►X. rm RA ADS V ERG ADERING Mogelijkheid voor tulpenteelt op het landbouwbedrijf ver weg? |g| ■4 A. 2 uur rijden 1/4 uur rust drinkjijenrijik Rondvraag Raad VERVOLG VAN PAG. t Electrolux stofzuiger maar ƒ149,— ELECTR0HUIS De lieer Bakker sprak voor Bloembollencultuur nu ook op texel De Gezinsleesportefeuille I len aan de maatafwijking. De wijk kan cok door de verbouw alleen maar ver fraaien, zo meende hij. De heer Koorn herinnerde eraan dat de bedoelde schuur aan een bloementuin grenst; als de schuur drie meter van de erfschei- ding zou staan zou de heer Buis daar toch ook een tuin hebben, zodat er in feite niets verandert. De heer Koorn toonde veel waardering voor het initia tief om voor zichzelf een woning te bouwen; de gemeente zit met hem als woningzoekende niet opgescheept en dat dient in aanmerking te worden ge nomen, gezien de nog grote woningnood op Texel. Nu staat aan de Gasthuis straat een niet bepaald fraaie schuur, gedekt met smerige golfplaten. Die si tuatie wordt heel wat fraaier bij ver bouwing. De heer Koorn deed dan ook het voorstel om de gevraagde vergun ning wel te verlenen. Precedent Daarmee was de heer P. Smit (KVP) het niet eens. Hij herinnerde eraan dat ter plaatse aan de Gasthuisstraat twee schuren staan. Samen vormen die een bouwterrein waarop enkele huizen vol gens de regels van het uitbreidingsplan zouden kunnen worden gebouwd. Als de heer Buis zijn zin krijgt kan men een bouwvergunning voor deze andere schuur moeilijk weigeren; Er wordt dan een precedent geschapen. Mej. Luij sterburg pleitte voor toe staan; De heer J. Witte (KVP) was het daarmee eens evenals de heer Keijser (VVD). Op de opmerkingen reagerend zei Mr. Sprenger dat wellicht destijds geen aandacht aan de onjuiste bestaan de situatie is besteed omdat het de be doeling was de strook van 10 meter voor een toegangspad te bestemmen. Het verbouwplan wijkt niet alleen af wat de voorgeschreven maten betreft maar ook van het plan, dat hier wo ningen in blokken voorschrijft; de be slaande afwijking wordt derhalve wèl vergroot. De geplande verbouw zou volgens Mr. Sprenger op zichzelf wel fraai kunnen zijn maar past toch niet in het geheel van de omgeving. Dat een precedent dreigde, onderschreef hij. Als beide schuren zouden worden gesloopt ontstaat een terrein waar wèl volgens de voorschriften kan worden gebouwd. Het verlenen van de bouwvergunning aan de heer Buis zou deze mogelijke toekomstige ontwikkeling blokkeren. Het voorstel van de heer Koorn werd tenslotte in stemming gebracht en aan genomen met de stemmen van de heren Smit, Roeper, Timmer, Joustra en Daal der tegen. Kunstijsbaan Verstrekking van een renteloze le ning van ƒ3.000,ten behoeve van de stichting van een kunstijsbaan in Alk maar vond tegenstand bij de heer Stan daart. Het mocht dan niet zo'n groot bedrag zijn, maar de gemeente heeft het geld hard genoeg zelf nodig. Hij zou er nog wel iets voor voelen als alle Noordhollandse gemeenten zouden bij dragen, maar hij vreesde dat dat niet het geval zou zijn. Dan gaat het net els de steun aan het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest waar een plaats als Bloemendaal (die in de praktijk veel meer van het orkest kan profiteren dan verder van Haarlem gelegen gemeen ten) niet aan meedoet. Reduktie De heer Westdorp was echter blij met het kunstijsbaanplan en vond dat dit ook voor Texel belangrijke project moest worden gesteund. Hij wilde er wel de wens aan verbinden dat de Texelse schaatsers reductie zouden krij gen op de entree, als een soort tege moetkoming in de hogere reiskosten. Alle Texelse sportverenigingen krijgen toch subsidie? Voor de schaatsers zijn op het eiland maar beperkte mogelijk heden; hen wordt nu een kans geboden. De heren Barendrecht en Timmer von den dat over zo'n klein bedrag niet te lang gepraat moest worden. Mej. Luij- sterburg vond dat ook maar zag weinig in het vragen van reductie voor Texe laars. Dat kunnen schaatsers uit Den Helder dan ook wel verlangen; die wo nen ook vrij ver weg. De heer Daalder noemde het standpunt van Standaart bekrompen, maar deze hield voet bij stuk en betoogde dat de gemeente zui nig moest zijn en daarbij ook op de kleintjes moest letten. Hij wilde geacht worden te hebben tegengestemd, het geen gebeurde. De diverse verzoeken om financiële Krooncirkel-aanbieding Zeer sterke motor, met alle hulpstukken en volledige garantie geen ƒ208, steun van de kleuterscholen werden in gewilligd. Mej. A. Dik kreeg eervol ontslag als onderwijzeres aan de o.l. school te Ou- deschild. De heer Westdorp hoopte dat de juffrouw niet de voorgeschreven ontslagtermijn zou hoeven uitdienen want dat zou moeilijkheden geven bij het aanvaarden van haar nieuwe func tie bij de ANWB in het buitenland. De nieuwe voorstellen omtrent het recreatieplan De Krim lokten nauwe lijks discussie uit. De raad ging er van harte mee akkoord dat de groep van 27 particulieren uit Eierland en De Cocks- dorp als exploitatiemaatschappij de grond in erfpacht krijgt. Mr. Sprenger liet wel blijken dat B. en W. liever de oorspronkelijk weg (inschakeling van de Recreatiestichtmg) hadden blijven volgen, maar de gemeenteraad had nu eenmaal anders gewild. De particulie ren zullen het in menig opzicht niet ge makkelijk krijgen. De heer Westdorp zei zich dat te realiseren maar zei toch bijzonder verheugd te zijn met de re cente ontwikkeling. Dat het college geen aandeelhouderschap of commissa riaat in de Exploitatiemaatschappij wil aanvaarden omdat eerst moet blijken dat de activiteiten van de Exploitatie- maatschappij op geheel Texel gericht zijn, deed de spreker de wens uiten dat die algemene Texelse gerichtheid spoedig zou worden bewezen zodat wèl een commissariaat kan worden geac cepteerd. Hij vond de activiteiten van de particulieren het begin van een nieuwe ontwikkeling op het gebied van de recreatie. Daarmee stemde mej. Luijsterburg in. „Al jaren worden de Texelaars immers aangespoord om de krachten te bundelen bij de exploitatie van recreatiegronden om te Voorko men dat alles in niet-Texelse handen komt?" Mr. Sprenger bracht dank aan de Recreatiestichting voor het aandeel dat deze tot dusver heeft gehad in de ont wikkeling van 't Krimplan en hij hoop te dat de stichting bereid zou blijven hulp en advies te geven bij het van de grond brengen ,van het plan. Akkoord ging de raad met de aan koop van een stuk grond aan de Pont- weg van de gebroeders Uitgeest voor de aanleg van de riooolzuiveringsin- slallatie. De heer Koorn vond de prijs vrij hoog, een mening waarin hij alleen stond. Akkoord ging men ook met een grondruil met de firma Eijgelaar (pen sion Tatenhove) te De Koog. De ge meente draagt aan de firma een strook je grond (67 m2) bij de Bosrandweg over en krijgt daarvoor terug een even groot stuk, gelegen tegenover „Bosch- rand". Ruiling geschiedt met gesloten beurzen. Van de erven C. Kuip te De Koog werd een stuk land gekocht van meer dan 5Vs hectare, gelegen achter de Boodtlaan voor totaal ƒ113.730,Het is nodig voor het uitbreidingsplan van De Koog en het toekomstige vervolg daarop. Tulpenteelt op het landbouwbedrijf was het onderwerp waarover de heer Maarten Bakker, voorlichter in de bloembollenteelt, ,uit de N.O. Polder een lezing met dia's verzorgde voor de afdeling Texel van Bloembollencultuur. Als men hier op Texel hoorde over bol lenteelt in de N.O.P. dan werd er ge dacht; die grote bedrijven, daar kun nen we toch nooit tegen op. Daar gaat alles veel gemakkelijker en goedkoper. Maar volgens spreker zijn er in de N.O.P. ook al veel bedrijven die geen bestaansrecht meer hebben of in de na bije toekomst in grote moeilijkheden zullen komen. In de N.O.P. met zijn 48.000 ha zijn 300 bedrijven van 12 ha, deze zijn vandaag de dag te klein. Voorts een 195 bedrijven met 18 ha, óók al te klein geworden. Dan zijn er nog zo'n 600 bedrijven met 24 ha en dat zijn volgens de heer Bakker de bedrij ven die momenteel de meeste zorgen baren. Had men in 1935 10.800 uur no dig om zo'n bedrijf te runnen; in 1966 waren het nog maar 2.190 uur en in 1969 1.980 uur. Een grote uitkomst voor zo'n bednjf was om tulpen in het teelt plan te gaan opnemen. Op die manier kon de 2e arbeidskracht gehandhaafd worden en kwam men toch nog tot een aanvaardbaar inkomen. Uit sociale overwegingen bleek de heer Bakker een grote afkeer te hebben van de z.g. éénmansbedrijven. Want als in de oogst- en verwerkingsperiode vooral wat de tulpen betreft de ondernemer in de éénmanszaak uitvalt, kan dit voor zo'n bedrijf een ramp betekenen. Het zal immers bijna onmogelijk zijn om in zo'n geval een goede vervanger te vinden. Maar wat is het geval. In I960 had men om 2 ha tulpen te bewerken nog 5600 uren nodig dus met de over gebleven 22 ha bouwland had men nog meer werk dan men met 2 man aan kon. Maar als men uitgaat van de ar beidsbesparing, die nog mogelijk is in de tulpenteelt zal men in 1975 nog on geveer 900 uur nodig hebben voor de 2 ha tulpen. Ook de uren voor het re sterende gedeelte landbouw zullen ver der zijn teruggelopen en weer zal er geen plaats zijn voor 2 werkkrachten. Dus weer naar het onsociale éénmans- bedrijf? De Texelse kwekers deed het zeer vreemd aan dat men op een bedrijf van 24 ha niet méér tulpen in het teeltplan kon opnemen. Maar volgens de heer Bakker kan als alles meezit op zo'n be drijf ten hoogste 3 ha tulpen geteeld worden. Want alleen de bovengrond is ge schikt voor de bollenteelt en men kan dus geen verticale vruchtwisseling toe passen. Men kan maar één keer per 8 daar overheen. Met het welbekende terugkomen. Voor narcissen bleek in de N.O.P. niet veel belangstelling te be staan, ook omdat de grond er zich niet zo voor leent; de ph is te hoog, aldus de heer Bakker. Prijzen Ook het verloop van de prijzen van een aantal hoofdsoorten was door spre ker gedurende de laatste 10 jaren nauwkeurig nagegaan. Daaruit bleek dat de prijzen de laatste jaren steeds een zakkende tendens toonden. Alleen het afgelopen jaar was iets beter door een minder grote oogst. Maar volgens Bakker mogen de kwekers er absoluut niet op rekenen dat de prijzen voor de bollen in de toekomst noemenswaard zullen stijgen. Als het afzetpatroon niet verandert dan zullen we in de komen de jaren steeds produceren tot aan de rand van de overproduktie of zelfs iets daar overheen. Met het veelbetekende gevolg wat de prijzen betreft. Sanering Verder zag spreker het als een taak van de overheid en voorlichtingsdienst om de kwekers zoveel mogelijk te hel pen bij het kiezen van het goede pad. Want ook de kopstukken hebben in het verleden blijk gegeven heel slecht voor uit te kunnen zien. Vooral door het creeren van veel te kleine bedrijven of zoals nu m de fruitteelt, een grote on voorziene moordende concurrentie van onze EEG partnerlanden. Volgens spre ker kan een klein kind op zijn vingers natellen dat er in de komende jaren ve len moeten verdwijnen uit het bollen- vak. Als men nagaat dat de 5000 ha tulpen die in ons land geteeld worden momenteel verspreid staan over zo'n 9.000 bedrijven. Als men eens uit zou gaan van 3 ha per bedrijf dan ziet het er voor zo'n 6a 7 duizend kwekers niet zo erg rooskleurig uit. Mammoet Dat er ook in de N.O.P. kwekers zijn die in een wat groter verband willen gaan werken blijkt wel uit het feit dat 14 kwekers een z.g. mammoettulpenbe- drijf willen stichten. Het is de bedoe ling dat dit een soort N.V. gaat wor- aen met de betrokken kwekers als aan deelhouders. Voorlopig zou men willen beginnen met zo'n 30 ha tulpen en dit later opvoeren tot 50 ha. Maar een der gelijke ondernemng vergt veel kapitaal en goede leiding. Men kan wel een mammoet gaan stichten maar ook deze zal geheel afhankelijk zijn van het geen de tulpen uiteindelijk op zullen brengen. Ook zal een dergelijk bedrijf geen prijs kunnen bedingen die lonend is als de markt overvoerd raakt. Aan de ene kant hebben we te maken met grote bedragen die geinvesteerd zullen moeten worden om bij te .blijven (want ook de bollenteelt wordt een kapitaals- intensief bedrijf) en aan de andere kant waart het spook van de overproduktie rond. Kwaliteitsprodukten Ook is het zeer belangrijk volgens de heer Bakker om de concurrentie van andere bloemen te weerstaan. Daarom is het nodig dat wij bollen gaan afleve ren waarvan gegarandeerd kan worden dat er absoluut goede bloemen zullen uitkomen. Dan was het volgens Bakker niet zo belangrijk dat die bol uiterlijk niet zo mooi gaaf is, zoals in de N.O.P. nog wel eens voorkomt. Voorzitter M. Bakker van Bloembol lencultuur Texel bedankte de inleider voor zijn zeer goede uiteenzetting van de diverse problemen en voor de vele vragen die spreker daarbij had beant woord. Voor de Texelse koekers was het een interessante belevenis om ook eens over de mogelijkheden en moei lijkheden van collega's uit een andere streek te horen. D. Schilling BADMINTON OP MAANDAG De badmintonclub traint voortaan niet meer op woensdag maar op maan dagavond in de De Koning-hal en wel van 18.30 - 22.30 uur. Liefhebbers die om half zeven willen trainen worden verzocht contact op te nemen met de heer R. Veenstra, telefoon (02228) 229. Het badminton op zondag van 12.00 - 16 00 uur blijft ongewijzigd. In de rondvraag van de raadsver gadering herinnerde de heer C. Koorn eraan dat 17 jaar geleden de waters noodramp plaatsvond. De Eendracht- dijk brak toen door met verschrikke lijke gevolgen. In 1936 ontkwam die zelfde dijk op het nippettje aan een dergelijke catastrofedus weer 17 jaar eerder. Hij wilde met het constateren van die 17-jaarlijkse gevarencyclus niet verontrustenmaar toonde zich toch verre van gerust over de voort gang van de dijkverhogingenop Texel.. Met nadruk verklaarde hij de waterschappen hierover geen verwijt te willen maken, maar een groot deel van Texel moet het nog doen met een te lichte dijk. Mr. Sprenger was niet zo ongerust. Het was hem gebleken dat de uitvoering van de Deltaplannen op Texel in volle gang zijn; meer mag men op het ogenblik niet verlangen. De heer Westdorp had minder ver trouwen; het duurde hem allemaal veel te lang. eD heer Koorn wilde de raad vragen een uitspraak te doen waarin ernstige verontrusting wordt geuit over de trage gang van zaken, maar daar voelde de voorzitter niets voor. „Iets dergelijks is al eens uitgesproken; u zou een open deur intrappen. Er wordt aan de uitvoering van de plan nen gewerkt, meer kan men niet ver langen". Daar was de heer Roeper het mee eens. „Aan de nieuwe uitwatering van de Schanssluis wordt gewerkt, de werkhaven van Oudeschild staat op het punt aangelegd te worden. Dat moet allemaal eerst gebeuren voordat met het eigenlijke dijkwerk kan worden be gonnen. Versnelling is niet mogelijk". De heer Dros: We kunnen toch even goed aan de bel trekken; daarmee be derven we toch niets? Mr. Sprenger vond van wel. Het is niet juist ten on rechte wantrouwen te uiten. De heer Westdorp herinnerde eraan dat de del tawerken in 1978 gereed zouden zijn, maar die datum is nu een flink stuk verschoven. De heer Keijser zei te we ten dat de voor de werkhaven benodig de grond nog steeds niet is aangekocht. Op een vraag van de heer Standaart zei Mr. Sprenger dat nog niet is gepraat over de mogelijke verandering van de positie van de Recreatiestichting in die zin dat de stichting tot N.V. wordt om gesmeed. Plastic zakken Niet alle Texelaars maken regelmatig gebruik van de plastic zakken van de reinigingsdienst. Om de 45 cent uit te sparen ontdoen velen zich op andere manieren van het huisvuil, hetgeen blijkt uit het feit dat bij veel huizen waar vroeger emmers stonden nu geen zakken worden aangeboden. Mr. Spren ger zei dat de gemeente zeker niet lij delijk zal blijven toezien. Zonodig zal op een ander systeem van inning wor den overgestapt zodat het voor de be trokkenen in financieel opzicht geen verschil maakt of de huisvuilzakken worden gebruikt of niet. De heer Dros verzocht alles in het werk te stellen de kleuterleidster in De Koog aan woon ruimte te helpen. De heer Dros had ge hoord dat de juffrouw wil vertrekken omdat zij elders wel woonruimte kan vinden. met de volgende tijdschriften Panorama, Nieuwe Revu, Post, Margriet, Avondlectuur, Mimosa, Hostes, Jerry Cotton, Pep en De Lach. Bovendien iedere maand een Pocket cadeau. Als U zich nu opgeeft, krijgt U nog eens VIER pockets extra. Deze leesportefeuille reeds vanaf ƒ1,10 per week bij U thuisbezorgd. Beleefd aanbevelend, De Gezinsleesportefeuille J. J. Reijne, v.d. Vijzellaan 12. St. Pancras, telefoon (02267) 2910 PROVINCIAAL STUDIEFONDS NOORDHOLLAND Gedeputeerde Staten van No Holland maken bekend, dat ten be! ve van personen met voldoende gaafdheid, die in de provincie No Holland woonachtig zijn of (ingeval minderjarigheid) wier ouders in provincie wonen, en die niet in zijn de kosten van hun voorgeno of reeds aangevangen studie te bet in die kosten een toelage uit de pri ciale kas kan worden verleend in vorm van een renteloos voorscho van een beurs. Een dergelijke toelage kan wo| aangevraagd voor het bezoeken van een inrichting onderwijs of een instelling van sten of wetenschappen; het volgen van een cursus ter ver ging van maatschappelijke bekwi heden; het voorbereiden van de publikatie een wetenschappelijke verhand* over een onderwerp van gewestelij regionaal belang. Geen toelagen worden verstrekt het volgen van scholen voor gewoi buitengewoon lager onderwijs, scl voor m.a.v.o., l a.v.o. en lager beri anderwijs, alsmede brugklassen scholen voor v.w.o. en h.a.v.o. Aanvragen voor een studieto* als hier bedoeld voor het studie 1970/1971 behoren zo spoedig mog< doch uiterlijk vóór 1 juni 1970 te den ingediend bij Gedeputeerde St van Noord-Holland, Dreef 3 te H lem. el cl SCHIETOEFENINGEN Op 3 en 4 februari wordt gesch te Breezanddijk van 10.00 uur tot ondergang met de 81 mm. mortier Sektor vanuit Breezanddijk uiti en begrensd door de richting 180 de Afsluitdijk in de richting Den 0 met een diepte van 12 km. en hoogte van 12.000 voet. Voorzitster nam afscheid PLATTELANDSVROUWEN HADDEN JAARVERGADERIN DE COCKSDORP Maandag je den de plattelandsvrouwen van Cocksdorp-Eierland hun jaarven ring in hotel De Hoop. Na de geza: lijke maaltijd opende de voorzi mevrouw Kikkert-Neuteboom, de eenkomst. Ongeveer tachtig dame; luisterden achtereenvolgens de ve gen van penningmeesteresse en taresse en mededelingen betreffeno-ei. komende provinciale festiviteiten! cursussen. Mevrouw Meindertsma innerde eraan dat voor de cursus ten Ontvangen" nog enkele dames schreven kunnen worden. Tevens s zij over het inmiddels gereedgeki kleed voor de nieuwe raadszaal, kleed zal zeer binnenkort in de in dels vrijwel voltooide zaal ku worden neergelegd. Met ruime r derheid van stemmen werd vervo mevrouw Witte-Ran uit Zuid-Eie: inhet bestuur gekozen. De voorzi was aftredend en niet herkiesbaar, waarderende woorden werden leden en bestuur tot haar gespn Eén van de mooie geschenken, die werden overhandigd was de korerB (broche), het embleem van de pWe' landsvrouwen. De afdeling De C dorp-Eierland zal de veelzijdigheids* persoonlijke inzet van de scheiJf~\ voorzitster node missen. Sck Op 20 februari zal de heer SmeBui uit Laren voor de afdeling de toefl v in Israël bespreken. NIEUW ROOSTER 1_" GYMVERENIGING TEXEL In verband met het per 1 fel m gebruik komen van het nieuwe nastieklokaal aan de Beatrixlaan, de gymvereniging Texel het lesi gewijzigd. Alle lessen worden dan nieuwe gymzaal gegeven volgen.^4 hieronder afgedrukte overzicht. InJ 1 band met de Onderwijsavond woraos de Burgemeester De Koning-hal (heden) geen gym gegeven. Rooster Maandag tijd I 16.00 - 17.00 uur kleuters 4 3^7 tijd II 17.00 - 18.00 uur meisjes 7 F tijd III 18.00 - 19.00 uur meisjes la tijd IV 19.00 - 20.00 uur meisjes 15l tijd V 20.00 - 21.15 uur dames jun.1 tijd VI 21.15 - 22.30 uur dames hij (nb De meisjes van 15 jaar hebix keuze om bij de meisjes van 14 blijven of over te gaan naar de d| junioren. Dinsdag tijd I kleuters 5 jaar tijd II meisjes 8 jaar tijd III meisjes 11 jaar tijd IV meisjes 14 jaar tijd V dames senioren tijd VI heren senioren Woensdag tijd I meisjes 6 jaar tijd II meisjes 9 jaar tijd III meisjes 12 jaar tijd IV extra training meisjes tijd V extra training dames tijd VI dames turnafdeling Donderdag tijd I jongens 6 jaar tijd II jongens 7 jaar tijd III vrij tijd IV jongens extra training tijd V vrij; tijd VI vrij Vrijdag tijd I jongens 8 jaar tijd II jongens 9 jaar tijd III jongens 10 - 11 jaar tijd IV jongens 12-13 jaar tijd V jongens 14 - 15 - 16 jaar tijd VI heren turnen Donoderdag heeft de heer J. leiding. De overige dagen wordtj de heer G. Praamstra les gegeven' or g telde edijk 02221 mpei el C< iele iendt

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2