Fondsplan adoptie Biafraantjes W AGENDA Bruggink over activiteiten uit de veevoeding kijkje Purol houdt wrlichtingsbijeenkomst 4ankoopcentrale 14 SPORTPROGRAMMA uitgerekend ik salarisrekening ga met uw tijd mee ga naar de nmb! Damclub Texel Landbouw en veeteelt Boerderijeutocht Droge pulp een goed voer :ede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 JANUARI 1970 I c or de eerste Voorlichtingsbijeen- _t van de Aankoopcentrale Texel >nd goede belangstelling. De heer ruggink van de Stichting voor Mo- Veevoeding „De Schothorst" t daarbij over het onderwerp „Ac- teiten uit de Veevoeding", de inleiding van Ir. Bruggink vooral de nadruk gelegd op het van de CLO-controle met betrek- tot de samenstelling en de kwa- van de onder CLO-controle be- mcngvoeders. het moment wordt ruim 50°/o van nengvoeder in Nederland geleverd mengvoederfabrikanten, die zich ild hebben onder de controle van Stichting CLO. Deze fabrikanten en zich ten aanzien van samenstel- en grondstoffen houden aan de chriften, die door genoemde Stich- worden gesteld. Bruggink ging daarbij in het nder in op de kwaliteit van bepaal- ondstoffen. Het blijkt, dat diverse Istoffen met voldoen aan de zet- •aardenorm zoals die in de tabel- an het Centraal Veevoederbureau vermeld. Gaat men toch volgens tabellen te werk, dan voldoet de elijke zetmeelwaarde niet aan de elwaarde, die in dit geval op de wordt vermeld. ussen meende de inleider wel, dat ons land, speciaal wat het voeder varkens en pluimvee betreft, geen t voeder meer wordt geleverd, om- )ij deze diersoorten een mindere teit voeder direkt tot uiting komt n verminderde groei en produktie. de rundveevoeders betreft zijn de lijkheden om een mindere 'kwali- oer te leveren nog wel aanwezig, t in dit geval het krachtvoer maar onderdeel van het rantsoen uit- ,t. Naar andere produkten de inleiding kwam duidelijk naar dat in de laatste jaren een ver- ng van bepaalde grondstoffen heeft gehad. Zo zijn de granen een groot deel vervangen door zg. Istoffen", d.w.z. produkten, die lijven bij de fabricatie van be- e produkten. iciaal bij deze grondstoffen kan er e zijn van een duidelijke veria van de zetmeelwaarde. Als voor- en noemde de inleider zonne- izaadschroot, dat inplaats van de ïlde zetmeelwaarde van 52.6 maar letmeelwaarde van 41.6 .bleek te in. In dat geval behoort dit pro- aangeduid te worden als zonne- ivoerzaadschoot. Hetzelfde doet voor bij katoenzaadschroot. Een produkt, dat dikwijls afwijkingen ;ien is tapioca, waarbij door ver- niging met zand de zetmeelwaar- ïl kan dalen van 75 naar 68. i9". Krachtvoer in ons land billijke prijs Bruggink weer er op, dat de prij- an het krachtvoer in ons land in ijking met omliggende landen zijn. Daarbij is wat de voeders, an de samenstelling openbaar gemaakt, een prijscontrole moge- )oor een berekening van de prij- an de samenstellende delen kan in nagegaan of de prijs niet te s. Inleider wees er verder op, dat ame in Duitsland de concurrentie espitst op het gehalte aan vita- Men biedt daarbij tegen elkaar aardoor er voeders in de handel n gebracht, die wel drie- tot vijf- :oveel vitaminen bevatten dan no- 3ruggink was van mening, dat het ►ede zaak is, dat de Stichting CLO »le bij wijze van spreken in een huis zit en voortdurend op de ers wordt gekeken. De intensieve role op het onder CLO-controle ge- Me voer kost door de grote omzet lts 10 cent per 100 kg. voer. Naar beperking van soorten leider was van mening, dat ge- >fd moet worden naar een beper- jan het aantal soorten krachtvoer. it moment zijn dit er plm. 100. wees daarbij in het bijzonder diverse soorten A-krachtvoer. I het normale A-voer wordt ge in van A-plus, A-X en A-super. ïduidingen hebben veelal be- op een lager of hoger gehalte fjv. lijnkoek. Vooral oudere vee zijn gesteld op een hoog ge- ijnkoek. Inleider gaf toe, dat lijn- ïen hoogwaardig voeder is, maar ^nde, dat de bijzondere werking jnkoek ook te bereiken was door [ing van andere stoffen, bij de voeding van de varkens iar het oordeel van de inleider Vereenvoudiging mogelijk. Naar ïening kan gedurende de hele iriode met één soort voeder wor- >lstaan. Discussie de inleiding werd een pauze ge il, waarin een verloting met Jevolle prijzen werd gehouden, van de aanwezigen ging met een bon van 50,naar huis. e discussie noemen we de vol- >unten. Waarde Citruspulp Oder was van oordeel, dat dit pro- p zijn waarde moet worden be oordeeld. In dat geval had hij er geen bezwaar tegen dit produkt in het mengvoeder op te nemen. Daarbij was Ir. Bruggink wel van mening, dat het wenselijk is om bepaalde wijzigingen in de samenstelling geleidelijk in te voe ren. Afvalstoffen Enkele aanwezigen konden het niet goed verwerken, dat inplaats van de granen afvalstoffen in het mengvoer kwamen. Het leek hen bovendien on waarschijnlijk, dat de prijzen van de granen te hoog zouden zijn om ze te gebruiken bij het maken van kracht voer.. Ir. Bruggink wees er op, dat de term „afvalstoffen" niet aanlokkelijk klinkt. Naar zijn mening echter ten on rechte. Er behoren ook een aantal hoogwaardige produkten toe. Vervol gens werd duidelijk aangetoond, dat de prijs van de granen inderdaad op basis van de zetmeelwaarde hoger ligt dan van bijv. tapiocameel. Gehalte vitaminen Naar het oordeel van een veevoeder- deskundige, die enige tijd geleden op Texel is geweest zou in het algemeen het vitaminegehalte van het kracht voer te laag zijn. Speciaal werd daar bij gedacht aan vitaminen A. en D. Ir. Bruggink was het in het algemeen niet met deze uitspraak eens. Vooral als er op het bedrijf kuilgras en hooi van goede kwaliteit aanwezig is zou het vi taminegehalte van het kraohfivoer ruim voldoende zijn. Spreker me<ende in dit verband te moeten waarschuwen tegen een overwaardering van de vita minen. Enkele jaren geleden werd ie dere afwijking bij het vee toegeschre ven aan een tekort aan sporenelemen ten. Later werden deze afwijkingen weer op rekening gezet van een tekort aan vitaminen. Waarde gras- en lucernemeel Inleider was van mening, dat deze produkten belangrijk zijn als vitami nebron, maar vooral door de aanwe zigheid van wat men „onbekende groei factoren" noemt. Tot een hoeveelheid van 1 kg per dag per koe noemde Ir. Bruggink het een uitstekend voer. Ook een toevoeging van 5% aan hei meel voor de zeugen is zeer belangrijk. Inleider voelde niets voor een verho ging van het mineralengehalte van de normale krachtvoeders. Hij was van mening, dat voor dit doel de speciale mineralenkoek moet worden gebruikt. Als regel wordt aan de mineralenbe- hoefte voldaan als naast de vereiste hoeveelheid krachtvoer per dag 1 kg mineralenkoek wordt gegeven. Voordelen van zelf mengen Over dit punt ontstond een langdu rige discussie. In bepaalde delen van ons land beginnen grote verbruikers van krachtvoer aan het zélf mengen en persen van het krachtvoer. Ir. Brug gink was van oordeel, dat dit „eigen" voer niet goedkoper kan zijn dan het gekochte voer. Inleider was van mening dat bij de kostenberekening van dit voer bepaalde kostenfactoren (eigen ar beid, afschrijving werktuigen) niet be rekend worden. Voeding van kalveren In een discussie over de voeding van kalveren deed Ir. Bruggink mededeling van een proef op „De Schothorst", waarbij de kalveren de gelegenheid kregen om naar behoefte melk op te r AARDOOR is de inzame- lingsaktie voor Biafraan- se kinderen op Texel een succes geworden? Ik denk dat het ligt aan het enthou siasme en het doorzettingsvermo gen van de jongeren. Het aktieco- mité heeft het geheel feilloos geor ganiseerd de anderen trotseer den kou en gladheid om te collec teren. Verder ligt het natuurlijk aan de bereidheid van de Texelaars om te geven. Ik vraag mij evenwel af of die bereidheid alleen maar voort komt uit karaktereigenschappen van de Texelaar, zoals openheid en onburgerlijkheid. Ik vemoed dat de aktie vooral is geslaagd doordat een doodgewoon concreet doel is gesteld: „adoptie op afstand" van twee Biafraanse kinderen. Welnu, het geld is er gekomen. En niet voor twee, maar zelfs voor drie kinderen die Texel mag adopteren. Ik be dank, namens het aktiekomité, al le gevers en medewerkers van har te. De Biafraantjes Ik heb contact opgenomen met Terre des Hommes. Men deelde mij mee dat in Gabon op het ogenblik ongeveer 4.000 kinderen in een op vangcentrum zijn opgenomen, waar van duizend vluchtelingen de laat ste weken zijn gearriveerd. Er zijn op dit moment enige mensen van Terre des Hommes naar Gabon om de situatie op te nemen en om foto's te maken. Want foto's voor akties als de onze zijn er te weinig. Van vele kinderen kent men niét eens de na men, laat staan dat we een levens beschrijving mogen verwachten. Men beloofde mij evenwel dat de foto's van de drie kinderen snel toegezon den zouden worden, waarna ze in de Texelse Courant gepubliceerd zullen worden. Fondsplan In samenspraak met de leerlingen is een fondsplan ontwikkeld: Van de ƒ9.825,69 die bij de aktie zijn opge haald zijn ƒ8.400,gestort op giro 64 69 00 (te Den Haag, het gironum mer van Terre des Hommes. Een be drag van 925,69 is op een spaar bankboekje van de Raiffeisenbank gedeponeerd (bankboekje 144654). Zo is een fonds gevormd onder de naam iFonds voor Texelse Biafraantjes. Ik stelde de leerlingen voor, het boekje onder mijn beheer te nemen. Er was geen bezwaar tegen. Niet vrijblijvend Vanzelfsprekend is de adoptie voor Texel geen vrijblijvende zaak. Niet omdat we iets zijn begonnen wat afgemaakt moet worden, maar omdat we in de gaten hebben ge- kregen dat we verantwoordelijk voorB elkaar zijn. De kinderen kunnen we na een jaar niet financieel aan hun lot overlaten. Dat is de reden waar om ik het plan tot fondsvorming heb geopperd. Ik hoop dat de Texelaars in het kader van dit plan in de loop van dit jaar nu en dan geld willen storten op het boekje van de Raiffei senbank, bankboekje 144654, op naam van het Fonds voor Texelse Biafraantjes. We kunnen dan vol gend jaar de toestand van de kinde ren weer bestuderen om vervolgens te beslissen, of we opnieuw geld zul len opzenden om de adoptie voort te zetten. Ik stel mij voor dat het geld ook dan hard nodig zal zijn voor de kinderen. Oproep Daarom doe ik een beroep op de Texelaars die al een goed voorbeeld gaven; op de kerkleiders die al zo veel spraken van horizontalisme en liefde; op clubs van heren die zich zelf respecteren; op damesclubsdie niet minder respect voor zichzelf hebben; op gemeentebestuur en ge meenteraad: vroede vaderen die nu eveneens vader zijn geworden van Biafraanse kinderen. Laten zij voor stellen in de raad indienen niet al leen voor Texels eigen belang, maar ook om de drie kinderen in leven te houden. Vaderschap brengt niet al leen vreugde, maar ook verantwoor delijkheid met zich mee. Ik doe een beroer op hen allen om mee te hel- |pen, het bedrag voor het Fonds voor Texelse Biafraantjes te vergroten. Een aardig middel om het niet te vergeten zou kunnen zijn: een maan delijkse automatische giroafschrij ving. Maar er zijn vele wegen die naar Gabon leiden J. Sikkens 0smefteloo» de,Huid zuiver nemen uit een bus koude melk. Deze bus was voor de kalveren bereikbaar via een slang met aan het uiteinde een speen. Op deze wijze kon een belang rijke tijdsbesparing worden verkregen. In de bedoélde proef, waaraan 10 kal veren deelnamen bleek ieder dier zijn portie te krijgen als de bus melk twee slangen plus twee spenen voor de die ren bereikbaar was. Als gevolg van het feit, dat telkens kleine hoeveelheden worden opgenomen bleek de koude melk geen bezwaren op te leveren. Vrijdag 30 januari Den Burg, aula Thijsseschool, 20.00 uur, cursus over literatuur Zaterdag 31 januari Den Burg, „Casino", 20.00 uur, uit voering Fanfare m.m.v. DEK en re- vuegroep. Den Burg, ,,De Oranjeboom", 20.00 uur, Ver. oud-leerlingen Lagere Landbouwschool met „Rosenwater en Appelbloesem in dameshoeden". Dinsdag 3 februari Den Burg, Gollards, 15.00 uur, Fol- klorefilm. Den Burg, St. Jan, 20.00 uur Folklo- refilm. Woensdag 4 februari De Waal, „De Wielewaal", 20.00 uur folklorefilm voor bejaarden en an dere belangstellenden. Den Burg, start eilandcompetitie Te- voko. Den Burg, Bibliotheek, 13.45 - 14.15 uur voorleeshalfuurtje. ZONDAG 1 FEBRUARI 1970 Vriendschappelijk K.N.V.B Texel-Helder, 14.30 uur Afdeling Noordholland SDOB-Tex. Boys, 14.00 uur (vertrek booit 12.00 uur) Oosterend-Sporting S, 14.30 uur Helder 4-Texel 2, 10.00 uur (vertrek boot 9.00 uur) ZAP 5-Texel 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) S.V. Texel De leden verzoeken wij de verschul digde kontributie a ƒ2,per maand over te schrijven op postgirorekening 34 56 98 t.n.v. penningmeester „Texel" Den Burg of op onze rekening bij Amro of Raiffeisenbank te Den Burg. S.V. TEXEL Voor Texel 1 hebben we a.s. zondag een oude tegenstander gevraagd als oefenpartner en wel Helder 1, om half drie. We hopen dat het nu eindelijk eens door kan gaan. Texel 2 gaat 's morgens vroeg naar Helder 4 en moet hiervan winnen om uit de gevarenzone te blijven. Het derde gaat 's middags naar ZAP 5 en kan winnen. Volgende week komen alle elftallen weer in aktie, zodat het tijd wordt voor de heren voetballers de training weer eens te bezoeken. De vetrolletjes van 2 maanden stilstand en kerstkalkoen moeten verdwijnen. Zie voor de trai ningsavonden het kastje. BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER. MOEDER EN KIND Zeker, ik was daar nooit zo voor, een salarisrekening. Ik wou geld in het handje. Maar toen het er toch doorkwam en ik klant bij de NMB werd, bleek dat eigen lijk alleen maar prettige kanten te hebben. Als er wat op mijn rekening blijft staan (en dat ge beurt ook nog gek genoeg) krijg ik er Sy2°/o rente over. Toch mee genomen. Wil ik meer rente dan zet ik het op een spaarrekening. De rente voor gewoon spaargeld is al 4y2°/o en je kunt tot 7%. Als de nood aan de man komt, kan Ik een maand extra salaris op nemen als gezinskrediet. Om het niet eens te hebben over die handige betaalcheques, reke ningen betalen per bankgiro, per soonlijke leningen,... Bovendien: je kunt elke werkdag terecht bij de NMB om geld te halen. Dus wat maakt het uit? Je salaris levert gewoon voordelen op, geen enkel nadeel. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Uitslagen P. Bakelaar-C. Dijker 1-^-1 C. Meedendorip-J. Vinke 20 C. Vinke-J. Hooijberg 11 J. Schoo-J. Stam 1—1 J. Stam-Jb. Koom 02 P. Kooiman-C. Groenhof 20 W. Bakker-J. v. Heerwaarden 02 P. Jansen-H. Bruining 20 C. Dijker en J. Hooijberg konden slechts met moeite remise bereiken. C. Meedendorp en P. Kooiman wonnen ge makkelijk, evenals P. Jansen. Jb. Koorn lokte wit in een valkuil. Ook W. Bak ker raakte de draad kwijt. C. Meedendorp begon de strijd om het persoonlijk kampioenschap hoofd klasse in het district Noorderkwartier met een puntenverdeling tegen W. Tes- selaar. In uiterste tijdnood weken bei den af van de sterkste voortzetting, na dat C. Meedendorp in het middelspel de overwegende stelling had gehad. Zondag 1 februari om 13.00 uur spe len we thuis met vijftien man tegen Den Helder. SVO HOUDT AVOND VOOR DE JEUGD OOSTEREND Zaterdag 31 januari organiseert SVO een avond voor alle jeugdleden tot en met de junioren. Aanvang 8 uur precies. Er zullen een paar films vertoond worden, afgewis seld me zang- en gitaarspel. Daarna is nog gelegenheid voor de oudere leden om te dansen m.m.v. „Free Love". Achteraf blijkt de datum voor de boerderijentocht gewijzigd te moeten worden. Op de daarvoor aanvankelijk geplande dag wordt nl. de eerste prac- tische les Veebeoordeling gegeven. Er is nu besloten om de Boerderijen- tocht te houden op donderdag 5 febru ari a.s. Aanvankelijk zou de boerde- rijentocht op vrijdag 6 februari worden gehouden. U kunt zich voor deelname aan deze tocht opgeven bij de bednjfsvoorlich- ters Koolhof en Van Groningen. Over dag kunt u zich ook telefonisch opgeven via de telefoonaansluiting op het kan toor van de Bedrijfsvereniging (02220) 2780. Nadere bijzonderheden volgen in de Texelse Courant van dinsdag 3 febru ari a.s. Uit de prijsvergelijking tussen een groot aantal voedermiddelen blijkt, dat als het om aankoop van zelmeelrijke produkten gaat, de prijs van droge pulp gunstig ligt. Het is bovendien een aantrekkelijk produkt bij de voedering, terwijl de opname door 't vee zeer goed is. Bij het bekijken van de analyse rapporten van hooi en kuilgras van di verse bedrijven wordt het verder dui delijk, dat droge pulp zeer goed in het rantsoen past. Er zijn vrij veel bedrij ven met hooi en kuilgras, waarin de verhouding tussen eiwit en zetmeel waarde lager ligt dan 1 5. Indien men in dit geval niet over aardappelen of bieten beschikt, is toe voeging van droge pulp zeer voordelig. Op basis van de zetmeelwaarde is dro ge pulp nl. een belangrijk goedkoper voer dan krachtvoer. Vervanging van 1 kg. krachtvoer door 1 kg. pulp betekent besparing van éen dubbeltje per dag per koe. Als U op dit gebied met vragen zit, dan zijn we graag bereid dit voor Uw geval eens na te gaan, waarbij we er nogmaals op willen wijzen, dat deze kwestie vooral speelt op bedrijven met een goede kwaliteit hooi en kuilgras.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5