Naaktstrand vindt op Texel (nog) geen genade Folklorestichting laat oud-Texel herleven k Primeur van harte aan anderen gegund Angst voor reputatie van blootloperseiland Elke woensdag in Den Burg Si- 4* TEXELtoerist 2c jaargang nummer 4 Pagina 7 „Toeristen-aquarianen" welkom op verenigingsavond Rommeltjesmarkt Oosterend EXEL heeft na de afgelopen zomer niet te klagen gehad over gebrek aan publiciteit. De meest geruchtmakende affaire, waardoor het eiland in het nieuws kwam, was het verzoek van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen za4fFN) om een stuk naaktstrand. Als het zou doorgaan zou het 't i erste stuk naaktstrand in Nederland zijn waar men zich in zijn lootje kon vermaken. De Federatie vroeg de gemeente Texel de olitieverordening te wijzigen, want volgens artikel 68bis van deze erordening is het verboden zich zichtbaar voor anderen naakt te ertonen. Voor een klein stuk strand zou een uitzonderingsregeling loeten komen. Gevraagd werd een stuk van de brede, zeer een- ame Hors aan de zuidpunt van het eiland voor dit doel aan te wij- en. De kans dat anderen zich aan de „naaktlopers" zouden erge- en, zou dan heel klein zijn, want dit strand is geen „doorgangs- •n i ebied" naar andere strandgedeelten. Bovendien zou het strand iet behoeven te worden afgezet en ook voor „textielbaders" toe- ankelijk blijven. Een ander argument dat voor de Hors pleitte, !eft ras het feit dat dit strand al enkele jaren door kleine groepen ÏCta ionne)baders als naaktstrand wordt gebruikt. Door de politie is er op ooit tegenop getreden, eenvoudig omdat er niemand was die er ver klaagde das iiiüih Het erkende naaktstrand is er niet ge- mcn. De aanvraag werd door de 15 rsonen tellende gemeenteraad ver- irpen. Alleen de vier leden van de rtij van de Arbeid stemden voor in het feit, dat om een naaktstrand is gevraagd werd door de kranten, de dio en de televisie heel wat meer pu- iciteit gegeven dan aan de afwijzing, dal menige toerist nog in de veron- rstelling verkeert, dat men voor akt vermaak nu wèl op Texel terecht n. Denkt U niet dat de aanvraag van NFN die in augustus bij de gemeente imenkwam een storm van protesten tlokte. In tegendeel. Niet vies Nadat de Texelse Courant deze sen- tionele primeur had gebracht, klonk wekenlang zelfs geen enkel openbaar «waar. Om te weten hoe de kaarten igeveer lagen kwam dezelfde Texelse mrant een dag of tien later met de sultaten van een soort opinieonder- pkje waaruit bleek dat men over het gemeen niet zo vies was van een laktstrand. Dat klopte wel met de ver- :aagzame traditie van de Texelaar. >4|ens< n van uiteenlopende kleur en re- ;ie zeiden geen ernstige bezwaren te en. Ook de meeste gemeenteraadsle- :n waren aanvankelijk niet tegen. Tegen Gods wil De enigene die zich vanaf het begin lidelijk afwijzend uitlieten, waren de ereformeerden. Een man als wethou- ir J Daalder (AR) baseerde zijn afwij- ng principieel door te wijzen naar enesis 3 21. „En de Here God maakte )or de mens en voor zijn vrouw klede- ïn van vellen en bekleedde hen daar- ee". Het scheppen van een gelegen- •id waar men ongekleed zou gaan, zou gen Gods wil indruisen. Van Gerefor- eerde zijnde is dan ook nogal wat on tnomen om het naaktstrand tegen te >uden. Zo werd een goed georgani- erde huis-aan-huis-aktie gehouden, ;e 2913 handtekeningen van tegenstan- ■rs opleverde Dat is vrij veel als men eet dat Texel 11.000 inwoners telt het klopte niet met de krantenbe- chten dat het naturistenstrand op exel een haalbare kaart leek. Opmer- !Üjk was het ook dat enkele raads elen, die tegenover de pers hadden ïweerd „geen enkel" bezwaar te heb- ;n, in de raadsvergadering toch met feksen bedenkingen kwamen en tegen- emden. De meerderheid veroordeelde et nudisme niet als iets slechts. Wat t gros van de Texelaars betrof moch- n die mensen best hun broek uit- ekken als ze dat zo graag wilden. De FN belegde op Texel een voorlich- ngsavond, waarin in woord en beeld ilm, dia's) over het naturisme werd Naakt baden blijft op Texel voorlopig nog een illegale bezigheid (Foto Bert Evenhuis) Bevrijding Duidelijk kwam naar voren, wat na derhand ook in tal van artikelen en in gezonden stukken werd benadrukt: naaktlopen is geen uiting van zeden verwildering, het leidt niet tot excessen. In tegendeel: het is een levensbeschou wing van hoog zedelijk niveau. Schaam te ten aanzien van het ingenieuze won derbaarlijk schone menselijke lichaam is zinloos. Het is onnatuurlijk en door de maatschappij eeuwenlang opgedron gen Als deze schaamte bij kinderen met wordt aangekweekt, treedt ze ook niet op. Het uitschakelen van het naakttaboe wordt ervaren als een bevrijding. Dat naturisten altijd naakt zouden willen lopen is onzin; ze doen het alleen wan neer het zinvol is. Dus bij zwemmen, zonnebaden, sport en spel. Het naakt zijn en het naakt zien leidt tot het ver dwijnen van de ongezonde nieuwsgie righeid, die tot zovele excessen aanlei ding geeft. Mensen, die nooit met nu disme of naturisme te maken heben ge had, denken doorgaans het tegenover gestelde. Voor hen is het naaktlopen een uitwas. Angst Op Texel heeft de uitgebreide voor lichting naar aanleiding van de aan vraag in ieder geval tot resultaat gehad dat in brede lagen begrip voor het na- tunstisch ideaal ontstond, vooral ook bij de gemeenteraad. Dat men uiteindelijk toch tegenstemde was voornamelijk het gevolg van angst. Goed, die naturisten doen niemand kwaad, maar hoe denken de andere badgasten daarover? Zouden die niet geschokt zijn als ze in de kran ten zouden lezen dat Texel een „naakt loperseiland" was geworden? Wie zou nog goedvinden dat zijn opgroeiende kinderen er op vakantie zouden gaan? De toeristen zouden wegblijven en daarvoor in de plaats zouden op sen satie beluste lieden komen, voorzien van verrekijkers. Gegoed publiek Nee, dat mocht men Texel niet aan doen. Van NFN-zijde werd gepoogd deze argumenten te neutraliseren. Goed, er zouden misschien wat mensen weg blijven, maar daarvoor in de plaats zouden grote stromen naaktbaders naar Texel komen en die zouden echt hun portemonnee niet thuis laten. Waar bij men moest bedenken dat veel natu risten gerekend moeten worden tot het „gegoede" publiek. Jan met de Pet vindt die naaktloperij vaak bespottelijk, maar legio is het aantal dokters, fabrikanten en andere vertegenwoordigers van de hogere inkomensklasse, dat zich van tijd tot tijd met genoegen spiernaakt amu seert, maar daarvoor tot dusver is aan gewezen op de buitenlandse naaktstran den. De gemeenteraad ging niet over een nacht ijs en trok naar zo'n buitenlands naaktstrand: op het Duitse eiland Sylt. Het werd een tweedaagse reis die in iegder geval tot resultaat had dat men ervan overtuigd raakte, dat een naakt strand in de praktijk geen enkele moei lijkheid hoefde op te leveren en ook dat de animo voor naaktstranden enorm snel toeneemt. Op Sylt moet men het ,,FKK-strand" telkens uitbreiden Geen primeur De enorme publiciteit, die aan de Texelse naaktstrandaffaire werd gege ven, droeg in niet geringe mate bij tot de afwijzing. De tegenstanders, ook degenen, die geen enkel principieel be zwaar hadden, concludeerden dat juist het feit, dat Texel als eerste gemeente in Nederland een naaktstrand zou krij gen door het grote publiek blijkbaar als een sensatie werd ervaren Texel zou stellig als „naaktloperseiland" worden betiteld (ook al ging het maar om één kilometertje strand) en een dergelijke reputatie is bij het doorsnee publiek nog ongunstig. Als Texel als tweede of derde een dergelijk strand zou moeten aanwijzen, zou het veel makkelijker zijn. Voor de primeur bedankte men hartelijk. Bij het samenstellen van deze TEXELtoerist is niet bekend welke ge meente de primeur wèl wil. Bij diverse kustgemeenten zijn nu aanvragen van de NFN in behandeling. De heer Bob Stolk, voorzitter van de NFN, zegt Texel echter nog niet te hebben vergeten. „Voor ons is Texel verreweg het meest aantrekkelijk voor een naturistenstrand. Waar vind je zo'n groot, rustig gebied met zulke schitterende stranden? En toch kun je er vanuit de stad makkelijk en snel komen. Nee, we hebben nog altijd hoop dat we hier nog eens zullen slagen. De tijd gaat snel. Zoals we nu glimlachend terugdenken aan de tijd dat men in lange badpakken en met koetsjes op de golven afging, zo zullen we over een paar jaar ook geamuseerd terug denken aan de strijd om het Texelse naaktstrand". Texel heeft een zeer actieve aqua riumvereniging, die meer dan 100 leden telt en de fraaie naam „In Aqua Vita" draagt. De vereniging komt regelmatig bijeen voor lezingen, dia- en filmavon den en uit de resultaten van de jaar lijkse huiskeuringen blijkt dat de hier opgedane voorlichting rijke vrucht af werpt 0,p 24 juli (vrijdag) belegt de vereniging in de kantine van de tech nische school aan de Emmalaan te Den Burg een bijeenkomst, waar ook be langstellende toeristen welkom zijn. Er zullen onder meer enkele interessante films worden gedraaid. Begonnen wordt om acht uur 's avonds. In onze haastige en gejachte tijd kan men zich nauwelijks voorstellen dat bij na een eeuw geleden het mensdom voor volkomen andere problemen stond en dat men met volkomen andere midde len tot een oplossing trachtte te> komen. Wat weet de jeugd van „die goeie, ou we tijd"? De ouderen weten zich het verleden nog wel te herinneren en som migen kunnen er met een verheerlijkt gezicht nóg over praten. Hoewel ande- rt ouderen weten dat die ouwe tijd in velerlei opzichten zijn bezwaren had. De Stichting Texelse Folklore laat gedurende acht woensdagen het verle den van omstreeks honderd jaar gele den herleven. Den Burg wordt dan het oude miniatuurstadje met de kleder drachten van weleer en laat de oude beroepen zien, die er werden beoefend. Trots en zelfbewust laten de dames de rijke klederdracht zien, vooral hun hoofdtooi is bijzonder fraai. De gouden of zilveren oorijzers blinken in de zon, hun sieraden schitteren Ook de man nen in hun lakense pakken zijn de moeite van het aanzien waard. Wat een moeite geeft men zich om zo goed mo gelijk voor de dag te komen! Voor een der oude huizen zit een klompenmaker, een schichtig paard wordt op de Groeneplaats beslagen. Het schroeiende hoorn van de hoef doordringt de lucht. Er zijn nettenboet- boerenkapel, ook kinderen, zorgt voor de begeleidende muziek. Schattig zijn de kleine jongens en meisjes in de oude klederdracht, 's Avonds dansen de ou deren nadat het fanfarecorps eerst een rondgang heeft gemaakt. Verschillende dansgroepen treden op, tenslotte draait het er op uit, dat allen te samen over de dansvloer zwieren. Menig bezoeker heeft maar weinig schroom te overwin nen en danst dan mee met de Texe laars. Als de avond verstrijkt en het half tien geworden is, wordt in ten der gro te hotels het feest van het folklorepro- gramma voortgezet. Gewoonlijk gaat men door tot middernacht. Iedereen kan meedoen Het komt er niet op aan of de bezoeker eerst wat moeite heeft om zich onder de dansers te mengen. Weldra zal hij de danspassen machtig zijn en hij zal eervaren dat 't wat leuk is om nog eens een ouderwetse wals mee te draaien. Meer moderne dansen komen ook op het programma voor. Het is een feest om nooit te vergeten, zeker als men het meemaakt voor de eerste keer. Het eerste folkloristische feest heeft plaats op 8 juli. Vergeet niet uw foto toestel mee te nemen. De folklore heeft heel wat propaganda voor Texel gemaakt. Vooral als op het vasteland werd deelgenomen aan mani festaties. Hier een opname van een folk- loredelegatie te Soestdijk bij het défilé voor de jarige Koningin op 30 april. sters, vrouwen die de netten van de vissers op vaardige manier herstellen. En weer ergens anders zit een Texelse wol te spinnen van een schaap, dat wel licht elders in het dorp ten aanschouwe van nieuwsgierige toekijkenden, ge schoren is. De Groeneplaats vanouds het centrum van Den Burg èn van heel Texel, geeft 's middags kinderdansen te zien. Een erteld. Oosterend bezit de oudste kerk van Texel. Een deel van deze Nederlands Hervormde kerk is opgetrokken uit tufsteen en dateert uit de twaalfde eeuw. Het gebouw heeft danig van de tand des tijds geleden. Gelukkig is men onlangs begonnen met het restauratie werk. Voor een groot deel wordt dit kostbare karwei betaald door rijk. pro vincie en gemeente, maar ook de Her vormde gemeente zelf moet een flink bedrag op tafel brengen. Daartoe zijn vele activiteiten op touw gezet. Zo worden er op 18 juli, 1 en 15 augustus in Oosterend in de Blazerstraat de zgn. rommeltjesmark- ten gehouden. Op deze markten zijn antiek en andere waardevolle curiosa te koop. Tegeltjes, huisraad, spinnewielen, oud netwerk, scheepslampen enz. beho ren tot de koopwaar. Er worden echter niet alleen oude dingen verkocht. Men kan zich ook tegoed doen aan gebakken vis, er is een wafelkraam enz. Ten bate van hetzelfde goede doel heeft Hare Majesteit Koningin Juliana bij haar bezoek aan Texel in 1969 toe gezegd dat haar klederdrachtcollectie uit binnen- en buitenland, in het dorps huis „De Bijenkorf" in Oosterend ten toongesteld mag worden. Deze tentoon stelling, die de moeite waard is om ge zien te worden, vindt plaats van 15 juli tot 15 augustus.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 11