I 0 ;hantage waarom? SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ;ede blad 1 ANDBOUW en VEETEELT vind je dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... ga met uw tijd mee ga naar de nmb! SPORTPROGRAMMA EE] lllllllllllf— TEXELSE COURANT briek voor n-iiahlic 4*,. >un (•conin^i'ii IN VEEL GEVALLEN BETANAL NODIG aantal gevallen, waarin de che- he onkruidbestrijding in bieten dit onvoldoende is, is groter dan we 'ankelijk dachten. Ook bij de per die al omstreeks 20 april zijn ge- 1 zijn er enkele, waar het resul- van de bespuiting met Pyramin on- oende is. s men de onkruidbestrijding in bie- tcch in hoofdzaak volgens de che- he methode wil volbrengen zal om in diverse gevallen een tweede uiting nodig zijn met het middel nal. Een aantal percelen zijn op dit ient al met dit middel behandeld iet resultaat laat zich goed aan- Het staat wel vast, dat ook in de ende dagen op nog diverse bedrij- met Betanal zal worden gespoten, t lijkt ons goed om er op te wijzen, de werking van Betanal langzaam oopt. Pas na een week kan een in- worden verkregen van hel al of slagen van de onkruidbestrijding dit middel. joral als de temperaturen aan de kant zijn verloopt het afsterven het onkruid zeer langzaam. Een uiting met Betanal moet bij voor- worden uitgevoerd bij zonnig, izaam weer. Intussen moeten we er rekening mee houden, dat op de ste bietenpercelen het onkruid op tijdstip langzamerhand zo groot is, het zaak is bij enigszins gunstig tot een bespuiting met Betanal te gaan. et moet ons wel van het hart, dat e gevallen, waarin na een eerste be ting met Pyramin nog weer een uiting met Betanal moet worden evoerd de chemische onkruidbe- di ng een dure aangelegenheid dt Met inbegrip van de kosten van spuiten komen we in ieder geval ie.' ijk boven een bedrag van ƒ300, bunder. Toch staat het voor ons dat ook op deze wijze de chemi- onkruidbestrijding op de meren- ,s onkruidrijke gronden in ons ge- I goedkoper is dan de mechanische ruidbestrijding. EINDPERIODE KORTER MAKEN en punt, dat zowel bij het maken voordroogkuilen als hooi de volle dacht moet hebben is het korter :en van de veldperiode. We bedoe- hiermee het aantal dagen tussen het lien van het gras en hetmoment, ,rop het gras geschikt is om „ge- jen" te worden. Je hebben de indruk, dat over het smeen nog niet het belang wordt in- len van het droog maaien van het Maait men het gras als het flink is, dan wordt er een flinke hoeveel- i water in 'het zwad ingesloten, et zal zeker in deze omstandigheden c zijn het zwad zo spoedig mogelijk elkaar te halen met de schudder. irigens kunnen we wel zeggen, dat bij droog maaien met het schudden ja uw mogelijk moet worden begon- Het is beslist niet ovtrdreven om er in de voormiddag is gemaaid in namiddag het gras al een keer te idden. lp de volgende dagen zal het schud- in ieder geval elke dag één keer en goed drogend weer tweemaal moe- gebeuren. Laat men er daarbij op en, dat werkelijk al het gras los it. We kunnen er in komen, dat de udder niet al te scherp wordt ge el om te voorkomen, dat er veel zand iet kuilgras of hooi komt, maar we eten in ieder geval als eis stellen, al het gras los van de grond komt. er zeker van te zijn, dat dit ge- rt is het gewenst het schudden eens te wisselen met het maken van klei- wiersen. Iet is zowel voor voordroogkuilen hooi van groot belang, dat het gras jkmatig droog wordt. Natte plukken en nl. heel gemakkelijk aanleiding schimmel of broei. We willen er nog wel eens op wij zen, dat de traditionele vrees voor ver lies van fijne, voedzame delen bij veel schudden vooral gebaseerd is op de vroeger toegepaste methode om pas in het hooi te gaan werken als de boven zijde van het zwad als het ware „ver brand" was door de zon. De grote voordelen van intensief schudden krij gen we vooral in de eerste dagen na het maaien als het gevaar voor verlies van fijne delen heel klein is. DENK OM DE BIJEN Namens de vereniging van bijenhou ders op ons eiland werd gevraagd ook dit jaar bij het uitvoeren van bespuitin gen in gewassen, die door bijen worden bezocht een boodschap të sturen aan het daarvoor aangewezen contactadres. Dit adres is de fa. Kortenhoeven, Schil derend 11, Den Burg, telefoon (02220) 2006. Als u voornemens bent om de volgen de dag koolzaad, knollenzaad of blad kool te bespuiten tegen aantasting van glanskever of snuitkevers, dan kunt u hier de avond tevoren mededeling van doen aan genoemd adres. Van hieruit wordt dan gezorgd, dat de bijenhou ders in de omgeving worden gewaar schuwd. AL WEER DIVERSE AFWIJKINGEN De laatste dagen krijgen we al weer diverse verzoeken om eens te komen kijken naar gewassen, die plaatselijk af wijkingen laten zien. Bij deze afwijkin gen nemen de gevallen van zure ziekte weer de eerste plaats in. Er zijn nog steeds een flink aantal percelen in ons gebied met een onvoldoende kalktoe- stand. We vonden deze afwijkingen in bieten, zomergerst en tarwe. Als de af wijking niet te erg is kan in veel ge vallen met een flinke gift chilisalpeter nog een behoorlijke verbetering worden verkregen. Maar denkt u er wel om, dat u op deze wijze de kwaal niet op heft. Komt de afwijking erg plaatselijk voor, dan kan het van belang zijn om nu al een kalkbemesting te geven. Men HU fljjgr- leder mens vangt geld, geeft geld uit, komt soms geld tekort, kan soms gold overhou den. En geld - da's gewoon Iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt m&Ken. Kom je tekort dan weten ze er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie heeft daar het geld helemaal voor liggen? Nou, dan stap je bij de NMB binnen. En dan merk je wat v ze allemaal voor je kunnen doen. Verleden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk je pas hóe makkelijk het is be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- ten zou zijn. Da's iets van heel vroe ger Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als met mijn gereedschap. Heel vlot. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! weet dan zeker, dat de kalk op de goe de plaats komt. We vonden ook al weer verschillen de gevallen van mangaangebrek in gra nen. Het is bijna altijd gewenst hier iets aan te doen. Een lichte aantasting in het gewas bieten doet weinig kwaad, maar bij granen knjgt men dirékt een flinke oqgstdepressie. U kunt dat ver helpen met een gift mangaansulfaat. Tegenwoordig wordt dit meestal via een bespuiting op het gewas gebracht. Op deze wijze kan men in één bespuiting plm. 15 kg mangaansulfaat per ha op het gewas brengen. Voor niet te zware aantasting is dit voldoende. We blijven ons aanbevelen voor me dedelingen over afwijkingen in de ge- ZATERDAG 30 MEI 1970 Adspiranten ZDH a-Tex. Boys a, 15.00 uur Pupillen Afdeling A ZDH a-Texel c, 14.15 uur Afdeling B Oosterend c-ZDH b, 15.00 uur Oosterend b-De Koog b, 14.15 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Vrijdag 29 mei half negen buitenge wone algemene vergadering in de „Kletskeet", alle leden vanaf 16 jaar worden verwacht. Zondag 31 mei gaan 2 adspiranten- elftallen naar Enkhuizen om deel te ne men aan het adspirantentoemooi van „West-Fnsia". Vertrek met de boot van 8 uur. Alle leden die nog contributieschuld hebben worden verzocht zo spoedig mogelijk het bedrag te voldoen op post girorekening 34 56 90 t.n.v. penning meester S.V, Texel te Den Burg of op onze rekening bij de Amro-bank of Coöp. Raiffeisenbank. Het adres van de penningmeester is F. Rootlieb, Koger- straat 112, Den Burg. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 20 tot en met 26 mei 1970 Geboren; Jerry Cornells, zv. Arnol- dus C. van Heerwaarden en Maria A. Bakker; Daniëlle Adriana, dv. Pieter J. Witte en Agatha M. Hin; Ellis, dv. Dirk P. van Egmond en Jantje van Ta- tenhove; Andreas Jacobus, zv. Jacobus G. Moens en Maria A. Dijkshoorn; Remco Artemesius, zv. Eddy R. Drij ver en Elisabeth B. van Galen. Overleden: Gerrit Jonker, oud 79 jaar, wonende te Den Hoorn; Baukje ©akker, wv. Eelman, oud 71 jaar, wo nende te Den Burg. UITSLAG KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. Norma; 4. s.r.i.; 7. ba rak; 10. Amsterdam; 13. eppe; 14. dril; 16. tal; 18. ter; 20. eva; 22. sas; 23. sig naal; 25. eer; 26. n.t.; 27. tel; 28. dr; 29. pk.; 30. A.N.P.; 32. age; 34. wij; 36. slordig; 37. brutaal; 38. va; 39. aat; 41. kas; 42. ne; 43. gij; 45. Rai; 47. g.t.; 48. pel; 49. Leusden; 50. eer; 52. Ans; 53. nto; 54. U.N.O.; 55. tulp, 59. ober; 62. september: 65. atlas; 66. alt; 67. naast. Verticaal: 1. nerts; 2. map; 3. amp.; 4. st; 5. rekenen; 6. dr.; 7. bar; 8 ami; 9. klaar; 11. se; 12. d.d.; 13. Eist; 15. leed; 17. aanklagen, 18. t.g.t.; 19. ral; 21. verwanten; 23. sandaal; 24. leguaan; i29. P.S.V.; 30. ara; 31. pit; 32. ark; 33. ets; 35. ijle; 40. kasteel; 44. IJlst; 45. run; 46. ido; 47. geur; 48. paria; 51. roest; 56. U.S.A.; 57. les; 58. pp; 59. Ob; 60. Ben; 61. era; 63. t.a.; 64. mt. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 31 mei op om 4.27 uur en gaat onder om 20.48 uur; 3 juni op om 4.24 uur en onder om 20.52 uur. Maan: 4 juni N M 12 juni E.K. Hoog water ter rede van Oudcschild 29 mei 2.00 en 14 52; 30 mei 3.20 en 16.15; 31 mei 4.45 en 17.36; 1 juni 6.03 en 18.42; 2 juni 7.07 en 19.32; 3 juni 8.00 en 20.17; 4 juni 8.48 en 20.59; 5 juni 9 29 en 21.39; 6 juni 10 06 en 22.16. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water 56. „Wat nu?" vroeg smidje Verholen zich af. „Ik zal op de een of andere ma nier weer terugmoeten naar de rare al chimist. Misschien kan ik me het bes te vestigen in een dorpje in de buurt. Een heel gewoon mannetje in een heel gewoon dorpje. Dat valt niet op. Zo piekerend en peinzend was hij enkele straten doorgeslenterd en te rechtgekomen op een grote boulevard met machtige woonhuizen. Er stonden bankjes langs de boulevard en op een daarvan ging hij een poosje zitten om nog eens wat na te denken. Hij zat daar half verborgen achter een kran tenkiosk en ondanks het vroege uur was er al heel wat te zien. Groenteboe ren trokken met volgeladen kar voor bij en alles wees er op, dat er in deze buurt goede zaken konden worden ge daan Doch plotseling gebeurde er iets héél vreemds. Er kwam een grote, glan zende auto aangereden en uit een van de raampjes stak het hoofd van een vreemd heerschap naar buiten. Hij droeg een donkere bril en had een soort flitsspuit in de hand. En toen de auto een groentekar passeerde, hoorde de smid een sissend geluid. Een wolk van fijne druppeltjes werd over de groenten en vruchten heengespoten, doch de groenteman merkte er niets van. „Wel verdraaid....", mompelde smidje Verholen verbaasd. „Dat dat was die spuit, die ik in het oude slot tussen al die schatten zag liggen!" (wordt vervolgd) „Dan zou ik het moeten zijn" lach- lob. Ja, jij of de burgemeester. Wat is eigenlijk voor een kwiebus, die bur- neester van jullie? Ik heb hem es ien, toen ik bij jou op het raadhuis s, met dat glazen oog". Dan zal ik je eerst nog maar es in- ienken" zei Job, „want als ik je dat vertellen, dan heb ik nog wel een f uurtje werk. De naam Bosanquet", begon Job zijn "haal, „is verbonden aan een Huge- Dtse familie die tijdens de vervolgin- in Frankrijk naar ons land kwam. jenlijk is het voluit Bosanquet de leneuve, maar onze burgemeester eft dat laatste er afgehakt. Hij houdt van dubbele namen, zegt hij, ze Igereren vaak waardigheid die er ït is". fEen eenling", grinnikte Herman, „er mensen die een hoop geld geven om een naam bij te krijgen". ,Het tekent de man", Jobs gezicht rd geanimeerd. ,jDe Bosanquets, en- dat weet je' ook wel, zijn in ons land achtbare familie. Er is een hele ge departementsambtenaar van die am, een paar burgemeesters en niet vergeten officieren. De vader van ze burgemeester was de kolonel van marine Bosanquet, die maar kort op schuit heeft gezeten want ze had- FEUILLETON door TOM LODEWIJK den al gauw in de gaten, 'dat hij voor betere dmgen geschikt was. Hij kwam bij de marinestaf en wel bij de inlich tingendienst". „Papa Bosanquet was al vroeg we duwnaar. Hij had twee zoons, een twee ling. Hij noemde ze Petrus en Paulus, of kortweg Peter en Paul. Ze leken zo oppervlakking gezien veel op mekaar, maar niet zo erg als de tweeling Dui ker hier in Terwerve, waar Flip Duiker het bestaat een avond met het grietje uit te gaan, waar Frans mee afgespro ken heeft, zonder dat het lieve kind het merkt." „Jullie beleven hier nog es wat!" „•Enfin, de twee jongelui kregen van papa een strikt militaire opvoeding. Des morgens reveille en meteen zwem men, of als er ijs lag ochtendgymna stiek. En zo maar door. Vader wou ze allebei in dienst hebben, maar hij kreeg tenslotte toch door, dat Peter niet het echte soldatenbloed had. Paul daaren tegen was net zijn vader, een keiharde. Toen begon in 1939 het gegooi in de glazen. En kolonel Bosanquet ging naar de Oost, om daar de Jappen in de ga ten te houden, die wel eens mee kon den gaan doen, net op 't geschikte mo ment". „Wat ze dan ook gedaan hebben". „Enfin, toen de kat van honk was dansten de muizen. Geen van de jon gens zou het wagen met vader van me ning te verschillen. Zijn woord was wet. Het was al heel wat dat Peter naar Leiden mocht, misschien hoopte papa dat-ie toch nog es lid van het Hoog Mi litaire Gerechtshof zou worden! Maar Paul, opgefokt in vaderlandsliefde, sloeg over naar de extreem-nationalis tische kant. „Die werd nazi". „Precies. Peter, ook al geen manneke van halve maatregelen, stond er lijn recht tegenover. Toen kregen we de meidagen van 1940 en gaf elk vat uit wat het in had. Peter, onder invloed van professor Cleveringa, ging meteen in het studentenverzet. Hij was een van de eerste partisanen, want hij geloofde niet dat je 't alleen met illegale krant- jes zou klaarspelen. Hij was er te vroeg bij, het ging allemaal nogal dilletan- tischhij werd gegrepen en opge borgen. Voorgoed". ,,'n Kamp?" „Ja, en wat voor een. Zijn broer Paul daarentegen leefde en stierf voor de Führer. Dei WA van Mussert was hem veel te mm. Kwattasoldaten, plebs in uniform, zei hij. Voor hem was alleen de Duitse SS maar goed genoeg. En wa rempel, hij kwam d'r in, met vlag en wimpel. Enfin, je zult er wel eens iets van gehoord hebben". „Ach ja", zuchtte Herman, ,,'t was niet het enige huis dat tegen zichzelf verdeeld was. Er is nogal drukte van gemaakt dat een Bosanquet naar de vijand overliep". „Iedereen dacht (zo vervolgde Job) dat papa Bosanquet een beroerte zou krijgen. Maar dat gebeurde niet. In 1942 kwamen de Jappanners in Indië en de Kempetai kreeg de oude heer te pakken. Wat ze met hem uitgehaald hebben vóór hij stierf weet gelukkig geen hiens. Hij is als een held gestor ven op de rotste manier die je je maar denken kunt, onder de handen van Ja panse beulen. Peter zat bij zo'n zelfde stelletje in' Flossenburg en Paul zat er gens in de buurt van Heydrich, je weet wel de beul van Bohemen, die ze toen bij Lydce koud hebben gemaakt. ,En waarvoor het hele dorp is weg- geradeerd en alle mannen, vrouwen en kinderen vermoord „Het schijnt dat vriend Paul een van de heren was, die dat bevel ten uitvoer brachten, om de beul te wreken. Enfin om een lang verhaal kort te maken, eindelijk kwam er toch 'n eind aan. En toen gebeurde het ongelooflijke. De enige die de verschrikking had over leefd, was Peter Bosanquet. Ze vonden hem in Flossenburg, gewond, verminkt, uitgemergeldmaar levend. Hij heeft een paar maanden in 'n Ameri kaans hospitaal gelegen. Eén oog kwijt, (vandaar dat glazen) een groot litteken over zijn gezicht en hij loopt mank. Maar, zoals bij zoveel mensen die in een kamp gezeten hebben, hij praat er niet over, met geen woord". „Hij was alleen maar bezeten van één ding; de naam Bosanquet zou door hem gereinigd worden van iedere nazi-smet. Van de oorlog had hij zo grondig tabak, dat hij niets met het leger of de marine te maken wilde hebbentrouwens daar deugde hij ook niet meer voor. Hij maakte in een minimumtijd zijn rech tenstudie af en probeerde een bestuur lijke loopbaan te krijgen. Liefst was hij naar Indië gegaan, maar daar was niets meer te doen. Toen werd hij burge meester van een kleine gemeente in Zeeland. Wat daar niet kapotgeschoten was, was ondergelopen. Daar heeft hij bergen werk verzet en ze kwamen uit het hele land kijken, wat hij er van maakte. Net toen ze het zaakje weer zo'n beetje aan de gang hadden, kwam de waternoodramp en Peter Bosanquet kwam weer in het nieuws, door de ma nier waarop hij, toen allerlei mensen het hoofd verloren, met de grootste koelbloedigheid en zakelijkheid redde wat er te redden viel. Hij zat in Den Haag of hij was er heen of hij kwam er vandaan, maar zijn model-gemeente was een jaar later weer op de been. Hij heeft er de Nederlandse Leeuw voor gekregen". Herman knikte. Hij had er in de kranten over gelezen. „Toen ging hier de ouwe burgemees ter Heymans weg en Bosanquet solli citeerde. Merkwaardigik geloof dat hij iedere burgemeestersbaan had kunnen krijgen, maar hij wou Terwerve hebben. Natuurlijk had hij al wel ge zien, wat er hier te doen was. Wat heb ik er aan, zei hij eens tegen me, om burgemeester te spelen van een grote stad met recepties voor en na congres sen enzovoort. Ik wil burgemeester zijn van een gemeente, waar ik van zeggen kan: Toen ik kwam was het er ze en nu ik wegga is het er zó" en Job stak zijn duim omhoog. „En dat maakt-ie klaar". wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5