kunststof keukens ,,'t KEUKENCENTRUM 't KLEUTERHUIS t Nog geen besliss'ng over toeristische heffingen Gaat U trouwen? VERDIEN ƒ175,- VERDIEN ƒ175,- n I EN TOCH KOMT STRAKS T VOORJAAR BINNENBURG 3. Texel weet nóg niet waar het aan toe is voor wat betreft de van de toeristen te innen belastingen. Zoals bekend kreeg de gemeenteraad dinsdag defini tieve voorstellen te behandelen omtrent logeergastenbelasting, woonforensen- belasting en verhoging van de kampeer- leges. Over de logeergastenbelasting staakten de stemmen en hetzelfde ge beurde toen de invoering van de woon- forcnsenbelasting in stemming werd gebracht. De verhoging van de kam- peerleges leverde nog de meeste weer standen, maar B. en \V. namen na in tern beraad dit voorstel terug met de bedoeling het in de volgende vergade ring aan de orde te stellen. Dat de uit slag tot tweemaal toe 77 was, was mogelijk omdat de heer P. Smit (KVP) niet aanwezig was; hij had een ongeluk gehad met zijn bromfiets. In principe blijft de meerderheid van de gemeenteraad overigens van mening dat invoering van toeristische heffingen tieve voorstellen werd gestemd terecht is. Dit principebesluit dat al twee keer eerder is genomen, kwam nog eens aan de orde toen het voorstel werd gedaan om het in te trekken. Daarte gen keerden zich acht raadsleden, zo dat het principe gehandhaafd bleef. Kan niet anders In een beschouwing vooraf stelde Mr. Sprenger nog eens dat het gemeente bestuur vindt dat toeristen belast die nen te worden om de voorzieningen te helpen betalen, die Texel in hun be lang in het leven moet roepen. Tot dus ver hebben de Texelaars de toeristische voorzieningen zelf bekostigd en het is niets anders dan gulheid van de Texel se overheid om niet eerder voorstellen tot innen van toeristische heffingen te doen Wat de praktijk betreft hoeft er niet aan te worden gedacht het geld van de toerist te innen bij aankomst op Texel of op de boot want dat is in de praktijk onuitvoerbaar. Dus moet het geld via de logiesverstrekker worden geïncasseerd Het is waar dat het Rijk behoort op te draaien voor de kosten die Texel voor zijn toeristen moet ma ken, maar alle pogingen om het rijk zo ver te krijgen hebben tot dusver ge faald. Daarom moet worden gekozen voor toeristenbelasting. Dat is een noodsprong. Nood-noodsprong Maar omdat de toeristenbelasting nog niet mag worden geheven, moet zolang een nood-noodsprong worden gemaakt in de vorm van de drie tijdelijke belas tingmaatregelen. Uitstel is niet langer verantwoord. De gemeenteraad heeft zich hiermee in principe akkoord ver klaard, en het zou tegen de regels van goed tiestuur indruisen om nu terug te krabbelen. Het principebesluit was trouwens voor GS voorwaarde om een aantal toeristische investeringen te mo gen doen. Die gelden zijn inmiddels ver strekt en de gemeenteraad zou een ver re van betrouwbare naam krijgen als die principetoezegging nu zou worden ingetrokken. Anders had de gemeente een artikel 12 aanvraag moeten indie nen wat er in de praktijk op zou neer komen dat men onder curatele zou ko men te staan, waardoor de hele ont wikkeling op Texel zou vastlopen. Dat de toeristische heffingen de con currentiepositie van Texel zouden be- invloeden geloofde Mr. Sprenger met. In andere plaatsen (Valkenburg, Erme- lo, Schoorl) worden ook bepaalde be lastingen van toeristen geheven en nooit is gebleken dat de toerist zich daardoor laat weerhouden. Het gaat niet aan om te zeggen dat de exploitan ten niet zijn voorbereid. In de zomer van 1969 was al duidelijk dat aan de belasting niet viel te ontkomen. Ieder die ernaar informeerde kreeg te horen dat moest worden gerekend op een kwartje per persoon, welke belas ting het ook zou worden. Wie daarmee bij het opgeven van prijzen aan zijn gasten geen rekening heeft gehouden, is in gebreke gebleven. De raad zou best van zijn principebesluit mogen terug komen, maar dan onder aanbieding van een behoorlijk alternatief. Op een of an dere manier moet ongeveer drie ton op tafel komen. Bestemming De heer F Standaart zei alleen voor het heffen van toeristische belastingen te voelen als het om een bestemmings heffing zou gaan, dus niet voor het dekken van het begrotingstekort zonder meer. Wat de nu gedane voorstellen betreft vond hij vooral de kampeerleges niet acceptabel. Accepteren daarvan zou betekenen dat Texel een der duur ste gemeenten wordt om te kamperen. Het heffen van toeristische belastingen zou wel degelijk de concurrentiepositie aantasten. Alles is al duurder gewor den de laatste jaren, waardoor Texel geen goedkoopte-eiland meer is; men is mede daardoor bovendien veel prijsbe wuster geworden, zodat wéér een nieu we heffing pijnlijk wordt ervaren. Texel moet daarin in ieder geval niet voorop gaan. Als het rijk dan niet bereid is om over de brug te komen, moet een artikel 12 aanvraag worden gedaan. Als de raad alsnog van zijn besluit om toeris tische heffingen te gaan berekenen zou terugkomen, zal dat voor GS niet zo n verrassing zijn, want het principevoor- stel werd met een meerderheid van slechts één stem aangenomen. De heer Standaart deed daarop het voorstel in ieder geval geen logeergastenbelasting te heffen, gezien de positie waarin de hotel- en pensionsector verkeert. Hij voelde voor een woonforensenbelasting tot ƒ75,per eenheid en wilde de kampeerleges aanmerkelijk minder n- goreus optrekken. „Dat komt dan neer op intrekken van het principe-besluit", zei wethouder Joustra. Uitstel Mej. Luijsterburg, duidelijk in zelf strijd gewikkeld, vond dat aan GS dui- delijk moest worden gemaakt dat de nu voorgestelde heffingen onredelijk en daardoor onuitvoerbaar zijn. Zij twij felde er niet aan dat B. en W. de op zichzelf al onbillijke regeling zo eerlijk mogelijk hebben toegepast, maar zij verwachtte dat de toepassing in de praktijk de zaak volkomen vast zou lopen. De exploitanten hebben hun ta rief al bekend gemaakt, de meesten zonder incalculeren van de belasting. Ze zullen de belasting dus dit jaar uit eigen zak moeten betalen. Ze wilde de verordeningen op de heffing van kam peerleges en logeergastenbelasting daarom pas in het najaar laten ingaan. Intussen kan worden gepraat met de hogere instanties om te trachten alsnog tot een meer aanvaardbare regeling te komen. De heer C. Timmer zei achter de voorstellen van B. en W. te staan, al had hij kritiek op enkele onderdelen v.w.b. de praktische uitvoering. Hij vond het bijvoorbeeld niet juist dat de exploitanten die per abuis te hoog wor den aangeslagen drie jaar op restitutie moeten wachten. Verder stelde hij voor de zestig kampeerdagen waarvan in de legesverordening wordt gesproken, terug te brengen tot vijftig. In de prak tijk wordt zoveel dagen per seizoen niet gekampeerd, vooral als gevolg van de wisselvalligheid van het klimaat. De heer S. Keijser (VVD) noemde de drie voorgestelde heffingen „ontzettend onrechtvaardig". Niet doen en zoeken naar mogelijkheden om een bestem mingsheffing in te voeren, was zijn ad vies. „De raad heeft op 2 september gere kend op een wet die nog moet worden aangenomen", zo begon de heer West dorp zijn betoog, die voorts de verwach ting uitsprak dat de toeristenbelasting een politiek onhaalbare zaak zal blij ken te zijn, zodat men noodgedwongen zal blijven vastzitten aan de nu voorge stelde onbillijke vervangende maatre gelen. De heer Westdorp zag als enige uitweg de artikel 12 procedure. „Het maakt weinig verschil of je door de overheid wordt gecontroleerd en be perkt of dat je jezelf beperkingen moet opleggen door de begroting sluitend te maken". Hij wilde de nu te nemen be lastingmaatregel alsnog loskoppelen van het eens genomen principebesluit, m.a.w. het principebesluit (waar hijzelf o a. tegen had gestemd) intrekken De heer C. Koorn zag een alternatief in het heffen van geld bij de boot van iedere toerist, die op Texel komt. Uit sluitend in het topseizoen zou aan ieder een „landingskaart" verstrekt moeten worden na betaling van een bepaalde bijdrage met ontheffingsmogelijkheden voor kinderkampen e.d (dus precies zo als het innen van Kurtax op de Duitse eilanden Red). Dit idee kon bij het college echter geen genade vinden. Burgemeester Sprenger constateerde dat feitelijk niemand met een alterna tief was gekomen. De discussie werd nog geruime tijd voortgezet, maar mogelijkheden om uit de impasse te ko men, kwamen daarbij niet naar voren. Zodat tenslotte de drie voorstellen in stemming werden gebracht met het ge noemde resultaat. Er zal waarschijnlijk binnenkort een nieuwe bijeenkomst worden belegd, gezien het spoedeisend karakter van de belastingmaatregelen. Een desbetreffend voorstel van de heer Koorn werd ook met door de raad ondesteund en derhalve niet in stem ming gebacht. De gemeente Texel zal niet deelne men in de N.V. Exploitatiemaatschappij De Krim. B en W waren tot de conclu sie gekomen dat het hier om een ge wone zakelijke onderneming gaat, waar de gemeente vrij tegenover moet kun nen staan. Wat niet wegneemt, dat men graag aan de uitvoering van de plannen zal blijven meewerken. Een ruime meerderheid van de raad bleek de me ning van B en W te delen. BLOEMBOLLENCULTUUR VIERT VANAVOND 40-JARIG JUBILEUM De afdeling Texel van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur bestaat 40 jaar. Vrijdag avond, heden, wordt dat gevierd in ho tel „De Lindeboom-Texel" tijdens een gezellige amusementsavond in aanwe zigheid van ongeveer 250 leden en en kele speciale genodigden waaronder het college van E. en VV.. Het programma zal worden verzorgd door de muziek- en amusementsvereniging „De Diatoni- ca's" uit Heerhugowaard (foto). De Texelse afdeling van Bloembollen" cultuur werd destijds opgericht op ini tiatief van Dr M. D. Dijt, thans wonev.- de te Haarlem. Tot op dat moment wa ren de 37 georganiseerde bollenkwe- kers aangesloten bij 'n andere afdeling. Het eerste bestuur bestond uit de heren H Leber (voorzitter), M. D Dijt (secre taris), J. G. van Leeuwen (penning meester), S. J. Flens en J List (com missarissen). Toen de heer Dijt in 1933 aftrad werd de heer H. Bruijn secretaris; in 194" werd hij voorzitter, een functie die vijf jaar geleden door de heer M. Bakker („Astrid") werd overgenomen. Bloembollencultuur behartigt de al gemene belangen van zov/el exporteurs als kwekers. De vereniging heeft een handelsreglement opgesteld en een scheidsgerecht in het leven geroepen. Verder houdt zij zich onder meer bezig met bloemenkeuringen. De Texelse af deling telt momenteel 160 leden. Onge veer 100, meest kleinere kwekers, zijn niet aangesloten. Uit de afdeling is kortgeleden de Siontelersvereniging voort gekomen. Dit is echter een op zichzelf staande organisatie die zich in het bijzonder belast met het scheppen van gunstige voorwaarden voor de teelt van de typisch Texelse narcis „Dubbe le Von Sion". De zeventig Nederlandse afdelingen van Bloembollencultuur tellen totaal 8000 leden. Het huidige bestuur van Texelse afdeling bestaat uit de heven M. Bakker, C. Schermer, D. Schilling, C. J. Veeger en C. Koorn. ZDH-NIEUWS Het eerste speelt zondag om 14.30 uur thuis tegen Schellinkhout. Er zal weer met invallers gespeeld moeten worden, maar we hebben j.l. zondag gezien dat als er met overleg gespeeld wordt dit geen afgang hoeft te zijn Zorg dus voor de punten en denk niet dat ze van zelf komen. De junioren spelen aan Den Helder tegen Helder 4. Het kampioenschap is behaald, de zenuwen zijn weg en dus kan er gewonnen worden, tenzij men denkt „nu hoeft 't niet meer". Maai jullie zullen niet met zo'n instelling het veld in moeten gaan. Vertrek boot 11.00 uur. Na de verrassend grote 50 overwin ning op Oosterend a, zaterdag j.l., spe len de adspiranten zaterdag a.s. tegen Oosterend b aan Oosterend. Neem het niet te gemakkelijk op want de punten zijn kostbaar. Aanvang 15.00 uur. De pupillen a en b zijn vrij, in tegen stelling tot wat dinsdag in de krant stond. UITSLAGEN EILANDCOMPETITIE Uitslagen van woensdagavond Heren ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 13 mrt. 11.59 en 14 mrt. 0.09 en 12.30; 15 mrt. 0.39 en 13.04; 16 mrt. 1.28 en 14.05; 17 rpri. 2.54 en 15.36; 18 mrt. 4 26 en 17.05; 19 mrt. 5.49 en 18.20; 20 mrt. 6 55 en 19.18; 21 mrt. 7.46 en 20.03. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Sicbinga, dinsdag 17 maart, om 14.00 uur. dokter Barnard, woensdag 18 maart om 13.00 uur; P woensdag 18 maart, om MOK-DOK Lijst H.-Tebovo 2 Apollo-Tebovo 1 Tevoko 3-GVT Badminton-Amro Smash 2-HBS 2 Smash 1-HBS 1 Dames Tevoko 3-Tebovo Tevoko 4-WGD 2 Tevoko 5-WGD 1 GVT-Badminton HBS-Tebovo 1—2 2—0 2—1 1—2 2—0 1—2 0—2 2—0 1—2 0—2 0—2 2—1 dokter Elias, 15.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 14 en 15 maart 1970 Den Burg: zaterdag 19.30 uur, zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog zondag 10.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur, zondag 10.00 uur. Oosterend: zaterdag 19.30 uur; zondag 8.30 uur. Oudeschild: zaterdag 19.00 uur; zondag 10.30 uur. Den Hoorn: zondag 9.00 en 19.00 uur. JEUGDKAPEL TE DE KOOG Zondagmorgen om half elf wordt in de Herv. kerk te De Koog een jeugd- kapeldienst gehouden voor het hele eiland De samenzang wordt begeleid door 6 musici onder leiding van de heer J. Wieten. Voor vervoer contact opne men met de plaatselijke jeugdouder- lingen. Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Voor Uw verhuizingen van Koningsbruggen, Nieuweweg 13, Den Hel der, tel. (02235) 587. Wij verzorgen Uw declaratie. TEXELAARTJES Schoonmaakbedrijf Vinke, tel. 2478 b.g.g 3121 Te koop wasmachine m. elktr. wringer, lange leren jas, dames gr. 44. Tel. (02223) 258 - Alle verzek. en financ Dekker, Kogerstr. 33, Den Burg, (02220) 2833 Te koop: teakhouten kajuitboot 4-pers. 35 pk dieselmotor met hydr. keerkopp. en afstandbe diening, geheel compleet, staat nu op luchtbanden wagen aan Kogerweg B 174. Te bevr. J. P. Schoorl, tel. (02220) 2408; evt. inlichtingen C. de Wijn, Oudeschild Nu volop hand- en moesappelen. M. Huis man, „De Veen", tel. 2203 Doe nu zonwering. Ex tra voordelig; vlotte le vertijd, 5 jaar garantie van B. C. van Veen, Jac P. Thijsselaan 29, Den Burg, voor telef. opgave K. Raven, (02220) 2882 Te koop Fiat 128 1970 (12 km. gelopen); Fiat 125 1968; Fiat 124 stationcar 1968; Opel Record 1900L 1966, 29.000 km. gelopen; VW 1300 1965, Fiat 600 1962. Fa. Gebr. Schoorl, tel. 2550 Gebakken kuit. paleis", tel. 2598 - Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Voor een verplaatsbare vuilniszak-houder. Gebr. Bruining, De Koog, tel. 482, Plevierstraat 23 - Gevraagd een Pfaff 130 naaimachine. Tel. (010) 320 791 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land, telefoon (02225) 297 Onze ziekten en smar ten heeft Hij gedragen Verse haantjes, ,,'t Vis- paleis', tel. 2598 Te koop elektr. lam- bar met thermostaat voor 20 5 30 lammeren, kan in tweeën gebruikt worden voor iets meer als de hal ve nieuwprijs, 1 jaar ge bruikt; 3 golfplaten 2,12x 1,05; z.g.a.n. Cocosmat 2x3 m, modern en klei nere kleden; graskuil- graaf, halve prijs; polder kruiwagen handig voor kuilgras enz.; 1 tafel; kippenrennetje of konij- nenrennetje met hok; rol len kippengaas 2 m hoog, 1 zware telefoonpaal 7 m lang doorsnee 9*/« cm (dikste eind); 1 elektr. fornuis 3-plaats i.pr.st.; 5 ijzeren manden; 1 paardebit met leren teu- geltjes; 1 paardehalster; 1 stel rijsporen; 1 bieten- vork; 1 stel rolschaatsen 1 elektr. straalkachel 3- pits 1250 watt; 7 open slaande ramen met glas, 1,40 x 56 cm lamme- renbak; 80 pak ger stestro (binnenstro). Jan Koorn, Waalenburg, De Koog, tel. (02228) 327 Te koop gasstel 3-pits, wit emaille, zeer geschikt voor zomerhuisje, prijs 15,Schilderend 8, tel (02220) 2529 Te koop flink hok met 5 leggende witte leg horns. Hok ook in twee en te gebruiken. De Zes In prima staat te koop transportfiets plus Solex De Zes 9 Schoonmaakbedrijf Vinke, tel. 2478 b.f 3121 Jort Bonne en Brigitte Jansen hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op woensdag, 25 maart 1970 om 14 00 uur ten stadhuize te Alkmaar Den Burg, Texel, Warmoesstraat 51. Zwanenburg, Iepenlaan 109. Receptie op de trouwdag van 16.00 tot 17.00 uur in motel Alkmaar. „t Vis- Een vrij nieuw accuutje te koop, 12 volts. Een koopje. Bispinckhof, tel 483 Te 'koop gevr. paar voetbalschoenen, maat 38 a 39. P. Plaatsman. .Bargerhof", tel. (02223) 459 Voor puikbeste aard appelen naar Daalder, Oosterend. Irene, v a. 25 ct. per kg. Dankbaar en blij geven wij U kennis van de ge boorte van ons dochtertje Mirjam J. Zoetelief R. Zoetelief-Bakker Den Burg, Texel, 10 maart 1970, Parkstraat 43 Met diepe droefheid geven wij U dat vrij ondverwachts in het St. ziekenhuis te Den Helder is overlede lieve broer en oom Cornelis Michiel van Heerwaardt in de leeftijd van 58 jaar. Namens de famila Van Heerwaarde Texel, 11 maart 1970, Zuid-Haffel B 81 De H. Eucharistieviering zal plaats zaterdag 14 maart a.s. 's morgens om in de parochiekerk van de H Joac Doper, waarna de begrafenis op kerkhof te Den Burg (Texel). 15 maart 1970 is het 25 jaar geleden, dat onze ouders Martinus Huisman Pietertje Huisman- v.d. Hee in het huwelijk zijn ge treden. Wij wensen hen er nog vele jaren bij. Leen Attie en Jan Teus Marrie Pia Nellie Tineke Corrie Gelegenheid tot felicite ren 21 maart vanaf 17.00 uur op „De Veen" B 15, Den Burg. Wij willen hierbij allen hartelijk danken, die ons bij de brand behulpzaam zijn geweest. Fam. J. van Beusekom Laat dan eens een bruids fotoreportage maken door de Wieringer foto grafen. U krijgt dan ge garandeerd een kollektie foto's anders dan anders U kunt kiezen in zwart) wit of kleur of gecombi neerd. U kunt ons ontbieden over geheel Texel. FOTO BOERSEN EN ZONEN Koningstraat 3640, Hippolytushoef, telefoon (02279) 482 Door rechtstreekse import verkregen i uit Duitsland. Daardoor kunnen we de prijs met ƒ1? per keuken terugbrengen. ALS EXTRA RECLAME Keuken, lang 1,70 m. R.V.S. blad 1' bak Totaal incl. BTW ƒ4 Keuken, lang 1,70 m., granieten blad en RVS bak, totaal incl. BTW ƒ3 Vraag prijs bij anderen en vergelijk. Betaling contant WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur ti maandagochtend 8 uur Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocl telefoon (02220) 234. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot maandag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg. (02220) 2414. DIERENARTSEN Beide dierenartsen hebben dienst NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de 14 maart t/m 20 maart 1970, 2182, b.g.g. telefoon 2069. PROTESTANTSE KERKDIENS] Zondag 15 maart 1970 HERVORMDE GEMEENTE! Den Burg 11.00 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 9.30 uur ds. Froen Den Hoorn 10.00 uur ds. Rozemois De Koog 19.30 uur ds. Waardenbit 10.30 uur Jeugdkapel De Waal 10 00 uur ds. Waardenbi Oosterend 9.45 uur ds. Visser collecte voor de kerkeraadskj Oudeschild 11.00 uur ds. Visser] GEREFORMEERDE KER] Den Burg 10 uur mej. drs. T. dej van Amst 16.30 uur mej. drs. T. de Jong Oosterend 9.30 uur ds. Kruithof 15.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEN Oosterend 10.00 en 16.00 uur Di in het Gebouw voor Chr. Bel DOOPSGEZINDE GEMEEN1 Den Burg 19.30 uur ds. Kuitse Het goedkoopste adres (showroom Weverstraat) Maricoweg 6, tel. (02220) IK Als U binnen kijkt, krijgt U al echt 'n voorjaarsi Wij ontvingen reeds vele leuke dingen o.a. wef schattige vistram cn terlenka jasjes in de kleurtjes, oker, zilverblauw, tomaat, oud-rose, groen, d.-rood v.a. maat 86 - 134. Ook voor de jongens leuke ceintuurjassen en jat Terlenka rokjes, nieuwe modelletjes, vistram overt| en lange broeken met rits en bovenstuk met bi in wel 6 kleuren, v.a. maat 80 - 116, ideale dra( Heel aparte vestjes leuk geborduurd. Pullpolo's voor kleine en grotere jongens, met model broekjes maat 86 - 128, in de bekende draion ïjzersterk en pluist nooit. Voor de baby en kleuters leuke pittige overgooi jurkjes en pakjes, truitjes, rokjes enz. Enfin, er is te veel om op te noemen. U hoeft heus niet te reizen of te lopen, Alleen de beste kwaliteit kunt U in kopen. De enige speciaalzaak op Texel met de grootste sort

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2