wmm DE WADDENPAREL Kunst kijken op Texel WX 2e jaargang nr. 4 11 juli tot 25 juli 1970 prijs to CENT Ljever oude dracht dan geen dracht - Pagina 7 ':sV' KRANT VOOR TOERISTEN OP TEXEL IR n f2 „The Eddysons" Staatsbosbeheer houdt enquete onder vakantiegangers Parachute-show op het strand Café - Bar - Dancing De Koog in ben „förooten &lorU" BAR - DANCING rEXELtoeristTEXELtoeristTEXELloeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerisf A gsp^SSS?^ ALS er geen mensenhanden aan te pas gekomen waren, zou Texel maar een onaanzienlijk eilandje zijn: De oppervlakte zou misschien een tiende bedragen van het huidige formaat. Door de eeuwen heen hebben de mensen de oorspronkelijke oude kern van het eiland telkens uitgebreid. Er ontstonden tientallen polders en poldertjes. De groost is de Eierlandse Polder, die meer dan een derde van Texel beslaat. Het is nu 135 jaar geleden, dat de dijk werd gesloten en in verband daarmee hebben de pol derbewoners een groot feest op touw gezet. Ook toeristen zijn daarbij welkom. Wie zich uitbundig wil vermaken moet op woens dag 15 juli, donderdag 16 juli en vrijdag 17 juli in noordelijk Texel zijn. >en DUCll Deo os, l222f 5n e :htn Er is alle aanleiding voor een feest al 135 jaar nu niet bepaald een jubi- lumperiode. Het belangrijkste heuge- jke feit is het onlangs gereedkomen an de nieuwe zeewering. Tot voor kort 'as sprake van een uiterst gevaarlijke tuatie. De dijk was te laag en te slecht, uitenparlementaire aktie was nodig n het dringende karwei opgang te •engen, maar nu is de dijk tweemaal zo jog en ieder kan zich weer veilig voe- offl \N Ij Kantoorstraat Den Burg Onbetwist Texels meest ifeervolle uitgaansgelegenheid De maand juli Een ander feit dat het rechtvaar- |t om de bloemetjes nog eens buiten zetten is, dat de polder, die in april 15 als gevolg van de zg. Russenoorlog jaar geleden) één grote puinhoop ■rd, uit de as is herrezen en trots kan op zijn fraaie boerderijen, uitste- Bur| nde wegen en waterlopen. Laatste üeiding om wat aan het 135-jarig be an te doen, is het feit dat Eierland als ituurlijke eenheid, als zelfstandig iterschap, ophoudt te bestaan. On- zijn alle Texelse polders onderge- icht in één groot waterschap Texel. 18.00 uur: start sterrit vanuit alle Tex else dorpen. Deelname staat open voor ieder. Het is de bedoeling dat men zich op één van onderstaande adressen aanmeldt en dan met auto, motor of bromfiets alle andere adressen bezoekt en zijn tocht ein digt in De Cocksdorp. Daar moet de afgestempelde controlekaart worden getoond waarna men gratis toegang heeft tot de feesttent en in het bezit van een herinnerings vaantje word gesteld. Prijzen wor den uitgeloofd, o.a. voor het oudste voertuig, oudste deelnemer e.d. De finish sluit om half negen. 20.00 uur: feestelijke mars door De Cocksdorp waarna in de feesttent een programma wordt afgewerkt waaraan o.m. Rita Corita meewerkt en het Texels amusementsorkest. (Het programma voor donderdag en vrijdag leest U op pagina 11) Zoals ook uit de artikelen elders in deze TEXEL-toenst blijkt, is Staatsbos beheer nauw betrokken bij de zorg voor recreatieve voorzieningen op Texel. O.a. om te weten welk recreatiebeleid in de toekomst moet worden gevoerd, wordt van 11 juli tot en met 16 augus tus een enquête gehouden door socio loog Drs. J. C. Heytze en een aantal medewerkers. Onder meer zullen steekproefsgewijze automobilisten, bromfietsers en fietsers op de parkeer plaatsen bij de veerhaven worden ge- enqueteerd als zij op het punt staan het eiland te verlaten en hun vakantie ervaring al hebben opgedaan. TEXEL- toerist doet gaarne een beroep op de vakantiegangers om aan deze enquête mee te werken. Het beantwoorden van de vragen vergt maar enkele minuten; de boot zult U er niet door missen. Kunst uit Israël" wordt tentoongesteld in Ons Huis, Den Hoorn, in samenwerking met de Israel-galerie Amsterdam. Ge toond worden schilderijen, houtsnijwerk, zilverwerk, archeologische voorwerpen en affiches. Deze expositie is geopend van 6 juli t/m 7 augustus op werkdagen van 14.00-17 00 uur en van 19.00-21 00 uur. (Gesloten op zaterdag en zondag). Entree 0,50. In het Raadhuis te Den Burg worden wandtapijten en kunstnaaldartikelen ten- Zondag 26 juli Leden van de Skydivingclub „The Flying Dutchmen" zullen zondag 26 juli op het strand bij paal 17 een spectacu laire demonstratie parachute-springen verzorgen. Het wordt een wedstrijd precisie-landen waaraan een 20-tal er varen springers zal deelnemen. Alle pa rachutisten zullen drie keer een sprong maken, zodat het publiek een zestigtal landingen kan gadeslaan. Vanuit het vliegtuig, dat telkens van het vliegveld Texel opstijgt, moeten de para's trachten neer te komen op een midden op het strand aangebrachte stip met een doorsnee van slecht tien centi meter! Voor elke centimeter, die men ernaast springt wordt 'n strafpunt ge noteerd. De wedstrijd begint om 11 uur en duurt tot ongeveer vijf uur in de middag Het evenement wordt bij wijze van aardige attentie door de Flying Dutch men aan de toeristen op Texel aange boden. Gehoopt wordt, dat door de de monstratie de interesse voor de para- chutesport wordt vergroot en dat zich toeristen zullen aanmelden voor een cursus. Gedurende de hele zomer wor den op het vliegveld Texel parachutis ten opgeleid voor het A-brevet. Overi gens zijn degenen, die op het vliegveld alleen maar willen kijken, ook van harte welkom. Bij goed weer wordt da gelijks gesprongen. toongesteld van mevr. De Jong-Proeme. Openstelling op de uren waarop het ge meentehuis voor het publiek toegankelijk is, van 9 00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Toegang gratis. In het hotel-café-restaurant ,,De Wor- steltent" in De Dennen is gedurende het gehele zomerseizoen een dozijn werken te zien van de op Texel geboren en thans in Amstelveen wonende bekende schilder Toon de Haas en zijn vriend en collega Willem van Roijen Van De Haas zijn aquarellen en olieverven te zien van Texelse landschappen Van Roijen toont onder meer interieurs. Ook deze werken zijn te koop. Kijken is mogelijk op de gebruikelijke openingsuren van De Wor- steltent, dus de gehele dag en avond. Een befaamd schilder van Texelse land schappen is Ad Blok van der Velden. In zijn woning, Dorpsstraat 48 te De Koog, is zijn collectie voor ieder dagelijks te bezichtigen Naast schilderijen toont hij ook tekeningen en aquarellen Er is uiter aard geen enkele koopverplichting. Ook in Hotel ..Bosch en Duin" is een expositie van zijn schilderijen en tekenin den opgericht. Ook deze (bescheiden) ex positie is permanent. In de tent )p het terrein in De Cocksdorp, nabij katholieke kerk, zijn twee reusach- e tenten neergezet. In een der tenten een boeiende tentoonstelling inge- jrnafit en de andere tent moet men zijn >r het amusement dat er elke avond bekende Nederlandse artiesten rdt gegeven. Op het terrein bij de ten is een lunapark ingericht. ïkooj oma ip 985 foor de drie feestdagen is het vol- ide programma opgesteld iensdag I0 uur: openingsplechtigheid. '0 uur: lunch voor genodigden in ho tel „De Hoop". »lpf(X Uur: opening feestterrein voor pu- 16 bliek. Dtn gnrg tEf.xtl bereikbaar via 14 en 16 Gratis toegankelijk is ook de fototen toonstelling, die de Texelse landschaps fotograaf J. Nauta heeft ingericht in zijn studio aan de Weverstraat (hoek Park straat) te Den Burg De collectie bestaat voor een deel uit opnamen, gemaakt buiten het zomerseizoen. De stemmings volle beelden van herfst, winter en lente geven een goed beeld van de ruige schoonheid van bossen, duinen, stranden, weidelandschappen en zeegezichten. De foto's tot een grootte van meer dan een vierkante meter zijn te koop. Kijken is vrijblijvend. De Texelse tekenaar Niek Welboren stelt zijn prenten en tekeningen ten toon in De Ruyterstraat 13E in Oudeschild Niek maakt vooral werk van typisch Texel se plekjes. Zijn werk, wat uiteraard ook te koop is, is permanent tentoongesteld. KORREKTIE Een storende fout is geslopen in de kop van de ipagina TEXELtoeristtips. Daar staat „10 - 24 juni" terwijl uiter aard is bedoeld 10 - 24 juli. Degenen die gewend zijn deze pagina als aan plakbiljet in hun bedrijf te gebruiken verzoeken wij dit zelf even te wijzigen om misverstanden te voorkomen. Redaktie een 15 lentes tellende goedlachse blondine, zorgt deze keer voor een vrolijk accent op de cover van TEXELtoerist. Ada, dochter van TESO-employé Vlas uit Oudeschild is op Texel geboren en ge togen; zij is een meisje van het (ei)land in de meest gunstige zin van het woord. We fotografeerden haar op het strand van Den Hoorn, zittend op de daar ge stationeerde reddingboot van de strand- bcwaking. Over die strandbewaking wilden we nog iets zeggen. Al sedert jaren worden de badgasten op de drukste strandge- deelten nauwlettend in de gaten ge houden door Utrechtse studenten. Deze ontvangen daarvoor een speciale oplei ding. Vanuit hun hoog op het duin ge plaatste bewakingspost turen ze voort durend de zee af en komen onmiddel lijk in actie als baders zichzelf en/of anderen in gevaar brengen. De gemeen te Texel geeft aan deze strandbewaking jaarlijks enorme sommen geld uit Veel is geïnvesteerd in reddingsmiddelen, o.a. in de motorboten die op verschil lende punten gereed worden gehouden Al heel wat baders die in moeilijkheden raakten zijn door de studenten van een wisse dood gered. Dat zij de studenten op handen dragen, laat zich denken Maar als de strandbewakers preventief optreden hebben de baders vaak minder waardering. Boos vragen ze waar die jongens zich mee bemoeien als ze op een rubberbed of plastic opblaasboot de zee in gaan en dan onverbiddelijk worden teruggeroepen. De meeste mensen zijn zich nauwelijks bewust van de grote risico's die zij soms lopen. De strand bewakers wéten wanneer er gevaar dreigt. Wie zich aan hun aanwijzingen houdt, handelt verstandig. De badmees ters zijn ook goed voor allerlei andere karweitjes. Op drukke dagen fungeert de bewakingspost als bewaarplaats voor ouderloze" kinderen. Wie verwon dingen oploopt, wordt door de studen ten vakkundig verbonden. De strandbe wakers vervullen hun taak op voorbeel dige wijze. Toon Uw waardering daar voor door hun aanwijzingen stipt op te volgen. DE KOOG TEXEL HOLLAND Zolang de voorraad strekt hippe, blitze T-shirts Top disc-jockey Franck Bierens AS JE GOGUM BENT

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5