Cjroen <2warts-Jexels in het harL, IN DE KENTERING DER TIJDEN? In alle Texelse dorpen bejaardenwoningen ïïfffflSi the Specials J' ELLEBOOG g; zondag Het omhullende huis Geld als gangmaker De levende inhoud Gezelligheid en sfeer groot nieuwjaarsbal De tuinarbeid Spoedig hearing in Den Hoorn Viering Oud en Nieuw UIT...?? NIEUWJAARSBAL Bar-Dancing „De Toekomst" Voorspoedig 1970. DINSDAG 30 DECEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8431 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Red.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif* feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct incasso. Advert 18 ct per mm. excl. 4°/o BTW wij moeten „regionalisten" worden - menselijke we zens die niet slechtts tot bepaalde sociale groep behoren, maar ook deel uitmaken van een zeer specifiek natuur lijk milieu, met unieke, eigen plaatselijke mogelijkheden en beperkingen. Lewis Herber HET OUDE JAAR is bijna om. 't Zal wel toeval zijn, maar het lijkt alsof „69" iets te maken heeft met omwenteling en on zekerheid. Mag ik dat met een rijtje jaartallen verduide lijken? 1469 Karei de Stoute staat op het toppunt van roemrijk geweld en onderdrukkende macht; hij heeft vast en zeker geen aandacht besteed aan de geboorte van Erasmus, die later zo vurig de vrede zal verdedigen. 1569 Na het begin van de tachtigjarige oorlog heerst er een zodanige verwarring, dat zowel de wrede Lumey als de verdraag zame Coornhert de wijk moeten nemen naar het buitenland. 1669 Rembrandt blaast de laatste adem uit, groot in zijn ar moede (temidden van de kleinheid van vele rijken, die op adem komen na de vrede van Breda), maar tegelijkertijd wordt een nieuwe oorlog voorbereid door koning Lodewijk XIV, die van zich zelf beweerd moet hebben, dat hij „de oorlog teveel heeft lief gehad". 1769 Onze kooplieden profiteren van de Amerikaanse vrijheids oorlog (niet al te kieskeurig), maar in hetzelfde jaar wordt op Corsica Napoleon geboren, die onze economie later lam zal leggen. 1869 De vrijbuiter Multatuli wijkt uit naar Mainz, terwijl men in Nederland vrolijk „wij leven vrij" blijft zingen, in afwachting van de Frans-Duitse oorlog, die fijn-ver-weg zal worden uitgevochten. En 1969? Zal het over 100 jaar in de geschiedenisboekjes (gesteld dat we die dan nog hebben) vermeld staan als het jaar, waarin de opgehoopte welvaart diktatoriaal heerste, maar tegelijk als het jaar, waarin de revolutie van het gespreide welzijn zich aandiende? Ik waag me niet aan een voorspel ling. Misschien is voor elk getal wel een soortgelijk overzicht samen te stellen. Misschien ook zou iemand voor „69" tegengestelde beelden kunnen op roepen. In ieder geval kan het zijn nut heb ben, even stil te staan bij de betrekke lijkheid der dingen en bij de verborgen verbindingen, waarvan wij met ons allen afhankelijk zijn. Dat behoedt ons voor overmoed èn voor kleingelovig- heid. Sommige dingen lijken nu heel wat, maar zullen zeepbellen blijken; andere schijnen onbenullige kleinig heden maar zijn voorboden van in grijpende hervormingen. Met deze achtergrond doe ik enkele grepen uit Voorspoedig 1970 Voorsp o "O CD O Q. O O Donderdag, 1 januari O CD Q. ctq' CO O O O vrijdag, zaterdag, O CL CTQ op T3 DISCOTHEEK CO O eodsjooA 0Z6I §!P9odsjoo/\ de stroom van feiten en gedachten, die ons over de drempel van 1970 spoelt. Texel is het huis van de Texelaars. „Huis met tuin". Er is eigenlijk ruimte genoeg, maar de inrichting is onvol doende. Dat zou niet zo erg zijn, als het huis en de tuin niet zo aantrekkelijk waren. Aantrekkelijk voor de bewoners: ze willen er graag blijven. Aantrekkelijk voor de gasten: ze willen er graag ko men. Er zijn dus tegenstrijdige belan gen; dat is ernstig, wanneer er niet genoeg geld is. Hiermee heb ik onze drie hoofdpro blemen aangeduid: waar maken we extra-woonruimte?; waar maken we extra-ruimte voor de gasten?; hoe ko men we aan het geld dat nodig is? De Nederlandse Regering wil alleen geld beschikbaar stellen voor goede plannen. Terecht. Ons huis moet zó goed zijn, dat de gasten er graag blij ven komen. Surrogaat kunnen we ons niet veroorloven. Want er wordt kwa liteit gevraagd en elders wordt kwali teit geboden Kwaliteit, niet alleen voor de bui tenkant, maar ook voor het inwendige. Het moet veilig en fris zijn in ons huis. Je moet er gezond en rustig kun nen slapen. Je moet er smakelijk kun nen eten. Je moet er gezellig kunnen vertoeven. Je moet er kunnen doen wat je zelf wilt. Dat is alleen mogelijk, als we ieder zijn eigen ruimte geven en ieder zijn ruimte laten gebruiken op zijn eigen manier Wie slecht ter been is, moet geen trappen behoeven te klimmen; wie ziek is, heeft verzorging nodig en en geen zorg aan zijn hoofd. Wie han dig is, moet verstandig zijn handen leren gebruiken; wie een goede kop heeft, moet praktisch leren denken. Wie gewerkt heeft, moet ongestoord nieuwe kracht kunnen vergaren; wie vrij is, behoort anderen niet in de weg te lopen. Het klinkt allemaal zo simpel. Maar het is een beknopte samenvatting van onze maatschappij. Onze maatschappij, waarin produktie, sociaal-cultureel le ven en recreatie nauw samenhangen volgens een tamelijk ingewikkeld pa troon. Ingewikkelde zaken krijg je doorgaans niet voor niets. Daarom moest er veel over geld gepraat worden in 1969. Het gesprek zal in 1970 doorgaan. Maar inmiddels hebben we toch enige armslag gekre gen, zodat de eerste opdrachten ver leend konden worden. Is het vreemd, dat die eerste op drachten betrekking hebben op water, licht en vuilafvoer? De kraan moet open, de lamp moet aan, de rommel moet weg. Pas daarna kun je gaan af werken en de meubels plaatsen. Nu waterfabriek, elektrische centrale en riolering op komst zijn, behoeven we ons niet meer ongerust te maken. Maar de vaart moet erin blijven, want rust roest. Daarom is het prettig, dat in het begin van 1969 de nieuwe werkplaats stevig aan de Bolder is be legd en dat verder het centrum van Den Burg van zijn benauwende schut tingen verlost is; het doet nog een beetje kaal en rechtlijnig aan, maar als de Groene Plaats weer groen is, wordt dat anders; pas dan zal het nieuwe raadhuis naar de bedoelingen van zijn ontwerper verwezenlijkt zijn. De woningbouw bleef achter bij de verwachtingen, maar toch zijn er voornamelijk in de buitendorpen een vijftigtal nieuwe woningen aan de voorraad toegevoegd (waaronder de 500ste van de Woningbouwvereniging Texel). Ook overigens is er heel wat verbe terd en uitgebreid: Groene Kruis, win kels, kantoren, horeca. Verscheidene nieuwe vestigingen konden worden be groet. Daarvan mogen Mosselproefsta tion en N.I.O Z. in het bijzonder ge noemd worden, omdat zij de bevol kingsgroep van de wetenschapsbeoefe naren hebben meegebracht. Zo ben ik terecht gekomen bij de mensen. Tevredenen en ontevredenen. Boffers en teleurgestelden. Instandhou- ders en afbrekers. Vastgeroesten en losgetrilden. Ik weet dat al dergelijke onderschei dingen de werkelijkheid vervalsen. Het is gemakkelijk, iemand in te delen, maar nog gemakkelijker hem onrecht te doen. Want wat kennen we elkaar en onszelf slecht Wat kunnen we ons zelf en elkaar voor de gek houden Dat merk je het best bij de behande ling van een onderwerp, dat levens beginselen aan de orde stelt. Zoals het geruchtmakende verzoek van de Natu risten-Federatie. Het heeft van alles en nog wat in beweging gebracht, in en buiten Texel. Naar mijn indruk heeft Texel daarbij geen slechte beurt ge maakt. Er zijn betogen en tegenbetogen ge houden. Men heeft getracht naar el kaar te luisteren. Argumenten zijn ge toetst. Waarschijnlijk heeft menigeen ervaren, hoe moeilijk het is, zelf te we ten wat je bedoelt en dit dan nog dui delijk te maken aan een ander; hoe gemakkelijk je bedoelingen verkeerd over komen. Mij persoonlijk is het zo vergaan, toen een ingezonden stuk ver- a.s. zaterdag, 3 januari in Taverne Riche, De Koog, m.m.v. het populaire orkest „The Red Hot Peppers" Tevens wensen wij iedereen een voorspoedig 1970. Fam. S. J. Rijk kondigde dat ik de handtekeningen- aktie „van de tafel geveegd" zou heb ben Als de schrijver de raadsvergade ring in de Thijsse-school heeft bijge woond, heeft hij mij kennelijk ver keerd verstaan. Ondanks alle verschil van mening is de raad eigenlijk in één opzicht een stemmig geweest; namelijk in de over tuiging, dat de meerderheid rekening dient te houden met de gevoelens van de minderheid. Besluiten-nemen bij meerderheid van stemmen, behoort in een democratisch land tot de onvermij delijke spelregels; maar de macht van het domme getal (de dictatuur van de onwetendheid) is voor de democratie levensgevaarlijk. Het belangrijkste resultaat van de gehele discussie is voor mij geweest, dat de gemeenteraad zich gewaagd heeft aan een principiële beslissing. De raad had de keus tussen duidelijkheid en onduidelijkheid; hij heeft duidelijk heid gekozen. Daar is moed voor nodig. Er zal nog veel meer moed van de raadsleden gevraagd worden. Ook als het buiten winderig en nat is, zullen zij de tuin moeten spitten en tijdig het juiste plantgoed moeten poten. Bloei en vruchten komen niet vanzelf. Om wel ke planten gaat het vooral? Met de onderwijsdiscussie is een be gin gemaakt. Maar de Mammoetwet brengt een lawine van vragen mee. Een scholengemeenschap en een onder- wijscontact zijn tot stand gekomen, maar het belang van de Texelse kinde ren eist een gemeenschappelijk onder wijsbeleid in de ruimste zin. Gezamen lijk zoeken naar de beste weg voor elke leerling. Die weg mag niet geblok keerd worden, niet door gebrek aan eensgezindheid, maar evenmin door gebrek aan offervaardigheid. Onder wijs en vorming zijn investering waard. Werkgelegenheid en vrije tijd bieden een tweede reeks van vragen. Overheid en burgerij zullen de antwoorden sa men moeten vinden. Adviescommissies, gehoorzittingen en pers zullen de me ningsvorming moeten dragen. Het ver schijnen van de Texel-Toerist kan daartoe net zo goed nuttig zijn als de tentoonstellingsruimte in het raadhuis. Werkgelegenheid en vrijetijdsbeste ding hangen in belangrijke mate sa men met de tarievenpolitiek. Stroom en watertarieven, rioolgeld en andere belastingen zullen op hun billijkheid onderzocht moeten worden. Het zal er om gaan, de nodige openbare voorzie ningen voor allen te verzekeren, zon der bepaalde gebruikers overmatig te belasten. Geen aangename taak in ver- (Zie verder achterpagina) De Stichting Bejaardenzorg Texel, die momenteel 42 woningen in aan bouw heeft te Den Burg, heeft ook bouwplannen voor de andere Texelse dorpen. Die plannen verkeren nog in een zeer pril stadium omdat men eerst wil nagaan op hoeveel huurders in de diverse dorpen kan worden gerekend. Verwacht wordt dat de belangstelling aanzienlijk zal zijn omdat veel bejaar- De burgemeester van Texel verzoekt in verband met de komende viering van Oud op Nieuw de ouders hun kinderen beneden de leeftijd van 15 jaar in de nacht van de jaarwisseling thuis te houden. Voor hen levert het verblijf op straat alleen maar onnodige risico's op. Voor de groep tussen 15 en 25 jaar zal door mcj. Pen in nauwe samenwerking met de Stichting Cultureel Werk Texel een speciale filmvoorstelling worden georga niseerd, die om half één zal aan vangen. Tevens wil ik een dringend be roep doen op de jeugd, om op de laatste dag van het jaar met het ontsteken van vuurwerk te wach ten tot het uur van de jaarwisse ling en hierbij de uiterste voor zichtigheid te betrachten. Met uw aller medewerking moet het mogelijk zijn de over gang van Oud op Nieuw alleen maar feestelijk te doen verlopen, zonder de wanklanken die zich in het verleden wel hebben voor gedaan. Texel, 29 december 1969. De burgemeester van Texel. den sterk zijn gehecht aan de plaats waar zij zijn opgegroeid. Dat bleek uit de lijst van gegadigden voor de 42 wo ningen in Den Burg; er waren vrijwel geen bejaarden uit de buitendorpen bij. Het bovenstaande werd dinsdagmid dag meegedeeld door de voorzitter van de Stichting Bejaardenzorg Texel, de heer Martin Bakker, tijdens de bijeen komst in De Cocksdorp ter gelegenheid van de ingebruikneming van de 500e woning van woningbouwvereniging. Hearing De heer Bakker vertelde dat zeer binnenkort zal worden begonnen met het peilen van de vraag naar bejaar denwoningen in de dorpen. Allereerst zal een avond in Den Hoorn worden belegd. Mensen die in een bejaarden woning zouden willen trekken of dat over enkele jaren willen doen, worden op deze avond verwacht. Zij kunnen hun wensen naar voren brengen en op basis daarvan zullen de plannen wor den ontworpen. Op deze manier zal ook in de andere dorpen de behoefte worden gepeild. De contingenten be jaardenwoningen in de buitendorpen zullen uiteraard belangrijk kleiner worden dan het complex te Den Burg, maar een minimum van ongeveer twaalf stuks zal toch nodig zijn. Ge hoopt wordt dat in de meeste dorpen voor dat minimum voldoende belang stelling is. Van regeringszijde wordt de bouw van bejaardenwoningen te genwoordig krachtig ondersteund. (advertenties I.M.) HET NATIONALE KWAUTEITSMERK VAN WARME BAKKERS NACHTVOORSTELLING IN DE EERSTE UREN VAN HET NIEUWE JAAR. Evenals voorgaande jaren zal door een samenwerking van mej. Pen met de Stichting Cultureel Werk Texel direkt na de jaarwisseling een speciale nacht- voorstelling worden georganiseerd in het City-theater te Den Burg. Dit eerste evenement in het nieuwe jaar zal aanvangen om 00.30 uur. Ver toond zal worden de spannende film „Politiepost Reepcrbahn" handelend over het Hamburgse havenkwartier. De film geeft een uitgebreid relaas van de bemoeiingen van de politie met het nachtleven op de Reeperbahn, de Ham burgse Zeedijk. De voorstelling is alleen toeganke lijk voor de jeugd van 15 tot 25 jaar tegen de gereduceerde entree van ƒ1,25 voor alle rangen. De loketten zul len geopend zijn vanaf kwart over twaalf. op 1 januari 8 uur m.m.v. „The Telstars" de muziek voor iedereen en verder wensen wij een ieder nog een

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1