SONNEMA i hallo! !de uil AGEND BERENBURG meneer „Zomaar een veearts" goed gebracht door toneelclub Zuid-Eierland in het afgelopen weekend Felle protesten tegen toeristisehe heffingen LAATSTE NIEUWS: Bouw van 109 woningen gaat door „Tante Pietje" gaat weg... Gemeenschap Eierlan SPORT EN SPEL EIERLAND Zaterdagavond bracht de toneelgroep „Zuid-Eierland" in Bethel" het stuk 'Zomaar een veearts'. Onder regie van mevrouw G. Boersma- van Donk zagen we goed spel in een lang niet eenvoudig stuk. Hoewel „Zo maar een veearts" een happy end had, was het toch niet te scharen onder de serie van doldwaze kluchten die we de laatste tijd te zien hebben gekregen. Dokter Jan Bos is door een fout zo van streek geraakt dat hij het risico nie langer aandruft en zijn praktijK vaarwel zegt om in een klein gehucht veearts te worden. Hier zit hij, samen met zijn vrouw, dochter Ineke en pleeg zoon Henk, nu al een jaar of twintig. Hij heeft zijn dochter altijd graag in zijn vak willen laten studeren, maar deze wil niet. Henk studeert er echter wel voor en is zojuist geslaagd. Henk en Ineke waren voorbestemd om mcv Van verschillende zijden komen felle protesten binnen tegen de voorstellen van het gemeentebestuur om over te gaan tot de toeristische heffingen, waar over wij in de vorige krant al uitvoerig schreven. De Algemeene en de R.K. middcnstandsvercnigingen hebben het college laten weten ernstig bezwaar te hebben tegen iedere vorm van direkte belasting van de toerist. Op de consu ment, die de laatste tijd toch al zo vaak met prijsverhogingen wordt ge confronteerd, maakt iedere verdere prijsverhoging een onsympathieke in druk, waardoor invoering van een vorm van toeristenbelasting een onverant woorde anti-reclame voor een vakantie op Texel zal betekenen. Toeristenbelas ting, zo verwachten de besturen van ge noemde verenigingen, bedreigt de con currentiepositie van Texel als vakantie oord ten opzichte van plaatsen zonder die belasting en ten opzichte van het buitenland. De opbrengst van een in te voeren toeristenbelasting zal volgens de besturen in geen verhouding staan tot deze nadelen. Aangedrongen wordt ern stig te zoeken naar andere mogelijkhe den tot dekking van het begrotingste kort. Het Vakantiecentrum Hoog-Koog wijst er in een brief aan de gemeente raad op dat de door B. en W. voorge stelde wijzigingen voor haar bedrijf een extra belasting betekent van 3.071, wat neerkomt op een verhoging van 1.333" 'o. Bezwaar wordt gemaakt tegen de basis van de berekening van de be zetting van de bungalows. B. en W. gaan uit van zes personen per bunga low, terwijl de praktijk leert dat een 6- persoons bungalow doorgaans door niet meer dan 4 tot 4,5 persoon wordt be woond, de gemiddelde gezinsgrootte. De geschatte opbrengst moet door slechts een deel van de exploitanten worden opgebracht. Verhuurders van gemeubi leerde huizen, logiesverstrekkende be drijven en dag-recreanten krijgen niet met de heffingen te maken, wat ook geldt voor hotel- en pensiongasten, die korter dan 7 dagen verblijven. Ge vreesd wordt voor het vele werk en de rompslomp, die het doorberekenen aan de gasten met zich meebrengt en het gevaar dat de opgave ooit eens niet klopt zodat de controlerend ambtenaar proces verbaal moet opmaken. Ver wacht wordt dat de heffingen een ver schuiving naar de sectoren zal veroor zaken waar (nog) geen belasting wordt geheven, maar voor menige toerist zul len de heffingen aanleiding zijn om Texel als vakantieoord af te schrijven, temeer daar een verblijf op Texel de laatste jaren toch aanzienlijk duurder is geworden, waardoor reeds een kente ring merkbaar is. De beheerder, de heer J. van Bekkum, schrijft dat men begrip heeft voor het feit dat de gemeente Texel op een of andere manier aan de financiële middelen moet komen, maar het wordt ondemocratisch genoemd dat een deel van de bevolking, de toerist, deze middelen moet opbrengen. Ook de jonge Texelse afdeling van D '66 heeft zich in de strijd tegen de toeristische heffingen geworpen. Aan gevoerd wordt dat Texel ten aanzien van de recreatie als centrumgemeente moet worden gezien en dat de daaruit voortvloeiende hogere kosten voor re kening van het rijk dienen te komen. In plaats daarvan stelt D 66 Texel voor meer reinigingsrecht te heffen van hen die méér dan één vuilniszak per week aanbieden. Voorts een rioolgeld te hef fen van ieder, die een PWN aansluiting heeft. Juist degenen zonder riool ver ontreinigen het water in de sloten. Ook wordt een heffing voorgesteld op de ge meentelijke parkeerterreinen aan de strandwegen en bij Den Burg, te incas seren door „65 plussers". Als vierde voorstel wordt genoemd het verhogen van leges, voor zover niet betrekking hebbend op de woningbouw (zoals voor gesteld door de PvdA in de raadverga dering van 16 december 1969). Verzocht wordt de perceptiekosten van genoem de heffingen vast te stellen opdat kan worden nagegaan hoeveel de baten zul len belopen. elkaar te trouwen, maar in de tijd dat Henk in de stad studeerde, 'heeft Ineke een nieuwe kennis opgeduikeld, Cor. Als Henk weer thuis zal komen, keert ze zich toch weer tot hem. Maar hij vertelt, dat hij in de stad een ander meisje heeft gevonden, en dat hij daal bovendien een praktijk wil beginnen. Zijn vader, die in het dorp reeds een praktijk voor hem georganiseerd had en bcivendien zijn studie betaald, is hier zeer door verdroten. Als Henk hein dan nog een paar verwijten naar het hoofd slingert, wijst hij hem de deur. Ineke gaat ten tweede male naar Cor, hoewel ze met hem toch niet zo geluk kig is na de hernieuwde kennismaking met Henk. Anderhalf jaar later komt Henk opeens weer opdagen. Zijn prak tijk in de stad is op niets uitgelopen, evenals zijn verkering. Nu komt hij plotseling en ongewenst: er ligt een pa tiënt van hem op sterven. De wegen liggen dichtgesneeuwd, de ziekenauto kan niet komen en hij durft de operatie niet alleen aan. Dokter Bos wil eersi niet, maar laat zich toch, mede door zijn vrouw, vermurwen. Hij gaat naar de patiënt, en de operatie wordt een succes. Maar nu overkomt zijn pleeg zoon hetzelfde als was hem overkwam: hij durft de verantwoording niet meer aan. Doch Jan Bos weet hem te over reden en als dan ook Ineke hem weer aanvaardt, wordt de strijdbijl begraven en is alles weer pais en vree. Het goede spel dat we zagen was voor een groot deel te danken aan het feit dat men voor de diverse rollen uiter mate geschikte personen had uitgeko zen. Het „echte" echtpaar Van Benne- kom was ook een uitstekend dokters echtpaar. Mevrouw R. v. d. Star-de Ridder had als Ineke wel de moeilijkste rol, maar zij bracht deze uitstekend. Haar twee minnaars Henk (C. Zegers1 en Cor (A, Knol) waren zeer aanvaard bare tegenspelers. Mevrouw V. van Inenten-Boon, die de rol van nogal be dillerige oma speelde, deed dit dien overeenkomstig en dribbelde, oma of geen oma, zeer parmantig over de olan- ken. Mevrouw F. van Exel-Dootjes, me juffrouw E. de Ridder en de heer C. Wetsteen vormden het huispersoneel er hoewel, zij iets bescheidener rollen speelden, deden zij dit met veel animo. Tenslotte zal het met het verdiet van de afgewezen minnaar Cor ook wel los lopen, want in de na het stuk gehou den verloting won hij drie prijzen, waaronder een goed gevulde fruit schaal. 3—4 1—1 5—0 0—4 2—1 6—1 0—10 2—2 0—1 2—1 0—0 2—1 6—1 4—1 4—0 1—1 2—5 6—4 1—3 0—1 4—4 1—0 4—2 1—8 5—0 1—1 De autoriteiten zijn gisteren akkoord gegaan met de voorgenomen bouw van 109 woningen door de Wonngbouwver- eniging Texel. Zoals bekend zullen 99 woningen verrijzen aan de Bcrnhard- laan tc Den Burg cn 10 in Den Hoorn. Aannemer Duin zal direkt met de uit voering van het projekt beginnen. DEN HOORN De familie Heer schap zal eind van dit jaar stoppen met het beheren van het dorpshuis „De Waldhoorn" te Den Hoorn Men is het er algemeen over eens dat dit een „strop" is, want mevrouw Heerschap, beter bekend als tante Pietje, heeft haar taak altijd tot grote tevredenheid verricht. Het bovenstaande werd mee gedeeld tijdens de donderdagavond ge houden jaarvergadering van het dorps huis De agenda vermeldde weinig schokkends en de belangstelling was daar dan ook naar: afgezien van het be stuur slechts 13 personen. Omdat de heer H. Koorn als voorzitter voortijdig had bedankt, trad de heer A. Lap Szn. als zodanig op. Het dorpshuis heeft nog al wat problemen in het financiële vlak, zo bleek uit het overzicht van penning meester J. Bakker W. Tzn. Aanschaf van centrale verwarming zou een eind kunnen maken aan de huidige verwar mingsproblemen, maar dat is voorlopig helaas geen haalbare kaart. Er zal ech ter toch wat moeten gebeuren, zodat het bestuur zich hierover nog zal bera den. In ieder geval zullen in het dorps huis meer activiteiten ontplooid moeten worden. Er is nu veel te weinig te doen. Omdat de animo voor de dansavonden niet groot blijkt te zijn, zullen deze in mindere mate worden gehouden, alleen in het hoogseizoen. Wel zullen kien- avonden worden gehouden om de kas wat te versterken. Het aantal aange slotenen is de laatste tijd overigens flink gestegen, maar er kunnen nog heel wat Hoornders bij Bij de bestuursverkie zing werden mevrouw G. Grabowski- Lap en de heer J. Smit herkozen, ter wijl de plaats van de heer H. Koorn werd ingenomen door de heer H. Troost J. Dzn. UITSLAGEN Zaterdag 7 maart 1970 Junioren Oosterend-Wieringermeer Adspiranten Texel a-Tex. Boys a ZDH a-Oosterend a Tex. Boys b-WGW e Pupillen Afdeling A Texel a-ZDH a Cocksdorp a-Texel b Texel c-Tex. Boys a Oosterend a-De Koog a Afdeling B ZDH b-Texel d Tex. Boys c-Oosterend t Zondag 8 maart 1970 Afdeling Noordholland Spartanen-Tex. Boys Knollendam-ZDH DWOW-De Koog Zuidermeer-Oosterend Texel 2-ZAP 3 Texel 3-Kaagvogels 2 Tex. Boys 2-HRC 6 Oosterend 2-Schagen 4 ZDH 2-Vesdo 4 Watervogels 6-Texel 4 De Koog 2-BKC 4 Junioren Helder 2-Texel Tex. Boys-WGW 2 De Koog-Watervogels ZDH-Schagen 2 (ZDH kampioen Adspiranten Texel b-Schagen b Programma pupillen a.s. zaterdag Afdeling A Texel a-Tex. Boys b, 15.00 uur Tex. Boys a-De Koog a, 15.00 uur Oosterend a-Cocksdorp, 14.15 uur Texel b-Texel c, 14.15 uur Afdeling B Texel d-Tex. Boys c, 15.00 uur Tex. Boys c-ZDH b, 14.15 uur ZDH-JUNIOREN KAMPIOEN DOOR 5—0 OVERWINNING OP SCHAGEN 2 ZDH junioren, die hun eerste wed strijd speelden na de winterstop, zijn door de 50 overwinning op Schagen 2 kampioen geworden in hun afdeling. Na twee minuten was het J. Lap, die de matige Schagen-keeper met een hard schot voor de eerste keer het nakijken gaf Toen J Commandeur kort hierna 20 liet noteren was Schagen een ge broken ploeg. Voor de rust combineer de ZDH goed en in de 30ste minuut bracht J. Lap de stand op 30 wat ook de ruststand werd Na de rust geloofde ZDH het wel, en Schagen kreeg royale scoringskansen, maar de voorwaartsen van Schagen staken niet in hun beste vorm. Toen Schagen het niet deed, dacht J. Commandeur „dan doe ik het maar" en bracht de stand op 40. Na 20 minuten moest K. Vlaming zich we gen eens blessure door W. Roeper la ten vervangen. W. Arnout bracht de stand op 5—0, terwijl A. Hin bij een penalty de bal tegen de binnenkant van de paal schoot, waarna de bal weer in het veld sprong, maar 50 was meer dan genoeg om de kampioensvlag te hijsen. Kort voor het einde moest A Hin het veld nog uit wegens kramp en werd vervangen door A. Westerlaken. Na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Zwanenburg was er een enorme vreugde bij de ZDH-spelers, die later in „Loodsmanswelvaren" werd voortgezet. SPARTANEN-TEX. BOYS 0—0 Het is Boys 1 gelukt Spartanen op eigen terrein te bedwingen. Er werd gespeeld op een zeer zwaar veld wat veel van de conditie eiste. In de eerste helft waren de beste kansen vooi de Boys doch paal en lat stonden succes in de weg. Na de rust was Spartanen meer in de aanval doch ook hier waren de schoten niet goed gericht en ver richtte keeper Hank Witte enxele goe de reddingen. Uitslag 00. ZUIDERMEER-OOSTEREND 4—1 Op een terrein, dat nauwelijks een voetbalveld mocht heten, heeft SVO het tegen het evenmin hooggeplaatste Zui- dermeer, lelijk laten zitten. Mede door dat invaller-doelman v. d. Gracht kennelijk z'n dag niet had, keek SVO voor rust al tegen een 30 achterstand aan. SVO, in het veld beslist niet min der, zag al gauw na het begin een gave treffer van Keijzer om onduidelijke re denen afgekeurd. Spil v. d. Kerkhof ging naar voren, maar verder dan een bal op de lat en een hard schot tegen een tegenstander kwam hij ook niet. Na de rust een gelijkopgaand duel waarbij Zuidermeer blijk gaf beter op het zware veld uit de voeten te kunnen dan Oosterend. Na een kwartier slaag- oe Van Rossum erin om de eer, na een solo, voor Ooste'rend te redden. De vreugde was echter maar van korte duur, want meteen hierop wist Zuider- meer de marge weer tot drie goals te vergroten. Dit doofde gelijk het laatste beetje vuur, dat nog aanwezig was, en plichtmatig werd de resterende tijd uit gespeeld waarbij Van Rossum vlaü voor tijd een toegekende penalty in de modder gesmoord zag worden, zodat er geen verandering in de stand meei kwam. DWOW-DE KOOG 1 6—1 De Koog 1 moest uit naar DWOW In een spectaculaire strijd moest De Koog het onderspit delven tegen een opper machtig DWOW. Ruststand 2—0. Na de rust scoorde DWOW drie doel punten in tien minuten en kwam op 50. Toen De Koog eindelijk een kleine kans kreeg, profiteerde Kikkert daar van en werd de stand 51. DWOW kreeg nog twee penalties te nemen, waarvan er één werd benut. KNOLLENDAM-ZDH 2—1 Voor de rust zagen we een gelijk- opgaande strijd, waarin voor beide doe len enige kansen ontstonden, die niet benut werden. Na ongeveer 20 minuten bracht H. Noom de stand op 10 voor Knollendam. Kort voor rust kwam ZDH naast Knollendam toen een goede com binatie tussen R. Hoorndert en D. Drij ver door laatstgenoemde met een kop stoot in een doelpunt werd omgezet. Rust 11. Na de rust speelde ZDH vanuit een goed gesloten verdediging en kwam tot enkele gevaarlijke uitvallen. Door^ een gelukkige omstandigheid kwam Knol lendam op 21, Kort voor tijd kwam ZDH nog dicht bij de gelijkmaker, Maar Knollendam had vrouwe Fortuna op z'n hand en de stand bleef ongewij zigd. Knollendam, de koploper, mag met dit resultaat tevreden zijn, want een gelijkspel had de verhouding beter weergegeven. TEXEL 2-ZAP 3 4—0 Kennelijk door de inspirerende aan wezigheid van onze enthousiaste trainer maakte Texel 2 een mooie uitslag tegen het hoge geplaatste ZAP. Met de rust was de stand reeds 20. Chris van der Meer was in goede doen: hij maakte er drie Verder vielen ons Douwe Dijker en Rudy Gieles op met opbouwend spel, waarbij de bal steeds goed werd afgegeven. Henk Groen was veruit de beste van de achterhoede. Zo doorgaan, dan blijven we in de tweede klas. TEXEL 3-KAAGVOGELS 2 1—1 Het derde mocht zijn handen dicht knijpen met het ene puntje. Kaagvogels was individueel veel beter en combi neerde vaardiger. Van Texel moest het uitsluitend van de snelle Rob Dapper komen. Voor de rust kreeg deze wel ballen toegespeeld, na rust dekte de back hem beter af. De goal van Texel kwam dan ook van een voorzet van rechts, die Sietze Visser mooi inkopte. Na rust was het alles Kaagvogels wat de klok sloeg. Na stilstaand voetbal van de achterhoede was het na een kwartiertje 11 en de toeschouwers knepen hem als een ouwe dief bij de vele noodsituaties voor het Texel-doel. Geen goals echter; Kaagvogels kwam zelfs nog goed weg bij een prachtig afstandschot van Douwe Dros tegen de buitenkant van de paal. Trainen, heren! TEXELSE BOYS 2-HRC C. 5—2 Het tweede moest z'n beste man af staan aan het eerste waardoor het ver band in de ploeg en vooral in de ach terhoede zoek was. HRC wist al direkt een 20 voorsprong te nemen. R. Beers zorgde uit een corner dat de rust met 'n kleine achterstand werd bereikt. HRC liep toen echter regelmatig uit naar een 5i voorsprong. M. Veeger wist na goed werk van J. Renout nog 1 maal voor de Boys te scoren (52). SVO 2-SCHAGEN 4 6—4 In een doelpuntrijke wedstrijd wist het tweede beide punten te bemachti gen door Schagen 4 met 64 terug te wijzen. Voor de rust een sterker SVO wat in de 31 ruststand tot uiting kwam, door goals van Schaatsenberg, Pronk en Van Asperen. Na de rust kreeg keeper KI. de Vries het aanzien lijk drukker, maar ondanks een paar tegendoelpunten wist men Schagen 4 toch aan de negatieve kant van de score te houden. TEX. BOYS jun.-WGW 2 jun. 4—2 De junioren versloegen, na een span nende eindfase WGW 2 met 42. Voor de rust hadden de Boys wmdvoordeel en zetten het WGW-doel onder zware druk. Het schieten was echter over het algemeen te slap terwijl de WGW-doel- man ook goed werk verrichtte. Vlak voor de rust wist F. Witte eindelijk het grote overwicht ook in een doelpunt tot uitdrukking te brengen. Direkt na de thee trokken zij echter weer ten aan val, door het opdringen van WGW met meer speelruimte. Eerst F. Witte en toen D. Lexmond maakten oaar goed gebruik van (30). WGW wist echter door 2 goede doelpunten de achterstand tot een minimum terug te brengen en kwam de overwinning voor de Boys nog in groot gevaar. D. Lexmond bracht weer wat rust in de gelederen door met een bekeken bal over de uit gelopen keeper no. 4 te laten noteren. KjVVi'Al 114. LËUUCW W VU Britten tan Uitn - bulltn d. r.J, !M».5®®iSSCKSïS3SSS3B3®.ll!fllKa In Eierland is een nieuwe vera opgericht, die de naam draagt: V ging Gemeenschap Eierland. De zegt al, wat het wil zijn: een n vorm van samenwerking tussen <j schillende onderdelen waaruit Ei is samengesteld, t.w. De Cocksdo Zuid en Midden Eierland. De s werking tussen deze onderdelen» vaak wel wat te wensen overgi Dit was waarschijnlijk geen gevo onwil, maar men geloofde vaak i de mogelijkheden. Toch is bewezi samenwerking in Eierland moge en dan heel vaak bijzonder goe sultaten heeft. Eierland bezit bijv. een kleuter die ondanks de beperkte ruimte' gewerkt moet worden, een bloeie staan leidt en iedere vergelijkit andere kleuterscholen op Texel™ rijk kan doorstaan. De vereniging van Plaltelanc wen heeft in Eierland een blo afdeling. Binnenkort zal waarschijnlij Krimplan gerealiseerd worden project, waarin bijna niemand m loofde. Door de handen ineen U bleek het toch mogelijk, dit plan grond te krijgen. Uit deze voorbeelden moge dat er de laatste jaren een verai ten goede is in Eierland. De i stelling voor het gemeenschapsle iets groter verband is groeiende polder. Daarom meent het bestu de Vereniging Gemeenschap blo J Wl| hebbon Fabeltjesland-gordljnstof* bedrukt mot vel© vrolijke vriendjes uit J Fabeltjeslandl Fondkleuren oranje, goud en groen. Slechts 6.95 per meier MOERBEEK'S Interieurverzorging Hogerstraat, tel. 2572 een Iwaalfkleuren jAcngcLo-fVtltit. j E: KI dat nu de tijd rijp is om te prob bouw van een gemeenschapshu. Eierland te realiseren. Aan een lijk gebouw bestaat ongetwijfeli behoefte. Voor de gymafdelin S.VC. is het bijna een levertsk over niet te lange tijd te kuni schikken over een behoorlijk gyi maar ook vele andere veren hebben behoefte aan een behoor derkomen. Tot nu toe is het niet moge! bleken, in een van de kernen bouw van een gemeenschapshuis men, maar in samenwerking m mogelijk zijn. Het bestuur den een gebouw, dat in de zomer in tieve zin rendabel gemaakt ka den, zodat de verenigingen niet re lasten zullen behoeven op t< gen. De definitieve vorm is ook bestuur nog niet bekend. Daaro: den alle inwoners van de poldi land uitgenodigd hierover eens men praten. Hietoe worden twt den belegd; op dinsdag 17 maar De Cocksdorp in hotel „Kikkert donderdag 19 maart a.s. in het veldhotel. Beide avonden aan uur. Op deze avonden wil het be graag alle informatie over de en bedoelingen van de Verenig ven. Ook zult u dan in de gele zijn, uw vragen te stellen, uw kingen kenbaar te maken of v gesties naar voren te brengen. In ieder geval hoopt het best veel inwoners van Eierland een ze avonden zullen bezoeken. Ii menwerking is ook op dit gebi schien weer iets te bereiken, i dienen tot betere ontplooiing 17, heel polder Eierland. Het bes» >1 Dinsdag 10 maart Den Burg, hotel „De Lindeboom»»11 20.00 uur, 't Nut met lezing Kuitse over het leven en West Afrika. Woensdag 11 maart Den Hoorn, 'Loodsmanswelvar-aoi uur, folklorefilm en oude danst^ Den Burg, Jonge Zusterkring, De Koog, Jonge Zusterkring. Oosterend, Jonge Zusterkring Donderdag 12 maart Den Burg, „Zwalkersburcht", 21 Vormingscentrum, handenarbe ZDH 2-VESDO 4 1- ZDH 2 heeft een gevoelige! derlaag geleden tegen het toclj sterke Vesdo 4. Voor de rust vielen er al eif ten in de ZDH-verdedigin keeper Bakker hield z'n doel F voor rust voortreffelijk schoo was het de Vesdo-midvoor, scoorde. Na de rust liep Vesdo een 30 voorsprong, die zei diend was. Toch kan ZDH de redden toen W. Bakker de bJ lat en Vesdo-keeper in het ne; Eindstand 1—3. Met wat m kracht in de voorhoede had Z! nog een doelpunt kunnen scor SVO jun.-W.MEER jun. 2 De junioren zijn duidelijk va en verloren dit keer geheel van Wieringermeer 2. Duidel' sommige spelers er blijk van een veilig lijkende voorspronf geloven, wat hen ook nu weer* Bij rust stond SVO met 31 v< na de rust gaf men deze vc door genoemde reden zomaar aen en vlak voor tijd greep meer zelfs de volle winst, wa wel iets meer kreeg dan het to TEXEL A-TEX. BOYS A Texel a wist de-Boys te w een wedstrijd die niet op stond. De tegenpartij viel onj gen; ze speelden niet best dezN Hun goal ontstond uit een ejég kans na omver lopen van dSi Nooit de bal loslaten, Jaap! het doelpunt van Texel-zijde len, waar de Boys achterhof verweer had op een goed opge val. Na rust werd niet meer| punt. De echte Dockumer Berenburg. Anno 1860.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2