VVV Texel krijgt een andere voorzitter Jeugd gaat strand schoonmaken C. J. v.d. Kooi na 9 jaar niet herkozen „Als democraat leg ik mij hierbij neer". Opruimactie op koninginnedag Vergrote „Koger Hoop" in gebruik genomen Koe met 100.000 kg. melk SPORT EN SPEL in het afgelopen weekt *F mj Ju De VW Texel krijgt een andere voorzatter. Na negen jaar heeft de heer C. J. v. d. Kooi deze functie vrijdag avond moeten neerleggen omdat hij door de leden niet werd herkozen. Van de 31 stemgerechtigden brachten er 15 hun stem uit op de tegencandidaat de heer S. Kooij. De heer v. d. Kooi kreeg 14 stemmen; de twee blanco stemmen telden niet mee. Het is vrijdagavond niet duidelijk geworden waarom zove- len de heer v. d. Kooi ineens niet meer geschikt vonden. Tot dusver is nooit iets gebleken van bezwaren tegen zijn persoon of tegen de wijze waarop hij zijn functie behartigde. De heren J. Feikema en KI. Minnis werden wel met ruime meerderheid herkozen in het bestuur. Wie de nieu we voorzitter zal worden is nog niet bekend; de functies in het bestuur wor den onderling verdeeld. Aan het slot van de vergadering bracht de heer W. A. Visser dank aan de scheidende voor zitter. Hij stak zijn spijt over de uit slag van de verkiezing niet onder stoe len of banken maar stelde dat men zich als goed democraat hierbij heeft neer te leggen. Hij was ervan overtuigd dat dë heer v. d. Kooi de VW al door heel wat moeilijke perioden heeft geloodst. Hij heeft zich gekenmerkt als een tac tische, voorzichtige maar bovenal be kwame voorzitter. Niet goed gedaan De heer v. d. Kooi stelde evenwel nuchter vast dat hij het volgens de le den blijkbaar toch niet goed had ge daan. Hij had diverse voorzitterschap pen bekleed maar als daar een eind aan kwam was dat altijd op eigen initiatief; nooit was hij weggestemd. Met nadruk zei de scheidende voorzitter dit niet als een verwijt aan de leden te bedoelen. „Als goed democraat neem ik dit". Aan het begin van de vergadering bood de heer v. d. Kooi zijn excuses aan voor de late indiening van de jaarstuk ken van 1968. Oorzaak was de langdu rige ziekte van de direkteur en om die reden was ook de jaarvergadering niet gehouden. Toen door andere omstandigheden nog meer vertraging ontstond werd be sloten de stukken over '68 en '69 maar gelijk uit te brengen. De invoering van de toeristische heffingen noemde de he<er v. d. Kooi een onaangenaam ge beuren. Het bestuur heeft er dan ook protest tegen aangetekend, ook na de beslissing van de gemeenteraad. Het laatste woord is er nog niet over ge zegd en er is nog hoop dat iets kan worden bereikt. De heer v. d. Kooi blik te terug op de moeilijkheden die zich met de kampeerders in het afgelopen seizoen hebben voorgedaan. Met de toen door de gemeente getroffen rege ling was hij niet gelukkig en hoopte dat het dit jaar beter zou gaan. Van mevrouw Dalmeijer van „De Torrebol" was een brief binnengekomen over het zelfde onderwerp. Zij vond dat het de taak van de gemeente is om aan de gasten uit te leggen waarom zij meer moeten betalen en wel door middel van een aanplakbiljet in Den Helder of op de boot De heer v. d. Kooi was daar tegen. Het zou niet tactisch zijn een dergelijke mededeling op die wijze te doen. Beter is het dat de hotelhouder in het eigen bedrijf een mededeling aanplakt waarin begrip wordt gevraagd voor de heffing. De heer De Graaf vond dat de exploitanten hadden kunnen we ten dat het kwartje per nacht erbij zou komen. De heer v. d. Kooi meende evenewl dat, gezien de onzekerheid over de heffingen, hij dat kwartje er ook niet alvast zou hebben bijgeteld. Volgens de he*er Visser was het doen van mededelingen in het openbaar met betrekking tot de heffingen gevaarlijk omdat dan iedere gast kopschuw wordt gemaakt terwijl maar een bepaalde ca tegorie wordt aangeslagen. Op de vraag of de logeergastenbelasting nu ook door logies-met-ontbijt-verstrekkers moet worden geïnd en afgedragen werd geantwoord: in principe wel. Twijfel over de vraag of logies-met-ontbijt- adressen tot de hotels en pensions moe ten worden gerekend kan opgeheven worden door een rechtelijke uitspraak. Met instemming nam de vergadering kennis van het initiatief van de Jonge Ondernemers Organisatie Texel voor een propaganda-aktie voor een vakan tie op Texel buiten het zomerseizoen. Het is de bedoeling dat in de zomer maanden op allerlei plaatsen waar toe risten komen (hotels, winkels, cantines enz.) foto's aan te plakken die betrek king hebben op winter, herfst of lente. Er komt een uniforme slagzin bij die de zomertoeristen moet oproepen om in een ander jaargetij nog eens naar Texel terug te komen. De foto's zijn gemaakt door de heer J. Nauta, zijn 30 x 40 cm groot en kosten, compleet met plank en slagzin ƒ15,90. Positief werd ook gereageerd op een ander JO-initiatief: dat van de goed kope strandreinigingsmachine. Uit de tot dusver met de gemeente gevoerde onderhandelingen is gebleken dat de gemeente ibereid is de helft van de jaarlijkse totale exploitatielasten voor zijn rekening te nemen. De andere 50u/o (ca ƒ7.500,zou van het bedrijfsleven moeten komen. De heer v. d. Kooi vond dat het bedrijfsleven inderdaad over de brug moet komen. Het strand is ten slotte de belangrijkste toeristische at tractie en een schoon strand is derhal ve een rechtstreeks belang voor iedere ondernemer die het van het toerisme moet hebben. Het VW hoofdbestuur heeft in ieder geval toegezegd alle mo gelijke steun te zullen geven. Er kan dan een begin worden gemaakt met de strandreiniging. De schrikbarende vor men die de strandvervuiling de laatste jaren heeft aangenomen zijn aanlei ding geweest tot veel klachten. De heer Slooten adviseerde om te trachten van Amsterdam en Rotterdam bijdragen in de reinigingskosten te krij gen. Tenslotte vangen deze steden ha vengeld van de tankers die hun olie op zee lozen. Goed idee, vond de heer v. d. Kooi, maar op dit moment zal zo'n po ging niet direkt resultaat opleveren. Het is zaak dat nu met de reiniging wordt begonnen. Een tientje per bedrijf is niet zo'n hoog bedrag. Mevrouw Noak betwijfelde of één machine voldoende is. Volgens haar zijn er wel vijf nodig en dat betekent vijf maal ƒ15.000, per jaar. De heer Dekker stelde dat lx per week reinigen met één machine al een hele vooruitgang zal zijn. Als op den duur twee machines nodig zouden blij ken, kunnen die misschien door één trekker worden voortbewogen waardoor het zeker niet tweemaal zo duur zal worden Een andere vraagsteller voor zag moeilijkheden als op het strand (door onze oosterburen) veel kuilen worden gegraven. Daar kan de machine zijn werk niet doen. De heer Dekker vertelde dat de machine zijn nut reeds op vele drukke stranden elders heeft bewezen. De begrotingen (in onze krant reeds in extenso gepubliceerd) werden vrij wel zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. De cijfers moeten al in een betrekkelijk vroeg stadium beschikbaar zijn in verband met de door de ge meente te verstrekken subsidie, zo werd desgevraagd uitgelegd. Treurig In de rondvraag kwam de heer Koo- man van „De Worsteltent" met een reeks vragen en opmerkingen. Hij vond het treurig dat zo weinig leden de VW vergaderingen bezoeken. Hij conclu deerde dat de verhouding tussen hoofd bestuur en leden te wensen over laat. Hij vroeg verder waarom het VW be stuur geen standpunt heeft ingenomen ten aanzien van de toeristenbelasting, waarom niet tijdig was meegedeeld dat vorig jaar geen ledenvergadering kon worden gehouden en waarom de VW geen standpunt had bekend gemaakt inzake het naturistenstrand. Hij be treurde het ook dat de functies in het hoofdbestuur onderling worden ver deeld. Volgens hem moesten voorzitter secretaris e.d. door de leden worden ge kozen. Hij bleek voorstander te zijn van opheffing van de VVV afdelingen in de diverse dorpen en vroeg hoe het daarmee stond. Ook betreurde hij de wijze waarop de toeristische heffingen in de dagbladen publiciteit hebben ge kregen. Hij zou voorts graag zien dat bij de' leden onderscheid wordt gemaakt tussen degenen die op het toerisme zijn aangewezen en degenen die er alleen maar een bijverdienste aan hebben. De twee categoriën zouden niet hetzelfde stemrecht moeten hebben. De voorzitter antwoordde dat de ge ringe ledenbelangstelling een verschijn sel is dat zich bij tal van verenigingen voordoet. Zolang het goed gaat blijft het merendeel weg; anders wordt het als er moeilijkheden komen. De VW heeft wel degelijk een standpunt ten aanzien van de toeristenbelasting inge nomen. Al is een zeer vroeg stadium is er tegen geprotesteerd. Er is nadien overleg met raadsleden geweest en na de beslissing heeft men een juridisch adviseur aan het werk gezet om te trachten er nog wat aan te doen. Een standpunt over het naturisten- strand kon moeilijk worden ingenomen omdat het hoofdbestuur zelf verdeeld was. Er is over gestemd maar de stem men staakten! Op de vraag van de heer Brugmans of ook is gestemd over de vraag of dit „standpunt" aan de leden ter kennis moest worden gebracht, werd ontkennend geantwoord. De heer Kooman bleef het fout vinden dat een VW in een dergelijke belangrijke kwestie' geen keuze doet. Het door de leden aanwijzen van een voorzitter e.d. kan pas gebeuren na wijziging der sta tuten. Volgens de heer Kooman zou een horecaman voorzitter moeten wor den. Want op de horeca drijft de VW. Niet veranderen De heer v. d. Kooi zag de redelijkheid en billijkheid van een door de leden gekozen voorzitter niet in. Ook het kop pelen van hel; stemrecht van de leden aan de grootte van de bijdrage die zij betalen, werd ongewenst geacht. Geen der bestuursleden bleek iets te voelen voor genoemde veranderingen. De heer Beemsterboer zei dat het verkeerd zou zijn alle vernieuwingen bij voorbaat af te wijzen maar in de huidige situatie heeft de VW Texel zich ontwikkeld tot een der beste van Nederland. In vergelijking met de VW's buiten de grote steden springt Texel er qua groot te en activiteiten duidelijk uit. Het kan ook een vóórdeel zijn dat niet direkt belanghebbenden evenveel stemrecht hebben als diegenen die van het toeris me moeten leven, zij kunnen de pro blematiek vaak objectiever beoordelen. De opheffing van de afdelingen is een zaak die niet geforceerd moet worden. Gebleken is dat sommige afdelingen willen voortbestaan; andere juist niet. Wat de ongelukkige publiciteit over de toeristische heffingen betreft merkte de heer Beemsterboer op dat het WV- bestuur niet verantwoordelijk is voor de berichten in de krant. De heer H. de Jong was nog niet ge lukkig met het voornemen om de be drijven een deel van de strandreini- gingskosten te laten betalen. Hij her innerde eraan dat de gemeente een 5- jarenplan heeft aangenomen waarin de strandreiniging was genoemd. Het is derhalve volledig een gemeentelijke verantwoordelijkheid. De gemeente is op basis van dit vijfjarenplan toch ook besloten tot invoering van toeristenbe lasting om al deze toeristische investe ringen mogelijk te maken? Dat laatste was met helemaal juist, zo bleek uit het antwoord van de heer Beemsterboer. De gemeente zal nooit alle toeristische investeringen uit de toeristenbelasting kunnen betalen; het gaat erom dat de toerist een aandeel levert in de kosten. De heer Brugmans had een compli mentje voor het VW bestuur. Hij vond dat alles voortreffelijk had gereild en gezeild. Hij vroeg of bij de behandeling van logiesaanvragen de horecaberdijven voorrang krijgen boven particulieren die gasten houden als bijverdienste. „De gast beslist", antwoordde de voorzit ter riplomatiek. De heer Brugmans vond de Teso een onderneming die groot is in grote dingen maar klein in kleine dingen. Waarmee hij doelde op het feit dat iemand die in zijn auto een hond meeneemt voor dat dier moet be talen (kinderkaartje) terwijl een hele veewagen lammeren alleen het meter tarief voor vrachtauto's moet opbren gen. Aan het geuite verlangen om allerlei VW mededelingen per circulaire aan de leden bekend te maken, zal niet worden voldaan. Het zou veel te veel werk zijn voor de toch al overbezette staf. Mededelingen aan de leden worden gedaan via het VW rubriekje in de Texelse Courant; dat is voldoende ef fectief. De dorpscommissic Den Burg en de Jonge Ondernemers Organisatie Texel werken samen bij de organisatie van een feestelijke strandrcinigingsaktie op Koninginnedag. Leerlingen van alle klassen van de lagere scholen van Texel zullen 's middags volgens een nauwkeu rig omschreven organisatieplan de ze ven Texelse strandgedcelten van alle grove vuil (hout, flessen e.d.) zuiveren. Het vuil wordt in een achttal wagens met trekkers verzameld en naar verza melpunten gebracht. Daar worden brandstapels gemaakt waar de vlam in gaat. Aldus wordt de folkloristische meierblis dienstbaar gemaakt aan de dringend noodzakelijke strandreiniging. Tevens is dan voorzien in een evene ment voor de juegd op Koninginnedag zoals door de Dorpscommissie was toe gezegd. Als beloning krijgen de deelne mende kinderen een versnapering en ze mogen deelnemen naan een schatgraaf wedstrijd waarbij tal van interessante „schatten" (waardebonnen in flesjes) zullen kunnen worden opgedolven. Maximaal zullen 700 scholieren aan de aktie kunnen deelnemen. Het zal niet alleen van de animo van de jonge lui zelf afhangen maar ook van de wij ze waarop de onderwijzers deze aktie aanbevelen. Daar hoopt men dus het beste van. De reinigingsaktie begint om half twee 's middags. Om één uur ver trekken de kinderen vanaf hun school. Voor vervoer wordt door de Jonge On dernemers Organisatie gezorgd. Elke school neemt een bepaald strandge- deelte voor zijn rekening. Het oprapen van de rommel geschiedt onder leiding van volwassenen en oudere jongelui. Een zeer grote schare genodigden was vrijdagmiddag present bij de officiële ingebruikneming van het sterk uitge breide hotel „De Koger Hoop" van de Stichting Vakantieverblijven te De Koog. De opening werd verricht door burgemeester W. H. Sprenger. Als blijk van dank voor deze moeite kreeg hij van het SW-bestuur een cadeautje, dat werd overhandigd door een in oud- Texels costuum pestoken echtpaar (foto). Zoals wij reeds eerder meldden heeft De Koger Hoop nu een capaci teit van 175 bedden, waardoor het ver reweg het grootste hotel van Texel is geworden. Er werden meer geschenken uitgewisseld. Zo kwam ende dames J. J. Geerling en M. J. Smits die het hotel exploiteerden voordat het overging naar SVV een luchtfoto aanbieden van het hotel in oude vorm. De penning meester van het N.V.V. bood de water- parij met fontijn op de binnenplaats van het hotel als geschenk aan en ar chitect W. J. Verkouteren schonk een tweetal reusachtige Texelse foto's, ge maakt door de heer J. Nauta. Met de uitvoering van de bouw belastten zich de Gebroeders Bruin. De heer W. Bruin bracht de dank voor deze opdracht tot uitdrukking door een televisietoestel aan te bieden, mede namens de onder aannemers. Die onderaannemers waren: Jan Agter voor de elektra, Oele voor het loodgieterswerk, N.V. Ben Kamp voor het schilderwerk. De uitvoering van het bouwwerk heeft een jaar in be slag genomen. Voor de tweede maal: Voor de tweede maal in zeer korte tijd heeft een Texelse koe de uitzonder lijke prestatie geleverd om 100.000 kilo melk af te leveren. Deze keer was het de 17-jarige preferente stammoeder Ria van de heer Joh. A Witte, hoeve „Bloemwijk". Daar in geheel Nederland nog maar zestig koeien zijn die de 100.000 kilo hebben gehaald, waarvan 29 in Noordholland, mag dit als iets bijzonders worden beschouwd. Officieel heeft Ria dit gewicht aan melk nog niet gehaald, daar zij haar eerste levensjaar nog onder fabrieks- controle stond en pas daarna overging naar de fokvereniging „Texel". Haar „officiële" 100.000 ste liter wordt in de komende winter verwacht. Niet alleen de hoeveelheid van de melk is opmerkelijk, ook de kwaliteit is boven het gemiddelde: Ria's melk heeft een vetgehalte van 3,99%. DE HEER ALB. BACKER TWEEMAAL GEHULDIGD Zaterdag is op de vergadering van het district Noordholland-Noord van de omroepvereniging Vara te Alkmaar af scheid genomen van de heer Alb. Ba cker uit Oudeschild. Meer dan 40 jaar heeft hij de Vara gediend in verschil lende bestuursfucties voor de Texelse afdelmg. Hij is nu met zijn vrouw uit genodigd om de eerstvolgende districts vergadering bij te wonen, waar een hoofdbestuurder aanwezig zal zijn. Als nieuwe voorzitter is onlangs gekozen de heer J. D. Koning te Oudeschild. Voor zijn langjarige nauwgezette acti viteiten werd de heer Backer door de Texelse afdeling dank gebracht, wat vergezeld ging van een boekenbon en een boeket bloemen voor mevrouw Ba cker. Op een vergadering van de N.V.V. bond „Mercurius" werd de heer Backer andermaal gehuldigd, en met hem de heer D. Bonne uit De Koog. Beiden kregen het gouden insigne voor het 40- jarig lidmaatschap van het N.V.V. op gespeld. Tevens ontvingen zij een fraai Leerdams bokaal, terwijl hun vrouwen bedacht werden met een welriekende bos bloemen. „OVERKOEPELING" NAAR HUISHOUDBEURS Op dinsdag 28 april houdt het Over koepelend Orgaan van Vrouwenorgani saties Texel een reisje naar de huis houdbeurs in de RAI te Amsterdam» Het belooft een extra interessante beurs te worden mede in verband dat het de 25ste keer is dat de Huishoud beurs wordt gehouden. De groep ver trekt met de boot van acht uur; terug me't de boot van half zes uit Den Hel der. De totale kosten, vanaf Texel, be dragen ƒ10,per persoon. Opgave vóór 26 april bij mevrouw Van der Knaap, Wittekruislaan, Den Burg, tele foon (02220) 2536 of mevrouw De Graaf, De Westen, telefoon (02226) 263. IJSCLUB „OOST" WINT 3e PRIJS IN „MARS 'WEDSTRIJD OOSTEREND In de grote landelij ke aktie die de Mars chocoladefabriek op touw heeft gezet om geld bijeen te krijgen voor de rijders van de Konink lijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond heeft de „IJsclub Oost" de 3e prijs gewonnen. Het was de bedoeling dat iedere ver eniging zoveel mogelijk Mars-wikkels verzamelde, waarvoor de fabriek dan per wikkel 1 cent aan de K.N.S.B. be taalde. Door de IJsclub Oost werden tussen de 350 en 360 wikkels, verza meld wat genoeg was voor de 3e prijs, een bedrag van ƒ100, Tevoren wordt het strand in vi verdeeld. Van leidinggevend personeel ka; nooit genoeg hebben. Een beroep daarom gedaan op ouders en leer! van de hoogste klassen van het gezet onderwijs. Zij worden ve voor 24 april contact op nemen met de heer G. stra, Bernhardlaan 145, me^ Van Beek, Wagemakerstraat 1, te! 2583. Omstreeks half vier moet he zamelen van het grove vuil zijn vo Dan begint het schatgraven waar kinderen tussen vier uur en ha! weer naar huis worden gebracht. Om half acht 's avonds gaat de lal in de brandlstapels die bij de veJfda lende strandslagen zullen zijnpde bouwd. Verwacht wordt dat de js| ge medewerkers ook dan present len zijn, liefst met hun ouders, len echter op eigen gelegenheid ten komen. Ouders worden verzoj ook op toe te zien dat hun spruit geschikte kleding aan de reinigü] tie meedoen, dus niet in zondagse] Elf kilomettj, Het is de bedoeling tijdens de ongeveer 11 km strand van grofrjig ontdoen. Het besluit om tot de .gingsaktie over te gaan houdt d dat reeds een beslising is genomeDja, de strandreinigingsmachine. De reiniging" is echter wel een belarJ voorwaarde om de machine succe^ laten werken. Het onbrandbare grove vuil dJ kinderen zullen bijeenbrengen, woq dag na de actie door gemeenten afgevoerd. Waarschijnlijk zullen ru alle strandslagen meierblissen m gemaakt. Het zal in ieder gevjL beuren bij Westerslag, De Koog Cocksdorp. Voor het stoken vaif vuur aan het strand na zonsondei is vergunning van Rijkswaterstad dig; deze toestemming is inmiddels] kregen. Nadere mededelingen vo«n knu [lie te nt 11 11 UITSLAGEN ZATERDAG 18 APRIL 1970 Junioren Oosterend-Flevo Adspiranten De Koog a-Oosterend a Tex. Boys a-ZDH a Pupillen Afdeling A Texel c-DeKoog a ZDH a-Texel a Texel b-Oosterend a Afdeling B ZDH b^De Koog b Oosterend c-Tex. Boys c Programma pupillen a.s. zaterdag Afdelig A Tex. Boys b-Texel a, 15.00 uu De Koog a-Texel b, 14.15 uur Texel c-ZDH a, 15.00 uur Afdeling B Tex. Boys c-ZDH b, 15.00 uur Texel d-De Koog b, 14.15 uur ZONDAG 19 APRIL 1970 4de klasse A KNVB Texel-Hollandia T. Afdeling Noordholland GSV-ZDH WBSV^De Koog WSW-Oosterend Helder 4-Texel 2 HRC 5-Texel 3 Tex. Boys 2-Wiron 2 Oosterend 2-Callantsoog 3 ZDH 2-Water vogels 5 Texel 4-Schagen 5 Ve'sdo 5-Oosterend 3 TEXEL-HOLLANDIA 0-1 In een van Texel-kant slecht ges )lt. de wedstrijd werd kansloos van Hc ilus dia verloren. Al na 5 minuten kre- rechtsbinnen P. Kruyer een pas linksbuiten Boerdijk. Alhoewel bi; tenspel stond, liet de zwak leü scheidsrechter Kiemel doorgaan e ch. schoot beheerst in. Even later n reer keeper Ipenburg uit te lopen e was door rechtsbinnen J. Kruyer Texel raakte helemaal van slag e werd zeer zwaar voor de achterh die tot de rust evenwel stand hiel: de rust kwam Texel er niet mee: te pas en het werd door midvoor ens en rechtsbuiten Stroper 0—4 gezonderd Jan Medendorp eni- Groen speelden allen ver onde P maat. De invallers Sieb Keijser en d. Meer deden hun best, maar het niet. We zullen maar zeggen vooi moeheid. Zondag tegen Succes 1 °P lijk beter. GSV-ZDH 2—4 ZDH heeft een knappe 42 ovü ning op GSV behaald. De bezo* kwam enal spoedig op 10 d Ruiter GSV kwam goed terug en voor de rust nog gelijk te komen Na der rust nam ZDH wederom voorsprong, weer door De Ruiter. J. Commandeur vergrootte ZDH voorsprong naar 13. De spat®, kwam weer terug toen GSV 2—3 s >p b de. Maai toen P. Schuil de stan: ar 24 bracht was de strijd gestredfl Z.D.H. Toto. Deze week wordt de tot woensdag opgehaald dit i.v.m. het len op zaterdag van de toto-wedst" Zorg dat u hem klaar heeft ligg^ Tex. Boys Toto. Donderdagavond a.s. ïnlff toto 38 en 39; vrijdagavond 1 ffl* leveren toto 40 en 41; vrijdagavd mei inleveren toto 42. thi ndo Dpi op uiU rink 1 >p Ti Oo loter ndei rijl O.O

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2