Polder Paraat geen financieel succes Laatste lootjes kunnen redden BESTRIJDING ONKRUIDEN VAN RIET EN IN SLOTEN VERVOLG VAN PAG. 1 rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT 4>u DE COCKSDORP Het feest Polder Paraat is helaas geen financieel succes geworden. De bezoekersaantallen zijn aanmerkelijk lager gebleven dan de or ganisatoren hadden geraamd. Zij meen den te kunnen rekenen op zeker 1000 mensen per avond; het bleef, gemiddeld over de drie dagen, ongeveer de helft. Alleen de vrijdagavond (met Sjakie Schram) trok flinke drommen mensen naar de feesttent. „Als alle avonden zo geweest waren, zouden we nu geen zor gen hebben", zegt de heer Koolhof, pen ningmeester van de feestcommissie. Hoewel nog lang niet alle gegevens be kend zijn, mag worden aangenomen dat men met een nadelig saldo zit. Dit kan echter nog worden ingelopen door de resterende loten van de grote loterij aan de man te brengen. In verband daarmee is de trekking, die op de derde feestdag had moeten plaatsvinden, verschoven naar 4 augustus. Op allerlei manieren zal worden getracht de nog resterende 3500 loten te verkopen. Mensen, die de feestcommissie willen helpen tenminste tot een sluitende exploitatie te komen, kunnen via telefoon (02222) 359 (de heer Studulski) loten bestellen. De belangrijkste oorzaak van de te leurstellende opkomst van het publiek is volgens de organisatoren het bijzon der slechte weer. Het noodweer op de eerste dag, waardoor duizenden kam peerders van het eiland werden gejaagd, heeft er geen goed aan gedaan. Ook het winderige, natte weer van de volgende dagen noodde niet bepaald tot een ver blijf op het feestterrein of in de toch tige tent. Om eruit te halen wat er in zat werd besloten het feest nog een dag te rekken, zodat pas zaterdagavond de lichten voor het laatst werden gedoofd. Daarvan heeft men geen spijt gehad, want de kosten van deze extra avond werden ruimschoots door de opbreng sten gedekt. Een succes was ook de ver koop van lidmaatschapskaarten voor het gemeenschapscentrum dat in De Cocks- dorp moet verrijzen. In die dagen wer- '«r«H>ocr4aQ4ial4 4» S? KOSTELIJK REGENWATER IN ZEE GELOOSD Na weken en weken van verzengende droogte kwam eindelijk die weldadige regen. Mens, dier en plant herademde. Voor sommige dingen kwam 't wel te laat, maar voor vele dingen is 't heil zaam en alles wordt weer groen. Het was het gesprek van de dag: „Lekker regend, hè!" En ik kan het me voorstellen dat in vroegere „heidense" tijden de mensen in zo'n geval één of andere dans uitvoerden uit dank aan die Godheid, die hen die regen ver schafte, waarom ze gesmeekt hadden. Wij moderne nuchtere mensen van deze eeuw hebben dat niet gedaan. We wa ren blij en we waren dankbaar, maar een vreugde dans hebben we niet ge houden. Maar nu begin ik me toch af te vra gen, of dat niet heel verkeerd is ge weest, want andere „Goden" hebben be slist, dat dat water zo gauw mogelijk weg moest! Ze hebben het kostelijke water, waar we zo heel blij mee waren geloosd in zee! Het waterpeil in de sloten (hier vlak bij de duinen) is momenteel lager 20 cm) dan vóór de eerste regen (dus in de allerhoogste tijd!) Hoe een polder bestuur tot zoiets kan overgaan is mij, en vele anderen, een groot raadsel. En het is ook niet het enige raadsel! Zouden dan toch die vreugdedansen van vroeger van invloed zijn geweest? Er waren ook dansen als boetedoening voor verkeerde daden. Zou dat iets zijn voor het huidige polderbestuur? N. Klumper-Eelman, „Ruigehoek" Den Hoorn P.S. Als het niet zo'n verschrikkelijk ernstige zaak was, zou het iets voor de folklore kunnen zijn. NASCHRIFT REDAjKTIE Desgevraagd deelde dijkgraaf M. Roeper mee dat het omlaagbrengen van he't peil in de sloten bij de Ruigehoek in ieder geval niet op last van het pol derbestuur is gebeurd. Aangenomen wordt dat onbevoegden aan de stuwen hebben geknoeid of dat zich met de stuwen e'en defekt heeft voorgedaan. Zo trok de allegorische optocht door de polder Op de foto vooraan ziet men de voorstelling ,,Cape Cocksdorp den 120 nieuwe leden ingeschreven, waardoor het totale aantal leden op 175 kwam. Tractorenwedstrijd Na de openingsplechtigheid en de stemt op woensdag, waarover wij eer de behendigheidswedstrijd voor tracto- der berichtten, werd donderdagmorgen ren gehouden. Er waren 16 deelnemers. Het talrijke publiek zag de heer C. Westdorp winnen in de tijd van 5 min. en 42 sec. De eerste prijs, beschikbaar gesteld door Smederij Dros, was een set sleutels. Tweede werd de heer P Dros. Hij kreeg een vetspuit van de Cebeco. De tijd die hij nodig had om het par cours te rijden was slechts een halve seconde langer dan de no. 1. P. Eelman uit het Noorden werd derde in de tijd van 7 min en 21 seconden. Hij kreeg een lamp van de Cebeco. Vierde en vijfde werd respectievelijk L. de Vries en M. van Benthum. Kindcroptocht Ongeveer 80 kinderen hebben don derdagmiddag meegedaan aan de op tocht met versierde fietsen, autopeds enz In de optocht reden vele versierde wagens mee. Verdere waren er ruimte vaarders, kabouters enz. De uitslagen van de optocht zijn: Enkelingen 1. Vakantie 1970; 2. Wielrenner; 3. Bloe- menkar;. Paren: 1. 135-jarig Eierland; 2. Hengelaars; 3. Oude wagen. Groepen. 1. Wereldbol; 2. Hooiwagen; 3 Milieu verontreiniging. Na afloop van de optocht hebben vele kinderen spelletjes gedaan in de feest tent o.l.v. recreatieconsulent Jan de Vries: zakkenlopen, blokkenrapen enz. Op het feestterrein showde de ponyclub „De Kleppertjes". Allegorische optocht Vrijdagmorgen werd de grote allego risch optocht gehouden. Voorafgegaan door de Kleppertjes en de Waddenrui- ters van de afdeling Eierland ging de stoet door De Cocksdorp en de gehele polder. Naast de vele landbouwwerktui gen, o.a. combines, en Lelyfrezen, wer den vele versierde wagen meegevoerd, die wensen van de polder uitbeeldden. Een leus als „10 jaar noodgebouw, we barsten er uit; 135 jaar polder en nog geen kleuterschool", gevoerd door een wagen met een kleuterklas er op, sprak voor zich. Een andere kar, waarop het bier volop stroomde, stelde een (ludiek) dorpshuis voor. Dat de polder graag een zwembad wil, bleek uit een meegevoerd zwembad met de leus: Welkom in zwembad Eierland. „Voetbalveld bere- fijn, mag het gymlokaal ook zo zijn" kon men lezen op een wagen met jonge gymnasten en voetballertjes. Op de wa gen was een voetbalveld uitgebeeld, compleet met doelen. Andere wagens beeldden enkele akti- viteiten van de polder uit De Platte landsvrouwen, die aan het bloemschik ken waren; Cape Cocksdorp, een raket- lanceerbasis met (echt draaiende) radar. Een wagen waarop de produkten van de polder uitgestald waren voerde de leus: „Al is de polder nog zo klein, onze gewassen zullen over de hele wereld zijn". „Gemengd kamperen" was het motto van een kar met een tent waar boven een ooievaar vloog Andere leu zen waren „De doehetzelvers op de boerderij" en „De boer hij ploegde voort, al 135 jaar". In de optocht reed ook de Sociëteitwagen mee. Daarin za ten vier ouderen uit De Cocksdorp; de heren C de Wit, W. Stolk, P, Witte en P. de Graaf Zij stelden de so ciëteit voor. 135 jaar geleden heeft de sociëteit, waarin o.a. De Cock zat, de polder Eierland ingedijkt. De jury besloot om N. Roeper de eer ste prijs van de optocht te geven. Hij reed mee met een oude en een nieuwe ploeg achter elkaar bevestigd. Tweede werd de wagen met de kleuterschoolé De heer C. Wetsteen kreeg voor de wa gen met het zwembad de derde prijs. Bejaardenmiddag Vrijdag werd in de feesttent een succesvolle bejaardenmiddag gehouden Ongeveer 500 aanwezigen genoten van het optreden van de dansgroep van de Folklore, de modeshow van modehuis Moerbeek en de zang en het accordeon- spel van mevrouw Craanen-Hemelrijk en de heer L. Sok. De dansgroep, onder leiding van de heer De Jong, heeft een aantal oude dansen voor het voetlicht gebracht, zo als valeta en Frühlingsboten. Het pu bliek werd ook uitgenodigd enkele danspasjes te maken, maar daaraan werd slechts schoorvoetend en op be perkte schaal gehoor gegeven.. De show van modehuis Moerbeek was een groot succes. Het getoonde was niet speciaal afgestemd op de bejaarde kij kers Mevrouw Sok geloofde echter dat zij evengoed zouden genieten van de jeugdige mode, speciaal als zij daarbij dachten aan hun kinderen en kleinkin deren, Negen mannequins, bijna allen leden van de Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Eierland, showden de nieuwste modellen van de zomer- en najaarsmode. Mevrouw Sok zorgde daarbij voor een toelichting. Je kon merken dat ze goed in haar „stof" zat. De schoenen en de tassen, die bij de kleding gedragen werden, waren be schikbaar gesteld door Schoenhandel Mantje. De bijouterie werd beschikbaar gesteld door N V. v/h Langeveld de Rooij, afdeling De Koog. Mevrouw Craanen-Hemelrijk en de heer Sok hebben een aantal vrolijke, protest- en oude liedjes ten gehore ge bracht. Zo hoorden wij het duo naast een lied over het feest van Eierland, zin gen over de dijk van Oudeschild: „Diek met vülles". Deze protestsong was ge richt tegen het vuilnisstorten op de dijk bij Oudeschild. De middag werd een groot feest. Vooral toen enkele oude „meezingers" gebracht werden, steeg de stemming naar een hoogtepunt: „Mooier dan het mooiste schilderij ben jij mijn lieveling, ben jij", ,,'s Avonds bij het licht der sterren", „Deesie geeft me je ja-woord" en „Daar bij die mo len" werden luidkeels meegezongen. Heel toepasselijk werd de middag be sloten met het lied „Now is the hour that we must say goodbye". MINISTER BEERNINK STELDE NIEUWE RAADHUIS OFFICIEEL IN GEBRUIK De heer S. Keijser, oudste lid van de gemeenteraad, kwam namens de raad zijn felicitaties uitspreken. Als geschenk van de gemeenteraad was er een klok die intussen reeds een plaatsje aan de wand had gekregen Tapijt Mevrouw Meündertsma-Ybema, na mens de „Overkoepeling", bood offi cieel het 120 m2 grote tapijt aan dat in zes maanden tijd door leden van vrou wenverenigingen was geknoopt. Het was een heel begin geweest waar velen het hoofd over schudden maar, zei me vrouw Meindertsma, als een vrouw zich ergens in vastbijt laat ze niet meer los. Ze wilde een grote pluim zetten op •het hoofd van mej. Luijsterburg die het initiatief tot dit gigantische karwei had genomen en het werk voortdurend ent housiast heeft begeleid. Dank bracht ze aan de vele medewerksters en tot de gemeenteraad zei ze: „Met onze 1000 leden zullen we steeds achter u staan, tot heil van deze gemeente". Dijkgraaf M. Roeper van het Water schap Texel feliciteerde het gemeente bestuur ook met het nieuwe raadhuis. Zolang de nieuwe raadszaal niet be schikbaar was. heeft de gemeenteraad steeds in het polderhuis vergaderd. Dijkgraaf Roeper schonk een vaas bloe men en een enveloppe met inhoud, te besteden voor een passende versiering. Mevrouw J. Room-Wilkeshuis, die ambtshalve veel op het raadhuis moet zijn, kwam haar lof over het raadhuis in dichtvorm naar voren brengen. Lamp De heer G. Pansier bood namens het gemeentepersoneel een wel heel fraai geschenk aan: een fraaie lamp die de hal van het gebouw siert. De lamp was vervaardigd door de verlichtingsarchi tect Martin Fiser. Hij woonde destijds in Tsjecho Slowakije en was verloofd nu getrouwd met een Texelse. Ten tijde van de bekende moeilijkheden in zijn land kwam Fiser zonder papie ren en geld in Wenen tere'cht. Door toedoen van de gemeente Texel kon hij zich melden bij de Nederlandse gazant die ervoor zorgde dat Fiser naar Texel mocht reizen. Als tegenprestatie bood Fiser aan tegen materiaalkosten de lamp te maken. De lamp heeft reeds bij velen, ook deskundigen, diepe bewon dering geoogst. Als presentje voor de heer Fiser overhandigde de heer Pan sier twee foto's van de lamp en een geschenk onder couvert. Ook de burge meester kreeg een foto, waarbij spreker de hoop uitte dat het geschenk door het gemeentebestuur zou worden aanvaard en dat de ambtenaren m dit mooie raadhuis volijverig, energiek en een drachtig zouden werken in het belang van de gemeente Texel. De ambtenaren hadden om het ge schenk te kunnen bekostigen twee jaar lang per week een kleine bijdrage af gestaan. Dat was een der vele bedra gen die op het salaris worden ingehou den. „Met vreugde zien wij de dag te gemoet dat de ontvanger zich vergist en inplaats van het salaris de inhou dingen uitbetaalt". In zijn sluitingswoord bracht burge meester Sprenger uitvoerig dank aan allen die aan het raadhuis en de inrich ting ervan hadden meegewerkt. Daarop maakten de genodigden een rondgang door het raadhuis waarna in het strandhotel te De Koog het diner werd gebruikt. 's Middags vergaderden de colleges van B. en W. van de Waddeneilanden in besloten sfeer met de minister in de raadszaal. Gisteravond recipieerde het gemeentebestuur om de burgerij in de gelegenheid te stellen felicitaties aan te bieden. Hedenavond en morgenavond is nog gelegenheid om het raadhuis te bezich tigen, van half acht tot negen uur. AQUARIANEN BIJEEN IN „DE WITTE BURCHT" De bijeenkomst van de aquariumver eniging „In Aqua Vita" op vrijdag avond 24 juli wordt nie»t gehouden in de LTS-kantine, maar in „iDe Witte Burcht" aan de Molenstraat te Den Burg. Zoals bekend worden o.m. inte ressante natuurfilms vertoond; bijzon der welkom zijn aquariumliefhebbers van elders die op Texel hun vakantie doorbrengen. POPPENTENTOONSTELLING NOTEERDE DUIZENDSTE BEZOEKER OOSTEREND De poppententoon- stelling in „De Bijenkorf" te Oosterend heeft de afgelopen week meer dan 1000 bezoekers getrokken. De tentoonstelling blijft tot 15 augustus open, dagelijks van 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.30 uur. De tentoonstelling is zondags gesloten. WEER GOEDE OPBRENGS' SI BARTIMEU S-COLLECTE Zaterdagavond heeft he't inj u voor blinden en andere gehandu „Bartimeus" weer een avond geh< 13 Ditmaal zong het Oosterender ma)D| koor in de N.H. kerk van Den Het koor werkte hetzelfde progr 12 af als de week daarvoor in Oost in dus met vertoning van de Barti film. De opbrengst van de collecti)e] ondanks de matige belangstelling goed: ƒ650,en 3,90 DM. Als een mislukking wordt de meusbazaar beschouwd. De belar ling hiervoor was zo gering, d kosten de baten overtroffen. De is daarom gestaakt en de tent is broken. GESLAAGD Te Utrecht behaalde de heer C. Swarthof het vakdiploma voor he taurantbedrijf. Eerder slaagde hi e het diploma handelskennis hor< drijf en vakbekwaamheid cafébed IR Oiulci' rnlü Het schrijven van de heer J. Bevaart in de rubriek „Wat ik zeggen wou" is voor mij aanleiding op dit onderwerp terug te komen. Ik heb niet de indruk, dat wij het met elkaar eens zullen wor den. Daarvoor is de reactie van de heer Bevaart te scherp gesteld. Het lijkt er op of de heer Bevaart bij het schrijven van deze reactie duidelijk geïrriteerd is geweest. We zijn er van overtuigd, dat veel le zers bij het lezen van het ingezonden schrijven van de heer Bevaart goedkeu rend zullen hebben geknikt. Als men op het moment een afwijzend geluid laat horen tegen het gebruik van bestrij dingsmiddelen, dan kan je verzekerd zijn van instemming bij zeer velen. Die instemming is m.i. in veel gevallen ook een gevolg van het feit, dat men de draagwijdte van een volledige afwijzing van chemische bestrijdingsmiddelen niet beseft en niet door heeft, dat men bijna altijd ook „in eigen vlees snijdt". Want of men nu landbouwer of indus trieel, bakker of rentenier, kantoor bediende of metaalbewerker is, men profiteert van chemische bestrijdings middelen en helpt er tevens aan mee om het milieu te verontreinigen. Vakkundige aanpak Geachte Bevaart, het is beslist te veel eer voor C. v. Gr als u de bestrijding van riet en onkruiden in sloten als een vakkundige aanpak van de redacteur van deze rubriek ziet. Ik haal mijn wijsheid uit vlugschriften, die worden uitgegeven door de Plantenziektenkun- dige Dienst en het Rijksconsulentschap voor Plantenziekten te Wageningen. Twee rijksinstanties, die tot taak hebben de landbouw te helpen bij haar taak om goedkoop voedsel te produceren en te gelijk de gevaren, die er aan het ge bruik van chemische bestrijdingsmidde len zijn verbonden, zoveel mogelijk te beperken. De middelen, die ik noemde zijn niet schadelijk bij gebruik van water uit deze sloten door het vee. Bovendier is bij onderzoek gebleken, dat bij gebruik na half juli ook een eventuele visstand geen nadelige gevolgen van deze be strijdingsmiddelen ondervindt. Aandelen in chemische industrie Ik vind „de vraag" van de heer Be vaart of ik mogelijk aandelen heb in de chemische industrie in feite beneden peil. Zo'n vraag geeft je de indruk, dat de heer Bevaart zich niet kan voorstel len, dat iemand voor een bepaalde zaak in de weer is, zonder dat hij er direkt voordeel van heeft. Gelukkig weet ik, heer Bevaart, dat er heel veel mensen uren van hun tijd geven zonder daar voor een cent terug te ontvangen. Ik geloof ook te mogen zeggen, dat ik in de 30 jaar, die ik nu als landbouwvoorlich- ter op Texel werk, duizenden uren meer heb gewerkt, dan ik verplicht was te doen zonder daarvoor enige vergoeding te hebben ontvangen. Onkruid geen o n kruid De heer Bevaart stelt de vraag of het voorzetsel „on" bij de onkruiden wel op z'n plaats is. Hij heeft wel eens ge zien, dat de koeien onder de schrikdraad of puntdraad door, hun best deden een hapje van dit onkruid te pakken te krij gen. Dat gebeurt inderdaad. En er wordt dan ook van de zijde van de landbouwvoorlichting echt geen propa ganda gemaakt voor 't verwijderen van alle onkruiden uit het grasland. Onder getekende staat op Texel bekend als een verwoed bestrijder van de stekels (dis tels) in het grasland. Maar we denken er niet over om aan te dringen op be strijding van beperkte hoeveelheden an dere onkruiden in het grasland. Het is beslist overdreven om de vraag te stel len wat de koeien dan moeten eten als zij onder punt- of schrikdraad door pro beren iets te pakken te krijgen. In de meeste gevallen vinden ze dat wat ze nodig hebben binnen de heining. En laat de heer Bevaart ook beden ken, dat het mee aan het moderne graslandgebruik te danken is, dat de produktie van het rundvee in ons land hoger is dan in de meeste andere lan den. Een dubbeltjeskwestie Als de heer Bevaart met zijn vraag of het soms een dubbeltjeskwestie is, bedoelt of de landbouw van chemische bestrijdingsmiddelen gebruik maakt om op de kosten te besparen, dan kan ik daar hartgrondig „ja" op zeggen. En daar behoeft de landbouw zich nog niet voor te schamen ook. Het landbouw bedrijf is geen filantropische instelling, maar een moderne onderneming, die zich voor de taak ziet gesteld om bij prijzen, die niet meegegroeid ziji de gestegen kosten voor de onder een inkomen te verschaffen. Wat dit betreft verschilt de lan wer niet van de fabrikant, de naar, de hotelhouder of stratem Als de heer Bevaart een bedrijf he in een bedrijf werkt, dan zal hij iedere dag kennis maken met zaklr1 er uitsluitend zijn om op de kos n sparen, of met andere woorden, maken hebben met de dubbeltje j. er per man meer koeien kunnen v gehouden, meer hectaren bouwlai 30 werkt kunnen worden, of met woorden, dat de productiviteit pe is gestegen, is te danken aan he bruik van moderne methoden en moderne methoden behoren in de bouw ook het gebruik van chei bestrijdingsmidden. Daar kom ji onderuit, heer Bevaart Omscholing tot propag lis: Texels to< 1 Ik geloof, heer Bevaart, dat ik in dienst te staan van het Texels risme wel een propagandist voo: eiland ben. In de loop van de tien jaar heb ik duizenden boere boerinnen uit andere delen van on ons eiland laten zien en ik kan U met veel enthousiasme. Als het echter over milieuven niging gaat, dan weet ik niet of de bouw daar een grotere rol in spee het toerisme. De klachten, die w|n gen over waterverontreiniging niet uit gebieden, waar uitsluitei 5L jbl )1J< n ho ïm igt, ibi n S ï!_2 bi; :oo landbouw wordt uitgeoefend, mayrs ciaal uit die streken, waar „ophopi van vakantiegangers voorkorn«f)ro moet eens een kijkje nemen in d geving van De Koog. Het water sloten is daar als gevolg van lozirl^ rioolwater volkomen onbruikbaa net drinkwater voor het vee en ik si 5rj niet voor, dat hier nog mogelijkhe ya leven voor vissen en andere wat j j ren is Daarom weet ik nog niet ker, of ik als propagandist vo( Texelse toerisme „minder verp j zou op het gebied van het natui evenwicht. „Noodlijdende land Het is inderdaad zo, dat het tof~~ op dit moment meer geld op het brengt dan de landbouw. Het echter onjuist om te spreken van lijdende landbouw". Als de heer Bevaart daarbij den het feit, dat de overheid voor de bouw bepaalde prijsmaatregelen leven heeft geroepen, dan moet hi; eerste plaats niet vergeten, dat ex dere bedrijfstakken de steun overheid nodig hebben om op de te blijven. In de tweede plaats is feit, dat de landbouw moet opb tegen dumpingsprijzen op de in tionale markten. Ik hoop echter, dat de heer R g ook begrip kan opbrengen voor feit, dat het instandhouden van ei tionale landbouw van groot belar Als de heer Bevaart de laatste bewust heeft meegemaakt, zal hif""' begrip moeten kunnen opbrengen. Verder wil ik opmerken, dat er 4 aan wordt gewerkt om die zgn lijdenheid" van de landbouw op t fen. Vrij zeker zal de heer Bevaa wel eens hebben gehoord var. Plan Mansholt. In dit plan gaat hoofdzaak om vergroting van de ven. Zo wordt er voor de akke;_ gedacht aan eenmansbedrijven va 'er 60 ha. Ik kan U wel vertellen, hei ijv vaart, dat dit alleen mogelijk is a' bedrijf op de meest moderne wordt gevoerd. En er zal niet ontkomen zijn, dat de bestrijdin onkruiden en andere plantenziek hoofdzaak met chemische bestrij *ze middelen zal moeten plaats hebbe geldt niet alleen voor ons land, voor alle landen, waar men er streeft om rampen als ondervoed! verhongering van de inwoners te komen. Het is struisvogelpolitiek om da te willen zien en aanvaarden. En il u het een onjuiste stemmingmakerij suggereren, dat we met het che bestrijden van riet en onkruid in bezig zijn met zelfvernietiging. De laatste vraag van de heer Be of ik een middel weet om mensen roeien, die het evenwicht der i verstoren, wekt de indruk, dat d< Bevaart bezorgder is voor „de na dan voor bepaalde medemensen, bij ik wel moet aannemen, dat oo redacteur van deze rubriek tot di< paalde medemensen behoort. har b 1 ns >vei zee der va: :of 'ij Te:

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2