LLES DRAAIT OM MOEDER" oorkom zoutschade in bieten gi gametuwtjjdmee-ganaardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST oot| ANDBOUW en VEETEELT s oorlichting melkmachines De mol(len) geliquideerd? „HILLMANNETTE" Drank in beslag genomen eede blad iiiiiiiiin briek voor s Omi«.r TEXELSE COURANT DINSDAG 10 MAART 1970 diverse artikelen over de teelt van [erbieten wordt gewezen op het ge- van zoutschade als gevolg van het ^lijk strooien van flinke hoeveelhe- kunstmest. Het gewas bieten heeft een goede groei een flinke hoe- eid voedingsstoffen nodig, waar- het gevaar van zoutschade vooral edt bij dit gewas. Mogelijk moet •bij ook het feit, dat de jonge bie- lant een vrij teer plantje is in aan- :ing worden genomen. >ewel we niet positief kunnen zeg- dat ook op Texel in het verleden lelijke gevallen van zoutschade zijn gekomen houden we er toch reke- mee, dat deze afwijking in be de gevallen een rol heeft gespeeld Ie ontwikkeling van het jonge bie- ewas. 'lekken met minder goede groei ?t is de laatste jaren meermalen isttre; gekomen, dat in percelen bieten op e grond plaatselijk een achterstand roei optrad. Het waren dan meestal dekken met de lichtste grond en il ook met het laagste humusge- iniiiiiillïi IIIIIIIIH idat de chemische onkruidbestrij- algemeen haar intree had gedaan we als de oorzaak van de minder e groei vooral de werking van het uidbestrijdingsmiddel Pyramin beschouwen. We zijn er van over- lllllllillgA, dat in heel veel gevallen Pyra- inderdaad een ongunstige uitwer- heeft op de groei van bieten op gronden. ,arnaast moeten we rekening hou- met het feit, dat de lichte, humus- plekken in de polders in veel ge- >n besmet zijn met vrij levende aal- Een tweede factor, die de groei be- elt. t lijkt ons echter niet onmogelijk, m bepaalde gevallen de ongustige ing van Pyramin en aaltjes nog herpt wordt door een te hoge :oncentratie van het bodemvocht. lebben het al meer gezegd dat een king m de gewassen vrijwel nooit oorzaak heeft. Het is meestal een iinatie van ongunstige factoren, iet ziektebeeld oproept. En iedere Ne willen er de melkveehouders nog een keer op wijzen, dat een goede tiling van de melkmachine en een e melktechniek zeer belangrijk zijn. geldt zowel voor de te verkrijgen eelheid melk als ook voor de uier- ndheid van de dieren. it dit helaas ook bij de landbouw- lichting wordt ingezien wordt ge .reerd door het feit, dat aan het ■ulentschap voor de Rundve'ehoude- te Alkmaar ook twee voorlichters rbpnden zijn, die zich speciaal bezig Men met de voorlichting op het ge- van het machinaal melken. In ons Meel kan die voorlichting worden "rgd door de heer C. Knijn. heer Knijn is bereid zowel voor- ng te geven bij een bestaande in- itie als ook bij veranderingen. We en daarbij speciaal aan de inrich- van doorloopmelkstallen en het >ggen van melkleiding. Nog regel- gebeurt het, dat daarbij fouten en gemaakt. Daarom is het zaak er Knijn hierbij tijdig in te scha- gel. art u op het punt staat veranderingen te brengen, maar ook in gevallen moeilijkheden bij een bestaande and kunt u contact met ons opne- waarna wij ons in verbinding in met de heer Knijn. ongunstige factor, die we weten te voorkomen helpt er aan mee om de af wijking te weren. Hoe zoutschade voorkomen? Hoewel we dus helemaal niet zeker zijn, dat op Texel regelmatig zoudscha- de in bieten voorkomt menen we toch, dat het goed is er voor te zorgen, dat de kans op zoutschade zo klein moge lijk is. We kunnen dit bereiken door niet alle kunstmest tegelijk te geven en in ieder geval niet vlak voor of na het zaaien van bieten. Gebruiken we nog enkelvoudige kunstmeststoffen, dan zal het zaak zijn om in ieder geval de fos faat- en kalimeststoffen enkele weken vóór het zaaien van de bieten te geven en door een grondbewerking door de grond te mengen. De stikstof kan dan kort vóór het zaaien worden gegeven. Maken we gebruik van een meng- meststof, dan zal het aanbeveling ver dienen om deze meststof ook ruim vóór het zaaien te strooien. We nemen hier mee het risico, dat bij veel regen tussen het strooien van de mengmeststoffen en het begin van de groei van de bieten een gedeelte van de stikstof verloren gaat. We achten deze kans echter niet zo groot. In ieder geval menen we, dat het zaak is om te voorkomen, dat de toch al niet ideale omstandigheden voor een bietengewas op zandgrond nog ver slechterd worden door zoutschade. fcïci-. Een paar maanden geleden werden de Texelse landbouwers opgeschrikt door het bericht, dat ons gebied was „ver rijkt" met één of meer mollen. De schrik sloeg diverse Texelse boeren om het hart. De berichten over mollenscha- de aan het grasland op veel plaatsen op het vasteland waren ook op Texel doorgedrongen. De mol(len) heeft zijn aanwezigheid een aantal weken duidelijk gedemon streerd. In het gazon bij de bungalow van de heer N. L. Vermeulen versche nen diverse molshopen. De voorlichter Jn. Koolhof heeft een aantal weken geleden op een paar plaatsen in de molgangen vergiftigde regenwormen uitgelegd. Na die tijd heeft de mol geen tekenen meer van leven gegeven, zodat er goede hoop is, dat de mol(len) is verdwenen. We ho pen het hartelijk voor onze Texelse boeren en spreken daarbij de wens uit, dat geen verdere pogingen worden ge daan om de Texelse fauna te verrijken met mollen. De Texelse boeren kunnen ze echt missen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren te Den Burg: lange wollen sjaal, verwerkte kleuren: rood, groen, blauw en zwart; groene pukkel inh broek, borstel en lucifers; goudkleurig damespolshorloge, miniatuurmodel mei zwart bandje. Gevonden in Den Burg: zinken bak, weegschaal; kammetje en spiegeltje in étuitje met bloemmotief; rechterwant, kleur zwart met rood-wit gestreepte boord; rechter wollen want, kleur wit met groen gestreepte boord; linker want, kleur beige; 1 paar suède wanten kleur bruin, met witte voering; dames handschoen, leder, kleur lichtbruin; 1 sjaal, kleur grijs met bruin en grijze franjes. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 10 mrt. 10.27 en 22.48; 11 mrt. 10.59 en 23.18; 12 mrt. 11.30 en 23.42; 13 mrt 11.59 en—.—; 14 mrt. 0.09 en 12.30. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. |&W«I LU. Z-LViULW Vi'ttH# Brl...» rilt Ultra kolt.a .er*At.oanM$Md ril dl r«d«ktl« HET SLECHTE BELEID Op de vergadering van D'66 stelde de heer G. A. Oskamp dat D'66 zich in de kamer niet had verzet tegen het zeer slechte woningbouwbeleid. Ik vind dat een veel te zwaar woord. We weter allen dat er in het afgelopen jaar te weinig woningen zijn gebouwd, maai kan men dat een minister verwijten? Ik meen van niet. Het weer en de prij zen zijn er ook de oorzaak van. Ik denk nu aan de eerste maanden van dit jaar. Moeilijk weer om te bouwen. Vorst, dooi en sneeuw wisselen elkaar af en probeer dan maar eens een groot aantal huizen gereed te krijgen. Maar als het weer straks omslaat dan ploegt en zaait de boer weer dag en nacht. In de bouw kan dat niet maar ik denk wel aan die protestmars van de bouwvak kers met de leus: Geef ons heden ons dagelijks brood, maar eerst moet Rool- vink dood. Men eiste meer loon maar men wilde ook korter werken. En in dat laatste zit nu de kern van het pro bleem. Hoe halen we het vorstverlet van de afgelopen maanden in? Eén uur per week langer werken in de bouw? Je zou eens zien wat een storm van pro- lest dat zou verwekken! Ik dacht dezer dagen nog eens terug aan een gesprek a at ik had met een SDAP-er. Hij zei: wij hebben meer sociaal gevoel dan jullie. Mijn antwoord: dat geloof ik wel als je» het maar uit de zak van je buur man kan halen, dan zijn jullie erg ro yaal. Dat dacht ik ook gisteren toen ik een foto in de krant zag van de woning gekocht door Oskamp's partijgenote Mies Bouwman. Het gebouw kostte ƒ400 000,maar voordat ze erin woont ^n de sportwagen in de garage staat komt er nog wel een paar ton bij. En zij maar bedelen voor die arme kinde ren. En nu nog even over het bouwbeleid. Datzelfde Nederland bouwde naar ver- lste Texelse leesportefeuille Al deze volgende bladen kan ook U van ons iedere week ontvangen voor een prijs van ƒ1,05 (bezorging inbegrepen) Margriet Eva - Libelle - Pa norama - Donald Duck - Avondlectuur - Detective roman - Sjors - Pep - Lach of Post naar keuze - en één keer in de maand de Burda (groot ste Europees modeblad). Meer inhoud - Beter - Goedkoper HILLMANNETTE, Postbus 45, Schoonhoven. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen, waaronder 8% NMS-Spaarbrieven, garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl i- houding in het afgelopen jaar meer wo ningen dan Duitsland om van Engeland maar niet te spreken dat hopeloos ach terbleef én daar zit toch een socialisti sche regering! Socialisten, U zingü toch nog wel de internationale? Nog een vraag: Bij de behandeling van de veel besproken loonwet van Minister Rool- vink (de wet die door meneer Kloos „knevelwet" werd genoemd). Kunt u ook zeggen wie hij in de knevelgreep heeft? Bij de behanoeling in de eerste kamer diende de AR-senator De Gaay- Fortman een motie in om bij het loon- beleid ook de andere inkomens (bijv. winsten en winstuitkeringen) in dit be leid te betrekken. Een triest moment- de PvdA stemde tegen deze motie Ik vraag u, meneer Oskamp, waarom? Joh. Daalder, „Oase", 't Noorden O 168 OUDESCHILD Vrijdagmiddag heeft de douane van twee Texelse kot ters een hoeveelheid alcohoholische drank in beslag genomen. De drank was waarschijnlijk in IJmuiden aan boord genomen, en men had nagelaten deze bij thuiskomst in te klaren. 39. „Welnee, goeie man! Ik ben niet bij de geheime dienst", lachte professor Nosco. „Ik bezit een waardevolle ver zameling van geleerde boeken en per kamenten. En omdat ik alleen woon in een groot huis aan de rand van het woud mag ik een vuurwapen bezitten om mijn eigendommen in geval van nood tegen inbrekers en ander gespuis te beschermen". „Ja ja, zo staat het precies in deze vergunning", zei de brigadier, het kost bare papiertje weer teruggevend aan de geleerde professor. Vervolgens wendde hij zich tot de smid en zei: „Heb jij nou verder nog wat te zeggen? Pas dan op je woorden, man, want al les wat je zegt, kan tegen je worden gebruikt". Sm id je Verholen keek het tweetal woedend aan en zei: „Ik heb niks ge daan en dus heb ik ook niks te zeggen!" ,yDat moet de rechter dan verder maar uitzoeken", knorde de ibrigges. „Vooruit, mee naar het kot, jij! Dia andere meneer kan nu wel naar huis gaan". Professor Nosco verdween dus en smidje Verholen zat even later in een stevige cel achter een dikke ijzeren deur als slachtoffer van een tragisch misverstand. En daar moeten we de smid tot onze spijt nu wel een poosje laten zitten, want intussen is er ook nog zo het een en ander met de rare alchimist gebeurd. We herinneren ons natuurlijk nog wel, dat deze in zwijm was gevallen, toen hij gehoord had dat zijn stoommachine een waardeloos stuk je speelgoed wasMaar smidje Verholen had wat fris water over hem heengesprenkeld en daarVan was hij tenslotte weer bijgekomen. Hij krabbel de dus overeind en mompelde: „Bijlo! Hoe sonderlinghe was my myne droom ende hoe vreemdt hebbe ick geslaepen! Somaer overdagh sonder bedde ofte deeckens! Ende in myne droom sagih ick een sonderlingh personaege, die sich smidje Verholen noemde. En seide deese my niet, dat er veele ende cragh- tige colomoehmolocotiefs liepen op staelen baenen? Colomotiefs die ganselyck groote ryen van waegens met mensen conden voorttrecken (wordt vervolgd) IUUIIII1I)nilllllli!!!l[|||t||||||||||||||||||||||||j||ü|[|||||||||||||t|l|||||ltJtlllllllll]llUI|linil[UIHIIIIII|]]lj||||||||||||[|||||lllllllilllllllllllll|]||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllU milUUHiüflit»IUUlllJUUDUIIIIDUIIUllUllUIIUIIIIUIliUIIUIIUIIUIUIUUJIHIIIIIWIIIia FEUILLETON door TOM LODEWIJK I Bert Hazelaar glimlachte. Geen ^er, dat de mensen in Terwoerd k>om zo graag mochten. Maar hij hem toch de waarheid zeggen, jpni, u bent een beste" dokter, dat lik. allang gemerkt. Maar u beni verdraaid slechte psychiater". Jóu, dat ben ik ook niet, mijn zoon. yen maar een doodgewone busdok- bent het zelf met me eens dat eb ziekte van mevrouw Tree méér haar oorzaak vindt in haar dan in lichamelijke afwijkingen", pt heb jij gezegd, niet ik. Maar ik t°e, ik heb het niet tegengespro- Ik acht het zeer wel mogelijk, u als ik denk aan het begin: de door de dood van haar man", ■st. Daar is ze niet overheen, maar Pl er ook niet overheen. Ze durft ^ven alléén niet aan, en nu vlucht haar ziek-zijn. Ze speelt in het van Terwoerd geen enkele rol -7- dat hoefde niet, maar dat is r eigen verkiezing ze speelt nu F van de patiënt, ze is altijd be- ^et haar kwalen, ze eist de aan- I °P,1van mensen om haar heen. I volkomen egocentrisch en de eni- fanier om, in haar situatie, daar flig van te kunnen genieten is: lek- Pek zijn. Alle dagen die God jehe. Je werkt wel erg met zwart INinRHtUIHIH18lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|llir „Ik ben er nog niet. Ze wordt daar in gesterkt door haar huisdokter". „Door mij?" „Ja." „Aha! Daar komt de schurk in het stuk te voorschijn! Nu begint het re quisitoir". „Ja, ik meen het. Ik ga u natuurlijk niets verwijten, ten eerste zou me dat niet te pas komen en ten tweede ken ik het hele verloop van de zaak niet. Maar door uw trouw en bezoeken, niet als huisvriend maar als dokter bij pa tiënt, door uw hoofdpijnpoedertjes en onschuldige kalmerende drankjes zorgt u voor het decor, waarin zij haar rol kan blijven spelen". „Je wilt me toch niet vertellen dat Ik een ingebeelde ziekte in stand houd?" „Als u haar voor iedere visite de vol le mep rekende, zou ik u een geweten loze ouwe schurk vinden". Zijn lachend gezicht ontnam de beschuldiging haar scherpte. „Ja, tot op zekere hoogte maar hoor. Want dan denk ik aan dok ter Stiensma, die kent u toch? Die die ouwe freule Crevecoeur bezoekt. Dat mens ligt ook altijd op bed, ze heeft een hele apotheek op haar nachtkastje •en haar mankeert volstrekt niets. Stien sma weet dat best. Maar als hij tegen •de freule zegt: Sta op en ga wandelen, kan hij gaan wandelen en neemt ze een ander, die zegt dat ze vooral in bed moet blijven. Maar wanneer het zo ver komt, dat Stiensma een arme kraam vrouw moet laten wachten, omdat hij bij de rijke freule zit Ic emmeren, dan wordt het een soort zwendel, niet?" „Nou ja, zo'n vaart loopt het niet". „O nee, niet bij Stiensma. Die heeft de freule compleet aan het touwtje. Ze is voor hem alleen een bijverdienste, die hij trouwens best gebruiken kan. Maar ik denk ook nog niet eens aan andere patiënten. Ik denk aan déze pa tiënt, mevrouw Treeberg. Oom, de taak van een dokter is genezen. In het ene geval doet hij dat door medicijnen, maar in sommige gevallen is er maar één manier; wegblijven". „Wegblijven?" „Ja, doodgewoon wegblijven. Zeggen: mevrouw, u bent gezond. Of liever: u kunt weer gezond en normaal worden wanneer u weer normaal begint te le ven. Slik des morgens geen pil, maar ga een half uurtje wandelen. Laat je geen bouillon voeren, maar braad zelf karbonades. Ga naar buiten, zoek de mensen op, dan zoeken ze jou op. En hou geen dokter van zijn werk". Dokter Broers lachte vermaakt. „Ik wil jou dat horen zeggen tegen mevrouw Treeberg". „En u weet best, dat ik dat niet doen zou. Zeker nu nog niet. Ik kom pas kij ken. Daarbij weet ik best dat je de waarheid er niet altijd maar kunt uit brullen Ieder mens heeft zijn gebruiks aanwijzing, en die van mevrouw Tree berg moet ik nog ontdekken. Maar van één ding ben ik overtuigd, oom, met alle respect: al blijft u haar nog twintig jaar bezoeken, genezen doet u haar niet". Dokter Broers knikte. „Als ik heel eerlijk ben, jongen, ik geloof daar zelf ook niet aan. In het begin heb ik het geprobeerd haar op te wekken, te zeggen zoals jij: ga eruit, ga wat doen". „Maar het stuitte af op de muur van haar apathie". „Precies. Je moet dus niet te hard over je ouwe oom oordelen". „Dat doe ik ook niet. Ik veroordeel alleen uw therapie, omdat ze geen the rapie is. Maar ik begrijp best hoe het allemaal gekomen is en dat u nu eigen lijk niet meer anders kunt". „Zie je wel dat het tijd wordt dat ik 'em smeer?" „Welnee, maar in dit geval zit u vast. U kunt nu met goed fatsoen het roer niet meer omgooien. Maar ik vind het zonde, dat een vrouw die nog be trekkelijk jong is, zo haar leven slijt". „Om maar te zwijgen van de doch ter". „O ja die heb ik niet gezien. Hoe oud is die?" „Vierentwintig". „Die gaat er op den duur zeker on derdoor". ,,Dat kon wel eens zijn, tenzij ze re belleert, zoals haar zuster. Die is er uit gegaan, getrouwd. Die paste er voor, haar leven te slijten bij moeder ihuis. Dit wordt algemeen zeer hard vochtig gevonden. Je weet hoe je tan te erover denkt, die geeft haar groot gelijk. En ik zou Anneke ook groot ge lijk geven als ze haar voorbeeld volg de". „Maar dat doet ze niet". „Het kind krijgt immers geen kans! Suus had al een vrijer. Anneke 'had nog niemand toen dit gebeurde. Sinds dien wijdt ze praktisch al haar vrije tijd aan haar moeder". „Roerend mooi net een verhaaltje". „Ja, je kunt ermee spotten, maar An neke is een lieve meid met een enorm plichtsbesef. Zij ziet het echt als haar laak. Maar of ze onder die taak niet eens gebukt gaat?" „Er zijn ook jonge vrouwen die in zo'n taak vluchten omdat ze bang zijn voor het leven, bang zijn voor het hu welijk en zijn consequenties. Zo'n soort kloosterleven". „Aha, wat een boekenwijsheid! Maar zo is Anneke niet. Ze is nuchter ge noeg en aardig genoeg. Maar als ge zegd, het kind komt nergens". ,,'k Zal die fee es moeten zien". „Je zult haar zien. Zaterdag is er de bazaar van het Rode Kruis. Anneke heeft beloofd dat ze een van de stands voor haar rekening zou nemen. We moeten er naar toe, jij, je tante en ik. Jij omdat ze je moeten leren kennen. Ik omdat ik bestuurslid ben. En je tan te omdat er in Terwoerd geen mens met permissie een.boertje kan laten of zij is er op de een of andere manier organisatorisch bij betrokken". „Nou 'k ben benieuwd. En dan zal ik haar es vragen hoe zij erover denkt". „Ik dacht dat je het zelf zo goed wist". „Ach oom, wat wéten wij. Hoe meer je weet, boe beter je weet, hoe weinig je weet". „Hou dat vast, mijn zoon", zei dok ter Broers opstaande, „en je wordt een beste dokter". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5