Stop vervuiling van de Waddenzee stem VVD lijst 6 I r NAAR DE UNIVERSITEIT Grote strijd om wereldtitel voetbal in Mexico begonnen Vereniging tot behoud Waddenzee in brief aan leden Tweede Kamer KRUISWOORDPUZZEL Voor sommige afgestudeerden weinig mogelijkheden V „Een ander vraagstuk, dat in zijn volle omvang op ons aanrolt, is de bedreiging van ons milieu door aantasting in de vorm van vervuiling van water en lucht, lawaai en vernieti ging van dierlijk- en plantenleven, waarvan we de gevolgen op lange termijn nauwelijks kunnen overzien". De altijd actieve „Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee", heeft zich in een uitvoerige brief ge wend tot de leden van de Tweede Ka mer. Verkort en bewerkt geven wij het een en ander weer. Juist omdat het zui ver houden van de Waddenzee ook voor de Texelse bevolking, in het biezonder de vissers van zo'n groot belang is Bij zijn laatste bezoek aan het Noor den van ons land heeft de Minister- President geldelijke steun in het voor uitzicht gesteld voor de oplossing van het afvalwatervraagstuk in de Gronin ger veenkoloniën De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee juicht dit toe, doch betreurt het dat de Minister daarbij als enige oplossing gedacht heeft aan een persleiding waardoor het fa- brieksafvalwater gestuwd zal worden naar de brede mond van de rivier de Eems. Deze oplossing berust op onvol doende studie. Bij de berekening van de kosten ener persleiding zijn de kosten onderschat, men heeft nauwelijks aan dacht geschonken aan een reiniging bij de bron en ten onrechte is beweerd dat de laatste manier van reiniging veel malen hoger zou zijn dan de kosten van 'n persleiding. Bovendien zou 't mo gelijk zijn om een reiniging bij de bron, dus dicht bij de fabrieken, veel eerder te doen geschieden. Vooraf enkele feiten Het Comité N 70 doet de aanbeve ling het waddengebied integraal te doen beheren als een „Nationaal park" van Europese allure. In alle delen der wereld bestaat zorg voor de getijdemonden der rivieren; bij estuariën als van Elbe, Mersey, Thames, Hudson, Delaware, Avon- en Heathcote- rivers (Nieuw-Zeeland) en andere zijn zuiveringsinstallaties gebouwd om aan vervuiling een eind te maken. Op 27 juli 1966 verzekert Minister Vrolijk n.a.v. vragen door een Tweede- Kamerlid „Op de noodzaak van veelzij dig wetenschappelijk onderzoek bij be slissingen als deze, kan niet genoeg de nadruk worden gelegd". De vragen had den betrekking op een gehele of gedeel telijke inpoldering van de Waddenzee, doch de verruiming die de Minister er aan heeft gegeven, slaat uiteraard ook op vervuiling. In 1967 wijzigt Duitsland zijn wet op de waterhuishouding zodanig dat prak tisch geen enkele vuilwaterlozing op de Waddenzee, inklusief het zeegat Unter- ems, meer mogelijk is. Op 10 februari 1970 kondigt Presi dent Nixon het 10-miljard dollarplan aan voor de bouw van gemeentelijke zuiveringsinrichtingen en stelt hij voor, aan industrieën wier afvalwater niet aan strenge eisen voldoet, boetes op te leggen tot 10.000 dollar per dag. Zij zullen zelf voor de verbetering moeten zorgen binnen de tijd van 5 jaar. In schrille tegenstelling tot duidelijke ontwikkelingen elders in de wereld is wel, dat thans in Nederland wordt voor gesteld afvalwater, overeenkomend met organisch vuil van 24 miljoen inwoners te lozen op een getijdemond, waarin het heen en weer gaande water slechts Waarom ik voor D 66 koos Deze vraag is me de laatste weken meermalen gesteld. Omdat ik meen dat de vernieuwingen op velerlei ge bied. welke van diverse kanten worden verlangd, door D'66 op gang zijn ge bracht. Het is een partij die in hoofd zaak door jongeren is gevormd. Haar programma voor de a.s. Texelse ge meenteraadsverkiezingen is van dien aard, dat ik hoop en verwacht dat zij nog meer stemmen zal weten te winnen. En dat ook de 27o/o van de kiezers welke de laatste keer niet naar de stembus gingen, en dus ook totaal niets bereikten, hun stem welke van grote waarde is, deze keer op D'66 willen uit brengen. Dan wordt het haar mogelijk om tezamen met andere partijen, dat te doen wat voor de gemeente Texel no dig, nuttig en wenselijk is. J. K. P. Zwan, Diek 34, Den Hoorn, Texel De minister-president te Groningen, 22 april 1970. langzaam zeewaarts wordt gedrukt door de onbeduidende rivier de Eems. Als een besluit tot lozing genomen zou worden, dan zouden wel heel belang rijke argumenten aangevoerd moeten worden om dit tegen overal elders in de wereld verkondigde opvattingen te ver dedigen. Na gewezen te hebben op de foutieve berekeningen en na het aantonen van de voordelen verbonden aan een ge deeltelijke of geheel biologische reini ging vlak bij de fabrieken, vervolgt de brief President Nixon geeft de Amerikaan se industrieën 5 jaar de tijd om tot an dere oplossingen voor de vuilverwijde- ring te komen, ook onze industrieën zullen aan deze tijd voldoende hebben, zeker als de overheid op even royale wijze steun zou verlenen als bij de grote afvoerleidingen naar zee. Een volledige oplossing voor de zui vering van afvalwater bij de bron is niet duurder qua investering, noch qua exploitatie dan een afvoerleiding, is bo vendien sneller en zal Oost-Gromngen verlossen van het stankprobleem. NATIONALE BRANWEERDAG In aansluiting op ons artikel over de Texelse brandweer, vestigen wij nog eens de aandacht op de demonstraties in de brandweerkazernes te Den Burg en De Cocksdorp zaterdag a.s 6 juni tussen 2 en 4 uur. Voor deskundige uit leg wo-rdt gezorgd en de clou is dat men zelf ook mag spuiten. In iedere man is een kind verborgen. Dames biedt uw mannen de gelegenheid dit nog eens duidelijk te maken. G RONDTRAN SACTIES VAN DE GEMEENTE In de raadsvergadering van disdag komen de volgende grondtransacties van de gemeente aan bod: Verkoop van een stukje grond van 12 m2, gelegen achter de Boodtlaan aan De Koog, aan de heer M. Bonne, wonende aldaar, voor de som van 456,—. Verkoop van een stukje grond van 6 m2, gelegen tegenover de 'hoek Wil- helminalaan-Achterom te Den Burg, aan de heer J. Vermeulen .wonende al daar, voor de som van ƒ120, Uitgifte in erfpacht van een stukje grond van 182 m2 gelegen achter het in vorig punt genoemde stukje grond, aan de heer J Vermeulen te Den Burg. Verkoop van een stukje grond ach ter pand Wilhelminalaan 39 te Den Burg ter grootte van 60 m2, aan de firma ArKé te Den Burg voor ƒ1200, Verkoop van een stukje grond van 60 m2, gelegen achter pand Wilhelmi nalaan 28, aan de heer J. G. Prins te Den Burg, voor de som van ƒ1200, Verkoop van een stukje grond van 62 m2, gelegen achter pand Wilhelmi nalaan 26 te' Den Burg, aan de heer K. Kalis te Den Burg voor de som van 1240,—. Verkoop van een stukje grond van 90 m2, gelegen achter pand Wilhelmi nalaan 24 te Den Burg, aan de heer N. Spaans te Den Burg, voor de som van ƒ1800,—. Verkoop van een perceel grond van 798 m2, gelegen aan de Epelaan te De Koog, aan de heer W. J. M. Koom te Den Burg, voor de som van ƒ26.775, Het enerverend spektakel van 't we reldkampioenschap voetbal ïs V°g°n- nen. Er is heel wat kritiek geweest op de keuze van Mexico als land van han deling, vooral vanwege de hoogte. In totaal moeten 32 wedstrijden worden gespeeld. De eerste verrasingen hebben zich al voorgedaan. En daarmee bedoe len we niet de pittoreske gevangene ming van de Engelse aanvoerder Bobby Moore in Columbia, maar de verbluf fend gemakkelijke wijze waarop de Zuid-Amerikanen zich door de eerste wedstrijden sloegen. De kosten verbonden aan de organi satie van het toernooi komen Mexico op zo'n zeven miljoen gulden te staan. De verkoop van toegangskaarjes voor de wedstrijden en toernooiboekjes en 1N|llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllHI Doe op 3 juni wat U op 1 18 maart al deed lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll' Horizontaal: 1 houten schoeisel; 5. voorzetsel; 7 streek; 11. dapper; 13. gelijk; 15. opstootje; 17 verdediger; 19. sportartikel; 21. electrode, 23. keurig; 24. deel v. e. atlas; 26. Eng. ontkenning; 27. titel; 29. spil, 30. onder het nodige voorbehoud; 32. bevestiging; 33. jon gensnaam; 34. vlaktemaat; 35. struis vogel; 37. te zijner plaatse; 39. de ou dere; 40. vertaler; 42. pl. in Frankrijk; 43 kostbare stof; 44. takje; 46. bestaat; 47. per expresse; 48. IJslandse litera tuur; 50. meisjesnaam; 51. vervoerbe drijf; 53. klein persoon; 54. water in Friesland; 55. Frans voegwoord; 57. nu; 61. de lezer heil; 63. familie; 66. vr. munt; 67. ontvangsalon; 69. vogel, 70. plaats waar iemand zich thuis vóelt; 73. tijdperk; 74. nihil; 76. piaais in U- recht; 78. zuidvrucht; 79. geheel de uwe; 80. hoefdier. -souvenirs brengen omstreeks twintig miljoen gulden op. Dat geld komt niet allemaal aan de Mexicaanse organisa toren ten goede. Ook de wereldvoetbal bond de FIFA en de deelnemende lan den knjgen hun portie. De enorme investeringen van Mexico in prachtige sportakkommodaties voor de Olympische Spelen in 1968 kwamen toen grotendeels lang niet tot hun recht. Zakelijk gezien dan. Maar met dit toernooi wordt heel wat terugver diend. Overigens zullen de inkomsten uit de toeristenstroom nog aanzienlij ker groter zijn dan wat netto van die twintig miljoen overblijft. Goede organisatie Inmiddels hebben de Mexicanen wel bewezen uitstekend te kunnen profite ren van dergelijke grote sportevene menten. Voor de Olympische Spelen hadden veel Europeanen gedacht, dat de organisatie wel met de spreekwoor delijke ,Fran9e slag in elkaar zou zit ten. Dat bleek reuze mee te vallen. Op merkelijk is ook, dat tot nu toe het aantal klachten over gebreken in de organisatie nog geringer is dan vier jaar geleden in Engeland. Hoewel het aantal supporters uit Zuid-Amerikaanse landen veel groter is dan uit de Europese landen, heeft de Verticaal: l. heilig boek; 2. plaats in Noorwegen; 3. meterton; 4. geestelijke; 5. strijdperk; 6. juiste gewicht; 7. wan delplaats, 8. onder andere; 9. meisjes naam; 10. puntig; 12. stofmaat; 14. pers. voornaamw.; 16. geweldig; 18. uit Ierland; 20. negerdorp; 22. inhoudsmaat; 25. klaar; 27. musicus; 28. zenuwachtig; 31. edelsteen; 34. bende; 35. loot; 36. bar; 38. soort onderwijs; 39. beteuterd; 40. gesloten; 41. mil. opl. school; 45. vloeistof; 49. deel v. e. breuk; 52. jon gensnaam; 55 bewijs van achting; 56. het romeinse rijk; 58. bewijs van ver koudheid; 59. vorm van nemen; 60. wa ter in Brabant; 62. houding; 64. grond soort; 65. meisjesnaam; 67. schrede; 68. meisjesnaam; 71 militair; 72. voorzet sel; 75. dat is; 77. rondhout. Tienduizenden jongens en meisjes vol tooien in deze tijd hun middelbare op leiding en een niet onaanzienlijk ge deelte van hen gaat verder studeren aan een universiteit of hogeschool. Dat is ongetwijfeld een zeer belangrijke maar ook riskante beslissing, want we mogen niet vergeten dat bijna de helft van alle studenten hun studie niet af maakt. Men moet dan ook van te voren goed overwegen welke studierichting men wil kiezen en wanneer men een bepaalde richting kiest, die opleidt voor een specifiek beroep, dan moet men te vens overwegen of men ook al heeft men de capaciteiten om die studie te voltooien wel geschikt is voor dat beroep. Wat de studierichting aan de univer siteiten betreft: het aantal mogelijkhe den is groot, vooral voor degenen die een einddiploma gymnasium A of B in de zak hebben. Aanstaande studenten moeten goed weten wat een bepaalde studie inhoudt. Iemand, die op de mid delbare school uitstekende cijfers had voor Nederlands en op grond daarvan Nederlands wil studeren aan de univer siteit, moet goed bedenken dat de we tenschappelijke studie van onze taal niet te vergelijken is met het vak, dat hem op de middelbare school werd on derwezen. Hij zal zich zes, zeven jaar moeten bezighouden met historische grammatica, fonologie, algemene taal wetenschap, 17e eeuws- en middelne- derlands en dat is toch iets anders dan zinnen ontleden, opstellen schrijven en gedichten lezen. Dat degenen die op de middelbare toeristenindustrie zich weer op de koopkrachtige Europeanen gericht. Daarbij gaat het nog altijd om enkele tienduizenden, vooral West-Duitsers, Engelsen en Italianen naast nog wat Belgen en Zweden. Mexico favoriet De openingswedstrijd van het toer nooi was Mexico-Rusland in het grote Azteken-stadion dat plaats biedt aan 107.000 mensen, in Mexico-City. Dat was tevens de grote slag in groep 1, omdat de Mexicanen en Russen favoriet worden geacht voor de eerste twee plaatsen in die groep boven België en El Salvador. Volgens de bookmaker is Mexico in die groep favoriet, omdat het voor eigen publiek speelt. De Mexi caanse beroepsvoetballers zullen boven dien minstens het resultaat van hun amateurslandgenoten tijdens de Olym pische Spelen (derde) willen evennaren. In groep 2 zal Israel duidelijk de zwakste zijn. Alle landen in deze groep zullen met het hoogteverschil te kam pen hebben. Dat geldt ook voor Uru guay, dat bovendien nogal wat moei lijkheden gehad heeft in de leiding van de voetbalbond en de selectieploeg. Toch staan de Zuid-Amerikanen hoog aangeschreven, maar zij zullen het heel zwaar krijgen tegen Italië en Zweden (met Ove Kindvall van Feijenoord). Brazilië-Engeland De derde groep is algemeen als de sterkste aangemerkt met de favorieten Brazilië en Engeland. Maar Tsjechoslo- wakije herinnert zich nog heel goed hoe het in 1962 in Chili de finale haalde. Daarbij komt, dat de Engelsen best eens zouden kunnen tegenvallen omdat ze niet voor eigen publiek spelen. Daar om zou het best kunnen, dat niet Enge land maar Tsjechoslowakije zich voor de kwartfinales plaatst. Deze groep wordt gecompleteerd door Roemenië. Tenslotte hebben we in groep 4 de Westduitsers, die zo blij waren de te genstanders Peru, Marokko en Bulgarije te hebben geloot. Vooral aan Peru, dat ook gewend is op een flinke hoogte te spelen, zullen onze oosterburen een hele kluif hebben. Maar de Duitsers zijn in wedstrijden waarin het erom gaat al tijd goed. Kwartfinales De voorronden zijn op 11 juni klaar in Mexico. Daarna op 14 juni de kwart finales. Daarin speelt de winnaar van groep 1 tegen nummer 2 van groep 2 (A), de winnaar van groep 2 tegen de tweede van groep 1 (B), de winnaar van groep 3 tegen de tweede van groep 4 (C) en de winnaar van groep 4 tegen nummer 2 van groep 3 (D). De num mers twee moeten voor deze wedstrij den verhuizen naar de plaatsen waar de nummer 1 hun voorronde hebben ge speeld. Daarna volgen de halve finales op 17 juni. Daarbij spelen de winnaars van de kwartfinales A en C (hierboven tussen haakjes aangegeven) tegen elkaar en van B en D. Op 20 juni is de wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen de verliezers van de halve finales in Me- xico-City, waar een dag later het grote voetbalspektakel van dit jaar plaats vindt: de finale. Bookmakers geloven het meest in de eindstrijd tussen Brazi lië en West-Duitsland. Inzet is de gou den Coupe Jules Rimet, ofwel de we- redbeker. Geschiedenis De Fransman Jules Rimet gaf in 1929 de beslissende stoot tot de instelling van het wereldkampioenschap voetbal. In 1930 vond het eerste toernooi plaats. Uraguay won toen de finale van Ar gentinië met 42. Vier jaar later won Italië in Rome (waar Nederland toen zeker naar toe zou gaan, maar in de voorronde over Zwitserland struikelde), met 21 van Tsjechoslowakije. De andere finales hadden als resul taat: 1938: Italië-Honganje 42; 1950: Uraguaj'-Bazilië 21; 1954 West-Duits- land^Hongarije 32; 1958: Brazilië- Zweden 52; 1962: Brazilië-Tsechoslo- wakije 31 en 1966: Engeland-West- Duitsland 42. t C ok school betrekkelijk lage cijfers wiskunde hadden, het aan een te aati sche school zeer moeilijk zullen kn .ati< ligt ook voor de hand. Van de in geslaagden had ongeveeer 68°/u i middelbare school minstens een voor de wiskundevakken. Zij die s of zwak in natuurkunde en scheik zijn, dienen te bedenken dat een s in de medicijnen, om maar niet te ken van farmacie, grote risico's zich meebrengt. zijn de lirlij iRE st kde Beroepsgeschiklhcio Toch wordt de studiegeschik niet alleen bepaald door intellec capaciteiten. Mentale capaciteiten1 doorzettingsvermogen spelen uiter ook een belangrijke rol. De acad sche studievrijheid is groot en het sterke benen, die deze weelde kuf10 dragen. Bovendien bestaat er een delijke samenhang tussen studie ei roepskeuze. Sommige studies zijn primair bedr* als opleiding voor één specifiek be:ar"1 Bij de studiekeuze dienen we in gevallen zeer goed te overwegen voor dit beroep geschikt is. Wie voorbeeld theologie kiest, doet dat de bedoeling om later predikant te den. Weliswaar zijn er theologen, een wetenschappelijke carrière vol of bijvoorbeeld in het maatschapp ndi werk terecht komen, maar zij voi m; slechts een kleine minderheidsgi Wie echter predikant wil worden, er goed aan eerst eens met enkele minees te gaan praten. Hij krijgt een beeld van hetgeen de praktijkbjno fening inhoudt. Komt hij tot de conclusie dat hij het beroep met geschikt is of wat geloof betreft niet stevig genoeg n schoenen staat (vele theologiestudei raken in een geloofscrisis), dan moe keuze van deze studie ernstig woi ontraden. Meer mogelijkheden Talenstudies leiden veelal op voor leraarschap. Wie daarvoor niet gesc is, moet een dergelijke studie eri worden ontraden. Voor de wiskui studenten zijn de mogelijkheden tej woordig veel groter dan vroeger, afgestudeerde biologen zijn niet aangewezen op het leraarschap alle* Wie psychologie wil gaan stude moet goed weten waarom hij deze ting kiest. De ervaring leert dat er al wat jonge mensen zijn, die met zelf overhoop liggen en zich sterk len aangetrokken tot deze studier ting, misschien onbewust hopende zij dan ook hun eigen problemen nen oplossen. Dat kan tot grote teli stellingen aanleiding geven. Risico's Sommige studierichtingen geven gang tot een grote verscheidenheid beroepen. Dat geldt met name voor rechtenstudie. Binnen de juridische culteit bestaan er nog weer verschill de studierichtingen (notariële richti fiscaal-juridische richting, staatskui ge richting en vrije studierichting), allemaal uitzicht geven op verschil! de beroepen. Juristen worden tëg woordig zelfs gevraagd voor funcl waarvoor feitelijk geen specifiek dische opleiding vereist is. Zo vinden we juristen in secreta ten van verenigingen en stichtingen, de commerciële en administratieve in het bedrijfsleven, als hoofdredakt van een dagblad enz. Soms wordt leen een academicus verlangd uit tusoverwegngen. In andere geval leert de ervaring dat de niet-acade z," cus het moeilijk heeft om zich in geregeld contact met academici handhaven. Ook moet bedacht worden, dat maatschappij sommige afgestudeei nauwelijks meer kan gebruiken. Ze toont de arbeidsmarkt voor cultuif. antropologen duidelijk tekenen van zadiging. Ook de diergeneeskund praktijk biedt momenteel niet vol do de ruimte om alle afgestudeerden plaatsen. Diergeneeskundigen kuni uitwijken naar wetenschappelijke stituten of industriële laboratoria jongelui die deze studierichting kiei moeten zich dan toch wel afvragen ze zo'n beroep ambiëren. Ook de stu van geologie brengt dergelijke risii gi met zich mee. hij I ïba hi' pei n» z he ir he la: ist ïtii :i (advertentie I.M.) Wij namen kennis van het gramma van het PAKT en van kandidatenlijst voor deze groe) ring. Wij menen, dat deze kart! daten, gesteund door de Fvd de PSP en het NVV, alle vertrc wen waard zijn om hen in staat stellen dit programma te realii ren. Alb. Dros, Midden-Eierland, mevr. T. Meindertsma-IJbema, Eierli Alb. Backer, Oudeschild, Joop Koning, Oudeschild, G A. Oskam, Den Burg, M. Bosma, Den Burg, D. Dapper, Den Burg, J. Bruin, De Koog, J. Vlaming, De Koog. A. J, Huisman, Den Burg Jn. Hooijberg, Den Burg, mevr. G. den Braven-Jorna, Den Bur ijk 11e "J

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2