AGENDA S0NNEMA BERENBURG amenwerkende Christelijke partijen ubliceren hun gemeenteprogramma Het Europese riool Pensionprijs bejaardenoorden nu onbetaalbaar Volksverzekering pension prijzen FILMNIEUWS Van 8 t.e.m. 11 juni Tiende avondvierdaagse op Texel ebde blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 29 MEI 19 <u )e christelijke partijen (ARP, CHU KVP) laten zich in hun politieke lei- d door het Evangelie en beschou- n de christelijke levensvisie als htinggevend. Het bestuur van de ge- ente dient gericht te zijn op het wei van alle ingezetenen. Ook stimu- en zij het persoonlijk initiatief, spe- al wat betreft de recreatie-objecten de woningboud. lieronder volgt, onverkort het pro- imma van de drie samenwerkende ilessionele partijen. Belangstelling voor gemeentebeleid 'ublieke belangstelling wekken voor neenetlijke zaken. Dit dient te ge Rieden door: Tijdig meer en duidelijke informatie over belangrijke plannen te geven. De ingezetenen hebben er recht op dat zowel kleine als grote zaken de volle aandacht krijgen, zo mogelijk m een openbare behandeling. Het samenstellen van een commissie van deskundigen, bestaande uit een aantal kernleden en naar gelang van het te adviseren onderwerp wisselende leden, deskundigen, niet in de raad zitting hebbende burgers, die advies en voorlichting aan de raadsleden kunnen geven. Het houden van avondvergaderingen van de gemeenetraad. oe l en vakleerkracht handwerken voor de basis-scholen). 2. De aansluiting basis-school - voort gezet onderwijs. 3. Zoeken naar de meest gunstige op lossing misschien concentratie voor de scholen van Eierland en De Cocksdorp. Volksgezondheid en sociale zaken In dö eerste plaats dient het gemeen tebestuur krachtdadig te streven naar de zo spoedig mogelijke realisering van de bouw van 'n verpleegtehuis voor be jaarden. Waar mogelijk dient de gemeente al le initiatieven van particulieren te steu nen en te coördineren op het gebied van de bejaardenzorg, vooral met be trekking tot de nieuwe richtlijnen die de regering heeft gegeven om bejaar den zo lang mogelijk zelfstandig te la ten wonen. Te waken dat de voorschriften wat betreft water- en bodemverontreiniging niet worden overschreden. De bescher ming van de milieu-hygiëne is juist nu zeer belangrijk. Voorts dient gestreefd te worden naar een zodanige uitbreiding van de centra le werkplaats „De Bolder", dat zowel de lichamelijk als geestelijk gehandi capte werknemers alle zorg en bege leiding kan worden geboden, die hun positie vereist. Recreatie en toerisme >mdat onze gemeente een recreatie- bied is, roept het woord recreatie x>r ons onmiddellijk associaties op ?t toerisme. Maar ook de eigen in- jners hebben recht op, en behoefte n mogelijkheden om zich te recreëren goed als de door Texel te ontvangen ensten. Het is een grote zorg voor 3 gemeentebestuur om enerzijds het jene en voor duizenden mensen ist de aantrekkingskracht vormende specifieke sfeer van Texel te behou- n en te beschermen, anderzijds moge- kheden te scheppen voor akkommo- itie en ontvangst van steeds méér toe- iten. Samenvattende dient het gemeente- stuur te streven naar: Het zoveel mogelijk behouden van het eigen karakter van het Texelse landschap. Meer mogelijkheden te scheppen voor particulieren om een recreatie-ob ject te stichten, ook als neveninkom sten waar dan ook op het eiland met dien verstande dat het ge heel geen afbreuk doet aan de om geving. Voor wat betreft de actieve recreatie, ie van sport en spel, dient 't gemeen- bestuur vooral de belangen van de lugd nauwlettend in het oog te hou- Zij zal, meer dan is geschied, mee loeten werken aan: Het scheppen van speelgelegenheid, overal waar dit nog kan, maar zeker in de nog te bouwen wijken. Het feit, dat de te verlenen subsidie verband houdt met activiteiten en plaatselijk belang. Ruimtelijke ordening en woningbouw Dit punt is zeer nauw verwant aan voorgaande en in strikte zin daar iet van te scheiden. Het gemeentebestuur dient van voor- fenomen wijzigingen van bestemmings- jannen aan de ingezetenen tijdig de ilegenheid tot inspraak te geven, al- torens de plannen definitief worden itgesteld. De bestemmingsplannen moeten per •rp steeds zodanig worden herzien en ingepast, dat het in het algemeen mo- ilijk wordt een recreatie-object te 'ichten, ook aan de oostkant van het (land. De gemeente moet een duidelijke "ondpolitiek voeren, welke enerzijds linnen de grenzen van de bestemmings- llannen blijft, maar anderzijds zo moet Sjn, dat de grondprijzen zo laag moge- ik kunnen zijn. In de ruimste zin dient de woning- iuw te worden gestimuleerd door; Alle mogelijkheden, welke de subsi die-regelingen van het Rijk bieden, te benutten. Het particulier initiatief op het ter rein van de woningbouw binnen het raam der mogelijkheden te stimuleren en zonodig hieraan alle medewerking te verlenen. Naast de particuliere woningbouw, zal de gemeente zorg moeten dragen voor de bouw van de noodzakelijke woningen ten behoeve van de econo misch zwakkeren, alleenstaanden en bejaarden. Onderwijs 'Het gemeentebestuur dient zich voortdurend bewust te zijn van de vele 'ernieuwingen, welke speciaal op het Nrein van het onderwijs plaatshebben, ■ij dient nauwlettend alle mogelijkhe den voor het eiland, juist door die ver nieuwingen, goed in het oog te houden, vooral met betrekking tot de mogelijk heid om eventueel een onderwijsvak be te voegen aan het Texelse onder vijs-pakket. Eveneens dient zij zich bewust te zijn van de eisen die juist door alle vernieu wingen in al de geledingen van het huidige onderwijs worden ges1:eld. De volgende punten dienen derhalve speciale aandacht te krijgen: Waar mogelijk de aanstelling van speciale en vakleerkrachten duide lijk te bevorderen. (Bijv. 1 ogopedist Algemeen belang Het gemeentebestuur dient nauwlet tend de plannen ten opzichte van de Waddenzee in het oog te houden. Elk plan in dat opzicht zal ongetwijfeld gro te consequenties voor het eiland Texel met zich brengen. Juist de natuur is een onmisbaar re creatiemiddel. Initiatieven ontplooien om tot reali sering te komen van een rouwkamer; centraal gelegen en voor algemeen ge bruik. Het veelvuldig gebruik maken van de rouwkamers van de bejaarden tehuizen door anderen dan de bewo ners van die tehuizen onderstrepen het belang van zo'n algemene rouwkamer. De huidige inrichting der woningen (één kamer beneden) is totaal onge schikt voor dit doel. (Adv. I.M.) (Getekend voor het PAKT door Irene Maas) Het PAKT is voor inspraak van de burgerij Spreekt U dan ook uit voor het PAKT. NIEUWE ZOMERDIENSTREGELING SPOORWEGEN BETERE AANSLUITING TESO - N.S. IN DEN HELDER De aansluiting van boot naar trein vv is bij de nieuwe dienstregeling van de spoorwegen zeer verbeterd. De treinen vertrekken op werkdagen om „kwart veór" van Den Helder via Haarlem, naar Amsterdam met aanslui ting in Alkmaar op een direkte snel trein. Helaas vervalt een deel van deze „kwart voor" treinen op zon- en feest dagen. De direkte sneltreinen naar Amster dam vertrekken dagelijks om „kwart over". Uit Amsterdam komen de direkte sneltreinen in Den Helder om „14 over" aan; via Haarlem (deels op werkdagen) om „zestien voor". De morgensneltrein naar Rotterdam vertrekt om 7.43, terwijl wie per eer ste boot reist om 6.43 uit Den Helder kan vertrekken. BEJAARDEN WEER OP REIS Dinsdag 9 juni wordt de jaarlijkse bejaardentocht Den Burg weer gehou den. Bejaarden, die mee willen, kunnen zich tot en met maandag a.s. opgeven bij mevrouw Wassenaar, Willem van Beierenstraat 34, telefoon (02220) 2181. Vrijdag 29 mei Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur dan sen met discotheek. Den Burg, hotel „De Graaf", 20.00 uur, oriënteringsvergadering Bartimeus. Den Burg, „De Kletskeet", 20.00 uur, ledenvergadering S.V. Texel. Zaterdag 30 mei Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur dan sen met discotheek. Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, uitvoering gymnastiekvereniging Oos- terend. Zondag 31 mei Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur dan sen met discotheek. Den Burg, S.V. Texel-terrein, 13.00 uur, atletiek-wedstrijden Texelse kampioen schappen hardlopen 100, 400 en 800 me ter, stratenloop 3,5 km en hoog- en ver springen. Texel, puzzelrit Waddenruiters Zaterdag 6 juni Den Burg, brandweergarage aan de R.P. Keijserweg, 14.00 - 16.00 uur, open brandweerdag. De Cocksdorp, brandweergarage naast de o.l. school aan de Kikkertstraat, 14.00 - 16.00 uur, open brandweerdag. Den Burg, „J'elleboog" 20.00 uur, dan sen met „Sea Side Six". HET Nederlandse parlement ver diept zich thans nogal diepgaand in de vervuiling van het water. Voor een deel heeft dat betrekking op wat we in eigen land lozen op allerlei wateren, maar een belangrijk deel van de ver vuiling van het water is import, met name de Rijn. De affaire met het endosulfaan, die een kolossale opruiming hield onder de vissenstand in deze vuilste der Europee- se rivieren, heeft er vorig jaar nog eens de aandacht op gevestigd. Dat was een uitschieter, waarbij we echter niet moe ten vergeten dat er dag in dag uit maar dan een beetje meer verdund tonnen en tonnen viezigheid door de Rijn naar zee spoelen. Waarbij Neder land het bedenkelijk voorrecht heeft helemaal benedenstrooms te zitten en de grootste concentatie te mogen meten. Sinds jaar en dag weten we ook dat de voornaamste vervuiling ongeluk ken met verdelgingsmiddelen daargela ten komt van de Franse zoutmijnen, een eerste object om aan te pakken. Daar komt dan bij wat er verder in de loop der tijden langs de Rijn logisch want dat was de ideale transportweg aan industrie is gevestigd. De Franse wetgeving houdt zich am per met de Rijn vervuiling bezig, wat ook best te verklaren is: de rivier raakt even de grens en verdwijnt dan weer naar andermans gebied, de problemen ook aan anderen toebedelend. Samenwerking DE DUITSE wetgeving blijkt ervan uit te gaan dat geen chemische en an dere industriale activiteit ontwikkeld kan worden zonder afval te veroorza ken en is daarom ook niet al te streng, al verandert dit langzamerhand wel enigszins doordat zij gebrek krijgen aan oppervlaktewater dat nog gezuiverd moet kunnen worden om aan de groei ende behoefte aan leidingwater te be antwoorden. Het merkwaardige is nu dat de Rijn op een klein stukje Zwitserland na, waar overigens vooral vlak voor de Rijn het land uitgaat ook het nodige vuil wordt gestort, geheel door gebied loopt dat tot de Europese Economische Ge meenschap behoort. We zouden zeggen, dat hier nu een fraaie taak van gemeenschapszin kon liggen, maar dat is voorlopig nog een droom. En een kleine noot om ieder eraan te herinneren dat de E.E.G. nog maar pas een heel, heel klein eindje op weg is naar zijn ideaal. PERMANENTE SCHILDERIJENEXPOSITIE IN HOTEL „OPDUIN" Na Welboren en Timmer vader en zoon Berkhout DE KOOG De schilderijenexpositie van Nico Welboren en Kees Timmer in hotel „Opduin", waarover wij in ons vorige nummer schreven, is de eerste van een permanente serie tentoonstel lingen in „Opduin", georganiseerd door de heer H. v. d. Klieft. Vanaf 7 juni tot ongeveer het eind van die maand wor den werken tentoongesteld van D en F. Berkhout uit Delft. De heer D. Berk hout is autodidact, d.w.z. schildert en tekent in figuratieve trant. Hij maakte yele schetsen van Texel. Zoon Frans maakte tekeningen in diverse technie ken. Hij leerde o.m. aan de Kon. Aca demie van beeldende kunst te Den Haag en is ook in Londen en Athene geweest. De heer van der Klieft stelt als eis aan de tentoon te stellen werken dat zij door het eiland Texel geïnspireerd moe ten zijn. De werken zullen ook weer te koop zijn; prijzen variërend van ƒ25, tot ƒ125,—. DE pensionprijzen in de bejaarden oorden zijn voor de meeste bejaarden niet te betalen. Zelfs al zou de AOW worden opgetrokken tot de hoogte van het minimumloon, dan nog kunnen de genen die AOW genieten, deze prijzen niet volledig betalen. Maar ook zij, die bijvoorbeeld een overheidspensioen heb ben, moeten doorgaans bijstand vragen om in een tehuis te kunnen worden op genomen. Men moet althans een heel hoge rang hebben gehad om elke maand zo'n ƒ600,tot ƒ900,op tafel te kun nen leggen. Bovendien stijgen de pen sionprijzen nog steeds. Kortom, een zeer groot deel van de bejaarden, die in tehuizen zijn opgeno men, zijn aangewezen op bijstand van de overheid. Zij moeten een beroep doen op de algemene bijstandswet. Maar waarom wordt er niet een volksverze- ring in het leven geroepen voor de on betaalbare prijs van de bejaardenoor den? De econoom dr. W. J. M. Mulders houdt hiervoor een interessant pleidooi in het vakblad „De Bejaarden". HET GROS van de bejaarden kan dus slechts een verblijf in een tehuis financieren door een beroep te doen op de algemene bijstandswet. Dit wekt bij veel ouderen een gevoel van onbehagen. Het is nu eenmaal niet plezierig om fi nancieel afhankelijk te zijn. Dit onbe hagen wordt versterkt door de grote wisselvalligheid en variaties in het op- namebeleid van de 1800 bejaardente huizen en door de schakelingen in dé opvattingen van de gemeentelijke so ciale diensten, die in eerste instantie met de uitvoering van de bijstandswet zijn belast. Artikel 9 van de wet waarborgt bin nen redelijke grenzen van keuze wat het tehuis betreft, terwijl artikel 2 stelt dat er zoveel mogelijk overeenkomstig de redelijke wensen van de cliënt ge handeld zal worden. Het staat echter niet zonder meer vast wat met „zoveel mogelijk" en „redelijk" wordt bedoeld. De ambtenaren kunnen deze begrippen heel ruim interpreteren en dan wordt het voor de financieel afhankelijke be jaarde erg moeilijk zich hiertegen te verweren. Om deze reden is de algemene bij standswet niet de meest geëigende op lossing om financiële tekorten bij de grote groep bejaarden op te heffen. Daarom moet worden getracht een ra dicalere oplossing voor de pensioen- en verzorgingsprijzen te vinden. Volksverzekering KOMT DE financiering van de pen sionprijzen nu voor een aanzienlijk deel uit de rijksmiddelen (de verstrekkingen uit hoofde van de bijstandswet komen immers uit de gemeenschapspot), even goed zou men kunnen stellen dat deze middelen moeten komen uit de sociale verzekeringen. Deze zienswijze huldigt de Tilburgse econoom dr. W. Mulders. Hij pleit voor een dergelijke volksver zekering, waardoor door middel van premieheffing iedereen wordt gedekt voor de financiële risico's die samen hangen met opname in een bejaarden tehuis. We kunnen deze verzekering verge lijken met de algemene wet bijzondere ziektekosten, die ons allemaal verze kert tegen langdurige geneeskundige risico's. Het voordeel van een dergelij ke volksverzekering zou zijn dat nie mand meer zijn hand behoeft op te houden door een beroep te doen op de Algemene Bijstandswet. In nationale zin betekent dat een kostenbesparende faktor. De sociale diensten zouden het dan ook met minder ambtenaren kun nen stellen. Voorwaarde voor een dergelijke volksverzekering moet zijn dat alleen opname in een bejaardentehuis moge lijk is bij een geobjectiveerd nationaal opnemingsbeleid. Immers, men kan al leen voor die bejaarden de risico's uit de volksverzekering dekken, die uit sluitend een verdere bestaansmogelijk- De echte Dockumer Berenburg. Anno 1860. Zaterdag, zondag en maandag 8 uur „De vernietiging van Frankenstein" (Frankenstein must be destroyed), met in de hoofdrollen Peter Cushing, ook bekend als Sherlok Holmes in de ge lijknamige televisieserie. Frankenstein is weer bezig met een luguber experiment: het transplanteren van de hersenen van een levende in een dood lichaam. De mensen die hij hiervoor nodig heeft ontvoert hij en dwingt ze hem te helpen. Instrumen taria van vele laboratoria worden ge stolen. De gehele omgeving raakt in paniek, wanneer in een leegstaand huis het lijk wordt gevonden van de bekende professor Meidecke. Hij is op een af schuwelijke wijze vermoord; zijn hoofd is van zijn lichaam afgehakt. Enige da gen later verneemt inspecteur Frisch die met het onderzoek belast is, dat er uit het stadslijkenhuis een lichaam ge stolen is. Maar niemand weet wat er precies aan de hand is. Frisch vermoedt wel dat hij met een levensgevaarlijke medische maniak te maken heeft. On dertussen bouwt Frankenstein door aan zijn laboratorium. Dan volbrengt hij zijn taak: de hersenen van professör Brandt worden overgezet in het li chaam van de uit het gekkenhuis ge haalde Richter. Frankenstein heeft hiermee echter zijn lot bezegeld: het monster zal uiteindelijk zijn eigen dood worden. Zondagmiddag 3 uur een kostelijke parade van de meest geslaagde teken films voor jong en oud. heid hebben als zij in een bejaardente huis worden opgenomen. Laag percentage MAAR hoe hoog zou de premie moe ten zijn voor een dergelijke volksverze kering? Dr. Mulders heeft de omslag premie berekend in termen van be- chikbaar inkomen van de huidige ac tieven en komt dan op een percentage van 0.15°/o. Een betrekkelijk laag per centage dus, ook in verhoudmg tot de totale sociale verzekeringslast. Wat dr. Mulders niet vermeldt is ech ter, dat invoering van een dergelijke volksverzekering aan de ene kant tot premieverhoging leidt, maar aan de an dere kant wellicht ook tot premiever laging aanleiding kan geven. Wordt deze volksverzekering ingevoerd, dan zuUen de bijstandsuitgaven aanzienlijk lager worden. Het bedrag, dat het rijk op die manier uitspaart, zou mogelijk in de AOW-pot gestopt kunnen worden, waardoor de AOW-premie niet zo sterk behoeft te stijgen als in de huidige om standigheden gevreesd moet worden. Zo zou een nieuwe premielast een an dere premielast kunnen verlichten. Daarop zouden wij toch wel sterk de nadruk willen leggen, want de Neder landse overheid is allesbehalve royaal wat zijn bijdragen aan de sociale verze keringen betreft. Hoe dan ook, een volksverzekering voor de pensionprijzen van bejaarden oorden lijkt een alleszins redelijk voor stel, dat het overwegen meer dan waard is. Mr. A. Bronsbergen Wanneer op 8 juni de eerste lopers op weg gaan, zal de 10de avondvier daagse begonnen zijn. In 1961 werd met een klein groepje gestart, maar al snel groeide het uit tot een evenement waar honderden mensen elk jaar weer veel plezier aan beleven. Enkele malen 'heeft het zelfs weinig ge scheeld of 't aantal wandelaars bereik te de duizend, maar dit aantal kon nog nooit worden verwezenlijkt. Het be stuur hoopt dat dit tweJede lustrum voor veel mensen aanleiding zal zijn om in te schrijven; misschien zou dan dit jaar de grens van 1000 wandelaars kunnen worden bereikt. Ook dit jaar wordt weer gestart van uit de LTS. De laatste avond zal weer een feestelijke intocht door Den Burg worden gehouden. De gelegenheid om in te schrijven is als volgt: Den Burg: op zaterdag 30 mei en zater dag 6 juni in hotel „De Zwaan" van 14.00 - 16.00 uur. Den Hoorn: vrijdag 5 juni in het dorps huis van 19.30 - 20.30 uur. De Koog: vrijdag 5 juni van 19.30 - 20.30 uur in hotel „Het Witte Huis" Oudesehild: vrijdag 5 juni van 19.30 - 20.30 uur in het dorpshuis. Oosterend: vanaf 30 mei tot en met 6 juni bij de heer C. Ellen. Oester straat 5. De Cocksdorp: vanaf 30 mei tot en met 6 juni bij de heer Druif. Het inschrijfgeld bedraagt voor juni oren tot 14 jaar ƒ1,50; ïuniorleden 1,25. Senioren betalen 2,50; leden be talen ƒ2,00. Deze prijzen gelden bij de voorinschrijving. Als men inschrijft bij de start betaalt men ƒ0,50 meer. Voor inschrijving is dus voordeliger en bo vendien helpt u 'hiermee de organisato ren, die bij voorinschrijving van te vo ren uw startkaart kunnen klaarmaken. Volledige routebeschrijvingen volgen nog. Medailles van de Vogelwandeltocht kunnen tijdens de voorinschrijving te Den Burg worden afgehaald. EXAMEN N.I.L. CURSUS ELEKTRISCH LASSEN Zaterdag 23 mei werd de cursus elek- tiisch lassen, cursus seizoen 1969-1970, a in de LTS beëindigd. Voor de cursus beginners werd gestart met 15 deelne mers. Drie deelnemers trokken zich te rug; de 12 in deze afdeling geslaagden zijn; W. Bakelaar; P. J. Beers; B. J. v. d. Berg; H. Boks; M. Eelman; C. W. J. Hoogenraad; Th. J. Kooiman; K. G. Schuitemaker; C. P. v. d. Werve; G. Westerlaken; A. J. Witte en L. J. Witte. Voor de cursus gevorderden werd aangevangen met 9 deelnemers; ook in deze afdeling trokken zich 3 deelne mers terug, de andere 6 waaraan 'het getuigschrift kon worden uitgereikt, zijn: D. Huysman; G. J. Keesom; A. M. van Liere; J. v. Strien; P. Vennik en M. A. v. d. Wetering. RUITERS OPGELET! De puzzelrit voor ruiters op zondag a.s. start voor Den Burg en omgeving bij de Coöperatie aan de Waalderstraat. Voor Eierland en omgeving is de start bij de heer Cor Dros. De aanvang der ritten is om elf uur. Finish voor de beide ritten gezamenlijk aan De Koog, waarna om twee uur prijsuitreiking volgt in hotel „De Toekomst". Inleggeld voor leden ƒ1,voor niet-leden ƒ1,50. De uitzetters der rit hopen op een grote opkomst van pony- en paarden liefhebbers. Het belooft, zeker als heft weer meewerkt, een mooie dag te wor den.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 9