Scholieren verdiepten zich in N°ê mTOUoe°de an,mo de boekdrukkunst NUTSSPAARBANK FILM NIEUWS °l i voor muzxekcursus Bazaar in De Cocksdorp Cabaret in De Koning-hal Burgerlijke stand - Verwijt ten onrechte nu ook op texel De Gezinsleesportefeuille Bovendien iedere maand een Pocket cadeau. De Gezinsleesportefeuille J. J. Reijne, SPORTPROGRAMMA 21 51 51 4 1 10 2 ll Damclub Texel De vierde klas van de Thijsseschool heeft zich verdiept in het onderwerp boekdrukkunst. De uitvinding van Lau rens Jansz. Coster werd in de praktijk beproefd door het maken van stempels van aardappelen en met linoleumsne den. In het kader van de les werd ook een bezoek gebracht aan de drukkerij van de Texelse Courant om te zien hoe het maken van drukwerk tegenwoordig gebeurt. Het was zaak terdege op te letten want de bevindingen moesten van „juf" (mevrouw Van Asperen) in een verslag worden vastgelegd. De ver slagen van de verschillende leerlingen kregen wij ter inzage. Enkele geven wij hieronder weer. We zijn naar de drukkerij van Har ry de GraafdRed.) geweest en daar hebben we een heleboel interes sante dingen gezien. Maar laten we eerst een een kijkje in 1450 nemen; toen Laurens Jansz. Coster op de gedachte kwam om met losse letters te drukken (maar in spie gelschrift want anders zou het pre cies andersom staan). Hij sneed ze van hout. Zijn eerste boeken waren nog niet mooi, want er stonden vaak let ters scheef. Maar al spoedig kwamen er prachtige boeken. Laurens Jansz. Coster was niet de enige, want in Duitsland was een ze kere Gutenberg te Mainz. Dus men weet niet wie de uitvinder van de boekdrukkunst is geweest. En een monnik had nog meer werk want die schreven de boeken. Tegenwoordig is dat veel en veel gemakkelijker. Je drukt op een soort typemachine (zetmachine) aat gaat veel vlugger, dan gaat het naar de pers machine en dan naar de opslagplaats totdat de krantenman het komt halen. John Huydink We hadden het op school over de boekdrukkunst die Laurens Janszoon Coster heeft uitgevonden en dat was heel erg moeilijk. Toen hebben we het met aardappels gedaan met initialen- letter s. Dat ging wel goed. Daarna hebben wij het op linoleum gedaan, dat ging ook goed. Toen gingen we met de jongens naar de drukkerij. Daar zagen wij al lemaal machines. Bij de zetmachines UW SALARIS VIA DE BONDSSPAARBANK „De terugkeer van Dracula" is de ti tel van de film, die dit weekend des avonds in de bioscoop draait. De alom gevreesde vampier is v/eer tot leven ge komen doordat enige druppels bloed de mond van zijn dode lichaam hebben be reikt. Iedereen, die met het bloed van Dracula in aanraking komt, bevindt zich gelijk in zijn macht. Dit overkomt de dorpspastoor, en die krijgt de op dracht van Dracula om hem geregeld te verzekeren van vers bloed van jonge vrouwen. Het eerste slachtoffer is Zena, een serveerster. Op een donkere nacht wordt zij door de vampier overmees terd en met zijn bloed besmet. De vol gende dag keert zij terug met de op dracht om Maria, het nichtje van de pastoor, in handen van Dracula te spe len. Als deze ook ontvoerd wordt be gint de bisschop, die op bezoek is in het dorp en het allemaal nog niet erg gelooft, het geheel toch met andere ogen te zien en gaat samen met de vriend van Zena op onderzoek uit. Za terdag, zondag en maandag 8 uur, in kleur en toegang 18 jaar. Voor alle leeftijden is de film „Twee jongens en een oude auto", een geheel Nederlandse speelfilm. Twee Neder landse werkstudenten willen een afge legen ziekenhuis in een oerwoud in Zuid-Amerika helpen aan een bepaald serum, dat nodig is voor het bestrijden van de uitgebroken pokkenepidemie. 'Het gebied is echter bezet door de re bellen, dus ongevaarlijk is het beslist niet, Voor de reis van ruim tweehon derd kilometer nemen zij een oude au to. Onderweg ontmoeten zij een missie zuster, en zij bieden haar een lift. Maar dan worden zij door de rebellen over meesterd. Zij weten gelukkig te ont snappen, dwars door een bombarde ment heen, maar als zij dan weer ach terhaald worden, wordt een van de jongens gevangen genomen en als gij zelaar meegevoerd naar het hoofd kwartier(zwart-wit; zondagmid dag 3 uur). heeft een meneer ons alles laten zien hoe alles werkte en hij heeft ook nog mijn naam getikt op een plat stuk lood Daarmee gingen we naar de matrijs machine. Hier lagen alle letters en die werden naar de drukmachine ge bracht. En daar werden de vellen op de letters gedrukt. En zo werden kran ten gemaakt en die gingen naar de vouwmachine en daar werden de kranten gevouwen. We hebben ook nog een machine gezien, die vellen papier drukte waarop stond van een hotel dat zo goed was en zo. En toen was het kwart voor tien en gingen we naar school. Joost Peter Coutinho In de drukkerij staan machines die er vroeger niet waren. Die van nu gaan veel handiger. Laurens Janszoon Coster deed het nog helemaal met met machines. De monniken schreven de boeken en Laurens Janszoon Coster drukte de boeken. Nu is het dus veel gemakkelijker. De zetmachines en die persmachines doen het voor je. In linoleum snijden gaat wel aardig, alleen je snijdt je in je vinger. Dat doet soms heel erg zeer. Met een aardappel gaat het heel moeilijk. In de drukkerij bij de zetmachines mocht je je naam zetten. De grote men sen waren aan het werk en je kon dus precies zien hoe het zo'n beetje ging. De letters werden eerst door de zet machine gedrukt, daarna gingen gro te bladen door de pers. Daarna wer- dende kranten gedrukt in de pers met de letters er op. De kranten kregen een vouw in het midden en dan wa ren ze klaar. Gert Dijkstra Juf had verteld over Laurens Jans zoon Coster. We hebben het ook met taal, geschiedenis over hem gehad. Bij de drukkerij van Laurens Janszoon Coster zag het er wel even anders uit. Bij Coster had men houten letters, die legde men naast elkaar en dat vormde een woord. We zouden woensdag naar de druk kerij van de Texelse Courant gaan. Ik heb er een hele tijd op gewacht. We hebben met aardappels en linoleum ook al proberen te drukken, maar dat lukte het niet zo goed. We gingen naar de drukkerij en kwamen eerst in een kamer met een grote machine en bij een andere ma chine was een man bezig. Daarna kwamen we bij de zetmachines. Het leken reusachtige schrijfmachines en de mijnheer die er voor zat, had een uitgebreid toetsenbord voor zich, waar op alle letters en leestekens voorkwa men. Wat ging dat allemaal anders dan vroeger toen je het nog met de hand moest zetten. Als de man aan de zetmachine een toets indrükte viel een klein letter- vormpje naar beneden. Al die vormp jes kwamen precies naast elkaar te lig gen en zodra er een belletje tikte als bewijs dat de regel vol was, drukte de zetter een hefboom naar beneden. Toch is het nog een heidens werk voor mijnheer De Graaf om de Texel se Courant klaar te krijgen. We kre gen nog zo'n loodregeltje met onze naam erop, dan konden we stempe len. We mochten daar ook stempelen met zo'n inktkussentje. Toen gingen we weer weg. We hebben veel ple zier gehad Menno Keijser ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 8 februari op om 8.08 uur en gaat onder om 17.40 uur; 11 februari op om 8.04 uur en onder om 17.45 uur. Maan: 6 febr. N.M.; 13 febr. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 6 febr, 8.27 en 21.02; 7 febr. 9.25 en 21.54; 8 febr.. 10.09 en 22.38; 9 febr 10 46 en 23.14; 10 febr. 11.18 en 23.45; 11 febr. 11.49 en— 12 febr. 0.13 en 12.18; 13 febr. 0.37 en 12.48; 14 febr. 1.08 en 13.33. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. DE COCKSDORP Zaterdag 7 fe bruari wordt in de Ned. Herv. kerk te De Cocksdorp een bazaar gehouden ten bate van de kleuterschool. Tot de at tracties behoort o.m. een schiettent. Ook zal er een verloting worden ge houden waarvan de hoofdprijs een wol len plaid is. De bazaar opent 's middags om twee uur en 's avonds om zeven uur. Voor de muziekcursus voor volwas senen, die door de muziekschool zou worden georganiseerd, zijn nog niet voldoende aanmeldingen binnengeko men om te kunnen starten. Gehoopt wordt dat zich alsnog meer gegadigden zullen opgeven. Het is de bedoeling een tweetal cur sussen te houden, voor beginners en ge vorderden. De begincursus zal vooral praktisch zijn en zich o.m. bezighouden met kennis van het notenschrift, toon hoogte en toonduur, gehoor en muziek beluisteren, improvisatie. Bij de gevorderdencursus wordt ken nis van het notenschrift als bekend ver ondersteld, het gaat hier om een ver dieping van de stof. De cursussen zullen éénmaal per week in Den Burg worden gegeven in de maanden februari, maart en april. De kosten bedragen 25, Zij die alsnog interesse hebben wor den verzocht zich uiterlijk deze week aan te melden bij de administrateur van de muziekschool, p.a. raadhuis. Slechts bij voldoende deelname zal de cursus doorgaan. Donderdag 12 februari zal de beken de cabaretier Marnix Kappers in de Burgemeester De Koning-hal enkele optredens verzorgen van het program ma ,,'t Is maar niks". De avondvoorstelling voor de leerlin gen van de bovenbouw van de scholen voor voortgezet onderwijs is ook toe gankelijk voor andere belangstellenden. Hiertoe zijn nog ongeveer 80 plaatsen beschikbaar. De kaarten zijn a 2,50 per stuk 's avonds aan de zaal verla-ijg- baar. De voorstelling begint om 20.00 uur. Geboren; Machiel Cornelis, zv. Ma- chiel C. Kuip en Agatha J. Smit; Fer gus Henderik Anne, zv. Jantje Jonker en Aagje van den Brink; Cornelia Jetske, dv. Hermann B. Boks en Al berta de Jong. Ondertrouwd; Gijsbert Goorhuis en Aaltje Kiewiet; Cornelis J. Betsema en Neeltje Eelman. Ieder die zich in een gemeente vestigt of daaruit vertrekt is verplicht daarvan binnen vijf dagen mededeling te doen ter sekretarie (afd. bevolking). Gelijke verplichting heeft hij die binnen de gemeente verhuist of van adres veran dert. Meneer Sikkens, ik las met instem ming uw stukje over het Fondsplan adoptie Biafraantjes. Maar met één op merking was ik het toch niet eens. U deed een beroep op de kerkleiders „die al zoveel spraken over horizontalisme en liefde". Ik proef hierin een verwijt aan de kerk en haar liefde. Wat vol gens mij ten onrechte is gesuggereerd, wilde ik nu even rechtzetten. In onze kerk, dat is de Gereformeerde kerk, is het al jaren de gewoonte om aan een dergelijk fonds mee te werken. Daar wordt in de eerste week van februari een collecte voor gehouden. Die collec te bracht deze keer ƒ1600,op hoewel er vorige week al een collecte voor de Biafraantjes-actie was gehouden die ƒ900,opbracht. Uit de eerstgenoemde collecte wordt bijvoorbeeld een wees huis onderhouden in Hongkong waar de kinderen anders voor het opzoeken op straat zouden liggen. Ook de door de jeugd in Oosterend gehouden collecte had een goede op brengst. Dit schrijf ik niet om ons op de borst te slaan, maar wel om aan te tonen dat zo gul niet gegeven wordt om dat de kerkleiders zoveel praten over de horizontale lijn maar omdat ze spre ken over de verticale lijn. Anders kwam dat geld er niet! Ik spreek over de Gereformeerde kerk, maar ik geloof dat het bij de andere kerken precies hetzelfde ligt. Ik kan u tenminste wel zeggen dat ik vol bewondering ben voor wat die missie- broeders en -zusters presteren als zij zich volledig en onbaatzuchtig inzetten voor de verschrikkelijke nood in het minder bedeelde stuk van deze wereld. U meneer Sikkens in vergelijking daar mee doen wij maar bitter weinig. Wij drinken er geen biertje minder om en laten er geen sigaar voor staan. Er zijn maar heel weinig mensen die een offer brengen om die nood te lenigen. We hebben vaak de mond vol over ont wikkelingshulp maar als het op géven aankomt moet de overheid of de buur man het maar doen. Nee, ik denk graag aan het woord van pater De Greve; verbeter de we reld, maar begin bij jezelf. Dat geldt voor U en mij. Ik schreef dit niet om uw plan af te keuren, maar om een be dekt verwijt recht te zetten. Of heb ik mij vergist? Joh. Daalder, „Oase", 't Noorden O 168 met de volgende tijdschriften Panorama, Nieuwe Revu, Post, Margriet, Avondlectuur, Mimosa, Hostes, Jerry Cotton, Pep en De Lach. Als U zich nu opgeeft, krijgt U nog eens VIER pockets extra. Deze leesportefeuille reeds vanaf ƒ1,10 per week bij U thuisbezorgd. Beleefd aanbevelend, v.d. Vijzellaan 12. St. Pancras, telefoon (02267) 2910 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1970 Junioren Oosterend-W.meer, 15.15 uur Adspiranten Texel a-Tex. Boys a, 15.00 uur De Koog a-Oosterend b, 15.00 uur ZDH a-Oosterend a, 15.00 uur Tex. Boys b-WGW c, 15.15 uur Pupillen Afdeling A Texel b-Texel a, 14.15 uur Cocksdorp a-De Koog a, 15.00 uur Oosterend a-Texel c, 14.15 uur ZDH a-Tex. Boys b, 14.15 uur Afdeling B Tex. Boys c-Oosterend b, 14.15 uur Texel d-Oosterend c, 14.15 uur ZONDAG 8 FEBRUARI 1970 4de klasse A K.N.V.B. Texel-Flevo, 14.30 uur Afdeling Noordholland Spartanen-Tex. Boys, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Knol lend am-ZDH, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Koedijk-Cocksdorp, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Zuidermeer-Oosterend, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) DWOW-De Koog, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Texel 3-Kaagvogels 2, 12.15 uur Tex. Boys 2-HRC 6, 14.30 uur Oosterend 2-Schagen 4, '14.00 uur ZDH 2-Vesdo 4, 12.15 uur Schagen 5-Oosterend 3, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Watervogels 6-Texel 4, 10.00 uur (vertrek boot 9.00 uur) De Koog 2-BKC 5, 14.30 uur Junioren Helder 2-Texel, 10.00 uur (vertrek boot 9.00 uur) Tex. Boys-WGW 2, 12.15 uur De Koog-Watervogels, 12.15 uur ZDH-Schagen 2, 14.30 uur Adspiranten Texel b-Schagen b, 14.30 uur Samen reizen De Koog, Tex. Boys en Oosterend Oosterend 3, Cocksdorp en ZDH MEDEDELINGEN S.V. Texel Texel 1 speelt zondag tegen Flevo een thuiswedstrijd. Het zal ons zeer be nieuwen hoe de diverse tegenstanders de winter verwerkt hebben. Bij ons was de training altijd nog vrij goed bezocht, zodat we hoop hebben er in ieder ge val een punt uit te slepen. Texel 3 speelt om 12.15 uur tegen Kaagvogels waar uit op het laatste nip pertje van werd verloren. We houden het nu op een overwinning. Het vierde gaat in alle vroegte naar Watervogels 6 en kan daar ook wel een puntje behalen. De jpunioren gaan met dezelfde boot naar Den Helder en krijgen het daar moeilijk. Texel b tenslotte speelt gelijk met het eerste tegen Schagenb, ook hier zou een punt voor ieder wel eens de uitslag kunnen zijn. Zaterdagmiddag hebben we dan nog de match tussen de adspiranten van Texel en Texelse Boys. Om drie uur, gaat dat zien Tex. Boys. Voor het a.s. weekend weer een vol ledig programma. De vorst is weer ver dreven zodat er dus grote kans is dat er inderdaad gevoetbald kan worden. Het zijn voor de elftallen pittige op gaven. Het eerste gaat naar Spartanen waarvan op eigen terrein gewonnen werd. Deze zijn uiteraard belust op re vanche en ze daarvan afhouden, gezien hun positie op de ranglijst, zou een bes te prestatie zijn. Het tweede ontvangt om half drie HRR 6 en de junioren om 12.15 uur WGW 2. Terremdienst; voor de wedstrijden J. Schrama en F. Witte, na de wedstrijden R. Beers en A. Boom. Zaterdag spelen de adspiranten a uit tegen Texel a. Aanvang 15.00 uur, en de adspiranten b op eigen terrein tegen WGW e om 15.15 uur. Ook voor de pupillen zijn weer wed strijden vastgesteld. Zie hiervoor het kastje. Succes allemaal. P.S. Willen de spelers, als er aan ge twijfeld wordt of de wedstrijden door gaan of niet, naar de radio luisteren, in het kastje kijken of de secretaris om inlichtingen vragen, tel. 2988. A.W. ZDH-nieuws IJs en weder dienende zal er het a.s. weekend weer een volledig programma afgewerkt moeten worden. Het eerste van ZDH gaat bij koploper Knollen dam op bezoek en zal het zeer moeilijk krijgen. Het tweede speelt om 12.15 uur tegen Vesdo 4, ook al een zeer sterke in die afdeling, terwijl de junioren om 14.30 uur thuis tegen Schagen 2 spelen. Probeer er tenminste een gelijk spel uit te halen, zodat de kampioensvlag gehe sen kan worden. Zaterdag spelen de adspiranten thuis tegen concurrent Oosterend a. Aanvang 15.00 uur. De pupillen spelen ook, zie het sport programma. P.S. Aangezien het Jeugdsportkamp in Zeist reeds volgeboekt is, kunnen wij daar helaas niet naar toe. S.V. Oosterend Zaterdagavond wordt er in Jatry ver gaderd i.v.m. het eventuele tegenbe zoek dat de 'Duitse voetbalvrienden met Pasen denken te brengen. Daar de me ningen hierover nogal verdeeld zijn, is het zaak dat alle leden aanwezig zijn. Aanvang half negen. Programm Het eerste van SVO speelt uit in Zuidermeer, waar het wel lijk zal worden na de lange verp rusttijd. Het tweede speelt thuis Schagen 4, terwijl het derde uit naar Schagen 5. Zaterdag spelen de junioren thii gen Wieringermeer 2. Adspiranten a gaat uit naar Z terwijl adspiranten b eveneens uit naar De Koog a. Pupillen a spelen thuis tegen Te Pupillen b spelen uit tegen Tex. B Verder zijn pupillen c vrij. Doe allen je best en veel succes PUPILLENCOMPETITIE Zaterdag 7 februari gaat de con tie weer draaien na een 2 ma; rustpoos. Hier volgen de standen tot 1 Afdeling A ZDH a 9 9 0 De Koog a 9 5 2 Cocksdorp a 11 6 0 Texel a 7 5 1 11 Oosterend a 10 3 2 Tex. Boys a 11 4 0 6 I Texel b 8 3 1 Texel c 7 3 0 4 Tex. Boys b 10 0 0 Afdeling B: le ronde Tex. Boys c 6 3 2 1 Texel d 6 3 1 Oosterend b 6 2 2 Jj ZDH b 6 0 3 2e ronde Tex. Boys c 3 2 0 Oosterend b 1 1 0 0 ZDH b 2 1 0 1 Texel d 1 0 0 1 Oosterend c 1 0 0 1 Zo staan de papieren jongens maar aan de slag. TexelnHDC 1 C. Meedendorp-F. Groot P. Bakelaar-J. Keizer C. Dijker-P. v. d. Sluis P. Kooiman-J. Beezemer J. Hooijberg-J. Doppegieter J. v. Heerwaarden-C. J. J. Leibbrj P. Jansen-A. A. Bremer C. Vinke-J. Marsman J. Schoo-H. Gomes J. Vinke-J. Mesu Den Helder kwam met vier inv en Texel had deze kans moeten g om een plaats boven de middenm bemachtigen. J. van Heerwaarden Jansen werden evenwel duidelijk een nadelige positie gespeeld en c volgen bleven niet uit. J. Schoo reerde via een afgenomen dam mi schijf meer, maar kon de winst vinden, waardoor zelfs een gelijk verloren ging. C. Vinke deed het best. Hóe goed moge blijken uit h< dat hij met C. Dijker, P. Bakela J. Hooijberg een score bereikte v punten uit negen gespeelde wedstr Het Texel-reserve viertal woi 62 van de HDC-reserves. D. Werf verloor, C. v. d. Werf, Jb. en C. Groenhof behaalden de winst. C. Meedendorp behaalde ook tweede wedstrijd om het per: kampioenschap een remise en wel A. C. Grooteman. Goed zo. Uitslagen J. Hooijberg-G. Dijker P. Bakelaar-C. Vinke Jb. Koorn-C. Meedendorp P. Kooiman-C. v. d. Werf P. Jansen-J. Schoo J. v. Heerwaarden D. v.d. Werf W. Bakker-J. Stam Een miniem voordeel werd do Dijker in een keurige winstpartr gezet. Jb. Koorn combineerde er ck maar verzuimde een beslissende winst te pakken. P. Kooiman permachtig, terwijl P. Jansen Schoo beiden blij mogen zijn me ene punt. Er werden te veel foute maakt. J. van Heerwaarden kwa een mager resultaat, terwijl J. een punt liet zitten. RECTIFICATIE In het verslag van de Fanfare-I uitvoering zijn enkele storende 2I ten geslopen. Met de „saxofoons! qua klank minder geschikt in hj heel ewrden geacht, werden de foons bedoeld en voor „sterkori zers" aan het eind van de recensie! worden gelezen scherpkoperblazeif VOLGENDE WEEK D.E.L.-COLLECTE OP TEX1 Een vraag die vaak gesteld wor er weer een collecte wordt aang digd. Is zo'n collecte nog nódig geldt natuurlijk ook voor de cc van „Draagt Elkanders Lasten", ling van het Christelijk Nationaal verbond. Wij leven immers in et van welvaart? Er is toch een Bijst wet? Dat is allemaal waar, maar danks zijn er nog duizenden die, niettegenstaande de w< waarin wij leven en de sociale ving die wij kennen, in ernstige lijkheden komen te verkeren. Va gezinnen blijft particuliere hulp zakelijk. Het Christelijk Nationaal Vakve is er trots op een instelling te bö die zich nu al weer ruim 50 jaai deze hulpverlening bezighoudt doet graag een beroep op uw alle dewerking om de collecte, die vol week op Texel wordt gehouden, t succes te maken.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 6