Bouwvakweekend gaf geen topdrukte op Texel Veel verkeersongelukken h het afgelopen weekend Nog ruimte op de campings Voorstel van B en W Gemeenteraad in beroep tegen afwijzing Ceresplan Bijna evenveel vertrokken als gekomen De drukte aan het begin van de bouwvakvakanties is op Texel niet overstelpend groot geweest. Op vrijdag, zaterdag en zondag werden door Teso totaal 9.125 auto's vervoerd in beide richtingen, wat 575 auto's méér is dan vorig jaar, toen de bouwvakvakanties op ongeveer dezelfde datum begonnen. De toename van het aantal auto's op Texel na het vorige weekend was niet spectaculair. Naar Texel gingen nl. 4857 wagens en van Texel 4268. Het aantal „vreemde" auto's op Texel is belangrijk minder dan vorig jaar om dezelfde tijd. Zaterdag j.l. moeten zich volgens de „staffel" van Teso 7677 auto's van va kantiegangers op Texel hebben bevon den, tegen 8479 vorig jaar. Zondag wa ren er daarvan zelfs alweer 105 ver trokken. Ongetwijfeld heeft het beestachtig slechte weer zijn invloed gehad. Vorig jaar had men te kampen met het ver schijnsel dat vele kampeerders nog een weekendje aan hun vakantie vastplak ten waardoor voor de nieuwkomers geen ruimte meer was. Dit jaar gebeur de het tegenovergestelde. Velen vlucht ten voor de storm en regen en maakten voor de volgende gasten plaats. De kampeerterreinen raakten niet overvol. Zondag waren ongeveer 17.000 kam peerders op Texel. Zaterdagmiddag om twee uur was op de gewone terreinen geen plaats meer voor jongens en werd de noodcamping aan de Waalderstraat in gebruik genomen. Ongeveer tachtig jongens zetten hier hun tent op. Intus sen ontstond op de gewone terreinen weer plaatsruimte zodat de noodcam ping om elf uur gisterochtend weer kon worden ontruimd. De kampeerders hadden 't in storm en regen verre van prettig. Vooral op de minder beschutte plaatsen werden nog al wat tenten vernield. De VW had het zaterdagavond druk met het onder brengen van mensen die "voor één nacht vast onderdak zochten omdat ze er een voudig niet in slaagden hij windkracht negen hun tent overeind te krijgen. In één geval werd een echtpaar met (ziek) kind in de jeugdherberg Panorama on dergebracht. Hun tent was door het REGEN EN WIND DEDEN VEEL AFBREUK AAN 10e CONCOURS HIPPIQUE (Vervolg van pagina 1) hij als laatste aankwam bereikte hij de finale, omdat enkele andere pony's in zijn serie gediskwalificeerd werden. Winnaar van de ponyrennen werd Sie- mon Pieter du Porto met Cesar. Twee de was Joke Dros met Kareltje en der de Dorothe Slot met Grizzley. Na de dressuurdemonstratie van de Waddenruiters, die een carrousel re den, was 't concours van tweespannen landbouwtuigpaarden. Ie waren „Bea trix" en „Bea" eigenaren resp. A. Lap en D. Keijser, die 't span reed. 2e wa ren „Frija" van de heer Dijkshoorn en „Gondelien" van mej. Speets. Berijder van dit span was de heer H. Spigt sr. De derde prijs was voor het span „Gondien" van mej. Speets. Berijder velijk K. du Porto en P. Dros, die de berijder was. Ans de Graaf startte als eerste voor het springconcours van de Waddenrui ters dat volgde op de afscheidsmars van 't muziekkorps. Zij kreeg 17 straf- punten. „Niet al te best", dacht het pu bliek. Aan het eind van de strijd ech ter bleek dat Ans de enige was die het parcours had uitgereden. De overige deelnemers waren allen uit de strijd genomen omdat hun paard driemaal voor een hindernis had geweigerd. Ans de Graaf werd dus eerste. Voor een waardig slot van het 10e concours hippique zorgden de grote po ny's met het nummer patrouillesprin- gen Bij dit nummer werden de hinder nissen genomen door drie pony's tege lijk, voorafgegaan door één pony. Het parcours werd foutloos gereden. Het publiek uitte zijn bewondering door een luid applaus. De ereprijs voor de best in tuig gaan de fokmerrie was voor „Foxola" van mej. Speets. Tijdens dit concours hippique zette de heer Joh. C. Roeper de heren M. C. Bakker en P. Dros in het „zonnetje". Beide zijn trouwe deelnemers sinds de wederoprichting van het concours hip pique. „De pikeurs zijn 65 meer zeg ik niet", aldus de heer Roeper. De he ren Bakker en Dros reden onder luid applaus een ereronde. Veel toeristen die Texel verlieten kregen tij dens het wachten op het haventerrein van 't Horntje bezoek van een enqueteur van Staats bosbeheer. Deze informeerde naar de wjjze waarop de vakantiegangers zich op Texel had. vermaakt. Deze gegevcus worden gebruikt b(j het opstellen van nieuwe recreatieplannen. stormgeweld laat om nog Overzicht vakweekend. Vrijdag zaterdag zondag totaal verscheurd en het was te naar huis te gaan. autovervoer Teso in bouw- van Texel naar Texel 1193 (1338) 1537 (1418) 1712 (1467) 2362 (2180) 1363 (1226) 958 (921) 4268 (4031) 4857 (4519) GESLAAGD De heren M. Stevens uit De Cocks- dorp en M. C. Kikkert uit Den Hoorn slaagden in Den Helder op de rijkswerf in het leerlingenstelsel BEMETEL voor het vak Metaalbewerken in de Scheeps bouw. Dit is 'n twee-jarige opleiding. De heer Kikkert slaagde bovendien voor het uit gebreid BEMETEL examen. „SEVEN UP" WERKT WEER MEE AAN ONTSPANNING VOOR TOERISTEN Voor de vierde keer is een ploeg men sen van de sales promotion van „Seven Up" op Texel gearriveerd om een steentje bij te dragen aan de ontspan ningsmogelijkheden voor toeristen, spe ciaal de kinderen. De heer Wassenaar, leider van de groep, begint onder de „vaste" toeristen al een bekende en po pulaire verschijning te worden. Seven Up werkt nauw samen met de activitei ten van de jeugd- en recreatieconsulent en de assistenten van De Schuilhut te De Koog. Door deze samenwerking is het mogelijk tegen betrekkelijk geringe kosten grote aantallen kinderen (800 - 1000) tegelijk bezig te houden. Tot de Seven Up ploeg hoort traditiegetrouw een ster van radio of televisie, die bij het bingospel als gastvrouwe fungeert. Deze keer is dat Judith Bosch. Vanmiddag is op het strand van paal 17 begonnen met een schatgraafwed- strijd. Een onderneming als Seven Up kan het zich veroorloven kostbare prij zen uit te loven. De winnaar van de eerste prijs werd dan ook de gelukkige bezitter van een opblaasbare kampeer- tent. Andere prijzen waren een rubber boot (helaas verboden om hiervan op Texel gebruik te maken!), badminton- sets e.d. Woensdag (morgen) wordt een schat graafwedstrijd gehouden bij paal 9, aanvang 11 uur 's morgens. Deelname staat open voor jeugd van 6-12 jaar. Woensdagmiddag gaat een team naar het strand van De Krim waar om drie uur een wedstrijd schatgraven begint, ook voor de jeugd van 6 - 12 jaar en met dezelfde kostbare prijzen. Leuk voor volwassenen zijn de bingo- spelen die Seven Up op verschillende plaatsen organiseert. Vanavond om half acht begint een bingospel op het recre- atieveld te Den Hoorn; mogelijk wordt het gecombineerd met „strijden". Bij minder goed weer wordt in het dorps huis gespeeld. Ook hier zijn fraaie prij zen uitgeloofd, zoals frisdrankkoelers e.d. Woensdagavond maakt de Seven Up bingo deel uit van het programma van de folklore in Den Burg. Na een rond gang en show van de drumband Voor waarts Mars begint om half acht op de Groeneplaats het spel. Deelnemers kaarten kosten ƒ1,De opbrengst gaat naar de folklorestichting. WAT IK ZEGGEN WOU. B. en W. stellen de gemeenteraad voor bij de Kroon in beroep te gaan te gen het niet-goedkeurcn door Gedepu teerde Staten van het eerder door de raad vastgestelde „7e wijziging uitbrei- dingsplan-in-hoofdzaak, plan Ceres". Zoals bekend maakte deze wijziging de bouw mogelijk van een groot hotel. Vol gens B. en W. hebben Gedeputeerde Staten bij hun beslissing onvoldoende recht gedaan aan de door B. en W. te gen de ingediende bezwaarschriften in gebrachte motiveringen. Met handhaving van hun eerder ge- uitte argumenten (wij schreven daarover reeds uitvoerig) merken B. en W. in een schrijven aan de gemeenteraad op dat Texel in de 2e nota voor de ruimtelijke ordening is aangewezen als primair te ontwikkelen gebied voor weekend- en verblijfsre'creatie, hetgeen natuurlijk geen vrijbrief is om heel Texel daar voor te1 benutten. Daarom werd in 1963 een werkgroep recreatie Texel ingesteld (o.m. bestaande uit vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat, PPD, ETD en de gemeente). In het rap port dat deze werkgroep uitbracht (het bekende recreatie facetplan) werd het aanvaardbaar geacht aan de Oostkust van Texel een vissershotelletje te bou wen. Speciaal het ingepolderde gebied bij Ceres" zou zich hiervoor lenen. De direkteur van de Rijksdienst voor het nationaal plan gaf zijn fiat aan dit idee. Geen bedenkingen Me"de omdat de geprojecteerde gebie den voor verblijfsakkommodatie buiten natuurmonumenten vielen had deze functionaris geen bedenkingen tegen verdere uitwerking van dit plan in be stemmingsplannen. G.S. betuigden in beginsel hun instemmmg met de alge mene strekking van het rapport van de werkgroep en de direkteur van de Pro vinciale Planologische Dienst merkte op: „De commissie voor de gemeente lijke plannen heeft met waardering kennis genomen van dit plan. Het re creatieplan vormt een goed uitgangs- punt voor een door uw college te voe- WRAAKOEFENING NA RUZIE IN CAFETARIA (Vervolg van pagina 1) van spiegels en andere accessoires van geparkeerde auto's zijn aangiften die de politie te De Koog vrijwel dagelijks binnenkrijgt. Niet bijzonders De politie is evenwel van mening, dat dergelijke gebeurtenissen in deze tijd van het jaar betrekkelijk normaal zijn. „We hebben het er druk mee, maar er is niets bijzonders aan de hand. Zulke din gen helemaal voorkómen is geen klei nigheid. Je kunt toch niet overal tege lijk zijn? Het is in De Koog niet rumoe riger dan in andere seizoenen. Er zou veel gewonnen zijn als de heren onder nemers en hun personeel zich wat min der opwonden en wat door de vingers zagen. Met tactvol optreden zijn de meeste moeilijkheden in de kiem te smoren". LANDSCHAPSSCHOON Evenals verleden jaar rijst ook deze keer bij mij de vraag, waarom de ge meente Texel de minder fraaie aanblik op de Polderweg in De Waal niet ver betert. Een enorme roest- en schroot hoop ontsiert dit dorp geheel. Gedeel telijk op een langs deze openbare weg staren half gesloopte auto's en een hoop schroot u aan. Het overgrote deel van deze rommel ligt notabene op grond die eigendom van de gemeente is. Zowel voor de gemeente als de bewo ners van De Waal is het een slecht visi tekaartje voor Texel. Bedenkende, dat Texel toch een autokerkhof bezit vraag ik mij af waarom de gemeente hier niet tegen optreedt. Ik mag de gemeen ,FR voorts op wijzen dat deze trieste blik via de te volgen blauwe Texel bordjes te bekijken valt, waardoo bende extra in het oog springt. Waarom moet er altijd eerst akti voerd worden voor uw gemeente doet? Ik hoop dat de gemeente verzoek tot opruimen zal ïnwilligei ieer dan vrijgekomen plaats zou mij g ziens uitermate geschikt zijn vooi 'h plantsoentje. Zeer zeker weet ik d zowel de bewoners van de Polde de ti als de ieder jaar terugkerende va end tiegangers in dit dorp uw besluit blijdschap zullen vernemen. R. Nicolai, Dr ach leider ria^r te P .sing d laat- :atei ges eig de vesl (van redaktiewege bekort). elen :ijn raar •iek wek oeie ren beleid inzake de verdere uitwerking in gedetailleerde bestemmingsplannen. De commissie achtte het anders dan de werkgroep gewenst dat „aan het door de oude en de nieuwe dijk omsloten gebied bij „Ceres" een natuurweten schappelijke bestemming wordt gege ven. Zij zou het betreuren indien in dit ingepolderde gebied een hotel of motel zou worden opgericht. Alhoewel de commissie er begrip voor heeft dat een dergelijke voorziening aan de oostzijde van het eiland gewenst geacht wordt verdient 't eerder aanbeveling een der gelijk hotel in Oudeschild te bouwen althans aansluitend aan een van de be staande kernen". In afwijking van het bovenstaande verklaarden G.S. in maart 1968 bereid te zijn de bouw van een hotel met con- grasruimte en verwarmd zoutwater zwembad in het poldertje „Ceres" in overweging te willen nemen. B. en W. merken verder op dat Ceres niet voor komt op de ontwerp-herziene lijst van natuurgebieden voor de provincie Noordholland (aangeboden januari 1965) en evenmin op de gewijzigde ontwerp- lijst (januari 1970), terwijl er niets be kend is van enige aktie om dit gebied met toepassing van artikel 7 van de na tuurbeschermingswet als natuurgebied aangewezen te krijgen. „Het is toch niet reëel elk nieuw gebied tot potentieel reservaat te bestempelen zodra er vo gels en planten gesignaleerd zijn. Het is onze opvatting dat een bouw van een dergelijk hotel landschappelijk gezien in Oudeschild bezwaarlijker is dan in het poldertje Ceres. De hoofdzaak is: betekent de hotel- bouw in het poldertje Ceres een onaan vaardbare aantasting van het gebied. Naar onze mening moet deze vraag ont kennend beantwoord worden. Bij de beantwoording van deze vraag hebben wij ons tevens laten leiden door de te verwachten situatie na de dijkverho ging tussen Oudeschild en Ceres. Hoe de „skyline" zich zal voordoen na deze dijkverhoging is te beoordelen in de Prins Hendrikpolder en over een grotere lengte op Terschelling. Het beeld van de massale ononderbroken dijk zal ongetwijfeld minder aantrekke lijk zijn dan het huidige en wij menen dat een visuele onderbreking ter hoogte van „Ceres" ook in dit opzicht gunstig zal werken. „Panorama" B. en W.: „Het is onze bedoeling ten aanzien van het bouwplan strenge eisen van welstand te hanteren en voorts zal ook een zo doelmatig mogelijke in- en omplanting worden nagestreefd, in de geest als die rond de jeugdherberg „Panorama". Er moge op gewezen wor den dat ook de jeugdherberg „Panora ma" op de top van de Hoge Berg een wezensvreemd element vormt op de Hoge Berg. Niettemin wordt dit gebouw dat over aanzienlijk grotere afstanden te zien is als met het Cereshotel het geval zal zijn door niemand als een storend element ondervonden; integen deel het geeft aan de Hoge Berg een extra accent en stelt omgekeerd duizen- Lifster geraakt; spiegel kapot De heer G. Schmidt uit Michelstadt kwam zondag op het politiebureau mel den dat de spiegel van zijn Ford per sonenauto vernield was. Een meisje, dat op de Pontweg, ter hoogte van de Leemkuilsweg, stond te liften had met haar „liftduim" de spiegel van zijn auto geraakt. Toen de heer Schmidt de ka potte spiegel ontdekte en terugkeerde naar de plaats van het ongeval, bleek het meisje te zijn verdwenen, zodat niet bekend is of zij is gewond. Vernielzucht DEN HOORN Zondag werd op het politiebureau gemeld, dat jongelui po gingen deden om een ijzeren hek in Den Hoorn te vernielen. Het hek, dat voor een perceel in de Herenstraat staat, is bevestigd aan betonnen palen. De po gingen om het hek met de palen uit dc grond te trekken, waren (nog) niet vol ledig geslaagd. Doorgereden Zondag werd in de Weverstraat een auto aangereden, die rechts van de weg geparkeerd stond. De dader bleef onbe kend. Over de kop DEN HOORN Rijkelijk drankge bruik was er de oorzaak van dat de automobilist B. H. uit Katwijk in de nacht van zondag op maandag met zijn Volkswagen vanaf het Hoge Achterom ter hoogte van het Klif naar beneden reed, over de kop sloeg en in een tuintje terecht kwam. De bestuurder vertelde de politie, dat hij voor zijn genoegen een ritje had willen maken. De auto, die nog maar 500 km. had gereden, werd zeer zwaar gehavend en moest met de takelwagen worden weggesleept door de fa. Kaczor. Een arts nam van H. een bloedproef. Laveloos DE KOOG In de nacht van zater dag op zondag trof de politie op straat in De Koog een vakantieganger aan die erin was geslaagd die avond driekwart van zijn vakantiegeld aan spiritualiën te besteden. Hij was dan ook laveloos en kon staan nog lopen. Niettemin had den in staat het omringende unieke landschap op zich in te laten werken. Het Cereshotel zou naar onze mening een gelijke functie kunnen hebben; het onderbreekt na de dijkverhoging de monotone massale „skyline" van de verhoogde dijk en zal vele duizenden in de gelegenheid stellen het aangrenzen de landschapsbeeld te ondergaan Even min als de vestiging van de* jeugdher berg op de Hoge Berg (124 bedden) het gebied heeft verontrust (zelfs de min der gemotoriseerde jeugd ziet Panora ma als een uitvalspoort voor een bezoek aan geheel Texel) zal dit het geval zijn met het te vestigen hotel. Passend Dat deze „hoogbouw" afbreuk zou doen aan het specifieke aspect van de Hoge Berg noemen B. en W. te alge meen geformuleerd. Bebouwing die zorgvuldig geproportioneerd en gesitu eerd is, kan passend zijn. B. en W. vin den dat dat zeker het geval is met het ontwerp dat voor het Cereshotel is ge maakt, Dat het gemeentebestuur geen oog zou hebben voor de landschappe lijke belangen van Texel, wordt stellig ontkend. Gewezen wordt op de mede werking aan de stichting van het land schapsreservaat en hij het behoud van de zg. meldingsgebieden. Ook bij de beoordeling van het Ceresplan is wel degelijk aan het landschap gedacht, maar dat is niet het enige aspect waar mee een gemeentebestuur te rekenen heeft. B. en W.: „Vele van de reclamanten hebben zich zelf binnen het landschaps reservaat een unieke woongelegenheid- verschaft, zonder dat zij beroepsmatig een binding met dit gebied hebben doch menen zich thans tegen de vestiging van een „wenzensvreemd hotel" buiten het eigenlijke landschapsreservaat te moeten verzetten. Zij zien aldus voorbij aan het feit dat de recreatie voor Texel een belangrijke bestaansvoorwaarde is, dat de uitbrei ding van de logiesgelegenheid in ho tels relatief achterblijft bij die in de andere sectoren, waardoor het recrea tiebeeld van Texel als geheel een te grote eenzijdigheid dreigt te krijgen. Wil Texel zijn peil als recreatiegemeen te kunnen handhaven dan is het drin gend geboden dat er inrichtingen als de onderhavige, welke ook toegerust zijn om gasten te ontvangen buiten het feitelijke zomerseizoen, komen. Wanneer dergelijke inrichtingen niet op Texel gevestigd zouden kunnen wor den dreigt het eiland in zijn recreatieve ontwikkeling beknot te worden en ach ter te blijven in zijn concurrentiepositie t.o.v. andere nationale en internationale recreatiecentra". hij nog voldoende energie om zie het overbrengen naar de cel zeer i B spannig te gedragen en de verschr lijkste vloeken uit te stoten. Blikschade Een kleine aanrijding deed zich dagmiddag voor op de kruising buurtsweg-Pontweg J. J. M. S. Meern botste tegen de achterkant een afremmende Duitse wagen. L< genoemde wagen, een Opel Re werd bestuurd door P. G. B. uit burg. Beide wagens liepen schade iek wen ku vee; emi fSL zuig ord tijc hee Sie ur Vai ir. Cov Blikschade II Op de kruising Kogerstraat- Kruislaan botste de heer H. H. Ti|ir. uit Dortmund zaterdag met zijn tegen de Austin 7 van J. J. G. uit Burg. G. kwam uit de Witte Krui en wilde rechtsaf. Hij nam de l echter zo ruim dat hij Tilgner, die Kogerstraat reed, in de flank ra Beide auto's hadden plaatschade. wat( 10 6.00 .04 iet si Blikschade III Op de kruising Kogerstraat-Bu houtstraat verleende zaterdag C. Wormerveer geen voorrang aan de Kogerstraat rijdende Daf van heer Plaatsman. Een aanrijding vo S reed bij het ongeluk ook nog een keersbord omver. SEl idin jzer ing jsch Boe tel. lies idia Busje contra fiets Donderdag vond er op de kru Stenenplaats-Hogerstraat-Binnent gel een aanrijding plaats tussen een V wagenbusje, bestuurd door H. W. uit Amsterdam en de fietser H. A. uit Den Haag. De auto had geen sci Het achterwiel van de fiets was vi gen. De betrokkenen, beiden schi de regelden de schade onderling Col ilef< etel itva Geen voorrang OOSTEREND Vrijdag verle de automobilist A.B.M.R. uit Den rijdende in de Vliestraat, geen vooi aan de voor hem van links over de terenderweg (voorrangsweg) nadei mej. Van Zetten, uit Sint Anna chie. R. had alleen op verkeer rechts gelet. Het rechter voorspai en de koplamp van Chrysler, de wagen waar R. in werd vernield. Van de VW van Van Zetten werd het rechter voor bord en de rechter portier ingedeui Handgemeen teh Donderdag deed de heer J. Jee: chi uit Enschede aangifte dat hij in de verstraat was aangereden door een teropkomende auto. De inzittender. deze auto, een Peugeot 404 statio begonnen meteen tegen de Jeeninga en zijn medepassagiers varen, waarbij zelfs harde kl; vielen. De heer Jeeninga had het mer van de Peugeot opgeschreven ter bleek dat dit was afgegeven a uit De Koog. Vallend grind Donderdag deed de heer F. Janse Haarlem aangifte dat zijn Opel, ri de op de Postweg, ter hoogte va: vliegveld, schade had ondervonden vallend grind dat afkomstig was een tegemoetkomende vrachtauto Schade bestond uit een gebroken ruit, kapotte koplampglazen en op motorkap en grille. Handgemeen II Donderdag diende de heer A Weijers uit Hillegom een aankla<An tegen jachtopziener R. uit De 0 nh dorp. De heer Weijers zou zonder toe aanleiding gegeven te hebben e klappen in zijn gezicht gekregen he van R Tevens had R de heer We bedreigd met de kolf van zijn gei Meerdere getuigen gaven dit ver De politie heeft de zaak in onderzi straat in verboden richting wilde rijden Een aanrijding volgde, \va Blikschade IV Donderdag deed zich op de SU plaats een aanrijding voor, waarbi; VW bestelauto, bestuurd door Bakker uit Den Burg, en de bron ser, V. H. H. uit Amsterdam betro waren. De VW reed in de Kogers richting Stenenplaats. Gekomen nat Stenenplaats kwam er voor hem bromfietser van links, die de Kc lichte schade ontstond. Hersenschudding Eerst donderdag is gebleken, d: 19 juli omstreeks 22.15 uur op het telijk fietspad van de Pontweg ti 'g hotel Tubantia en de Duinweg ziel al aanrijding heeft voorgedaan. F. J. L. G. uit Den Burg reed op bromfiets over dat fietspad in zuide richting. Zij reed een links op het pad lopende voetganger aan en Mej. G. liep een hersenschudding oj voetganger, G.B. uit Amsterdam, schaafwonden aan de rechter kuit V; ge ik, Ï20) Arr An An be f8 1 aai ern e 1 Ei. Ei. ide

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2