Smeerpijp' Groningt gaat tocli door Jubileumexpositie Sint Jeroen &TZT1& ONDANKS BEZWAREN werd met geweld geopend Dorpscommissie tevreden over eerste bestaansjaar merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde mer VERVOLG VAN PAG. 1 Padvinderij niet uit de tijd wegwijs Nutsdepartement start seizoen met cabaretavond Onze adressen Woensdagavond met geweld geopend Woensdag was het precies 25 jaar ge leden, dat de Sint Jeroengroep werd op gericht. Ter gelegenheid daarvan werd 's avonds in het hoofdkwartier, de Paardenstal aan de Hollewal, een recep tie gehouden, die werd gevolgd door de opening van een jubileumtentoonstel ling. Deze tentoonstelling van honder den foto's, verslagen en andere histori sche stukken is vooral voor de oud leden van Sint Jeroen een bezienswaar digheid, die zij beslist niet mogen mis sen. De genodigden werden woensdag avond verwelkomd door Rowan-leider Kees van Heerwaarden. Hij gaf het woord aan aalmoezenier Loos, die de leiding van Sint Jeroen vooral roemde om de soepelheid, waarmee zij zich aan de veranderende tijdsomstandigheden aanpaste. De verkennerij was in „de grijze oudheid" op heel andere leest ge schoeid dan tegenwoordig. Door werke lijk jeugdb e w e g i n g te zijn, bleef Sint Jeroen springlevend en beleefde het de 25-jarige leeftijd. Maar men zou het jubileum niet hebben gehaald als er niet steeds mensen waren geweest, die zich voor het werk hadden ingezet. De bereidheid om dienstbaar te zijn aan Barhorst doen het volgens Slijderink voortreffelijk. Voor de Rowansafdeling (15 - 18-jarigen), de jongste loot aan de padvindersstam, bestaat wat minder be langstelling. Komt door studie, werken aan de overkant en andere verplichtin gen, waarmee deze leeftijdsgroep te maken heeft. Knokken om de centen De padvindersmolen financieel draaiend houden kost veel hoofdbre kens. Per week betalen de verkenners ƒ1,de welpen ƒ0,50. Die inkomsten zijn ontoereikend Vroeger ging men wel groepsgewijs de bollen in om wat bij te verdienen, tegenwoordig wordt oud papier verzameld en verhuurt men 's zomers de paardenstal. Er is ook nog een subsidie van Cultureel Werk, en kele guldens per man per jaar. ,,'t Is eigenlijk te gek, dat we zo voor die centen moeten knokken", zegt Slijde rink. „Wat wij doen is toch puur jeugd werk, al zijn we dan niet gediplomeerd. Nu beginnen ze op Texel straks met open jeugdwerk en daar worden kapi talen voor beschikbaar gesteld, nu al bij voorbaat. Ik gun ze dat natuurlijk best, maar het is wel een beetje bitter. Wij zijn nu 25 jaar bezig en hebben, dacht ik, ons bestaansrecht wel bewezen. Ze hoeven mij of de leiders echt niet te gaan betalen, maar we zouden van die geldzorgen af moeten; weet je dat dat gepieker over de centen nog de meest zware belasting is bij dit werk? We zijn nu dringend aan een stel nieuwe tenten toe, maar ik zou niet weten, waar we dat van moesten doen; we hebben geen reserve". De Sint Jeroengroep, genoemd naar een heilige die waarschijnlijk nooit heeft bestaan, is opgezet als katholieke jeugdorganisatie destijds nog met alle kenmerken van het rijke roomse leven. Dat stempel is door de jaren heen vervaagd; de Jeroengroep staat nu open voor iedereen. Dat brengt het ge sprek op de mogelijkheid om samen te gaan met de algemene padvinders „De Zwalkers". De landelijke hoofdleiding van beide organisaties zullen in 1971 fuseren en er zijn dan zeker geen for mele belemmeringen die samengaan in de weg staan. De heer Slijderink voelt er persoonlijk wel voor, maar met na druk stelt hij dat het geen zin heeft om overhaast te werk te gaan. Beide groe pen moeten het in de eerste plaats zelf graag willen en de verwachting hebben dat de combinatie duidelijke voordelen biedt boven het gescheiden voortbe staan. Te weinig „Er wordt nog veel te weinig voor de jeugd gedaan. Als je nagaat wat tegen woordig allemaal gesubsidieerd wordt, omdat het van algemeen nut is, is het wel schandalig dat wij zo moeten mod deren. Begrijp me niet verkeerd: wij zijn graag bereid ons voor niets uit te sloven, maar dat iedereen dat blijkbaar normaal vindt, terwijl ieder ander zich laat betalen, prikt mij wel eens. Als Jaap Huisman 's avonds ging beunha zen in plaats van zich met de Jeroen groep bezig te houden, zou hij heel wat geld kunnen verdienen. Mijn tijd is ook een tientje per uur waard. De overheid zou dan toch tenminste kunnen zorgen dat die padvinderij geen financiële kop zorg heeft. Dat is geen verwijt aan Cultureel Werk. Oskam heeft me altijd geholpen, maar hij kan ons gewoon niet meer geven. Met dat Open Jeugdwerk is het anders. Dat is een erkend systeem. Ik hoop dat ze voor ons ook nog eens een systeem bedenken". een ander wordt door de Jeroenleiding nog steeds getoond. Het jubileum dient dan ook aanleiding te zijn om in de toe komst te zien, méér nog dan terug blikken in het verleden. Geschenk Mede namens het bestuur van de stichting Cultureel Werk Texel, sprak jeugd- en recreatieconsulent J. M de Vries. Hij deelde mee, dat administra teur Oskam en burgemeester Sprenger verhinderd waren, maar zaterdagavond zullen zij op de feestavond in „Casino" zeker present zijn. Wat Sint Jeroen be treft sprak de heer De Vries van een goed stukje werk, waaruit een idealis me spreekt, dat men tegenwoordig nog maar zelden ontmoet. De heer De Vries stelde een presentje in het vooruitzicht. De leiding van Jeroen mag zeggen wat zij het liefst zou willen aanschaffen. Zaterdag zal dan wel blijken of dat niet teveel is gevraagd. Wat de (verre) toe komst betreft: misschien zullen zowel Sint Jeroen als De Zwalkers hun ge bouwen verliezen ten gevolge van be- stemmings- en andere plannen. Dat zou aanleiding kunnen zijn om één geza menlijk gebouw te stichten wat dan wel een fusie zou inhouden. Een der zusters van het naburige be jaardentehuis Sint Jan kwam ook haar felicitaties aanbieden, in dichtvorm. Het bleek dat Sint Jeroen en Sint Jan goede buren zijn die elkaar waar nodig steeds hebben geholpen. Groepsleider N. Slijderink bracht zijn waardering tot uiting voor de uitste kende leiders en leidsters, waarop Sint Jeroen steeds heeft mogen bouwen. „Zonder hen hadden we allang niet meer bestaan, want alleen begin je in dit werk niets". Geweld Vervolgens kreeg oud-leidster Nel Witte de eervolle opdracht de ten toonstelling te openen. Dat moest met geweld gebeuren, door het intrappen van een (papieren) deur. Wat de geno digden daarop te zien kregen was de moeite waard. Massa's foto's en ge schriften, vanaf de oprichting in 1945, gaven een boeiend beeld van alle acti viteiten, die de Sint Jeroengroep in de afgelopen kwarteeuw heeft ontplooid. Kreten van herkenning waren niet van de lucht,tijdens het drukbeoefende spel om zichzelf op de prentjes terug te vinden en de jongens uit dezelfde „lich ting". De tentoonstelling is tot en met zondagmiddag, 's avonds van half acht tot negen uur en zaterdag- en zon dagmiddag van half drie tot half zes. Nog teveel mensen beginnen met aquariumhouden zonder zich tevoren behoorlijk op de hoogte te hebben ge steld. Het gevolg is teleurstellingen en een voortijdig einde van de hobby. Het bestuur van de aquariumvereniging „In Aqua Vita" heeft daarom besloten zich meer op beginners te gaan richten. Op 7 november zal 's avonds in de LTS- kantine een bijeenkomst worden ge houden, waarbij uitvoerig zal worden gesproken over het inrichten van een aquarium. Het blijft niet bij woorden. Ter plaatse zal ook werkelijk een bak worden ingericht. Naast leden van de vereniging zijn ook andere belangstel lenden welkom. Het bestuur is van me ning, dat veel leden die menen dat zij „gevorderd" zijn nog heel wat kunnen opsteken. Met ingang van zaterdag a.s. is in de Visbeurs weer levend voer (tubifex) te koop. Binnenkort zullen ook muggen- larven verkrijgbaar zijn Er is ook een nieuwe collectie vis gearriveerd. Het Nutsdepartement Texel begint het winterseizoen donderdagavond 29 oktober met een cabaretavond in hotel „De Lindeboom-Texel". Het programma zal worden verzorgd door de cabaret groep Ivo de Wijs uit Amsterdam. Ook nieuwe leden zijn welkom. Het lidmaatschap kost ƒ6,50 per persoon per jaar; voor echtparen ƒ10,Daarvoor krijgt men in de komende maanden nog de volgende avonden aangeboden. Een lezing over archeologie door de heer G. Gerrits; een lezing met dia's door de heer L. Bal uit Bergen over een verblijf van vier maanden met zijn boot in de Griekse wateren en een avond solo toneel (fragmenten uit bekende stuk ken) door Nel Kars. SOCIALE DIENST TEXEL Spreekuren: Maatschappelijk Werkster dinsdag en donderdag van 9 - 12.30 uur. Rapporteur maandag en woensdag van 8.30 - 12.00 uur. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. DIERENARTSEN ingaande vrijdagavond 6 uur t.ot maandagochtend 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon 2936. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 24 oktober tot en met 30 oktober, telef. 2182, b.g.g. telefoon 2069. Met enige voldoening heeft de dorps commissie Den Burg dinsdagavond in hotel „De Graaf" teruggeblikt op het eerste bestaansjaar. De dorpscommissie, voortgekomen uit het zg. 30 april- 'comité van de Gymnastiekvereniging Texel, was de opvolger van de oor spronkelijke dorpscommissie Den Burg, die enkele jaren tevoren ter ziele was gegaan. De bedoeling van de nieuwe commissie was het organiseren van de Koninginnedagviering in Den Burg; la ter zouden de activiteiten dan kunnen worden uitgebreid. Blijkens het jaarverslag trad de dorpscommissie voor het eerst op bij de Ouwe Sunderklaarviering. Er werd een jury gevormd, die uitmaakte welke voorstellingen voor een prijs in aanmer king kwamen. Dat ging uitstekend, maar dinsdagavond was men toch van mening dat het beter is de jury over verschillende punten van Den Burg te verdelen. Er wordt dan beter ,,ge- speuld" dan wanneer er alleen op het terras van hotel „De Lindeboom- Texel" wordt beoordeeld. Het was de bedoeling op Koninginne dag in samenwerking met de Jonge Ondernemersorganisatie een strandrei- nigingsaktie te houden, gevolgd door een schatgraaf wedstrijd. Door het slechte weer ging dat niet door Op het laatste moment werd daarom een film voorstelling in City-theater georgani seerd; ca. 300 kinderen hebben zich met de avonturen van Dick Trom ver maakt. Op bevrijdingsdag werden georgani seerd: een allegorische optocht, kinder spelen voor de lagere schooljeugd; te ken-, plak- en schilderwedstrijd voor leerlingen van de kleuter- en lagere scholen; voetbalwedstrijden voor jon gens en meisjes van 12 tot 15 jaar in het kader van het wijk-tegen-wijk spel en een dorp tegen dorpspel. Verder trachtte de dorpscommissie te bereiken dat het aantal speelgelegen- heden in Den Burg wordt uitgebreid, werd de mening gepeild omtrent Sara- sani. Toen de dorpscommissie van een bestuurslid van de bejaardensociëteit vernam dat het misschien aanbeveling verdiende om de organisatie over te ne men van de jaarlijkse bejaardentocht, wilde men ook daaraan beginnen. Het bleek echter dat de organisatie thans voortreffelijk gebeurt en dat degenen, die er zich mee bezig houden er niet voor voelen dit werk uit handen te ge ven. Weinig belangstelling De eerste jaarvergadering van de dorpscommissie Den Burg werd zeer slecht bezocht. Naast het bestuur waren slechts vijf leden aanwezig. Deze gingen akkoord met het financieel verslag, dat een saldo van 878,47 vermeldde. Be langrijk is het reserve-fonds, waaruit men wil putten als bepaalde activitei ten op gang moeten worden gebracht. In het fonds is thans ƒ1000,gestort. Akkoord ging men ook met het huis houdelijk reglement, waarin het streven van de commissie is vastgelegd. Bij de bestuursverkiezing werden in. de vacatures J. Mets en J. Oostijen resp. gekozen de heer C. P van IJsseldijk en de heer G. J. van Heerwaarden. Dc Koninghal In zijn openingswoord had de heer G. Praamstra spijtig vastgesteld, dat de Burgemeester De Koninghal te Den Burg niet aan het voorspronkelijk be oogde doel beantwoordt. Het was be doeld als cultureel centrum, maar het gebruik door verenigingen is minimaal. Als sporthal is het gebouw echter in tensief in gebruik. In dit verband vroeg de heer Praamstra zich af of het hui dige gebouwencomplex van de TEM, straks, als de water- en elektriciteits fabriek gereed is, tot cultureel cen trum kan worden gemaakt. Naast een grote machinehal omvat het gebouw di verse kantoren en vergaderruimten. De heer Praamstra dacht er zelfs aan om er de markt in onder te brengen. Provinciale Staten van Groningen zijn woensdag in eerste instantie gegaan met de aanleg van een vuihvaterpersleiding van de Oostgronj industriekernen naar Eeras en Dollard. Ondanks de talrijke bezwaren van deskundigen vonden de meeste Statenleden de toestand in met name Pekela zo onhoudbaar, dat het lozen van afval, gelijk aan dat van 24 mi inwoners, in de Eemsmonding voor lief genomen moet worden. 0 ad ilei Vrijwel alle fractie-woordvoerders drongen er wel bij Gedeputeerde Staten op aan, dat serieus bestudeerd moet worden wat een zuiveringsinstallatie bij de twee mondingen van de persleiding gaat kosten. Zij vonden, dat zo'n zuive ring eigenlijk niet achterwege kon blij ven. Gedeputeerde J. Prins, fel verdediger van de persleiding, betoogde dat voor het gebruik van de omstreden afvoer „alle nodige veiligheidskleppen" waren ingebouwd. Hij benadrukte hoezeer alle aspecten van milieu-hygiëne ook GS ter harte gaan. Dit was volgens hem echter de enig mogelijke oplossing voor de ellende, waar Oost-Groningen nu al tientallen jaren mee zit. Alle andere op lossingen waren volgens hem technisch en economisch onuitvoerbaar. De felste tegenstander in de Provin ciale Staten was de heer L J. Bartelds (PvdA). Hij diende niet alleen een motie in om van de aanleg van de „smeerpijp" af te zien, maar had bovendien een compleet uitgewerkt ander plan voor de oplossing van de Oostgroningse afval- ellende. Besparing Daarin specificeerde hij nauwkeuring welke behoefte er aan de persleiding bestaat: voor de strokartonfabrieken wel, voor de aardappelmeelfabrieken veel minder dan GS hadden berekend, en voor de andere industrieën in het geheel niet. Zo komt hij tot 4,5 in plaats van 24 miljoen inwoner-equivalenten, en een besparing van alleen al 20 mil joen gulden op leidingen en gemaal, en nog eens enkele tientallen miljoenen gulden op het hele project. Tenslotte spaart zijn plan ongeveer 20 miljoen gulden uit aan extra voorzieningen aan de nieuwe elektriciteitscentrale in de Eemshaven. Dit voorstel combineerde hij met de aanleg van een stukje pijpleiding bij Oude Pekela, waardoor deze plaats al in het najaar van 1972 van de smeerboel in het Pekelder Hoofddiep (,open riool') af zou zijn in plaats van in januari 1975 zoals bij het voorstel van GS De heer Bartelds diende zijn voorstel in namens slechts vier van de 15 PvdA'ers in de Provinciale Staten. „Ik kan me wel voorstellen dat het voor de anderen moeilijk is hier achter te staan", zei hij. „Zij strijden al jaren voor de oplossing die de persleiding moest bieden Ik ben me zelf ook pas laat bewust geworden, dat die leiding geen oplossing is." De motie-Bartelds werd uiteindelijk met zes stemmen vóór verworpen: de vier socialisten, één VVD'er en de eenmansfractie van de PSP. Twee van de overige moties werden aanvaard: de CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Barnard, woensdag 28 oktober, om 13 00 uur. dokter Seegers, woensdag 28 oktober om 15.00 uur. x R.K. KERKDIENSTEN weekend 24 en 25 oktober 1970 Den Burg. zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag: 10.30 uur Oudeschild: zondag 9.00 en 19 00 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur zondag 9 00 uur De Koog: zondag 10.00 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 25 oktober 1970 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Visser De Cocksdorp, 10.00 uur, eerwaarde heer E. Loerakker Den Hoorn 10 uur Eerw. heer Veldhuis De Koog 10.00 uur ds. Waardenburg Heilig Avondmaal De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Heilig Avondmaal Oosterend 9.45 uur ds. Rozemond collecte voor de kerkvoogdij Oudeschild 11.15 uur ds. Visser GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds, W. J. Dijk van Sint Pancras Bediening H. Doop 16 30 uur ds. W. J. Dijk Bevestiging Ambtsdragers Oosterend, 10.00 uur, ds. J. D. Kruithof 17.00 uur, ds. J. D Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur ds. Molenaar Bediening H. Avondmaal 16.00 uur ds. Molenaar DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse aandrang van een reeks p'artije: alsnog de noodzaak van een zuivf installatie te onderzoeken, en het voorstel om de strokartonfabrieke oe* sidie te geven voor bestudering v valreiniging in het bedrijf. Het voorstel van Gedeputeerde kreeg uiteindelijk 47 stemmen v< slechts zes stemmen tegen: de cialisten en de VVD'er die de Bartelds steunden, alsmede één genwoordiger van D'66. Voor de Statenzitting, die tot uur 's avonds voortduurde, meer belangstelling dan de pu tribune kon verwerken. Vertegen diger van tal van aktiegroepen e enigingen, die al maanden tege „smeerpijp" ageren, lieten reg< een schamper gelach horen. De_. groep Strohalm bood de State:!1® een flesje vuil water aan. Eén van de belangstellende to ders was de felste Duitse opposant gemeester Peters van het Oos Norden. Van officiële Duitse zijdt meermalen geprotesteerd tegen vuilpersleiding zonder zuiverings latie. Tachtig precent van de Een WJ ding valt onder Duitse verantw n lijkheid. (Uit „de Volkskrant" van 22 okt In verband met enkele wjjzij gen laten wij hieronder op oi eichtelijke wijze de adressen evt. telefoonnummers volgen correspondenten, redacteur en zorgers van onze krant. Redacteur Harry de Graaf, Keesomlaan Den Burg, telefoon (02220) 2 Bij geen gehoor drukkerij Tei se Courant, Parkstraat 10, t i_ iuu di BStl 95. H. 2L r e ld. 30 foon (02220) 2741, Den Burg. Correspondenten OOSTEREND C. G. Vlami >p „De Bol", O 163 a, telefoon (022 252; OUDESCHILD: J. Th. Boom, Ruyterstraat 125, tel. (02220) 2§ort DE WAAL: W. Albers, Some tjesweg 1, tel. (02220) 2577 DE KOOG. A. Blok v.d. Vel#»d Dorpsstraat 48, tel. (02228) 221 dei DEN HOORN: F. Zwanenbs Naalrand 9, tel. (02226) 272; DE COCKSDORP: Vacant, wende zich tot de redacteur Den Burg, Sportcorrespondenten: s.v. De Cocksdorp: N. Boon, J Hodshonstraat. Z.D.H.: W. de Porto, Herensti 21, Den Hoorn, tel. (02226) 311 s.v. Oosterend: P. Kooiman, lenbuurt W 43, Oosterend, (02223) 332, en P. Kikkert, 0 Oosterend, tel. (02223) 323; s.v Texel: G. J. ten Cate, R K serweg, Den Burg en F. Schel ger, Heemskerckstr., O.udeschi Texelse Boys: A. Wessels, W. Beierenstraat 46, Den Burg, (02220) 2988; s.v. De Koog A. Moek, Dor straat, De Koog. 70 Bezorgers DEN BURG: P. van Heerwaard Warmoesstraat 40; DE COCKSDORP: A. van H« ®l' Lzn., Kikkertstraat 59, tel. (02 293; DEN HOORN: G. Wilner, Herf»s straat 15. tel. (02226) 210: DE KOOG: L. Eelman, Boodtla 10, tel. (02228) 422; OOSTEREND: F. Beijert, Oral straat 10. OUDESCHILD: S. Kuyper, Ruyterstraat 58. DE WAAL: C. Kuiper, Hogen 46. Voor het opgeven van advert* ties wende men zich tot de dr kerij (Parkstraat 10), telefi (02220) 2741. Advertentieteksten voor de kr van dinsdag moeten vrij; voor 12 uur binnen zijn; adv tentieteksten voor de krant vrijdag moeten woensdag v; 12 uur binnen zijn. Van later o le|d vangen teksten kan geen pk tril sing gegarandeerd worden. :el 'lig e p Bic raat op en l rva don in el. ree ver itig

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 2