T I -IANTAGE Raiffeisenbank gametmtijdmee-ganmrdemb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ;1 stagnatie bij werk mengrotor Wcer een Teieac.c„rslls NDBOUW en VEETEELT s Üi Nog enkele weken „Excelsior" vraagt donatie van minimaal ƒ5, Prof. De Jager secretaris-generaal astronomische unie blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 iek voor OihIói' rvrfiililit» C. >«rt («winltitfni boeren, die niet in de gaten hebben wat er met stikstof kan worden gedaan. We hebben de indruk, dat het juist de ze bedrijven zullen zijn, die de nadelige gevolgen van het late voorjaar en de droge voorzomer zullen ondervinden. idachte van de Ned. Heidemij, venqrotor dit jaar een capaci- ha per dag zou halen wordt leden geen werkelijkheid. Net be herfst heeft de machine ook |eer diverse mankementen ge- kunnen ons niet aan de in- \ttrekken, dat de machine niet is op de enorme kracht, die bgen van dp grond bij een dte van plm. 1,5 meter en 'n |crn 1,10 meter vraagt, xkdiepte is door een wijziging ip ruim 1,10 meter gebracht. |hef ons liever was geweest als diepte de toegezegde 1,20 me- gehaald zijn we wel van me- •f op vrijwel alle opgegeven bij deze werkdiepte een grote ing bewerkt zal worden, vorige week is gewerkt op 'n van de heer H. van Exel, Eier- er deze week gewerkt op het vn de heer J. A. Witte, ,,'s-Her- sch", Eierland. ien nieuwe stagnaties optreden r volgende week gewerkt op :eel, dat in gebruik is bij de 25jStr°°. Bedoeld perceel is te be- anaf de Oorsprongweg in pol land. Bij een werkdiepte van er zal hier plm. 20 cm zavel- 1 door de bovenliggende laag emengd. :s L gati its! ►ND :1 heel wat mensen er vreemd jken is op dit moment op heel elen al weer sprake van duide- iogteschade. Op diverse perce len de bieten op het midden lag de kop niet omhoog houden in zelfs al enkele percelen, die e nacht niet overeind komen, jezegd kijken heel wat mensen and van op. Als we echter be- dat een gewas bieten in volle 4-5 mm water per dag no- dan zal het verschijnsel van liggende bieten wel duidelijk een volkomen uitgedroogde u er dus om de andere dag een 10 mm nodig zijn om een ge- rvic|en volop te laten groeien. 1 duidelijk zijn, dat de regen de laatste weken hiervoor op kken na voldoende is. De bie- tn zijn dus aangewezen op aan- 'an het tekort uit het bodem eers dit moment op het bedrijf van ikker de bieten op ret vorige ewerkte perceel geen enkele ,n droogte vertonen, terwijl op itgelegen onbewerkte deel al- ilanten op de drainstroken het ihoog kunnen houden, dan is ilijk, dat de platen op het diep- gedeelte het tekort kunnen uit het bodemvocht, dat op nie e van 90 - 100 cm aanwezig is. lijki het bedrijf van de heer R. *gt is er een groot verschil in van de bieten op het bewerkte en de kopakker, die onbewerkt en. perceel van de heer K. Eel- iljo" in polder Het Noorden t perceel, dat twee weken ge- ar is gekomen al weer duide- ti door het ingezaaide gras en iaa Eerste resultaten iets te doen. Er is in deze maand nog goed hooi gewonnen en veel goed kuil- gras gemaakt. De ruwvoedervoorraden zijn daardoor op diverse bedrijven flink aangevuld. Toch zijn we van mening, dat het onjuist zou zijn om „op de lauweren te gaan rusten". Er zijn nog altijd bedrij ven, waar de ruwvoedervoorraad aan de krappe kant is. Het zou van minder goed ondernemerschap getuigen om er in een zekere zorgeloosheid van uit te gaan, dat het vee deze herfst lang in de wei kan blijven en volgend voorjaar de stal weer vroeg kan verlaten. Het kan ook juist andersom zijn. Daarom is het zaak om zolang de kans er is maatre gelen te nemen om de grasgroei nog enige tijd te laten doorgaan. Natuurlijke stikstof Het zal ook in deze maand nog weer voor een flink deel moeten komen van de stikstof, die u gestrooid hebt of nog gaat strooien. Uit ervaring weten we, dat op de hogere en droge gronden van ons eiland een stikstofgift in de hele maand september nog een flink profijt kan geven. In de eerste helft van de maand kan die stikstof nog gestrooid worden op percelen, waar we eind sep tember of begin oktober nog kuilgras willen winnen. We mogen er uiteraard niet op rekenen, dat we voor het inkui len nog dezelfde gunstige weersomstan digheden zullen krijgen als de laatste weken het geval was, maar ook met minder goed weer kan met toevoeging van melasse goed wintervoer worden gemaakt. Tot in het laatst van september kan de stikstof worden gestrooid op perce len die in oktober en november ge bruikt worden voor de beweiding. Vooral op percelen met vrij veel scha pen kunnen we in het laatst van okto ber heel veel doen. Ook dit jaar heb ben we het weer diverse keren gehoord, dat schapenhouders er van overtuigd waren, dat ze het grote aantal lamme ren voor een goed deel te danken heb ben aan het jonge korte gras, dat ze in de dektijd beschikbaar konden stellen. Er zijn naar we menen nog altijd Vele agrariërs zullen zich zeker de Teleac-cursus van enkele jaren gele den nog herinneren. Allerlei belang rijke onderwerpen voor de veehouders werden via de televisie met een praat je en een plaatje onder de aandacht gebracht en op heel veel plaatsen la ter in gespreksgroepen besproken. Ook op Texel zijn we enkele keren bij elkaar geweest om te discussiëren over de onderwerpen, die aan de orde werden gesteld. Ook deze herfst en winter zal weer een teleac-cursus voor agrariërs worden gehouden. Het is de bedoeling, dat de cursus eind oktober begint en door zal gaan tot eind februari 1971. In totaal worden 16 lessen van een half uur uit gezonden. Het komt ons voor, dat het tijdstip van uitzending voor heel wat agrariërs niet zo geschikt is. De lessen zullen in „tweevoud" worden uitgezon den. De eerste keer op maandag van 12.00 - 12.30 uur en de tweede keer op woensdag van 17.30 - 18.00 uur. Op de maandagen zal een flink gedeelte van de Texelse boeren nog niet terugge keerd zijn van de markt en op de woensdagen zal een flink gedeelte van de veehouders om half zes nog onder de koeien zitten. Het zullen naar we me nen, dan ook de werkelijk geïnteres seerden zijn, die de tijd vrij maken om de lessen te zien en te horen. Economisch-sociale onderwerpen Wat de te behandelen stof betreft is er een duidelijk verschil met de eerste Teleac-cursus. In die eerste cursus kwa men vooral landbouwtechnische onder werpen aan de orde. Het ging over voederwinning, bemesting, veevoeding, enz. De cursus van deze winter heeft naar we menen meer aansluiting met het zg. Mansholt-plan en alles wat daarmee samenhangt. Dat blijkt duidelijk als we enkele onderwerpen noemen. Les 1. Het ontstaan van de landbouw politiek. Les 2. Schaalvergroting in de land bouw. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich Og thuis voeltl Les 9. Afvloeiing. Les 10. Naar een ander vak. Les 12. Van producent naar consument. Les 15. Wegen naar de oplossing van het landbouwprobleem. In enkele" lessen komt ook meer di- rekt het individuele bedrijf ter sprake. We noemen Les 3. Het agrarische bedrijf doorge licht. Les 4. Een voorbeeld uit de akkerbouw. Les 7. Een voorbeeld van samenwer king. Belangstellenden voor Om echt iets aan de cursus te hebben zal het nodig zijn om de stof die in de lessen behandeld wordt in groepen door te spreken. Zo'n groep zou dan telkens na één les of een paar lessen bij elkaar moeten komen en eventueel met hulp van een deskundige er dieper in te duiken. Zo'n groep zou tot stand kun- i zeer spijtig ziin als door tel- redende stagnaties het pro- niet afgewerkt zou kunnen minder goede groeiomstandig- de eerste helft van de zo de maand augustus heel wat naakt. Er is in deze maand iel gras gegroeid en bovendien mogelijkheid om met het gras 76. „Nu is het me duidelijk", mom pelde smidje Verholen. „Na gebruik van uw vreemde stofje vinden de men sen plotseling mooi wat lelijk is en le lijk wat mooi is. Vormaer heeft de stof meegepikt en de bende van de Zwarte Kludde pleegt er nu misdaden mee. Wat raeskalt ghy daer van misdae- den?" vroeg de alchimist. „Niets", antwoordde de smid. „Kom maar mee, meneertje. We gaan nu wat anders doen. We gaan locomotieven en treinen bekijken". „Moet dat buyten het huys?" vroeg de alchimist benepen. „Dat can toch niet? Dal is toch veels te gevaerlyck!" „Waarom zou het gevaarlijk zijn?" riep de smid uit. „Vosmaer seght datter een taghtigh- jaerighe oorlogh woedt tussen de Spaense spekken en de onafhanckely- oke Hollanders", vervolgde de alchimist „Hy segt dat se op een vreeselycke ma nier met piecken ende swaerden stee- eken en datter veel bloet vloeit". Smidje Verholen barstte los in een daverend gelach en zei: „Maar mijn beste man! De tachtigjarige oorlog is al lang afgelopen en we hebben hem ge wonnen, hoor!" ,Hoeraaa! Hebben we gewonnen! O- ranje boven!" riep de oude alchimist, doch onmiddellijk daarop werd hij weer kalm en vroeg nadenkend: „Als ge wer- ckelyck gelijck hebt, segh my dan eens waeromme Vosmaer my altydt voor de mal houdt?" „Dat kan ik u precies uitleggen", ant woordde de smid. „Maar ge moet er nog even geduld voor hebben. Alles wat ik u nu zeg, is dit: Vosmaer is een lelijke bedrieger. Hij is een schurk, die u mis bruikt voor zijn eigen misdadige plan nen. Ik zal u helpen om hem te ont maskeren. Maar ge moogt hem voorlo pig in geen enkel opzicht laten merken, dat ge heb van kwaadwilligheid ver denkt. En nu wordt er voorlopig met geen woord over Vosmaer gesproken. Kom op, we gaan naar de trein. Dat zult u wel mooi vinden!" Even later liepen de smid en de al chimist al samen in het Knekelwoud, en de oude baas bleef brommen van: „Zo'n Vosmaer toch! Sou je hem niet!" (wordt vervolgd) nen komen uit leden van een standsor ganisatie, uit de Vereniging van Oud leerlingen van de Lagere Landbouw school of de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting. Als u van mening bent, dat het van belang is, dat er op ons eiland één of meerdere groepen aan het werk gaan meldt u dan bij het be stuur van één van de door ons genoem de verenigingen. Mogelijk kan dan in gezamenlijk overleg tot het formeren van een groep of enkele groepen wor den gekomen. OOSTEREND Binnenkort begint de muziekvereniging Excelsior met het innen van donatiegelden. Zoals gewoon lijk zullen de heren J. Krotje en W. v. d. Slikke zich weer met dit werk belas ten. Deze keer zullen echter donateurs- kaarten worden aangeboden waarop het bedrag niet is ingevuld. De meeste do nateurs gaven altijd 2,50 maar gehoopt wordt dat men dit bedrag zal willen verdubbelen. Excelsior heeft nl. drin gend méér geld nodig en bovendien is men bij 2,50 wel wat erg goedkoop uit. Donateurs hebben nl. gratis toegang tot de winteruitvoering, met twee perso nen. Deze entree vertegenwoordigt een grotere waarde dan het donatiebedrag zodat men zou kunnen zeggen dat men, hoe goed ook bedoeld, meer van Excel sior profiteerd dan dat deze vereniging daadwerkelijk steunt. Daarom wordt gehoopt dat men royaal zal zijn en met tenminste ƒ5,over de brug zal wil len komen. Wie dat bezwaarlijk vindt mag natuurlijk best met minder vol staan; het blijft een geheel vrijwillige zaak. Verwacht wordt dat er genoeg mensen tegenover zullen staan die be langrijk méér dan ƒ5,offeren voor dit goede doel. Niet alleen heeft de vereniging geld nodig voor nieuwe in strumenten, maar eerder aangekochte instrumenten zijn ook aan een kostbare onderhoudsbeurt toe. Oud-Texelaar professor C. de Jager te Utrecht is benoemd tot Secretaris Generaal van de Internationale Astro nomische Unie. Hij werd als zodanig gekozen tijdens een bijeenkomst van sterrekundigen te Brighton in Engeland FEUILLETON door TOM LODEWIJK volgende dag vroeg Kathie: io, zit je wat dwars, of heb je maar zo druk?" 'd, ik heb het alleen maar zo me natuurlijk niet met jouw noeien.-... maar gisteren heb avond met vader zitten pra- ^«ie is nu opeens zozo an- trooid, kortaf. Ik weet niet gedachten zitten. Zeg Enno, ifg och niet overover ons?" *ï>ns9" vroeg hij verbaasd, jou en mij? Heeft vader lachte hij voluit, schat, wat denk je nou! Geen m de lucht. Alleen als ik ad, dan ging ik hier misschien Nu herinner jij me telkens in, dat er ook nog geluk en. 1, betrouwbaarheid, in dit le- irg. dat klinkt nogal! Zit je in ge zaak?" f er misschien nog eens van ischien oök niet. Maar als ik 1 ik er 's nachts van wakker 3urj verdrijf ik niet". maar heerlijk snurken, onge- "epsel dat ik ben!" 'onderstel dat jij óók wakker ien nu wel, nu ik weet hoe jij zit". rs) Hij keek haar aan. Die Kathie, zo zelfstandig, zo'n modern meisje.die toch zo intens-vrouwelijk met de man meeleefde van wie ze hield. Ik ben toch eigenlijk een geluksvogel, dacht Ennö en opeens scheen de zon weer. Er waren nog andere lichtpunten. De burgemeester herstelde snel. Zijn wond deed nog pijn en hij moest voor zichtig zijn, was ook wel verzwakt, maar hij zou een dezer dagen het zie kenhuis verlaten. Toen hij weer thuiskwam, stond er een grote mand bloemen van alle men sen van het gemeentehuis. De meeste moeite had Veerman met cfe pers. In overleg met de officier van Justi tie had hij ze allemaal bij elkaar ge had. Een burgemeester die in zijn eigen kamer neergeschoten werd, dat was geen alledaags nieuws. Maar hij had pertinent geweigerd, inlichtingen te ge ven. De burgemeester wilde persé zelf deze toelichting geven, wanneer hij weer hersteld was, en dat herstel zou niet zo veel tijd vergen. Men kon alleen maar afgaan op de feiten. Inmiddels borduurden de kran ten heerlijk op het geval voort, ont wierpen allerlei theorieën, waarvan sommige Enno Veerman met benauwd heid vervulden, want het mochten fan tasten zijn, maar gek waren ze niet. In het blad dat in Terwerve verscheen, was de berichtgeving uiterst sober. En no Veerman had de redakteur beloofd, dat hij als eerste het verhaal zou horen, en dan van betrouwbare kant, wanneer hij zich zolang gedekt hield. De redak teur, die er helemaal geen heil in zag, de bevolking van Terwerve met wilde verhalen op te winden, beidde rustig zijn tijd. Het nieuws in zijn krant zou betrouwbaar nieuws zijn, en een eind maken aan alle praatjes. Het raadslid Bemnga had een heel lang gesprek met de redakteur van het ochtendblad, die hem nog niet vergeten was. Na twee uur en diverse borreltjes ging de redak teur eens na, of er nu één enkel feit was waarop hij een verhaal kon bou wen. Hij durfde veel, maar hij had geen zin z'n nek te breken. Dus schreef hij een hele reportage over Terwerve, over wat de mensen zeiden en dachten, over de burgemeester en wat hij allemaal had gedaan en hoe ze hem vonden, met vele slagen om de arm en mogelijkhe den tot verdere aanknopingspunten, maar hield zich op de vlakte. Enno Veerman las het en glimlachte. Beninga tastte nog steeds in het duis ter. De dag nadat de burgemeester thuis was gekomen, zocht de inspecteur Buis man op. „Hebt u ook. „Ja, ik ook. En de secretaris, en Hak- voort, en de direkteur van Gemeente werken. Zo, dus dit keer ben jij er ook bij". „Hoezo?" „Je herinnert je nog het verhaal, dat ik indertijd in strikt vertrouwen heb gedaan? De enige mensen die van deze affaire weten zijn degenen, die voor de ze bespreking uitgenodigd zijn. Ik vraag me af wat jij er bij moet doen". „Misschien wil de burgemeester ope ning van zaken geven en heeft hij geen zin het twee keer te vertellen". „Ik vind het toch wel toevallig.... juist die vijf. Ik zou er haast wat van gaan denken". „Ik weet wat u denkt". „Wat dan?" daagde Buisman uit „U denkt: kwestie Geutjens.schiet partij, dat heeft met elkaar te maken. Daarom de vijf.... en ik, als politie man". „Je moet waarzegster worden". „Ik heb het alleen geraden, omdat ik óók zo dacht". „Je kon wel eens gelijk hebben. Tot vanmiddag, Enno. Je moet de groeten hebben van Kathie. Of je nog leeft, vroeg ze". „Ik hoop het haar vanavond zelf te vertellen!" HOOFDSTUK XII ,.Ik was die man Ehno Veerman stapte het gemeente huis binnen, een koffer in de hand, pratend met een heer wiens ogen scherp flikkerden achter dikke brille- glazen. „Ik kom voor de burgemeester, Ka ter", zei hij tot de bode. „Weet er van, inspecteur", de blik van de bode ging naar de andere be zoeker. „Deze meneer wacht op mij tot ik terug kom. Hij kan hier zeker wel zo ook goed voor uw vakantiereizen lang in de wachtkamer blijven?" „Natuurlijk meneer". Kater schoof een stoel voor de vreemdeling aan, die zich meteen over de koffer van de in specteur ontfermde. „Wilt u het ochtendblad?" „Dat noem ik nog es service", glim lachte de vreemdeling. „Nou inspecteur, gaat u maar, ik wacht wel tot u gereed bent". Enno Veerman trad de burgemees terskamer binnen, en het eerste wat hem trof was, hoe krijtwit het gezicht van de burgemeester was, die daar ach ter zijn bureau zat, zijn arm in een doek, en zich blijkbaar met moeite overeind hield. Rondom zaten degenen, die voor de ze bespreking uitgenodigd waren, de gemeentesecretaris, Ide beide wethou ders, de jonge direkteur van gemeente werken. Eén stoel was nog open en Enno nam zwijgend plaats. Hij voelde dat dit niet de tijd was voor formaliteiten. Er hing een spanning in de kamer, die met een mes te snijden was. „Mijne heren", zei de burgemeester, „het zal u opgevallen zijn, dat wij hier hetzelfde gezelschap vormen, dat enige tijd geleden hier een een zeer pijn lijke kwestie toesprak. De enige, die daar niet bij was, is inspecteur Veer man. Misschien inspecteur, zult u be paalde dingen niet meteen begrijpen, maar anderzijds zult u de achtergrond vernemen van veel wat hier gepasseerd is en waarbij u als hoofd der politie zeer nauw betrokken bent geweest, daarom leek het mij goed, u ook hier uit te nodigen. Het spreekt vanzelf dat deze bespreking een strikt vertrouwe lijk karakter draagt". Allen knikten zwijgend. Enno snakte naar zijn pijp, maar niemand rookte. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5