AGENDA SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST FILMNIEUWS a Twee gewonden bij aanrijding Dekens uit auto gestolen Valpartij Open brief aan de raad Winkeldiefstalletj es Gevaarlijke situatie Inbraak in LTS Handenarbeid voor kinderen in Oudeschild Bouwvergunningen Clandestienen kraakten VERVOLG VAN PAG. 1 nOO M Dinsdag werd op de Hoofdweg de 12-jarige fietser W.M. uit Siegen aange reden door de heer De Jong uit Den Burg. De jongeman, die vooraan in e»en groepje fietste, keerde plotseling waar door hij door de achteropkomende au tomobilist werd geraakt. M. werd ge wond. De auto kwam als gevolg van de mislukte uitwijkmanoeuvre in de sloot terecht, werd daarbij flink be schadigd en moest worden weggesleept. Een inzittende, F.K., liep verwondingen op. Toevallig hoorde deze jongeman tot dezelfde groep kampeerders als waartoe M. behoorde. K. was met de heer De Jong meegelift omdat hij wegens een blessure niet in staat was te fietsen. De gewonden konden na door de dokter te zijn behandeld weer terug naar hun va kantiekamp op ..Bloemwijk". DE KOOG Uit een aan de Boodt- laan geparkeerde auto werden twee dekens gestolen. Onbekenden sneden met een mes de linnen kap open, waar na het mogelijk werd het portier van binnenuit te openen. Brl«r«« IH Ultra - built» larialtMi^Mi au 4t r«4ak1U In de agenda van de te houden raads vergadering op 5 augustus is onder meer opgenomen het voorstel van B. en W. om bij de Kroon in beroep te gaan tegen het niet ontvankelijk ver klaren van de „zevende wijziging uit- breidingsplan-in-hoofdzaak, plan Ceres" door Gedeputeerde Staten. Ik zou de raadsleden willen voorstel len, bij deze besprekingen een paar punten in het oog te houden. 1. Wat erg opvallend is bij de motive ringen van B. en W. zijn de denk fouten die steeds in hun betoog weer opduiken. Motiveringen met denk fouten zijn onjuiste motiveringen. Een paar voorbeelden: A. De uitspraak van B. en W.: „Het is toch niet reëel elk nieuw gebied tot potentieel reservaat te bestempe len, zodra er vogels en planten ge signaleerd zijn. Ten eerste vraag ik mij af, waarom dit niet reëel is. B en W. en ook de raad kunnen niet weten, hoe reëel het is, want ik heb hen niet op het Symposium „Biosfeer en Mens" op 31 maart en 1 april j.l. in het RAI- gebouw, kunnen waarnemen. Zij we ten niet dat daar door deskundigen o.a. Texel nog is genoemd, als een van de weinige gebieden in Neder land waar nog enige natuurrijkdom is. Wat hier op Texel nog aan plan ten en vogels „wordt gesignaleerd" zal in de toekomst (niet op de korte baan, maar op de lange baan) blijken z'n grote waarde te hebben. De denkfout schuil daar dan in, dat ik met evenveel recht kan zeggen: „Het is toch niet reëel elk nieuw gebied tot potentieel bouw terrein voor grote hotels met mod derbaden te bestempelen. Waar de mensen behoefte aan heb ben is rust en landelijkheid, niet aan pompeuze hotels, een paar rijke Duitsers, of Amerikanen daargela ten. B. B. en W wijst op de jeugdherberg „Panorama" die „door niemand als storend element" zou worden onder vonden. Ik maak ten eerste bezwaar tegen de uitspraak „niemand", want er is nooit een onderzoek gedaan naar de mening omtrent dit vraag stuk. Maar ik wil hier vooral weer de denkfout signaleren: Deze ligt op hetzelfde plan als de kunstschilder die vond dat het roestplekje op z'n auto zo'n mooie kleur had en toen besloot deze maar helemaal te laten verroesten (auteursrechten voorbe houden). Er zijn vele voorbeelden, ook in het verweer van B. en W destijds tegen de bezwaarschriften. Ik zou er een avondlang een zaal vol mensen mee kunnen vermaken. Maar ik zou nog een paar andere punten willen noemen, die bij andere denk-categorieën horen. 2. De subjectieve uitspraken van B. en W. A. „Het beeld van de massale onon derbroken dijk zal ongetwijfeld min der aantrekkelijk zijn dan het huidi ge en wij menen dat een visuele on derbreking van „Ceres" ook in dit opzicht gunstig zal werken Ten eerste waarop baseren B en W. deze mening. En wie bepaalt dat de ze onderbreking gunstig zal werken. Wie garandeert mij de goede smaak van B. en W. Hebben ze ooit scho ling gehad in dit opzicht? Er zijn meer voorbeelden aan te halen. 3. Het derde punt is de vraag, waarom doen B. en W zo hun best, om dit plan er door te krijgen. Wie is er mee gebaat? Ik wil niet suggereren dat het een belangengroep uit Bad- Godesberg is, hoewel het tegendeel nog steeds niet is bewezen, maar wie dan wel. 4. B. en W. zien er geen been in, de handtekeningenaktie met dédain voorbij te zien en alsnog met hun pogingen voort te gaan. De mening van ongeveer 2868 Texelaars heeft blijkbaar geen waarde. Drs. J. Sikkens DE KOOG In een supermarkt te De Koog werd een viertal Duitse jonge lui betrapt op diefstal. De politie nam de kampkaarten in en noodzaakte hen naar het vasteland te vertrekken. Elke nacht doen zich langs de Pont- weg levensgevaarlijke situaties voor, vooroorzaakt door van „Sarasani" af komstige jongelui, die naar Den Burg of De Koog proberen te liften. Om de aan dacht van de passerende automobilisten te trekken, springen ze vaak vlak voor de naderende wagens op de weg. In het verleden zijn hierdoor al ernstige onge lukken ontstaan; in de afgelopen week scheelde het meerdere malen een haar tje. De directie van „Sarasani" is ge vraagd het jeugdige publiek op het ge vaar van het liften te wijzen Toen H.v.d.W. uit Edam dinsdag in de verboden richting de Waalderstraat te Den Burg inreed, meende P. uit Den Burg daartegen te moeten optreden door de man tegen te houden. Dat leid de echter tot een valpartij. De brom fiets werd daarbij beschadigd. P. was bereid de schade te betalen. Vrijdag 31 juli Den Hoorn, 10.00 uur opdrachtenspel vanaf schoolplein Jan Drijverschool. Jan Ayeslag, paal 12, 14.00 uur strand- spelen. Den Hoorn, Dorpshuis, Fancy-fair t.b.v. muziekvereniging D.E.K. De Dennen, „Dennenoord", dansen met het trio de „Woodpeckers" Zaterdag 1 augustus De Hornt, 16.00 - 18.00 uur, viswed strijd. De Dennen, „Dennenoord", dansen met het trio de „Woodpeckers". Zondag 2 augustus Oosterend, 14 00 uur Autocross op ter rein nabij Oosterend. De Dennen, „Dennenoord", dansen met het trio de „Woodpeckers". Maandag 3 augustus De Waal, 14.00 uur, kinderspelen bij het dorpshuis. Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, klaverjasdrive. Dinsdag 4 augustus De Koog, speelweide, 10.00 uur kinder spelen. De Koog 14.00 uur, strandspelen nabij de Badweg. De Koog 19.00 uur volleybal voor gas ten en Texelaars, voetbalveld. De Koog 19.30 uur, volksdansen op het voetbalveld. De Koog, 20.00 uur, lampionoptocht, start bij de o.l. school op de Brink. De Cocksdorp, bij reddingboothuisje, 19.00-21.00 uur viswedstrijd Woensdag 5 augustus Den Burg, Folkloreprogramma; 14.00 - 17.00 uur Boerenbruiloft met echt bruidspaar. Optocht door Den Burg met bruilofsfeest op de Groeneplaats. Na afloop demonstratie oude ambach ten. 16.00 uur optreden kinderdans groep en jeugdboerenkapel. 19.00 uur optreden drumband D.E.K. met show op Groeneplaats. 19.30 uur ringrijden; 20.30 uur optreden Boerenkapel en folkloredansgroepen. Vanaf 21 30 uur vrij dansen in „Casino" opgeluisterd door Folklore met verkiezingen enz. Donderdag 6 augustus De Cocksdorp, sportveld, 10.00 uur kin derspelen. De Cocksdorp, 14.00 uur strandspelen nabij de vuurtoren. Den Burg, Ned. Herv Kerk, 20.00 uur Optreden Kerkmuziekensemble. De Koog, voetbalveld, 20.00 uur, spuit- voetbal. Den Hoorn, strand bij paal 9, 14 00 uur strandspelen. Den Hoorn, 20 00 uur lampionoptocht. De Dennen, „Dennenoord", dansen met het trio de „Woodpeckers". Iedere dag: Den Burg, raadhuis, 9.00 - 12.00 en 14.00 - 17 00 uur kunstnaaldartikelen. Oosterend, „De Bijenkorf", 9.00 - 12.00 en 14.00 - 17.00 uur, poppententoon- stellmg H.M. de Koningin Den Hoorn, „Ons Huis", 14.00 - 17.00 en 19.00 - 21.00 uur, tentoonstelling „Kunst uit Israël". Den Burg, „J'elleboog", 20.00 uur, dan sen m.m.v. „Purple Haze". Dinsdag werd ontdekt dat in de LTS te Den Burg was ingebroken Onbeken den hadden zich tot het gebouw toe gang verschaft door het raam bij de toegangsdeur in te trappen. Uit de me- daillekast in de hal werden enkele me dailles en lauwertakken, eigendom van de gymnastiekvereniging Texel, ver mist. OUDESCHILD Vrijdag (heden) be staat voor kinderen de gehele dag gele genheid om onder leiding op de speel weide van Oudeschild allerlei vormen van handenarbeid te beoefenen. Er wordt o.a. gewerkt met gips. Er wor den wandborden en tekeningen ge maakt en beeldjes gegoten. Vanaf half elf kunnen de kinderen te recht. Bij slecht weer wordt binnens huis gewerkt. De aktiviteiten duren tot ongeveer half zes 's middags. De lei ding berust bij mevrouw Janssen-Van Esch. Donderdag, zondag en maandag 8 uur: „Winning" (Rivalen op leven en dood) Zij reden de gevaarlijkste race ter we reld: de jacht op een vrouw. Frank Capua en zijn vriend Lou Erding strij den in de autoraces om de hoogste eer. Frank ontmoet een vrouw, Elora, en zij trouwen. Vlak voor de grote race de „Indianapolis 500" betrapt Frank zijn vriend in de armen van Elora. Hoewel Frank de wedstrijd wint voelt hij zich eenzaam en verlaten. Maar bij besluit toch om naar Elora terug te gaan en hun huwelijk opnieuw een kans te ge ven. (Toegang boven 14 jaar). Vrijdag en dinsdag 8 uur: „Mooie (lange) benen maar ook lange vingers". Lange vingers om dia manten en lange benen om mannenhar ten te stelen. Papa Holberg en zijn mooie dochter Doris stelen samen kost bare sieraden. Doris weet dit zo te doen dat zij niet gesnapt wordt. Als zij echter Hammond ontmoet wordt ze op hem verliefd en zij besluit een eerlijk leven te gaan leiden. Dit is natuurlijk zeer tegen de zin van haar vader, cÜe het huwelijk dan ook met alle midde len probeert tegen te gaan. Maar Doris weet door haar charme haar zin door te zetten en toch te huwen met Hammond. (Toegang boven 14 jaar). Zaterdag 8 uur, zondagmiddag 3 uur en woensdag 8 uur; „Het Jungle Boek". Bagheera, een waardige panter, vindt tijdens zijn zwerftochten door de jungle een verla ten baby, een jongetje. Bagheera brengt het kind naar een wolvengezin dat de kleine jongen groot brengt alsof hij een van de wolfsjongen is. Tien jaar later, als de vervaarlijke tijger Shere Khan naar de jungle terugkeert, zijn de wol ven bang dat de tijger de jongen zal verscheuren. Zij besluiten om hem naar de wereld der mensen terug te brengen. Deze reis verloopt niet zonder gevaren, maar Baghe'era en de beer Baloo weten tenslotte hun taak tot een goed einde te brengen. Deze opzienbarende Disney- tekenfilm vol kleurrijke avonturen is voor personen van alle leeftijden te zien. Zaterdag 23 uur (nachtvoorstelling): „Zeventien". Jacob is een jongen van 17 jaar. Hij heeft een grote interesse voor schilderijen waarop het verschil tussen man en vrouw uitkomt en is vol verlangen om eens kennis te mogen ma ken met de andere sexe. Op vakantie ontmoet hij Vibeke. Als ze samen in een zomerhuisje zijn maken ze beiden voor het eerst kennis met de liefde. Jacob heeft de smaak te pakken en we zien hem gretig zijn verdere ervaringen opdoen. (Toegang boven 18 jaar). In de afgelopen maand werden aan de navolgende personen, ondernemin gen en stichtingen de daarbij omschre ven bouwvergunningen verleend. De heer N. J. van der Wal te Den Burg, voor de verandering van een woonhuis aan het Hogereind te De Waal; de heer Th. van Arnhem te Den Burg voor de uitbreiding van zijn woonhuis aan de Beatrixlaan; de heer C. J. Visman te De Cocksdorp, voor de bouw van een luifel aan zijn pand in de Kikkertstraat; de heer J. A. Hillen te De Koog voor de bouw van een re- klamezuil in de Dorpsstraat; het be stuur van de C.V.O.-school te Den Burg voor de bouw van een garage aan de Wilhelminalaan; de heer B. J. Markus te De Koog voor de verandering van zijn woonhuis aan de Boodtlaan; de heer J. B. Slawik te 4458 Neuenhaus voor de uitbreiding van een woonhuis aan de Boodtlaan; de heer G. Zoetelief te De Koog voor de verbouw van zijn garage tot zomerwoning; de gebroeders Brouwer te Oosterend voor de verande ring van een voorgevel aan de Peper straat; de heer I. Moerbeek te Den Burg voor de verandering van boerderij O 52 Oosterend; de heer W. van Sambeek te Der. Burg voor de verandering van een woonhuis aan de Wilhelminalaan; de heer F. Witte te Den Hoorn voor de bouw van een douche in zijn huis Den Hoorn H 110; de heer A. van Heerwaar-, de te Den Burg voor de verandering van zijn woonhuis Den Burg B81; de heer D. Eelman te De Waal voor de verandering van een woonhuis aan de Polderweg; de heer C. Boekei te Oude schild jvoor de verandering van een voorgevel van zijn huis aan de De Ruy- terstraat; de heer F. W. Witte te Ou deschild voor de verandering van zijn woonhuis aan Het Buurtje; de heer D. P. Klip te De Koog voor de verande ring van een woonhuis. B. EN W. ACHTEN BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN WATERFABRIEK ONGEGROND Ih K In de nacht van dinsdag op woe rei lieuhygiëne tot 40 meter) dan aan zienlijk hoger zouden moeten worden. Door de meerdere lengte van de pijp lijnen zou dan ook de diameter groter moeten worden. Verder moet dan wor den gerekend op veranderingen in het koelwatersysteem en nieuwe ontwerp- kosten, terwijl ten slotte met een bouw- vertraging van minstens vier maanden en aanzienlijke renteverliezen rekening moet worden gehouden. De meerkosten worden door de direkteur van de TEM geschat op een jaarlijks terugkerende exploitatielast van ƒ200.000, Ook de afdeling gemeentelijke plan nen maakte naar aanleiding van het plan opmerkingen. In het desbetreffend schrijven wordt gesteld dat het beleid van Gedeputeerde Staten erop gericht zou zijn de visserijaktiviteiten nabij Den Helder te concentreren. B. en W. hebben daarvan met verbazing kennis genomen. De mededeling komt hen „hoogst voorbarig" voor en men heeft de afzender dan ook verwezen naar de uitspraak van de raad inzake de Balg- zandnota en hebben te kennen gegeven het onjuist te" achten dat het haven- en visserijbeleid voor Texel nu al beïn vloed zou worden door de nog hoogst onzekere inpoldering van het Balgzand. Binnenzee Voor degenen die het ontwerpplan voor de elektriciteits- en waterfabriek niet hebben gezien, is het van belang te weten dat de fabriek niet vlak achter de Waddenzeedijk wordt gebouwd, zo als oorspronkelijk de bedoeling was, maar enkele honderden meters verder landinwaarts. Dit gebeurt om voor de fabriek een kleine binnenzee te kunnen graven die zal dienen als voorraadbas- sin voor het te verwerken zeewater. Het bassin wordt door de bestaande dijk van de Waddenzee gescheiden; via een sluis kan het water worden binnen gelaten. Ook het uiterlijk van de cen trale zal anders en fraaier worden dan wordt getoond op de schets die wij des tijds in de krant publiceerden. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER Burgemeester Sprenger heeft maan dagochtend geen spreekuur. 68. De lekkere zuurkool met worst vond al gauw zijn weg naar de ver schillende knorrende politiemagen. En daarmee begon weer een hele» serie vreemde gebeurtenissen. De politie agenten gingen namelijk na het eten vol vuur de straat op om bekeuringen uit te delen. Ze deden het nu alleen een beetje anders Wat mooi was, von den ze namelijk plotseling lelijk. Wat goed was vonden ze fout en wat ver keerd was droeg plotseling hun hoog ste goedkeuring weg. Eilaas, als poli tieagenten zulke dingen gaan doen, dan loopt de zaak helemaal fout Geen wonder dus, dat ze keurignette heren opbrachten terwijl ze aangeschoten jon gens gewoon over de straat lieten zwalken. Geen wonder dus, dat het een rare boel werd in de stad. Maar het zou allemaal nóg gekker worden, want ook hoofdinspecteur H. Hommeles had van de stamppot gegeten. Hij voelde zich wonderlijk voldaan en besloot maar eens naar de cellen te gaan om te zien welke vreemde landlopers zich voor mr. De Wael van Nimweeghen en zoon dorsten uit te geven. Harry kende mr. De Wael van Nimweeghen wel, want ze zaten samen in de zangvereni ging Onderling Brulgenot. De hoofd inspecteur begaf zich dus met de be kende politietred naar het kot, opende de deur en trad binnen. „Ah vriendlief! Zijt ge daar eindelijk snikte mr De Wael opgelucht. „Zal dan ein delijk de rechtvaardigheid zegevieren?" Verbijsterd greep H. Hommeles naar zijn hoofd. „Die stomme J. Jacobus Kn.knalkurk!" bracht hij er tenslotte uit. „Hoe haalt-ie het in zijn hoofd u hier op te sluiten! En hoe durft-ie te zeggen, dat u er uit zag als een land loper? Ik heb zelden een beter gekleed heer gezien! Mag ik misschien zo vrij zijn te vragen waar u dit voortreffelij ke costuum heeft gekocht?" Liefkozend betastte de hoofdinspec teur het vunzige jasje van de museum- direkteur. ,Jk kocht het juist deze morgen van een eenvoudige koopman", antwoordde deze tevreden. „Het costuum beviel me onmiddellijk toen ik het zag". „Dat kan ik me voorstellen", zei Har ry Hommeles. „Ik wou, dat ik zo'n mooi pak had". omstreeks half twee verschaft* dertigtal jongelui, op zoek naa slaapplaats, zich toegang tot het staande pand Zwaanstraat 7 Ze het gebouw binnendringen dool— glas in de achterdeur te ver waarna het slot kon worden draaid. De in de buurt wonende naresse had hel evenwel in de waarschuwde de knapen en belff politie. De jongens vluchtten ijlings. °I - in !l. es |ia' Vi el_ on: pi£ géi KOERSEN VREEMDE VALU! Deze week luiden de koersen als Duitse mark (100) Franse franc (100) Belgische fdanc (100) Zweedse kronen (100) Italiaanse lire (10.000) Zwitserse franc (100) Engelse pond (1) Amerikaanse dollar (1) CONSULTATIEBUREAU VOtfcl ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de zijn, worden op het bureau vei op de tijden dat hun eigen zitting heeft. Deze tijden zijn als Dokter Barnard, woensdag 5 aug om 13.00 uur. Dokter Seegers houdt deze week bureau. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tojrw; maandagochtend 8 uur Dokter BARNARD, Oosterend, Ift999?l 94? Dokter "cOUTINHO, Den Burg (02220) 2023. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur maandagmiddag 13.00 uur Zr. FORTGENS, Oosterend, tel. 250. DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6 uur maandagochtend 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon m eei nd DD B to|£U lop r JP 'Ei. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de 1 augustus tot en met 7 augustus 2182, b.g.g. telefoon 2069. PROTESTANTSE KERKDIENS Zondag 2 augustus 1970 HERVORMDE GEMEENTEH Den Burg 10 uur ds. D. J. Froent 10.00 uur vakantie-kinderdienst Lil dorpshuis (ook voor toeristen) De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loer Na de dienst ontmoeting met g met koffie in „Ons Gebouw" Tijdens de kerkdienst is er in Gebouw" kindersamenkomst eef oppas Den Hoorn 9 00 uur ds. Giethoorn 10.30 uur ds. Giethoorn Na de tweede dienst koffiedi ,Ons Huis". De Koog 9.00 uur de heer Hukorr. 10.30 uur ds. E. H. Lourens 9.00 en 10.30 uur Kinderdienst Schuilhut" achter de kerk Na de dienst van 10.30 uur k drinken in „De Schuilhut" 19.30 uur de heer Kemp, jeugd 1Pei 20.45 uur experimentele Duitse i JJ» De Waal 10.30 uur ds. heer Hukoi Li. Oosterend 9.45 uur ds. P. C. Klijns uit Har! d Oudeschild 11.00 uur ds. P. C. Kli] GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00 uur ds. A. Vogel 10.30 uur ds. A. Vogel 19.30 uur ds. A. Vogel Kindercrèche achter de kerk Oosterend 9 00 uur ds. J. D. Kruitft^T 10.30 uur ds. J. D. Kruithof 19.30 uur ds. J. D. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEht Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dien in Kerkgebouw Schoolstraat Vrijdag 7 aug. 19.00 u. ds. Van H GEREF KERK (Vrijgemaakt! Den Burg 10.45 en 16.30 uur Dien 1°P' in de Doopsgezinde Kerk, Koger er'0 DOOPSGEZINDE GEMEENTf*0] Den Burg 9.30 uur L. Knipscheer, Amstelop n R.K. KERKDIENSTEN weekend 1 en 2 augustus 1971 arm Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur 19.00 uur Duitse Mis Kindercrèche - oppas onder de sten van 8.30 en 10.30 uur in de, Burcht", Molenstraat 19. De Koog: zaterdag 20.00 uur zondag 9.00 en 20.00 uur 10.30 uur Duitse Mis De Cocksdorp: zaterdag 18.00 uur Duitse Mis 19.30 uur zondag 8.30 en 10.00 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 8.45 en 19.00 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur 9.00 uur Duitse Mis le te an 3J dan koe 20)_ »p D uk ker Etra 311 Alg enn ju ee :am] iede aret edi in Plaa oud 13 U lvee TE X E LA ART Jl 3 regels ƒ1,60; elke méér 0,50. Onder te bevr. (niet eerde: 11 uur in de Boekt onder nummer meer. Alles inclusü B.T.W. Boo 3oor Pe begr pl Alle soorten kooien en -zaden, vissen en aquarium* - keus - bij Geus vej Voor oud ijzer, ld ellir metalen en brui ijzer. J. W. Scb Wagemakerstraat 21 Burg, tel. (02220) 2j i-jai b Reisverz. met bijstand; ook voor auto. Premie per Alle verzek. en J. Dekker, Kogerst "j* Den Burg, (02220) 2i

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2