:hantage -F n ;ede blad Mengrotor weer op Texel SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST s&mm I Wrn ANDBOUW en VEETEELT Hoeveelheid suiker en melasse bij inkuilen Inzaai van grasland als er kweek aanwezig is Kaligebrek in aardappelen Filmavond Jan P. Strijbos Koersen vreemde valuta TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 jbriek voor omu-r i-.-.iuMm- e grote mengrotor van de Ned. demij. is weer op het eiland. Deze k wordt er wegens vakantie nog niet -erkt, maar het is de bedoeling op mdag 10 augustus met de diepgrond- -erking te beginnen, oals bekend is, kan met deze meng- )r de grond tot een diepte van maxi- al 1,20 meter volledig worden ge- ugd. Na de bewerking ontstaat dus vrijwel volkomen gelijkmatig pro tot op de diepte, waartoe gewerkt is. et is zo langzamerhand wel duide- dat een profiel zonder duidelijke n het gunstigst is voor de planten- ii. Vooral met het oog op verdro- van het gewas is zo'n egaal profiel veel belang. Het betekent nl. dat de •tels een grote diepte kunnen be ien en het benodigde vocht uit een grondlaag kunnen onttrekken, itussen moeten we wel rekening den met het feit, dat zo'n menging jpaalde gevallen ook nieuwe bezwa- kan oproepen. We denken hierbij het geval, waarbij de bouwvoor zandgrond bestaat en ook onder de wvoor uitsluitend lichte, humus- e zandgrond voorkomt. Door een ïging van de humushoudende bouw- r met humusarm zand, wordt de nd lichter en humusarmer. Vooral bij a ruik als bouwland heeft dit bezwa- omdat de stuifgevoeligheidtoe- 1 mt Toch hopen we, dat enkele lbouwers het besluit, zullen nemen beperkte oppervlakte van grond een dergelijke opbouw te laten be- ken en tweede bezwaar is de verarming de nieuwe bouwvoor. Dit betekent, de bemesting in de jaren na de be king zwaarder zal moeten zijn. Dat lt zowel voor de bemesting met g Ja stmeststoffen als ook voor de orga- he bemesting. Stalmest en groenbe- vinj ting zijn van zeer groot belang voor iotc liepbewerkte grond, ito I Begin in polder het Noorden p maandag 10 augustus wordt be nen op het bedrijf van de heer KI. man, boerderij „Wiljo" in polder het irden Het te bewerken perceel ligt de Eerste Dwarsweg tegen de dijk, de grens is tussen Eierland en het rden. Er wordt hier een oppervlakte plm. 2 ha. bewerkt, zodat we mogen nemen, dat de mengrotor in ieder al de eerste helft van de week op dit :eel werkt. Daarna wordt „verhuisd" r een perceel van de heer R. Raren- ;t op boerderij „Wageningen" in Ier Eierland. üde percelen worden op dit moment grasland gebruikt. Het perceel van leer Eelman zal zo spoedig mogelijk le bewerking weer „in gras" worden De bouwvoor bestaat op beide rijven uit lichte zandgrond. Ook on- de bouwvoor komt een dikke laag i voor, maar op een diepte variërend 75 - 100 cm. komt een kleilaag voor. de bewerking ontstaat dus een ld, die een mengsel is van de zand- wvoor, humusarm, kaal zand en een JJJj ïr of minder dikke laag klei uit de ergrond. Nog ruimte voor liefhebbers oals bekend is, heeft een provinciale pks ZON, MAAN EN HOOG WATER zon komt op 9 augustus op om 5 13 uur aat onder om 20.16 uur; 12 augustus op 18 uur en onder om 20.11 uur. aan: 10 augustus E.K.; 17 augustus V.M. oog water ter rede van Oudeschild g. 11 25 en 23.54; 8 aug. 11.49 en g. 0.16 en 12.12; 10 aug. 0.39 en 12.40; lug. 1.04 en 13.18; 12 aug. 1.51 en 14.26; tug. 3 11 en 15.57; 14 aug. 4.49 en 17.33; rtulug. 6.27 en 19.01. tn het strand is het ongeveer een uur eer- va( loog water. instantie financiële faciliteiten verleend voor deze diepgrondbewerking in de vorm van een voorfinanciering van 80% van de kosten. Deze voorfinanciering is renteloos en wordt in de vier volgende jaren in gelijke termijnen afbetaald. Als U van mening bent, dat door een be werking met de mengrotor Uw grond belangrijk kan worden verbeterd, kunt U van deze voordelige financiële rege ling nog profiteren. In een vorig artikeltje vertelden we, dat bij het inkuilen van niet of onvol doende voorgedroogd gras een toevoe ging van suikerhoudende produkten gewenst is. We vertelden tevens, dat bij niet voorgedroogd gras van melasse 5% en van suiker 2Va% nodig is. Het is daarbij uiteraard nodig om te weten welke hoeveelheid gras per ha. wordt geoogst. Daarom nog deze aan vulling. Een goede snede voorjaarsgras geeft een hoeveelheid van 20 ton gras. Ook in augustus kan dit nog wel het geval zijn. In de meeste gevallen zal de hoeveel heid echter niet meer dan 15 ton per bunder zijn Als we van 15 ton per bun- de ruitgaan, dan betekent dat in de ge vallen, waarin het gras vers wordt ge kuild per ha. 750 kg. melasse of 375 kg. suiker moet worden gebruikt. Als het gras een paar dagen is voorgedroogd, maar nog beneden 40% droge stof ligt, dan moet deze hoeveelheid wat lager worden genomen. We willen overigens nog eens waar schuwen voor een te kleine hoeveelheid melasse of suiker, omdat de resultaten dan beslist onvoldoende zijn. U kunt er van uitgaan, dat de toegevoegde me lasse of suiker voor het grootste deel behouden blijft en naast de werking als conserveringsmiddel ook van direct be lang is voor de voeding. Wat het toevoegen van de melasse be treft is de gemakkelijkste methode het uitrijden van de melasse over het op wiersen liggende gras. Er wordt op het moment weer heel wat nieuw grasland „gemaakt". Op het moment zijn dat in hoofdzaak percelen, die al grasland waren en waar het dus om een vernieuwing van het grasland gaat. Binnenkort zullen er ook percelen, die één of meer jaar als bouwland in gebruik zijn geweest, met een gras- en klaverzaadmengsel werden ingezaaid. Zowel in de gevallen, waarin het om vernieuwing van grasland gaat als ook in die, waar het een omzetting van bouwland in grasland betreft komen er percelen voor, waar vrij veel van het onkruid kweek aanwezig is. Tot nu toe is door de voorlichtingsdienst altijd ont raden om percelen met kweek in gras te leggen. Hoewel kweek ook zelf een grassoort is, wordt aanwezigheid van dit onkruid in grasland niet op prijs gesteld. De produktie is lager dan van de goede grassoorten en bovendien wordt het minder goed door het vee opgenomen. Bovendien is er nog geen mogelijk heid om kweek in het grasland te be strijden. Stekels, paardebloemen, muur en ridderzuren zijn met chemische mid delen in grasland te bestrijden zonder dat het gras daar schade van heeft. Met kweek lukt dit niet. Nieuwe mogelijkheden Er wordt de laatste tijd heel wat ge schreven over mogelijkheden om bij in zaai van grasland aanwezige kweek te bestrijden. Het zijn de volgende. a. Na het „zwart" maken van gras land of bij inzaai van bouwland gebruik maken van Italiaans raaigras. Bij proe ven zou gebleken zijn, dat bij een zeer intensief gebruik van Italiaans raaigras de kweek wordt verdrongen. Het Italiaans raaigras moet in dit geval zeer zwaar worden bemest en in het voor inkuilen gewenst stadium wor den gemaaid. Zou men dit drie tot vier keer per seizoen doen, dan zou de kweek een flinke afrekening krijgen en geen last meer veroorzaken in daarna met een blijvend mengsel in te zaaien grasland. Na iedere keer maaien moet per -ha 400 - 500 kg. kalkammon word en ge strooid. Persoonlijk hebben we geen er varing met deze wijze van werken, maar plaatselijk zou men met deze me thode goede resultaten hebben verkre gen. b. Uitputting door bewerking. Gras land, waarin veel kweek voorkomt wordt in juli of augustus met de nor male frees „zwart" gemaakt. Aangera den wordt om zeer fijn te frezen. Na 2 a 3 weken als de in stukjes „gehak te" kweek weer twee tot drie bladen heeft gevormd wordt er opnieuw ge freesd. Ook daarna volgt weer een pe riode van twee tot drie weken, waarin de kweek de gelegenheid krijgt uit te lopen. Na deze tweede periode gaat men het perceel met de Lely-frees of de ploeg bewerken en daarna inzaaien met het gras- en klaverzaadmengsel. Volgens de berichten, die we hierover ontvingen zouden ook met deze metho de goede resultaten zijn behaald. c. Spuiten met Dalapon. Eind juli of begin augustus wordt het te vernieuwen grasland afgeweid. Daarna geeft men het grasland na een stikstofbemesting een paar weken rust. Als de kweek weer goed is uitgelopen gaat men het perceel bespuiten met 25 kg Dalapon. Na ongeveer tien dagen wordt het gras land dan „zwart" gemaakt met normale frees plus ploeg, of met de Lely-frees en direkt daarna ingezaaid. Dalapon be strijdt kweek via opname van het blad. Tot nu toe hebben we van de bestrij ding van kweek met Dalapon niet zo veel wonderen gezien. Een eerste eis is wel, dat Dalapon gespoten wordt in een periode van goede groei van de kweek. Dit geldt ook voor kweekbestrijding in bouwland met Dalapon. d. Spuiten met TCA. Bij deze metho de kunnen we diverse wegen volgen. 1. Eind juli - begin augustus op gras land of bouwland met kweek 60 kg TCA per ha spuiten. Daarna het gras land frezen plus ploegen of alleen met de Lely-frees bewerken en direkt daar na inzaaien met stoppelknollen of blad kool. Koolachtige gewassen zijn vrij on gevoelig voor TCA en we kunnen ons voorstellen, dat knollen of bladkool in derdaad geen last hebben van TCA en de kweek intussen doodgaat. Laat men de knollen of bladkool uitgroeien, dan betekent dit, dat de inzaai van het gras land pas in het volgend voorjaar kan plaats hebben. 2. Op droge grond zou men ook kun nen besluiten om de knollen in 't laatst van september af te weiden en daarna nog gras- en klaverzaad te zaaien. Per soonlijk zijn we er niet helemaal ge rust op, dat gras- en klaverzaad dat 6 weken na het spuiten van TCA wordt gezaaid daarvan geen schadelijke ge volgen ondervindt. Het feit, dat „Wage ningen" een dergelijke methode aanbe veelt is overigens wel een aanwijzing, dat het gevaar niet groot is. 3. Grasland of bouwland met kweek eind juli of begin augustus zonder meer inzaaien met stoppelknollen of bladkool. Na het oogsten van de knollen of blad kool bijv: in december spuiten met 60 kg TCA en in het voorjaar inzaaien met gras- en klaverzaad. We zijn van oordeel, dat deze laatste wijze van werken in ieder geval be drijf szeker is. Het nadeel is, dat pas in het voorjaar kan worden ingezaaid. Vooral in jaren als 1970 is dit een be zwaar, omdat men pas vrij ver in de zomer het volle profijt van dit nieuwe grasland krijgt. Tenslotte We hopen hartelijk, dat er Texelse veehouders zullen zijn, die één van de hiervoor genoemde methoden zullen gaan toepassen. Het is inderdaad zo, dat men door toepassing aan de weet moet komen of het een bruikbare me thode is. We houden ons hartelijk aan bevolen voor mededelingen over het re- sultaat van één van de hiervoor ge noemde methoden. Het blijkt ook dit jaar weer duidelijk, dat een advies om met name aan fa brieksaardappelen geen of weinig kali te geven zonder nadere gegevens on verantwoord is. Ook dit jaar zijn we nl. al weer di- DE COCKSDORP Maandag 10 augustus komt Jan P. Strijbos naar De Cocksdorp om daar zijn kleurenfilm „De Waddeneilanden" te vertonen en op bij zondere wijze van eigen toelichting te voorzien Deze film, die op Rottumeroog begint, toont het prachtige beeld van alle Waddeneilanden in allerlei jaarge tijden en vertoeft het langst op Texel. In prachtige kleuren wordt het leven op de eilanden getoond, bloemen, vogels, duinen en kwelders en de zee gezien door het oog van een kenner en liefheb ber van alles wat leeft en groeit. Wie nu de kans krijgt om deze film van 2Vs uur te zien, moet deze zeker met voorbij laten gaan. Dat geldt even goed voor bewoners van Texel als voor de gasten. Deze week luiden de koersen als volgt Duitse Mark (100) ƒ98,50 Franse franc (100) 62,40 Belgische franc (100) 7,15 Zweedse kronen (100) 68,90 Italiaanse lire (10.000) ƒ54,90 Zwitserse franc (100) ƒ83,20 Engelse pond (1) 8,55 Amerikaanse dollar (1) 3,57 verse gevallen tegengekomen van duide lijk kaligebrek in aardappelen. Het betreft gevallen, waarin de kalibemes ting achterwege bleef, maar we hebben het kaligebrek ook waargenomen op percelen, waar een kalibemesting van 75 - 100 kg. zuivere kali per ha. werd gegeven. In gebieden, waar al jaren fabrieks aardappelen worden verbouwd leeft de mening, dat licht kaligebrek in fa brieksaardappelen verantwoord is, om dat men dan verzekerd kan zijn van een goed zetmeelgehalte van de aardappe len. In de gevallen, die wij op het mo ment op het oog hebben wordt de graad van licht kaligebrek evenwel over schreden en we zijn dan ook van me ning, dat de opbrengst hier zodanig van zal lijden, dat een zwaardere kalibemes ting een zeer rendabele zaak zou zijn geweest. 69. Hoofdinspecteur Harry Hommeles gaf natuurlijk onmiddellijk bevel mr. De Wael van Nimweeghen en zijn lief zoontje te bevrijden. Hij bood ze dui zendmaal excuus aan en deed ze .per soonlijk uitgeleide. Kijk, daar gaan ze weer dat deftige tweetal. iDoch hoog boven in dat politiebureau gebeurden dingen, die zeker niet min der belangrijk waren. Daar zat de in specteur van de verkeerspolitie, Adri- aan Hakkepuf, te piekeren en te pein zen. Hij zat vreselijk in de nesten, want het verkeer in de stad nam van dag tot dag toe en steeds meer verkeerson gelukken vielen er te betreuren. Adri- aan Hakkepuf had juist twee enorme borden stamppot van zuurkool naar binnen gewerkt en hij verkeerde te recht in de mening, dat dit een goede basis was om op door te gaan. „De meeste ongelukken worden veroorzaakt door die verdraaide elektrische tram", knorde Adriaan. „Maar wat kan ik nou doen om die lompe, onhandelbare tram uit onze nauwe straten te krijgen zon der het stadsverkeer in de war te eooien?" Hieruit blijkt dus wel duide lijk, dat A. Hakkepuf enerzijds een voorstander van het stadsverkeer, maar anderzijds een tegenstander van de tram was. „Onze burgers moeten open baar vervoer hebben, dat staat vast", vervolgde hij. „Maar die elektrische tram moet weg. Radicaal er uit. Maar hoe.Hoe. Peinzend krabbelde Hakkepuf met zijn potlood over een vel papier en toen klaarde plotseling zijn gezicht op. „Dat is het!" riep hij verheugd uit. „Dat ik daar niet eerder aan heb gedacht!" On middellijk greep hij de telefoon, koos een nummer en zei; „Hier inspectuer Hakkepuf. Luister eens goed. Met in gang van morgen blijven alle elektri sche trams binnen.Wat zeg je. Bang, dat het openbaar vervoer dan in de war loopt.Niks hoor.daar is voor gezorgdHoe? Dat zeg ik nog niet. Ik zeg alleen: die oudjes waren nog niet zo stomEn let op, er zullen héél wat minder ongelukken gebeuren!" (wordt vervolgd) FEUILLETON door TOM LODEWIJK ,,'n Bestemming.... nee", zei de jemeester met een nauw merkbare :eling, die echter het scherpe oor de ingelichte journalist met ont- „We zijn het er wél met mekaar eens, dat we daar maar geen ïndu- terrein van moeten maken", s dat gemeentegrond?" Nee". is er hier veel grond in handen van gemeente?" I We hebben wel een vooruitziende ïdpolitiek gevoerd", merkte wethou- Buisman omzichtig op. ^0)at zou net een mooi stuk zijn voor villapark", vond de journalist ar- •os, „een beetje uit de buurt van de istrie I begrijpt", zei de burgemeester ltjes, „dat wij er niet zo veel voor len ze plannen te publiceren, om (■«tfulatie te voorkomen". Hij schrok er tnlijk zelf van dat hij het gezegd dat woord was, speciaal met het op het Broekland, té geladen. Hij Buisman met de ogen knipperen. g| Ms de speculatie u tenminste niet r is", zei de journalist en zich om- aiend, zag hij de burgemeester erp aan. U bedoelt Net wat ik zegin een gemeente deze, die zich snel uitbreidt, kan een handige zakenman wel zo'n beetje uit kienen waar hij kansen heeft". Nu es kijken, dacht de uitgeslapen journalist, als ze nu heel erg uit de hoogte gaan doen, heeft de ouwe smak- kerd uit de „Drie Eiken" misschien toch gelijk. Burgemeester Bosanquet aarzelde. Schoot deze man een pijl af op goed gelukof wist hij meer? Hij was blijkbaar van te voren ingelicht. Door wie?, en waarover? De naam Beninga schoot hem door 't hoofd, maar dat zou toch wel niet! „Het zou best eens kunnen zijn", kwam Buisman te hulp, „dat iemand hier een beetje in de grondspeculatie ging. Dat hebben we trouwens al er varen. Weet u nog burgemeester, hoe er geboden werd op de veiling van de boerderij van Groskamp? Omdat men meende te weten dat de nieuwe rijks weg dwars door dat land kwam? Me neer Toepoel heeft er niet veel plezier van gehad, de boerderij staat er nog, en de rijksweg ligt precies langs de ande re kant!" „O ja", viel de burgemeester bij, ge lukkig met de uitredding, „zulke staal tjes maken we hier wel meer mee". „Dat stuk.... het Broekland, heet het niet zo? Is dat nog in handen van verschillende eigenaren?" Ze maar een beetje dichter op de huid komen, dacht de journalist, misschien voelen ze dan nattigheid. „Nou, dat zou ik voor u moeten laten nazien", glimlachte de burgemeester, „trouwens, dat kunt u zelf ook, op het kadaster, als u zich daarvoor interes seert". Keurig gepareerd, dacht de journa list. Als er nu één vroeg: Maar waarom hebt u juist zo'n interesse voor het Broekland? Dan was de zaak normaal. Hij had toch duidelijk genoeg laten merken, dat hij een speciale interesse had. Maar de gezichten tegenover hem bleven zo blank als een dubbelblank- dominosteen. Tè blank Die ouwt vent heette-ie niet Beninga? was niet gek, al deed-ie gek. Maar zo was het welletjes. Als hij hierover doorzaagde kwam zijn artikel in gevaar. En hij wendde de steven en informeerde naar het sociaal beleid. Terwijl Buisman enthousiast vertelde over alles wat de gemeente voor haar inwoners deed, en de journalist ijverig noteerde, dacht hij: Toch dit zaakje in de gaten houden. Nog es een keer pra ten met die Beninga. Als het wat werd, zou het wel wat zijn voor de krant. Grondspeculatieschandaal in Terwer- ve.hij likte zijn lippen. Toen hij weg was om te gaan lunchen met de direkteur van de overhemdenfa- briek, die voorzitter was van „Terwer- ve Vooruit" keken de beide gemeente bestuurderen elkaar eens aan „M'n kop d'r af", zei Buisman, „als die vent niet ergens de klok heeft horen luiden". „M'n kop d'r af", antwoordde de bur gemeester, „als ik niet vermoed wie er aan het touw getrokken heeft". Beiden vervielen in een broedend stilzwijgen. „Burgemeester", zei Buisman tenslot te, „alles goed en wel, maar deze zaak zit me niet lekker. En als er in wordt geroerd en er wordt in geroerd dan zitten we er, hoe het ook gaat, le lijk mee omhoog". „Bent u ervan overtuigd, meneer Buisman, dat het geen zuivere koffie is?" „Overtuigd niet, maar ik vind het tè toevallig. Wij hebben onze plannen met het Broekland, en ik geef toe dat een scherp zakenman de mogelijkheden daar kan bekijken. Maar als er zo doel bewust grond opgekocht wordt, grond waarvan wij erfpachtsgrond hadden willen maken, dan is me dat wat te' toe vallig. De man die ze gekocht heeft, kan er een hoop mee verdienen. Ik heb zo terloops eens geïnformeerdwe hadden die grond goedkoop kunnen krijgen. Hij is goedkoop verkocht ook. Nu zullen we er heel wat meer tegenaan moeten gooien". „We kunnen het Broekland eenvou dig het Broekland laten, en de handige koper er mee laten zitten". „Dat kunnen we eigenlijk niet. F;r zijn verscheidene mensen die daar wel willen bouwen. Geen gebied is zo /ge schikt. Of je moet gaan heien, óf je zit onder de rook van de industrie". „Ze kunnen de grond van hemzelf kopen, laat ie er dan aan verdienen". „En wij kunnen hem dan het vuur na aan de schenen leggen, want uiteinde lijk moet de gemeente voor de riole ring en de bestrating zorgen", meende Buisman. „Hm.meer zei de burgemeester niet. „Maar afgezien van de schade.... het gaat mij om de vraag hoe de man aan die wetenschap komt". „Ga 't hem vragen", sneerde de bur gemeester. „Hij zou het vast wel vertellen", grijnsde Buisman. „Als er hier werke lijk sprake is van een lek, dan vind ik dat veel erger, dan dat de gemeente 'n paar ton verspeelt". „Wat wilde u dan?" „Laten we bij elkaar komen, al de mensen die van deze zaak weten. Laten we de« kaarten op tafel leggen, Ik ken de mensen goed genoeg, meen ik. Wan neer ieder op zijn erewoord verklaart, géén mededeling aan wie ook te hebben verstrekt, dan hoeven we hier niet te zoeken". „Ik vrees dat u het te simpel ziet. Wie dit op zijn kerfstok heeft, kan een voudig niet bekennen. Hij zou zich vol komen onmogelijk maken, zelfs al ge beurde er verder niets". „Ik zou me toch prettiger voelen". „Goed, meneer Buisman. Dat doen we dan, er zit iets in, er zou licht een on derling wantrouwen, een reserve kun nen ontstaan. Als wij insiders weten wat we aan elkaar hebben, weten we ook, dat we hier niet hoeven zoeken". En zo gebeurde het. Ze zaten bij e'lkaar, de burgemeester, de beide wethouders, de jonge direk teur van openbare werken, de gemeen tesecretaris. Alleen en uitsluitend de mensen- die op de hoogte waren van het nog embryonale plan ten aanzien van het Broekland. En Buisman bewon derde de burgemeester. Hij wierp het over een gans andere boeg dan Buisman had gedacht. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5