WANTAGE klercq oor veel bedrijven te droog SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST FILMNIEUWS .ANDBOUW en VEETEELTZ Bezichtiging moderne varkensstal De jachttijd (op stekels) is er weer VANAF 1 JUNI ^ONZEZAAKl ®?glH&.EDAG vofeopP hiermee wordt bereikt, dat wij vanaf dinsdagmorgen tot zaterdagavond 6 uur met ons voltallig verkopend personeel U volledig van dienst kunnen zijn DEN HELDER I interieurverzorging spoorstraat 30 tel. (02230)-14541 ubriek voor «n.i. r een overmaat van regen in de jede helft van april is een droge mei- land gevolgd. In de eerste weken van |i werd dit als een welkome veran- Iring na de natte tijd gezien. Met uit- hdering van enkele bedrijven met It gezaaide bieten waren deze droge |ken gunstig voor de hele landbouw. Maar veel eerder dan men dacht wer- hier en daar de gevolgen van jogte al weer zichbaar. Omstreeks 15 fii begon de groei van het gras op de •est droge gronden al te stagneren, i het moment, dat we dit artikeltje urijven (3 juni) is het zo ver, dat op fijwcl alle bedrijven verlangend wordt (gezien naar een flinke bui, of moge- i zelfs wel naar een halve dag regen. Hoewel ook op diverse percelen juwland een flinke regenbui zeer wei- zou zijn is het toch vooral her [asland, dat door een tekort aan regen i dit moment te weinig produceert, lat het bouwland betreft is 't speciaal T allerhoogste droge zandgrond en de lat bewerkte zavel- en kleigrond, die p regen wacht. Moeilijkheden onder het oog zien |Hoewel het niet onze bedoeling is om igerustheid op te wekken menen we, fit het voor heel veel veebedrijven lak is om de situatie goed onder ogen zien. We betwijfelen nog steeds of fiere veehouder er van overtuigd is, fit we dit voorjaar met een flinke diterstand zijn begonnen. Op praktisch file bedrijven zijn de ruwvoedervoor- iden verdwenen. De groei is dit voor een paar weken later begonnen in normale jaren. Na enkele weken zeer goede groei op dit moment duidelijke stagnatie in de groei. Net vorig jaar is ook dit jaar de snede ras, die gemaaid wordt voor kuilgras nhooi aan de lichte kant. De percelen fiaar werkelijk een flinke snede wordt naaid zijn vrij zeldzaam. I Als we daarbij in aanmerking nemen, lat op veel bedrijven de veebezetting e laatste jaren flink is opgevoerd, dan [rezen we, dat onder deze omstandig- jden de moeilijkheden op veel bedrij- voor de deur liggen. Nogmaals, het niet onze bedoeling onnodige onge- ïstheid te wekken, maar wel lijkt ons och nodig een waarschuwend woord te fiten horen. Een gewaarschuwd man elt voor twee. Hoe de moeilijkheden opvangen We willen nog eens herhalen wat we 1 eerder hebben geschreven. Op vrij- fiel alle bedrijven zal dit jaar de stik stofbemesting tot het optimale moeten worden opgevoerd. In gedachten horen we nu al zeggen: „En als het niet re gent hebben we daar niets aan". Intus sen blijven we van mening, dat de vee houders, die ook in een droge periode door blijven gaan met het strooien van stikstof het bij het goede eind hebben, omdat op een onverwacht moment toch weer een bui valt. Dan willen we ook nog weer eens wijzen op de mogelijkheid om tijdig ruwvoer aan te kopen. Ook dit jaar zal er weer hooi op stengel, of direkt na de winning worden verkocht. Dit hooi is voor niemand goedkoper dan voor de eigen Texelse veehouders. Als u er vrij wel zeker van bent, dat u er met in slagen zal om voldoende ruwvoer te winnen, dan moet u nu al uw maatre gelen nemen. U kunt er van verzekerd zijn, dat u in het komende wintersei zoen veel meer voor het hooi moet be talen dan op dit moment. En u moet dan bovendien genoegen nemen met dat wat dan nog voorhanden is. Zeer binnenkort zal de hypermoderne varkensstal van de heer W. J. Kikkert, „De Mient" nabij Den Hoorn in gebruik worden genomen. Het zal uiteraard een fantastisch gezicht zijn om dit bedrijf volledig in gebruik te zien. We zijn op Texel op het gebied van de varkens houderij niet zo heel veel gewend. De varkenshouderij wordt maar zeer be perkt op een eveneens beperkte schaal bedreven. Maar we menen te kunnen zeggen, dat ons eiland over enkele weken over één van de meest moderne, mogelijk mogen we zelfs zeggen het meest mo derne varkensmestbedrijf van onze pro vincie zal beschikken. Het varkensbedrijf van de heer Kik kert zal nl. met recht een volledig ge automatiseerde varkensmesterij mogen heten. Het is nl. zo, dat zowel het voe ren als het uitmesten van de varkens zal gebeuren via een „wenk" van daar toe afgestelde klokken. Daar zal dei heer Kikkert als alles eenmaal volgens wens verloopt geen hand naar behoeven uit te steken. Zoals gezegd, het zal een fantastisch gezicht zijn om dit bedrijf, waar 480 mestvarkens gehuisvest kunnen worden volledig te zien draaien. Dit zal echter niet mogelijk zijn. Het risico van ziek ten onder een zo waardevolle bevol king is nl. te groot om bezoekers, die hoe onverklaarbaar mischien, bepaalde ziektekiemen kunnen meekrengen, tot deze „varkensflat", nadat hij bevolkt is, toe te laten. Een kijkdag De heer Kikkert is er van overtuigd, dat een aantal Texelaars toch heel graag een kijkje zal willen nemen op deze afdeling van zijn bedrijf. En we delen deze mening volledig. Nu het zo ver is, dat mogelijk al in het begin van re volgende week de helft van de bewo ners zullen arriveren heeft de heer Kikkert zich bereid verklaard om be langstellende bezoekers het aan het eind van deze week volledig klaar ge komen hok te bekijken. Op zaterdag 6 juni (dus morgen) is daarvoor gelegenheid. Hoewel de heer Kikkert mogelijk na afspraak bereid is u ook op een ander uur te ontvangen wordt voor het bezichtigen speciaal de tijd tussen 10 en 12 uur in de voormid dag gesteld. Het zullen waarschijnlijk in de eerste plaats wel collega-varkenshouders zijn, die dit moderne varkensbedrijf willen bekijken. We zijn er echter van over tuigd, dat ook een flink aantal andere agrariërs en mogelijk ook wel niet- agrariërs van deze gelegenheid gebruik willen maken. Als landbouwvoorlich- te'rs kunnen we het u hartelijk aanbe velen. We zijn heel blij, dat de heer Kikkert zijn bedrijf hiervoor beschik baar stelt. Het is beslist niet zo, dat op dit mo ment nog gezegd kan worden, dat de Texelse bedrijven „onder" de stekels zitten. Dc tijd, dat ik van deelnemers aan excursies naar ons eiland telkens weer moest horen: „Kijk eens wat een stekels" ligt al een aantal jaren achter ons. Het is echter beslist ook niet zo, dat je kunt zeggen, dat er geen bedrijven meer zijn, waar het aantal stekels nog altijd te groot is. Er zijn nog altijd vee houders, die er geen probleem van ma ken, dat op hun percelen grasland plaatselijk hele bossen stekels voorko men. Ze vinden dat blijkbaar lang zo erg niet als de boerin, die ik kort gele den op een zaterdagmorgen met de ou derwetse stekelhakker jacht zag maken op dc echt niet talrijke stekels op het bedrijf. Nu is het echt niet zo, dat ik hetzelf de van iedere1 Texelse boerin verwacht. Maar ik hoop wel, dat het voorbeeld van de boerin in kwestie een aanspo ring mag zijn voor veehouders, die nog altijd te veel van dit hinderlijke en on sierlijke onkruid op hun bedrijf hebben om er iets aan te doen. Gelukkig behoeft dit in erge geval len niet meer met de stekelhakker te gebeuren. Hoewel we nog herhaaldelijk klachten horen, dat men na een bespui ting met de groeistof MCPA niet direkt van de stekels af is, menen we op grond van ervaringen toch te mogen zeggen, dat u er met een vol gehouden bespui ting op den duur beslist afraakt. U weet toch, dat het meest gunstige mo ment voor de bestrijding het stadium is waarop de bloeiknop te voorschijn komt BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 27 mei tot en met 2 juni 1970 Deze week is op de secretarie geen aangifte gedaan. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. klomp; 5. aan; 7. poets; 11. stoer; 13. egaal; 15. rel; 17. pleiter; 19. ski; 21. anode; 23. net; 24. kaart; 26. no; 27. baron; 29. as; 30. r.r.; 32. ja; 33. Ed; 34. ha; 35. emoe; 37. s.l.; 39. sr; 40. tolk; 42. Brest; 43. ivoor; 44. twijg; 46. is; 47. p.e.; 48. Edda; 50. An; 51. N.S.; 53. uk; 54. Ee; 55. et; 57. thans; 61. l.s.; 63. gezin; 66. ore; 67. salet; 69. ara; 70. element; 73. era; 74. mets; 76 Maarn; 78. dadel; 79. t.a.t.; 80. paard. Verticaal: 1. koran; 2. Oslo; 3. m.t.; 4. pope; 5. arena; 6. netto; 7. park; 8. o.a.; 9, Elsa; 10. spits; 12. el; 14. ge; 16. enorm; 18. Iers; 20. kraal; 22. dl; 25. af; 27. bassist; 28. nerveus; 31. robijn; 34. horde; 35. ent; 36. erg; 38. l.t.s.; 39. sip; 40. toe; 41 K.M.A.; 45. water; 49. deler; 52. Harm; 55. egard; 56. r.i.; 58. hoest; 59. neemt: 60. Aa; 62. stand; 64. zand; 65. Neel; 67. stap; 68. Lena; 71. It; 72. na; 75. i.e.; 77. ra. 58. De eur van het deftige huis ging open en een indrukwekkende heer kwam naar buiten. De bakker en de groenteman tikten netjes tegen hun per en de heer sprak minzaam: „Goede morgen, vriendelijke lieden!" Vervol gens draaide hij zich om en riep door de deuropening: „Oehoe....!! Lieve ling!! Daar zijn de leveranciers! Laat een van de boojen ze even te woord staan, wil je!?" Het was dus kennelijk mr. de Wael van Nimweeghen zelf, die noar buiten was gekomen. Doch ook z.jn zoontje trad nu naar buiten en zei met vrien delijke stem: „Mooi weder, hè, papa? En wil papa zo vriendelijk zijn mij naar school te brengen?" „Naturlijk, Reginald", antwoordde papa. „Papa brengt zijn eigen jongen naar school. En „Ik wil een appel en een krenteboi", zei Reginald toen, want hij Jhad de twee wagens ook gezien. „Een voortreffelijk voorbeeld", lachte mr. de Wael van Nimweeghen. „Ook ik was er vroeger dol op naar school te gaan met in mijn ene handje een appel en in mijn andere een krenteboi. Papa gaat meedoen, mijn jongen. Wij kopen twee appels en twee krentebollen". „Lieve help!" mompelde smid je Ver holen. „Hij koopt bij de bakker twee beroodjes en bij de groenteman twee appels. Ze eten dat bespoten goedje op!!" En ja hoor, de deftige heer en zijn zoontje wandelden kalm weg, beide ge zellig peuzelend van de appel en de krenteboi. Smidje Verholen besloot toen het tweetal achterna te gaan. Zou den ze niet ziek worden? Of zou het niet vies smaken? Nee ze schenen er niets van te merken dat ze bezig waren bespoten eetwaar te nuttigen. Lang zaam wandelden ze, al etend, in de rich ting van de binnenstad en toen ze ap pel en krenteboi ophadden, veegden ze keurig hun mond schoon met hun zak doek. Toen bleven ze staan voor de eta lage van een speelgoedwinkel FEUILLETON door TOM LODEWIJK 4. Buisman zag de burgemeester cherp aan. Diens gezicht bleef ondoor- (rondelijk als altijd. Hij had nog met [een woord over zijn ontdekking ge sproken. Zou de burgemeester er al ets van weten? Die was anders bij de i]d genoeg en ook net een man om z'n wetenschap voorlopig voor zichzelf te louden. Eerst es uitzoeken hoe het zat, lan pas publiek maken, dat was zijn wlregel. „Misschien is 't wel weer niks" zei luisman „en laten we 't dan kort ma- want ik wil ook wel es een avond op tijd thuis zijn". „Daar ben ik het goed mee eens", zei Hakvoort. ,,'t Zal geen minuut langer duren dan nodig is heren", stelde de burgemeester gerust. De raadsvergadering verliep vlot, volgens het gewone recept. De grote punten die veel geld kostten gingen on der de hamer door en over de onderge- ichikte punten werd lang geredekaveld. Bij de rondvraag liet, tot ieders verba- hng, Beninga verstek gaan cn dat ver- loogde de argwaan van Job Huisman, lad Jeppe beter brood op de iplank? Hij zou het weldra weten. De vergadering werd gesloten en de raadsleden verzocht, nog niet heen te gaan, omdat er nog een besloten zitting zou volgen. Iedereen keek verbaasd, de rede'kteur van het plaatselijk blad ver- het de tribune, alsook de beide ouwe roannekes uit het oudeliedenhuis, die hun avondje-uit op de publieke tribune besteedden en daarbij gratis koffie kre gen van de bode. En toen kon, dacht Job Huisman, het spul beginnen. „■Deze besloten vergadering", begon de burgemeester, „is belegd op verzoek wan de heer Beninga, die me nog niet beeft verteld, ten minste niet explicit, *elke de gronden zijn van dit verzoek. Meneer Beninga, zoudt u zo vriendelijk billen zijn toe te lichten, om welke re den u deze besloten zitting van de raad nodig acht?" Beninga stond op, ten volle besef- zend het gewicht van dit moment. .Mijnheer de voorzitter, mijne heren", hij plechtig, „dat ik redenen gevon den heb, ene besloten zitting van de raad dezer gemeente te verzoeken, vindt zijn oorzaak in het navolgende". Iedereen ging recht zitten, de mees- Jen keken een beetje vermaakt, een en kele raadpleegde zijn horloge. Achter de tafel B. en W. zaten alleen maar stenen beelden. 'iHet is mij ter ore gekomen, mijn heer de voorzitter en over de wijze waarop mij zulks ter ore gekomen is, kan ik op deze plaats en stonde tot mijn leedwezen generlei uitsluitsel ge ven. er is mij dan ter ore gekomen dat er in onze gemeenteik mag wellicht, mijnheer de voorzitter, herin neren aan de plicht tot geheimhouding, welke voor leden van de gemeeteraad bestaat?" ,yDe herinnering lijkt mij een overbo dige, mijnheer Benmga voor wat het college en uw mederaadsleden betreft", zei de burgemeester niet zonder scherp te, want hij had sterke vermoedens dat, wanneer er al eens uit een besloten zit ting werd gekletst, de vertegenwoordi ger van de partij t)Gemeentebelang" daar wel iets meer van wist. Wat kon je anders verwachten, dacht hij knor rig, van zo'n onverbeterlijke ouwe klep! „Mij is dan ter ore gekomen, mijn heer de voorzitter, mijne heren", ging het raadslid onverstoorbaar verder, „dat er in onze gemeente vrij grote op pervlakten grond zijn aangekocht door een bepaalde persoon. Zelfs is mij ge zegd, en ik kan alleen maar veronder stellen, want1 als raadslid zelf weet ik van deze dingen, wonderlijk genoeg, met éne sikkepit af.dat dit gron den zouden zijn, ten aanzien van dewel ke de gemeente zeer bepaalde plannen en voornemens hebben zoude. Dat der halve, mijnheer de voorzitter, de aan koop van gemelde gronden geschied zou zijn niet slechts vanuit een speculatie oogmerk, maar zelfs en bovendien op grond van ene bepaalde vóórkennis ten aanzien van oogmerken, die zelfs ons, de raad die staat aan het hoofd der ge meente, tot nog toe niet zijn meege deeld". „Daarom", viel wethouder Buisman in de rede, „zou ik wel eens willen we ten wie ze u dan heeft meegedeeld?" De voorzitter klopte zachtjes met de hamer. Hij had de discussie maar graag zelf onder controle. „Daarover kan ik mij, mijnheer de wethouder, tot mijn leedwezen niet uit laten. Het was ook gene officiële mede deling. Ik uit ook generlei beschuldi gingen, mijnheer de voorzitter, ik vraag slechts. Heeft dit gerucht een grond van waarheid?" „Ik zou graag willen dat u wat dui delijker werd", vroeg de burgemeester ontstemd, „bepaalde gronden, een be paald persoon, hoe kan ik u op uw vraag antwoorden als ik met weet waarover u het heeft?" „Als ik dan ten enemale duidelijk zoude moeten zijn, mijnheer de voorzit ter, dan wil ik u wel mededelen, dat vermoedelijk, en ik herhaal vermoede lijk, gedoeld wordt op gronden, gelegen in wat hier in de wandeling bekend staat als het Broekland, even buiten de bebouwde kom dezer gemeente, en dat de aankopen zouden zijn geschied door of namens een zekere mijnheer Geut- jens, u allen waarschijnlijk welbekend". Verscheidene' raadsleden Knikten. De heer Geutjens was hen maar al te bekend. Voorzover er uiteraard van hem iets bekend was. Hij had zich in Terwerve gevestigd als eigenaar van een kleine handel in technische gereed schappen, maar iedereen kreeg de in druk, dat hij dit zaakje alleen had ge kocht om iets omhanden te hebben, en wellicht met het oog op de belastingen. Geutjens was rijk. Men fluisterde dat het allemaal verdiend was in de zwarte handel, en zeker niet van de onschul digste soort. Hij trok zich van de praat jes net zo min iets aan als van de men sen. Zijn houding gaf duidelijk te kennen, dat ze wat hem betrof, allemaal naar de pomp konden lopen. Hij reed in een grote Amerikaanse slee door hc-t dorp, vaak in gezelschap van onbekende da mes die er uitzagen of ze zich aan de geestelijke verzorging van gevallen me deburgers wijdden. Er gingen verhalen over braspartijen in zijn villa „Isolde" en nog groter braspartijen m duistere stadse vermaakslokaliteiten. De plaat selijke leveranciers moesten vaak lang op hun geld wachten, al kregen ze het tenslotte, en ze waren ervan overtuigd dat geen geldgebrek maar pure boos aardigheid meneer Geutjens daartoe dreef. Mensen die geldzaken met hem gedaan hadden, trokken een gezicht als ze het over hem hadden. Het zou bur gemeester Bosanquet, en zker wethou der Buisman, een lief ding waard ge weest zijn, als de heer Geutjens zijn biezen had gepakt, maar ze zaten met hem opgescheept en je kunt zo iemand niet zo maar over de gemeentegrens zetten. Eens, toen Terwerve nog Rijks politie' had, was wachtmeester Klaas- sens zo stoutmoedig geweest aan te bel len en meneer te waarschuwen, gezien het vergevorderde uur en het feestru moer in huize Isolde, dat hij moest op passen voor burengerucht. De volgende dag al zat meneer Geutjens bij de dis trictscommandant en blies zo verschrik kelijk hoog van de toren, dat Klaas- sens heel blij was er af te komen met een nogal gemoedelijke raadgeving van zijn hoogste chef, om voortaan pas op te treden als hij bijzonder sterk in zijn schoenen stond, en dan nooit of te nim mer alléén. Altijd met een collega. (wordt vervolgd) (advertentie I.M.) Vrijdag en dinsdag 8 uur „Die knots gekke kerels in hun vliegende kratten", of „Hoe ik van Londen naar Parijs vloog in 25 uur en 11 minuten". De rij ke Lord Rawnsley gezegend met een mooie dochter Patricia maakt kennis met Patricia's vriend, een enthousiast vliegtuigpionier. Hierdoor komt de krantenmagnaat Rawnsley er toe een internationale vliegwedstrijd uit te schrijven voor de luchtreis Londen-Pa- rijs. De winnaar zal 10.000 Pond ver dienen. Na allerlei complicaties gaan 12 vliegtuigen de lucht in. Een landt er per ongeluk op een rijdende trein. On onderbroken werken de avonturen op de lachspieren. Een der winnaars, de prijs wordt gedeeld, trouwt tenslotte met Patricia. Tot in de kleinste details zijn allerlei typen van de vroegere vliegtuigen voor deze film gereconstru eerd. (In kleur - alle leeftijden). Zondag, maandag en woensdag 8 uur „De cactusbloem", het kostelijke ver haal van de tandartsassistente, wier hulp voor de vreemdste zaken ingeroe pen wordt. In de hoofdrollen Lngrid Bergman, Walter Matthau en Goldie Hawn. Een algemeen geprezen film, geestig van opbouw, alleen al om In- grind Bergman meer dan de moeite waard. Terug op het witte doek levert ze een verrassende creatie. Walter Matthau als de snoepende tandarts en Goldie Hawn, de ontdekking van het jaar. Liefde met allerlei verwikkelingen die tenslotte tot een oplossing komen. (In kleur - alle leeftijden). Zaterdag 8 uur en zondag 3 uur „De wraak van Gwangi" met James Fran- siscus, Gila Golan, Richard Carlson, Gwani de Allosaurus enz. De zigeuner leider Carlos vindt zijn stervende broer bij de ingang van de „Verboden Vallei" en daarbij een klein en woest diertje, dat hij ondanks waarschuwingen mee neemt. Hij stelt zich daarmee bloot aan de wraak van Gwangi. Wat later blijkt dat het diertje al 50 miljoen jaren uit gestorven moet zijn. Een stad raakt in paniek als de machtige Gwangi los breekt. Eens kende men King-Kong. Gwangi is nog spannender. Ademloos wordt de strijd tussen Gwangi, 't mon ster en de mens gevolgd. (Toegang bo ven 14 jaar).

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7