f Boerderijentocht voor derde maal groot succes SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ga metuw tijd mee - ga 00K VOOR HOGE SPAARRENTE rubriek voor o...i.i>v,ii«kii.. LANDBOUW en VEETEELT Volop „levend voer" in verenigingsvisbeurs f^SfssmsaiiKsass3sssi!PM^sB^i Wat gaf U aan de Biafra- kollekte? Gaf u wat u missen wilde of wat u missen kon? SPORT EN SPEL in het afgelopen weeke erlat )aaer u Ook dit jaar was er weer een zeer goede belangstelling voor de zgn. boer der ijentocht. De „excursie", waar bij een aantal nieuw gebouwde stal len werden bekeken en tevens ook aandacht werd gegeven aan nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de landbouw. Het aantal deelnemers was dit jaar plm. 80. Wat de bezochte ob jecten betreft kan het volgende wor den meegedeeld. Voordroogkuil II. J. Bakker Het kuilgras is op dit bedrijf gedekt met uitsluitend plastic. De kuil, waar van op het moment werd gevoerd had een drogestofgehalte van 54°/o. De heer Bakker haalde eenmaal per week een voorraad gras uit de kuil en sloeg dit in het bedrijfsgebouw op. Er werd hier geen enkele hinder ondervonden van broei. De kwaliteit was zeer goed en de reuk aangenaam. Voordroogkuil A. G. Boerhorst Ook deze kuil werd uitsluitend onder plastic bewaard. Het drogestofgehalte was belangrijk hoger dat bij de kuil van Bakker. Verder was er de bijzon derheid, dat dit kuilgras met de veld- hakselaar bij elkaar was gebracht, waarbij het gras in korte stukjes werd gesneden. Dit gaf het voordeel, dat het kuilgras zonder afsteken uit de kuil kon worden gehaald. Overigens leek dit produkt meer op hooi dan op kuilgras. Ondanks dit hoge drogestofgehalte was er geen sprake van broei. Voordroogkuil C. P. Kuip Het betrof op dit bedrijf een kuil, die was afgedekt met plastic plus grond. In tegenstelling met de kuilen op de be drijven van Bakker en Boerhorst trad in deze kuil wel broei op. Het is zeer moeilijk te zeggen wat de oorzaak hiervan is. Het drogestofgehalte was weliswaar hoog nl. 69%, maar we me nen, dat dit geen voldoende verklaring geeft. Overigens was het met de broei niet zo ernstig, dat er kuilgras verloren ging. De kwaliteit was ook hier zeer goed. Ligboxenstal Gebr. Hoedjes Een bijzonderheid van deze ligboxen stal is, dat in de boxen stro wordt ge bruikt, terwijl ook op de betonnen loopgangen een kleine hoeveelheid stro wordt gebruikt. De aanblik is daardoor wat „warmer." dan in de stallen, waar in de ligboxen uitsluitend zand aanwe zig is. De deelnemers aan de excursie waarderen dit duidelijk positief. Ook de temperatuur in deze stal was wat aangenamer dan meestal in loop stallen het geval is. Dit is te danken aan het feit, dat de hoogte van het ge bouw niet zo groot is en vooral aan het feit, dat onder de asbestplaten een be schieting van tempex aanwezig is. De verwijdering van de mest uit de stal gebeurt hier met een tractorschuif en blijkens een kleine demonstratie verloopt dit zeer vlot. De hiervoor be nodigde tijd is vrij zeker niet meer dan een kwartier per dag. Men zag diverse pluspunten in deze stal. Loopstal C. Slot „Rotterdam", Eierland De heer Slot is er in geslaagd om van een op het bedrijf aanwezige hangar een loopstal voor melkkoeien te maken, waarin op het moment 42 melkkoeien verbleven. De kosten zijn buitengewoon laag. Op de dag van de excursie was in de loopstal een flinke laag mest aanwezig van de drie afgelopen maanden. Daar de heer Slot ruim stro gebruikt, nl. plm 6 kg per koe per dag gaf dit geen enkel bezwaar. De koeien lagen in een ruim stro-bed en zagen er zindelijk uit. Het kuilgras werd in de buitenlucht in een ruif verstrekt, terwijl het hooi uit een ruif in de stal kon worden op genomen. Er was een duidelijke voor keur voor kuilgras, zodat door beper king van de kuilgift de koeien gedwon gen moeten worden om ook hooi op te nemen. Loopstal voor mestvee KL Eelman Er was zeer veel waardering voor stal en „inhoud". Wat de stal betreft was men van mening, dat de heer Eel man er door vrij veel eigen arbeid in geslaagd was voor een verantwoord be drag een prima loopstal voor stieren te bouwen. Maar vooral voor de stieren was een grote belangstelling. In de koppel van ruim 50 stieren was uiteraard wel emg verschil in groei aanwezig, maar al gemeen was men van oordeel, dat dit een buitengewoon goede koppel stie ren was. Persoonlijk hebben we ook de indruk, dat er op deze wijze met het mesten van stieren nog wel een inko men is te behalen. De in pakjes geperste voordroogkuil op dit bedrijf was van prima kwaliteit. Ligboxenstal bedrijf G. Witte Men keek hier vooral op van de enorme ruimte in dit gebouw. Een ruimte, waarin naast plaats voor 55 melkkoeien en 25 stuks jongvee nog een flinke voorraad ruwvoer kan worden ondergebracht. Als in aanmerking wordt genomen, dat deze stal verder uitgerust is met een 6-stands visgraat- melkstal, melkmachne met melkleiding en een melkkamer dan is de prijs van ƒ90.000,in vergelijking met andere ligboxenstallen beslist niet hoog. Na de met stro gestrooide ligboxen in de stal van Gebr. Hoedjes kon men het zandbed in de ligboxen in deze stal maar matig waarderen. Ook de rooster- vloer in de loopgangen deed naar het oordeel van heel wat deelnemers „koud" aan. Overigens konden vooral de jongeren hier waardering opbrengen voor de arbeidsbesparing, die op deze wijze verkregen wordt. Bedrijf N. M. Bakker,Spang Het waren niet alleen de ouderen on der de deelnemers, die zich echt weer op hun gemak voelden in de stal van de heer Bakker. Een betrekkelijk nieuwe dubbele Hollandse stal, waarin de mest door een rondgaande ketting uit de stal wordt verwijderd. We heb ben op dit bedrijf heel goed ge merkt, dat er nog heel veel water door het Marsdiep moet stromen voordat de meeste veehouders zich gewonnen zul len geven aan het idee, dat de veel killere loopstal de stal van de toekomst wordt. Zeer instructief was de demonstra tie met de aanzuigblazer, waarbij het hooi mechanisch uit de kapberg naar het vak werd geblazen. In korte tijd had men op deze wijze een flinke par tij hooi overgeblazen. Ook voor de demonstratie met mest- verwijdering met de rondgaande ket ting was veel aandacht. Uit de reacties van de deelnemers menen we te mogen concluderen, dat ook deze derde boerderijentocht zeer geslaagd kan worden genoemd. „ZWOEGERZIEKTE" BIJ SCHAPEN KAN WORDEN BESTREDEN Binnenkort kan een begin worden gemaakt met de bestrijding van de „zwoegerziekte" bij schapen, een lang zaam verlopende infectueuze longaan doening, die jaarlijks een zeer grote schade aanricht onder de ca 500.000 Nederlandse schapen. Men schat dat bijna de helft van de dieren is aangetast, hetgeen in de mees te gevallen aanleiding is hen te slach ten. Dr. G. F. de Boer van het Centraal diergeneeskundig instituut te Amster dam heeft thans aangetoond dat een bepaald type virus de schapen infec teert. Het onderzoek, waarop dr. De Boer aan de Rijksuniversiteit promoveerde, heeft het tevens mogelijk gemaakt een diagnose van de zieke schapen te stel len. De bestrijding zal zich voorname lijk op hygiënische maatregelen richten o.a. door het tijdig slachten van geïn fecteerde dieren. Dr. De Boer heeft waargenomen dat WAT IK ZEGGEN WOU JAARVERGADERING SVC Vrijdag 13 februari houdt de sport vereniging De Cocksdorp haar jaar vergadering. Dit is geen bijzonder feit om te vermelden. Het is echter jammer, dat een groot deel van de leden niet beseft, dat deze jaarvergadering ook voor hen is. Meestal is er een klein aantal voet balleden aanwezig. Van de afdeling gym is er tot nu toe bijna nooit iemand geweest. Dit vindt het bestuur van SVC bijzonder jammer, omdat het aantal gymleden de laatste tijd veel groter is dan het aantal voetballeden. Het bestuur heeft de laatste jaren ge tracht de gymafdeling te behouden en liefst nog iets uit te breiden. Dit laat ste is wonderwel gelukt. Op het ogen blik heeft SVC meer dan 120 gymle den! Een bijzonder groot aantal, on danks de bijzonder primitieve akkom- modatie. Deze grote bloei van de gym is wel in de eerste plaats te danken aan de actieve leider, de heer Mets. Sinds 2 jaar is SVC ook lid van de KNGV, waardoor het mogelijk is, ook aan grotere wedstrijden mee te doen. Ook zijn in 1969 voor de eerste maal kinderen naar een van de KNGV-zo- merkampen geweest. Een 10-tal kinderen neemt deel aan een centrale training in Den Burg, spe ciaal bedoeld om een Texelse „topklas" te vormen. Uit dit alles moge blijken, dat de gym een volwaardige afdeling van SVC is geworden. Het bestuur vindt het daarom zo bijzonder jammer, dat van deze afdeling zo weinig weer klank komt, ondanks alle inspanningen van het bestuur en de heer Mets om de gym tot groter bloei te brengen. Het bestuur heeft gemeend, de leden op deze wijze nog eens extra te atten deren op het bestaan van een bloeiende gymafdeling. Het hoopt dan ook, dat deze leden ook van hun belangstelling blijk zullen geven, door op de jaarver gadering te verschijnen. Ook de ouders van de jongere leden worden dringend uitgenodigd, op deze vergadering te komen. Tot vrijdag Het bestuur Sinds kort is het niet langer noodza kelijk dat de aquariumliefhebbers er wekelijks op uit gaan om in kolken en slootjes watervlooien, muggelarven en ander levend voedsel voor hun vissen te vangen. Dit voer is nu te koop in de visbeurs van de aquariumvereniging „In Aqua Vita" waar voortdurend een hoeveelheid rode muggelarven, tubi- fex en ecytraeën in voorraad wordt ge houden. Vooral muggelarven zijn zeer gewild; ze horen tot het beste voedsel dat men tropische vissen kan geven. Voor ongeveer ƒ2,(prijs schommelt met het sterk wisselende aanbod) heeft men een portie waarmee de levende have van het aquarium wel een dag of veertien aan de kost kan worden ge houden. De rode larven zijn makkelijk te bewaren en zelfs bijzonder taai, zo als onlangs bleek toen het voorraadje van een der leden bevroor maar na ont dooid te zijn weer vrolijk verder leef de. Wat goedkoper zijn tubifex (kleine rode wormen) die in een vernuftig ge construeerd stelsel van bakjes in de beurs in conditie worden gehouden. Encytreën (witte wormpjes) zijn te koop in kweekpotjes. Daarmee kan men een eigen wormenkweek beginnen. Het gro te aantal leden van de aquariumvereni ging (nu ruim meer dan 100) maakt het mogelijk steeds (meer soorten vis in voorraad te houden. Deze week komt weer een nieuwe zending aan. In de visbeurs zijn ook al le andere aquariumbenodigdheden ver krijgbaar. Voorwaarde is dat de koper als lid van „In Aqua Vita" staat inge schreven. De visbeurs is iedere zater dag van 2-6 uur geopend. Adres: We verstraat 16 (ingang Burgwal). deze schapen grote hoeveelheden anti stoffen in het bloed hadden, die echter niet in staat bleken de infectie te stop pen. Daarom kan volgens dr. De Boer nooit een therapie tegen de zwoeger ziekte worden ontwikkeld; wel kan de ziekte met hygiënische maatregelen ge heel onder controle worden gebracht. life &K«TCHgH Ï«ÜW /M Brl.... t.l.r. - Bill*. Toen de collectant weg was voelde ik me schuldig. Had ik meer moeten geven? Maar die rekeningen dan? Zo wordt ons geven vaak een aalmoes met mate geven, door medelijden aan gezet. Net zo onecht als de opmerking van een moeder tot Jantje: „denk er om je bordje leeg te eten hoor.de kindertjes in de arme landen snakken er naar...." Wij moeten af van dit soort geven en dan nog dankbaarheid verwachten ook. Aardrijkskundig, geschiedkundig en hoe langer hoe meer ook zakelijk zijn wij als bewoners van deze wereld met elkaar verbonden. Het met de ander rekening houden is ook een eigen le vensbelang. We zijn er niet met een aalmoes of met al die lieve geweldige akties die ons „warm" moeten maken. Men denkt aan een soort wereldbelas tingstelsel „niet de vrijblijvende lief dadigheid om een einde te maken aan de onrechtvaardigheid en de veron achtzaming van eeuwen", zoals de arme landen het in een gemeenschappelijke verklaring hebben genoemd, om een economisch evenwicht in de wereld te bevorderen. Maar wij bedoelen het zo goed en waarom is de ander zo wantrouwend? Dokter Middelkoop uit Biafra werd het werk letterlijk uit de handen geslagen. Onze regering biedt beleefd geld aan aan het Rode Kruis in Nigeria. Van onze goede bedoelingen komt vaak weinig terecht door ons verkeerd den ken en ontactisch handelen. Een diep wantrouwen verhindert veel „goede werken". De ander denkt gauw: wat steekt daar achter? Waarom zijn ze plotseling zo vriendelijk en goedgeefs? Wij moeten van dat meerwaardigheids- gevoel af. Wij hebben nog zoveel te le ren van die ander, die wij zonodig den ken te moeten ontwikkelen. We denken verkeerd we gaan te veel van ons zelf uit. Of wat hebben wij er aan, óf wat kunnen wij doen om hen (die stak kers) te helpen of te geven. Dan komt het dat een meisje op een huishoudschool in Kenya een Engels eindexamen doet, in Engeland nageke ken. Ze leerde over petroleumkachels en steenkool, enwattedoenbijvorst. Dan komt het dat een rimboenproject wordt stopgzet om dat wij Westeu ropeanen eerst een uitgewerkte be groting en een financieel jaaroverzicht verlangen voor wij nieuwe gaven ga randeren. Zo komt het dat ik Mary Kenyatta en de ministersvrouwen te Nairobi in een cursus moest leren gas ten uit te nodigen en te ontvangen op z'n Europees. En zo kon het gebeuren dat een geboorteregelingprogramma door de mannen is uitgelegd als een po ging om het land te onderdrukken. Nee, het moet anders verbeter de wereld, begin bij je zelf. Bij de wereld raad van kerken is een voorstel inge diend tot het stichten van een gemeen schappelijk fonds, waarbij dan bepaald is dat V4 deel van dit geld besteed zal worden aan eigen ontwikkeling. Dit ge tuigt van inzicht. Wij moeten ons zelf ontwikkelen wel wat laat De hoofdregels zijn ons helder uitgelegd zo'n kleine 2000 jaar geleden. Wij moe ten wereldwijs willen denken met be grip en respect voor de ander. In Nederland hebben we de Ned. Or ganisatie voor Internationale Bijstand, de NOVIB. Deze probeert ons te helpen bij deze zelfontwikkeling door haar in formatie. Schenkt u per jaar tenminste ƒ5,aan de NOVIB dan'ontvangt u het 2 maandelijkse blad „Onze Wereld". Redaktie en administratie: Van Blan kenburgstraat 6, Den Haag. Reuze gesprekstof in het gezin, in de vereniging en op school Haar direkt gerichte financiële bij stand gebeurt op aanvraag van het land zelf. Dit geld hiervoor wordt mede opgebracht door de aktie van de NOVIB: „Een gast aan tafel" Deze aktie begon eind 1963 en heeft nu ruim 25.000 deelnemers. Totaal werd al 2x/t miljoen gulden bijeen ge bracht die aan 68 projekten werden uitgegeven. De deelname kan d.m.v. UITGEKOOKTE OVERWINNI1 VAN TEXEL 1 Na welgeteld tien weken kwam 1 weer in het veld voor de com[ tegen Flevo. De uitwedstrijd wasl deze club ondanks een geweldig overwicht met 21 verloren, iedereen wist hoe er niet gespeeld worden. Dit kwam na rust het stftf tot uitdrukking in een zeer grote S denveldbezetting, waardoor er one jjr het windvoordeel vaak slechts jle man in de voorhoede speelden. Voor publiek was dat niet zo aantrekki maar het bleek een zeer effectieve nier om de tegenstander van doelj ten af te houden. Voor rust speelden de gastherei tegen de soms harde wind in en Flevo enorm in de meerderheid. Cfcj Ipenburg redde een paar keer op l| wijze, maar het was Texel dat via Dirk Koorn scoorde na een voorzetl de hele van Wim Koorn Na ongj 20 minuten was het alweer Dirk, die nu met een zeer fraaie k< 20 liet aantekenen. Ondanks woede pogingen van Flevo werd g met deze stand. Na rust liet Text bewust alle risico varen en heeft eigenlijk geen reële kans gehad, had geluk bij harde schoten van Koorn en Akkie Bakker, die net of door de keeper nog verwerkt k< worden. Het was jammer voor de portersschare dat de doelpunte™ vroeg vielen, want velen hebben! enkel goal gezien. Wij vonden het voor de vierdi een op heel behoorlijk peil sl wedstrijd, ook van Flevozijde. voor rust het aankijken meer waard. Met wat geluk en wilsk kan het eerste van Texel het ze deze competitie nog zeer ver scho F. S.V. TEXEL Training. De training wordt vrij goed bt door de senioren, in het bijzonde eerste elftal. De junioren zien we| ter zelden of nooit op een paar deringen na. Aangezien een club junioren meestal zijn eerste elflj Iers recruteert, is het van het gr belang dat hierin verandering korf We hebben nu een prima train^ een zeer gevarieerde oefenstof een goed verlicht veld, meestal I maal in de week. Niemand maaij wijs, dat niet iedereen in ieder éénmaal in de week kan komen ondanks wat voor porties huiswij rondhangen bij IJsbeer of Sinke lui, laat je niet kennen en kom! ,te fol k geregelde bijdragen of ook spaarbusje. Voor de kerst deed ik een bert u. En nu kan ik verheugd verte! ongeveer 250 gezinnen een spa; van de aktie; een gast aan tafel kamer hebben staan, waar troi minder trouw toch elke week wel in verdwijnt. (Rekent u mee., week 250,Is het bu9je wat dan kunnen u of uw kinderen he! legen bij de Raiffeisenbank alhii het via mevrouw de Koning Hulpt Fonds weer aan de Novib doorge Het gaat hier niet om een eei gift hoewel dat natuurlijk fijc en ook dat is gebeurd (zie Texelst rant). Het gaat hier om geregeli dragen Leer u zelf en uw huisgenoten ven met de andere wereld die b aan tafel hoort te zitten in de all ste plaats om te eten. Want met e< maag kun je niet goed werken es ken. Heeft u al een plaats voor aan uw tafel vrijgemaakt? Ik hi housiaste ervaringen gehoord, busje is het ook voor de kinden gelijk om echt mee te doen. Lklt- willen aanmoedigen om zich bij o. €|'v te sluiten een idee voor uw (ff?, vereniging om dit gezamenlijk tf" Misschien helpt het wat mee om te ontwikkelen tot een echte werf mens, en tegelijk onze gast ook a| te ontvangen en te eerbiedigen waardigheid. U nodigt toch ook een gast tafel? P>. De Hoge Kamp, tel. (0222®nS Ytje Boerhorst, j^° wei Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen, waaronder 8% NMS-Spaarbrieven, garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! paa ten pvas njr 33. „Een zonderlinge zaak....", zei smidje Verholen en nam de flitspuit op van de grond. „Zou hij soms eigendom zijn van die bediende Vosmaer?? Tja, misschien moet die wel zorgen, dat de mot niet in de spullen komt. Toch dom van hem om dat ding hier gewoon te laten liggen. Als de rare alchimist hem vindt, wil-ie natuurlijk weten wat het is. Maar wat kan mij het ook eigenlijk schelen. Vosmaer moet zelf maar we ten of hij zijn flitspuit laat rondslinge ren of niet". De smid legde de spuit weer neer en verliet het vertrek door een andere deur. Nu kwam hij terecht in een oude gang, die geschraagd werd door dikke eiken balken. „Het lijkt warempel wel een soort weergang met schietgaten", mompelde hij. Hij keek door die zoge naamde schietgaten en kon toen pre cies de grote binnenplaats van het ka steel zien. „Nee maar! D..da .daar loopt Nosco", kreunde hij toen, vol me delijden. „Hij heeft, geloof ik, een bloedneus!" De smid ademde nu diep in en begon te roepen. Maar de professor was hele maal niet blij, toen hij de smid zag. Hij zwaaide tenminste iboos met zijn vuis ten en antwoordde: „Pas jij maar op, lelijke namaak-Kludde! Ik ga naar de politie! Ik zal je laten opsluiten!" „Daar begrijp ik nou geen biet van" mompelde smid je Verholen en hij maakte, dat hij zo snel mogelijk op de binnenplaats kwam. Opgewonden stort te hij zich naar buiten en hij wilde roe pen: „Ik heb de Zwarte Kludde gezien, professor!" Maar de professor sneed hem met een driftig handgebaar het spreken af. „Zo.siste hij kwaad. „Hebt ge de Kludde gezien? Ik heb hem ook gezien, mijn waarde. Hij heeft me een blauw oog en een bloedneus gestompt. En waarom heeft hij dat u niet gedaan? Dat zal ik u gauw vertellen, meneer! Hij heeft u gespaard, omdat ge zélf de Kludde zijt!" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2