4 HANTAGE VVD loe maken we de graskuil lijst 6 SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ANDBOUW en VEETEELT .JZ IK hripsbeschadiging in bieten Wie vragen voorlichting? Klereq Den Helder gaat over lot algehele maandagsluiting Verleende bouwvergunningen Badmintonclub Eerste prijzen voor drumband :ede blad TEXELSE COURANT DINSDAG 2 JUNI 1070 ibriek voor [et bij elkaar brengen van het gras het inkuilen gebeurt op diverse ma ren. Het uit de wiers pikken met de k om het daarna op de wagen te ngen heeft wel ongeveer afgedaan, flink aantal jaren is het vooral ge- rd met de grasvork op de hefinrich- van de tractor. Vooral als het gras een kleine afstand moet worden voerd was dit en is het nog wel een de methode. Vooral als op het bc- f voldoende arbeidskrachten aan lig zijn is het ook een goedkope me de. iintis enkele jaren is de grasvork op tractor in heel wat gevallen vervan- door de opraapwagen van een loon- ■ker of boer-loonwerker. Als ap- aat om te laden is de opraapwagen ideaal werktuig. Hoe er mee te werken? fooral op het vasteland is men de tste jaren overgegaan tot het maken zgn. „rijkuilen". De vorm van de l wordt daarbij zo gemaakt, dat het gelijk is de graskuil als „rijweg" te iruiken. Uiteraard moet de kuil hier- een bepaalde vorm hebben. Er moet „oprit" en „afrit" zijn en bovendien gen de zijwanden van de kuil niet steil worden opgezet. Dit laatste .ral ook met het oog op het kante- ij|van de tractor. )e eerste bedoeling voor het maken een „rijkuil" is de mogelijkheid het gras vast te rijden. Het is spe- al voor een kuil van voorgedroogd is van belang, dat het gras flink in aar wordt gedrukt. De lucht moet spoedig mogelijk uit het gras rden verdreven en door het gras st in elkaar te rijden is het gevaar, bij het open maken van de kuil de jit naar binnen dringt ook kleiner, halve minder gevaar voor broei en h ons gebied werd en wordt bij het rken met de opraapwagen het gras estal naast de kuil gestort. Het wordt a op de kuilhoop gebracht met de aan of ook wel met de grasvork op I tractor. Op het vasteland wordt al kele jaren met de opraapwagen over kuilhoop gereden en al rijdende ge- t. We hebben de indruk, dat de xelse loonwerkers met deze wijze werken nog Wat moeilijkheden dden. Toch lijkt het ons van belang, t ook op Texel bij 'het werken met opraapwagen tot deze manier van irken wordt overgegaan. Wel lijkt het ons nodig daarbij op te rken, dat het vastnjden in dit geval t uitsluitend met de opraapwagen n gebeuren. Wil het mogelijk zijn om I.i;:: Vorig jaar voor het eerst maakten we nnis met een beschadiging in bieten, op het vasteland al jaren bekend maar die voorzover wij wisten in ons bied nog niet was voorgekomen. We idden hulp van anderen nodig om ist te stellen met welke schade we in t geval te maken hadden. Het bleek beschadiging van thrips te zijn. Thrips zijn hele kleine diertjes, die de praktijk wel aangeduid worden s „onweerbeestjes". Hun geringe af- eting is geen beletsel om een gewas erk te beschadigen. De beschadiging in de bieteplanten inmerkt zich door een bepaalde kron- iling van het blad. Verder is de groei- mt in veel gevallen zwart. De kleur met de opraapwagen over de kuil te rij den, dan zal het nodig zijn in de tijd, dat de wagen geladen wordt met een verzwaarde tractor het gras aan de kuil zoveel mogelijk vast te rijden. Een licht gronddek De vorm van de graskuil, die ver eist is bij het over de kuil rijden is ook van belang voor het gronddek. Voor een vastgereden kuil, die afgedekt wordt met wat zwaarder plastic is een licht gronddek voldoende. Zo'n licht gronddek kan men echter alleen op een kuil met vlakke wanden aanbrengen. Op een kuil met steile wanden is het beslist nodig op de onderste helft een zwaar gronddek aan te brengen om de grond op de bovenste helft op de kuil te houden. Alleen als de wanden vlak zijn kan zonder gevaar voor afglijden van de grond op de hele kuil worden volstaan met een gronddek van 15 - 20 cm. En bij gebruik van polyethyleen van 0.15 mm is een dergelijk gronddek voldoende. van dc bieten is ook anders dan van een normale biet. Vorig jaar is het voerzever we kun nen nagaan bij één geval gebleven. Dit jaar hebben we deze „ziekte al op twee bedrijven gevonden. Gelukkig is er voor deze kwaal een goed medicijn. Na een bespuiting met parathion bleek vo rig jaar het gewas direkt weer aan de groei te gaan. Mocht u een afwijking in uw bieten gewas vinden, die doet denken aan de 'hier bedoelde schade, dan zullen we het op prijs stellen om hiervan op de hoogte te worden gesteld. Het is niet de eerste keer, dat dit ge beurd, ma§T enkele dagen geleden kreeg ik van „hogerhand" de vraag nog weer eens voorgelegd uit welke groep van boeren nu de meeste vraag om voorlichting kwam. Er werd daarbij uitgegaan van drie groepen boeren, te weten: a. een toplaag, b. een grote mid dengroep en c. een flinke groep bene den het midden. Nu lijkt het me niet onmogelijk, dat er heel wat mensen zijn, die het stel len van vragen als een bewijs van wei nig weten beschouwen. Het feit, dat je een vraag stelt bewijst, dat je iets niet weet en als men dus heel dikwijls iets vraagt zou dat kunnen wijzen op een groot gebrek aan kennis. Naar mijn mening bewijst de prak tijk, dat dit laatste niet juist is. Dat geldt niet alleen voor het vragen van landbouwvoorliching, maar naar ik meen is het op alle levensgebieden zo, dat er veel meer vragen komen uit de „toplaag" dan uit de „onderlaag". Uiteraard zullen op deze regels ook uitzonderingen zijn, maar als algemene waarheid kunnen we wel zeggen, dat we hoger aankijken tegen de man, die ons de laatste weken om de andere dag een probleem voorlegde dat tegen z'n collega, die in een reeks van jaren blijkbaar nooit een probleem heeft ge had. In heel veel gevallen zal het wel zo zijn als één van m'n trouwe klanten het nog al eens zegt: „Ik had wel gedacht, dat het advies zo zou zijn, maar ik wil graag m'n eigen mening toetsen aan die van anderen". En die „anderen" zijn voor hem als landbouwer ook de land- bouwvoorlichters. SAMENKOMST VOLLE EVANGELIE Vrijdag 5 juni, aanvang acht uur, wordt in het Rode Kruis-gebouw een volle Evangeliesamenkomst gehouden. Spreker is de heer E. Jongman. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 3 „En óf ie dat klaarmaakt. De vent eeft dubbele hersens, als wij nog hal- erwege zijn is hij al om de hoek. Her, geloof niet dat ie een domme jongen fen, dat mag ik toch zonder groot- v0! )raak zeggen. Meermalen heb ik het ehad dat ik dacht: burgemeestertje... fl 'at Sa je nou uithalen. En later bleek nl( at hij al had gezien, waar wij nog een benul van hadden. Maar ik ge- »f nooit dat ie hier blijft, op de duur alen ze hem wel ergens naar toe waar nog méér tot zijn recht komt". „Inmiddels", constateerde Herman, eVÉ zitten we dus nog met jouw onopge- ste vraag. Wie van de heren? Want ie burgemeester kun je nou ook wel fschnjven". „Geen van de vier, Her. Er moet iets iders achter zitten. Maar ik ben er fan overtuigd dat het geen zuivere off ie is. En mijn naam is geen Job tosman, als ik er niet achter kom. Al Urt ooet de onderste steen boven!" Toen hoorden .ze Hanna bij de deur n vonden de heren dat het hoog tijd ferd, om een spelletje schaak te gaan «ginnen. Klereq Interieurverzorging n.v. te Den Helder, zal vanaf 1 juni j.l. iedere maandag de gehele dag voor de ver koop gesloten zijn. Naar de direktie ons mededeelde heeft zij tot deze ingrijpende maatregel moeten besluiten in verband met het verlenen van de vrije dagen van het verkopend personeel. Tot heden werd dit geregeld met een rouleersysteem, maar dit voldeed in de praktijk niet. Immers, doar 'het bestaande systeem ontbraken iedere verkoopdag één of twee verkopers(sters), hetgeen belem merend werkte op het goed functione ren van het bedrijf. Ook de clinten heb ben dit dikwijls als onaangenaam erva ren. Door de maandagsluiting kan het verkopend personeel nu op iedere maandag de vrije dag genieten, waarna het voltallig aanwezig is vanaf dinsdag tot zaterdag Het dienstbetoon kan hiermee tot het optimale worden opge voerd, hetgeen de cliënten ten goede zal komen. De direktie is er zich van bewust dat deze maatregel een inbreuk kan maken op de koopgewoonten van de cliënten, die toch ook op maandagmiddag gaarne willen winkelen. Niettemin hoopt zij dat de cliënten begrip zullen tonen voor genoemde maatregel. Gedurende de afgelopen maand heb ben burgemeester en wethouders van Texel aan de navolgende personen, in stanties of verenigingen bouwvergun ningen verleend. De heer D. Krijnen te Den Burg voor de verandering en uitbreiding van een woonhuis aan de Keesomlaan te Den Burg; de heer P. Schuijl te De Koog voor de bouw van een personeelsver- blijf aan De Koog, K 58 a; de heer C. Drijver te Oosterend voor de verande ring van een woonhuis aan de Vlie- straat te Oosterend; de Woningbouw vereniging Texel te Den Burg voor de bouw van tien woningen aan Den Hoorn; de heer K. Kikkert te De Koog voor de uitbreiding van een zomerwo ning aan de Kamerstraat te De Koog; de heer M. van Exel te De Cocksdorp voor de uitbreiding van een woonhuis te De Cocksdorp, E 50 a; de heer J. R. Boom te Oudeschild voor de verande ring* en uitbreiding van een woonhuis aan de Heemskerckstraat te Oudeschild. HOOFDSTUK II Het lastige raadslid Jeppe Beninga was een lange, mage- man, altijd gekleed in een zwart pak [olgens de mode van 1892, met een plat ^Pggend boordje en een strikje, waarbo- SCHOOLVOETBALTOERNOOI 30 MEI 1970 VAN VOORTGEZET ONDERWIJS OP TEXEL Begunstigd door stralend voetbal- weer zijn afgelopen zaterdag de school- voetbalwedstrijden van het voortgezet onderwijs gehouden. Aan het toernooi namen 17 teams deel. Gespeeld werd in drie groepen, nl.: groep 1: spelers van 16 jaar en ouder; groep 2: spelers van 14 en 15 jaar, groep 3: de brugklassen. Uitslagen: Groep 3: Poule A: 1 A-O 1 1—1; 1 C-l A 1—2; 0 1-1 C 3—0. Poule B: 1 D-l B 0—1; 1 B-O 2 1—1; O 2-1 D 0—2. Finale: O 1-1 B 06. Groep 2 Poule A LTS 3-HAVO 3 1—1; LTS 4-HAVO 3 0—0; LTS 3-LTS 4 4—0 Poule B: MAVO 3-HAVO 3 0—2; MAVO 3-LTS 4 2—3; LTS 3-HAVO 3 40. LTS 3 kampioen. Groep 1 Poule A LTS 1-HBS 2 1—1; HBS 1 - LTS 2 4—0; HBS 2-ULO 2 1—0, ULO 2 -LTS 1 0—6; LBS 1-LTS 1 0—2. Poule B ULO 2-LBS 1 1—0; ULO 1- HBS 1 0—0; LTS 2-ULO 1 0—0; HBS 2- LBS 1 1—0. Finale: HBS 1-LTS 1 1—1 (LTS wint na strafschoppen). De finale in groep 3, tussen 1 B en O 1, was al gauw beslist, nadat de ver dediger van O 1, in eigen doel had ge schoten. Regelmatig brachten de spe lers van 1 B de stand op 60. profi ciat 1 B. In groep 2 werd een halve competitie gespeeld. LTS 3 kwam hieruit als over tuigend winnaar te voorschijn, getuige de doelcijfers: 9 vóór en één tegen. In groep 1 werd een spannende finale gespeeld tussen HBS 1 en LTS 1. In de eerste helft scoorde Jan de Waal met een zeer beheerste kopbal het eerste doelpunt voor HBS 1. Na de rust, waar in HBS een veldoverwicht had, werd een fout van de HBS-keeper Gulmans doeltreffend afgestraft door Martin Laan. Bij het eindsignaal een gelijke stand, waardoor verlenging noodzake lijk werd. Na de verlenging nog geen beslissing. Strafschoppen moesten de winnaar aanwijzen. Na een zenuwslo pende serie van drie maal vijf straf schoppen was LTS 1 het meest koel bloedig. Eindstand: Groep 1: 1. LTS 1; 2. HBS 1; 3. HBS 2; 4. ULO 1; 5. ULO 2; 6: LTS 2; 7. LBS. Groep 2: 1. LTS 3; 2. HAVO 3; 3. LTS 4; 4. MAVO 3. Groep 3; 1. 1 B; 2. O 1; 3. 1 A; 4. 1 D; 5: O 2; 6 1 C. De prijzen werden uitgereikt door de heer De Winter, conrector van de Rijks scholengemeenschap. Een woord van dank werd gebracht aan de scheids rechters, die de wedstrijden goed heb ben geleid en aan de leraren lichame lijke opvoeding, die de organisatie van het toernooi voor hun rekening hebben genomen. Naar wij vernemen zullen de trai ningsuren 's zondags van 12 tot 2 uur in de Burgemeester De Koning-hal voorlopig stopgezet worden. De» eerste prijs voor een clubembleem, uitgeschreven onder de jeugdgroep, is gewonnen door mej. ,F. Bosma. De tweede prijs ging naar W. Bosma, de derde naar Chris Bakker. Op zondag 31 mei j.l. nam de drum band van het Kon. Texels Fanfare corps deel aan het door de drumband Wieringerwaard georganiseerde drum bandconcours. De band keerde met 2 dikke eerste prijzen eilandwaarts. Men kwam uit in de 2e afdeling alwaar men 192 punten moest behalen voor een le prijs. De band wist er 202 bij elkaar te slaan. De tamboer-maitre D. Haker kreeg bij de Maitre-beoordeling 78 punten toebedeeld, ook een le prijs. Geen gek resultaat, temeer daar de band weer de nodige debutantjes telde. Houd je zenuwen dan maar eens op je plaats. (advertentie I.M.) Wilt U morgen even gaan stemmen op een partij voor doodgewone mensen, dus voor ons Tesselaars, alle maal 57. „Ik ben er zeker van!" mompelde smidje Verholen. „Dat was de spuit uit het kasteel van Balderik de Woeste! Maar.o jemie! Dan moet dat heer schap met die donkere bril de Kludde zijn! Of een handlanger van hem! Of misschien Vosmaer, de schurkachtige bediende! O, wat jammer, dat ik het nummer van die auto niet heb opgeno men! Dan had ik kunnen uitzoeken aan wie die wagen toebehoorde!" Spijtig hoofdschuddend over het ver loren gaan van een zo belangrijke aan wijzing stond smidje Verholen van het bankje op en hij besloot de zojuist be spoten groentewagen te volgen. Dat spuitwerk zou immers wel een reden hebben gehad Tenslotte draaide deze groentewagen een deftige buurt van de stad in, waar keurige kindertjes en nuffige dienst meisjes aanschouwd konden worden. Daar, in die deftige buurt begon de groenteman te verkopen. Intussen na derde ook een ijverige bakker, die met een breed gebaar zijn wagen opende en e'en weelde van goudbruin gebakken broden te voorschijn toverde. En toen. ja, werkelijk! Plotseling was claar weer die geheimzinnige auto, die ditmaal een sissende wolk van fijne druppeltjes deed neerdalen over het brood! De brave bakker, die juist bezig was m zijn boek je na te zien hoe het er met de maand rekeningen voorstond in deze deftige buurt, merkte niets „Wel verdikkeme nog an toe!" mop perde smidje Verholen, die achter een boom stond opgesteld en alles had ge zien. „Daar was me die wagen wéér te snel af! Nou heb ik dat nummer wéér niet gezien. Maar waarom spuiten ze Tja...., dat vragen wij ons ook af. toch? Wat mag daarvan de reden zijn?" We vinden het maar een raar zaakje. De brave bakker echter wist nog altijd van niets en wandelde rustig de tuin in van een deftig huis. Op een naam bordje stond te lezen: Mr. J. E. de Wael van Nimweeghen, direkteur Stedelijk Museum. Het was dus een geleerd, ontwik keld en deftig persoon, die daar woon de. 'i| PI I' BI ven een grote adamsappel zichtbaar was. Zijn gezicht was gelig, zijn wangen ingevallen, zijn neus groot en hakig, zijn mond als een dunne streep en als hij sprak, deed hij dat op een zeer plechtige wijze. „Ene verkoudheid heeft mij in haren greep", placht Beninga te verklaren, wanneer de zeer grote witte zakdoek, niet ongelijk aan het lakentje van een kinderledikantje, uit zijn diepe broek zak te voorschijn moe'st komen. Onder zijn grauwe wenkbrauwen staarden echter een paar zeer felle ogen de we reld in, met opmerkelijke kleine pupil len, zodat het leek alsof er naalden priemden van achter zijn bril, die hij immer opzette als hij sprak en afzette als hij las. Dus sprak men van Benin- ga's „spreekbril"! En hij sprak zeer vaak. Dat had hem in de gemeenteraad ge bracht. Jeppe moest van politiek niets hebben. Dat was, zo verklaarde hij „ene vuile sloot" waar men maar beter verre vandaan kon blijven. De gemeenteraad van Terwervé nu was geheel en al ver politiek, zoals een kind kon zien. Ter- werve behoefde een man die geheel vrij stond, een man met een eerlijke over tuiging, die zwart durfde noemen en recht op zijn doel afging, om opgemel- de moddersloten te reinigen. Zo stichtte Jeppe Beninga, samen met de ouwe rentenierende boer Bakkum en de huis jesmelker Toepoel, van wiens huizen- bezit onlangs een deel onbewoonbaar was verklaard door het verpolitiekte gemeentebestuur, de partij „Gemeente belang" en kwam hij de gemeenteraads verkiezingen met een „vrije lijst" uit. Nu was Jeppe Benmga een in Ter- werve algemeen bekende figuur. Zelfs de vreemde import, die met de indu strie was meegekomen, kende hem van aangezicht tot aangezicht. „Wie is die malle vrijer?" was het eerste wat de jonge mevrouwtjes en de onverschilli ge arbeiders vroegen, wanneer ze hem statig, het bovenlijf bewegend, als een schip door een kanaal, door de Hoofd straat zagen stiefelen. Er waren in Terwerve mensen die meenden dat Jeppe Beninga een alle- menselijk wijze kerel was, die alle ge stelde machten in zijn zak had. een indruk die door Jeppe zelf bij iedere gelegenheid bevestigd werd. Er waren ook mensen die het helemaal niets kon schelen en die vonden dat het geen kwaad kon, als dat stelletje kletskou sen in de raad eens opgefrist werd. En tenslotte waren daar de speelse guiten, die zich wel wat voorstelden van ge meenteraadsverslagen waarbij Jeppe sprekend werd ingevoerd en zuiver voor de gijn op de lijst-Beninga stem den. Al die lieden waren hoogst ver wonderd, toen ze merkten dat Beninga „er in" was en een groot deel verklaar de alleen maar op hem gestemd te heb ben, omdat ze dachten dat hij het toch nooit halen zou. Sindsdien was Jeppe Beninga edel achtbaar. En toen begon voor hem de schoonste tijd zijns levens. Voorheen had hij alleen nog maar in gezelschap, op straathoeken en af en toe op een vergadering, aan deze en ge ne van zijn inzicht blijk kunnen geven. Nu deed hij dat in de raad en het kwam daarenboven nog in de krant en hij kreeg tenslotte nog presentiegeld ook. En niemand kon zeggen dat Jeppe Be ninga een zwijgend raadslid was. Hij luisterde naar ieder die een grief had en zocht ze desnoods op. Er kon 's avonds geen straatlantaarn dienst weigeren, er kon geen kuil in de straat of geen huis langer dan een week leeg zijn, of Jeppe trok zijn conclusies en dat bij voorkeur in de raad. De rond vraag had zijn voorliefde. Eenmaal was er niemand die iets had en toen had burgemeester Bosanquet vriendelijk ge vraagd „Meneer Beningau ook niet?" Alle raadslden lachten, maar ze lachten te vroeg, w^ant natuurlijk had Beninga wat en het werd geen half tien maar kwart over elven. Er waren allerlei mensen die zich tot Jeppe Beninga wendden als zij meen den benadeeld te zijn door de burge meester, of tegengewerkt door de di rekteur van gemeentewerken, of ten onrechte ge-verbaliseerd door een agent en zij wisten Jeppe, hun kampioen, die de draak van het onrecht zo al niet zou verslaan, dan toch een paar harde woorden zou toebijten. Meermalen kreeg Jeppe een tip, om hier en daar z'n neus eens in te steken, dan zou hij wel iets ruiken dat onfris ws. En sinds het raadslid Beninga als gevolg van zo'n tip, inderdaad eens had ontdekt dat een aznnemer van gemeen tewoningen de hand lichtte met de lengte van de heipalen, op een dag dat de opzichter nét een snipperdag had, wist hij het lot van Terwerve in zijn hand. Burgemeester Bosanquet en wethou der Buisman, diens wat slaperige colle ga Hakvoort die er wel een beetje voor spek en bonen bijzat, benevens alle ambtenaren die iets met de gemeente uit te staan hadden, hielden Beninga in de gaten. Hun oordeel over hem was gelijkluidend, maar, zoals Job Huisman zei „Wie zijn vijand weinig acht, wordt er licht door omgebracht". Ongetwijfeld verlevendigde Jeppe niet weinig de gemeenteraadsvergade ringen en de verslagen „aerzelve" zo als hij het zou zeggen, maar je moest ook nog deksels voor de vent uitkijken, want hij had niks anders te doen dan overal te snuffelen en genoot ervan als hij de gemeente, haar raadslieden en bestuurderen „op de nachtspiegel kon zetten" (eigen woarden van Zijnedel- achtbare). Toen dan ook, vóór de vergadering van de raad, een korte voorbespreking in B. en W. werd gehouden, trok Job Huisman zijn wenkbrauwen bedenkelijk samen, toen de burgemeester schijnbaar achteloos zei: „O ja, heren, onze vriend Beninga heeft gevraagd na afhandeling van de agenda in geheime zittiqg te gaan". „Daar zal ie dan een gegronde reden voor moeten hebben", zei wethouder Hakvoort pienter, „want d'r staat in de gemeentewet alsdat de vergaderingen openbaar zijn". ,,'t Gaat over de grondpolitiek", ant woordde de burgemeester en Job Huis man maakte een onwillekeurige hand beweging. Zou de vent soms „En in dat geval", ging de burge meester verder, „kan het nodig zijn be sloten te vergaderen, om speculatie te voorkomen, nietwaar?" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5