Groen ^Zwartsjexeh in het harL, Goede kansen op evenwichtige recreatieve ontwikkeling GENDA )r Niet afglijden naar banaal niveau Ui het 135-jarig bestaan van polder Eierland Algemene uitnodiging aan de Texelse bevolking AD ng< e BBSs Goede opbrengst Bartiméus-avond Auto en tandem botsten frontaal op Postweg Gebruik zwembad is illegaal Woeste rijder met auto over de kop Duitser bij paal 21 verdronken Duinbrand snel onder de knie Bosbrandje in kiem gesmoord 14 JULI 1970 83e JAARGANG No. 8483 t|.V. v/li Langeveld De Rooü - Dcu Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Kecsoiulaan 43, Den ■2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. RaM- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn, prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso Advert. 19 ct. per mm. excl. 4o/0 BTW NK' PS 09,- mon k )SH Rey, 0222 situering van het dorp De Cocksdorp op Texel heeft iets ks. Het dorp en de directe omgeving grenst aan de Waddenzee i Noordzee, met daartussen het Eyerlandse Gat. De wisselende »n veroorzaken het telkens droogvallen van de banken. Zij gen echter ook steeds nieuw voedsel voor de ingewikkelde isgemeenschappen van zee en wad. Wolken fouragerende Is maken deze hoek van Texel tot een trekpleister voor de lliefhebbers. Het observeren van dit fourageren, het waarne- van de trek, het leren kennen van de vogels in hun per seizoen veranderende kledij is voor velen een bijzonder fascinerende >heid. ook de amateur-visser komt hier aan z'n trekken. Ook hij be rt de veranderingen in het visbestand tengevolge van trekbe- t k ngen. Ook hij kan hier eindeloos filosoferen over het doen en en divan de zeevis. De binnenvissers halen in het seizoen hun hart :htin 151. kwa0 an het rijke binnenviswater in deze omgeving. dorp en omgeving is deze zorg zonder meer waard. De 'bewoners van dit ge bied zullen daar echter begrip voor moeten hebben. Eigenbelang zal wel eens moeten wijken voor algemeen be lang. De toekomst Ergens moeten wij ons gelukkig prij zen, dat de ontwikkeling als recreatie gebied in en bij De Cocksdorp gebeurt tn een tijd, waarin we enige kennis be ginnen te krijgen over de eisen die door M. Mant je men behoort te stellen aan de verschil lende bedrijfsvormen. Daarnaast rijpt het inzicht over de vele mogelijkheden ten aanzien van recreatieve voorzienin gen. Bebossing Zonder afbreuk te doen aan het land schap is er ruimte om enige bebossing ten noorden en ten westen van het dorp te scheppen. Hierdoor zal er de be schutting kunnen komen waaraan in dit winderige deel van Texel grote behoef- liermede komen we op het fraaie »ebied De Roggesloot en haar nden. Deze kreek, die vroeger d doorsneed, maar deze functie r geleden bij de inpoldering ver- nu als binnenwater geworden gebied van bijzondere schoon- De rietkragen en oeverlanden een interessante flora en fauna, plekken duiden nog op de vroe- >estand, en zo vinden we zoet- ora en zoutwaterflora dicht bij De weidevogels hebben e»en goed op de drassige oeverlanden. Het onder gelukkig voor de gehele an De Cocksdorp, dat er zoveel erking werd verkregen van de :en boeren om dit fraaie land- :e kunnen behouden. Slechts wei weten dat deze medewerking lig wordt gegeven. Deze agra- jeseffen echter het belang van behoud en zijn bereid daar enig ak voor te aanvaarden. Waardevol 1 de verheffing van dit gebied .tuurreservaat, is De Cocksdorp UK erd van een fraaie en waardevol- Fraai natuurgebied. insdag 14 juli og. de gehele dag strandfeest, des lampionoptocht, urg, ,,De Lindeboom-Texei", 20.15 Zeil ridgedrives. sot oensdag 15 juli >cksdorp, feesten Polder Paraat vgramma elders in dit nummer) lurg, Groeneplaats, 14.00 uur fol- onderdag 16 juli cksdorp, feesten Polder Paraat, •ogiamma elders in dit nummer) nd, vliegveld, feestelijke opening urg, Wezentuin, 20.00 uur, optre- arimerskapel. Dennenoord", dansen met het e „Woodpeckers". rijdag 17 juli •cksdorp, feesten Polder Paraat, rogramma elders in dit nummer) n, „Dennenoord", dansen met het e „Woodpeckers". aterdag 18 juli lurg, N.H. kerk, 20.15 uur, film meus" mei optreden Oosterender enkoor. ..Dennenoord", dansen met het e „Woodpeckers". ondag 19 juli ocksdorp, De Krim, 19.00 uur, 'Joop. Dennenoord", dansen met het |e „Woodpeckers". Ike avond *urg> „J'elleboog", 20.00 uur, dan- •m.v. „The Eddysons". oog, „De Buteriggel", 21.00 uur, en gitaarduo „Alfonso Yjuan". 3urg, Burgwal, 14.30 - 16.30 en - 22.30 uur openstelling tent Bar- s. Ie begrenzing aan de zuid-oostkant. Het is een rijkdom voor dit dorp, die zeker zowel voor het welzijn als voor de wel vaart hoge rente zal opbrengen. Het poldergebied ten zuid-westen van De Cocksdorp wordt begrensd door duinformaties van allerlei vorm. Zuide lijk van de vuurtoren de grillige forma ties van het geheel door de natuur ge vormde duin. Verder zuidelijk de duin richels van de zanddijk en de dikke dam, die door hun strakke lijn hulp van de mens bij hun ontstaan verraden. Tussen de twee genoemde dammen strekt zich tenslotte De Slufter uit. Een zoute vlakte met een Europese ver maardheid. Wie ondergaat hier niet de grootsheid van dit gebied? Wie voelt zich niet klein en stil wanneer hij al leen loopt in deze wijdsheid? Elk jaar getijde verandert de kleur van dit ge bied 'Het rose Engels gras wordt afge wisseld door het paarse lamsoor. Er tussendoor vindt men het donkergroene zeekraal. Het is in feite niet mogelijk de stemming van dit gebied weer te ge ven. Je moe't het ondergaan. Toerisme In en om De Cocksdorp is er nu een ontwikkeling gaande in de toeristische sector. Huizen worden verbouwd om verhuur aan toeristen mogelijk te ma ken. Bungalowparken draaien op volle toeren en de kampeerterreinen trekken veel gasten. Hotelakkommodatie vindt men in de oude vertrouwde etablisse menten. Een grote vlucht heeft dit laat ste niet genomen. De economische pro blemen zullen hier niet minder zwaar wegen dan elders het geval is. De gas ten waaieren uit in de omgeving van De Cocksdorp of trekken elders over Texel. Nader onderzoek zal moeten uit wijzen waarom de gasten hun vakan tieadres juist in het noorden van ons eiland zochten. Ook zal moeten worden nagegaan hoe zij hun vakantietijd be steden. Dat zal de basis moeten worden om de huidige ontwikkeling goed te be geleiden en een planning te kunnen ma ken voor de toekomst. Er werden reeds plannen ontworpen voor dit gebied en aan de verdere ontwikkeling zal zeker grote zorg worden besteed. De Cocks- Het nieuwe raadhuis van Texel zal op maandag, 20 juli, te 10.45 uur officieel in gebruik worden gesteld door de minister van binnenlandse zaken. De beschikbare plaatsruimte maakt het helaas noodzakelijk, het aantal aan wezigen bij deze gebeurtenis te beperken. Op dezelfde dag, en wel 's avonds van 7.30 - 9.00 uur, zal echter het ge meentebestuur in het nieuwe raadhuis een receptie houden. Gaarne nodigen wij alle inwoners van Texel, die hiervoor belangstelling hebben, uit, hierbij aan wezig te zijn. Voor diegenen, die op 20 juli niet tegenwoordig kunnen zijn en toch graag het nieuwe raadhuis willen bezichtigen, wordt hiertoe gelegenheid geboden op dinsdagavond 21 en woensdagavond 22 juli van 7.30 tot 9.00 uur. Wij zullen het zeer op prijs stellen, indien velen van deze uitnodiging ge bruik maken. Texel, 14 juli 1970. Burgemeester en wethouders van Texel, De burgemeester, mr. W. H. Sprenger De secretaris, P. Beemsterboer te bestaat. De opzet van het geheel zou naar mijn mening echter zo moeten zijn, dat er een sfeer ontstaat, waarin hei recreatieve gebeuren op stijlvolle wijze gebeurd. Men zal moeten trachten in dit bijzondere landschap een eigen vorm en een eigen sfeer te vinden. De ze sfeer zal zich moeten voortzetten in het dorp zelf. Laat men er voor waken, dat hier in De Cocksdorp de mogelijk heden tot ontspanning niet afglijden naar een banaal niveau. Nu kan men er met gezamenlijke inspanning nog van maken wat men wil. Gelukkig zien we een bundeling van krachten ontstaan. Van dergelijke groeperingen van men sen' die bezielt zijn met de wil iets goeds tot stand te brengen mogen we veel verwachten. Nu staan we stil bij het 135ste jaar van Eierland. Het zal er over 15 jaar ongetwijfeld anders uitzien. Van harte wens ik de polder toe, dat er dan ge zegd kan worden: „Ze hebben het daar in Eierland weer goed gedaan". OOSTEREND Zaterdagavond werd in de Gereformeerde kerk te Oosterend een film vertoond die een beeld gaf van het werk in het instituut voor blinden en anders gehandicapten „Bar- timeus" te Zeist. Tevens trad het Oos- terender Mannenkoor op met een uit gebreid programma. Onder andere wer den gezongen „De kabels los", „De twaalf overs", „De zon schijnt in mijn ziel vandaag". Het optreden was, on der leiding van dirigent A. Kuik, zeer succesvol. Het aantal belangstellenden viel een beetje tegen, maar de op brengst van de kollekte ten bate van Bartimeus maakte die teleurstelling meer dan goed: ƒ480,70 later nog aan gevuld met een gift van 25,van een Oosterender familie. Gisteravond organiseerde Bartimeus een soortgelijke avond in Den Hoorn, nu echter met medewerking van de Ei landzangers. Met het Oosterender Mannenkoor wordt maandag a.s. weer opgetreden in de Hervormde kerk te Den Burg Twee meisjes zeer ernstig gewond DE COCKSDORP Twee meisjes van 17 en 18 jaar uit Ederveen (ge meente Ede) werden zaterdagavond op de Postweg nabij „Weilust" levensge vaarlijk gewond toen zij frontaal in botsing kwamen met een automobilist. In zeer critieke toestand werden zij per extra boot naar het ziekenhuis ge bracht; ook de bestuurder van de auto, de 20-jarige militair P. Kooijman uit Oosterhout, liep verwondingen op maar kon na behandeld te zijn naar Texel te rugkeren. De meisjes reden op een gehuurde tandem in de richting van De Cocks dorp, naar hun vakantieadres. Uit te gengestelde richting naderden twee auto's. De tweede, een Fiat 850, be stuurd door Kooijman, haalde de eerste in en kwam daarbij op de linkerweg helft waar hij op de meisjes inreed. De chauffeur had de tandem te laat ge zien omdat deze (door een defekte dy namo) geen lioht voerde. De gevolgen waren verschrikkelijk. Beide meisjes liepen meerdere, deels gecompliceerde botbreuken, inwendige kneuzingen en een zware hersenschudding op. De tan dem veranderde in een onherkenbare hoop schroot; ook de Fiat werd ernstig beschadigd. De gewonde meisjes zijn de 17-jange Hennie Zandsteeg en de 18- jarige Gijsje Evers. Bij het ter perse gaan van deze krant was hun toestand iets verbeterd, maar nog levensgevaarlijk. In de afgelopen week hebben tal van Texelse kinderen op aangename wijze kennis gemaakt met het Texelse zwem bad, hoewel dit nog niet gebruiksgereed is. De Recreatiestichting wijst erop dat dit gebruik niet is toegestaan. Het bad water is nl. nog niet in de voorgeschre ven conditie en bovendien ontbreekt nog voldoende toezicht. Hoewel men niet voornemens is bijzonder streng te gen de illegale zwemmertjes op te tre den, wil men toch duidelijk stellen dat voor ongelukken of andere nadelige ge volgen geen enkele verantwoordelijk heid kan worden gedragen. Binnen twee weken zal men wel volop van het bad gebruik kunnen maken. Tot zo lang zullen de kinderen hun zwemlust m Noord- of Waddenzee moeten bot- DE KOOG Op de Boodtlaan ter hoogte van 't Jachthuis te De Koog deed zich zondagochtend omstreeks vier uur een ongeluk voor. Een uit de richting van de Ruigedijksweg komende automobilist, de 22-jange J.P. de R. uit Amsterdam, reed met zo'n hoge snel heid ca 110 km dat hij in de bocht ter plaatse de macht over het stuur verloor. Hij sloeg zijdelings over de kop waarbij zijn wagen, een Simca, onherstelbaar werd beschadigd. De be stuurder bleef vrijwel ongedeerd, even als een naast hem zittend meisje. Het wrak van de wagen bleef midden op de weg liggen. Door rondvliegende steen tjes en metalen delen werden enkele langs de weg geparkeerde auto's licht beschadigd. DE KOOG Zondagmiddag is aan het strand van Dc Koog (paal 21) de 41-jarige Duitser A. W. Tuczek uit Mar burg verdronken. Omstreeks vier uur was hij het water ingegaan. Een kwar tier later werd hij door op het strand achtergebleven kennissen gemist, waar op alarm werd geslagen. Een zoekaktic, waaraan o.a. door dc strandbewaking werd deelgenomen, bleef zonder re sultaat. Om half zes spoelde het lijk van de heer Tuczck aan op een zand bank, ongeveer op de plaats waar hij anderhalf uur eerder het water was in gegaan. Dc zee was zondagmiddag ge vaarlijk; er was een verraderlijk trek kende onderstroom. Het ongeluk gebeurde voor het be waakte strandgedeelte. Dat de daar ge stationeerde bewakers het geval niet hebben opgemerkt is hen niet kwalijk te nemen, omdat zij toen juist met man en macht bezig waren met het redden van een andere badgast, die in ernstige moeilijkheden was geraakt. Op het strand was de blauwe vlag gehesen ten teken dat baden en zwemmen op dat moment gevaarlijk was. De heer Tuc zek verbleef met zijn drie kinderen in een pension in De Koog. Zijn vrouw was in Duitsland achtergebleven. Toen na de vermissing groot alarm werd ge slagen, voer ook de strandre'ddingboot „Ida Mary" uit. Gehoopt werd dat het slachtoffer was afgedreiven en moge lijk nog levend zou kunnen worden op gepikt. Lang voordat de reddingboot de opgegeven positie bereikte kon echter rechtsomkeert worden gemaakt omdat het lijk inmiddels was aangespoeld. Gisterochtend om half twaalf ont stond aan de grens van het jongenster rein van de camping Kogcrstrand brand in dc duinbegroeiing. Door de straffe westelijke wind wakkerden de vlammen hoog op en werd gevreesd voor het droge dennenbos langs de Ruyslaan, enkele tientallen meters ver derop. De kampeerders gmgen de vlammen met zand te lijf. Spoedig was de brand weer met nevelblusser ter plaatse. Ook de brandweer uit De Cocksdorp en de Jeep met blusmateriaal van Staatsbos beheer spoedden zich naar de plaats van de brand, in overeenstemming met de afspraak dat in ieder geval van bos-, duin- of heidebrand alle beschikbare materieel direkt wordt ingezet. De kans dat Texel dit seizoen door een werke lijk omvangrijke bos- en heidebrand wordt getroffen als gevolg van de droogte en het steeds groter wordende aantal toeristen wordt dagelijks groter. Gisterochtend bleef de schade geluk kig beperkt tot enkele honderden vier kante meters. De brandweer moest overigens wel enkele obstakels uit de weg ruimen om de plaats van de brand te kunnen bereiken. Het pad naar de Ruyslaan bleek te zijn versperd door een hek en twee geparkeerde auto's. De auto's werden met mankracht met wei nig moeite opzij gezet; het hek werd met enkele forse rukken uit de grond getrokken, Zondagochtend omstreeks half twaalf werd brand ontdekt in het bos tegen over hotel „De Pelikaan" Vrijwel zeker is dat het vuur was veroorzaakt door enkele spelende kinderen. Toen de brandweer arriveerde was het gevaar reeds geweken. Gasten en personeel van „De Pelikaan" hadden de vlammen met emmers water en zand geblust.

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 1