Het Gazon lijst 1 j. j. westdorp O VLAGGEN panty nylons ilultatuli; hekelaar van Nederlands burgerdom VAM BIJ ONS Havelaar vergankelijk m „jm h&vsié.muj wie I t PVDA/PSP/NVV in kleur f 10.50 PROGRESSIEF AKKOORD TEXEL is fcJï ■metvsetuiuWi frnfatl -t GRAF. «suss MONUMENTEN STOEL's Aankoopcentrale Texel SetterSet Husqvarna v bloemschikkingen Bloemen schikken van week tot week n.v. 7, langeveld de rooij .V- -v t Couperus behoort Multatuli tot de schrijvers uit een voorbij tijdperk, ok in onze tijd nog intensief gelezen worden. Het is al weer anderhalve geleden dat Eduard Douwes Dekker in Amsterdam werd geboren, maar te natuurlijk, ongedwongen, rijk getimbreerd proza spreekt ook de huidige ratie nog sterk aan. zijn zeven bundels „Ideeën", komen problemen aan de orde, die voor een deel nog niets aan actualiteit hebben ingeboet en bovenal is Multatuli ïrlijk de schrijver van de onvergankelijke Max Ilavelaar, een der sieraden onze literatuur, waarin hij in de figuur van Batavus Droogstoppel de e Nederlandse bourgeois treft. ^en .RD Douwes Dekker trok reeds tei dige leeftijd naar Indie om zijn staatsdienst te beproeven. Hij rde als tweede commies bij de ie Rekenkamer en was daarna iur te Natal In 1843 werd hij gouverneur van Sumatra's geschorst in verband met een .ejd' dat men toeschreef aan zijn jjei inde slordigheid. In Padang be- nj de gouverneur ergernis door iruitstrevende ideeën, die hem daatselijke bevolking grote po- it bezorgden. 51 werd Douwes Dekker be- tot assistent-resident te Amboi- zwakke gezondheid noopte hem pplndië te verlaten en in het Euro- oi maat herstel te zoeken In 1856 hij naar de Oost terug. Hij ver- waardering van de gouver- neraal Duymar van Twist „door voor de inlanders". De gouver- kb|noemde hem tot assistent-resi- Lebak. ?bak heersten jammerlijke toe- De mohammedaanse bevolking gewest had reeds dikwijls de aan geplant. Opstanden waren arde van de dag. Douwes Dekker zijde van de bevolking. Fel hij zich tegen het gewestelijk in het bijzonder tegen de wil- inzake de opgelegde herendien- de onbetaalde afleveringen. Het ;ot een openlijk conflict met re- van Kempen. Van Kempen, een pen regent, kreeg de steun van van Twist, Douwes Dekker zijn ontslag in en vertrok naar Hij was toen 39 jaar. Droogstoppel bedompt zolderkamertje in de hoofdstad schreef hij de Max onder het pseudoniem Multa- heb veel geleden). Met dit boek de Nederlandse bevolking in- over de jammerlijke toestanden land dat zich slingert rondom de als een gordel van smaragd", istwerk is dit boek een grillige itie met een tweezijdig karakter. bevat het een scherp requi- egen het koloniale bewind in oi die, anderzijds een bijtende sa- het bekrompen Nederlandse illloni vertegenwoordigd in de fi- Batavus Droogstoppel, make- koffie. gstoppel is een der geniaalste "1 ngen uit onze literatuur. Hij ver- 36 oordigt een type mens, dat van len is. In Droogstoppel wordt een getekend die met het gezicht hemel gekeerd een muur van ;a; ijke waarheden opbouwt, die hem van het hoogste licht. Dat de m- bevolking armoede lijdt, deert Uerminst. Zolang hij zijn koffie irijgt. Voor Droogstoppel is dvv.z. zijn eigen portemonnee rijker dan het lotfvan zijn mede- Zou Droogstoppel zijn egoisme irbloemen, vermoedelijk zou hij ons niet zo irriteren. Wat ons in deze slaaf van het goud irriteert is dat hij voortdurend suggereert dat hij een goed mens, ja een goed Christen is. In deze makelaar hekelt Multatuli het kleinburgerlijk milieu, waarvan Droogstoppel de personificatie is. Met vlijmend sarcasme tekent hij dit milieu, I waar men op elke edele bevlieging, op elk ontroerend gevoel de domper zet. Contradictie NAAST DE Droogstoppel-satire bevat de Max Havelaar nog veel meer koste( lijke bladzijden. Vol dichterlijke schoon heid is bijvoorbeeld het verhaal over de liefde van Saidjah en Adinda, maar het boek is meer dan een literair werk. Ook als historisch-sociologisch pamflet over de toestanden in het voormalige kolo- j male rijk is het van grote betekenis. Ook in zijn andere werken toont j Multatuli zich een fervent bestrijder van de burgerlijke mentaliteit, die in zijn tijd onze samenleving nog veel sterker domineerde dan nu. Zijn bun dels Ideeën, waarin opgenomen het be kende verhaal Woutertje Pieterse, vor men daar een boeiend voorbeeld van. Als mens heeft deze schrijver niet altijd bewondering kunnen wekken. Er bestond bij hem een grote contradictie tussen levensdroom en levenspraktijk, die de oorzaak vormt van zijn mislukt gezinsleven, armoedig bohémienbestaan en geschokt evenwicht. Zo was hij een fervent verdediger van de vrouwen rechten, die hij in zijn particuliere leven ten sterkste schond. Maar één ding staat vast Multatuli was een zeer groot schrijver, waar schijnlijk de meest briljante figuur die onze letterkunde ooit heeft voortge bracht en als zodanig neemt hij nog steeds een belangrijke plaats in de hoof den en harten van vele lezers in. VOETGSANGERSAwl J ÊXELAARTJES ƒ1,60; elke regel ,50. Onder adres (niet eerder dan in de Boekh.) en nummer ƒ0,50 Alles inclusief 4°/o ïlaars. Denk aan Stem Uw man van Belang liding voor al uw ijzen en ook voor ging van rijbewij- ijschool Groot, eig. Boon Vamor ge- tel. (02230) 13252. leles met films en ndia's vrijdags in Visser, Schoon- Dgel 17, Den Burg. flenstanders. Texels geeft U de ruim te ipen- en metalen- Cobus Spigt, Eier- telefoon (02225) 297 Beroepen ook Uw is in handen bij Belang koop grote uit- tafel ƒ15,Gast- raat 11 een verplaatsbare szak-houder. Gebr. De Koog, tel. 'levierstraat 23 'enkwekers! Een Mig man is kandi- [oor Texels Belang het zelf. Maak cen- verwarming in Uw met ons uniek enteerd zelfbouw- Vanaf ƒ2450,—. utend le klas mate- RODI, Kogerstraat ®n Burg, tel. 3301. IEKU erkend Merkbenzine voor witte prijs Dros' Smederij, Eierland C 42 Recreatie? Daarvoor zorgt Uw man van Texels Belang Vrouwen stemt vrouwen Van huis uit zijn so ciale en maatschappelijke zorg voor ons centrale uitgangspunten PAKT lijst 1 Te koop i.p r.st.z. Zün- dapp motorfiets KS 100. Billijke prijs. Te bevr. Waalderstraat 20. Don derdag en vrijdag na 6 uur Ieder kind is anders. Veelvormigheid in ons onderwijs is een noodza kelijke voorwaarde voor vorming en toekomstig geluk van onze kinderen. PAKT lijst 1 Te koop een in goede staat verkerende pony wagen; billijke prijs. Keijser (achter garage Kaczor) Te koop Anglia station car, zeer billijke prijs, en Sparta brommer 75, Hollewal 3 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Te koop aangeb. pr. A.E.G. wasmachine, met verw. en tijdsklok, roes- vrij stalen kuip, lang- zaamwasser 4- 2 club fauteuils. Wagemaker- straat 4, tel. 3086 Agrariërs! Uw man staat op Lijst 2, Texels Belang Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers, altijd goedkoper Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Werknemers en beamb ten, niet het landsbelang, maar Uw belang is een Texels Belang. Stem Lijst 2 Koop nu zonwering. 5 jaar garantie, vlotte le vertijd, zeer scherpe prijs, in 10 kleuren. Vraag vrijblijvend prijsopgave. B. C. van Veen, Jac. P. Thijsselaan 29, Den Burg. Tel. opgave K. Raven, Keesomlaan 21, telefoon (02220) 2882 Te koop geh. opvouw bare goed onderh. kinder wagen met toebehoren. H. J. Maas, Buurtje 11, Ou- deschild, tel. 2890 Jongeman, gehuwd, biedt zich aan voor bui tenwerk of op zee. P. J. Ris, Thierensstraat 9, Bussum Z.g.a.n. Garard pick-up, wisselaar en din. ellement ƒ140,—. Telefoon (02222) 270 no. 6 Horex Imp. 400 c.c., 2 cyi. pas gereviseerd, kleur rood. Dell'Orto SSI 26A racecarb. Vuurtorenweg C 87c, De Cocksdorp, Texel De vermiste bolderwa gen no. 48 -f is terecht Verhuurbedrijf Eelman; voor bolderwagens, kam- peertenten, windscher men, kinderledikantjes en boxen. Brink 6, De Koog, tel. 333 Algemene kennisgeving Vervuld van diepe droefheid, maar dank baar voor alles wat zij voor ons heeft gedaan, geven wij U kennis, dat nog vrij plotseling, na gesterkt te zijn door het H. Sacrament der Zieken, in het St. Lidwina-ziekenhuis te Den Helder, is overleden mijn lieve vrouw, onze zorgzame en altijd opgewekte moeder en oma Catherina Wilhelmina Haakman, echtgenote van Nicolaas J. Witte, in de leeftijd van 58 jaar. Den Burg N. J. Witte J. Th. Witte E. M. A. de Porto-Witte G. A. de Porto M. C. Smidt-Witte K. Smidt Bielefeld A. J. Teuber-Witte H. G Teuber Den Burg P. M. Witte D. N. Witte en Martha en kleinkinderen Den Burg, 31 mei 1970. Schilderend 121. De overledene ligt opgebaard in Huize „St. Jan" te Den Burg. De gezongen H. Mis van Requiem zal plaatsvinden woensdag 3 juni v.m., om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper, waarna de begrafenis volgt op het R.K. Kerkhof te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren op dinsdag 2 juni 's avonds van 8 tot 9 uur in Huize ,,St. Jan". Zeer getroffen door haar plotseling heen gaan geven wij U kennis van het overlijden van onze lieve schoonzus en tante Catherina Wilhelmina Witte-Haakman. Haar eenvoudige nooit vergeten. Den Burg, 31 mei Den Burg Druten Den Burg Geleen Den Burg hartelijkheid zullen wij 1970. J. N. Witte G. W. Witte-van Sambeek M. A Moorman-Witte J. G. Moorman M. J Witte G. M. Witte-Graaf S. J. Witte B. H. Witte-Vos C. P. Witte J. M. Witte A. C. Slaman-Witte W. Slaman J. A. Witte Neven en Nichten Heden overleed onze zeer geliefde zuster, schoonzuster en tante, mevrouw C. Witte-Haakman, Familie C. Schulte, Den Haag Opnieuw werden wij getroffen door het vrij plotseling overlijden van een van onze trouwe koorleden Catherina Witte-Haakman. Haar opgewektheid en vriendschap zullen wij zeer missen. Het R.K. Dameskoor Dat zij ruste in vrede. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervon den, zeggen wij U harte lijk dank. Jaap en Tine Zijm 7 juni 1970 is het 35 jaar geleden, dat onze ouders en grootouders T. Koopman en I. Koopman-Madocsai in het huwelijk zijn ge treden. Wij wensen hen er nog vele jaren bij. Ilona Ben Caroline Edith Gelegenheid tot felicite ren zaterdag 6 juni vanaf 20.00 uur Dorpshuis De Waal. Heden is na een langdurige ziekte van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorg zamer vader en groot vader Eelke Hattuma in de leeftijd van 73 jaar. Uit aller naam D. Hattuma-Koorn Amsterdam, 28 mei '70, Eemsstraat 54hs. STEENHOUWERIJ LUTTIK OUDORP 29 - ALKMAAR Agenten Eierland: B. GIEZE, E 117 a Den Burg: G. MAAT, Wilhelminalaan 59 ook in Groen-Zwart siertuincompost SlHtuliKompoil Voor óm ItotirleaU an mooUta vo0o4*e« bvmoatlng verkrijgbaar bij uw vakman-tuinspecialist SHOWROOM kiest u zonder moeite de mooiste uitgaans- van Elastisheer, het uniek transparant garen van tcxtieihu Clipper Unieke maaimachine uit Zweden. Krachtige 2 takt motor drijft snijcylinder aan. Uiterst wendbaar en eenvoudige bediening. Weegt slechts 16Vi kg. Snijbreedte 40 cm. Prijs Fl. 304:— Bakker's Ijzerhandel N.V. Gevonden een dames fiets, merk Invicta de luxe, kleur zwart. Terug te halen tegen adverten- tiekosten bij Eddy en Peter van Beek, 's-Herto- genboschweg E 116, „St. Anthonis" Huize Irene geschikt maken als verpleeghuis voor chronisch zieke be jaarden, een haalbare kaart PAKT lijst 1 AANLEG EN ONDERHOUD door Ir. L. Touwen In de serie Stokpaardjes Praktische aanwijzingen voor de tuin- liefhebber Met foto's f 6.70 n.v. 'A langeveld de rooij j. j. westdorp j. koning-bruin f. blanken c. j. ellen m. a. binsbergen m. maas-diemer b. j. c. starink r. ijsseldijk-smith j. visser w. c. van 't noordende p. heijnen j. craanen-hemelrijk In het PAKT gaan PvdA, PSP en NVV hand in hand. Helpt u mee het PAKT tot een vuist te maken. Katinka Hendrichs Nieuwe mogelijkheden ter verfraaiing van het interieur. Bloemsierkunst voor ieder een. Met dit boek als leidraad kunt u allerlei sierlijke boe ketten en originele bloemstuk- jes maken. Voor elke week. En voor feestelijke gelegen heden. Schitterende kleuren foto's laten u verrassend- mooie voorbeelden zien. Verkrijgbaar in de boekhandel

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 3