d. moet men voorzichtig zijn. Scherven kunnen in papier wor den ingepakt en as dient men in een oude emmer (bijv. de tot dusver ge bruikte vuilnisemmer) af te laen koe len. In de ophaalroutes wordt geen wij ziging gebracht. De plastic zak(ken) kan men dus op de gebruikelijke tijden aan de straat zetten. Met de bijgelever de metalen bandjes moeten ze wel ste vig zijn dichtgebonden. Grof huisvuil Voor het ophalen van grof huisvuil (afgedankt meubilair, fietsframes en Hotel „Prinses Juliana" telefoon (02228) 441 TWEE KRANTEN VERVALLEN Abonnees en adverteerders ver zoeken wij er rekening mee te houden dat de Texelse Courant van vrijdag 26 december en vrij dag 2 januari niet zullen verschij nen, resp. in verband met kerst mis en nieuwjaarsdag. Verder is het noodzakelijk dat advertentie teksten voor de krant van 30 de cember (oudejaarsnummer) reeds op woensdag 24 december om 12 uur in ons bezit zijn. Direktie en redaktie Texelse Courant andere artikelen die niet in de plastic zak kunnen) zal één keer per twee maanden een speciale ophaaldienst worden gehouden; tegen geringe beta ling worden dergelijke grote stukken dan weggehaald. De dagen waarop de ze diensten worden uitgevoerd zullen tijdig in de Texelse Courant worden aangekondigd. De mogelijkheid om huisvuil zelf naar de belt te brengen blijft bestaan: op dinsdag- en zaterdagmiddag tussen 14.00 en 17.00 uur. Als verkooppunten voor de plastic zakken zijn de volgende adressen aan gewezen. Anderen die zakken (zonder winst) willen verkopen, kunnen con tact opnemen met gemeentewerken. DEN BURG: Bakkers Ijzerhandel n.v., Weverstraat 15 - 19; N. Huisman, krui- deniersbedrijf, Schoonoordsingel 6; Vi vo Supermarkt, Groeneplaats 7-8. DE COCKSDORP: F. Kikkert, Kikkert- straat 13. EIERLAND: Fa. Lagerveld, Postweg 69a. DEN HOORN: M. Goënga, Diek 1. DE KOOG: Koopcentrum De Koog n.v., Dorpsstraat 1-3. OOSTEREND: C. de Jong, Kerkstraat 3* OUDESCHILD: Z. W. Stolk, Heems- kerekstraat 1. DE WAAL; J. Plaatsman, Hogereind 31. De Waddenruiters zijn van plan het nieuwe jaar actief in te zetten. Al op 4 januari (zondag) wordt een puzzelrit georganiseerd. Deelgenomen kan wor den door zowel berijders van pony's als van paarden. Het inschrijfgeld be draagt ƒ1,per persoon. Gestart wordt om 11 uur 's morgens bij de school van Zuid-Eierland. Uitreiking van de prijzen wordt gehouden in het vliegveldrestaurant om ongeveer 3 uur 's middags. Deelname is ook mogelijk voor niet-leden. Degenen die prijzen willen uitloven kunnen contact opne*- men met een der bestuursleden; O. Kik kert, telefoon (02222) 207 en mevrouw Langeveld-Keijser, telefoon (02225) 237. OOSTEREND De verloting van de Sportvereniging Oosterend kan zeer geslaagd worden genoemd. In korte tijd werden alle loten (vier voor een gul den) overal op Texel aan de man ge bracht, waardoor de vereniging weer enige tijd uit de direkte financiële nood is. Onder toezicht van wachtmeester Kuijpers werden zaterdagavond de win nende nummers getrokken. De hoofdprijs, ijskast, viel op lotnum mer 0448 dat was gekocht door D. J. Vermeulen, De Ruyterstraat te Oude- schild; 2. Pick-up, 0934, N. M. Schoo, Plevierstraat, De Koog; 3. Elektrisch broodrooster, 1845, C. J. Bakker, Ker- kesteeg, Oudeschild; 4. Waardebon ƒ12,50, te besteden bij Jatry, 5906, W. Wassenaar, Wagemakerstraat, Den Burg; 5. Worst, 5169, A. Eenhoorn, Boo- gerd, Den Burg; 6 Waardebon Jatry ƒ12,50, 3951, H. v. d. Meer, Mulder- straat, Oosterend; 7. Worst, 5541, H. v. d Star, 't Noorden; 8. Taart, 3508, G. Visser, Thijsselaan, Den Burg; 9 Fruit mand, J. Kuvper, Trompstraat, Oude schild; 10. Worst, 3921, H. v. d. Meer, Mulderstraat, Oosterend; 11. Taart, 3943, H. v. d. Meer, Mulderstraat, Oos terend, 12. Fruitmand, 3778, H. de Vries PJI.-hotel; 13. Worst, 3518, G J. v. d. Geest,Thijsselaan, Den Burg; 14. Taart, 3558, Senir, Julianadorp: 15. Fruitmand 117, de heer Swama, Elemert, Den Burg; 16. Worst, 3874, L. Schoustra, Beatrixlaan. De prijzen zijn of worden bij de win naars thuisbezorgd. Texelse dames die wat meer zouden willen weten over de verzorging van kamerplanten kunnen deelnemen aan de cursus „Planten in de woning" die onder auspiciën van het Overkoepe lend Orgaan van Vrouwenorganisaties in Den Hoorn en Oudeschild wordt ge houden. De vier lessen worden gegeven door de heer J. W. Jonges uit VVarmcr- huizen cp 6, 13, 20 en 27 januari 1970. De totale deelnemingskosten bedragen ƒ5,per persoon. Op genoemde dagen worden de les sen in Den Hoorn gegeven van 2.00 - 4.30 uur in „Ons Huis". Opgave1 bij me vrouw Lap-Terpstra, Herenstraat 43, telefoon (02226) 206. In Oudeschild kan men 's avonds van 7.30 - 10.00 uur terecht in 't Skiltje. Opgave aldaar of bij mevrouw Visser, Loodssingel 42, telefoon 2768. Het is dringend gewenst dat belangstellenden zich zo spoedig mogelijk aanmelden; als het enigszins mogelijk is nog deze week. GESLAAGD OOSTEREND Zaterdag 20 decem ber werden te Leeuwarden muzikan tenexamens gehouden. Voor het diplo ma A, alt-sax slaagde Cobi Bremer; voor het diploma B (bugel) Kees Keij- ser en voor het diploma C (bugel) Betty Bakker, allen leden van „Excelsior". J'elleboog sfeer J'elleboog s I Vrijdag 3 v zaterdag zondag Disc-jockey - FRANCK BIERENS <D Q) s §ooqa||a4p jasjs Sooqaipj rr> o- O 0 OQ <P

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1