Plantlnga Friesch Rood Drink louter Kabouter NU NOG WINTERTARWE ZAAIEN? FII.MNIEI \\S sportprogramma: rubriek voor I rniahiH- LANDBOUW en VEETEELT Z Mechanisatie bij het uitmesten van de stal Als een verpachter grond wil verkopen Herman Jansen N.V. Schiedam Anno 1777. Vernielzucht vertraagde opening ijsbaan Mej. Luijsterburg protesteerde bij N.O.S. TEVOKO organiseert kersttoernooi De laatste weken kregen we een paar vragen over de mogelijkheid om nu nog wintertarwe te zaaien. Hoe denkt de landbouwvoorlichting daar over In het algemeen beschouwt men als de beste tijd voor het zaaien van win tertarwe de periode van 15 oktober tot eind oktober. Er is dan een moge lijkheid om vóór de winter nog wat gewas te vormen. Een oude waarheidis, dat no vember minder geschikt is voor het zaaien van wintertarwe. Als men er door omstandigheden in oktober niet aan toe is gekomen kan men beter wachten tot december, redeneerde men. Deze stelregel was gebaseerd op de gedachte, dat een vorstperiode veelal omstreeks Kerstmis begint. Tarwe, die in november wordt gezaaid zou meer last van een vorstperiode omstreeks de Kerstdagen hebben dan oktober- of de- cembertarwe. Naar ik meen kunnen we het er wel over eens zijn, dat de kans op een vorstperiode in het begin van december of in de maand januari even groot is dan in het laatst van decem ber. Vandaar, dat we uitzaai in no vember zeker niet altijd verkeerd vin den. Tot hoe lang Er zijn in ons gebied enkele bedrij ven, die welbewust geen tarwe zaaien in oktober. Men laat dit na, omdat de grond op die bedrijven erg slempig is. In een natte herfst is de kans, dat er plekken komen met een dunne stand dan heel groot. Wacht men tot decem ber, dan ontloopt men dit risico voor een flink gedeelte. Vorig jaar zijn er op Texel omstreeks 15 januari nog enkele percelen winter tarwe gezaaid. De opbrengst was zo, dat we mogen aannemen dat het late zaaien beslist niet nadelig heeft ge werkt. Als men dus over een perceel be schikt, dat wat de grondsoort en de voorvrucht betreft geschikt is voor de verbouw van tarwe, dan menen we dat er geen enkel bezwaar is om eind de cember of begin januari nog wintertar we te zaaien. We zijn van mening, dat ook in dit geval nog gebruik kan worden ge maakt van het ras, dat overwegend ook bij vroege zaai wordt gebruikt, nl. het ras Manella. Samen goed is dubbel goed De meeste agrariërs kennen vrij ze ker de uitdrukking: „Samen goed is ar- moed". Het gezamenlijk bezit van een werktuig zal, zo redeneert men, vrijwel altijd op den duur moeilijkheden geven. Onlangs lazen we een artikeltje, waarin de voordelen van het gezamen lijk gebruik van werktuigen werden bepleit. Wil men op een niet te groot bedrijf van de voordelen van eigen me chanisatie profiteren, dan kan dit al leen via het gezamenlijk gebruik van werktuigen. Men kan in dit geval een aantal werktuigen samen aankopen, of ook de afspraak maken, dat ieder enkele werktuigen aankoopt, waarvan dan ook de ander gebruik maakt. In ieder geval is het nodig, dat er goede afspraken worden gemaakt voor gevallen, waarbij het ene bedrijf vrij veel groter is dan het andere en er dus een verrekening zal moeten plaats heb ben op basis van de duur van het ge bruik of de oppervlakte, die ieder van de partijen met de werktuigen moet be werken. Maar nog meer is het nodig, dat e'lk van de partijen de vaste wil heeft om de samenwerking goed te laten verlo pen, omdat men overtuigd is van de voordelen, die daaraan verbonden zijn. Dat die voordelen er zijn staat als een paal boven water. Waaruit bestaan werktuigkosten Om dat voordeel aan te tonen is het nodig dat men weet, waaruit de werk tuigkosten bestaan. Dit is in de eerste plaats de afschrijving. Afschrijving is nodig om het bedrag beschikbaar te krijgen om m de toekomst weer nieuwe werktuigen te kunnen kopen. Voor veel werktuigen stelt men ze op 10% per jaar. Men gaat er hierbij van uit, dat een werktuig na 10 jaar, hetzij door slijtage, of door veroudering aan ver vanging toe is. Het staat vast, dat bij toename van het aantal gebruiksuren het 'verslijten niet in dezelfde mate toeneemt. Een werktuig, dat normaal in 10 jaar „af" is zal bij dubbel gebruik veelal wel 7 tot 8 jaar meegaan. De af schrijving voor elk bedrijf is in dit ge val geen 10% van de aanschaffings waarde, maar vrij zeker niet meer dan 7%. Een tweede kostenpost is de rente. Bij een rentevoet van 8%, zoals die op het moment is moet men als rentekos ten over de hele gebruiksduur 4% van de aanschaffingswaarde per jaar bere kenen. Heeft men het werktuig samen, dan wordt deze kostenpost met de helft verlaagd. Een derde oorzaak van kosten is het onderhoud en bij gebruik van een trac tor ook de brandstof. Voor dit onder deel van de kosten zal de besparing bij gezamenlijk gebruik kleiner zijn dan bij de afschrijving en de rente. Maar ook hier vallen de kosten beslist lager uit dan bij zuiver eigen gebruik. Het spreekwoord „Rust roest" is hierbij ze ker van toepassing. Ook als een voer tuig niet gebruikt wordt blijft het on derhoud vragen en dubbel gebruik be tekent zeker geen dubbele onderhouds kosten. Op grond van het voorgaande zal voor zeer veel werktuigen gelden, dat gezamenlijk gebruik tot een besparing van kosten van 7 - 8% van de nieuw- waarde kan leiden. Wat dit betekent De gegevens uit bedrijfseconomische boekhoudingen tonen aan, dat op zeer veel bedrijven met een oppervlakte van 18 - 20 ha het in werktuigen gestoken kapitaal al heel gauw ƒ20.000,is. Als op het bedrijf een tractor aanwezig is en een volledig werktuigenpark om de voederwinning zelf te verzorgen zit men direkt op dit bedrag. Een besparing van 7 - 8% van de nieuwwaarde, zoals we hiervoor noem den, betekent derhalve een jaarlijkse besparing van plm. ƒ1.500,Mogelijk zal deze of gene zeggen, dat als het op dat bedrag peT paar vastloopt het er toch al niet rooskleurig voorstaat met zo'n bedrijf. Mogelijk geldt deze redenering als er voor de rest geen enkel zwak punt op het bedrijf voorkomt. Maar als er naast deze ƒ1.500,nog een aantal punten zijn, die ƒ1.500,te veel kosten of te weinig opbrengen zit men zo maar beneden de rode streep. Wij menen, dat er inderdaad alle re den is om na te gaan of er mogelijk heden voor samenwerking zijn bij ge bruik van werktuigen en zijn er daarbij van overtuigd, dat in heel veel geval len van die samenwerking zal gezegd kunnen worden: „Samen goed is dubbel goed". De uitbreiding van de veestapel heeft gemaakt, dat het uitmesten van de stal steeds meer als een bezwaar wordt gevoeld. Men ziet dan ook op Texel regelmatig meer installaties voor het verwijderen van de mest uit de stal. Een „tussenvorm" zijn de drijfmest- gruppen, waar mest en gier in een gro te grup worden opgevangen. Dit meng sel van gier en mest drijft dan zonder ingrijpen van de veehouder vanzelf naar de gierkelder. We hebben de in druk, dat dit systeem enkele jaren ge leden meer in trek was dan op het mo ment. Een flink aantal veehouders stelt nog altijd prijs op een bed van stro voor de dieren en dit is bij de drijf- mestgrup niet mogelijk. Op veel be drijven op het vasteland kan men de mest niet meer op het eigen bedrijf kwijt en is men genoodzaakt de mest te verkopen. Dit gelukt beter met het men(gsel van vaste uitwerpselen met stro dan met de zg. mengmest van vas te uitwerpselen plus gier. De andere mogelijkheden Wijst men het drijfmestsysteem af, dan is er de mogelijkheid van de be trokken mestbak en de rondgaande ket ting. Met beide systemen wordt een be langrijke verlichting van het werk ver kregen en bovendien wordt tijd be spaard. Bij de rondgaande ketting is de tijdsbesparing nog wat groter dan bij de mestbak. De kosten zijn echter ook belangrijk hoger. Daar we van mening zijn, dat op steeds meer bedrijven de kwestie1 van arbeidsverlichting en arbeidsbesparing bij de mestverwijdering uit de stal een rol gaat spelen menen we, dat het een goede gedachte van het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting is geweest om de heer H. B. Vries, spe cialist voor Boerderijenbouw te Scha- gen uit te nodigen om iets over de mo gelijkheden en de kosten bij het me chaniseren van de mestafvoer uit de stal te laten vertellen. Dit zal gebeuren op dinsdag 13 januari a.s. Een paar weken geleden vertelden we in deze rubriek iets over de nood zaak en de waarde van een schriftelijk pachtcontract. Het ging daarbij spe ciaal over het voorkeursrecht van de pachter bij eventuele verkoop van de grond. Die voorkeur heeft de pachter niet als er geen schriftelijk contract is. Wat is nu de gang van zaken als een verpachter zijn grond wil verkopen? Er van uitgaande, dat er een geldig schriftelijk pachtcontract is, moet de verpachter bij aangetekend schrijven meedelen, dat hij de grond wil verko pen. De pachter moet binnen 4 weken op deze mededeling antwoorden. Dit antwoord kan zijn, dat de pachter mee deelt te willen kopen. Over een prijs behoeft op dit moment nog niet te wor den gesproken. De pachter kan even tueel ook binnen 4 weken meedelen, dat hij de grond niet wenst te kopen. In dit geval en ook in het geval, dat de pachter niet binnen 4 weken antwoordt ic de eigenaar vrij om de grond aan anderen te verkopen. Is het antwoord van de pachter even wel, dat hij de grond wil kopen, dan kan hij de vraagprijs van de verpach ter afwachten. Zodra hij de vraagprijs bij aangetekend schrijven Jheteft ont vangen moet hij weer binnen 4 weken daarop antwoorden. Dat antwoord kan zijn, dat hij de vraagprijs aanvaardt, maar het is ook mogelijk, dat hij een lager bod doet. Kan men na onderhan delen geen overeenstemming bereiken, dan is het beslist niet zo, dat de eige naar van de grond z'n pachter kan pas seren. In dit geval is hij ve'rplicht aan de Grondkamer te verzoeken de zg. ver- keerswaarde vast te stellen. Na de taxatie van de Grondkamer kan de ei genaar besluiten om de grond niet te verkopen, omdat de prijs lager ligt dan het bedrag, waarvoor hij wil verkopen. Is hij echter bereid voor de Grondka- merprijs te verkopen, dan moet hij de pachter de grond voor deze prijs aan bieden. De pachter heeft dan weer enkele weken de tijd om zich te beraden. Bin nen 4 weken moet hij echter antwoor den of hij de grond voor de genoemde prijs wil kopen. Wijst hij deze prijs af, of verzuimt hij te antwoorden, dan is de verpachter vrij om de grond aan anderen te verkopen. Dit betekent niet, dat de koper de grond direkt in gebruik kan nemen. De pachter kan in ieder geval de lopende pachttermijn uitzitten en heeft tevens een mogelijkheid om na het aflopen van die termijn verlenging te vragen. Heeft de koper de grond evenwel voor e'igen gebruik gekocht, dan zal de kans op verlenging niet groot zijn. DIPLOMA LTS NA TUSSENTIJDS EXAMEN Na gehouden tussentijdse examens werd vrijdagochtend'aan de volgende leerlingen van de LTS Texel het diplo ma uitgereikt: Harry Hillen en Wim Kuijper van de afdeling metaalbewer- ken en Henk Witte van de afdeling houtbewerken. BESCHERM UW WATERLEIDING ALS HET VRIEST Hebt u geen cv of gaat u enkele da gen van huis deze winter? Doe dit dan 's avonds of voor u weggaat Draai de hoofdkraan dicht. Allo kranen open en gasgeiser volgens de voorschriften aftappen. WC doortrekken en handvol zout i de afvoer (watcrslot). Aftapkraantje openen en leiding leeg laten lopen Zoete bessenjenever K. Plantjnga Zoon. Bolsward. Anno 1870. Jeugdige vernielzucht is er de oor zaak van geweest dat de ijsbaan van Den Burg pas zondagochtend j.l. kon worden geopend. De baan zou zeker drie dagen vroeger „houwes" zijn ge weest als het nog dunne ijs niet door de jeugd was vernield. In het begin van de week werd de baan door de vandaaltjes onbruikbaar gemaakt door er stenen op te gooien, zelfs door er met bromfiets en fiets overheen te rijden. Enkele mensen van de ijsclub Den Burg lieten toen het water onder het kapotte ijs weglopen zodat de schotsen op de grond kwamen te lig gen. Gewacht werd tot dit ijs aan ae grond was vastgevroren waarna er woensdagavond nieuw water werd opgepompt. Gelukkig bleet het flink vriezen en dank zij voortdurend pa trouilleren ontstond een redelijk goe de baan die zondag en maandag druk in gebruik is geweest. Omdat de destructieve jongeren bij zonder brutaal optraden (ook als bij de baan gewaakt werd, trachtten ze er stenen op te gooien) gingen de baanbe- wakers in hun ijver drastisch optreden Enkele jongemannen werden letterlijk van de speelwei geschopt en zelfs werd het (openbare) toegangspad naar de baan me't prikkeldraad afgezet. Het was uitgerekend burgemeester Spren- ger die 's avonds bij het uitlaten van zijn hond tegen deze versperring op liep. De volgende dag werd het prikkel draad opgeruimd. Volgens schatting van ijsclubmede werkers Kiewiet en Heerschap wordt ieder jaar op de ijsbaan voor enkele honderden guldens schade aangericht. Deze keer moest ook het rubberoid op de houten gebouwtjes het ontgelden. „Texel is géén naturisteneiland" De Texelaars die tegen het naturis- tenstrand waren omdat zij niets voel den voor de reputatie van naturisten en naaktloperseiland, hebben enige reden om ongerust te zijn. Al eerder constateerden wij dat de uitvoerige publicaties over de mogelijke komst van het naaktstrand meer indruk heb ben gemaakt dan het bericht dat de gemeenteraad afwijzend had beschikt. Zonder twijfel lopen er nog heel wat adspirant gasten rond die de naam Texel nog steeds verbinden met natu risme en alle mogelijke daaraan te koppelen misverstanden. De serieuze NOS-radio heeft dat misverstand nog versterkt. Een discussie over het onderwerp na turisme werd in de programmabladen aangekondigd als „Naturisteneiland Texel" en tijdens de uitzending zelf bleek niet duidelijk dat naaktlopen op het Texelse strand voorlopig verboden blijft. De discussie», waaraan werd deel genomen door enerzijds de naturisten A. Stolk en B. Evenhuis en anderzijds door de Texelaars mevrouw Luijclbc- Bakker en ds. Visser uit Den Hoorn, had vrijwel niets met Texel uit te staan; het ging over het naturisme als levensbeschouwing. Protest Een van de luisteraars die het bijzon der betreurde dat men Texel nog steeds het gevreesde predikaat liet be houden, was mej. A. G. Luijsterburg, raadslid voor de OHU. Zij belde on middellijk de NOS en protesteerde te gen het een en ander. De NOS-mensen waren haar ter wille door het telefoon gesprek op te nemen en deze rectifi catie uit te zenden, zij het op een uur met een veel geringere luisterdichtheid dan van de gewraakte uitzending die om 19.10 uur de lucht inging. Letterlijk zei mej. Luijsterburg „In de eerste plaats is het niet mijn bedoeling enig commentaar te geven op de gehouden discussie van 7 uur deze avond, maar ik wil het van een geheel andere kant benaderen. De gemeente raad heeft, mede names een zeer groot deel der bevolking, uitdrukkelijk uitge sproken, dat Texe»l geen naturistenei- land zal worden en dan is het ook niet juist, dat ons eiland in pers en radio als zodanig genoemd wordt. In de uit zending van 19.10 uur deze avond, aan gekondigd onder het hoofd: „naturis teneiland Texel", werd op geen enkele wijze benadrukt, dat wij deze naturis ten hier niet wensen en de Raad zijn nee heeft uitgesproken. Wij hebben over deze beslissing lang gedaan, heb ben kosten noch moeite gespaard om ons terdege te informeren om in deze moeilijke materie de voor dit moment juiste beslissing te nemen. Het is dan ook onjuist om deze beslissing voor het grote publiek te verdoezelen door een foutieve benaming en een discussie, die niet de ware uitslag weergeeft. Ik had gehoopt, dat we met deze definitieve beslissing die we met de Raad namen een punt achter deze hele geschiedenis konden zetten en dat er ook duidelijk aan Nederland bekend zou worden, dat wij dus geen naturisteneiland zijn ge worden." Dit kerstweekend zijn er maar liefst vier films te zien in het City-theater. „IJscotoeristen", een kolderieke film met Stan Laurel en Oliver Hardy. Als twee arme muizenvallen-verkopers zet ten zij een Zwitsers dorp op stelten, brengen de direkteur van het plaatse lijk hotel in staat van razernijen worden verliefd op de vrouw van de bekende componist Victor Albert (Vrij dagmiddag 3 uur; alle leeftijden). Wie na het zien van deze film nog niet genoeg gelachen heeft, kan don derdag-, vrijdag- en maandagavond, en bovendien donderdagmiddag 3 uur nog even doorgaan met Louis de Funès en Jean Gabin in „Pas op je tellen". Het valt niet mee, om uit de handen van kunsthandelaars te blijven als er een kunstwerk van fabelachtige waarde op je rug getatoueerd zit(in kleur, alle leeftijden). Zondagmiddag 3 uur een spannende Western: „Buffalo Bill, de held van het Wilde Westen". In de nooit eindigende strijd tussen Indianen en blanken, zul len ook deze keer weer de nodige ach tervolgingen en wilde jachten plaats vinden, en Buffalo Bill moet wel een zeer slimme list verzinnen, wil hij in staat zijn de vrede te kunnen herstel len(in kleur; toegang 14 jaar). Zaterdag- en zondagavond tenslotte ,.De laatste trein uit Katanga". Kapitein Curry, in dienst van 't huur- lingenleger van de president van de Kongolese Democratische Republiek, krijgt de opdracht een groep burgers uit de nederzetting van fort Reprieve te halen en voor een waarde van vijftig miljoen dollar aan diamanten mee te rug te nemen, die daar zijn opgeslagen in een kluis van een Belgische Mijn- bouwonderneming. Samen met sergeant Ruffo stelt hij zijn commando samen. Hij zoekt veertig man uit, die geleid worden door kapitein Henlein, een Duitse vrijwilliger en ex-nazi. Het bo tert echter niet erg in de groep, en wat dat allemaal voor gevolgen heeft, zal de film wel duidelijk maken(in kleuren; toegang boven 14 jaar). ZONDAG 28 DECEMBER 1969 Afdeling Noordholland Cocksdorp-Kaagvogels, 14.30 uur Op maandag 29 en dinsdag 30 decem ber organiseert Tevoko een kersttoer nooi De teams, die hieraan me»e doen, zijn die, welke ook in de eilandcompe- titie zullen gaan draaien. Het toernooi wordt gehouden in de Burgemeester De Koning-hal. Er wordt gespeeld op twee velden. De aanvang van beide avonden is 18.30 uur Het bestuur van Tevoko verzoekt dan ook de teams op tijd aan wezig te zijn, zodat onnodig tijdverlies wordt vermeden. Natuurlijk is, net als bij de competi tiewedstrijd, publiek van harte wel kom. Promotieklasse Zaterdag verstevigde het le dames team haar tweede plaats op de rang lijst met een overwinning op het be zoekende Effect, In een matige wed strijd, met weinig tegenstand van Ef fect, behaalden zij een 31 zege. Een compliment aan dit team, dat het zo uitstekend doet in deze moeilijke klasse. In tegenstelling tot het damesteam zag het le herenteam zaterdag geen kans het bezoekende Madjoe een ne derlaag toe te brengen. Alleen in de le set boekte Tevoko een schitterende overwinning. Daarna kwam Madjoe sterk terug en won de volgende 3 sets. Uitslag dus 13 voor Madjoe. OPNIEUW WINST VOOR TEVOKO IN PROMOTIEKLASSE Vorige week woensdag behaalde het le damesteam in Hoorn haar 7e over winning. In een weinig spectaculaire wedstrijd wonnen de dames van Flevo 2. Door deze overwinning komen de da mes op de 2e plaats in de ranglijst te staan. In totaal heeft het team nu 9 wedstrijden gespeeld. Daarvan werden er 2 verloren. Een compliment aan dit team, dat het zeer goed in de promotie klasse doet, is hier wel op z'n plaats. Zaterdag behaalden de heren hun 4e overwinning. In een spannende en door Tevoko goed gespeelde wedstrijd we zen ze het Alkmaarse Velox met 32 terug. Tesamen hebben de heren nu 9 wedstrijden gespeeld. Ook al staan de heren niet hoog, zij doen het toch goed in deze zware klasse. In de 3e klasse heren boekte1 Tevoko 3 een prachtige overwinning op Lera ren 2. Deze wedstrijd werd maandag in Den Helder gespeeld. Zij staan nu op de 4e plaats in het algemeen klasse ment.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7