Wat bepaalt de wet op de jjeidsongeschiktheidsverzekering i 3 GENDA Richtlijnen gereed voor au-pair meisjes kt 'f erken en toch uitkering Onschuldige marihuana straks in de winkel te koop? FILMNIEUWS Raad jeugdvorming vindt van wel Werk in buitenland minder riskant der nda lhedi g uffei >lef<* W juli 1967 is de wet op de ar- eschiktheidsverzekering (WAO) ng getreden, die ten doel heeft [enden tegen geldelijke gevol- langdurige arbeidsongeschikt- 4 verzekeren. De hoogte van de tkering is afhankelijk van de arbeidsongeschiktheid en de ran het dagloon. De wet kent ivaïiditeitsklassen, die in per- van arbeidsongeschiktheid aangeduid. De uitkering kan orden herzien wanneer de me- leskundigen van mening zijn ands arbeidsongeschiktheid is ïen of afgenomen. De WAO an uit dat degenen die gedeel- beidsongeschikt zijn, naast de i een aanvullend inkomen ver- Het verwerven van inkomsten id betekent niet altijd dat de ji I moet worden verlaagd of in- n. Maar anderzijds zal de hoog et inkomen uit arbeid wel een kunnen vormen bij 't bepalen ïate van arbeidsongeschiktheid O-er die een volledige uitke- iet, maar de gehele dag bij een er werkt en dat lange tijd vol- al al gauw de indruk wekken met zijn arbeidsongeschiktheid nogal meevalt, •beidsongeschiktheidswet kent n invaliditeitsklassen. Wie voor meer arbeidsongeschikt is ver- mtvangt 80°/o van zijn dagloon, lateerd is aan het loon dat hij e voordat hij arbeidsongeschikt ie voor 65 - 80% arbeidsonge- verklaard, ontvangt 65% van oon. Vijftig procent krijgt de- iens arbeidsongeschiktheid op is geschat, 40% hij, wiens on- 8 ïeid 45 - 55% beloopt, 30% hij, 35 - 45% ongeschikt is ver- 20% hij wiens arbeidsonge- d 25 - 35% bedraagt en ten- ijgen degenen, wier arbeidson- ïeid op 15 - 25% is geschat, ;ekeerd van hun dagloon, duidelijk dat vooral degenen, aatst zijn in de vijf laagste in- sklassen, van hun uitkering niet kunnen leven. Bovendien :ij er altijd rekening mee hou- op een gegeven moment hun kan worden herzien, bijvoor- i grond van het feit dat vol- medische deskundigen hun ar- eschiktheid is afgenomen. Dan un uitkering nog lager of ze lemaal op. >1 WL 5T ndag 27 juli ild, bij dorpshuis uur kinderspelen, straat. Kortom, deze mensen worden dus min of meer gedwongen om hun resterende arbeidsvermogen produktief te maken en in loondienst te blijven of te gaan werken, zodat naast de genoten uitke ring loon wordt genoten. Ook zij, die voor 80% of meer arbeidsongeschikt zijn bevonden, kunnen natuurlijk in principe gaan werken, maar zij lopen uiteraard de kans dat de deskundigen zich dan gaan afvragen of het percen tage arbeidsongeschiktheid niet te hoog is geschat. Voorlopig In veel van deze gevallen zal dan wel iot intrekking of verlaging van de uit kering moeten worden overgegaan, maar in het belang van de verzekerde heeft de WAO de mogelijkheid geopend die intrekking of verlaging voorlopig achterwege te laten. De wet heeft hier bij het oog op de WAO-trekkers, van wie niet zeker is of zij in staat zijn duurzaam de met de toegenomen ar beidsongeschiktheid in verband staande inkomsten te verwerven. Sommige WlAiO-ers onderschatten hun invaliditeit we'l eens en nemen dan een baan aan, die al gauw boven hun macht blijkt te liggen. Daarom wordt niet di- rekt tot intrekking of verlaging van de uitkering overgegaan. Inplaats daarvan kan voorlopig het bedrag dat van de uitkering wordt uit betaald worden verminderd. Het voor lopig karakter van deze maatregel kan voor de betrokkene een stimulans zijn tot het aanvaarden van arbeid waarvan hijzelf wellicht betwijfelt of hij die kan volhouden. Mocht achteraf blijken dat het verrichten van die arbeid toch zijn krachten te boven gaat, dan kan de uit betaling van de uitkering weer tot het vroeger niveau worden verhoogd, dan wel worden gesteld op een ander per centage arbeidsongeschiktheid dan aan vankelijk werd verondersteld. Van geval tot geval zal dus moeten worden beoordeeld, of en zo ja, welk bedrag van de uitkering naast de in komsten uit arbeid nog zal worden uit betaald. Blijkt na verloop van tijd, dat de betrokkene inderdaad de werkzaam heden aan kan, dan zal de opgeschorte uitkering ingetrokken of herzien wor den met terugwerkende kracht tot de dag waarop voor de betreffende hande ling destijds aanleiding bestond. De verzekerde zal aan deze maatre gel mee moeten willen werken. Doet hij dat niet, dan zal de bedrijfsvereniging moeten beslissen of direkt tot' intrek king of verlaging van de uitkering wordt overgegaan. Wordt tot dit laatste besloten, dan zal bij mislukte werkher vatting opnieuw uitkering moeten wor den aangevraagd. Het kan ook voorkomen, dat iemand naast zijn WAO-uitkering zich uit ar beid een inkomen weet te verwerven, dat meer bedraagt dan evenredig is aan zijn resterende arbeidskrachten, terwijl er toch gronden zijn om de uitkering te herzien of in te trekken. Dit zal bijv. het geval zijn wanneer de betrokkene arbeid verricht, die schadelijk voor zijn gezondheid is of die hem gezien zijn vooropleiding en vroeger beroep niet in billijkheid kan worden opgedragen. Maar in zo'n geval is de bedrijfsver eniging bevoegd om de uitkering niet of slechts gedeeltelijk uit te betalen. Verminderen de inkomsten of vallen deze weer geheel weg, dan zal de uit kering weer volledig worden uitbe taald, aangenomen althans dat de ar beidsongeschiktheid voor betrokkene ongewijzigd is gebleven.' Aan de bedrijfsvereniging is dus een ruime beleidsmarge gelaten. Terecht, want de WAO is een mooie wet, maar men zal toch moeten voorkomen dat zij door degenen, die recht op een uitke ring krachtens deze wet hebben, niet bewust of ongewild wordt misbruikt. Mr. A. Bronsbergen kurj dal ting^rdag 25 juli •g, Hoge Berg nabij jeugdher- [14.00 uur, zeepkistenrace g, Speelweide aan de Emma- 10.00 uur, Concours-Hippique, .niseerd door de Paardensport- Iging t Skiltje, aan de De idag 28 juli Speelweide, 10.00 uur kinder- bij Paal 17 (achter Californië- .4.00 uur strandspelen. voetbalveld, 19.00 uur, volley- or gasten en Texelaars, voetbalveld, 19.30 uur volks- >rn, 20.00 uur Bingo-avond, op reide of in het dorpshuis (af- lijk van weersgesteldheid) nsdag 29 juli >rn, strand bij paal 9, 11.00 uur raafwedstrijden voor kinderen tot 14 jaar. sdorp, strand bij paal 28, 14.00 chatgraven voor kinderen van lar. g, Folkloreprogramma; 14.00 - uur schapenscheren, paardbe- oude ambachten; 15.00 uur nkast in het Hofje aan de We- aat; 16.00 uur optreden kinder- oep en jeugdboerenkapel op de eplaats; 19.00 uur optreden )and Voorwaarts Mars met op de Groeneplaats; 19.45 uur •avond op de Groeneplaats met len bekende sterren; vanaf 21.30 vrij dansen in hotel ,,De Linde- Texel", opgeluisterd door de e met verkiezingen enz. un, Dorpshuis, Fancy-fair t.b.v. ^vereniging D.E.K. derdag 30 juli ksdorp, Sportveld, 10.00 uur "spelen. «dorp, strand bij De Krim, uur strandspelen. un, Dorpshuis, Fancy-fair t.b.v. kvereniging D.E.K. dag 31 juli orn, 10.00 uur opdrachtenspel schoolplein Jan Drij verschool, slag, paal 12, 14.00 uur strand en, Dorpshuis, Fancy-fair t.b.v. kvereniging D.E.K. De wet scheert marihuana en ande re „soft drugs" over één kam met opium een constructie waarmee nie mand erg gelukkig is. Vandaar dat de Raad voor de Jeugdvorming zich weer eens tot minister Klompé heeft gewend met een adviesrapport waarin wordt aanbevolen om in de eerste plaats die cannabisprodukten als marihuana uit de opiumwet te halen en er een aparte wetgeving voor in de plaats te stellen waarbij men denkt aan die voor alco hol. Dan zou er controle zijn op het produkt, aan wie het verkocht wordt enzovoort. Vervolgens zou gelijk al cohol in zaken met een slijtvergunning de marihuana en dergelijke vrij verkocht moeten worden in drug shops" waarbij (net als bij alcohol) bijvoorbeeld leeftijdsgrenzen in acht genomen zouden moeten worden. De voordelen van een dergelijk sy steem zouden zijn dat de luguberste fi guren, de illegale handelaren, hun ne ring kwijt raken die hen nu toestaat straffeloos inferieure produkten te ver kopen tegen woekerprijzen. Wie gaat daarover nu bij de politie klagen? De Raad heeft zelfs al een prijs van tussen de gulden en één vijftig per gram in gedachten. De gevaren Daarbij gaat het overigens minder om het brodeloos maken van de hande laars. Wanneer het juist is wat be streden wordt dat het gebruik van de „soft drugs" zo makkelijk leidt tot het overstappen op de veel gevaarlij ker „hard drugs", zoals heroïne en wat er verder in de opiumwet staat, dan komt dit doordat de marihuanaroker met de leveranciers hiervan in contact komt: vaak dezelfden die de marihuana verkopen. Dit en de kans in de cel te komen zijn volgens deskundigen op me1- disch-toxicologisch en juridisch-socio- logisch gebied als drs. H. Cohen, dr. O. M. de Vaal, prof. W. Buikhuizen de voornaamste gevaren van het marihua- na-gebruik. Reden om tot een andere aanpak te komen dan de huidige met de strenge opiumwet vindt men ook in het feit dat het huidige systeem niet werkt. Het onderzoek van het Groningse universi taire criminologische instituut duidt er op dat elf procent van de scholieren wel marihuana en dergelijke gebruikt. Voor hogere technische scholen komen de onderzoekers tot percentages die wat lager liggen, voor kunstacademies tot aanzienlijk hoger: tegen de dertig procent. Waarbij we mogen beseffen dat dit voorlopige cijfers zijn: er is niet de minste reden om aan te nemen dat ze over een paar jaar al weer aanzien lijk hoger liggen dan nu. Een paar jaar geleden waren ze beslist lager geweest. Niet alléén Wat men nu bereikt is dat het drug gebruik in de sfeer van een taboe wordt getrokken, wat juist funest is doordat VROUWENVERENIGING HOUDT VERKOPING OOSTEREND De vrouwenvereni ging van de Gereformeerde Gemeente te Oosterend houdt in het Gebouw voor Christelijke Belangen een verkoping van handwerken en andere zelfvervaar digde» goederen. De opbrengst is be stemd voor de kerk. Ook wordt voor hetzelfde doel, tegen betaling, koffie geserveerd. Natuurlijk is ieder welkom. WAT IK ZEGGEN WOU BUITEN MEDEWETEN Het briefje voor minister Beernink heb ik aangeboden zonder medeweten van mijn ouders. Deze zijn het er niet mee eens en distantiëren zich hiervan. Kees-Jaap Harting Den Burg BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Franklin Alexander, zv. Cornelis G. Bakker en Josophina C. Hoogenbosch; Mariska Annettè, dv. Bernardus Witte en Cornelia M. Bak ker. Ondertrouwd: Robert Dapper en Maria A. Maas. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 26 juli op om 4 52 uur en gaat onder om 20.40 uur; 29 juli op om 4.56 uur en onder om 20.36 uur. Maan: 25 juli L.K.; 2 augustus N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 24 juli 12.32 en 25 juli 0.30 en 13.01; 26 juli 1.05 en 13.41; 27 juli 1.57 en 14.39; 28 juli 3.10 en 15.54; 29 juli 4.38 en 17.21; 30 juli 6.00 en 18.37; 31 juli 7.08 en 19.40; 1 aug. 8.04 en 20.35 Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. de jonge mensen van 1970 haast auto matisch de gewoonte hebben van ouds her overgeleverde taboes aan te vech ten In dit geval dan nog geruggesteund door medische rapporten waarin de cannabisprodukten niet gevaarlijker worden geacht dan alcohol, dat juist veel minder door een taboe wordt ge troffen: niet op wetenschappelijke gron den, maar voornamelijk omdat de ou deren eraan gewend zijn het te gebrui ken. De»ze twee Nederlandse rapporten zijn verkrijgbaar met de uitkomsten van studie in menig ander land. Dat maakt het echter juist des te moeilijker om per land over te gaan op een nieuwe wetgeving. Als het advies van de Raad voor de Jeugdvorming zou worden uit gevoerd, stonden in de kortste keren de illegale handelaars van België en Duitsland en Engeland bij ons voor de toonbank om hun voorraden in te slaan. En de internationale smokkelaars op dit gebied zouden safe kunnen werken door hun handel me»t officiële documen ten naar Nederlandse havens te ver schepen. Dat maakt het rapport een beetje zinloos. Tenzij men er op zijn minst op Europees niveau en nog lie ver over de he'le wereld eens over wil gaan denken: tenslotte sukkelt men met het probleem overal. jrfi- - 8.1.... .M Uiiri - bull*» ...ol-oo<f, r.J.Hl,'— CHEMISCHE BESTRIJDING Wederwoord op „Bestrijding van riet en onkruid in sloten": C. van Groningen heeft de opzet en strekking van mijn artikel niet begrepen en rafelt de franje uit die er omheen zit. Ik wil daar niet op ingaan, maar trachten in mijn mede mens, ook C. v. Gr., de ware mens te vinden en die helpen steunen, de Schep ping waarin wij leven, te leren begrij pen. Wij mogen geen leven nemen, van alle leven naast en om ons. Wel een van de grootste successen uit de tweede wereldoorlog was de DDT, de werkelijke waarde ervan heb ben we al leren kennen. Maar ons aller voedster, moeder aar de, moeten wij niet vergiftigen met on ze menselijke produkten maar het goe de wat in haar is op juiste wijze leren gebruiken. De mens mag dan het hoogst ontwikkelde wezen op aarde zijn, maar niet de machtigste kracht of levens uiting. De mens heeft zeer grote intel lectuele kennis op zijn hoge scholen op gedaan, maar levenswijsheid en na tuurbegrippen komen uit geheel andere bron; deze is reeds duizenden en dui zenden jaren oud en de mens zal moe ten leren daarmee in harmonie te wer ken. Wanneer de mens eens leert stil te zijn en beschouwen, dan zal hij langs dezelfde weg van de liefde voor zijn naaste, ook de stem leren ver staan van de» wijze hoe hij gevoed moet worden en waarmee. Dan zal hij niet meer bestrijden, maar begrijpen Het Goede doen en door het Goede gevoed worden. Van Gr. hierin van harte sterkte gewenst. Met dank voor mijn laatste woord in deze. J. Bevaart, Fazantstraat 137a, Rotterdam Jaarlijks trekken duizenden meisjes naar het buitenlandvoornamelijk naar Engeland en Frankrijk, om als „au-pair" in een gezin te werken. Som migen van hen maken daar een leer zame tijd door, anderen worden mee gesleept in zeer riskante avonturen en houden van hun buitenlandse reis een „kater" over. De rechtsbescherming van deze meisjes liet tot voor kort veel te wen sen over. Menig au-pair maakte te veel werkuren en werd door de haar toegewezen famihe min of meer uitge buit. De noodzaak van een internatio nale rechtsregeling deed zich dan ook gevoelen. En die regeling is er nu ein delijk gekomen. Na uitgebreide studies in het kader van de Raad van Europa en na over leg in het Ambtelijk Sociaal Comité en de Raad van Ministers is de tekst van een definitieve overeenkomst op gesteld, die voor de hdstaten van de Raad van Europa ter tekening open staat. Ruim 50.000 meisjes naar buitenland Het instituut van de» „au-pair" heeft na de tweede wereldoorlog een snelle vlucht genomen. Waren het voordien alleen meisjes uit de hogere milieus, die na hun schooljaren voor enige tijd naar het buitenland gingen, na de oor log vindt men de au-pairs in alle lagen van de bevolking. Volgens het tijd schrift „Vrouwen en hun belangen" zwermen nu per jaar ongeveer 50.000 au-pairs uit in Europa, waarvan 2/3 naar Engeland en 1/3 naar .Frankrijk gaat. Zij vertrekken op eigen gelegenheid, door bemiddeling van kerkelijke of maatschappelijke organisaties, die alle hun e'igen aanpak van zaken hebben. Uniforme richtlijnen om de posities van deze meisjes, waarvan de meeste tus sen de 17 en 25 jaar oud zijn, te verbe teren werden tot dusverre niet opge steld, zulks ten ongerieve van de au- pair zelf alsook van het ontvangende gezin, dat ook voor zeer onaangename verrassingen kon komen te staan. Je zou maar een meisje bij je thuis krij gen, dat alleen uit is op pleziertjes en daar helemaal niets tegenover stelt. En zulke meisjes zijn er. Anderzijds wer den sommige au-pairs als werkezels gebruikt, waardoor het ontvangende gezin een dure huishoudelijke kracht kon uitsparen. Richtlijnen De overeenkomst, die nu is opgesteld en hopelijk door alle lid-staten van de Raad van Europa zal worden aanvaard, geeft een aantal richtlijnen, waardoor beide partijen beter weten wat hun rechten en verplichtingen zijn. In de overeenkomst wordt nadrukkelijk ge steld dat de au-pair geen gewone huis houdelijke hulp is. Zij is iemand die in ruil voor kost en inwoning bepaalde diensten verleent, maar die dat doet om haar talenkennis te verbeteren en het bezochte land goed te leren kennen. Behalve kost en inwoning moet de au-pair daarom gelegenheid krijgen om talencursussen te volgen. Bovendien moet zij minstens één dag per week vrij hebben, waarvan minstens één keer per maand op een zondag en zij heeft recht op zakgeld. De au-pair moet in het bezit zijn van een gezondheids verklaring en als tegenprestatie dient zij in de huishouding te helpen, maar niet meer dan vijf uur per dag (ook het baby-zitten valt hier onder). Afspraken over zakgeld moeten vooraf in kontrakt of briefwisseling worden vastgelegd. Een afschrift dient gezonden te worden aan een overheids- of particuliere in stantie in het ontvangende land. Minimum leeftijd De ervaring heeft geleerd, dat een au-pair nogal eens in moeilijkheden raakte wanneer zij plotseling ziek werd of e'en ongeval kreeg. Daarom is nu vastgelegd, dat een au-pair in zo'n ge val recht heeft op een uitkering, liefst door opneming in een nationale verze kering, anders door een particuliere verzekering. Vastgesteld is ook dat een au-pair niet jonger mag zijn dan 17 jaar, de maximum leeftijd is 30 jaar. Voorts zal de dienstbetrekking niet langer dan één jaar duren, met dien verstande dat een verlenging tot maximaal twee jaar mo gelijk is in bepaalde gevallen. De overeenkomst is ook voor Neder land stellig van belang. Als gastland voor au-pairs is ons land weliswaar van weinig betekenis, maar er gaan veel Nederlandse meisjes naar het buiten land. In het jaar 1968 bijvoorbeeld wer den meer dan 1100 plaatsingen bemid deld, waarvan het merendeel naar En geland (500) en Frankrijk (300). Week donderdag 23 juli tot en met woensdag 29 juli: Zondag 3 uur en woensdag 8 uur: „De vierkante rekruut". Een verruk kelijke soldatencomedie over rekruut Pitkin. Pitkin is in de tweede wereld oorlog opgeroepen voor soldaat. Hij be wijst het leger een onschatbare dienst door zijn gelijkenis met de Duitse ge neraal Sohreiber, De gelijkenis is zo treffend dat zelfs een van de geliefden van de generaal het verschil niet op merkt. Pitkin weet op deze manier een groep verzetstrijders van een wisse dood te redden. Als hij later gevangen wordt weet hij als door een wonder aan de fussillering te ontkomen. (Toe gang alle leeftijden). Donderdag, zondag en maandag 8 uur: „Topaz". Een film van Alfred Hitch cock over de Cuba-crisis en het spiona- ge-schandaal rond generaal De Gaulle. Boris, een Rus, besluit in 1962 over te lopen naar „het westen". André, een Franse spion in Amerika, hoort ervan. Hij probeert aan het belangrijke han delsverdrag tussen Rusland en Cuba, waar Boris over heeft gesproken, te komen. Hij gaat zelfs naar Cuba om te weten te komen wat de Russen daar precies uitvoeren. André verneemt dat in de Franse regering een „lek" zit; „Topaz" is de code-naam voor de groep Franse verraders, die voor de Sovjet- Unie werkt. André weet hen te vinden. (Toegang boven 14 jaar). Zaterdag 8 uur: „Tarzan en de jungleboy". Tarzan me»t pijl en boog tegen de Afrikaanse jungle. De oerwoudheid is op zoek naar Erik, in gezelschap van een journaliste en haar fotograaf. Erik is een jongen die na een schipbreuk is aangespoeld en die zich nu ergens in de jungle be vindt. Op zoek naar Erik moeten Tar zan en zijn vrienden aan vele gevaren het hoofd bieden. Niet alleen de» wilde dieren in de jungle, maar ook de vijan dige stam „de Zagunda's" bedreigen het gezelschap van alle kanten. Tenslotte, hoe kan het ook anders, weet Tarzan Erik te vinden en weer veilig thuis te brengen. (Toegang boven 14 jaar). Zaterdag 11 uur nachtvoorstelling „Zomernachten in Zweden". Het ver haal van' n gestrandde liefde. Een man, genaamd „Du", maakt voor de tweede maal in zijn leven een tocht door de Koningsweg, door de Zweedse bergen. Tien jaar geleden maakte hij dezelfde tocht, maar toen samen met het beeld schone meisje Leni. Zijn grote liefde voor Leni eindigde toen na een drama- tisohe gebeurtenis in een zo onstuimige liefde dat het tot een verkrachting kwam. Na 10 jaar komt Du terug om haar weer te ontmoeten, maar hij vindt haar dood, misschien wel vermoord. Hij ontmoet een andere man die hij ervan verdenkt haar gedood te hebben. Was die andere man schuldig aan de dood van Leni, of was hij het zelf geweest? (Toegang boven 18 jaar). Vrijdag en dinsdag 8 uur „The Graduate" (Mrs. Robinsons min naar). Benjamin komt thuis van college en wordt jubelend door de ouders en vrienden ingehaald. Mrs. Robinson, de vrouw van zijn vaders compagnon, pro beert Benjamin te verleiden. Hij is eerst zeer verward maar het komt toch tot een geregelde verhouding. Als Mrs. Robinsons dochter Elaine van college thuiskomt wordt Benjamin verliefd op haar en zij op hem, dit alles tegen de zin van haar moeder. Elaine wordt dan naar college gestuurd. Benjamin reist haar achterna en weet nog net te ver hinderen dat zij trouwt met een ander. De film is mede zo'n succes (hij draaide 2 jaar in Amsterdam) door de muziek van Simon and Garfunkel. Liedjes als „Sound of silence", ,,Mrs. Robinson" en „Scarborough fair". Hoofdrolspeler is Dustin Hoffman. (Toegang boven 18 jaar).

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 7