(jrocn 2Twartsjexeh in het harL, Ernstige verwijten van de heer Stand aart aan B en W i ti Noodsituatie door gebrek aan bouwterrein Wethouder Joustra: Houd je lond tot dat je de feiten kent Drie leerlingen gekozen in bestuur vormingscentrum )e heer J. Buis mag bouwen Electrohuis Veronica's Drive-in-show naar De Koog Vroegtijdige opgave nodig voor Overkoepelingsreis 83e JAARGANG No. 8439 AG 30 JANUARI 1970 ve N.V. v/b Langcveld De Rooft 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 larry de Graaf, Keesomlaan 43, Den l (02220) 2741, 's avonds(02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Raiï* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboncu prgs ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct incasso. Advert. 19 ct. per ram. excl. 4% BTW de rondivraag van de dinsdagmid- gehouden raadsvergadering heeft r*heer F. Standaart (Texels Belang) ptige verwijten geuit aun het adres J het college van B. en W. Dit naar Beiding van de noodsituatie die is Jtaan door gebrek aan direkt be- ikbaar bouwterrein en recreatie- jid. De heer Standaart had al in juni om een bouwnota gevraagd waar- len overzicht wordt gegeven van de ehikbare gronden, de wijze waarop r gemeentebestuur de bouw denkt te larderen, de nog aan te kopen gron- prijzen c.d. Volgens de spreker toegezegd dat de nota er zou ko- i maar dat is niet gebeurd; er kwam cn een overzicht van de beschikbare wgrond per dorp (in september op een vraag van de heer A. Dros. stelde het college daarom uitdruk- jk in gebreke. e heer Standaart (die zijn verwijten schrift had gesteld en de dag tevo- bij B. en W. had ingediend) zei ver- jens: Toen door mij om deze nota d verzocht voorzag ik reeds moei- ïeden in de voorziening van bouw- einen. Deze moeilijkheden zijn thans nood geworden. i de laatste drie jaren zijn door het ege geen maatregelen genomen Ite komen tot een uitbreiding van de Ihikbare bouwterreinen in de wo- gbouw en in de recreatiesector, ter- plannen yan particulieren worden wezen. Ware nood en en ander heeft geresulteerd in ware nood aan bouwterreinen in Burg en in de recreatiegebieden, rom verlang ik op uiterst korte ter van het College de in 1967 ge- tgde bouwnota met opgave van de tregelen welke genomen zijn om e vraag te voorzien. Ik heb er ken- ,van genomen, dat getracht wordt in Den Burg binnenkort (misschien) worden begonnen met de bouw van groot aantal woningwetwoningen; staat het hiermede? Gaan deze uien inderdaad door en wanneer den deze gerealiseerd? Indien deze men niet op korte termijn worden laliseerd is het dan niet gewenst, deze zelfde grond aan plaatselijke ïemers ten verkoop wordt aange- sn, opdat deze met gebruikmaking dezelfde faciliteiten als voor de ïingbouwvereniging gelden, hierop >\voningen kunnen stichten? Uitverkocht heb vernomen dat de plaatselijke tiömers thans geen grond meer kun- Vkopen, en dat de plannen voor de feijde van Bernhardlaan nog maan- 1 (misschien wel een jaar??) kunnen en; waaraan is dit te wijten? We pen thans binnen onze gemeente 1 eigen stedebouwkundige, die toch J de meeste voortvarendheid hieraan werken? Of is er sprake van een imunicatiestoornis, waarvan de jwlustigen de dupe worden? Het is een dwaze en geldverspillende si- atie dat er nog vele hectaren bouw- ^ein liggen die niet worden uitge- fen; elke maand langer wachten doet prijs van deze grond stijgen met een poogde prijs vai bijna een procent. Even treurig Iet de recreatiebouw is het al even Itrig gestemd; het is mij bekend dat piverse plannen zijn, doch die door gemeente worden afgehouden of af lezen; het is beslist noodzakelijk dat >orte termijn een beleidsnota komt, ftrin op deze punten uitvoerig wordt fegaan. |ierin ware tevens te vermelden: ie voorraad grond in Den Burg, an- iwere dorpen en recreatiesector; öe huidige verwachte verkoopprijs van die grond per centiare; de tijd waarin deze ter beschikking i'gesteld kan worden (en tegen welke i prijs), tiet aantal aanvragen (in aantallen ^^ponmgen) die reeds zijn ingediend en die zijn afgewezen (bij gebrek aan grond); e. welke vereisten gesteld worden om trent de hoeveelheid grond die mi nimaal dient te worden afgenomen opdat een aanvraag wordt geaccep teerd (ik denk hier bijv. aan de grond uit het plan Drijver, die thans toch beschikbaar dient te zijn). Kan men hiervan een gedeelte kopen, en zo nee, waarom niet? De woningnood staat op het spel! Voorlopig antwoord Burgemeester Sprenger vond dat de vraagstelling op deze wijze niet in de rondvraag thuishoorde, maar als schriftelijke vraag eerder had moeten worden ingediend of als interpellatie had moeten worden aangevraagd. De voorzitter wilde de zaken echter zo for meel niet zien en een voorlopig ant woord geven. Omdat de brief een dag tevoren was ontvangen was het college in de gelegenheid geweest er nog even over van gedachten te wisselen en en kele gegevens te verzamelen om een eerste reactie te geven. Later zal uit voerig op de kwestie worden terugge komen; nu is er gelegenheid om stoom af te blazen. Dat de indertijd gevraag de bouwnota was toegezegd, ontkende Mr. Sprenger. Hij vond derhalve dat het college niet in gebreke was geble ven. Wel had men destijds laten blijken dat men bereid was een overzicht te geven zodra dat zinvol en nodig was. Vorig jaar werd een opgave verstrekt van de beschikbare bouwgronden bij de dorpen. De afgelopen weken hebben B. en W. zich intensief met de procedure op het gebied van de ruimtelijke ordening be zig gehouden in verband met woning bouwplannen. De burgemeester gaf toe dat er sprake is van een communicatie stoornis, al noemde hij het liever een kortsluiting in de samenwerking. „Wij zijn bezig die op te heffen zodat het af wikkelen van bestemmingsplannen met het noodzakelijke tempo kan gebeuren". Met nadruk zei Mr. Sprenger dat de zaak niet zo eenvoudig ligt dat zonder communicatiestoornis de door de heer Standaart genoemde problemen opge lost zouden zijn geweest. Burgemeester en wethouders zullen hun uiterste best doen om snel uit de impasse te raken en de belemmeringen weg te nemen zodat met name de grondverkoop ten behoeve van particuliere bouw weer mogelijk wordt. Veel gedaan Wethouder J. Daalder erkende dat de woningnood op Texel nog ernstig is maar wilde toch wel even memoreren wat op het gebied van de woningbouw in de laatste jaren is gebeurd. In 1965 werden 69 woningen gebouwd (waaron der 45 woningwetwoningen en 23 par ticuliere huizen); in 1966 kwamen er 45 woningen waarvan 16 ww en 26 par ticuliere; in 1967: 118 woningen waar van 47 ww, 44 part., 15 bejaardenwo ningen en 12 particuliere premiewonin- ORIGIN^^HANAuj|TO)W^^^ gen; in 1968 kwamen er 115 woningen bij (36 ww, 43 part., 33 part. premie); in 1969 kwamen 149 woningen van de grond (inclusief de nog in aanbouw zijnde) Bij het lezen van de brief van de heer Standaart zei de wethouder zich de ogen te hebben uitgewreven, vooral bij de passage waarin wordt geïnfor meerd naar het doorgaan van de plan nen voor woningwetbouw en als dat niet snel het geval is, dat deze grond dan maar aan plaatselijke aannemers moet worden verkocht die er dan koop woningen kunnen stichten. De heer Daalder legde uit dat de betrokken grond oorspronkelijk bestemd was voor de nieuwe ULO-school die door de vor ming van de scholengemeenschap niet meer nodig was. De plannen moesten worden gewijzigd; nadien brak een zeer drukke tijd aan waarin 8 bezoeken werden gebracht aan Haarlem en tien tallen gesprekken werden gevoerd. Een probleem was dat aannemer Duin die de laagste inschrijver was voor het complex woningen todh nog veel te hoog was in vergelijking met de van overheidswege toegestane prijs. Lang durig onderhandelen was nodig om te trachten het complex van 69 woningen toch van de grond te krijgen. „Er is en er wordt van alles aan gedaan en nu zegt de heer Standaart: komt er nog wat van. Nou, we zijn er dag aan dag mee bezig! Ik kan me voorstellen dat de heer Standaart zijn geduld verliest gezien het grote belang van de bouw, maar dan had ik mijn geduld ah tiental len keren moeten verliezen". De heer Daalder voegde er tot vreugde van de aanwezigen aan toe dat zeer binnen kort het bericht wordt verwacht dat de plannen rond zijn. In ieder geval kan niet worden gezegd dat men het er bij heeft laten zitten. Spijt Wethouder Joustra reageerde opmer kelijk fel op de brief van de heer Standaart. „Het spijt me dat het mijn fractiegenoot is, die deze brief schrijft op deze manier. Het lijkt wel een mo tie» van wantrouwen. Als ik lees: hier wordt ten koste van de woningnood met de belangen van de inwoners ge sold dan gaat mij dat wel een beetje zeer doen". Ook uit andere passages bleek volgens de wethouder een „enor me ongeïnformeerdheid". Wanneer ie mand iets zegt, laat hij dan weten waarover hij praat. Ik heb in een Suc ces-agenda een spreuk gelezen: hou je mond voordat je de feiten kent. Als de heer Standaart eens eten keer op het raadhuis was komen praten en daar naar de stand van zaken had geïnfor meerd, dan zou hij deze brief niet heb ben geschreven". De wethouder ver langde dat Standaart de tenn „sollen met de belangen van de inwoners" te rug zou nemen want dat nam hij niet. De heer Standaart wilde dat wel doen, maar bleef toch bij hetgeen hij in zijn brief naar voren had gebracht met uitzondering van de passage over de 69 woningwetwoningen. Feit blijft dat er veel bouwgrond is waarop men voor particuliere bouw zit te wachten. De tendens van de brief was volgens hem dat er uitvoerige informatie moet ko men. Hij was het er niet mee eens dat men zoiets in het raadhuis moet gaan vragen. Andere raadsleden moeten ook op de hoogte zijn. Best, vond wethou der Joustra, maar dan niet met al die insinuaties. De heer Westdorp („Ik verheug me niet op een steekspelletje tussen frac tiegenoten") vond dat het stellen van vragen in de raadsvergadering inplaats van op het raadhuis in dit geval zo gek niet is, omdat ook het publiek best eens mag weten hoe de zaken er voor staan. Overigens had de heer Westdorp ook tweemaal een bepaald overzicht ge vraagd en nog steeds niets gezien. Dat is opsomming van aanvragen van per sonen die iets in de recreatiesector wil len ondernemen. Mr. Sprenger zegde toen dat dit overzicht er spoedig zal komen. Mr. Sprenger sloot de discussie af met de opmerking dat het streven van B. en W. er voor alles op gericht is ge weest de woningbouwplannen zo snel mogelijk door te laten gaan. Dat beleid heeft niet gefaald gezien hetgeen is be reikt. Men mag daarbij niet vergeten dat op het gebied van de ruimtelijke or dening de laatste jaren wel het een en ander is gewijzigd en dat de dienst Gemeentewerken, de stedebouwkundi ge tekenaar en van de stedebouwkundi ge supervisor en andere betrokken ambtenaren zeer veel wordt verlangd. De raadsvergadering werd niet bij gewoond door mevrouw J. Koning- Bruin. Zij was door ziekte verhinderd; Mr. Sprenger sprak de wens uit dat zij spoedig zou herstellen. Ingekomen stukken waren binnenge komen van de heer J. H. v. d. Berg in zake de exploitatie van een vakantie centrum en van de afdeling Texel van Hoera Nederland inzake wijziging van het sluitingsuur voor café's. Beide brie ven zullen door B. en W. in behandeling worden genomen die daarna advies zul len uitbrengen aan de raad. De raad ging akkoord met de uit breiding van de toeristische gespreks groep. Alleen de heer Standaart had liever een „echte" adviescommissie ge zien voor de behandeling van toeristi sche problemen. Hij vreesde voor on overzichtelijkheid als zovelen met vaak tegenstrijdige belangen aan de ge spreksgroep gaan deelnemen. Volgens de voorzitter sloot het een het ander niet uit. Misschien komt er naast de gespreksgroep toch wel een advies commissie. De heer Westdonp die des tijds voor instelling van een commissie had gepleit zag de gespreksgroep als een aanloop daartoe. Deze kan uit de gesprekspartners worden gevormd en zou 5 tot 6 personen kunnen tellen. Deze mensen zouden moeten nagaan welke behoefte er bestaat op toeristisch gebied en zich niet direkt moeten af vragen of het om een haalbare kaart gaat. Mr. Sprenger vertelde dat de vraag of naast de gespreksgroep een commissie moet worden benoemd in de eerste vergadering van de gespreks groep (gisteren red.) aan de orde wordt gesteld. Beroep had succes De heer J. Buis die op de publieke tribune zat, verliet de raadszaal als een gelukkiger mens nadat de raad hem (de door B. en W. geweigerde bouwver gunning toch verstrekte: met 8 tegen 6 stemmen. De heer Buis mag zijn schuur aan de Gasthuisstraat dus tot woonhuis verbouwen. B. en W. hadden afwijzend beschikt omdat het plan niet in over- ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 februari op om 8.21 uur en gaat onder om 17.27 uur; 4 februari op om 8.16 uur en onder om 17.33 uur Maan: 30 jan. L.K.; 6 febr. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 30 jan. 0.12 en 12.38; 31 jan. 0.46 en 13.18; 1 febr. 1.38 en 14.15; 2 febr. 2.53 en 15.36; 3 febr. 4.27 en 17.13; 4 febr. 6.02 cn 18.44; 5 febr. 5.47 en 18.39; 6 febr. 8.27 cn 21.02; 7 febr. 9,25 en 21.54. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdagavond had het Vormings centrum vooi Jonge Volwassenen" in de kantine van de LTS een bijeen komst. De avond, die behalve door 39 leerlingen ook werd bijgewoond door het burgemeestersechtpaar Sprenger, werd geopend door mej. Th. van der Knaap, de leidster, die een korte sa menvatting gaf van wat het Vormings instituut tot dusver georganiseerd en bereikt heeft. Zij deed dit op een zeer spontane manier en schuwde geen in terrupties of op- en aanmerkingen. Gememoreerd werden onder andere de handenarbeidavonden, de kerstvie ring met een kampvuur op het strand en het recente uitstapje naar Amster dam, waarbij o.m. de musical „Hair" bezocht werd. Mej. Van der Knaap gaf hierbij 'zelf nog enige kritische kantte keningen, waarna een ieder de gele genheid werd gegeven om er het zijne van te zeggen en er een gezellig discus- sietje ontstond. Na de .pauze werd in het kort nog even de taak van het bestuur uiteenge zet. Het voltallige bestuur bestaat uit negen personen, die de taak hebben de mogelijkheden te onderzoeken om het Gentrum bloeiend te houden; men zal zich dus moeten interesseren voor de nieuwste ontwikkelingen op allerlei gebied en moeten kunnen improviseren. Aangezien men van mening is, dat jon geren de tegenwoordige ontwikkeling vaak beter kunnen volgen, werd beslo ten het op dat moment nog uit zes ou dere personen bestaande bestuur uit te breiden met drie leerlingen. Na de daaropvolgende stemming konden mej. Carla Schoo en de heren Arie Com mandeur en Wim Trap worden be noemd. eenstemming was met de bepalingen in het bestemmingsplan. De voorgevel breedte klopte niet en er was geen ruimte tussen de schuur en het aan grenzende .perceel grond, terwijl drie meter is vereist. De heer Westdorp opende discussie over deze kwestie door eraan te herinneren dat het huidige bestemmingsplan in 1965 is vastgesteld; de schuur stond daar toen al. „Waarom is er destijds met de behandeling van het bestemmingsplan niet tegen ge ageerd dat de bouwstrook ter plaatse 10 inplaats van 12 meter was, terwijl het perceel wel als bouwstrook in het plan is opgenomen?" De heer Westdorp vond dat men van deze nalatigheid de kon- sekwenties moest aanvaarden door de heer Buis toe te staan hier te bouwen. In eten bestemmingsplan komen wel vaker dergelijke bestaande situaties voor en een artikel 20 vergunning zou hier op zijn plaats zijn. Stedebouwkun dig vond de spreker het plan wel ver antwoord; de welstandscommissie is tenslotte ook akkoord gegaan. De heer Standaart sloot zich daarbij aan. In te genstelling tot B. en W. was hij van mening dat de bestaande afwijking die de schuur in het bestemmingsplan vormt, door de verbouwing niet wordt vergroot. Het gebouw wordt immers niet breder of smaller; alleen hoger en daarover is in het bestemmingsplan niets bepaald. Er zijn in Den Burg wel meer gelDOUwen die tot op de grens van de erfscheiding reiken en waarop een woonhuis is gebouwd. De heer Stan daart wilde in dit geval niet zwaar til- (Zie verder pagina 2) Heropening „Vat 69" DE KOOG Per 31 januari a.s. neemt de heer L. F. van Loo de exploi tatie over van de bar-dancing Vat 69 te De Koog. Eigenaar J. A. Hillen heeft aan hem de zaak verpacht om de han den vrij te krijgen voor een tweetal nieuwe objecten die momenteel aan de Dorpsstraat worden gebouwd, een café en een restaurant. De heer Van Loo is van plan op enigszins feestelijke wijze te starten. Ter gelegenheid van de her opening heeft hij Veronica's drive in- show met discjockey Rob Out en tech nicus Imke Roos geengageerd. Zaterdagavond van acht tot half één zal dit tweetal met een peperdure, juist uit Amerika gearriveerde installatie de gasten in het bedrijf bezig houden. De entree is gratis. Als de stunt aanslaat zal Rob Out met aanhang zeker nog eens terugkomen in De Koog. Overi gens zullen ook andere discjockeys van naam zich in „Vat 69" laten horen. Zondag komt bijvoorbeeld de» voormali ge dj van „Caroline", Steeve Gee. Het is niet de bedoeling ooit levende mu ziek te brengen in het Vat. De heer Van Loo erkent dat de be langstelling voor de veelbesproken Ko- ger bar-dancing de laatste tijd sterk is teruggelopen, een gevolg van de con currentie op dit gebied. De nieuwe ex ploitant is echter voornemens door een frisse aanpak weer een publiek te „kweken". In ieder geval zal niet ge poogd worden om op één bepaalde leeftijdsgroep te mikken. Iedereen die zich in „Vat 69" denkt thuis te voelen is er welkom. Het reisje dan onder auspiciën van het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties op 12, 13 en 14 mei naar Brussel zal worden gemaakt is thans reeds zover georganiseerd dat moet worden vastgesteld hoe groot het aantal deelneemsters zal zijn. Dit in verband met het reserveren van hotel ruimte. Niet alleen leden van vrouwen verenigingen mogen (mee, ook „niet- georganiseerde" dames zijn welkom. Zeer spoedige opgave moet worden ge daan bij mej. Joh. Witte, „Bloemwijk", telefoon 2163. Gereisd wordt met een touringcar van de N.V. Teso en wel via Zandvoort waar een dolfijnenshow in het Dolfira- ma wordt bijgewoond en Zeeland waar de Deltaroute met zijn bruggen en tun nels wordt gevolgd. In Middelburg wordt overnacht. Dan gaat het naar Brussel waar diverse bezienswaardig heden worden bezocht en waar ruim schoots gelegenheid bestaat tot winke len. Intrek wordt genomen in hotel „Rembrandt". Op de derde dag gaat het via Antwerpen en enkele andere inte ressante onderbrekingen weer Texel- waarts. Totale kosten bedragen per per soon ongeveer ƒ110. „NIEUW LEVEN" BRENGT BLIJSPEL OUDESCHILD De toneelvereni ging van Oudeschild, „Nieuw Leven" heeft het blijspel „Telefoon voor me neer" van Wim Dumont in studie ge nomen. Het zal worden opgevoerd op de zaterdagen 14 en 21 februari in het dorpshuis ,,'t Skiltje". De heer J. D. Koning voert de regie.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1