I Plantinga Friesch Rood ALLES DRAAIT OM MOEDER" Nogmaals het kuilgras SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST mBei ibriek voor ANDBOUW en VEETEELT <.,^7," i^eel lammeren che De tweehonderd graden-som werd niet afgewacht Verleende bouwvergunningen Algemene Bejaardenbond Studietoelagen Oplossing kruiswoordpuzzel Simavi-collecte begint 6 april Toelage Prof. Keesomfonds niet van invloed op Rijksstudietoelage hiw ;EDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 APRIL 1970 /er een week of vier is het winter en weer voorbij. Dan zal in ieder al de periode, dat de koeien de wei r in kunnen dichtbij zijn. Dat zal tns betekenen, dat 't seizoen, waar- ve de mogelijkheden hebben om het dtaat van het inkuilen van gras te trdelen ook weer voorbij is. hebben in de afgelopen winter, nog dan dn vorige jaren, het re- „at van de diverse methoden van ilen nauwlettend gevolgd. U hebt in deze rubriek ook kunnen bemer- en we hopen daar in de komende inden nog wel eens iets van te ver in. eel graag willen we ook in de eerst- ende weken nog ervaringen met di- e methoden van inkuilen uit de ctijk horen. Speciaal bij de voor- >gkuilen is het van belang om te m hoe ze zich houden nu het voor in aantocht is en de temperaturen »r worden. Het stijgen van de tem- ituur wil bij deze kuilen nl. nog al aanleiding geven tot het warm den van het gras. We stellen 'het »er op prijs als we een tip krijgen om >ns te komen kijken naar een meer of der goed geslaagde kuil. Vooral pakjeskuilen, die uitsluitend met tic of ook met plastic plus een lang rond zijn afgedekt hebben we bij- lere belangstelling. oewel er ook in dit geval weer uit- leringen zijn krijgen we uit de di- mededelingen, die we daarover •angen, de indruk, dat het aantal ïling- en drielinggeboorten bij de pen dit jaar aan de hoge kant is. ;t is werkelijk geen zeldzaamheid je op een schapenbedrijf de uitde lg krijgt, dat men gemiddeld twee nde lammeren per schaap heeft ge el. yals gezegd zijn er ook uitzonderm- Vooral in de beginperiode waren tij veel klachten over het verwer- van de lammeren en geboorte van eren met te weinig levensvatbaar- Een verschijnsel, dat overigens el ieder jaar optreedt. |an één van de Texelse schapenboe- Iwaar het aantal geboren lammeren Izeer hoog was en tevens van mi lle sterfte sprake was kregen we Tolgende mededeling. had dit jaar voor het eerst in het ïtvoermengsel, dat in de laatste iden vóór het lammeren wordt ge- ook luzernepellets opgenomen. bekend is heeft dit produkt voor- itekenis als leverancier van vita- ïver ng de betreffende schapenhouder dit in tegenstelling met vorige jaren weinig dode, of minde'r levens- ïtige lammeren had vroeg hij zich dit in verband kon worden ge it met het voeren van de luzerne- ïts. :t is uiteraard veel te gevaarlijk om ';n zo'n mededeling een conclusie •ekken. Daarom vragen we, mede op verzoek van bedoelde schapenhou der of ook anderen ervaringen met het voeren van luzernepellets hebben opge daan. Bij voorbaat dank. t Meer dan in vorige jaren is er dit jaar gewerkt met de som van 200 gra den Celsius om het tijdstip, waarop de eerste stikstof met succes kan worden gestrooid, vast te stellen. Zoals we al eerder in deze rubriek hebben vermeld gaat het hierbij om het optellen van de gemiddelde dagtemperatuur vanaf 1 ja nuari. Het tijdstip om de eerste stikstof op hoog en droog grasland te strooien zou zijn aangebroken als de som 200 graden was. Het is uit de mededelingen, die daar over in diverse bladen zijn gepubli ceerd gebleken, dat er een vrij grote variatie is in de data, waarop de som van 200 graden Celicius is bereikt. In Zeeland lag de datum belangrijk vroe ger dan in de kop van Noordholland. Volgens de laatste berichten is de 200 gradensom in Den IHelder omstreeks 25 maart gepasseerd. Strikt genomen zou dus pas op dat tijdstip het grasland klaar zijn geweest om de stikstof te ontvangen. Al veel stikstof gestrooid Het blijkt, dat heel veel veehouders de datum 25 maart niet hebben afge wacht. Al een week vroeger gingen de vroegste boeren met de stikstof het land in. We' zouden niet graag beweren, dat ze te haastig zijn geweest. Het is hier echt een kwestie van beoordeling van de omstandigheden op het eigen bedrijf. Als de grond voldoende droog is en men uit ervaring weet, dat er ook geen gevaar is, dat de grond na een dag regen wateroverlast heeft, dan is er naar onze memng geen enkel bezwaar om de temepratuursom van 200 graden niet af te wachten. En dat geldt naar we menen zeker •in een jaar, waarin het moment, waar op de vereiste som wordt bereikt diep in maart valt. Men mag er nl. in dit geval op rekenen, dat bij een omslag van het weer de temperatuur gauw ho ger zal oplopen dan in de jaren, waarin de som van 200 graden al in begin maart wordt bereikt. Voorjaar kondigt zich aan We hebben de indruk, dat ondanks de minder goede weersomstandigheden van de laatste weken de kleur van het grasland er duidelijk op wijst, dat het voorjaar aanstaande is. Weliswaar kan van echte groei nog niet worden ge sproken. Maar vooral op de nieuwere weiden is de kleur van het grasland de laatste dagen duidelijk beter geworden. Dit geldt wel heel in het bijzonder voor het goed door de winter gekomen Italiaans raaigras. We zagen op enkele plaatsen de schapen al grazen in deze weiden. Overigens blijkt ook na deze winter weer duidelijk dat Italiaans raaigras zeer gevoelig is voor ongunsti- Zoete bessenjenever K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. In de ofgelopen maand ve'rleenden B. en W. aan de navolgende personen, stichtingen en bedrijven de daarbij om schreven bouwvergunningen; De heer H. Hoitman te Den Burg voor de bouw van een woonhuis aan de Epelaan te De Koog; de heer J. v.d. Vis te Oosterend voor de bouw van een ga rage-berging aan de Kerkstraat te Oos terend; de heer C. J. v. d. Kooi te Den Burg voor de verbouw van een woon huis tot winkel aan de Weverstraat te Den Burg; Aannemersbedrijf v/h J. Koorn Mzn. te Den Burg voor de uit breiding van een werkplaats aan de Wilhelminalaan te Den Burg; de heer P. R. Boots te Den Burg voor de ver andering van een woonhuis aan de Jac. P. Thijsselaan te Den Burg; de heer C. J. de Wit te Oosterend voor de veran dering van een woonhuis te Oosterend O 144 a; de heer J. C. A. Huijdink te Den Burg voor de bouw van een ber ging aan de Bernhardlaan te Den Burg; de heer A. C. Pool te Oudeschild voor de bouw van een varkensstal te Oude schild H19; de heer J. H. Goosen te Den Hoorn voor de bouw van een tent huisje te Den Hoorn, Loodsmansduin; mevrouw M. A. de Ruwe-Kok te Den Hoorn voor de uitbreiding van een schuur aan de Klif te Den Hoorn; de heer G. de Boer te Oudeschild voor de bouw van een landbouv/schuur aan de Veenselangwge te Oudeschild; mej. C. J. M. Bruggemann te Oosterend voor de verandering van een boerderij te Oos terend O 118; de heer A. Mantje te Den Burg voor uitbreiding en verandering van een winkel-woonhuis aan de Ho- gerstraat te Den Burg; de heer K. Brand te Z.O.Beemster voor de bouw van een garage aan de De Ruyterstraat te Oudeschild; de heer J. C. van Heer waarden te De Cocksdorp voor de bouw van een garage aan de Ploosterstraat te De Cocksdorp; mevrouw C. P. de Vis- ser-Lasschuit te 's-Gravenhage voor de uitbreiding van een woonhuis aan de Kikkertstraat te De Cocksdorp. ge omstandigheden in de wintermaan den. Speciaal wateroverlast is voor de ze grassoort funest. Vooral percelen, die tot vrij laat in de herfst zijn beweid en door vertrapping eerder waterover last hebben, zull?n helemaal of plaat selijk overgezaaid moeten worden. Het komt ons voor, dat het vooral voor per celen, die in de nazomer worden ge zaaid beter is om ze in de herfst niet meer te beweiden. OUDESCHILD In samenwerking met het bestuur van de SOOS heeft de algemene bejaardenbond donderdag avond in ,,'t Skiltje" een avond georga niseerd waarbij de afdeling Oudeschild van de Algemene Bejaardenbond is ge formeerd. Vooraf gaf mevrouw Craanen met de buurtvereniging Kogerstraat - Schoonoordsingel - Wittekruislaan een aardige revue. Tijdens de daarna gehouden vergade1- ring werd het bestuur van de Ouae- schilder afdeling gekozen. Het is nu uit drie personen samengesteld, te weten de heren A. de Vries, J. Bakker en V. Beek. De Algemene Bejaardenbond telt in Oudeschild thans 88 leden. Het bestuur van de Stichting Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefonds te Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een goede studieaan- leg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevan gen studie te betalen en die gedurende het cursusjaar 1970/1971 voor een stu dietoelage uit genoemd fonds ter tege moetkoming in die kosten in aanmer king wensen te komen, zich vóór 1 mei a.s. kunnen wenden tot voornoemd be stuur door middel van een daartoe strekkend aanvraagformulier, dat te verkrijgen is op de afdeling financien en onderwijs van de gemeentesecreta rie te Den Burg. Verzoekschriften, die na 1 mei a.s. worden ingezonden, zul len niet meer in behandeling kunnen worden genomen. Horizontaal: 1. doel; 3. lasso; 8. aera; 11. plataan; 13. at; 15. ga; 16. os; 18. Ie; 19. zwaar; 20. Eli; 22. degen; 23. Ee; 24. Stavanger; 27. ia; 28. eh; 30. ma; 31. ar; 32. s.s.; 34. de; 36. a.p 38. gala; 39. robijn; 40. stal; 41. pi; 42. as; 43. re; 44. Ko; 46. da; 47. nn; 49. ao; 50. vaar water; 55. ei; 57. staal; 58. aas; 59. vaars; 60. t.s.; 61. N.V.; 62. em; 63. o.l.; 65. Alkmaar; 71. rond; 72. slede; 73. kram. Verticaal: 1. dwaze; 2. e.d.; 3. 1.1.; 4. Aa; 5. stola; 6. s.a.; 7. o.a.; 9. eb; 10. arena; 11. part; 12. node; 14. twee; 15. gas; 17. S.E.R.; 18. leis; 20. eva; 21. Ina; 25. Amerika; 26. granaat; 29. halte; 32. satan; 33. ego; 35. abt; 37. elp; 43. rots; 45. ora; 46. das; 48. Nero; 49. aster; 50. van; 51. Alva; 52. warme; 53. ever; 54. ram; 56. islam; 64. in; 66. l.s.; 67. kl; 68. Ad; 69. a.e.; 70. or. Medische hulp in tropenlanden nog altijd dringende zaak SIMAVI is de vereniging die zich reeds vele jaren bezighoudt met direkte medische hulp in de tropenlanden. On danks de vele miljoenen die aan ont wikkelingshulp worden besteed, is de directe behoefte aan geneesmiddelen, instrumenten, verplegingsartikelen e.d. bepaald niet afgenomen. Integendeel, er komen meer noodkreten om hulp bin nenstromen dan ooit tevoren. Vele dui zenden in de tropenlanden lijden aan veelal afschuwelijke, ernstige ziekten veroorzaakt door onhygiënische toe standen, ondervoeding en verkeerde be handeling. SIMAVI wil graag helpen waar zij kan, waarbij niet wordt gekeken naar huidskleur of gevraagd naar geloof. Ieder ziekenhuis, iedere dokter of ver pleegster, die zich lot SIMAVI wendt met het verzoek om hulp, wordt zoveel als mogelijk is genolpen. SIMAVI is voor het verrichten van haar werk vrij wel geheel afhankelijk van de jaarlijk se collecte. De collecte gaat a.s. maan dag 6 april beginnen. Het verzoek van SIMAVI om zoveel te geven als u kunt wordt door ons van harte ondersteund. Elders in deze krant vindt u een ar tikel over het aanvragen van studie toelagen bij het Prof. Dr. Keesomfonds. Meerdere malen is gebleken dat kandi daten voor dit fonds een lichte terug houdendheid hebben om hier een toe lage te vragen, daar zij bang zijn dan niet meer in aanmerking te komen voor een rijksstudietoelage. Daarom wijzen wij er hierbij op, dat het al dan niet verkrijgen van een toelage uit het Keesomfonds op generlei wijze van in vloed is op de beoordeling door het Mi nisterie van Onderwijs om voor een rijksstudietoelage in aanmerking te ko men. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 29 april 1970 zullen, op werkdagen van 08.00 tot 18.00 M.E.T., van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte' luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 m. 44. Smidje Verholen had tamelijk veel moeite met het terugvinden van zijn herberg, want hij was in deze streek nu eenmaal onbekend en liep dus telkens de verkeerde kant op. Be hulpzame boeren wezen hem echter telkens weer de weg en zo bereikte hij eindelijk ae plaats, waar hij moest zijn. De duisternis was intussen ingevalien; de maan was aan de hemel verschenen en het was dus licht genoeg om de weg te vinden. En ja hoor, daar doemde ten slotte de he'rberg met zijn verlichte vensters voor hem op. Geroezemoes van stemmen klonk door de openstaan de ramen naar buiten en eentje daar van herkende de smid maar al te goed als die van professor Nosco. „Een schurk is hij! Een misdadiger, die zo genaamde smidje Verholen!" riep Nosco uit. De smid schrok ervan. „Gcm- ipie.mompelde hij. „Daar is hij ook al bezig mij in de herberg zwar! te maKen! Hij schijnt werkelijk te denken, dat ili de Kludde ben!' De smid gluurde door een venster naar binnen en besloot even te luiste ren. Duidelijk zag hij Nosco staan, boer Krelis, de herbergier en nog een vierde man, die hij niet kende. „Foj, foj, foj", zei boer Krelis. „Smidje Verholen zou de Kludde weeze? Ik geleuf er niks van, met permissie. Het leek mien zo'n keu rig nette man! Maar eh... hoe kan hij de Kludde nou weeze? Toen ik gis terenavond hard uut het Kne'kelwoud hier naar binnen kwam rennen, Loen zat die Verholen al hier in de gelagka mer. En je weet, dat ik was weggelo pen veur de Zwarte Kludde in net bos. Die manskerel kan toch niet tegelijk in het bos en in de herberg zitten?" Professor Nosco lachte fijntjes en /ei* „Krelis, Krelis! Als die Kludde maar een héél klein beetje harder had gelo pen dan jij, dan was hij hier ne't even voor jou binnengekomen. Waar of niet?" „Jao, jao, da's waar", bromde boer Krelis. „Welnu", vervolgde professor Nosco. „Vraag dan maar eens aan de waard hoe lang die mooie meneer Kludde- Verholen hier al was voor jij binnen kwam (wordt vervolgd) nilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllU FEUILLETON door TOM LODEWIJK iniwiniimiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii [Haar grootste zorg was haar moe- keweest, maar mevrouw Broers had [gerustgesteld. p moeder redt het wel. Nu jij er leer bent, schijnt ze opeens veel te kunnen, omdat ze beseft dat loet. En nu ze méér over de vloer ijgt ze ook meer aanloop", doktervrouw vertelde niet, hoe zij le vriendinnen ven weleer had op- rd om Tine Treeberg eens te gaan &en, nu die helemaal alleen was |t grote' huis. p maar", hadden de vriendinnen ld, „we zijn al zo'n tijd niet ge want eerlijk gezegd, we hadden lekomst van al die klaagzangen iekteverhalen, en hoe kunnen we iu opeens op komen dagen". °u, je vraagt hoe het met Anneke Bat is toch heel natuurlijk?" Zo ze de een na de ander gekomen ^genaam verrast, dat ze geen pa in bed aantroffen. Tine Treeberg ook te beseffen dat het toch ge- fer was met iemand thee te drin- en een praatje te maken, dan al- Iln bed te liggen. Het was voor oen hele opgave, en meermalen .ze dat ze het niet kon volbrengen, [kroop ze maar weer in haar bed pobeerde wat te rusten. Maar haar loosheid was lang zo erg niet meer I ze was 's avonds doodmoe en j meteen. ieke was erg blij, dat allemaal te horen, en ook deze zorg-viel van haar af. En nu lag ze op deze stralende mor gen naar buiten te kijken. Een boek lag ongelezen naast 'haar. Ze had ge noeg aan haar eigen gedachten en aan het lenteschouwspel dat ze door het raam kon genieten. Ze schrok op van een donkere ge daante die ope'ens bij de deur ver scheen. Dokter Hazelaar. „Dag dokter!' zei ze verrast. „Zo komt u es zien hoe uw patiënt het maakt?" „Natuurlijk", zei hij, „ik kan u toch maar niet zo aan die kwakzalvers hier in 'het ziekenhuis overlaten?" „Die kwakzalvers hebben me toch maar weer aardig opgelapt". „Opgelapt?" vroeg hij en ging zitten op de stoel naast het bed, „geen sprake van oplappen. U wordt weer helemaal beter en dan moet u er nog een tijdje helemaal uit. En dan ,/Dan begint het leven opnieuw", zei ze en hij hoorde een matheid in haar stem. Het leven, dat ze totnogtoe ge leid had, was waarlijk niet zo feestelijk, dat ze er naar terug verlangen kon. „Ja, maar een ander leven", zei hij. „U zult het anders moeten gaan aan pakken. U bent toch nog jong, u hebt alles nog vóór u". „Kon ik anders?" „Nee, u kon niet anders. U hebt ge daan wat u zag als uw plicht en die hebt u goed vervuld, zo goed dat u er bijna zelf onderdoor was gegaan". Zijn stem was warm, hij had diep respect voor dit meisje en voor wat ze zo zwij gend en als vanzelfsprekend had ge daan. En hij vond haar nog aantrekke lijker dan te voren, nu ze er zo teer uitzag, haar smal gezicht, met een lichte blos, omlijst door het blonde haar. Zeker hij kwam hier als arts op be zoek bij een patiënt, maar dat bezoek was niet alleen maar plicht. Hoe meer hij Anneke' Treeberg leerde kennen, hoe dieper zijn belangstelling voor haar werd. De zuster kwam met koffie. „U ook dokter?" „Graag" zei hij, „verwent u mij ook maar es". „Ja, u hebt het wel nodig", zei de zuster lachend, met een blik naar zijn gezonde buiten-kleur. „Ik heb toch maar een leventje", zei Anneke weer vrolijk. „Nu heb ik al koffievisite ook". „Ja, u zult meer van het leven moe ten gaan genieten", adviseerde Bert Ha zelaar. „Als ik de kans krijg". „Het is niet een kwestie van een kans krijgen, maar ze grijpen". „Ik heb totnogtoe geen kans gehad Tenminste heel weinig". „Dat wordt beter", voorspelde hij. „Als ik beter ben, wat moet ik dan doen?" vroeg ze. „Allereerst weer helemaal op krach ten komen". „Waar? En hoe?" „Ja, daar kom ik nu juist eens met u over praten. Zoals u weet gaat mijn oom hier weg. Hij heeft een bunga low in Zwitserland, daar gaat hij wo nen". „Ja jammer. We zullen hem missen". „Maar hij heeft groot gelijk, dat hij nog* wat van het leven gaat genieten. En nu moet u eens horen, juffrouw Treeberg. Mijn tante heeft me met een boodschap naar u toegestuurd. Ze zegt: in het begin zal het daar wel erg stil zijn, en nu zou ik 'het prettig vinden wanneer Anneke bijvoorbeeld een maand bij ons kwam. Dan hebben wij gezelligheid, en zij kan opknappen in een ideale omgeving". Anneke zakte in de kussens terug, haar ogen staarden. Zwitserland! Ber gen, alpenweiden. Genieten van de na tuur, wandelen, zorgeloos, heerlijk! Het was te mooi om waar te zijn. Bert Hazelaar begreep haar zwijgen niet. „Ziet u er tegen op?" „Tegenopzien? Ik kan het niet eens verwerken. Het is te heerlijk om waar te zijn". „Het is waar". „Maar hoe moet dat dan?" „O, dat regelen we wel". „Ik kan toch die lange reis niet ma ken?" „Ook dat regelen we wel. Met het vliegtuig naar Bazel. „Ik heb nog nooit gevlogen". „Éénmaal moet de eerste zijn". Opeens zag Anneke allemaal leeuwen en beren op de weg. „Moet ik dan helemaal alléén. „Ik zet u zelf op het vliegtuig en u wordt daar ginds afgehaald. Reken er maar op dat dat „uit de kunst" gere geld wordt. U hebt niet anders te doen dan u te laten vervoeren, en we zullen er wel voor zorgen dat het niet te ver moeiend wordt. Trouwens, vliegen is niet vermoeid. Je rust er van uit". „Ja", weifelde Anneke, „ik kan het allemaal nog niet omvatten. Het lijkt verrukkelijk, maar ik zie nog niet hoe het allemaal kan gebeuren". „Dat hoeft ook niet, dat komt van zelf". Ze schoot in de lach en zo vond hij haar dubbel aantrekkelijk. „U hebt het allemaal al uitgedok terd". „Daar ben ik dokter voor". „Ik vind het geweldig lief van tante Mies. Want die is natuurlijk op het idee gekomen". „Ja, en die zou het, zelf ook heerlijk vinden. En dan de hele dag een dokter in huis, is dat even een garantie?" „We gaan er toch geen ziekenhuis van maken?" „Nee hoor, vast niet". „Maar.... moeder". „Ook daar zullen we een oplossing voor vinden. Ik heb samen met zuster Bertha een plannetje, daar vertel ik nog niéts van". De zuster kwam langs lopen en zag Anneke's kleur. „U windt haar toch niet te veel op, dokter?" „Blijdschap maakt gezond, zuster". 'Hij keek op zijn horloge. Hij moest weer weg, maar hij was graag nog wat blijven zitten om te praten met dit meisje, waarvan hij nog zo weinig wist. „De plicht roept me alweer", zei hij opstaande. „Moet u nu al weer weg?" Haar te leurstelling was echt en het deed hem goed. „Ja '4 is niet anders". „Komt u nog es terug?" „Ja natuurlijk" beloofde hij gul. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5