SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST fgwAT ik imma wou.A KEES POL WINNAAR 5079 toeschouwers genoten van opwindende autocross rubriek voor l r<<i»n»' LANDBOUW en VEETEELT S Houdt Uw kalveren gezond Kaatsvereniging houdt wedstrijd S.V.O. en Excelsior houden bliksemaktie in De Koog W oningproblema liek S&'i Kmf In 1969 meer diensten geredden dan ooit tevo Hoewel de omstandigheden om de kalveren „gezond", d.w.z. vrij van pa rasieten te houden de laatste maan den gunstig zijn geweest moeten we er toch rekening mee houden, dat een aantal kalveren een bemesting met maag-darm parasieten heeft opgelo pen. Alleen in de gevallen, waarin de kalveren lang binnen zijn gebleven en daarna zijn gaan weiden op een per ceel, dat kort tevoren was gemaaid kunnen we er van uitgaan, dat de be smetting maar licht zal zijn, of moge lijk geheel afwezig is. Het lijkt ons echter veiliger er van uit te gaan, dat de meeste kalveren een kleiner of groter aantal parasieten bij zich hebben. In dat geval is de maand juli een goede tijd om daar iets aan te doen. U kunt zich hiervoor tot de dierenarts wenden. Na een behan deling is het zaak om de kalveren na één of twee dagen naar een „schoon" perceel te brengen. Als we over een „schoon" perceel spreken, dan denken we aan een perceel, dat dit voorjaar is ingezaaid en waar tot nu toe niet ge weid is, of aan percelen, waar na het maaien voor kuilgras of hooi nog geen vee heeft gelopen. Als u er in slaagt om de kalveren de rest van het seizoen te weiden op percelen, die de laatste keer zijn ge maaid mag u er op rekenen, dat de kalveren in de rest van het seizoen praktisch vrij blijven van maag-darm parasieten. STOPPELKNOLLEN ALS AANVULLING RUWVOER Ook al zijn de weersomstandigheden voor de grasgroei op het moment veel beter, toch moeten we blijven rekenen met de noodzaak het ontstane tekort aan ruw voer op te heffen. Voor bepaal de bedrijven kunnen dit stoppelknollen zijn. v We denken daarbij aan de bedrijven, waar naast het grasland ook nog bouw land aanwezig is. Als er binnenkort een bouwlandperceel vrij komt zou het .zonde en jammer" zijn als dit niet ge bruikt werd voor aanvulling van het tekort aan ruwvoer. We denken in dit verband ook aan percelen, die dit jaar zijn gebruikt voor de teelt van bloem bollen. In veel gevallen zal de bollente- ler zelf geen behoefte hebben aan ruw voer, maar er is alle kans, dat een col lega-veehouder in de omgeving bij wij ze van spreken om aanvulling van de te kleine voorraad ruwvoer zit te sprin gen. Stoppelknollen, die op tijd worden gezaaid kunnen in de herfst een voor raad ruwvoer leveren, die gelijk te stel len is met een opbrengst van 5 ton goed hooi. We zijn er ons van bewust, dat het werk, dat verbonden is aan het oog sten en het voeren van stoppelknollen veel meer tijd vraagt dan 5 ton hooi, maar ik geloof, dat we moeten rekenen met het feit, dat goed hooi niet alleen duur is, maar eenvoudig niet te krijgen. Er zijn op het moment goede moge lijkheden om stoppelknollen machinaal te plukken. Dit is vooral het geval als de knollen machinaal worden gezaaid. Het lijkt ons aanvaardbaar, dat in be paalde gevallen als vergoeding voor het gebruik van een perceel bouwland voor de teelt van stoppelknollen, na de oogst van de knollen het perceel door de vee houder ondtr de stalmest wordt gere den. De stalmest is dan in dit geval de „pachtsom" voor het gebruik van de grond. GRASZAADSTRO ALS RUWVOER Het staat wel vast, dat bepaalde pro- dukten, die in meer normale jaren een andere bestemming krijgen in de stal- periode 1970-1971 gebruikt zullen wor den voor de veevoeding. Dat zal met name gelden voor het ,,stro", dat er overblijft na het dorsen van gras, dat voor de zaadwinning is verbouwd en ook voor het stro van de granen. Van vele kanten ontvingen we de vraag welke waarde mag worden toe gekend aan graszaadstro. Dit materiaal zal binnenkort in beperkte mate op ons eiland beschikbaar komen voor de ver koop, omdat graszaad voor een deel wordt verbouwd op bedrijven, die zelf geen behoefte hebben aan dit „stro". Ook voor graszaadstro geldt, dat de kwaliteit voor een groot deel afhangt van de weersomstandigheden tijdens de winning. Als er tussen het maaien van het gras en het in pakken persen van het stro geen of weinig regen valt krijgen we een fris produkt, dat als aanvulling van goed hooi of kuilgras graag wordt opgenomen. Om tot een waardebepaling van gras zaadstro te komen kan mogelijk deze vergelijking dienen. Wat de voeder- waarde betreft kunnen we stellen, dat 2 kg goed graszaadstro plus 1 kg krachtvoer van A-samenstelling gelijk te stellen is met 3 kg goed hooi. We willen er nog eens met nadruk op wijzen, dat graszaadstro, dat dagenlang met slecht weer op he"t veld heeft „ge zworven" voor de veevoeding weinig of geen waarde heeft. NOG STIKSTOF OP DE BIETEN Op veel bedrijven is de stand van de bieten de laatste weken duidelijk min der geworden. Dat was ook het geval, waar van geen rechtstreekse droogten- schade sprake was. De stand van het gewas wees veel meer in de richting van „honger". Van enkele zijden werd ons dan ook de vraag gesteld of het zin vol kon zijn om nog een aanvullende stikstofbemesting te geven. We menen, dat dit in de meeste ge vallen niet aan te raden is. In de eerste plaats niet, omdat we van mening zijn, dat in diverse gevallen een al eerder gegeven tweede stikstofgift nog niet tot werking was gekomen. Alle stikstof, die na 15 mei is gegeven had vóór de regen van vorige week nog maar heel weinig gedaan We zijn dan ook van mening, dat nu er voldoende regen is gevallen heel wat percelen bieten dui delijk in stand zullen verbeteren. In de tweede plaats is de ervaring, dat laat gegeven stikstof op bieten in 't algemeen wel een duidelijke stand verbetering kan geven, maar dat $eze weinig of in t geheel niet tot uiting komt in een hogere opbrengst van de bieten. Deze aanvullende stikstof komt vooral in de loofontwikkeling tot ui ting. Nu is het wel aannemelijk, dat er deze herfst een flinke vraag zal zijn naar loof en koppen van suikerbieten voor de veevoeding, maar of dit het aantrekkelijk maakt om een late stik stofgift op de bieten te geven is voor ons een vraag, die we op dit moment niet kunnen beantwoorden. Zaterdagmiddag, aanvang één uur, houdt de kaatsvereniging Texel een wedstrijd voor leden op de ijsbaan (speelweide) te Den Burg. Deelgenomen wordt door ongeveer 15 kaatsers waar onder enkele gastspelers uit Den Hel der. Belangstellenden zijn welkom. OOSTEREND De sportvereniging Oosterend en de muziekvereniging Ex celsior hebben maar weinig dingen ge meen. Eén van die weinig dingen is dat beide verenigingen lijden aan een chro nisch gebrek aan geld. De sportvereni ging wil graag een tweede voetbalveld hebben en Excelsior heeft meer leden dan instrumenten zodat het nodig is en kele instrumenten te kopen Gezamen lijk wil men nu een grote bliksemver- loting houden in De Koog op donder dag 9 juli, te beginnen om kwart voor acht. De muziekvereniging zal een mu zikale rondgang maken terwijl de leden van de sportvereniging zoveel mogelijk loten zullen verkopen. Er zijn aantrekkelijke prijzen uitge loofd n.l. een draagbare TV, een vouw fiets, een transistor radio en diverse an dere prijzen. De trekking zal diezelfde avond zijn op de Brink om ongeveer half tien. Wie een prijs wint, kan die direkt meenemen. GESLAAGD OUDESGHILD Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Th. Backer Azn. behaalde te Amsterdam de acte M.O, Engels A. DRIE EERSTE PRIJZEN VOOR TEXELSE HAFLINGERS Op de zaterdag gehouden premiekeu- ring te Middenmeer hebben drie paar den van de fa. Witte (Sir Robert Peel) te De Cocksdorp elk een eerste prijs behaald. Bij de 1-jarigen de Haflo- Arabe „Lady", bij de 4-7 jarigen de Haflinger „Lotte" en bij de categorie 7 jaar en ouder „Liesl". Laatstgenoemd paard werd tevens kampioen van de keuring en derhalve van Noordholland. CHAUFFEUR DOORGEREDEN Vrijdag werd de geparkeerde auto van K. K. uit Vleuten in de Gasthuis straat beschadigd door een tot nog toe onbekend gebleven auto De bestuur der van die auto is n.l. doorgereden. AANRIJDING FIETSER EN AUTO De 58-jarige fietser C. W. uit Den Burg werd donderdagavond om 6 uur aangereden op het Schilderend. W. week plotseling uit naar links en werd daar bij geraakt door de achteropkomende auto van P. K. van Texel. W. viel en liep een wond aan het achterhoofd op De auto werd niet beschadigd; de fiets wel. GOED AFGELOPEN Donderdagmiddag om 4 uur werd het 5-jarige meisje M de V. uit Den Burg bij het oversteken op het Schilderend geraakt door de auto van H. K. uit Amsterdam. Het meisje mankeerde niets en de auto werd licht beschadigd. LAMPIONOPTOCHT TE OOSTEREND OOSTEREND Op zaterdag 8 au gustus wordt in Oosterend een lam pionoptocht voor kinderen gehouden. Er zijn prijzen te winnen en de jury zal daarbij vooral letten op zelfgemaak te lampionnen. Het evenement wordt daarom nu al aangekondigd; ieder heeft dan voldoende gelegenheid om een lan taarntje te maken. TEXELSE MARKT Op de gisteren gehouden markt wer den 49 lammeren aangevoerd die ƒ80, tot ƒ100,opbrachten. Ook werden 5 geiten gesignaleerd, die voor ƒ10,tot ƒ60,van de hand gingen. Tenslotte was er nog 1 pony, waarvan geen note ring bekend is. ƒ->—■ 8'l««n U»«n - »«r«»UocrfrfJJ>Wd 4* r*4«k<l«'jSO- Ik ben Jan met de pet. Soms begrijp ik niets van deze wereld. Nu heb ik zuinig gespaard, weet u wel elke week wat opzij en toen ik de vorige week aan het optellen was, dacht ik; Jan je bent boven, Jan, je hebt het voor mekaar. Mien uit de keuken geroepen en een rondedans om de tafel gemaakt. Vol gende dag doe ik mijn witste overhemd aan, mijn beste stroppie voor, pak mijn brommer en rij naar dat grote gebouw, stap binnen en zeg; „Ik heb het nou voor mekaar, zeg maar waar ik bou wen moet". Toen ik terugkwam bij Mien, hing mijn hoofd naar beneden. Ik gooide vertwijfeld m'n pet op de kapstok. Mien kwam uit de keuken ge rend: „Jan wanneer kunnen we ver huizen?" „Mien", zei Jan, ,,'t Is niet zo best. Op het gemeentehuis zeiden ze je zit in de molen maar het kan nog wel een paar jaar duren". „Maar dat kan toch met Jan. Je hebt toch de cen ten waarom kan het nou niet?" Waarom kan het nou niet? Jan weet het ook niet precies. Een uur later komt buurman Gijs binnen. Jan stort zijn hart uit. Buurman Gijs die woningzoe kend is weet Jan wat op te beuren: Donderdagavond organiseren die lui van Textant een soort inspraakavond over het woningbeleid. Daar zijn wet houder Daalder, aannemer Drijver, ma kelaar Brandsen, iemand van bouw- en woningtoezicht, een meneer Boots en iemand van de woningcommissie. In hotel De Lindeboom-Texel, 't begint om 8 uur. 't Kost niks en na afloop drin ken we nog gezellig een pilsie. Jan moet het allemaal nog zien, maar be sluit toch mee te gaan samen met Gijs. Mien, die het eigenlijk te druk heeft met de badgasten, zegt: „Die toeristen lopen niet weg. Wat let me, ik ga ook mee. Donderdagavond. Mien zit achterop de brommer. Jan trekt Gijs mee die op zijn fiets zit. In de verte zien ze al de lichten van Den Burg In hotel De Lin- Ongeluk gaf grote schrik OOSTEHEND Om precies te zijn 5079 betalende toeschouwers hebben zondagmiddag bij Oosterend genoten van een spannende autocross, voor het vierde jaar georganiseerd door de MAB-club Texel. Hoewel het er in het verleden nog wel „ruiger" is toege gaan, was de cross bepaald geen tam me bedoening. De snelheden lagen hoog en meerdere keren schoven de wagens tot groot genoegen van het pu bliek de sloot in. Ook de herhaaldelij ke en vaak succesvolle pogingen van de coureurs om elkaar letterlijk in de wielen te rijden droegen bij aan de feestvreugde. Menige wagen werd bij dergelijke schermutseling èn door het rossen door het steeds bultiger wordende parcours zodanig beschadigd dat de betrokken renners de strijd voortijdig moesten sta ken. Ernstige ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Ongeluk Even leek het erop dat de Texelse autocross voor het eerst in de geschie denis een slachtoffer had gevraagd. Ton Witte (wagen 16) kreeg van een achteropkomende renner (toevallig zijn broer Hank) een zodanige optater dat hij over de kop ging en tot ontsteltenis van het publiek niet het bekende ge ruststellende gezwaai met de handen liet zien als teken, dat alles goed was. Bewusteloos werd hij uit zijn wagen ge haald. Rode Kruismensen met brancard snelden toen, een dokter uit het pu bliek was snel ter plaatse. Het viel gelukkig nogal mee. Ton was snel bij Kennis, kon zijn armen en benen bewe gen en mankeert waarschijnlijk weinig meer dan een lichte hersenschudding waar hij na een wêekje rust wel over heen zal zijn. Het duurde even voor dat publiek en coureurs zich van deze schrik hadden hersteld. Het was weer even duidelijk geworden dat het cross- werk toch de nodige zij het aan vaardbare risico's meebrengt. Winnaar Winnaar van deze cross was Kees Pol. Na een spannende finale kreeg hij uit handen van MAB-club voorzitter C. J. de Wit de bloemkrans (gratis beschik baar gesteld door Kortenhoeven) om de hals en werd hij in het bezit gesteld van de beker, waarmee hij een ere rondje maakte. Kees Pol won de prijs van ƒ300, plus een reeks premies en andere aan biedingen die door allerlei zakenmensen waren uitgeloofd. Winnaar van de tweede prijs (ƒ200,—) werd 'n nieuwe ling op het cross-front: Wouter van der Werf. Derde (ƒ100,—) werd S. Keijser. Frans Stolk bezette de vierde plaats en de vijfde plaats werd ingenomen dooi de favoriet Henk Gieze. Peter van Mui- jen uit Callantsoog, vorig jaar de „over- kantse" renner die met de eerste prijs ging strijken, moest he't doen met de zesde plaats. Een werkelijk ernstige be dreiging voor de Texelse renners is hij maar enkele ogenblikken geweest hoe wel hij zonder veel moeite in de finale doordrong. Damescross Een aardig intermezzo in deze door stoere kerels beheerste manifestatie was een „damescross". Het publiek zag er vier (waarvan drie in Volkswagens) van start gaan maar het zag ook dat één van de cross-lady's er voor haar kunne wel erg mannelijk uitzag. Het was bovendien verdacht dat zij zich door een maskertje onherkenbaar had gemaakt. „Ze" zorgde wel voor een por tie extra sensatie want na enkele ron den moest ze in allerijl haar voertuigje verlaten want dat was in brand ge raakt. De brandweer kwam er met poe derblussers aan te pas om het vuur te doven waarna het wagentje verdere dienst weigerde. Het was natuurlijk al lemaal doorgestoken kaart. De dame in kwestie was niemand minder dan Jitze Barends. deboom-Texel lopen een paar Tex ters zenuwachtig rond. „Je zal ziet n dereen heeft het te druk. Ze ko niet", zegt Goos. Maar Willem „Dit is toch belangrijk. Wedden da minstens veertig komen!" Voor de ste keer wordt de microfoon ge beerd. Alles is voor mekaar. Wordt een lange hete zomeravond? IS Textant-deelneii|l( K.N.Z.H.R.M.: Vit het jaarverslag van de Konin I ke Noord- en Zuid-Hollandse Rede oi Maatschappij over 1969 blijkt dat gevestigde records werden gebro meer diensten en geredden dan te voren! Ook het aantal redd id van pleziervaartuigen e.d. sloeg records, ondanks of dankzij? over het algemeen rustige en m zomer. 186 maal kwamen de rede 'e boten en stations in aktie; 270 mei werden behouden aan wal gebii ;c en/of uit gevaar bevrijd, waarmee I jaar 1940 dat tot nog toe met 244 redden het record hield ruimsch werd geslagen. Het aantal geredden sedert de richting van de Maatschappij s hierdoor tot 9884. Verdeling van het aantal diensten categorie Koopvaardij- en oorlogsschepen Visservaartuigen Kiene motorvaartuigen en binnenschepen Jachten en andere pleziervaartuigenfp Vliegtuigen Vervoer van gewonden en zieken en bergen van lijken Diversen (w.o. loodsdiensten) Loos alarm Totaal Redders aan de wal Het jaar 1969 zorgde ook voor mn J plezierige feiten, wanneer wij alt' de eerder genoemde records als heugend zouden aanmerken. Voor eerst sedert 1945 moet de maatsch; namelijk melding maken van een d; van het aantal „redders aan de (vrijwillige contribuanten). Hoewel het aantal begunstigers, wegens bedanken c q. overlijden rr worden afgeboekt, vergeleken met jemiddelde over voorgaande jaren geveer gelijk bleef, t.w. 2613 (waa der 781, die na herhaald verzoek bijdrage te willen betalen, niets zich lieten horen), was het aantal .redders aan de wal" in 1969 be id Bi o{ dend lager, namelijk 1706. Het bestand aan contribuanten op 1 jai 1970 liep dan ook terug tot 44.392. Wellicht is het grote aantal malen tegenwoordig een beroep op de geefsheid wordt gedaan, de voorn; ste reden daarvan Wel hoopt de n schappij, dat allen, die haar thans nen, zich met haar willen inzetten 1970 zóveel nieuwe „redders aan| wal" te winnen dat de ontstane acl stand kan worden ingehaald. Dit dringt des te meer, aangezii vens het nadelig saldo van de ex tatierekening van de Maatschappi gestegen. Allen, die de K.N.Z.H. vijf nieuwe „reders aan de wal" (n mumbijdrage ƒ4,per jaar) opgi ontvangen een K.N.Z.H.R.M.-insigc een aktiefoto van een motorredi boot (24x30 cm.) of een exemplaar het boekje „Nederlandse Kustredi boten". De paraatheid van de stations vol in 1969 weer aan de hoogste eisen. Texel In het jaarverslag lezen we ove volgende aktiviteiten van de Te redders I juni: na het zinken van het Belg visservaartuig ZB 775 zocht de Mary het gebied af op drijvende werpen. 6 juli: Ida Mary vond verdro zwemmer ten noorden van De Koe 24/25 november: de Ida Mary zocht der resultaat naar de vlieger van Vlieland in zee gestorte straaljager 31 december: Ida Mary stelde eer derzoek in naar een door de kusta Eierland gerapporteerd donker werp. Het voorwerp bleek een mande vlet te zijn. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 7 juli 10.54 en 23.19; 8 juli 11.23 en 9 juli 11.50 en 10 juli 018 en II juli 0.44 en 12.42. Aan het strand is het ongeveer et eerder hoog water. 64. Enkele dorpelingen slenterden nieuwsgierig naderbij en verwadhtten, dat die slome met zijn snor en bolhoed wel een vreselijk pak slaag zou krij gen. Tot hun grote verwondering liep alles echter heel anders af. Smidje Ver holen greep namelijk de uit Zijn even wicht geraakte Stef bliksemsnel beet, tilde hem van de grond en droeg hem de smidse binnen. Stef was volkomen machteloos in de ijzeren, greep van de smid en even later hing hij als een zij spek aan een haak, die \n de muur ge slagen was. Zo iets hadden de dorpe lingen van Aarpelo nojg nooit gezien! Daar werd de beruch te Sterke Stef door een sloom mannetj met een snor retje en een bolhoedje afgetroefd! Stef zelf was het met die aftroeverij trou wens helemaal niet eens. Hij raasde, spartelde gilde en tierde, doch het hielp allemaal niets. „Een beetje af koeling kan geen kwaad", grijnsde smidje Verholen toen. Hij greep een emmer, dompelde die in de koeltank en smeet de ijskoude inhoud ervan rus tig over Stef heen. Dat herhaalde hij net zolang tot Stef gekalmeerd was en druipend aan de muur hing. „Hoera voor Zemelmans!" riepen de dorpelin gen, die werkelijk waar voor hun geld hadden gekregen. En Stef smeekte met een dun stemmetje; „Haal me astje- blieft van de muur, beste Zemelmans! Jij krijgt bij mij een baan en ik zal je goed betalen! Maar haal me astjeblieft van de muur af!" Doch voordat de smid kon antwoor den, kraakte er iets. Dat was de kraag van Sterke Stef. Die scheurde en met een dreunende slag plofte stef met zijn hele tweehonderd pond tegen de bodem. „Heb je nu genoeg gehad, Stef? Of wil je misschien nog een beetje?" in formeerde smidje Verholen vriendelijk. „Niks hoor. Ik heb meer dan genoeg gehad", antwoordde Stef. „Ik neem jou als knecht aan, man! Jij bent tenminste een flinke vent!" (wordt vervolgd) TEXELAARTJES Koop nu zonwering, voor binnen en buiten, met 5 jaar garantie. Lage prijzen. In 10 kleuren. Vraag vrijblijvend prijs opgave. B. C. van Veen, Jac. P. Thijsselaan 29, telefoon 3304 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Voor een verplaatsbare vuilniszak-houder. Gebr. Bruining, De Koog, tel. 482, Plevierstraat 23 Merkbenzine voor witte prijs Dros' Smederij, Eierland C 42 Doe het zelf. Maak cen trale verwarming in Uw woning met ons uniek gepatenteerd zelfbouw- systeem. Vanaf ƒ2450, Uitsluitend le klas mate riaal. RODI, Kogerstraat 94, Den Burg, tel. 3301. ACI-REKU erkend Nu volop aardbeien. Huisman, De Veen, tel. 2203 Te koop woonhuis nabij Den Burg, met schuur, of apart. Sept. aanvaarden. Brieven onder no. 361 aan bureau van dit blad Nieuwe aardappelen. Hopman. Gasthuisstr. 16, tel. 2460 Te koop nieuwe bloem- bollengaasbakken a ƒ4, Tevens zaagmachine met elektromotor 0,6 pk. en 2 elektromotoren 0,25 pk. Schilderweg B 42, tel. (02220) 2729 Verloren dinsdagi U 1 paar voetbalschol van Gollardshoeve zeedijk naar Oudes Leon Eelman, tel. (8 237 Gevraagd autobo een goed afslui schuurtje voor goed opslag uit zomerbi low. Voor gehele ja gedeelte (zomer). 0 schillig waar op Brieven onder no. bur. Texelse Couran Te koop grasm Husqvarna, met vangzak. Prijs ƒ35,- v. Agteren, Hallerv tel. 2344 Gratis af te hall jonge katten. Van D selaar, Wageningseu 44 Te koop Efel oliek en 65 m2 oude mest, genegen te ruilen suikerbietenkoppen. Pool, P.H. Polder 1 tel. (02226) 356 'i C(

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2