Ian de vooravond van de verkiezingen Meerderjarig op 18 jaar? PAKT Texels Belang Li CHU ARP VVD D '66 Stemmen „Henri Dunant" op Texel SPORTPROGRAMMA De gemeente bent U zelf, als U VVD stemt! eTdfe L? mt£n Nederlandse wet zit vol tegenstrijdigheden KVP Raadsvergadering Texelse markt SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend van 21 engen. t aal IOT tje. 191 ju: n. Bur •ntj Gaarne stellen wij alle partijen in de tegenheid nog éénmaal voor de ver dingen in een kort en bondig artikel n beginselen onder het publiek te Ja morgen kunt u weer kiezen wie de mende vier jaar de belangen van xel zullen behartigen. Morgen kun- ongeveer 6.000 mensen van deze ge- ;ente uitmaken welke 15 raadsleden reid zijn een grote verantwoordelij k- id op zich te nemen. Wij gaan er arbij van uit, dat iedere candidaat, n welke lijst dan ook, bereid is op treden nemens de gehele gemeen- hap. Aan u stemgerechtigden jammer t de leeftijdsgrens niet iets lager ligt 0| de mogelijkheid om kenhaar te ma li hoe naar uw inzicht de samenstel- ig van de Raad behoort te zijn. Eén m kan daarbij van beslissende bete- mis zijn. 'De candidaten vertrouwen, it u door te gaan stemmen ook bereid verantwoordelijkheid te dragen. Doe jadwerkelijk mee en stem! Breng uw stem uit naar eigen in- cht aan de hand van de programma's verschillende partijen en bedenk larbij welke standpunten de frakties belangrijke kwesties ingenomen jbben. En als u morgen gaat stemmen t dan vooral op het programma van st 1, het Progressief Akkoord Texel, aarin zo veel belangrijke Texelse aan- ïlegenheden opgenomen zijn, die in »t verleden en heden voor onze ge- zu eente van direkt belang genoemd hi ogen worden. Het Progressief Akkoord Texel, lijst 1 raagt om de uitvoering van zijn pro- •amma voort te kunnen zetten. Wij •agen uw medewerking en vertrou- en. J. J. Westdorp Aan de vooravond van de verkiezin- is er voldoende gelegenheid de ba ns op te maken. Het woord en de eus zijn aan de kiezers. Velen dingen aar de voorkeur van velen. De lande- jke verwarring op politiek gebied is )k tot Texel doorgedrongen! De ver- )linteringen en de akkoorden rijgen gl ch aanéén. Drie lijsten op één lijst, lijst op drie lijsten. Hoe is het mo- flijk dat hiermede de duidelijkheid adiend kan zijn! Zelfs een wethou- erszetel staat op de lijst (aldus de rant), en daarbij worden drie lijsten inoemd die daarvoor in aanmerking illen komen.Wie is wie? Overdadige programma's worden u het lekkerste voorgeschoteld. De re ining wordt u later gepresenteerd (of iet soms?) I Beloven is geen kunst maar wel poli- ek! Wéérmaken is een andere zaak. iet landelijke politieke kleurenschema ast niet in het Texelse landschap, lijf daarom dus niet thuis! Ga naar e stembus, niet omdat het moet, maar mdat het mag. Vergeet de politiek en e (niet na te komen) beloftes, en kijk een jonge boer, die de afgelopen 4 jaar bewezen heeft de raadsproblemen goed te doorzien. Op de 2de plaats een werk nemer met een grote ervaring, op de derde plaats een onderwijsman. U pakt morgen het Texels belang, als u con fessioneel stemt. C. W. Hin Er is mij gevraagd ook enkele woor den tot de Texelse bevolking te willen richten aan de vooravond van de ver kiezingen. Ik zal het maar niet hebben over de programmapunten, want daar bent u de laatste tijd wel een beetje mee overvoerd. Het enige wat ik zou willen zeggen is dit: laten we dankbaar zijn in een vrij land te wonen waar ieder van ons het recht heeft op inspraak en mede zeggingschap door zelf de mensen te kunnen kiezen, die voor het algemeen welzijn willen werken. Laten we deze vrijheid als een groot goed waarderen en de gelegenheid die ons gegeven wordt om met onze stem een positieve keuze te doen niet voorbij laten gaan. We zijn allen mede-verantwoordelijk voor de komende gang van zaken op ons eiland. Neemt u daarom de moeite om mor gen even het stembureau binnen te gaan en daarmee te laten zien, dat ook u verantwoordelijkheid kunt dragen. Ank G. Luysterburg Bij de gemeenteraadsverkiezingen hoort men wel eens de opmerking, dat het in de raad veelal niet om princi piële maar om praktische problemen gaat. Vele politieke zaken zullen ook uit monden in een praktisch besluit. Het is maar hoe men. tot zo'n besluit komt. De zo verguisde geloofsovertuiging, die volgens velen niet meer past in de politiek van de tegenwoordige tijd, is voor ons de basis van waaruit wij de problemen en vooral ook van deze tijd proberen op te lossen Uit deze over tuiging vloeit ook voort de erkenning van de mens dat hij in wijsheid te kort schiet en zich afhankelijk weet aan zijn Schepper. Politiek blijft een zaak van begin sel, van overtuiging en visie. En. daar om voor de kiezer een zaak van ver trouwen. Verder verwijzen wij u naar ons gezamenlijk gemeenteprogramma. J Daalder Het zal u opgevallen zijn en verbaasd hebben dat de WD niet met een dui delijk gemeenteprogramma is gekomen voor de verkiezing van de deden der gemeenteraad. Wij zijn van mening dat een duidelijk programma alleen zin heeft, indien zulk een programma ook duidelijk haalbaar is. Dit houdt in, wat betreft grote ob jecten of deze tchnisch en economisch uivoerbaar zijn en wat betreft de po pulaire punten, dat deze praktisch niet verschillen met wat andere partijen naar voren brengen. Het spreekt vanzelf, dat de VVD over bepaalde zaken een duidelijke mening heeft, zoals landbouwvraagstukken; ontwikkeling van de recreatie; moge lijkheden van de havenuitbreiding; nieuwe plannen voor woningbouw; maatregelen tegen ondeskundig gebruik van bestrijdingsmiddelen, dit ter be scherming van bevolking en fauna; fi nanciering van de gemeentelijke uitga ven. In de komende vier jaar zal naar me ning van de WD het gemeentebeleid speciaal moeten worden gericht op de uitbreiding van de werkgelegenheid, voortvloeiende uit het stichten van schone-industrie rond de nieuwe haven en het brengen van activiteiten rond de mosselcultuur op Texel. Speciale aandacht verdient ook een vakopleiding voor het toerisme. De Texelse jongeren moeten ter plaatse opgeleid worden, ten einde in dienst te kunnen treden van toeristische en re creatieve bedrijven en daarmee een ver dere bloei van het toerisme stimuleren en in goede banen leiden. Met de werkgelegenheid en het toe risme is 't woningprobleem een vraag stuk dat onze volle aandacht behoeft in de komende jaren. Krachtige aanpak van bejaardenflats in alle dorpen. Wij staan samenwerking voor, met elke partij die met constructieve voor stellen komt, welke in het belang zijn van de Texelse gemeenschap. Ook zul len wij nauw contact houden met onze WD-afgevaardigden in Gedeputeerde Staten en de Tweede Kamer, om van hoger hand meer belangstelling te ver krijgen voor Texelse, nationaal belang rijke zaken. Wij mogen toch ook op uw stem re kenen als u morgen even gaat stemmen. Hebt u geen vervoer, belt u gerust (02228) 445. Wij brengen u per auto naar het stemlokaal en van daar weer naar huis. D'66 staat aan deze vooravond van de verkiezingen ongeduldig te wachten op het moment dat zij door uw stem haar programma kan gaan waarmaken! Jongstleden zaterdag hebben wij u tijdens een rondgang over het eiland persoonlijk een uittreksel uit ons ge meenteprogramma overhandigd. U hebt daarin kunnen lezen hoe wij denken over inspraak en openheid bij het ge meentebestuur, over het in stand hou den van een gezond leefklimaat; over een aantal praktische verbeteringen betreffende recreatie, woningbouw, verbinding met de vaste wal, etc. Deze punten zullen in de gemeente raad aan de orde moeten komen! Uw keuze bepaalt of dat gebeurt en vooral door wie dat gebeurt. D'66 is jong en enthousiast! Zij zal uw stem in de gemeenteraad laten klin ken! Stem morgen op D'66 lijst 7 (u weet nu waarom!) Jan Visser Mensen, mensen, wat een foto's advertenties in de krant Het lijkt echt wel op een winkel adverterend om een klant. Nu, wij hebben ruime voorraad dat wordt ons nu goed bekend. Nog op 't goede knopje drukken, en dan worden wij verwend. Dan zal Texel straks voor allen, een klein paradijsje zijn. Dan kunnen wij zeker wezen, Texel heeft geen centje pijn. Nu wordt er nog druk gewogen, nu wordt er nog druk gezeefd. En dan moeten wij maar wachten, hoe Texel gekozen heeft. Wij geven de beste wensen, aan de nieuw gekozen raad. Wachten of ze waar gaan maken, alles wat te lezen staat. W. J. Boon Het fraaie Rode Kruisschip, de Henri Dunant, kwam op 27 mei om 5 uur des middags in de haven aan. Aan boord waren 72 patiënten en een groot aantal verplegenden met ander personeel. Een groepje dames, uit verschillende vrou wenverenigingen, bood een twaalftal bloemstukjes aan. De folklore voerde volksdansen uit, die zeer in de smaak vielen. De Rode Kruiscolonne kwam met foto's en een trommeltje koek. Daarna heeft het echtpaar Craanen de mensen op zang en muziek onthaald. De prettige en spontane manier, waar op dit gebeurde, had onder patiënten en personeel een uitnemende stemming ten gevolge. Een ogenblik konden velen hun zorgen en pijn vergeten. Het Rode Kruis op Texel mag het zich tot een eer rekenen, dat de patiënten uit Gouda en omgeving afkomstig, op goed-Texel- se wijze verwelkomd zijn. VRIJDAG 5 JUNI 1970 PUPILLEN Afdeling A Oosterend a-Texel c, 19.45 uur Afdeling B Oosterend b-Texel d, 19.00 uur De Koog b-Oosterend c, 19 00 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel 13 pupillen elftallen komen zondag wedstrijden spelen op het Texel-terrein, aanvang half tien tegen Texel - ZDH - Tex. Boys - De Koog - Oosterend. Voor een beleid op de toekomst met de ervaring van gisteren en vandaag. ëlang staat voorop. Geen programma iet schone beloften, maar reële zaken, ie te verwezelijken zijn. Midden in de branding van de poli- ieke onrust staan als golfbrekers de 7 kandidaten van Texels Belang. Hun lamen en hun werkkracht staan borg 'oor een eigen doortastende aanpak 'an de eigen Texelse problemen. U vraagt om mijn prognose voor norgen?.Heel eenvoudig: er komen es nieuwe Raadsleden in Texels Be- angpardonin de Gemeente- aad natuurlijk! H. Holtman Morgen, geachte kiezer, gaat u uw item uitbrengen op uw beste raadskan- lidaat Waarschijnlijk zal dit een kan- iidaat van een confessionele partij zijn Ken hoort wel eens dat deze partijen lit de tijd zijn. De moderne geloofsbe leving wil echteir aansluiten bij het leefbaar maken van onze maatschappij. 5e is meer wereldgericht dan vroeger, we willen niet beweren dat een bewust ihristen, zijn maatschappelijke taak in en andere politieke partij niet waar «an maken. Het lijkt ons alleen beter als deze mensen zich aaneensluiten in ïén partij. Maar er is meer. De christe- ijke partijen hebben al vanaf de oor- ,owel landelijk als regioneel rege- 'ingsverantwoordelijkheid gedragen. Bovendien heeft de KVP op Texel, maar ook landelijk, het grootste leden tal, Hierdoor is een hechte organisatie ontstaan. Waar ook de KVP-fraktie in onze gemeenteraad gebruik van kan maken. Veel Texelse problemen moe ten ook onder aandacht gebracht wor den van de provinciale staten en lan delijk parlement. Op dit moment liggen er brieven over de te bouwen elektri citeitscentrale en Ceres-hotel bij de 2de kamerleden en provinciale staten-leden van de KVP op tafel. Wij kunnen ook meteen naar de allerhoogste top door stoten als er iets met de Waddenzee gaat gebeuren. Op Texel zijn we de laatste jaren, in landelijke navolging, samen gaan wer ken met APR en GHU om tot een over zichtelijker partijvorming te komen. Deze samenwerking verloopt uitstekend en zal in de toekomst zeker nog hech ter worden. Wij willen de kiezer vragen of ze met deze samenwerking instemt. Als u KVP stemt, kiest u voor een veel zijdige fraktie, met op de 1ste plaats Waarom WEL voor dc strafrechter en NIET bij verkiezingen DE NEDERLANDSE wetgeving zit wat het stellen van leeftijdsgrenzen be treft vol tegenstrijdigheden. Daarom heeft de Nederlandse Jeugd Gemeen schap, landelijk overkoepelend orgaan voor jeugd- en jongerenwerk, het voor stel gelanceerd om die leeftijdsgrenzen opnieuw te bezien. Dit natuurlijk in de hoop dat de wetgever bereid zal zijn om te zijner tijd de huidige wetgeving op dit punt meer aan te passen aan de eisen van deze tijd. Is het redelijk dat iemand pas meerderjarig is wanneer hij de leeftijd van 21 jaar heeft bereikt, of moet deze leeftijdsgrens verschoven worden naar achttien? Ziehier de kern vraag, welke de discussies over dit on derwerp zal beheersen. ARTIKEL 353 van het Burgerlijk Wetboek bepaalt dat de minderjarig heid duurt tot het bereiken van de 21- jarige leeftijd. Zij eindigt vroeger door huwelijk of door meerderjangheid-ver- klaring. Hier doet zich de eerste tegenstrijdig heid reeds voor. Waarom is iemand wél meerderjarig wanneer hij in het huwe lijksbootje stapt? Akkoord, er ligt dan een grotere verantwoordelijkheid op zijn schouders, maar het criterium is dachten wij, niet of iemand bepaalde verantwoordelijkheden krijgt opgelegd, maar of hij die verantwoordelijkheden wel dragen kan. In de praktijk is het dikwijls zo dat iemand die niet gehuwd is, op 20-jarige leeftijd reeds een rijpe en volwassen in druk maakt, terwijl iemand van dezelf de leeftijd, die wel gehuwd is, zich nog heel onvolwassen gedraagt. Het omge keerde komt natuurlijk ook voor, maar hoe dan ook, het lijkt allerminst rede lijk om de meerderjarigheid te laten afhangen van het feit of iemand wel of niet getrouwd is. Een basis HET VERDIENT hier vermelding, dat de wetgever nooit de illusie heeft ge koesterd om „geestelijke volwassen heid" en meerderjarigheid nadrukkelijk met elkaar in verband te brengen. Wie zou moeten vaststellen of iemand wel of niet geestelijk volwassen is? Trou wens, als geestelijke volwassenheid het criterium zou zijn, dan zouden sommige mensen van in de dertig, veertig of nog ouder minderjarig dienen te wor den verklaard Het feit, dat gehuwden beneden 21 jaar geacht worden meerderjarig te zijn is vooral een bepaling, die stut op praktische overwegingen. Het is nu eenmaal zo dat men gehuwden niet kan beletten zelfstandig rechtshandelingen te verrichten, maar daarvoor moet je nu juist meerderjarig zijn. Zouden jonge gehuwden als minder jarig worden beschouwd, dan zouden zij onder gezag van hun ouders staan, eventueel van de voogdij. Dat is een slechte basis om een huwelijk te be ginnen. Ouderlijke macht DE WET is er niet alleen om jonge ren te beschermen, maar ook om hun bepaalde rechten te onthouden. Dat blijkt bijvoorbeeld uit artikel 26-1 B.W. en volgende, waarin het vruchtgenot wordt geregeld. Elke ouder die hét ge zag over zijn wettige kinderen uitoefent heeft het vruchtgenot van hun vermo gen. Indien het kind bij de ouders in woont, omvat het vruchtgenot ook het inkomen uit arbeid van het kind. Kortom, werkende, niet-gehuwde jon gelui zijn ook in financieel opzicht ge bonden aan hun ouders. Als pa tegen zijn achttienjarige dochter en tegen zijn twintigjarige zoon zegt: „Hier met je verdiende geld", dan handelt hij volko men in overeenstemming met de bepa lingen van het burgerlijk wetboek. En dat wetboek bepaalt niet, hoeveel zak geld pa zijn pupillen dan wel moet ge ven. Vooral in gezinnen met werkende jongeren vallen hier vaak woorden over. Ook kunnen ouders hun minderjarige kinderen verbieden om op kamers te gaan wonen. In menig gezin rijzen hier géschillen over, maar als de conflicten worden toegespitst zal het minderjarig kind aan het kortste eind trekken, aan gezien art. 356 van het B.W. bepaalt dat de ouders de ouderlijke macht over hun kinderen bezitten. Wel opent de wet de mogelijkheid dat een minderjarige meerderjarig kan worden verklaard. Krachtens art. 473 B.W. kan dit door handlichting geschie den. De minderjarige moet dan echter de lteftijd van 20 jaai hebben bereikt. Een beperkte handlichting, waarbij aan een minderjarige bepaalde rechten van meerderjarigheid worden toegekend, is reeds mogelijk wanneer de minderjari ge de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt, maar zij kan niet worden ver leend tegen de wil van de ouders. Strafrechtelijke meerderjarigheid IEMAND is dus normaal meerderja rig wanneer 'hij 21 jaar is. Door te hu wen kan hij reeds op jeugdige leeftijd meerderjarig zijn. Maar dezelfde 20- jarige leeftijd die volgens de bepalin gen van het B.W. nog minderjarig is, is opeens meerderjarig, wanneer hij in een strafproces verwikkeld raakt. In Nederland is iemand in strafrech telijke zin meerderjarig, wanneer hij de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt. Beneden deze leeftijdsgrens kan hij al leen door de kinderrechter worden ver oordeeld, boven de achttien zal hij voor de gewone rechter moeten verschijnen. En het is vooral deze leeftijdsgrens in het wetboek van strafrecht, die vele jongeren de vraag doet stellen: „Waar om worden we net op achttienjarige leeftijd meerderjarig, dus ook in civiel- rechterlijke zin". Vroeg wijs DEZE vraag is niet zonder zin. Het is nu eenmaal een feit dat in de wereld van vandaag de jongeren gauwer „wijs" zijn dan in vroeger tijden. Zij nemen reeds op vrij jeugdige leeftijd een zelf standige positie ten opzichte van hun ouders in. Een al te rigoreuze toepassing van de „ouderlijke macht" leidt er niet zelden toe, dat vele jongeren in allerlei auto riteitsconflicten met hun ouders ver wikkeld raken, het geen niet bepaald bevordelijk is voor hun persoonlijk heidsontwikkeling. Men kan er heel lang over discussië ren, of de leeftijdsgrens van 21 jaar nu direkt naar achttien moet worden ver schoven, of dat de voorkeur moet wor den gegeven aan een geleidelijke ver schuiving, bijvoorbeeld door de leeftijd waarop iemand meerderjarig wordt te stellen op 20 jaar en over een jaar of vijf nog eens te bekijken of er geen aanleiding is de leeftijd opnieuw te verlagen. In elk geval is het onver standig om aan die 21-jarige leeftijd star en krampachtig vast te houden. Mr. A. Bronsbergen Vergadering van de raad der ge meente Texel te houd enop dinsdag 9 juni 1970, n.m. 2.30 uur ten ra^lhuize. De burgemeester van Texel, W. H. Sprenger. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 2a Vaststelling van een voordracht voor de benoeming van een gemeente lijk vertegenwoordiger in de Raad van Bestuur van de N.V. Luchtvaartterrein Texel wegens .periodiek aftreden van de heer Mr. W. H. Sprenger. Aanbevolen worden: 1. de heer Mr. W. H. Sprenger; 2. de heer J. Daalder. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Oos terend. Voorgedragen worden; 1. de heer C. W. van Velthuysen te Culem- borg; 2. de heer C. P. Bakker te Den Helder; 3. de heer H. C. Reijnierse te Heerlen. 4. Beslissing ten aanzien van mevr. M. M. Kuip-Huisman: a. haar met ingang van 1 augustus '70 wegens opheffing van haar be trekking eervol ontslag te verle nen als onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare Beatnxschool voor buitengewoon lager onderwijs te Den Burg; b. haar met ingang van gelijke datum te benoemen tot vakonderwijzeres nuttige handwerken en huishoud kunde in vaste dienst aan genoemde school. 5. Garantieverlening ten behoeve van een door de Stichting kleuterschool De Koog te sluiten geldlening van ƒ12.500,- als gedeeltelijke financiering van een voor de hoofdleidster van die school te bouwen woning. 6. Overdracht in eigendom, beheer en onderhoud aan de Staat der Nederlan den (Staatsbosbeheer) van de weg naar Brakestein en het Schildpaadje. 7. Garantieverlening ten behoeve van een door de Recreatiestichting Texel te sluiten geldlening van ƒ350.000, 8. Wijziging van de Algemene Poli tieverordening met betrekking tot be palingen inzake de zgn. gastenstatis- tiek. 9. Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit ingevolge artikel 21 van de Wet Ruimtelijke Ordening voor de aangewezen natuurgbieden. 10. Verlenging van het recht van op stal ten behoeve van 4 Zweedse Nood woningen. 11. Verkoop strookje grond nabij de Boodtlaan te De Koog aan de heer M. Bonne, wonende aldaar. 12. Uitgifte in erfpacht stukje grond aan de Plevierstraat te De Koog aan de Stichting kleuterschool De Koog, ge vestigd te De Koog. 13. Grondtransacties m.b.t. enige per celen grond aan de Wilhelminalaan te Den Burg. 14. Verkoop bouwterreinen Ruyslaan - Epelaan te De Koog aan de N.V. On roerende Goed- en Ontwikkelings Mij. „Gooi- en Vechtstreek", gevestigd te Laren (N.H.). 15. Verkoop perceel bouwterrein aan de Epelaan te De Koog aan de heer W. J. M. Koom. 16 Verkoop perceel bouwterrein aan de Epelaan te De Koog aen de heer J. C. Duinker te Amstelveen. 17. Machtiging tot sloping schuur, ge legen aan de Waalderstraat, hoek Wil helminalaan te Den Burg. 18 Aangaan van een consolidatie-le- ning van ƒ500.000,met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 19. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1969. 20. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1970. Den Burg 1 juni. Aangevoerd 930 lammeren en 4 schapen. Prijs lamme ren ƒ95,ƒ115, UITSLAGEN WOENSDAG 27 MEI 1970 Pupillen De Koog b-Tex. Boys ZATERDAG 30 MEI 1970 Pupillen ZDH a-Texel c Oosterend c-ZDH b Oosterend b-De Koog 1 Adspiranten ZDH a-Tex. Boys a 1—1 2—0 1—1 2—0 5—1 PUPILLEN EN ADSPIRANTEN MAAKTEN KAMPIOENSCHAP WAAR Zaterdag speelden de pupillen van ZDH tegen Texel c. Voor de wedstrijd werd een muzikale hulde gebracht door de drumband van DEK, wegens het reeds eerde behaalde kampioenschap. ZDH a begon direkt met een hevig offensief, dat de gehele wedstrijd duur de Dat er niet meer dan twee doelpun ten vielen, was vooral te wijten aan een opeenhoping van spelers voor het doel van Texel en door goed werk van Texel-keeper Kikkert. Zondag traden de adspiranten van ZDH en Tex. Boys tegen elkaar in het veld. Ook hier bracht de drumband een muzikale hulde voor het kampioens elftal. ZDH heeft niet in grote moei lijkheden verkeerd en kon dan ook een gemakkelijke 51 overwinning beha len. Ruststand 30. Duidelijk bleek dat de Boys a voet bal-moe was, ze moesten in een korte tijd te ve"el wedstrijden spelen, zodat de fut er een beetje uit was. Dit neemt niet weg dat ZDH toch goed gespeeld heeft. Vooral voor de rust was het een leuke wedstrijd om naar te kijken. Het samenspel was (goed, zodat de Boys verdediging steeds voor verrassingen kwam te staan.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7