Luxaflex aluminium jaloezieëi duur? Kom nou...! Kom bij Centra meteen grote tas en een kleine portemonnee. pinda kaas™ sperzife boneni vissticks 10 9 beschuit n 85 m VehhaAe, Zonder de maan zon op aarde geen leven zijn lit mmm wou ..ik 59 toilet fris 4 59 paarde- rookvlees 7 49 2 P HET TUIN BOEK Hulp voor de zwalmven HET GROTE TUINB0EK f29.25 MERCURY, fijne snijworst 100 gram kippesoep zakje JèZ tomatensoep IN EEN FLEURIG BLIK BALLONNEN GLAZENDOEK kippesoep-pakket fOS soepgroenten in bekers keurkaas Qtóth grappig roertje iJ-bij ieder zakje; MOERBEEK'S INTERIEURVERZORGING dl cl DE MAAN is een hemellichaam dat zich momenteel in de bijzondere be langstelling van de aardbewoners mag verheugen. Sinds wij onze techniek zo danig hebben ontwikkeld, dat er mo gelijkheden bestaan om de ruimte bin nen te dringen en de maan met foto- en televisiecamera's te verkennen, is ook onze interesse voor alles wat met de maan te maken heeft groter gewor den. Veel raadsels konden de laatste jaren door nauwgezettere studie worden op gelost. Op vele vragen is echter nog geen antwoord en dan blijft de geleer den niets anders over dan het opstellen van hypotheses. Een van de vragen die de wetenschap nog altijd bezig houdt, is wel: waar is de maan vandaan geko men? Niet uit de aarde REEDS LANG geleden werd door ge leerden de op het eerste gezicht voor de hand liggende theorie uitgesproken van de afscheiding van de aarde, mogelij kerwijs ten tijde van een toevallige na dering van een hemellichaam. Op de aarde zou dan op de plaats van de af scheiding de Stille Oceaan zijn ge vormd Zulk een theorie verklaart veel, maar is helaas niet houdbaar te gen de wiskundige kritiek. Er bestaat nog de theorie van het in bezit nemen van een reeds bestaande maan door onze manen. De onverbid delijke wetten van de hemelmechanica vereisen daarvoor echter het toevallig bij elkaar komen van beslist drie li chamen: de aarde en twee andere die naar massa overeenkomst vertonen met de maan Daarbij moet de nadering niet willekeurig zijn, maar zodanig, dat één van de „manen" over kan gaan naar een baan rond de aarde. De mogelijk heid van een dergelijke samenloop is onwaarschijnlijk klein, en als de maan er louter op die manier zou moeten zijn gekomen, dan zou ze er eenvoudig weg niet zijn. Maar waar is de maan dan vandaan gekomen? Aan die vraag werken ge leerden over de gehele wereld. Een ge heel nieuwe hypothese is ontwikkeld door een jonge sow jet-geleerde, de wis- en natuurkundige Jewgeni Roeskol. Hij meent dat de maan is ontstaan in de zich rond de aarde bevindende zwerm van kleine satellieten. Volgens de mo derne kosmische begrippen is de aarde evenals de andere planeten, „als vast klevend" uit afzonderlijke brokken ont- omringd zijn geweest door de zwerm, waaruit ook de maan zich heeft ge vormd. Leef tij d s verschil MEN MAG STELLEN, dat het stelsel aarde-maan niet als een dubbelplaneet uit de een of andere tweevoudige oor sprong is ontstaan, omdat in dat geval de massa's van de aarde en de maan gelijksoortig zouden zijn geworden. An derzijds is een latere vorming van de maan, toen de aarde reeds praktisch gevormd was, onwaarschijnlijk, omdat de zwerm daarbij reeds uitgeput zou zijn er niet genoeg materie zou zijn overgebleven voor de vorming van sa tellieten. Berekeningen tonen aan dat het be gin van de vorming van de maan blijk baar moet worden gesteld op de perio de toen de massa van de toekomstige aarde ongeveer de helft bedroeg van haar huidige. Het verschil in „leeftijd" tussen de aarde moet omtrent 200 mil joen jaren bedragen. De maan ontstond op een afstand van 5 a 10 maal de straal van de aarde, dat wil zeggen dat ze zich aanvanke lijk tien maal dichter bij de aarde be vond dan thans het geval is. DeJ door haar veroorzakte zware vloeden in de aarde en het ten gevolge van de wrij ving verflauwen daarvan hebben ge leid tot een geleidelijk verlies van energie en de daarmee gepaard gaande aanzienlijke verwijdering van de maan. Daarbij ging de maan door een gordel van achtergebleven kleine satellieten. Met het neerkomen daarvan op het maanoppervlak is de vorming van en kele van de zogenaamde „maanzeeën" verbonden, wier ontstaan op de maan op zichzelf raadselachtig genoeg is. Drukverschil TEGEN HET uiteengezette schema van de vorming van de maan heeft men tegenwerpingen die er op neerkwamen, dat in dat geval de aarde en de maan een overeenkomstige samenstelling zou den moeten hebben, hetgeen men in de werkelijkheid niet constateert. Over het vraagstuk van de chemische samenstelling van het binnenste delr! aarde is echter tot op heden niet het laatste woord gezegd. Bovendien is de druk in de centrale gebieden van de maan en de aarde1 zeer verschillend vanwege het grote verschil in hun mas sa's. Daarmede kam men ook het ver schil in samenstelling tussen onze pla neet en haar satelliet verklaren. De voorgestelde hypothese van het ontstaan van de maan is natuurlijk niet definitief. De verdere ontwikkeling van onze kennis zal het mogelijk maken een meer afgerond oordeel te vellen over de juistheid er van. Ontstaan van ons leven MET DE aanwezigheid van de maan is, hoe paradoxaal of het ook is, het ontstaan van het organisch leven op aarde verbonden. De maan verzekerde de stabiliteit van onze wereldbol, ondanks het snelle draaien van het oorspronkelijke li chaam. Zonder dat had onze planeet zich niet kunnen veranderen in een uniforme harde massa met op het op pervlak een zwaartekracht, die de mid delpuntvliedende' kracht in aanzienlijke mate overtreft. De aarde had in het begin van haar bestaan een omwentelingstijd rond haar as van ongeveer 4 tot 5 uur. Maar als gevolg van de getijdewerking van de zijde van de maan werd de duur van onze etmalen geleidelijk langer. De maan begon zich van onze planeet te verwijderen en gaat daar thans mee door. Door rechtstreekse astronomische waarnemingen wordt dit bevestigd. Enkele jaren geleden werden deze conclusies nog eens bevestigd door mid del van een analyse van de micro structuur van fossiele koralen. Net als een der ringen op de doorsnede van een boom, aan de hand waarvan men zijn leeftijd kan vaststellen, openbaart de mi crostructuur van de koralen de duur van de aardse etmalen. Gebleken is, dat Vi het geologische tijdperk dat men het „Cambrium" noemt, het aantal etmalen per jaar meer dan 400 bedroeg! Ieder etmaal duurde derhalve in totaal on geveer 20 uur. In mijn stukje van 1 mei j.l. wijdde ik enkele regels aan de zwaluwen, die toen het weer op Texel gearriveerd waren. Inmiddels is ht eind mei gewor den en zijn de meeste boeren-, huis- en oeverzwaluwen, iedere soort op zijn eigen typische wijze, aan het nestelen geslagen. Op veel boerderijen zullen zij met vreugde begroet zijn en vliegen de vogels af en aan met nestmateriaal of broeden in veel gevallen zelfs al. Welkom Niet overal echter zullen de zwalu wen met gejuich begroet worden. Waarom? Omdat de vogels soms wel eens op lastige plaatsen zitten, vlak boven een deur bijv., zodat het gevaar bestaat dat je wat op je hoofd krijgt, als je door die deur moet. In ieder ge val wordt het straatje of de stoep voor het huis besmeurd. De een zal dat niet erg vinden, heeft zoiets voor de vogels wel over, de ande'r ziet ze liever ver trekken. Oplossing? Men verjaagt de vogels en stoot de nesten van de gevel. Dat is één oplossing, maar niet de eni ge en zeker niet de beste. Niet doen De nesten van de gevel, in een ge bouw of op een binnenplaats verwijde ren mag volgens de Vogelwet. Maar, laten we zuinig zijn op onze vogels, die het toch vaak al zo moeilijk htbben (ik schreef al over de massale sterfte on der zwaluwen in hun wintergebied in Zuid-Afrika) en die bovendien voor de insektenbestnjding beter zijn dan de chemische middeltjes. De oplossing voor de misère is eenvoudig: spijker een plankje onder het nest, zodat de uitwerpselen of de kluitjes modder die bij de bouw of daarna nog naar bene den komen uw hoofd of uw straat niet kunnen bereiken. Staatsbosbeheer helpt Voor advies of daadwerkelijke hulp kunt u zich wenden tot het Staatsbos beheer (telefoon (02228) 227) en die hulp zal met graagte en zonder enige kosten gegeven worden. Ook voor hulp in an dere vorm, zoals het bevorderen van het nestelen van huis- en boerenzwa luwen, bijv. door het aanbrengen van steunplankjes, of het voorkómen van het nestelen van deze vogels aan uw gevel als u vindt dat dat nodig is, kunt u bij het Staatsbosbeheer aankloppen. Nogmaals visarenden In het jaarverslag van de RSPB, de Engelse vereniging voor vogelbescher ming, heb ik inmiddels gelezen, dat er in 1969 drie paren visarenden in Schot land hebben gebroed, die ieder 2 jon gen hebben grootgebracht. Niet minde'r dan 39.500 mensen hebben de observa tiepost in het Loch Garten reservaat bezocht en zagen de vogels daar. Na tuurlijk een geweldige reklame voor de vogelbescherming in Groot Brittan- nië. Trouwens, die observatieposten hebben ze veel in de' reservaten van de RSPB en daardoor is het mogelijk, dat grote aantallen mensen naar de vogels kunnen komen kijken zonder dat er van verstoring van de rust in de broedter- reinen sprake is. Met het oog op dat gevaar is op Texel door Natuurmonu menten zowel ais Staatsbosbeheer een maximum aantal bezoekers per excur sie van 10 of 15 vastgesteld. Een uit kijkpost zoals bij de Geul voldoet dan ook aan een behoefte en het zou én voor de vogels én voor de vogelliefhebbers prachtig zijn als ook in andere terrei nen e'en dergelijke observatiepost ge bouwd zou kunnen worden. 8rl.,»A Tan laiari kalian Terenh»oei*9*eld d» fadalha'•v^Cr* JACATRA'S HEILIGE KANON In het oude Jacatra (Indonesië) is (of was) een uit 1640 daterend bronzen ka non, waarvan de legende wil (en 't is er aan te zien) dat dit een totleven en gelukbrengend, ja zelfs goddelijk in strument is. De uit het latijn vertaalde inscriptie luidt: „ik kwam uit mijzelf voort". Deze constructieve legende recht vaardigt het je een kanon, mensenwerk, eens gegoten om dood en verderf te brengen, te plaatsen in de gemeenschap van een Oosters land. Op Texel is het juister en zeker aan de kust het water, de zee, te zien als historische band met „het verleden" de zeelieden de vaste wal, de wereld. De waterputten bij Brakestein, de lamp -van De Ruyter in de N.H. kerk van Oudeschild rechtvaardigt het hier een bank te' plaatsen, waar ieder naar behoefte z'n eigen legende kén maken, in plaats van dit storende koude zwarte kanon. C. J. Ellen WAAR LETTERLIJK ALLES IN STAAT 2149 praktische raadgevingen 45 handige tabellen 536 groot-formaat bladzijden 1600 tekeningen 240 zwart/wit foto's 160 kleurenfoto's van F. Böhmig BIJ uw tuinwerkzaamheden zult u dit grote boek nooit tevergeefs raadplegen. Het is een volledig handboek voor de siertuin, de groente- en de fruittuin U vindt er letter lijk élles in - ook over allerlei dingen die u zelf voor uw tuin kunt maken Een vermaard tulnadviseur staat u van dag tot dag terzijde en leert u de juiste aanpak en me thoden. 2149 praktische raadgevingen voor groei en bloei, toegelicht en verlevendigd door niet minder dan 1900 illustraties. Een boek waar u levenslang plezier van hebtl Bestel dit prachtige tuinboek bij uw boekhandelaar n.v. -A langeveld de rooij Et lend dealer van 'Luxaflex' jaloezieën en horren de meest betrouwbare en zuinig ste buitenboordmotor. Nu alle modellen met Thunderbolt- ontsteking. Vraag inlichtingen bij JAN EN FLIP DUINKER, „De Zuidwester", Oosterend, telefoon (02223) 402. pot 360 gram f'k 'SCo 1/1 blik diepvries pak Unox Unox AO palingworst so gram y O geurige spuitbus met la|r I trekautomaat JaJ O 100 gram Maggi heldere fijn gekruide Met zachte vei I ige zeepstaaf jes Dl RECTAL MET 2 VERRASSINGEN VOOR UI OF MET EEN met veel eieren, lekker luchtig rallen 39 Aanbiedingen geldig t/m 30 mei Uitverkocht voorbenouden diepvries 500 gram diepvries per stuk stevig belegen 500 gram zoutjes: peppers, dippers, knispers, knoedels en spankers W. 45 cent per xak»e Hogerstraat 8 -14 Telefoon 2572 Den Burg En zeker niet op de Lange duur. En da's lang bij oprechte 'Luxaflex' aluminium jaloezieën met het merk 'Luxaflex' op koordknopje en onderlat.Voordeliger-en dan met zoveel zekerheid en service en garantie-kan immers niet. Kunt u makkelijk zelf vaststellen als u ettelijke jaren geduld oefent. U kunt het ook op ons woord van vakman-dealer aannemen Kom 'ns langs. Kunnen we u meteen vertellen van al die andere voordelen van Luxaflex' jaloezieën. Vrijblijvend. Zoals het hoort.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 6