klercq 2 mm Oorlogsgravenstichting nog steeds - noodzakelijk - aktief m profiel of méér ESSuaand f hiermee wordt bereikt, dat wij vanaf dinsdagmorgen tot zaterdagavond 6 uur met ons voltallig verkopend personeel U volledig van dienst kunnen zijn interieurverzorging i spoorstraat 30 f tel. (02230)-14541:: De dertienmiljoenste 100 jaar geleden overleed Charles Dickens fr PCI len uvt Mld ngc led De datum vijf mei ligt nu al weer meer dan drie weken achter ons. We zijn het al lang weer vergeten en le ven weer volop toe naar het seizoen en de vakanties. Deze meimaand ech ter was voor velendie in de oorlog één of meerdere naasten hebben ver loren, weer een maand om bij stil te staan en het gebeurde nog eens te herdenken. Velen hebben het graf van hun naasten nooit gezien, wanneer die gestorven zijn in het buitenland. Duits land, Frankrijk, maar ook veel verder weg: Indië of Hong-Kong. De Oorlogs gravenstichting houdt zich met het ver zorgen van de graven van die geval lenen bezig en organiseeft tevens rei zen voor nabestaanden naar die gra ven. Deze maand is op die manier ook een vroegere inwoonster van Texel in de gelegenheid geweest om het graf van haar vader, een bekende Texe laar, te bezoeken. Elf, twaalf en der tien mei is zij met een gezelschap naar Duitsland gereisd en heeft daar de erevelden bezocht in Bremen, Ham burg en Haffkrug. In Haffkrug bevindt zich de internationale begraafplaats waar onbekend gebleven slachtoffers begraven liggen van de ramp met de schepen in de Lubecker Bocht op 3 mei 1945. Uit de documentatie, die de deelne mers bij een reis krijgen, halen wij het volgende fragment. ism DEN HELDER I (advertentie I.M.) Wij namen kennis van het pro gramma van het PAKT en van de kandidatenlijst voor deze groepe ring. Wij menen, dat deze kandi daten, gesteund door de PvdA, de PSP en het NW, alle vertrou wen waard zijn om hen in staat te stellen dit programma te realise ren. H. Gerrits, Den Burg G. Monen, De Cocksdorp S. Bakker, Den Burg A. Keizer, Den Burg Mevr. J. Wassenaar-Wilmink, Den Burg Mevr. A. Zoete-Blom, Den Burg G. J. de Haan, Den Burg J. Sikkens, Den Burg C. H. Roeper, Den Burg Mej. Dr. C. Rozemond, Oosterend B. Oostra, Den Burg Jac. Roeper, Spang J. G. de Winter, Den Burg B. W. van Aalderen, Den Burg G. Praamstra, Den Burg E. G Bouwman, Den Burg Mevr. F. H. Borgman-van Putten, Den Burg Met elk verslag komt de tweede we reldoorlog, trieste aanleiding tot de op richting van de Oorlogsgravenstichting, verder achter ons te liggen. Toch wordt nog bijna dagelijks via radio, televisie en in de pers aandacht besteed aan de gebeurtenissen uit de oorlog en de ge volgen daarvan. Het leeft nog dagelijks ■in ons; herinneringen aan de ondervon den vernedermgen, aan het verdriet en de ontberingen. Daarom is het zo onbegrijpelijk dat velen menen dat die periode als afge sloten moet worden beschouwd. Laten zij eens een bezoek brengen aan de vele plaatsen waar oorlogsslachtoffers begra ven liggen, plaatsen waar de oorlog tot verstilde werkelijkheid is geworden. ■Het is goed op zo'n rustige begraaf plaats even tot inkeer te komen, het jachtige leven van alle dag te vergeten en terug te denken aan de jaren ,40 - '45. Het puin is geruimd en wij leven in vrijheid en welvaart, maar gebleven zijn de doden. Zij deden hun plicht voor ons allen, werden uit ons midden weg genomen, stierven voor ons. Daarom zijn het ook onze doden. Vergeet de ontberingen, de armoede en de honger, maar vergeet nooit wat het is om in onvrijheid te moeten leven en hoevele duizenden als gevolg van de oorlog thans niet meer in ons midden zijn. Tezamen met de familieleden en vrienden, de oud-gevangenen, de ver zetslieden en oud-militairen zullen wij hen in eerbied blijven gedenken. Dat zijn wij aan hen verplicht, nu en in de toekomst. DE dertienmiljoenste Nederlander wordt dezer dagen ingeboekt en dat gebeurt zonder veel feestelijke fanfa res het v besef is wel algemeen dat de wereld bijzonder weinig gebaat is bij een ongeremde be volkingsgroei. En we weten ook dat zelfs wanneer het geboortecijfer opeens drastisch omlaag zou gaan, we de veer tien miljoen ook nog wel spoedig ha len. Terwijl 'het al zo vol is Maar is het wel zo vol? Dat aspect van de redenering is zeer aanvechtbaar. Het westen van het land is aanzienlijk dichter bevolkt dan de rest maar men vindt het er blijkbaar nog niet zo on leefbaar dat men in groten getale ver huist. En het zal nog heel wat jaren duren voor er zoveel Nederlanders zijn dat heel ons grondgebied zo dichtbe volkt is als nu het westen. Diverse schijnbare problemen blijken weinig reëel te zijn, al worden ze voor de gele genheid wel steeds opnieuw opgepoetst. Is er wel werk voor al die Nederlan ders? Dat vraagt men dan terwijl nog dapper arbeidskracht uit Spanje, Por tugal, Marokko, Tunesië en Turkije wordt geïmporteerd. Plaats en werk zijn niet de grote zorgen. Veeleer is het nog het wonen: het stijgende be volkingstal vergemakkelijkt het oplos sen van de woningnood natuurlijk niet. Geld MA AIR dat is voornamelijk een kwes tie van centen: als hetzij door reëlere huren, hetzij door overheidssubsidies, hetzij door een andere maatregel het aantrekkelijker werd gemaakt om te bouwen bestond die woningnood niet meer. Maar het is duidelijk dat de bereid heid in Nederland ontbreekt op dit punt te investeren. Voor auto's, kleurentele visie e.d. ligt dat anders. Dat is ver moedelijk het kardinale punt. Een grote bevolking is een kostbare zaak. Er moe ten voldoende babyklinieken zijn en later bewaarscholen. Dan het hele, steeds duurder wordende onderwijs tot en met de universiteiten ook al om dat men moet beseffen dat Nederland als land zijn brood moet verdienen door de beste hersens te hebben. Dat wil ook zeggen: nog meer toe komstige weggebruikers, nog meer mensen waarvoor sociale voorzieningen moeten bestaan en ziekenhuizen en plekken om recreatie te vinden. Het zijn juist al de kostbare algemene voorzie ningen, waarvoor nu toch al veel te weinig geld beschikbaar is, die in een nog sneller tempo moet groeien dan de bevolking. Waarbij men mag op tellen dat niet alleen daardoor de toe komst zeker een zwaardere belasting druk zal moeten brengen, maar dat ook de kapitalen bijeengebracht zullen moe ten worden voor de industrieën waarin al deze mensen moeten werken. Betalen TER gelegenheid van de Expo in Osa ka is nogal wat aandacht gewijd aan de opbloei van Japan tot derde industriële mogendheid. Een van de redenen waar door dit Aziatische Wirtschaftwunder tot stand kon komen is dat een zeer hoog percentage van het nationaal in komen werd gespaard en zo voor inves tering beschikbaar kwam. Door zo af te zien van besteden van een flink deel van het beschikbare geld (en trouwens in de sector van algemene voorzienin gen vrij wat te verwaarlozen, waarvoor de rekening nu komt wat de groei wel iets zal afremmen) heeft Japan kans ge zien zijn welvaartspeil te verhogen. De boodschap die de dertienmiljoenste voor Nederland meebrengt is dat we bereid zullen moeten zijn te betalen voor het met zovelen zijn, of in relatie ve welvaart achteruit te gaan. SCHIETOEFENINGEN Op 1 juni met uitwijkdatum 2 juni wordt van 9.00 tot 16.00 uur door H.M. Drenthe geschoten vanuit de haven Den Helder. In sector 0.45° tot 0.75° recht wijzend met een straal van 9 mijl van uit het hoge geleidelicht nieuwe haven. Veiligheidsschip is aanwezig. Het is niet toevallig dat de N.C.R.V. juist dit jaar een televisieserie uitzond, die geïnspireerd was op de roman Dom- bey en Zoon van Charles Dickens. Het is immers binnenkort een eeuw gele den, dat de beroemde Britse schrijver aan een beroerte overleed. Enkele da gen later werd hij met veel staatsie be graven in de dichtershoek van de West minster Abbey. Nu, honderd jaar later, worden de romans van Dickens nog steeds gelezen en is zijn befaamde Christmas Carol nog steeds „htt op een na bekendste kerstverhaal", zoals Godfried Bomans eens treffend opmerkte. Dickens was meer dan een knap entertainer, hoe weergaloos zijn gevoel voor humor ook was. Vanuit zijn sterke verbeeldings kracht schiep hij een eigen wereld, be volkt met zeer uiteenlopende en grillige figuren. ZELFS zeer grote schrijvers als Dostojefski en Kafka hebben hun be wondering voor Charles Dickens nim mer onder stoelen of banken gestoken. Ook zij raakten in de ban van Dickens' onovertroffen vertelkunst en observa tievermogen. In de boeken van deze romancier gaat het eigenlijk minder om de ge beurtenissen dan om de sfeer. Niet de gebeurtenissen als zodanig zijn opwin dend, het gaat om de manier, waarop die gebeurtenissen worden verteld, de toon, de stijl, kortom de persoonlijkheid van de schrijver. Dickens' filosofie en ethiek zijn erg naief, zijn psychologie peilt niet bijzonder diep, hij is soms erg sentimenteel, ook wel eens pathetisch. Maar zijn observatievermogen, zijn ga ve om schijnbaar onbelangrijke per soonlijkheden zo te tekenen, dat zij be langrijk worden, doen de zwakheden van zijn werk volkomen vergeten. Dickens, die in zijn jeugd op een schoensmeerfabriek heeft gewerkt, was bovendien een hekelaar van de sociale misstanden, die kenmerkend waren voor zijn tijd, toen een groot deel van de bevolking in armoede leefde. De har teloosheid van vele regenten heeft hij meesterlijk getekend en zo krijgen we door zijn boeken ook een brok sociale geschiedenis voorgezet. Maar overheer send blijft in zijn werk toch het ver haal, de humor, de karaktertekening. Pickwick DE IN 1812 geboren schrijver ver overt in 1836 heel Engeland, wanneer zijn Pickwick Papers in maandelijkse afleveringen verschijnen. De welspre kende, oubollige redenaar Samuel Pick wick, die met één hand achter de pan den van zijn rokkostuum en de andere in de lucht zijn onuitstuitbare woorden vloed beklemtoont, deze op en top En gelsman, is de beroemdste held van Dickens' droomwereld geworden. Met zijn al even oubollige vrienden Tup- man, Snodgrass en Winkle vormt hij een zeer bruikbare doorsnede van het oude Engeland. Pickwick werd min of meer een nationaal bezit der Engelsen. Hij bestreed immers het kwade en ge noot van het goede. Het zijn dezelfde karaktertrekken van de doorsnee En gelsman. In de volgende jaren behaalt de au teur opnieuw groot succes met twee romans, t.w. Oliver Twist en Nicolas Nickleby. In 1842 brengt Dickens een bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij een groots welkom krijgt. Hij schrijft kort daarna zijn Amerikaanse notities, die door hun kritische inhoud veel opwinding in de States veroorza ken. In 1844 ontstaat het beroemde Chrismas Carol. Twee jaar later ver schijnt voor het eerst het dagblad Daily News onder Dickens' leiding. Copperfield Na Dombey en Zoon verschijnt in 1851 zijn beroemdste roman, David Copperfield, waarvan Dickens zelf ook het meest hield. Deze roman is deels autobiografich, in zoverre de auteur zich in dit boek probeert te bevrijden van allerlei jeugdtrauma's. Dickens heeft als kleine jongen in een fabriek gewerkt, etiketten plakkend op flesjes in een smerige kelder, waar het wemelde van ratten, tussen 't uit schot van Londen. Die vernedering heeft hij nooit kunnen vergeten. De herinnering aan die jaren knaagde hem aan het hart. Men moet Dickens met zijn voorliefde voor blin kende vesten en smetteloze boorden ge kend hebben om te begrijpen wat hij in die jaren heeft doorgemaakt Daarom is Davind Copperfield met zijn hartebloed geschreven. In dit boek verloste Dickens zich van zijn boze droom. In de laatste 12 jaren van zijn leven werd Dickens een openbare figuur door zijn vele voordrachten. Hij bracht ook nog een tweede bezoek aan de Verenig de Staten en schreef in zijn laatste le vensjaar nog de roman Edwin Drood, die onvoltooid bleef. TEXELSE MARKT Maandag werden op de markt aan gevoerd 720 lammeren 97,50 -ƒ122,50; 2 pony's, 4 koeien en 5 schapen. De handel was vlot. GESLAAGD Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde de heer H. J. Neij- ens voor het arts-examen. KOERSEN VREEMD GELD Deze week luiden deze koersen als volgt Duitse mark (100) ƒ98,90 Franse franc (100) 64,10 Belgische franc (100) 7,15 Zweedse kronen (100) ƒ69,10 Italiaanse lire (10.000)) ƒ56,40 Zwitsere franc (100) ƒ83,60 Engelse pond (1) 8,64 Amerikaanse dollar (1) 3,59 DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6 uur tot maandagochtend 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, tel. (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 30 mei tot en met 5 juni 1970, telefoon 2182, b.g.g. telefoon 2406. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Siebinga, dinsdag 2 juni, om 15.00 uur. dokter Van Loon, woensdag 3 juni, om 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 3 juni, om 15.00 uur. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur totleec maandagochtend 8 uur een Dokter R. R. SIEBINGA, De Cockjjde do< 1 er M. Pb telefoon (02220) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 24 R.K. KERKDIENSTEN weekend 30 en 31 mei 1970 Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog: zaterdag 20.00 uur zondag. 9.00 en 10.30 uur 2e Pinksterdag: 10.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.00 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur zondag: f0.00 uur Oudeschild: zondag: 8.45 en 19.00 Den Hoorn zaterdag: 19.30 uur zondag: 9.00 en 10.30 uur PROTESTANTSE KERKDIENST Zondag 31 mei 1970 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Eerw. heer Veld De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loer: Den Hoorn 10.00 uur ds. C. Rozei De Koog 10.00 uur ds. Waardenbu De Waal 19.30 uur ds. Waardenbur Oosterend 9.45 uur ds. J. P. B. Vi« j m Oudeschild 11.00 uur ds. J. P. B. vjtoi GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. F. L. v.d. B H. Avondmaal 19.30 uur ds. F. L. v.d. Bom H. Avondmaal en dankzegging 11 Do irg. 19.30 uur ds. J. D. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEN Oosterend 10.0 en 16.00 Dienst in Kerkgebouw Schoolstraat Woensdagavond 3 juni 7 uur ds. Hofman, Scheveningen DOOPSGEZINDE GEMEENTtrg, Den Burg 10.00 u. ds. H. van Bilde Leiden. Kerkbusje Den Hoorn Oosterend 11.15 uur ds. H. v. Bilde: TEXELAARTJES 5 regels ƒ1,60; elke regel méér 0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4°/o B.T.W. Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Voor Uw verhuizingen van Koningsbruggen, Nieuwe weg 13, Den Hel der, tel. (02235) 587. Wij verzorgen Uw declaratie. Alle verzek. en fin&nc. J. Dekker, Kogerstr. 33, Den Burg, (02220) 2833 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrij f Harm Spigt, tel. (02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Voor een verplaatsbare vuilniszak-houder. Gebr. Bruining, De Koog, tel. 482, Plevierstraat 23 Merkbenzine voor witte prijs Dros' Smederij, Eierland C 42 Werkgelegenheid. Op Texel enigszins proble matisch. In ons program ma is er ruime aandacht aan gegeven, PAKT lijst 1 Te koop gevraagd hond middelgroot, kortharig. Paviljoen „Zeezicht", De Cocksdorp, bij de vuurto ren, tel. (02220) 363 lste Texelse leesporte feuille „Hillmannette". Al Üeze volgende bladen kunt ook U van ons iedere week ontvangen voor een prijs van ƒ1,05 (bezorging inbegrepen). Margriet - Eva - Libelle - Panorama - Donald Duck - Avond- lectuur - Detectiveroman - Sjors - Pep - Lach of Post naar keuze. Binnen kort met Nieuwe Revu en Accent. En één keer in de maand Burda (modeblad). Brieven zonder postzegel (die betalen wij voor U) aan Hillmannnette, Ant woordnummer 45, Schoonhoven Te koop een meisjes- fiets en te koop gevraagd Butagaskachel. T. Wuis, „De Tijd", 't Noorden, tel. (02223) 334 Te koop leren pony zadel met hoofdstel en ponykar met tuig. Tel. (02225) 206 Tussen Den Burg en Oudeschild is Felix, rode kater met oranje ogen, uit z'n mand gebroken. Gaarne tegen beloning terug te bezorgen (02220) 3274 Een Texelaar een 2e rangs Noord-Hollander? Neen Dus gelijke stroomtarieven en aan sluiting op aardgasnet. PAKT lijst 1 B.z.a. voor de vakantie meisje 16 jr. Niet in hotel of pension. Tel. (02220) 2994 Astrid en haar dochter Ostrid (fjordenpaarden) zijn te koop. Tel. (02220) 2609, na 6 uur. Van Ha gen, Kogerweg B 173 Welke timmerman be schikt nog over een dis sel? Graag contact met Van Hagen, Kogerweg B 173, tel. (02220) 2609, na 6 uur Voor diverse werk zaamheden een kraan be schikbaar. T. Wuis, 't Noorden, tel. (02223) 334. Vrouwen stemt vrouwen Te koop ï.z.g.st.z. wan delwagentje met wandel- wagenzak en boodschap- penmandje. T. Huisman, Boogerd 3, Den Burg Texelaars bundel uw krachten en houdt de re- kreatie in eigen hand. PAKT lijst 1 Te koop 10 zak con sumptieaardappelen a 25 ct. per kg. W. Bakelaar, Bosweg K 30a, De Koog. Visitekaartjes? Uw drukkerij met vakman schap: N.V. v-h. Lange- veld Sc de Rooij Autocross. Wil degene, die van de noodbrug Gen- teweg vorig jaar 2 zware houten schotten heeft ge leend deze voor 1 juli 1970 terugbrengen in ver band met de Cross. Nic. Dros, tel. (02223) 383 H.H. Aardappeltelers, opgelet. Aardappelrijen fraisen; geen kluiten meer in de aardappelen en geen onkruid. Nic. Dros, Loonbedrijf, tel. (02223) 383 Doe het zelf. Maak cen trale verwarming in Uw woning met ons uniek gepatenteerd zelfbouw- systeem. Vanaf ƒ2450, Uitsluitend le klas mate riaal. RODI, Kogerstraat 94, Den Burg, tel. 3301. ACI-REKU erkend Smaakt en ziet, dat de HERE goed is gel ijke den zie erlr rou' INE Noodkreet. Wie eenzame invalide sturen? Hij is 31 m< rig; al vele jaren lijk, nog nooit op geweest. Houdt van den, voetballen en zegels sparen. Grobbe, Vorstmanlu al 22, Pathmos, Ensche ik. do Te koop BMW 701 m 1962. Oranjestraat Oosterend j EN Wie heeft een suède kinderschoentj vonden? Tel. 3133 Met blijdschap geve u kennis van de geb van onze dochter Stephanie-Lauret Wij noemen ha< Stephanie I. A. le Nol Heli J. W. le No Texel, 26 mei 1970, Jac. P. Thijsselaan 1 Den Burg. Inplaats van kaai Harry Salden Hanneke Keijse Ql hebben de eer u, namens wederzijds» ders, kennis te geve**» hun voorgenomen 1 lijk, dat gesloten zal den op maandag 1 a.s. om 10 00 uur stadhuis te Den Texel. De kerkelijke inzeg#1* vindt plaats om 10 4 in de St. Jan kerk, lenstraat no. 18 te Burg, Texel. vorr Oo: IJmuiden Beukenstraat 3 Fazantenlaan 40L(en Toekomstig adres Beukenlaan 3, IJmuiden. Thuis 1 juni 1970, hotel „De Pelik K 78 a, De Koog, Texel. Voor de vele blijkei belangstelling tij dei de 1 ziekte en de bewijze: deelneming bij het lijden van mijn man ze vader en grootva SIMON LAP betuig ik u, ook na de kinderen, mijn op te dank. J. J. Lap-Toolfcur Den Hoorn, Texel, mei 1970. De heer en mevrouw Baltus hebben de eer u kennis te geven van het voorgenomen hu welijk van hun zoon Leo met mejuffrouw H. Reuvers. De heer en mev nu, Reuvers hebben g ot u kennis te geven ger het voorgenomen welijk van hun ter Hetty met de heer L. Wikkestraat 47, Langeveldstraa Arnhem De Cocksdorp, 1 De huwelijksvoltrekking zal plaatsvinden vri; 12 juni 1970 des namiddags 2.00 uur in het meentehuis te Den Burg, Texel. Receptie 's namiddags van 4.30 tot 6.30 uu hotel „Bosch en Duin", De Dennen de ke n 9 f( :t. W ksd tstr erd lun deii !»g tras ers< [0. "Ot1 bun i Bi oon TE met F lurt elel ;erd 1 K Dei iter< i lf a 2i kke: 'e C xel. gro üer dat dei Med 13, venc inze 0T< ippr, Wii

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2