oorpagma ADVIEZEN VEEVOEDING .Tü ■ANDBOUW en VEETEELT lezi stei Mengrotor werkt de laatste week Ze zijn er nog wel K. Plantinga &Zoon. Bolsward. Anno 1870. Wat weegt voordroogkuilgras Kerstmaaltijd Oudleerlingen g§* Ül? szunmsmmss Jeugdschaken Is de pil wel zo veilig? Pas op voor bijverdienste- advertenties VERHAAL UIT DE KRANTENWERELD sen miiiiiiiiinui Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 8 december 1970 ubriek voor Omh'p n-ctnkiic Illlllltllllltl IING dec. in H Texel :ie 1 iber TUUI We hebben het al meer gezegd, dat t werk van de landbouwvoorlichters de loop van zo'n dertig jaar op di- •se punten is veranderd. Van vrijwel ver landbouwtechnische voorlichting, i-.z. adviezen over veevoeding, ras- ikeuze en onkruidbestrijding, is er el meer het zicht op het hele bedrijf iomen. Daarmee deed de zg. bedrijfs- momische voorlichting zijn intree, n een artikel over „wijkers en blij- •s" zou ik me zo'n 25 jaar geleden t hebben gewaagd. Toch moeten we de kleinere zaken •t helemaal uit het oog verliezen. Za- n als een goede bemesting, een goede edmg van het vee, een doelmatige kruidbestrijding zijn nog altijd van lang. Ze bepalen nl. in hoge mate de brengst van vee en grond en een ede opbrengst is nog altijd erg be- ïgrijk. Nu: de veevoeding n de maanden, die nu komen behoort de „kleinere zaken" vooral de vee- eding. Er leven op dit gebied nog al- i vragen en er worden ook nog altijd iten gemaakt. We zijn er van over- gd, dat een aantal veehouders het iar speelt om zelf een evenwichtig itsoen samen te stellen, hoewel onze /aring is, dat veehouders, die op Dnd van hun opleiding dit heel ge- tkkelijk zouden kunnen doen toch al- d nog weer behoefte voelen om ons in schakelen. i osterAv We vinden 't dan ook volkomen nor maal en juichen het alleen maar toe als andere veehouders met minder op leiding daarvoor een beroep op ons doen. Het hoeft geen ingewikkeld ge val te zijp. Een vraag, zoals we één de zer dagen kregen is belangrijk genoeg en bewijst, dat de man in kwestie de taak van de landbouwvoorlichters goed ziet. Bedoelde veehouder vertelde ons, dat hij voor de komende maand krachtvoer moest bestellen. Als ruwvoer zou hij in de komende maand voordroogkuilgras en stoppelknollen gebruiken. En zijn vraag was nu: „Welk krachtvoer moet ik daarnaast gebruiken?" Daar we op de hoogte waren met de kwaliteit van het kuilgras en de samen stelling van stoppelknollen goed be kend is was de vraag of het nu A- krachtvoer of B-krachtvoer moest zijn niet moeilijk te beantwoorden. Hier past beslist A-krachtvoer. Vraag het ons Er zullen veehouders zijn, die ons voor bovenstaande vraag niet nodig hebben. Maar we weten, dat op heel wat bedrijven vragen op het gebied van de veevoeding leven, waar de veehou der óf zelf geen antwoord op kan ge ven, óf er behoefte aan heeft de eigen mening te laten beoordelen door de land bouwvoorlichters. Met een telefoontje, of een boodschap op een andere manier kunt u een landbouwvoorlichter op uw bedrijf krijgen. Op het moment, dat we dit schrijven december) ziet het er naar uit, dat mengrotor deze week het werk zal eindigen Het laatste werk wordt ge- an in de P.H. polder, op het bedrijf n de heer Jn. Kikkert, „Hoorn en irg". Ook op het bedrijf van de heer J. Kikkert in het Hoornder-Nieuw- d is een oppervlakte van 1 ha be- *rkt. ver Als de mengrotor aan het eind van ze week wordt afgevoerd is er dit ar een oppervlakte van ruim 30 ha werkt. Deze oppervlakte is in ieder val groot genoeg om in de komende Ir en en hopelijk volgend jaar al te be- ILJA rdelen of de kosten, die hiermee ge ard gaan verantwoord zijn. Als we er schrijven 'hopelijk volgend jaar al', n betekent dit niet, dat we hopen, t 1971 een extreem droog jaar zal 5 J orden. Maar we zijn van mening, dat k in een jaar met normale weersom- indigheden enkele perioden voorko en, waarin op droogtegevoelige perce- n de eerste verschijnselen van droog- schade zichtbaar worden. Volgend jaar weer Op dit moment wordt van de kant m de Ned. Heidemij en ook van de de van de instantie, die financierings- ciliteiten heeft verleend de vraag al ïsteld of er volgend jaar weer een op- 'rvlakte zal bewerkt kunnen worden, 'e vinden het heel moeilijk om hierop n antwoord te geven. In de eerste plaats zal men op de be- ijven, waar dit jaar gewerkt is heel aag de resultaten in het volgend 'oeiseizoen willen afwachten. Welis- aar was het resultaat op het bedrijf in de heer G. C. Bakker op het per- el, dat vorig jaar een bewerking heeft had zeer goed, maar de meeste boe- n zullen dit voor eigen bedrijf willen wachten. In de tweede plaats ziet het er naar uit, dat de kosten voor de diepgrond- bewerking vrij wat hoger zullen wor den. Ook als leek kan je wel nagaan, dat de uitvoering van dit werk voor de Ned. Heidemij geen winstgevende zaak is. Daar men de kosten dit jaar al hoog vond mag men wel aannemen, dat men bij verhoogde kosten pas bereid zal zijn om een oppervlakte te laten bewerken als de kans op succes vrijwel verzekerd is. Wat aandacht verdient Om na de diepgrondbewerking een goede kans op succes te krijgen is naar onze mening een eerste eis, dat ook na de bewerking de ontwatering goed is. Daarbij moeten we er rekening mee houden, dat de eisen, die na de bewer king gesteld worden hoger liggen dan vóór de bewerking. Een drainage, die maar 60 cm diep ligt is na de diep grondbewerking beslist onvoldoende. Als de slootdiepte het toelaat is een diepte van 100 cm beslist vereist. Het draineren van diep bewerkte grond zal zeker het eerste jaar en mo gelijk nog langer vrij moeilijk zijn. We zijn daarom van mening, dat het aan te raden is om grond, die men diepbe- werking wil geven vooraf voldoende diep te laten draineren. Dit jaar is wel gebleken, dat het in het algemeen goed mogelijk is de drains bij de bewerking te sparen. Op het moment blijkt zeer duidelijk, dat goed gedraineerde perce len ook na de bewerking geen overlast van water hebben. Dezer dagen kwamen we er nog weer eens een paar tegen: een paar „ouder wetse" kuilen. We hebben het aan geur aan handen en auto een paar dagen kunnen bemerken. En we moesten di- rekt aan 't raadslid,, dat 'n pleit voerde voor 't verbieden van opslag van kuil gras in het dorp denken. Als de man bij kuilgras aan dergelijk materiaal dacht kunnen we begrip opbrengen voor zijn suggestie. Het is inderdaad een buitengewoon onaangename geur. En het feit, dat een veehouder, die zo'n kuil heeft, vertelt, dat de koeien het graag vreten doet daaraan niets af. We moeten in dit verband ook den ken aan de man, die kort geleden bij ons kwam. Hij meende de geldswaarde van een partij kuilgras te kunnen af leiden uit het feit, dat „de koeien en zelfs de schapen" dit kuilgras graag opnamen. Hij kon het dan ook niet eens zijn met de landbouwvoorlichters, die over dit kuilgras een negatief oordeel hadden gegeven. Oorzaak te achterhalen Het is gelukkig niet zo, dat de oor zaak van het „mislukken" van de gras- kuilen, die we bij ons bezoek aan de bedrijven tegen kwamen niet te achter halen is. Inkuilen van gras is echt niet een gokje, waarvan je maar moet af wachten of het lukt of mislukt. Bij een juiste werkwijze tijdens het maken en bewaren van het kuilgras kan je met bijna 100% zekerheid zeggen, dat er in de winter een goede kuil voor de dag komt. In de gevallen, die we op het oog hebben is de hoofdoorzaak van het niet slagen het drogestofgehalte van het gras. In één geval werd een goede partij gras direkt na het maaien aan de hoop gereden. Als de veehouder in kwestie de moeite had genomen het gras een paar maal te schudden en na enkele droge dagen aan de kuil te brengen, dan had hij nu een goede partij kuil gras gehad. Nu was het een echte stinkkuil. De tweede kuil was al twee jaar oud. In de natte nazomer van 1968 was het gras na 14 dagen op het veld te hebben geslingerd bij elkaar gereden. Het re sultaat was als bij de eerstbedoelde kuil. Van dit gras was onder die om standigheden alleen met een flinke toe voeging van suiker of melasse goed kuilgras te maken geweest. De derde kuil, die we bekeken was deze herfst bij nat weer gemaakt. Er werd suiker toegevoegd, maar voor de omstandigheden, waaronder de kuil werd gemaakt vrij zeker te weinig. Bij weersomstandigheden, zoals die tijdens het inkuilen op dit bedrijf waren kan pas een zware toevoeging van suiker of melasse voorkomen, dat er een stink kuil tevoorschijn komt. Het feit, dat de boterzuurgeur minder sterk was dan bij de vorige kuilen wijst er op, dat de suiker wel iets gedaan heeft. Onze conclusie Zolang er nog graskuilen voorkomen, zoals we ze hiervoor signaleerden heb ben de landbouwvoorlichters nog een taak bij de advisering van de voeder winning. Ik heb wel eens het gevoel, dat be paalde mensen de neiging hebben om Vieux Plantiac de vraag te stellen of het niet overdre ven ds om ieder jaar maar weer de voorlichting bij de voederwinning in ons werkprogramma op te nemen. Er varingen, zoals we ze hiervoor beschre ven maken ons duidelijk, dat het nog altijd nodig as. Bij het schatten van de hoeveelheid ruwvoer, die op het bedrijf aanwezig is kan het voorkomen, dat het nodig is vast te stellen hoe groot de voorraad kuilgras is. Het gewicht van een kubie ke meter hooi is al diverse keren vast gesteld. Afhankelijk van de hoogte van stapeling, het feit of het hooi wel of niet gebroeid heeft en verder ook de fijnheid van het hooi is er een vrij gro te variatie in het gewicht van een ku bieke meter hooi. Het kan wel variëren van 110 kg tot 160 kg per m3. Van het gewicht van voordroogkuil gras is tot nu toe minder bekend. Hel is wel zeker, dat we tot nu toe van te hoge gewichten zijn uitgegaan. Dat zal vrij zeker te wijten zijn aan het feit, dat we er onvoldoende rekening mee hielden, dat voordroogkuilgras heel an der materiaal is dan het kuilgras, dat voorheen op de bedrijven werd gevon den. Kuilgras, dat gemaakt wordt van gras, dat niet is voorgedroogd, of flink nat is geregend kan in de winter een gewicht van 700 kg tot 800 kg per ku bieke meter hebben. Kort geleden hebben we van een tweetal kuilen, waarin voordroogkuil gras was opgeslagen het gewicht van een kubieke meter gras bepaalt. In het eerste geval was het een kuil, die uitsluitend met plastic was afgedekt. Het gehalte droge stof was 60%. Bij weging bleek het gewicht 300 kg per m3 te zijn. Het tweede geval betrof een kuil met eveneens kuilgras met 60% droge stof. Deze kuil was afgedekt met plastic plus een flinke steek zand. Het gewicht per kubieke meter was hier 350 kg. Onze mening was, dat het verschil tussen een kuil, die uitsluitend met plastic en een andere, die op het plastic een laag zand heeft gekregen groter zou zijn. Het viel ons echter op, dat bij de kuil met zand uitsluitend de bovenste laag van het gras duidelijk vaster in elkaar zit dan bij de kuil zonder zand. Bij de diepere lagen maakt dit geen verschil. Ter uwer oriëntatie menen we het volgende te kunnen stellen: Gewichten voordroogkuilgras Bij 40% droge stof 400 - 450 kg per m3 Bij 50% droge stof 340 - 380 kg per m3 Bij 60% droge stof 300 - 350 kg per m3 Bij 70% droge stof 225 - 250 kg per m3 Op vrijdag 18 december organiseert de oud-leerlingenvereniging van de landbouwschool een kerstmaaltijd die in het schoolgebouw zal worden gehou den. Leden met hun dames zijn welkom evenals oud-leerlingen van de huis houdschool. Wie wil aanzitten worden verzocht zich uiterlijk vrijdag a.s. op te geven bij de heer C. P. Laan, Koger- straat 21. 0 J/.Y2. Dinsdag werd op beperkte schaal ge start. De eerste uitslagen waren: D. Witte-W. Jas 0—1 A. Verseput-A. Visser 01 W. Bakker-J. Hooijberg 10 P. Witte (N)-C. Zoetelief 0—1 Dinsdag a.s. wordt verder gespeeld, om ca 4 uur. Bij voldoende belangstel ling kan ook om kwart over drie wor den begonnen. In de Texelse Courant van dinsdag 24 november j.l. las ik onder de kop „Jongeren voelden weinig voor sexdis- cussie" het volgende. Op de vraag of de pil gevaarlijk kan zijn, werd geantwoord dat nooit bewe zen is dat de pil kanker kan veroorza ken. Ogenschijnlijk is dit antwoord juist, maar naar mijn mening ook zeer onvolledig. Het is bekend dat de NVSH onvolledige gegevens verstrekt, wat de pil betreft. Het percentage vrouwen dat de pil niet kan verdragen is veel hoger dan door de NVSH wordt opgegeven. De vraag of de pil gevaarlijk is, kan pas over vele jaren beantwoord worden, als de kinderen die nu door de NVSH wor den „voorgelicht" de vruchtbare jaren achter de rug hebben. Pas dan zullen we weten of een leven met condooms en pillen lichamelijk maar ook geestelijk gevaarlijk is geweest. Je kunt de pil (die het hormoonmechanisme beïnvloed) niet vergelijken met een adspirineta- bletje en ze als zodanig verstrekken. Het is inmiddels trouwens al gebleken dat dat onschuldige aspirientje, dat mil joenen mensen gebruiken, helemaal niet zo onschuldig is. Ik ben voor sexuele voorlichting, maar dan moet die goed en objectief zijn. Dan moet je niet de gegevens van de deskundigen onder de1 tafel vegen, maar open kaart spelen Maar bij de NVSH mag je niet aan hun stokpaardje (de pil) komen. Het wordt tijd dat de jeugd wordt verteld, niet, dat je maar kunt „aanrotzooien", omdat de NVSH de pil aanprijst, maar, dat je als pilgebruik ster (zonder deskundige begeleiding) 'n enorm risico loopt. G. Weick, De Bilt De laatste tijd verschijnen in veel dag- en andere bladen advertenties waarin bijverdiensten worden aangebo den, soms onder de kop „Verdien ƒ150,per week extra!" Wie erop in gaat komt bedrogen uit want in de mees' te gevallen krijgt men bericht met het verzoek een bepaald bedrag over te maken, waarna men een lijst ontvangt met adressen die men dan zelf schrifte lijk moet benaderen met de vraag of men daar werk heeft.De werkzoekende is dan dus niets opgeschoten. Hij is wat geld kwijt en adressen rijker, die hij ook in het telefoonboek of in de kran ten had kunnen vinden. Ook in de{ Texelse Courant hebben dergelijke ad vertenties gestaan en wel van „Destico" te 's-Hertogenbosch. Verschillende men sen lieten zich beetnemen. Wie erop schreef moest ƒ5,betalen en kreeg dan een „thuiswerkuitgave" waarin on der meer het bezorgen van drukwerk huis-aan-huis werd genoemd. De mo gelijkheid om direkt aan de slag te gaan was er niet bij. Wel waren er adressen waar om werk kon worden gevraagd. Wie ƒ10,betaalt krijgt van Destico ieder kwartaal een nieuwe lijst met adressen toegezonden. Wie een bij verdienste zoekt doet er verstandig aan dit soort bemiddelingsbureaus links te laten liggen, zo adviseert het jongste nummer van de „Consumentengids". Enkele weken geleden reeds besloot de Texelse Courant dergelijke adver tenties niet meer op te nemen. i/IER eur. king 7. „Goed, je xioet maar.... o jakkes e telefoon. Avondpost! Ja, met Wee- t.o, meneer Donkervoort.Nee, eneer Van Rooden is naar de Ka- er..O, dank u wel! Doet me ge legen!. Ik hoop dat iedereen er zo er denkt!ach, dat weet je vaak et, er zijn zoveel tegenstrijdige belan- :n! Ik zal 't meneer Van Rooden zeg- tn! Ja.meneer Donkervoort!" .jDonkervoort van de rechtbank", leg- hij uit aan Prins, „complimenten 'er de kruistocht". „Jij blij", constateerde Prins, die ■oit uit de plooi kwam, „kan dat in- rview met die tramdirekteur niet tot orgen overstaan?" „Nee", besliste Mark, ,dat moet er slist vandaag in. Laat dan dat artikel er Terschelling maar wachten". „Dat is al opgemaakt op 5, die vorm ian ze direkt draaien". „Enne.laat 's kijken.dat stuk >n Kernkamp over die Euromarkt. »ar is geen haast bij, neem dat dan orgen maar mee". Wéér die telefoon. „Avondpost! Ja.ik geef u even >or aan de stadsredaktie.Koning, dierenbescherming!neem 'm en, ja?" Hij zuchtte toen Prins verdwenen wierp een haastige blik op z'n bu- auagenda. „Ik ben even naar de American", zei hij tegen Kersten, „voor 'n praatje met mister Allison van de Columbia. Hoop met een uurtje tedug te zijn". „Ga jij maar lekker in de American zitten, wij zullen wel werken", grijnsde Kersten. Mark zwaaide een groet en liep de deur uit. Diep in gedachten ging hij door de drukke straat, groette verstrooid enkele kennissen, zag de helft niet. De „kruistocht voor veilig verkeer" van De Avondpost had aangeslagen, overpeinsde hij. Ingezonden stukken, prijzende brieven, telefoontjes.... van alle kanten had men het initiatief ge waardeerd. Nu Donkervoort weer. Gis teren had de hoofdcommissaris nog ge zegd: De publieke opinie moet wakker gemaakt worden, dan kunnen wij beter optreden! Hij, Mark, had het wel goed gezien! En De Echo viste achter het net. Die kon niet anders zijn dan.... een echo van De Avondpost. Goeie mop, grinnikte hij. De Avondpost is de stem, De Echo is haar echo.... In de beste stemming bereikte hij de American. ,yHa, meneer Weeda", zei Claus, de gérant. „Ik kom voor mister Allison". „Die is net een half uurtje geleden weggegaan, maar hij zei dat hij zó weer terug was. Dat moeten we blijkbaar met een korreltje zout nemen". „Er zit niet anders op dan dat ik op hem wacht". „Drink een kopje koffie met me", verzocht Claus en leidde zijn bezoeker naar een tafeltje achter in het restau rant. „Dan kunnen we meteen de deur in 't oog houden als Allison komt". Mark knikte. Hij kon met Claus heel goed opschieten. Die leidde al 'n kwart eeuw deze zaak, kende de stad als zijn broekzak, wist veel van allerlei mensen en had hem menige waardevolle tip ge geven. Hij was geen roddelaar, zijn oor deel was bezonken. De kellner haastte zich met de koffie „voor het huis". „Druk met je kruistocht?" begon Claus, roerend in zijn kopje. Mark lachte. „Hoor je d'r nog wat over?" infor meerde Claus. „Iedereen vindt het prachtig", grin nikte Mark. „Maar jij niet natuurlijk". „Waarom niet?" „Doet je zaak scha". „Dat zal zo'n barre vaart niet lopen", meende Claus. „Tenminste niet voor mijn bedrijf. Maar ik denk toch dat veel anderen er wel pijn aan zullen hebben". „Je kunt geen ommelet maken", gaf Mark ten antwoord, „zonder eieren stuk te slaan". „Waarom persé ommelet? Je kunt je eieren op zóveel manieren gebruiken", glimlachte Claus. „Luister es Weeda. vóórop gesteld dat ik het in principe roerend met je eens ben.dan zie ik toch nog wel enige bezwaren. En nu moet je me niet meteen aankomen met dat argument van de portemonnee". „Nee", stemde Mark toe, „dat doe ik bij jou ook niet. Ik hoor integendeel erg graag eens een andere mening. Weet je Claus, als ik zo van alle kanten ge roemd en geprezen wordt, krijg ik een groot gevoel van onbehagen. Dan denk ik: er moet toch wel èrgens iets fout zijn. Dat zal ook wel, ook in dit geval. En dan hoor ik het maar liever van jou dan van een ander". „D'r zitten natuurlijk ook aan deze zaak diverse kanten", begon Claus, „dat hoef ik je niet te vertellen, daar ben je zelf bijdehand genoeg voor. Laat mij het nou maar es zien van de kant van de Horeca-mensen. En dan zie ik dit: wanneer jouw krant, en andere kranten (want jij bent de enige niet) zo door gaan, en wanneer de rechters beginnen met zulke zware straffen, dan krijgen de automobilisten de schrik beet". ,;Dat is ook juist de bedoeling", zei Mark strak. „Dan durft geen mens meer iets te drinken wanneer hij straks nog moet rijden. Dan worden er geen dineetjes meer gegeven, geen avondpartijtjes, dan worden de verjaardagen opgefrist met chocomel en limonade". „Wat een zwart toekomstbeeld", lach te Mark. „Gelukkig de man die geen auto heeft". „O", grinnikte Claus, die altijd bereid was van z'n apropos te gaan als er een mop te vertellen viel, „ik heb al ge hoord dat ze in Den Haag tegenwoor dig allemaal vruchtensap drinken, op dat iedereen zal denken dat men een auto heeft". „Ja, dat heb ik ook gehoord", zei Mark, „en de ergsten drinken een bor rel, opdat iedereen zal denken dat ze een auto met chauffeur hebben!" Ze lachten beiden. „Wat ik maar zeggen wil", ging Claus weer ernstig verder, „je kunt er vast wel op rekenen, dat je verzet krijgt van de Horeca-bedrijven en alles wat er mee samenhangt". „Dat is niet erg", antwoordde Mark. „Maar dat verzet is niet zonder grond", vervolgde Claus, „want je kunt dit niet tè scherp doorvoeren. De een kan veel meer hébben dan de ander. Het wordt straks zo simpel dat, omdat je een biertje gedronken hebt, je al de klos bent, als er iets gebeurt. Zeg, we nemen nog een sherry". Hij wenkte de kellner, die ijlings toeschoot. „Twee sherry, dry.Zeg Weeda, als je nu je auto voor de deur had staan, zou je dan een sherry drinken?" „Ik. niet". „Omdat je dan onbekwaam was?" „O nee, dat wordt ik niet van een glas sherry". „Waarom dan niet?" „Omdat ik geen risico wil lopen". „Omdat je geen risico wilt lopen, dat de een of andere zondagsrijer straks door z'n eigen stommiteit tegen je op rijdt, en jij me de klos bent, omdat je naar de sherry ruikt", stelde Claus vast. „Zieje, daar ga je al. De rechter slijpt de zaak zo scherp mogelijk, de officier van justitie doet het niet minder, de politie krijgt verscherpte orders en wanneer ze maar even aan je adem rui ken zeggen ze: gaat u voor alle zeker heid maar mee, meneer". „Kom kom". Mark glimlachte, maar zijn ogen stonden nadenkend. „Ik praat er verder niet over", zei Claus opstaande, „en ik zie daar de wagen van meneer Allison al langsrij den, dus die zal zó wel hier zijn.... maar denk er es over na. Heb je wel eens gelezen wat er boven mijn buffet staat?"

Texelsche Courant | 1970 | | pagina 5