Waardeloos stuk AGENDA J r Dampo Snoep vernietigt drie miljoen tanden en kiezen per jaar Gewaagde theorie: kosmos heeft een vaste middellijn :h COMMENTAAR Aanvullende raadsagenda Damclub Texel Bronchiletten Vroege lammetjes Appels eten is gezonder Meer dan één kosmos? Gladde weg; pompend remmen LDERS in deze krant treffen on ze lezers een voorlopig over zicht aan van de toeristische ovemachtingscijfers over het ht [fgelopen seizoen. Blijkens de verge- Pee ijking met het seizoen 1968 is het aan- al overnachtingen met 6% teruggelo- >en. Voor wie niet beter weet moet lat een schrikbarend getal zijn. Het emeentebestuur weet (liever: ver- óedt) echter wel beter en merkt in ien commentaar bij het overzicht op Cat de opgegeven getallen niet over- nstemmen met de werkelijkheid. ,Wij zijn ervan overtuigd dat het aan- ;1 overnachtingen met globaal 25% :an worden verhoogd", lnplaats van >en teruggang zou er dus een stijging ijn en dat is heel andere praat. Cij- ers die het tegengestelde van de wer- :elijkheid beweren zijn waardeloos en elfs gevaarlijk voor de ontwikkeling •cm het toerisme op Texel. Want vaar toe dienen in de eerste plaats de ijfers van de gastenstatistiek? Om zo lauwkeurig mogelijk de groei van het oeristisch bezoek aan Texel vast te tellen en op grond van deze gege- zelf^ens de onontbeerlijke overheids- teun bij het realiseren van tal van ^eristische projecten te bepleiten. De emeente Texel maakt wel een merk- /aardige indruk als zij allerlei voor- ienïngen nastreeft („om het zich snel dtbreidende toerisme mogelijk te ma- :en") terwijl uit de nuchtere cijfers an de afgelopen jaren blijkt dat de rek naar Texel flink terugloopt. Een x:h al niet zo scheutige overheid zou laar aanleiding in kunnen zien om de and stevig op de knip te houden. B. n W. kunnen er wel bijzeggen dat .e realiteit anders is, maar die 25% i niet meer dan een voozichtige chatting waaraan de „hogere instcm- ,es" wellicht weinig waarde toeken- .en. Natuurlijk zien B. en W. dat ook vel in en zij zijn voornemens er voor- :an beter op te letten dat de logies- mstrekkers hun plicht tot invullen en m inleveren van het nachtregister ook werkelijk nakomen. Als dit niet zeer serieus gebeurt kan men de gasten statistiek beter afschaffen en voortaan ofgaan op de vervoerscijfers van Tesc en de ovemachtingscijfers van bedrij en die er blijk van hebben gegeven ,un invul- en inleverplicht wel na te llen komen. Het zijn dan ook deze ijfers die aantonen dat de officiële :atistiekcijfers ver beneden de waar- eid zijn. Met onwillige honden is het slecht lazen vangen. De logiesverstrekkers loeten zelf inzien dat zij verstandig ioen door hun verplichtingen na te ko en; het is hun eigen belang. Niet de ;igst voor een hoge boete moet hen ilichtsbewust maken, maar het stre- en om aan te tonen dat Texel in genstellmg tot de meeste andere re- eatiegemeenten langs de Holland- i kust wel degelijk elk jaar meer ensen moet opvangen. Van belang is het propaganda-effekt dat uitgaat an steeds stijgende cijfers. De mens een kuddedier en voelt zich over het algemeen niet aangetrokken tot va- Scmtiegebieden waar het stiller wordt en waar „dus" blijkbaar niets (meer) te beieven is. j. Nog vaak hoort men als argument om de gastenstatistiek niet in te vul len dat de Fiscale Inlichtingen- en Op- m fgponngsdienst (FIOD) inzage van de jfljcijfers krijgt. Het is wel geprebéérd, vei telde ons een ambtenaar, maar de cijfers per bedrijf blijven geheim. In de administratie wordt niet met namen Vrijdag 23 januari pen Hoorn, dorpshuis, 20.00 uur, uit ering D.E.K. en Fanfare, pen Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, fo- iclub „De Kiekendief" met fotocursus les 28 en 29. Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel" ■20 00 uur, bloembollencultuur, lezing foor M. Bakker Zaterdag 24 januari Den Hoorn, dorpshuis, 20.00 uur uit- voering D.E.K. en Fanfare. Cl Den Burg, landbouwschool, 20.00 uur, uitvoering Ver. Oud-leerlingen Lagere IQ^Landbouwschool met „Rosenwater en itiiini Ippelbloesem in dameshoeden". Maandag 26 januari Be Cocksdorp, hotel ,,'t Eijerlandt", 19.30 uur, jaarvergadering Plattelands- lklfvrouwen De Cocksdorp-Eierland met gezamenlijke broodmaaltijd. Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel" 20.00 uur, Aankoopcentrale Texel met orlichtingsavond moderne veevoeding or ing. Bruggirik. Dinsdag 27 januari Den Hoorn, „Ons Huis", 14.00 - 16.30 uur, cursus Overkoepeling „Planten in de woning". Sudeschild, ,,'t Skiltje", 19.30 - 22.00 uur, cursus Overkoepeling „Planten in de woning". Den Burg, „Casino", 20.00 uur, verga dering Folklore. Donderdag 29 januari Rfn Durg, hotel „De Lindeboom-Texel" IjP'OO 16.00 uur, algemene vergadering vereniging voor bedrijfsvoorlichting m.m.v. F. A. M. Wilbers over „De repu- itatie van agrarisch Nederland". on hotel „De Lindeboom-Texel" 20.00 uur, ,,'t Nut", cabaret Coos van flfde Velde. maar met codenummers gewerkt, zo dat ook de mensen die met de cijfers werken moeilijk kennis kunnen dragen van het aantal overnachtingen per be drijf. Wie heeft er ooit een correctie op zijn belastingaangifte gehad waar door kon worden bewezen dat de FIOD de cijfers wel krijgt? Men heeft daar trouwens wel andere methoden om de (bij)verdiensten van iemand vast te stellen; wij willen de logiesver strekkers zeker niet oproepen tot be lastingontduiking. Als het niet lukt om dit jaar alle gasten te registreren komt er geen ver andering in het scheve beeld dat de laatste jaren over aantallen, verblijfs duur, verdeling per sector e.d. is ont staan. Dat zou bijzonder jammer zijn. Aanvullende agenda voor de verga dering van de raad der gemeente Texel van dinsdag 27 januari 1970. Texel, 20 januari 1970. De burgemeester van Texel, W. H. Sprenger Aankoop van grond nabij De Koog van de Gebr. K. en J. Uitgeest, wonen de alhier. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1970 C. Meedendorp kwam tot een zuini ge remise tegen C. Dijker. Verder was het een avond van de mindere goden. C. Vinke won een stuk en vervolgde op de juiste wijze. J. van Heerwaarden hield Jb. Koom met zoveel stukken in een opsluiting dat hij er zelf de dupe van werd en W. Bakker gaf in over wegende stelling royaal twee schijven weg. J. Vinke had geen moeite met C. v d. Werf, terwijl G. Dros blunderde, waarvan goed werd geprofiteerd. Uitslagen C. Meedendorp-C. Dijker 11 C. v. d. Werf-J. Vinke 02 C. Vinke-P. Kooiman 20 J. van Heerwaarden-Jb. Koorn 02 G. Dros-C. Groenhof 02 D. v. d. Werf-W. Bakker 20 Hoestdrank in tabletvorm. 1.- BIJ VERKOUDHEDEN Koning winter regeert nog met vaste hand maar de voortekenen dat zijn heerschappij ten einde loopt zijn er toch al. Het nieuwe jaar was nog maar zes dagen oud toen op het bedrijf van de heer H. J. Smit in Noordhaffel twee lammetjes werden geboren. Dat het de eerste Texelse lammetjes waren durven we niet te schrijven want de boeren lopen meestal niet te koop met zo'n blijde gebeurtenis. Bij de familie Smit vonden ze het best leuk, vooral de kinderen Addie, Peter en Margo die dan ook graag met de lammetjes op de kiek wilden. De lammetjes blijven met hun (4-jarige) moeder voorlopig in de warme stal, zo dat het lentetafereeltje achter gesloten deuren blijft. IS HET na kennisname van dit sta tistisch gegeven nog overdreven, om van „Ons snoepduiveltje" te spreken? Zeker niet. Vooral niet als we be denken, dat het trekken van een ele ment van ons gebit als uiterste maat regel wordt toegepast, wanneer na verscheidene restauraties de tand of kies reddeloos verloren is en dan ge trokken wordt om een eind aan het pijn lijden te maken. Dat pijn lijden is nog maar één as pect van deze droeve zaak. De invloed van een slecht gebit op de gezondheid is zeer groot, hoewel helaas niet zo duidelijk in cijfers uit te drukken, want het schijnt wel of wij dan alleen worden opgeschrikt uif onze „zoetsap pige" houding ten aanzien van het steeds maar uitbreidend tandbederf. Er is nog een ander statistisch ge geven, dat er niet om liegt: het Neder landse kind van 6 jaar heeft nl. ge middeld 2 ontstekingen met pusvor- ming in de mond Dat wil zeggen dat dit kind dus pus met bacteriën inslikt, terwijl bij het kauwen grote hoeveelheden bacte riën rechtstreeks in de bloedbaan wor den geperst. Het behoeft geen nader betoog, dat een kind met een dergelijk misvormd, ontstoken en vies gebit géén gezond kind genoemd kan worden, en dan nog maar gezwegen van de maag klachten die een slecht gebit vroeg of laat ten gevolge heeft. Beschavingsziekte IN HET zuidelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan ligt de Britse eilan dengroep Tristan da Cunha Op de kustvlakte rondom de vulkaankegel op het hoofdeiland worden aardappelen, appels en groenten verbouwd, terwijl de visserij overvloedig vis oplevert. In 1942 werd daar een vismeelfabriek ge sticht. Daardoor steeg het welvaarts peil aanzienlijk en kwamen ook de produkten der westerse beschaving on der bereik van de bewoners. Als eerste aanwijsbare gevolg daar van wezen de statistieken aan, dat bin nen enige tientallen jaren het tandbe derf vertienvoudigde! De belangrijkste oorzaak van dit toenemend tandbederf was onder meer het toenemend gebruik van suiker. Geen wonder, dat in de ge neeskunde de diverse tandziekten ge rangschikt worden onder de bescha- vingsziekten. 1 ons per dag IN NEDERLAND bedroeg in 1900 het gebruik van suiker gemiddeld per hoofd van de bevolking per jaar 12 kg. In 1969 steeg het gebruik tot 42 kg. hoofdzakelijk tengevolge van het ver ergerde snoepen. In overeenstemming hiermee waren de 12-jarige kinderen in 1913 voor 37% vrij van tandbederf, terwijl in 1967 dit percentage slechts 1,4 bedroeg. Kunnen er nog sprekender cijfers vermeld wor den? Laten we er nog één aan toevoe gen: de gemiddelde Nederlander (oud en jong) gebruikt per dag 75 gram snoep, waaruit veilig afgeleid kan wor den, dat dit gewicht aan snoep voor kinderen wel ver bóven het ons zal lig gen. Hoe ontstaat cariës CARIËS is een soort corrosie, waar bij de harde bovenlaag van de tand of kies door bijtende stoffen wordt opge lost. Die bovenlaag bestaat uit email, ook wel glazuur genoemd, welks bij zondere hardheid te danken is aan een kalkzout, hydroxylspatiet, waaruit het voor 97% bestaat. Het grote gevaar waaraan deze pri ma deklaag ten prooi valt, bestaat uit de activiteit van ontelbare bacteriën van een bepaalde soort, nl. strepto- coccen, bolvormige bacteriën, die na deling in snoeren bijeenblijven. Deze zetten suiker, dat zich in ons voedsel bevindt, en zetmeel dat door het speek sel in suiker wordt omgezet, in melk zuur om, waarin het kalkbestanddeel van het glazuur oplost. Bovendien stapelen deze bacteriën suiker als re- servevoedsel op in de tandplaque, dat is het laagje etensresten, dat zich aan het gebit hecht, totdat het daarvan afgeschuurd wordt bij het kauwen van stevig voedsel (als appel) en bij grondig poetsen. Na elke maaltijd krijgt het gebit al een „zuurstoot" te verduren, maar als daartussen door nog al eens gesnoept wordt, komen daar even zo vele zuurstoten bij, die van 10 minuten tot een half uur kunnen duren. En dit leidt dus tot steeds dieper gaand tand bederf. Wat te doen? ZODRA het melkgebit van uw kin deren voltallig is, dus op ongeveer 2- jarige leeftijd, dient de regelmatige tandheelkundige behandeling al te be ginnen, Cariës en voortijdig verlies van de melkkiezen leidt namelijk door op schuiving van de blijvende kiezen tot een onregelmatige stand van de wisselelementen, waardoor het gebit moeilijk te reinigen is. Liefst na elke maaltijd, maar in elk geval 's avonds voor het naar bed gaan, dienen de tanden goed gepoetst te worden. Onder goed wordt verstaan vooral in verticale richting, daar in de ruimten tussen de tanden en het tand vlees de voedselresten zich het gemak kelijkst opeenhopen. Niet te veelvuldig laten snoepen, want ieder snoepje veroorzaakt een nieuwe zuurstoot. Kalf verdronken RESTAURATIE en trekken van reeds aangetaste gebitselementen komt neer op het „dempen van de put als het kalf verdronken is". Op de laatstgehouden vergadering van de Nederlandse Ver eniging voor Sociale Tandheelkunde werd dan ook zeer benadrukt dat men meer dient te voorkomen dan te gene zen. Op consultatiebureaus en bij de schooltandverzorging dienen hulp krachten te worden aangesteld of bij geschoold te worden als kinderverzorg sters, mondhygiënistes of andere assis tentes, die door hun individuele voor lichting de preventieve tandverzorging kunnen realiseren. De kosten van een dergelijke organisatie worden geraamd op een bedrag van circa ƒ7.000.000, Maar als de ouders het alleen zouden laten afhangen van wat anderen voor hun kinderen doen, dan zouden alle ac tiviteiten nog maar weinig helpen. Zij zelf moeten allereerst zorgdragen voor een verminderd suikergebruik. Het eten van bijvoorbeeld een appel in plaats van snoepen levert bovendien nog het voordeel op, dat hiervoor het gebit door de schurende werking ook nog gereinigd wordt. Andere niet dure vervangingen van het zoete snoepgoed zijn o.a. een klein blokje kaas, een crackertje, omdat dit in onderscheid met andere bescuitjes geen suiker be vat, verder pinda's en allerlei soorten noten, maar dan weer niet te veel, van wege hun bestanddeel aan vet. Het snoepduiveltje kan werkelijk wel aan banden worden gelegd. IN HET JAAR 1761 publiceerde in Augsburg een zekere meneer Lambert zijn „Kosmologische brief" en deze hield een bijzonder gewaagde theorie in. Het gevolg hiervan was, dat velen lachten om de schrijver van de brief en toch Johann Heinrich Lambert was de zeer begaafde zoon van een kleerma ker in de Elzas. De jongen werkt zich door zijn grote vlijt op tot boekhouder en later tot secretaris van een profes sor in Bazel. Zijn liefde ging uit naar de astronomie en zijn publikaties wa ren van dien aard, dat zij zelfs door de geleerden werden gewaardeerd, het geen tenslotte resulteerde in zijn lid maatschap van de Academie voor we tenschappen te Berlijn. Wat had Lambert nu in zijn in 1761 gepubliceerde brief gezegd? Ons zonne stelsel is een deel van een groter sy steem en dit weer een deel van ons ge hele universum en dit universum is weer een deel van een nog veel gro ter geheel. En zo gaat het verder tot in het oneindige. Natuurlijk was dit laat ste iets zeer bijzonders en het gevolg was, dat de theorie van Lambert in de handboeken der astronomie hoogstens als curiositeit genoemd werd. Is er een oneindig DE STRIJD der meningen over het begrip „oneindig" is vooral in de laat ste tijd in de astronomie weer heftig ontbrand. Is dit slechts een mathema tisch begrip, of is er in de realiteit iets, dat werkelijk oneindig groot is? Dat is de vraag! De idee van een onbegrensd, maar niet oneindig universum, zich bevin dend in een onvoorstelbare vierdimen sionale super-ruimte, was tot voor eni ge tientallen jaren de wijze waarop de meeste kosmologen het geheel zagen. Men zag onze wereldruimte als een bol, binnen welke al onze zonnestelsels. Een lichtstraal die van de aarde uit de ruimte inpriemt, zou dan na enige mil jarden jaren uit tegenovergestelde rich ting terugkomen. En men meende, dat de astronomen dus heel voorzichtig moesten zijn, wanneer zij een ver ver wijderd sterrensysteem ontdekten en dienden na te gaan of ze niet te doen hadden rnet de weerkaatsing van een ander sterrenbeeld aan de tegenoverge stelde zijde van onze wereldruimte. Een explosie het begin HOE VERDER een sterrensysteem van ons verwijderd is, met zoveel gro tere snelheid verwijdert het zich van ons. Dat was oorzaak van de zogenaam de roodverschuiving van de spectraal lijnen, bekend onder de naam „Doppler- effekt". Wanneer een lichtbron zich van ons verwijdert, worden lichtgolven als het ware uit elkaar getrokken en licht van een lange golflengte is roder, dan van een korte golflengte. Het ge volg van een en ander was, dat men door de theorie van het steeds uitdijend heelal aannam, dat dit zich voltrok volgens de regels die gelden voor een explosie. Toen men de snelheid berekende waarmee de sterrensystemen zich van ons verwijderen, kon men ook het tijd stip waarop en de plaats waar in ons universum de aangenomen explosie zou hebben plaatsgevonden, vaststellen. Een en ander zou miljarden jaren ge leden zijn gebeurd. Was dat tijdstip en die plaats het begin van alles? Maar hiermee begon ook het verschil van mening onder de geleerden. Wat was er dan voordien? Had het begrip tijd hier zijn zin verloren? Is het universum, zoals wij dat met onze kijkers binnendringen en met on ze radiotelescopen afzoeken, werkelijk een bol met een zekere middellijn? Als dat waar is, dan bestaat de mogelijk heid, dat zich buiten onze bol nog an dere bollen (universa) bevinden. Antimatcrie DE MOEILIJKHEID is dat nooit een levend intelligent wezen in staat zal zijn vanuit zijn bolvormig en beperkt heelal iets waar te nemen van een eventueel ander bestaand eindig heelal. Maar dit alles is niet alleen een moge lijke speculatie. Er is ook een antimate rie! De kernen van de atomen van onze materie zijn positief elektrisch geladen, terwijl de daaromheen draaiende elek tronen negatief geladen zijn. Waarom? Einstein stelde zich indertijd ook reeds deze vraag. Men heeft inmiddels van bijna alle elementdeeltjes van onze ma terie „antideeltjes" gevonden. Er zijn derhalve ook tegengestelde atomen met een negatief geladen kern en positief geladen elektronen. Maar deze antima terie is in ons universum niet besten dig. Elk antideeltje smelt samen met een gewoon deeltje, wanneer ze elkaar ont moeten en ontwikkelen zich tot ener gie. En precies zo moet het een wille keurige materie uit ons heelal vergaan, wanneer het een deeltje ontmoet uit een heelal waar antimaterie de gewone stof is. Aangezien het niet voor de hand ligt, dat er bij het ontstaan van het alles een voorkeur heeft bestaan voor een bepaald soort materie, is het zeker niet ondenkbaar, dat er naast ons universum een zusteruniversum zou be staan van wat wij noemen „antimate rie". Atomen en universa IN ENGELAND lanceerde onlangs de geleerde, P. F. Browne een theorie die sterk doet denken aan die van twee honderd jaar geleden van Lambert. Volgens Browne kan elk universum ge zien worden als een elektron van een groter geheel, dat als atoom zou kun nen worden beschouwd. Dit alles is mogelijk, zonder dat het in strijd zou komen met de geldende wetten van de theoretische natuurkunde. Elk univer sum met zijn onmetelijk vele onderde len is als geheel slechts een klein deel tje van de .superkosmos De elektronen van onze materie zou den omgekeerd ontelbaar veel universa zijn van kleinere afmetingen. Wanneer we deze gewaagdste van al le theorieën als basis nemen, dan vol gen daaruit nog meer opzienbarende zaken. De door de vaste sterren in de loop der miljarden jaren in het heelal uitgestraalde energie zou zich weer omvormen tot elementaire deeltjes van onze materie. Hiemede zou een reeds oude vraag opgelost zijn. Onze kosmos dijt niet uit, maar het rodere licht van een ver verwijderd sterrensysteem zou een effect zijn van de afgegeven ener gie onderweg. Op dezelfde wijze zou men de tot nu toe onverklaarbare rood verschuivingen in licht van andere kos mische stralingsvelden kunnen verkla ren. Ons heelal zou dus een vaste middel lijn hebben, er zijn nieuwe aanwijzin gen voor de afbuiging van een licht straal door het gravitatieveld van een ster, die een betere verklaring zijn dan de relativiteitstheorie. Ieder commentaar op deze sensatio nele theorie van de Engelse geleerde schijnt voorbarig. Met het onvoorstel bare begrip „oneindig", dat door Niet- sche het „verschrikkelijke" werd ge noemd, worden wij in deze theorie ster ker geconfronteerd dan ooit tevoren. Maar het grote alles zal vermoedelijk wel zo gebouwd zijn, dat wij kleine stervelingen het met ons bescheiden verstand niet kunnen bevatten. Naar aanleiding van de tientallen do delijke slipongevallen van de laatste weken adviseert het Verbond voor Vei lig Verkeer alle weggebruikers met klem de volgende regels in acht te ne men Houdt bij nat en glad weer rekening met verandering van het wegdek. Juist bij een lichte opvriezing kan keibestrating spiegelglad worden. Inhalen op tweebaanswegen blijft bij de huidige weersomstandigheden ge vaarlijk. Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Pas uw snelheid aan bij op- en af ritten en op en onder viaducten. Tijdig en geleidelijk remmen, niet te dicht achter een voorrijder krui pen, geleidelijk naar links gaan bij inhalen, het niet te snel naderen en ingaan van bochten zijn alle pun ten, die het slipgevaar reduceren. Het Verbond adviseert de wegge bruikers zolang de wegen glad en nat zijn om pompend en in cadans te remmen. De wielen worden hier door niet geblokkeerd, waardoor de kans op doorglijden wordt tegenge gaan.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7