AGENDA 100 ton melk van Emma 17 VAN ARBEIDSKOE TOT RARITEIT De geit heeft haar tijd gehad De Ruitersport ief uit de Philippijnen Uitkeringsbepalingen Zuiderzeesteunwet verruimd Waddencommissie bestudeert voor- en nadelen Oplossing kruiswoordpuzzel KRUISWOORDPUZZEL RDE blad TEXELSE COURANT 0 na liKri - bjllii ivinlvotrd^tld *#n d# lardrijden is gezond, daarom 2de paasdag een puzzelrit iet alleen wordt bij het rijden de ahaling en bloedsomloop gestimu- d, maar ook het rechtop zitten ver een goede voeling met het paard en nik van dij- en kuitspieren. Dk dwingt het tot gebruik van hals-, en rugspieren. Het vraagt van de t een voordurende oplettendheid bij adans en beweging van het paard: draf, galop. aar leer je de natuur meer waarde- n dan op de rug van een paard, dat ewillig over de moeilijkste paden !e eenzaamste plekjes brengt? Voor kameraad neemt geen konijn of nt de vlucht. paardensport leert ons meer liefde het dier, staalt onze wil, dwingt elfbeheersing en samenwerking, aar wordt teamgeest meer beproefd bij het optreden van een rijvereni- lere zaterdag wordt er getest op terreien van de heer Jb. Schoorl de Pijpersdijk. 2-3 uur de Wad- uiters en 3 - 4 uur de grote pony's, orgens van 10-11 uur de kleine r's. 's Is nu ook de tijd om U als lid bgeven. asmaandag een puzzeltocht. Ver- 11 uur van parkeerterrein hoek elminalaan-Waalderstraat. Er dt in paren gereden. Inleggeld ƒ1, leden /2, prijsuitreiking is in Catharina- e. Van 12 tot 2.30 uur is het daar comen en gaan van ruiters. Komt U kijken. ens Waddenruiters en Kloppertjes, J. Agter, voorzitter 'ste vrienden, maanden medische behandeling m'n maagkwaal heeft toch mei ien verhinderen dat ik heb genoten de heerlijke zomer in Holland, bedoeling was 't tot Kerstmis hier wat kalm aan te doen, doch we- het wegvallen van een confrater ik graag onmiddellijk een nieuwe aanvaard. :t is weer een landbouwgebied, als Conner, doch dichter bevoikt. hier zochten en vonden pioniers nieuw bestaan door het wegkap- van oerwoud en ze zijn nu na 25 door 't ergste heen. Ondanks het ek aan werkers zijn we sinds 5 op hun dringende uitnodigingen ;en geestelijke verzorger te hebben gaan. Het betreft 20 tot 25.000 men- van twee gemeenten, verspreid 20 dorpen. zijn begonnen met 't onderwijs lebben er nu een huis en kerkje, de Memisa zullen we medicijnen [angen voor een kliniek alsmede tot 't bouwen van een gebouwtje ontspanning voor de jeugd, ver hingen, bibliotheek en leeszaal. )k stonden de mensen spontaan wat 'd af waaróp ik volgens 't beproefde Pt van „leer èn demonstreer" weer ftuinen zal aanleggen. ;t gebied wordt omzoomd door nog egankelijke bossen. Op de kaart wit" aangegeven dus „unexploned" nbekend gebied. De bosbewoners den n.l. tot nu toe iedereen die m hun domein waagde. 'ge ik ook hier weer, mede door jebed door 't brengen van de Blijde Ischap, vele mensen veel goed kun- doen door hun een groter besef te n van hun menselijke waardigheid, naast hoop ik hun materiële le- wistandigheden te verbeteren door 3r*ngen van betere zaden, planten, "P landbouwmethoden, en uitein- i coöperatie. nslotte erken ik met grote dank- ^eid uw giften en hoop ook in m'n we plaats op uw hulp te mogen len 't Eenvoudigste: giro 58 62 10 'eprocuur Leidschendam t.b.v. pa- ianösma, Philippijnen. ly God bless you! Rev. T. Brandsma, Cath. Rectory," Madela, Nueva Viscaya, Philippijnen OOSTEREND De zeventienjarige koe Emma 17 van de heer J. P. Her- weijer in 't Noorden viel woensdagmor gen een bijzondere huldiging te beurt. Emma 17 had het namelijk als eerste koe op Texel gepresteerd 100.000 kilo gram melk te produceren. Zij kreeg hiervoor een groot groen-zwart lint en de belangstelling van o m. burgeme°s- ter Sprenger. Om half elf werd Emma 17 het lint om de hals gedaan door de voorzitter van de Texelse fok- en con trolevereniging, de heer KI Zuidewind. Andere aanwezigen waren de voorzitter van de K.I.-vereniging de heer B. v. d. Beek en de hêer C. van Groningen na mens de voorlichtingsdienst. Emma is de dochter van Emma 7 en Scout. Zij is geboren op januari 1953 en leverde haar honderdduizendste kilo melk af op 1 maart 1970. Bij besluit van de Minister van Ver keer en Waterstaat dd. 27 februari 1970 zijn de uitkeringsbepalingen ingevolge de Zuiderzeesteunwet verruimd. De Wet verstaat onder belangheb benden, hen die op 25 juli 1918 hoofd middel van bestaan vonden in de uit oefening van de visserij op de Zuider zee. Thans worden ingaande 27 fe bruari 1970 de weduwen van belang hebbenden (zie hiervoor) met belang hebbenden gelijkgesteld, indien de we duwe: de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, geboren is voor 1 januari 1913, en weduwe is van een belangheb bende, die hetzij tot zijn overlijden in het ge not was van een geldelijke tegemoetko ming, indien hij ten tijde van zijn over lijden als vergunninghouder, mc-de-ei- genaar of knecht de IJsselmeervisserij zou hebben verlaten, voro zulk een te gemoetkoming in aanmerking zou zijn gekomen. Degenen die op grond van het vo renstaande menen in aanmerking te ko men voor een uitkering worden ver zocht hetzij schriftelijk hetzij telefo nisch (02220) 3041 toestel 214, contact op te nemen met de Sociale Dienst Texel, p a. Raadhuis te Den Burg, wel ke dienst eveneens nadere1 inlichtingen kan verstrekken dan wel behulpzaam zal zijn met het indienen van een aan vraag. Inpoldering Waddenzee Door de minister van verkeer en wa terstaat en zijn ambtgenoot van volks huisvesting en ruimtelijke ordening is een commissie ingesteld, met opdracht de regering .te rapporteren omtrent de principiële mogelijkheden en de voor- en de nadelen van inpoldering in de Waddenzee. Aan de hand van het rap port zal de regering beslissen, of en in hoeverre bepaalde mogelijkheden nader zullen worden uitgewerkt. Bedoelde commissie is op 4 maart j.l. als „Wad denzeecommissie" geïnstalleerd. Dit deelt minister dis. J. A. Bakker mede, tevens namens betrokken be windslieden, in antwoord op door het Tweede Kamerlid, de heer Van der Lek schriftelijk gestelde vragen. Minister Bakker acht het werk van de Waddenzeecommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen van grote waarde. Blij kens haar taakomschrijving ligt het ac cent bij die commissie echter op het wetenschappelijk onderzoek. De thar^s ingestelde Waddenzeecommissie heeft een bredere taak en samenstelling met het oog op de belangrijke bestuurlijke en beleidsaspecten, die aan een desbe treffende regeringsbeslissing terzake zijn verbonden. Uiteraard zal van de adviezen van de (Academiale) Wadden commissie gebruik worden gemaakt. Haar voorzitter maakt mede ten behoe ve van de nodige coördinatie deel uit van de (overheids) Waddenzeecommis sie. Een werkgroep uit de Waddenzee commissie is belast met de economische waardebepaling van de voor- en nade len van inpoldering in dit gebied. In deze werkgroep hebben zitting een hoogleraar m de economie, vertegen woordigers van vijf betrokken departe menten, w.o. dat van landbouw en vis serij, voorts van het Centraal Planbu reau en van het Landbouwschap. Daarnaast zullen de door de vraag steller genoemde milieuhygiënische, re creatieve, biologische en internationale acpecten in andere werkgroepen aan de orde komen Alle werkzaamheden van de werkgroepen zullen in adviezen aan de Wadenzeecommissie uitmonden, het geen naar de mening van minister drs. Bakker waarborgt, dat alle bij de stu die van belang zijnde aspecten in de rapportering tot hun recht zullen ko men. Horizontaal; 1. genever; 6. Veendam; 12 AOW; 13. op; 15. re; 16. Ate; 17. Is; 19. Ierland; 23. mi; 24. rekel; 25. set; 26. oker; 28. kader; 30. Ie; 31. elk; 33. non; 34. adder; 36. stand; 38. sober; 40. st; 41. de; 42. i.e.; 43. i.e.; 45. ovale; 48. vrede; 50. akker; 52. mal; 54 tea; 56. va, 57. ampel; 59. daar; 60. pro; 62. Eifel; 63. r.k.; 65. toerist; 68. Aa; 69. Ems; 71. sr; 72. en; 74. vla; 75. nala ten; 76. brutaal. Verticaal: 1. galjoen; 2. Eos; 3 n.w.; 4. v.o.; 5. epiek; 7. era; 8. e'ens; 9. da; 10 atm.; 11. meikers; 14. nr.; 18. ver; 20. eland; 21. loens; 22. derde; 24. rek stok; 27. kl.; 29. do; 30. Ie, 32. radar; 34. abeel; 35. drietal; 37. nel; 39. oir; 44. laveren; 46. veert; 47. emmer; 48. vlees; 49. garnaal; 51. ka; 53. a.p.; 55. c.a.; 58. liter; 59. Dee; 61. oost; 64. K.M.A., 66. ere; 67. ik; 68. a!a; 70 s.l.; 73. nu; 74. va. 53 5 U B5 66 BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 24 maart 1970. Geboren: Joris, zv. Johannes A. M. Visser en Theresia M. Smit; Klasina Petronella, dv. Berend P. Nieboer en Cornelia Vermeulen, Nienke Heidi, dv. Fridtjof Blanken en Méri Peetoom; Catharina Fikje Gerarda, dv. Wiebe Ipenburg en Janny Biesboer; Esther, dv. Jan C. Dijker en Alida G. Baker; Linda José, dv. Jelle Wiersma en Aly J. Geus; Jesca Reina Jacoba, dv. Eduara Moojen en Geeske Waaijer; Majanka, dv. Marius W. Trap en Cornelia van der Zee. Ondertrouwd: Jacob Mets en Nanda van der Ster; Jacobus C. Zijm en Trijntje van der Meer. Overleden: Cornells M. van Heer- waarde, oud 58 jaar. wonende te Den Burg. Vrijdag 27 maart Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen met Honest Men. Zaterdag 28 maart Den Burg, „J'elleboog' 20.00 uur, dan sen met Honest Men. Zondag 29 maart Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen met Honest Men. Maandag 30 maart De Koog, „Om de Noord", 13.00 - 14.00 uur, openingswandeltocht ,,'t Gouwe Boltje". Vrijdag 3 april Den Burg, kantine LTS, 20.00 uur. foto club „De Kiekendief" clubavond Horizontaal; 1. bestemming; 3 werp- strik; 8. tijdperk; 11. boom; 13. eng. voorzetsel; 15. bevel; 16. hoefdier; 18. fr. lidwoord; 19. log; 20. bijb. naam; 22. wapen; 23 water in Friesland; 24. pl. in Noorwegen; 27. dierengeluid; 28. uitroep; 30. familielid. 31. slede; 32. vaartuig; 34. lidwoord; 36. waterhoogte; 38. feestkleding; 39. edelsteen; 40. die renverblijf; 41. onmeetbaar getal; 42. spil; 43. zangnoot; 44. jongensnaam; 46. kindergroet; 47. de onbekende; 49. anno; 50. waterweg; 55. voedsel; 57. metaal; 58. lokspijs; 59. jong dier; 60. toets al leen; 61. maatschappij vorm,62. titel; 63. geogr. aanduiding, 65. pl. in Noordhol land; 71. gebogen; 72. vervoermiddel; 73. bevestigingsmiddel. Verticaal: 1. malle; 2. en dergelijke; 3. laatst leden; 4. water in Brabant; 5. kledingstuk, 6. N.V. (fr.); 7.onder an dere; 9. getij; 10. strijdperk; 11. deel; 12 moeilijk; 14. telwoord; 15. ijle stof; 17. Soc. Econ. Raad; 18. riem v. jacht honden; 20. schortje; 21. meisjesnaam; 25. werelddeel; 26. projectiel; 29. stop plaats; 32. duivel; 33. ik; 35. klooster voogd, 37. ivoor; 43. steenmassa; 45. bid; 46. roofdier; 48. wrede keizer; 49. bloem; 50. voorzetsel; 51 spaans land voogd; 52. hartelijke; 53. zwijn; 54. schaap; 56 godsdienst, 64. voorzetsel; 66. de lezer heil; 67. inhoudsmaat; 68. jongensnaam; 69. als eerder; 70. goud. VELEN beschouwen het paard als het enige voorbeeld van een land bouwhuisdier dat zijn tijd gehad heeft. Zoals men weet is sinds 1950, toen de mechanisatie op gang kwam, het werkpaard praktisch verdwenen. Daar staat dan tegenover dat het rijpaard zich handhaafde en dat de ponyfokke rij zich nog steeds uitbreidt. De paar den verdwijnen niet. Ze komen terug nu een aantal ponyruitertjes grotere rijdieren verlangt. Wat verdwijnt in de geit. VOOR de oorlog telden we in ons land wel 400.000 geiten. Een bloeitijd voor het dier brak aan in de oorlogs tijd. Wie e'en geit kon houden, deed dat; dan beschikte men in elk geval over melk. De geit zelf slachten en oppeu zelen mocht niet, maar men deed het natuurlijk op grote schaal. Onmiddel lijk na de oorlog pakte men de zaken goed aan: de geitenstamboeken stelden de produktiecontrole in, zodat men kon selecteren op melkgift en vetgehalte. Er kwamen bokkenstations waar geiten met prima vaderdieren konden paren en zelfs de kunstmatige inseminatie paste men toe. Het is allemaal van de baan, al zijn er nog restanten van fokverenigmgen (zij het geen christelijke en katholieke!) maar dat loopt af. De belangstelling voor de geit is minimaal. Moeilijker EEN GEIT is een gevoelig, nukkig en temperamentvol dier. Een schaap is een mak beest. Een schaap kan 's winters buiten lopen, een geit is zeer gevoelig voor koude. Een geit produceert geen wol (enkele buitenlandse rasser, wel, maar dat geitenhaar is geen groot han delsartikel), alleen maar melk en vlees. Een schaaplam groeit harder dan een geitlam. Nu de melkboer overal aan de deur komt en de melkprijs lager is dan waar ook ter wereld, houdt men geen geiten meer voor de melk, uitzonderingen daargelaten. Bovendien heeft geiten melk een luchtje, vanwege de andere vetzurensamenstelling dan bij koeie- melk. Doet u ze in de koffie, dan merkt u het niet, maar geitenmelk drinken gaat u gauw tegenstaan, ondanks het wat hogere vetgehalte van meestal bo ven de 4%. In tegenstelling tot net schaap heeft de geit, althans de bok, trekkracht ge leverd. Een bokkewagen was vroeger een reusachtig mooi stuk speelgoed voor kinderen. Maarook een bok is (bij onjuiste behandeling) nukkig. Als hij weigert verder te gaan kunt u wel op houden. Niets ter wereld is in staat een onwillige bok te bekeren. Een geit kunt u melken als u het elke dag zélf doet. Zodra u ziek of weg bent staat de boel op zijn kop, want tien tegen één dat de geit zich niet door iemand an ders laat melken! Met alle gevolgen (uierontsteking enz.) daarvan. Schadelijk DE GESCHIEDENIS en de ontwikke ling van de geit lopen vrijwel parallel met die van het schaap. Vele volkeren hielden geiten en schapen samen. Dat deed men omdat de geit eet wat het schaap versmaadt en omgekeerd. Maar veel méér nog dan het schaap heeft de geit bijgedragen tot verwoes ting van het landschap. Want een geit eet meer boombast. Zij kan op haar achterste poten gaan staan (wat voor een schaap onmogelijk is) en dus bo men en struiken nog veel erger toeta kelen. Verder hield men de geit omdat zij wat méér melk gaf, om de bokken als trekdieren te gebruiken en omdat sommige (uitheenmse) rassen een soort wol geven die men kan verspinnen tot bijna onverwoestbare textiel. Is de geit bij ons een zeldzaamheid geworden, op de hele wereld is dat niet zo. Volgens de F.A.O., de Voedsel en Landbouworganisaite van de verenigde naties, leven er op aarde zo'n 385 mil joen geiten en hun aantal neemt nog elk jaar met een paar miljoen toe. Eu ropa telt rond 15 miljoen geiten: 4 mil joen in Griekenland (waarheen wij veel fokdieren hebben uitgevoerd), 3 mil joen in Spanje, 1,5 miljoen in Italië, 1 miljoen in Albanië en evenveel in Frankrijk. Rusland zal thans 6 miljoen hebben. Hittebestendig AZIË HERBERGT de meeste geiten: rond 200 miljoen, waarvan 80 in India en Pakistan, 55 miljoen in China, 21 in Turkije, 18 in Iran en 5 in Indone sië. Afrika bezit er naar schatting 120 miljoen waarvan de meeste in Nigeria (21), Ethiopië (19) en Marokko (8). In Amerika telt men rond 50 miljoen gei ten, waarvan de meeste in Brazilië (15). Mexico (13), Argentinië (5) en 4 mil joen in Peru en evenveel in de USA. Een klein aantal geiten komt voor in Oceanië, Australië en Nieuw Zeeland, nl. zo'n 182.000 in 't geheel. Uit bovenstaande ziet u dat de geit vooral voorkomt in warme landen. Zij kan dan ook goed tegen de hitte. De geit begint zeldzaam te worden in dc landen met een hoog ontwikkelde rund veehouderijwest-Eurc pa, de USA cn Nieuw-Zeeland. Want daar heeft men de minste behoefte aan de „arbeids koe". U kunt hieruit afleiden dat de toekomst voor de geit niet zo rooskleu rig is. Waar de ontwikkeling verder gaat komt de geit in de verdrukking. De enige mogelijkheid om haar te redden zou zijn, dat men specialiteiten maakte: geitenharen kledingstukken en geitekaas als delicatesse. Wat de laat ste betreft heeft men in Frankrijk po gingen gedaan. Plaatselijk kunnen ze succes hebben, maar een grote toekomst bestaat er niet meer voor de geit. Dat de wereldgeitenstapel nog toeneemt wordt door de FAO-deskundigen als een veeg teken voor de ontwikkelings landen beschouwd In de taal HOEWEL wide geiten zich niet in ons klimaat konden handhaven en de geitenteelt dus wel ingevoerd moet zijn, dagtekent de geit hier van onheuglijke tijden. De sporen daarvan vinden wij terug in onze taal. Geit is al heel oud woord. In het Middelnederlands vinden wij het als gheet en gheit. in het Oud- saksisch als geet en in het Oudhoog duits als geiz (gcits) waaruit het tegen woordige Duits dit Geiss is ontstaan. De andere Germaanse talen hebben de zelfde of verwante woarden, zoals het Oudengels gaat en het huidige Engels goat. Men veronderstelt een Germaan se grondvorm gaiti, aie wel dezelfde oorsprong zal hebben als het Latijnse haedus (uit ghaidos, veronderstelde men) en het Sabijnse lasdus geite- bok. Toch is het woord niet te verklaren. Men denkt aan het Oudgriekse chaios. oat herderstaf betekent of aan net Oud- germaanse gaiza, dat speer betekent en komt dan op een Indogermaanse wor tel ghai punt(ig), scherp. Hel dier zou dan zijn naam gekregen hebben naar de puntige horens. Er zijn inder daad vele geitenrassen met horens en ze zijn niet zo gebogen als die van het schaap. Haar sik U ZULT zeggen dat het Duits toch ook die Ziege heeft en wij „sik". Inder daad hangen beide woorden nauw sa men, ook al denken de meestem dat „sik" slaat op de baard die de geit en bok dragen als ze volwassen zijn. Het omgekeerde is echter het geval' als u een mens met een baard een sik noemt, is dat een naam die is ontleend aan de geit. Dit blijkt al uit de Middelnederlandse benamingen sickel en tzicken voor geit je. In het Oudhoogduits is dat Zickin. Het Middelnederlands heeft ook seghe, zeghe en tseghe en het Middelduits sege »n tsege, waaruit het Nieuwhoogduits Zeige en ons dialectische siege Deze /ormen gaan terug op een veronder stelde Germaanse vorm tig en een In- Jogermaanse wortel digh. De beteke nis is „zak uit dierenhuid gemaakt" en dat is volkomen duidelijk. Maar het is ook mogelijk, dat men te maken heeft met een woord dat oorspronkelijk slechts als lokroep werd gebruikt Zo'n naam geeft men eerder aan de vrou welijke dan aan de manlijke dieren en vandaar dat geit en sik geen bok aan duidden (thans wel de bok, maar dat is pas later ontstaan). Haar waarde DE WAARDEDALING van de geit als huisdier blijkt óók duidelijk uit on ze taal. Een ouwe geit of een geitebrei- er is een vleiende benaming. Aardige zijn de vele afleidingen uit het Latijnse caper of capri bok, omdat daaruit het grillige karakter van de geit blijkt. Een capriccio is een grillig muziekstuk en het Italiaanse bijv. naamwoord is capriccioso, grillig, eveneens in de mu ziek gebruikelijk. Dat geit en bok ca priolen of bokkesprongen maken is be kend, 't is capricieus. De chemicus gebruikt de geit ook vaak. Want voor u is melkvet gewoon vet, maar hij vindt daarin 16 vetzuren, en daarbij zijn capronzuur, caprylzuur en caprinezuur. Dat zijn vluchtige vet zuren en ze kregen hun geitenamen omdat geitemelk ze nogal veel bevat en dus een eigenaardige geur heeft. Ondanks het verscheiden van de geit in onze streken neemt de huisvrouw nog iedere dag een geitevel ter hand. Dat is haar zeem, gemaakt van de huid van pas geboren geitlammeren. Als u dat een bikkelhard gebruikt vindt mag u bedenken dat de kinderen vroeger op de stoep bikkelen met de gewrichts beentjes van de geit (of schaap).

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 9