remmen LIES DRAAIT OM MOEDER' L gebruik van grasland in de eerste maanden SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST FILMNIEUWS IAGENDA VNDBOUW en VEETEELT ef.l Het weer blijft winters Burgerlijke stand K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. ede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1970 rvduklii' I', >«n (rtiminei-n )riek voor - is de tijd voor het strooien van de stikstof op het grasland nog niet broken, is er toch naar we menen enkel bezwaar enkele gedachten ■uien over het gebruik van het Ind in de eerste tijd van het groei de denken in dit verband aan een ling, die we in het afgelopen win- •oen daarover hoorden. Het ging ij roet name over de wenselijk- m door middel van de tijd van ;stofbemesting en de grootte van t zogenaamde groeitrappen aan mgen. Iedere veehouder weet, dat :n hele toer is om zo te weiden, koeien altijd de beschikking heb ber gras in het goede groeistadium beweiding. Hoe moeten we het jgen om o.p een bepaald tijdstip rode gras te hebben zonder het te lopen, dat het gras op dat mo- al te lang is voor „koeiengras". J in de laatste weken vóór het be- jaar komen van gras op percelen, ikuild of gehooid zijn gebeurt het aldelijk, dat de melkkoeien moe- reiden op gras, waar geen melk m zit. <DAG Variatie in tijd en grootte m het laatstgenoemde risico zoveel lijk te ontlopen werd in bedoelde ing gepleit voor variatie in 't tijd- ran toediening van de eerste stik- n/of in de grootte van de gift. Dit owel moeten gebeuren voor per- die bestemd zijn voor de bewei- ils ook voor percelen, die voor het en of hooien worden bestemd. Het uidelijk zijn, dat door een sprei van de eerste stikstofgift over een ie van bijv. drie weken, of door ariatie in de hoeveelheid van bijv. 500 kg kalkammon per bunder 1de groeitrappen zullen ontstaan, soonlijk zijn we nooit erg „wild" ist voor deze methode. Daarbij vooral de overweging, dat we 1 mogelijk moeten profiteren van irste groei een rol. We denken ij niet alleen aan de hoeveelheid maar ook aan de zeer hoge kwa- van dit eerste gras. En daarom in we het altijd best eens zijn met •ehouders, die zodra de weersom- fgheden voor de grasgroei gunstig de hele oppervlakte grasland ft van 90 - 110 kg zuivere stik- [aven. ;elijk. zijn we er van overtuigd, dat jn bezwaren heeft en dat er inder- wel reden is om te zoeken naar lijkheden om bij de grasgroei be- |e groeitrappen te krijgen. Andere mogelijkheden I zijn van mening, dat met het oog Kt voorstaande de combinatie van i en schapen voordelen geeft, bepaalde percelen met schapen te weiden kan men de gewenste :rappen ook bereiken en voorko- dat de melkkoeien in het eind van ;n de eerste helft van juni in te gras moeten weiden. Wel is het •ij nodig dit niet aan het toeval te laten, maar er eens even voor an zitten. bedrijven met uitsluitend rund- if heel weinig schapen moeien we naar andere mogelijkheden, bij komt de noodzaak van het be en van één of meer percelen md voor het inkuilen als eerste voren. We kunnen rustig stellen, p een bedrijf met uitsluitend rund- iet inkuilen van gras in het voor een noodzaak is. Daarbij zal het len van het eerste perceel op een mogelijk tijdstip moeten ge- In een vroeg voorjaar om- 15 mei en op bedrijven met kunstweiden kan dit tijdstip ook nog wel eens een week vroeger liggen. Op deze manier bereikt men, dat eind mei of begin juni gras van een naweide be schikbaar komt. Een dergelijke vroege naweide is ook buitengewoon goed ge schikt voor het weiden van jonge kal veren, omdat we mogen aannemen, dat zo'n perceel parasietvrij is. Ook dit is mogelijk Naast de hiervoor genoemde moge lijkheden denken we aan het volgende. He't kan met het oog op het steeds be schikbaar zijn van gras in het goede groeistadium voor beweiding ook van belang zijn om de melkkoeien zo vroeg mogelijk een paar uur per dag te laten weiden. Zodra er maar wat koeiengras aanwezig is zou men de dieren een paar uur per dag in een droog en dicht bij de boerderij gelegen perceel .kunnen laten weiden. Zo'n perceel komt dan na een aantal weken voor een tweede be weiding in aanmerking. Verder zien we mogelijkheden in de methode, waarbij de melkkoeien een vrij lange tijd overdag weiden en 's nachts opgestald worden. Op enkele be drijven gebeurt dit tot begin juni en op deze wijze bereikt men, dat in de eerste vijf tot zes weken van het weideseizoen een naar verhouding kleine oppervlak te onder de koeien komt. We kennen verschillende voorbeelden, waarbij op deze wijze wordt bereikt, dat tot aan- het beschikbaar komen van het gras op de naweiden per melkkoe maar 20 are grasland nodig is. We bereiken op deze manier tevens, dat de grote slag voor de voederwinning in het begin van het seizoen wordt geleverd, wat resulteert in hoogwaardig ruwvoer. Goed gebruik betekent bedrijfsvergroting Er wordt naar onze mening nog te veel vergeten, dat een eerste mogelijk heid om het bedrijf te „vergroten" be staat in een volledig gebruik van het aanwezige grasland. We zijn er van overtuigd, dat op diverse bedrijven door royale bemestng en een goed ge bruik van het grasland „bedrijfsver groting" mogelijk is. En laten we niet vergeten, dat deze mogelijkheid in ie der geval eerder aan de orde komt, dan aankoop van grond voor prijzen van ƒ6.000,en meer per bunder. Ook op dit moment (9 maart) ziet het er nog niet naar uit, dat de goede voor waarden voor het begin van de gras groei aanstaande zijn. Een paar weken geleden vertelden we in deze rubriek, dat op grond van de temperatuursoin vanaf 1 januari verwacht kon worden, dat de stikstof op het grasland in ieder geval niet voor 10 maart kon worden gestrooid. Ook daarna zijn de tempera turen beneden normaal gebleven. Gere kend naar de temperatuursom van het weerstation Den Helder moet nu ge concludeerd worden, dat het moment, waarop de eerste stikstof met succes l<an worden gestrooid na 20 maart zal vallen. Zonder aan deze gegevens volstrekte waarde toe te kennen menen we toch wel te mogen zeggen, dat er op dit mo ment nog geen enkele reden is om, ook bij verbetering van het weer, de eerste week al stikstof te gaan strooien. van 4 tot en met 10 maart 1970 Geboren: Petrus Theodorus, zv. Theo- dorus W. Witte en Cornelia E. M. Maas; Andreas Leendert, zv. Leendert Daal der en Marita Müller; Marcel Albert, zv. Martinus J. Witte en Nellie Smit; Willem Klaas, zv. Willem Eelman en Maria A. Trap; Richard Meilom Dylan, zv. Hendrik M. Koopamn en Dina Dou- ma; Albert Jan, zv. Gijsbertus R. Buijs- man en Gonda S. Vocht. Ondertrouwd: Johannes A. Smit en Maria C. Zoetelief. Overleden: Christina A. Geerling, e.v. H. Visser, oud 51 jaar, wonende te Am sterdam; Jannetje Barhorst, wv. Witte, oud 71 jaar, wonende te Den Burg; Jan Verhoeve, oud 73 jaar, wonende te De Koog. SCHIETOEFENINGEN Op 17 en 18 maart a.s. wordt gescho ten te Breezanddijk van 10.00 uur tot zonsondergang met de 81 mm mortier in een sector uitgezet in de richting 180° en de Afsluitdijk richting Den Oever; afstand 10 km, hoogte» 12.000 voet. Vieux Plantiac Zaterdag-, zondag- en maandagavond acht uur brengt het City-theater ons de film „The Graduate". Deze film, die mede door de muziek van Simon and Garfunkel over de gehele wereld be kend is geworden, heeft in Amsterdam langer dan een jaar vier maal per dag in diverse bioscopen gespeeld. Het is het verhaal van een pas afgestudeerde student in Amerika, die bij zijn thuis komst jubelend door ouders en kennis sen wordt ingehaald. Als hij zich na de drukte op zijn kamer terugtrekt, komt Mrs. Robinson, de vrouw van zijn va ders compagnon, hem opzoeken. Zij laat zich door hem naar huis brengen en probeert 'hem te verleiden. Hij is hier eigenlijk niet van gediend, maar een paar dagen later zoekt hij haar weer op Dan is haar dochter ook thuis, en Ben jamin is op slag verliefd op haar, zeer tot ongenoegen van Mrs. Robinson, die haar positie als minnares bedreigd ziet. Zij dreigt haar affaire aan haar doch ter te vertellen, als Benjamin het met haar wil aanknopen. Om dit te voor komen doet hij dat zelf. Elaine, teleur gesteld in haar moeder, gaat weer naar school, maar Benjamin komt haar ach terna. Hij dreigt echter te laat te zijn, want Elaine heeft op de universiteit Vrijdag 13 maart Den Burg, .LTS-kantine, 20.00 uur, fo toclub „De Kiekendief" met fotocursus les 23. Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur .dan sen met Alfonso y Salvador. Den Burg, aula Thijsseschool, 20.00 uur, cursus over literatuur voor Plattelands vrouwen. Den Burg, „De Zwaan", 20.00 uur, le denvergadering Woningbouwvereniging Texel. Den Hoorn, „De Waldhoorn", 20.00 uur, schooluitvoering Jan Drijverschool. De Cocksdonp-Eierland, hotel 'Kikkert', 20.00 uur, openbare vergadering EMK. Zaterdag 14 maart Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur .dan sen met Alfonso y Salvador. Den Hoorn, „De Waldhoorn", 20.00 uur, schooluitvoering Jan Drij verschool De Cocksdorp, hotel „Kikkert", 20.00 uur, toneelvereniging Zuid Eierland met „Zomaar een veearts". De Waal, „De Wielewaal", 20.00 uur, ,,'t Amateurtje" met „Zomaar een droom". Zondag 15 maart een andere vriend gevondenDen Burg, „J'elleboog", 20.00 uur ,dan- (toegang 18 jaar - in kleuren). Van een geheel ander kaliber is de film „Goliath cn de Barbaren", die we zondagmiddag kunnen gaan zien. Het verhaal speelt zich af in de zesde eeuw na Christus en verhaalt de heroïsche daden van een jonge edelman in zijn strijd tegen de onderdrukkers van het land. Eerst alleen, maar later met hoe langer hoe meer trouwe volgelingen, weet hij de tirannen te ovenvinnen en bovendien nog de dochter van één van hen tot zijn vrouw te veroveren, (toe gang 14 jaar - in kleuren). y///////Mmm 40. Het was werkelijk een vreemd geval met die rare alchimist. Hij ver keerde in de stellige mening, dat hij slechts gedroomd had en dat er van een echte smidje Verholen helemaal geen sprake was. Hij liep nu naar zijn mooie stoommachine toe en liefkoosde deze zachtjes. „Sa, myn hef sputter- mackertjen", zei hij. „Ick droomde dat ghy slechts een waerdeloos speelgoedt- jen waert! Nee, nee, myn mackertjen, sputter lustigh voort ende ?ck sal van u oock een colomotiefmachien maecken "Voorwaer, myn mackertjen, dat sal ick doen, want het denckbeeldt kwam tot my in myne droom. Ende ick sal u dan colomotief noemen. Jae, so sal ick het doen. Colomotiefde alderbeste naeme die er is!" Terwijl de zonderlinge oude heer zo stond te hannesen met zijn stoomma- chientije, bemerkte hij plotseling, Jat 'hij een papiertje in zijn hand had. Nieuwsgierig vouwde hij het open en hij nam verbaasd kennis van de enkele regels schrift, die er op stonden. „Bij- lo!", gromde hij toen. „Welck eene ganselijck foute ende verkeerde taele staet hier geschreven! Ach, ach, ach. maakt in plaetse van maeckt! TVee let- tertjens a ende c en e vergeten!" Doch zijn verbazing over de nieuwe spelling maakte al gauw plaats voor een ge voel van ontzetting, toen hij precies las wat het briefje behelsde: vraag Vosmaer waarom hij u wijs maakt, dat hij met de koets naar de stad rijdt, als hij weet dat er treinen zijn. Vraag hem ook of hij weet wat 'n locomotief is Ik moet nu weg, maar ik kom terug. Het beste met u. Smidje Verholen". „Wel blom van swaefel en de vuur van conste!" riep de alchimist toen. „Is dit briefeken geen bedrog, dan hebbe ick niet gedoomd ende kestaet er werckelijck een smidje Verholen! Maer dan moet Vosmaer een bedrie- gher syn! De schurck! De rackerü" Woedend scheurde hij het briefje van Verholen in stukken en vervolgens gaf hij een driftige schop tegen zijn mooie stoommachientje. „Weg met dat waer- delose stuck speelgoet!" brulde hij. „Er bestaen al reede locomotiefs! Ick en kan se niet meer uytvindeitü" (wordt vervolgd) sen met Alfonso y Salvador. Maandag 16 maart De Koog, hotel „De Toekomst", 20.00 uur, ledenvergadering WV afdeling De Koog. Dinsdag 17 maart Den Burg, Burgemeester De Koning hal, 20.00 uur, Pantominetheater Car rousel, vrije voorstelling van Black Out De Cocksdorp, hotel „Kikkert", 20.00 uur, informatie vergadering over Ge meenschap Eierland. Oosterend, „De Bijenkorf", 15.00 uur, filmvoorstelling folklore voor bejaar den. De Cocksdorp-Eierland, bijeenkomst Jonge Doopsgezinde Zusterkring. 7 Donderdag 19 maart Den Hoorn, „De Waldhoorn", 20.00 uur, ledenvergadering feestver. Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, Toon Kortooms met lezing over „mijn geeste kinderen" voor Plattelandsvrouwen Texel. Den Burg, hotel „De Graaf" 20.00 uur, postzegelruibeurs. Eierland, „Vliegveldhotel", 20 00 uur, informatievergadering gemeenschap Ei erland. Den Hoorn, jaarvergadering ZDH. Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, algemene vergadering Coöp. Raiffeisen- bank Texel. tonpeni |iniiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii!iiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I» FEUILLETON door TOM LODEWIJK URINE \'UL In de toneelzaal van „Het Gulden was het een drukte van belang, t had de burgemeester in welge- woorden, zoals het streekblad la- reef, de bazaar van het Rode geopend. Dokter Broers had als tter allen bedankt, die op een of •e manier hadden meegewerkt, en |ns de bazaar-commissie had toen r De Klerk een woordje van dank 'oken tot mevrouw Broers. „Uw is nou eenmaal voorzitter en kan >igen vrouw niet in de hoogte ste- taar wij weten hoe het allemaal om u gedraaid heeft". malle man", zei Bert's tante en haar scherp-ziend oog ont- meteen, dat een paar jongelui al- wilden proberen de schiettent in riden. Je kon je aandacht ook geen £nt verslappen! zei Bert tot zijn *oom, „wijs ou eens die zorgende dochter van ouw Treeberg". kter Broers lachte, een beetje dbewust. wieke Treeberg neeft het moeten afweten. Haar moeder heeft een 2 migraine-aanval en ze kan haar et alleen laten". zei Bert, „en als moeder die d had gekregen op een dag door eek? Blijft juffrouw Treeberg dan VeS van de bank?" e kreeg hem nu eenmaal niet op een dag door de week", zei .dokter Broers dwars, want opeens zag hij met bliksemende helderheid, hoe vaak juist het weekeinde mevrouw Treeberg aan vallen bezorgde, die haar aan het bed en haar dochter aan huis kluisterden. „Maar door de week is juffrouw Meijer er toch". „Ach ja", zei Bert sarcastisch, „dat ben ik haast vergeten". Het geval intrigeerde hem. Hij ken de die hele Anneke Treeberg zelfs niet van zien, maar hij vermoedde een soort liefdevolle tirannie van een moeder, die de dochter steeds bij zich wilde heb ben. Apenliefde, peinsde hij grimmig. Van zelfsprekend offerde de dochter zich voor de moeder, en de moeder accep teerde even vanzelfsprekend het offer van de dochter. Oom Karei was een beste man, een reuze vent, maar dit had hij toch erg makkelijk opgenomen. Straks waren er twéé patiënten! „Wat hoor ik", plaagde zijn tante, „had je Anneke Treeberg zo graag ge zien?" „Ja", zei hij ernstig, „en het spijt me dat ze er niet is. Niet voor mij, wart ik ken het lieve kind niet, maar voor haarzelf. En jullie vindt het ook alle maal maar heel gewoon. Is Anneke er niet? Nee, haar moeder is weer ziek. O, natuurlijk. Dan blijft Anneke maar thuis". „Ja maar jongen, wat wou jij dan?" Hij stond een ogenblik nadenkend, haalde dan de schouders op. „Een pasteitje eten, samen met u. U zegt toch dat mevrouw Bonefaas ze zo heerlijk heeft gebakken?" In het tentje van mevrouw Bonefaas, die glom van inspanning en vanwege de lof, haar baksel toegezwaaid, zaten vijf jongedochteren van Terwoerd. Lies van de notaris, Ans van de dominee, Wil van bankdirekeur De Klerk, Miep van de burgemeester en haar zus Julia. En de jonge dokter Hazelaar moest hen vertellen, of je met dik werd van pas teitjes, en Miep vertelde onder schater lachen aan haar vriendinnen van haar bezoek aan het kruidenvrouwtje van Borselen, die haar een ongelukkige lief de had voorspeld, en onder de vrolijke attentie van vijf lieve meisjes vergat Bert Hazelaar de problemen van me vrouw Treeberg en haar dodhter, die eenzaam in de salon, de deur open, zo dat ze haar moeder kon horen als die riep, trachtte haar aandacht te bepa len bij het eerste hoofdstuk van „Mor gen komt het geluk". HOOFDSTUK V Twee patiënten tegelijk! „Nu zal er toch niets anders opzitten dan dat jij vandaag de patiënten af rijdt", kuchte dokter Broers Zelfs de stevige cognacgroc die hij de vorige avond had gedronken had zijn verkoud heid, die in een flinke griep dreigde te ontaarden, niet kunnen bezweren. Een thermometer had hij niet nodig om tc constateren dat hij met „zijn gezond heid zou spotten" zoals men in Te'*- woerd zei, wanneer hij in dit nare win terweer van natte sneeuw en felle kou de wind op zijn hoge fiets zou zijn ge stegen. Maar neef Bert, die als sportman te gen een stootje kon en trouwens een generatieve jongen was, keek kernge zond uit zijn ogen en zag er heel geen been in de wijk in te gaan. „Ze zullen je wel scheef aankijken", voorspelde zijn oom, „en wel vragen waar de dokter is, want jou vinden ze natuurlijk geen echte dokter". „Wacht maar", voorspelde neef, „als ik op bezoek geweest ben en zeker de helft van uw patianten na een paar da gen weer door Terwoerd huppelt, prompt genezen door die knappe jon ge dokter, dan zeggen ze: snap je nou, dat we het al die jaren met zo'n an- tikiteit hebben gedaan?" „Je maakt misbruik van het feit dat je ouwe oom hulpeloos in bed ligt" zei de ouwe oom, „maar hoogmoed komt voor de val jongetje. Ik laat je maar modderen. Als straks het sterfte cijfer onrustbarend stijgt, spreken we mekaar wel weer". Bert raadpleegde samen met tante het bloknootje waarop de daghit de pa tiënten had gekrabbeld die bezoek moesten hebben. „Als ik je niet wegwijs maak kom je er nooit uit", zei tante. Bert bekeek kritisch het klachtenre- gister. „Mevrouw Treeberg griep". Hij keek op. „Is dat mevrouw Treeberg, waar we het laatst over hadden?" „Ja, nu kun je zelf je theorieën op haar toepassen. Kijken of het helpt' glimlachte tante. Omstreeks koffietijd kwam Bert bij huize Clementis aan. Anneke de?d open in een donkere wollen jurk. Het was zaterdag, dus de bank was dicht. Hij vond dat ze er slecht uit zag. „Dag juffrouw, ik ben dokter Haze laar. Dokter Broers is ziek. Uw moeder zal het met mij moeten doen". Anneke trok haar mond sdheef. Haar moeder had de jonge dokter eenmaal gezien, en haar oordeel gereed gehad. „Ze zal het met me moeten doen", vervolgde Bert, die de uitdrukking op haar gezicht juist vertaalde. „Wilt u me even de weg wijzen?" „Had u soms koffie gewild?" vroeg Anneke. „Het is buiten wel bar slecht en ik heb ze net vers gezet". Bert had al verscheidene koppen kof fie afgeslagen, omdat hij aan de kwa liteit twijfelde. Op dat punt was hij verwend. Maar hij verwachtte 'hier wel iets goeds en daarom zei hij: „Graag, ik zal eerst even naar uw moeder gaan". Mevrouw Treeberg keek op met een lijdende trek. „O, u bent het", zei ze, „is dokter Broers er met?" „Mijn oom is ziek, net als u", zei Bert goed gehumeurd. Hij ging rustig zitten op de stoel naast het bed. „Wat is het mevrouw? Ook een beetje griep?" Hij pakte de smalle pols die op de de kens lag. „Ja, pols is wat te snel, u hebt een beetje verhoging zo te zien. Maar we zullen toch geen risico ne men". Hij begreep dat hij hier niet meteen de indruk moest vestigen van een dokter die het makkelijk opnam. Het hele repertoire maar afwerken. Be luisteren, keel bekijken, informaties naar slapen, eetlust. Tine Treeberg ont spande een beetje. Hij mocht een jong broekje zijn, maar hij was secuur. Hij besteedde warempel meer aandacht aan haar dan de oude dokter. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5