AGENDA m ALLES DRAAIT OM MOEOER' rbeidsbesparing (verlichting) op de Hollandse stal SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Bouwvergunningen Maamlagenda ;s I 'WEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 |n ons „praatje" op de algemene ver- ring van de Bedrijfsvereniging faken we ook over de mogelijkheid de verzorging van een flinke kop- koeien op de Hollandse stal. We [/en daar de mening door van iemand het mogelijk achtte, dat ook in goed ingerichte Hollandse stal de jelijkse verzorging van- 40 - 50 eien door één man gebeurde. We )ben daarbij de opmerkihg gemaakt, in dit geval het verwijderen van de 1st uit de stal geen handwerk meer i moeten zijn. In dit geval is er geen Iats meer voor een berekening wat kan worden verdiend met het ver deren van mest met de kruiwagen, staan dan zonder meer voor de fidzaak, dat dit „mechanisch" moet leuren. ntussen is het niet alleen een kwes- van het uitmesten van de stal, die i oorzaak van is, dat het bij grote ppels koeien in de richting gaat van [loopstallen, al of niet met ligboxen. zeer voorname reden voor de voor- ur van de loopstal is de kwestie van melken. In de loopstal gebeurt dit Jemeen in de zgn. doorloopmelkstal, tarbij de melker niet naar de koe at, maar de koe bij de melker komt. oral op bedrijven, waar in de zo- Irmaanden in de doorloopmelkstal Jrdt gemolken ervaart men het als gemis wanneer in de winterperiode Éer op de „ouderwetse" manier moet Jrden gemolken. Een gedeeltelijke oplossing tot een besparing en verlichting de arbeid bij het melken op de Jllandse stal te komen is men op een ntal stallen dvergegaan tot aanleg een zgn. melkleiding. Onderzoekers het gebied van het machinaal mel- zijn van oordeel, dat hier meer van Ji arbeidsverlichting dan van arbeids- sparing moet worden gesproken. De Élk komt in dit geval nl. niet in een fmer, die telkens weer door de mei- naar de bus moet worden gebracht, Éar komt rechtstreeks via de melklei- ig in de bussen. Persoonlijk zijn we van mening, dat ïr toch ook wel arbeidsbesparing >rdt verkregen. Het melken met drie paraten per man is zonder melklei- ïg in feite niet mogelijk. En zeker ït in de oudmelkse periode, waarbij melkgift klein is. Dat dit in een fllandse stal goed mogelijk is hebben kort geleden nog eens waargeno- fen, We kregen daarbij de indruk, dat I het melken met de emmers één man ft 2 apparaten het even druk heeft in dit geval één man met 3 appara- 1. [Daarbij moet wel worden bedacht, het inrichten van een Hollandse al met melkleiding een flink bedrag jst, omdat de melkleiding in dit ge- zeer lang wordt. Een andere oplossing Dp het bedrijf van de heer C. W. Hin, kmanshuizen heeft men het melken de winterperiode op een andere wij- opgelost. Op dit bedrijf gebeurde het •Iken in de winterperiode al geruime 1 in een doorloopmelkstal. In dit ge- I een zgn. verdiepte melkstal, waar- Jij de melker in een put staat. «Men vond op dit bedrijf de voordelen 'an het melken in de doorloopstal zo (Toot, dat met ingang van dit winter- ■zoen met het melken in de doorloop- fclkstal is doorgegaan. Op dit bedrijf de afgelopen zomer een Hollandse ^Rntagestal gebouwd, uitgerust met een ^■jfmestgrup. IB^Ve mogen wel stellen, dat bij dit sy- Jnftcm van melken de drijfmestgrup min meer een eis is. Het is nl. bezwaar lijk om de melkkoeien tweemaal per dag van en op de stal te brengen bij een normale grupstal. De heer Hin heeft als vastzetsysteem voor de koeien gekozen de zgn. Ameri kaanse keerbeugel. Het los en vast ma ken vraagt hier waarschijnlijk minder werk dat bij andere vastzetsystemen, terwijl bij dit systeem ook voorkomen wordt, dat de dieren op de voergang komen. De doorloopmelkstal ligt op een af stand van 10 - 15 meter van de Hol landse stal en het naar de melkstal brengen verloopt zeer vlot. Na het mel ken zoekt iedere koe zelf weer een .plaats in de Hollandse stal. Vooral bij mooi weer hebben de gemolken koeien geen haast om weer op de winterstal te komen. Ze laten zich dan rustig even „uitwaaien" in de buitenlucht. Tot nu toe is de heer Hin zeer tevre den over deze wijze van werken. Zeer binnenkort zal ook op een ander be drijf dit systeem worden ingevoerd, waarbij de koeien echter onderdak kun nen blijven. Een nevenvoordeel De heer Hin meent, dat het tweemaal per dag van stal halen vrij zeker nog andere voordelen heeft dan de arbeids besparing en -verlichting bij het mel ken. Het is voldoende bekend, dat het voor heel wat koeien een bezoeking is om 6 maanden lang op hetzelfde plekje op de winterstal te staan. Dit komt tot uiting in een toenemend aantal klach ten over gebreken aan de poten. Vooral in de laatste maanden van de stalperio- de kan dit heel erg zijn. Met de heer Hin kunnen we het eens zijn, dat zijn systeem er mogelijk aan meewerken kan, dat er minder moei lijkheden op dit gebied voorkomen. En als dit het geval zou blijken te zijn, dan is dit inderdaad een zeer belangrijk voordeel van deze wijze van werken. Zaterdag 7 februari De Koog, „Vat 69", dispjockey Stievie Gee. Oosterend, „De Bijenkorf", 20.00 uur dansen m.m.v. popgroep „Candle light". Den Burg, 20.00 uur, „De Oranjeboom" St. Jan met „In de vergulde os". Zondagmiddag 8 februari De Koog, „Vat 69", discjockey Stievie Gee. Dinsdag 10 februari Den Burg, 15.00 uur, huize Irene, fol- klorefilm. Den Burg, 20.00 uur, zaal doopsgezinde gemeente, Texelse Bestuurdersbond, le zing door B. O. Bosma. Woensdag 11 februari Den Burg, 10.15 uur, hotel „De Linde- boom-Texel", veehouderij dag 1970 met lezing door ir. J. Zijlstra. Donderdag 12 februari Den Burg, hotel „De Graaf", 20.00 uur, postzegelruilbeurs. Vrijdag 13 februari Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, fo toclub De Kiekendief, clubavond. Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen m.m.v. Honest Men. Den Burg, aula Thijsseschool, 20.00 uur, Plattelandsvrouwen, cursus over litera tuur. Zaterdag 14 februari Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen m.m.v. Honest Men. Oudeschild, ,,'t Skiltje", 20.00 uur, to neelvereniging „Nieuw Leven" met „Telefoon voor meneer". In de afgelopen maand werden door B. en W. de navolgende personen, on dernemingen en stichtingen de daarbij omschreven bouwvergunning uitge reikt. De heer P. Plaatsman te De Waal voor de verandering van de voor gevel van zijn huis aan het Hoger- eind; de fa. Bakkerij 't Gouwe Boltje te Oosterend voor de bouw van een vriescel; de heer H. de Vries 0139 Oosterend voor de bouw van een zo merwoning; de heer J. van Strien te Oosterend voor de bouw van een ber ging; de heer ,F. H. Agter te De Koog voor de uitbreiding van een bloembol- lenschuur (K 26); de heer H. Hofstee te De Cocksdorp voor de bouw van een garage te De Cocksdorp (C 113); de heer Th. Hoogenbosch voor de verandering en uitbreiding van een zomerhuisje aan de Californiëweg; dé fa. A. v. d Vis te Den Burg voor de verandering van een loods aan de Maricoweg; de heer J. M. J. Rutten te De Cocksdorp voor de ver plaatsing en uitbreiding van een schuur (C 120); de heer B. Klippel te Oude schild voor de uitbreiding van het woonhuis Kerkesteeg 2; de heer A. v. d. Brink te Oosterend voor de bouw van een garage aan de Mulderstraat; de heer P. Hopman te Den Burg voor de bouw van een schuur aan de Ongeren- weg O 197); de heer J. J. Zegel te Den Burg voor de bouw van een tenthuisje op het terrein Kogerstraat; de heer C. Smit te De Koog voor de uitbreiding van een schuur aan de Ruigedijksweg (Kil); de heer A. v. d. Lee te Utrecht voor de bouw van een tenthuisje op het terrein Kogerstrand; de heer H. de Graaf te De Cocksdorp voor de veran dering van een woonhuis aan de Kik- kertstraat; mevrouw J. Cats-Hiemstra te Amsterdam voor de bouw van een toiletgebouw aan de Schansweg (B45a); Staatsbosbeheer te Haarlem voor de verandering van een woonhuis aan de Rozendijk te Den Burg; de heer C. Eel- man te De Koog voor de bouw van een toiletgebouw aan de Boodtlaan; de heer A. Trap te Oosterend voor de verande ring van een garage-berging aan de Oranjestraat; de heer C. Bremer te Oosterend voor de verandering van een voorgevel aan de Kerkstraat; de heer J. C. Timmer te Den Burg voor de bouw van een tearoom met winkel aan de Dorpsstraat te De Koog; de Coöp. Raiffeisenbank te Den Burg voor de bouw van een bankgebouw aan de Dorpsstraat te De Koog. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Agenda van de Stichting Cultureel Werk Texel voor de maanden februari, maart, april en mei Februari Zaterdag 14 februari Den Burg, „J'elleboog", dansavond Oudeschild, toneelvereniging „Nieuw Leven". Zondag 15 februari Den Burg, „J'elleboog", dansavond Vrijdag 20 februari Bijeenkomst Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Zaterdag 21 februari Oudeschild, toneelvereniging „Nieuw Leven". Woensdag 25 februari Den Burg, bijeenkomst R.K. Gilde. Vrijdag 27 februari Den Burg, fotoclub „De Kiekendief", clubavond. Den Burg, Plattelandsvrouwen, cursus literatuur. Zaterdag 28 februari Den Burg, avond GVT Den Burg, „J'elleboog", dansavond Maart Zondag 1 maart Den Burg, „J'elleboog", dansavond Dinsdag 3 maart Den Burg, bijeenkomst plattelands vrouwen Texel Vrijdag 6 maart Den Burg, uitvoering UDI Zaterdag 7 maart Den Burg, uitvoering UDI Zondag 8 maart Den Burg, „J'elleboog", drive-in show Vrijdag 13 maart Den Burg, fotoclub „De Kiekendief", clubavond. Den Burg, „J'elleboog", dansavond Den Burg, Plattelandsvrouwen, cursus literatuur. Zaterdag 14 maart Den Burg, „J'elleboog", dansavond Zondag 15 maart Den Burg, „J'elleboog", dansavond Dinsdag 17 maart Den Burg, voorstelling Caroussel Donderdag 19 maart Den Burg, lezing voor Plattelandsvrou wen Den Burg. Den Burg, postzegelruilbeurs. Zaterdag 21 maart Den Burg, uitvoering GVT Donderdag 26 maart Bijeenkomst R.K. Gilde „De Kiekendief", Vrijdag 27 maart Den Burg, „J'elleboog", dansavond Zaterdag 28 maart Den Burg, „J'elleboog", dansavond Zondag 29 maart Den Burg, „J'elleboog", dansavond April Vrijdag 3 april Den Burg, fotoclub clubavond. Zaterdag 11 april Den Burg, „J'elleboog", dansavond Woensdag 15 april Den Burg, lezing Plattelandsvrouwen Vrijdag 17 april Den Burg, fotoclub „De Kiekendief", clubavond. Den Burg, „J'elleboog", dansavond Zaterdag 18 april Den Burg, „J'elleboog", dansavond Zondag 19 april Den Burg, „J'elleboog", dansavond Maandag 20 april Eierland, plattelandsvrouwen Eierland- De Cocksdorp, bijeenkomst Donderdag 23 april Den Burg, postzegelruilbeurs Donderdag 30 april Koninginnedag Mei Dinsdag 5 mei Herdenking bevrijding Den Burg, „J'elleboog", dansavond Vrijdag 8 mei Den Burg, fotoclub „De Kiekendief", clubavond. Vrijdag 15 mei Den Burg, „J'elleboog", dansavond Zaterdag 16 mei Den Burg, „J'elleboog", dansavond Zondag 16 mei Den Burg, „J'elleboog", dansavond Belangrijke data 8 tot en met 11 juni: avondvierdaagse (denk aan de schoolreisjes) 1 tot en met 4 juli kennis 16 ,17 en 18 juli: Polder Paraat Bovenstaand treft U een opgave aan van de tot op heden bekende data van uitvoeringen etc. voor de komende maanden. Verenigingsbesturen en orga nisatoren worden verzocht bij het be leggen van nieuwe data met de reeds vaststaande uitvoeringen zo veel moge lijk rekening te houden. Het is van groot belang dat ieder die bepaalde uit voeringen etc. in het winterseizoen wil organiseren, de vastgelegde data zo spoedig mogelijk doorgeeft aan het bu reau Culturele Zaken, p/a Raadhuis, tel. (02220) 3041. 32. Smid je Verholen stond op van het vieze bed en begon rond te speuren naar een of ander bruikbaar wapentje. En jawel hoor, aan de muur hing tussen allerlei antieke martelwerktuig jes zo'n grappig ding, dat ze in de middeleeuwen een „goeiendag" noem den. Het was een stevige knuppel, die op 't eind voorzien was van een bol met ijzeren punten. „Ziezo", knarsetandde hij. „Daar zal ik de Kludde eens fijn mee gaan begroeten. Ik zeg, goedendag, Kludde! En meteen sla ik er op! En dan nu eerst maar eens die arme professor Nosco bevrijden. Maar waar moet ik hem zoekenDe smid liep op goed geluk een aantal onderaardse gan gen in, die hier en daar spaarzaam ver licht waren door een kaars. „Verdraaid nog an toe," mopperde hij. „Allemaal kale gangen zonder één enkele deur! Nou ja, waar geen deuren zijn, zijn ook geen kamers. Dan maar deze trap op" Voorzichtig sloop hij naar boven en toen kwam hij terecht in een groot ver trek, dat vol stond met oude boeken, kostbare meubelstukken, antieke schil derijen, kortom, het was daar een unie ke verzameling van de meest waarde volle kunstvoorwerpen. „Jonge, jonge," zuchtte hij. „Veel verstand heb ik er niet van, maar dat hier voor tonnen aan schatten staat, dat is wel zeker. Zou dat allemaal van die rare alchi mist zijn? Of zou de Kludde er iets mee te maken hebben? Ik begrijp er geen snars van. Een vreemd zaakje. Nogmaals wierp hij een bewonderen de blik op de vele kostbaarheden, die daar stonden, en toen zag hij plotseling een héél vreemd voorwerp liggen. „Dat ding hoort hier niet", mompelde hij. „Het is een flitspuit. Zo'n spuit, waar de huisvrouwen motjes mee verdelgen. (wordt vervolgd) ■WWII FEUILLETON door TOM LODEWIJK IHIIIIIIIIIIIIIIUIIUIllllllllllllllllllllllllIJtllllllllllllKlllllllilllllllllllllllllllIHlIlllHIIIIII HOOFDSTUK I Anneke krijgt een lift De grote wagen stopte met gierende is; nmen, reed een tiental meters ach- •uit. „Juffrouw, waar moet u heen?" ,Naar Terwoerd", zei Anneke Tree- rg blozend. „De bus reed net weg. sschien als u hard rijdt. O nee", lachte Barend Huyzer, „hard den doe ik niet. Voor geen enkele me en voor geen enkele bus. Maar rij toch door Terwoerd, dus u komt evengoed, en misschien nog eerder n met de bus". Graag dan", zei Anneke en stapte de grote Opel. 3e man aan het stuur schakelde en sldra was de auto weer op snelheid. „Weet u", legde Anneke geagiteerd „ik lift nooit, maar nu was de bus weg en ik zag u aankomen en ik duimde vóór ik er bij dacht" U hoeft u met te verontschuldigen", Barend goedgehumeurd, „ik zit hier n vijfpersoonswagen helemaal in m'n tje. eHt is eigenlijk niet meer dan burgerplicht, dat ik iemand mee- rDan komen heel veel mensen hun gerplichten niet na", glimlachte An- e, „want als ik bij de bushalte sta, jk vaak zoveel wagens voorbij rij - Ja maar", beklom Barend zijn stok- rdje, „dat is ook best te begrijpen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllill' Ten eerste weet u niet of die mensen uw kant ontmoeten. Ten tweede is het nog maar de vraag of u mee zou wil len". „Tja", peinsde Anneke, „dat is in derdaad de vraag". „Zou u werkelijk bij iedereen in de wagen stappen die voor u stopte en vroeg of u mee wou rijden?" „O nee", zei ze verschrikt. „Bij mij bent u wél ingestapt". „Ja maar ik vroeg er om". „U wist toch ook niet wie ik was of liever, u weet nóg niet eens wie ik ben". „U ziet er betrouwbaar genoeg uit". „Hè jakkes", huiverde Barend, „dat geeft me het gevoel of ik een bedacht zame ouwe oom ben, die al zijn wilde haren al kwijt is. Net als een hond: be trouwbaar bij kinderen". „Maar u ziet er niet als een ouwe oom uit, en u bent uw haar nog niet kwijt". Hij streek behaaglijk door zijn dikke blonde kuif. „Nee, dat zit nog wel een paar jaar tjes. Maar goed, dat ik er betrouwbaar uitzag, dat merkte u óók pas toen u eenmaal zat". „Nu ja". ,yDat kon u aan de neus van de auto niet zien". „Die zag er óók nogal betrouwbaar uit". „Dat is ie ook", hij klopte tevreden op het stuur, als was het de nek van een geliefd rijpaard, „een best wagen tje, laat zijn baas nooit in de steek. Ik heb er nu al bijna tachtig opzitten" en hij stak een van de lofredenen af die bij echte autorijders vóór in de mond liggen, met termen als „hij loopt één op elf" en „pas bij zestig nieuwe banden er om" die Anneke weinig zeiden, want ze was met de techniek van het auto rijden nog niet vertrouwd. Barend merkte het aan haar beleefd-toestem- mend commentaar. „U rijdt zelf niet?" „Nee". „Straks komt u in een museum te recht, de enige Nederlandse staatsbur ger zonder rijbewijs". „Er zijn er nog wel meer zoals ik", troostte Anneke zich. „Gelukkig wel, d'r zijn d'r zat op de weg die er niet horen", vond Barend, „zoals dit stel hier" en hij zwaaide om een klein autootje heen, waarin een oude dame met e enhoed vol bloemen angstvallig probeerde rechts te houden en toch anderhalve meter uit de kant reed. „Bermvrees", constateerde Barend hardvochtig, „wat doen zulke antiki- teiten op de weg? Laat ze in een invali dewagentje gaan rijden". „Ze zal blij zijn, dat ze daar nog niet in hoeft", weersprak Anneke. „Kijk", zei Barend, „daar staat de bus bij de halte. Nou, moet u er in of breng ik u thuis?" „Thuisbrengen? Dat hoeft niet. Als ik maar in Terwoerd ben". „Het kan me twee minuten schelen. Terwoerd ben je in vijf minuten door. Waar woont u?" „Op de Valkenburgerweg, vlak bij het sanatorium". „Nou, daar kom ik zo goed als langs. Nee, ik lever u wel franko af". „Deze kant boven, niet stoten, voor zichtig behandelen", vulde Anneke la chend aan. „Maar alle gekheid op een stokje, om op ons begin terug te komen", zei Ba rend methodisch, „ik neem bijna nooit lifters mee. Je weet niet wat je in je wagen krijgt". „Dat wist u van mij ook niet. Dat is dus 11", zei Anneke. „Nee, maar dat zag je zó. D'r zijn van die juffies die nou ja, niet bona fide zijn, die zie je ook wel langs de weg, maar daar vergis je je nooit in". „En als ik nu niet geduimd had?" „Dan had ik u laten staan". „Hartelijk". „Ja, maar ik heb geen zin m'n neus te stoten. Laatst reed ik ook langs zo'n weg, lekker koud en nat weer, d'r staat een juffrouw bij de halte. Ik denk: Nou, die staat daar ook te verregenen en ik had nog geen bus gezien. Ik stop en zeg: Wilt u misschien meerijden? Nee dank u, zegt ze met een stem als een mes, ik ga wel met de bus. En ze keek me aan of ik een kinderlokker was. Nou, dat overkomt je maar één keer. Een andere keer nam ik een ouwe vent mee en die heeft me de hele weg van z'n kwalen zitten vertellen.Ik hou niet van die mensen die altijd met hun ziekten en kwalen te koop lopen". „Nee", zei Anneke zacht, „dat kan ik me begrijpen. U zult er zelf weinig last van hebben. U ziet er uit als een goud haantje. Maar ik mijn moeder is al tijd ziek. Daarom had ik zo'n haast. Ze ligt op me te wachten. Als ik niet op tijd zou zijn, zou ze zich van alles in het hoofd halen en als ik dan thuis kom, is ze op van de zenuwen". „Zo", zei Barend meelevend, meer uit symphatie voor het aardige meisje naast hem dan voor de lijdende moe der, „wat heeft ze?" „Moeder is weduwe. Sinds vader is overleden dat is een grote slag voor haar geweest is ze nooit meer hele maal goed geweest". „En u verzorgt haar?" „Ja, dat wil zeggen, ik heb een baan natuurlijk, maar gelukkig dicht in de buurt. En zo kan ik veel doen". „Kon u dan zo maar weg?" ,,'t Is zaterdag, dus hoefde ik niet te werken. En ik moest even naar een tante, die ook ziek ligt. Die is ook blij dat ze iemand ziet". ,yDus u vult uw vrije tijd met zieken- verplegen". „Ach", zei ze hoofdschuddend. Hij be greep het niet. „En komt u er nooit eens uit?" „Och ja wel natuurlijk". Ze had geen zin hem verder in te wijden in haar ldven, al vond ze hem een aardige vent. „Dus ik hoef er niet over te peinzen u te vragen of u eerst met mij een kopje thee gaat drinken, hier in dat aardige tentje" en hij wees op een klein restaurant langs de weg met een terras met kleurige parasols. „Hoort dat er bij?" vroeg Anneke spits „als je een dame een lift geeft?" „Zie je wel?" ontplofte Barend Huy zer. „Daar sta ik weer te boek als de snoeper die onderweg aardige meisjes oppikt en een afspraakje met ze maakt". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5